Kredyty hipoteczne 11 min. czytania

Kredyt 400 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

Zaktualizowano: 2024-02-22 12:52
Opublikowano: 2023-05-10 09:29
Średnia ocena: 3,50/6 Głosów: 2
Kredyt 400 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

Kredyt 400 tys. zł to poważne zobowiązanie, dlatego banki udzielają go zazwyczaj pod zabezpieczenie hipoteczne na nieruchomości. Poniżej wyjaśniamy, na jakich warunkach można dzisiaj zaciągnąć kredyt na 400 tys. zł, jaka rata będzie do spłaty przy takiej kwocie zobowiązania i w którym banku warto złożyć wniosek o kredyt w tej wysokości.

Kredyt 400 000 zł jest zaciągany najczęściej na sfinansowanie zakupu mieszkania lub budowy domu i w takiej sytuacji banki proponują zwykle kredyt hipoteczny. Do jego otrzymania konieczna jest odpowiednia zdolność kredytowa, dlatego poniżej dowiesz się, ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt hipoteczny na kwotę 400 tys. zł.

Wyjaśnimy również, jak pożyczyć w banku 400 tys. zł na inny cel np. na spłatę innych zobowiązań lub zakup sportowego auta.

Z jakiej oferty banku można skorzystać decydując się na kredyt na 400 tys. zł?

Chcąc pożyczyć z banku kwotę 400 000 zł, można tak naprawdę skorzystać z kilku produktów kredytowych. Do wyboru są bowiem:

 • kredyt hipoteczny 400 tys. zł – klienci indywidualni mogą go zaciągnąć głównie na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych, a więc np. na zakup mieszkania, domu lub działki budowlanej; można także się ubiegać o kredyt na budowę domu 400 tys. zł lub na remont nieruchomości, czy też jej wykończenie;
 • pożyczka hipoteczna 400 tys. zł – można ją zaciągnąć na dowolny cel np. zakup atrakcyjnej działki rekreacyjnej, czy też remont mieszkania;
 • kredyt samochodowy 400 tys. zł – jego zabezpieczeniem jest kupowany pojazd i można go przeznaczyć nie tylko na zakup auta osobowego, ale także jachtu, motorówki, kampera, czy motocykla,
 • kredyt konsolidacyjny 400 tys. zł – za jego pomocą można spłacić inne zobowiązania kredytowe, ale w takiej kwocie można go zaciągnąć głównie pod zabezpieczenie hipoteczne.

Warto zauważyć, że wszystkie rodzaje kredytów w kwocie 400 tys. zł wymagają zabezpieczenia rzeczowego – na mieniu ruchomym lub nieruchomości. W żadnym banku nie jest natomiast dostępny kredyt gotówkowy 400 tys. zł. Powodem jest właśnie brak zabezpieczenia rzeczowego przy takim kredycie, bez którego pożyczenie klientowi tak wysokiej kwoty pieniędzy jest dla banków po prostu zbyt ryzykowne.

Również nie jest możliwy do zaciągnięcia jakikolwiek kredyt konsumencki na 400 tys. zł. Ograniczeniem są tutaj przepisy, które dopuszczają udzielanie takich kredytów tylko do kwoty 255 550 zł.

Podsumowując, najczęściej w kwocie 400 000 zł zaciągane są kredyty hipoteczne lub pożyczki hipoteczne. Z dalszej części tekstu dowiesz się zatem, jak dostać kredyt 400 tys. zł pod zabezpieczenie na hipotece nieruchomości i na jakich warunkach będzie trzeba go spłacać.

Kto może ubiegać się o kredyt 400 tys. złotych?

Na początku warto wyjaśnić, kto w ogóle może wnioskować o kredyt na 400 tys. i jakie warunki trzeba spełnić, by mieć szansę na jego otrzymanie. W przypadku kredytu hipotecznego banki zazwyczaj wymagają, aby kredytobiorca:

 • był osobą pełnoletnią;
 • uzyskiwał regularne dochody w walucie, w jakiej ma być udzielony kredyt hipoteczny;
 • wskazał nieruchomość, która będzie mogła być zabezpieczeniem spłaty zobowiązania;
 • miał wkład własny (wymóg ten nie dotyczy pożyczki hipotecznej);
 • nie miał zaległości w spłacie innych zobowiązań.

Podstawowym warunkiem uzyskania jakiegokolwiek kredytu jest posiadanie zdolności kredytowej. Bank ocenia ją na podstawie analizy wielu czynników m.in. relacji dochodów do zobowiązań klienta, formy zatrudnienia, wieku, liczby osób na utrzymaniu, a nawet miejsca zamieszkania.

Należy tutaj pamiętać, że kredyt 400 tys. bez zdolności kredytowej niestety nie jest możliwy do otrzymania w żadnym banku, jednak każda instytucja ocenia tę zdolność w nieco inny sposób. Właśnie dlatego, aby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie finansowania, warto złożyć wniosek kredytowy w 2 lub nawet 3 bankach.

Chcesz sprawdzić swoją zdolność kredytową przed złożeniem wniosku o kredyt? Skorzystaj z naszego kalkulatora zdolności kredytowej i przekonaj się czy masz szansę na zawarcie umowy kredytowej z bankiem!

Jakie dokumenty przygotować wnioskując o kredyt 400 tys. złotych?

Podstawą ubiegania się o kredyt na 400 tys. zł jest wypełniony formularz wniosku. Zwykle jednak należy do niego dołączyć także pewne dokumenty. W przypadku produktów hipotecznych banki zwykle wymagają dostarczenia:

 • dowodu osobistego do wglądu,
 • dokumentu potwierdzającego dochody – od osób zatrudnionych wymagane jest najczęściej zaświadczenia o zarobkach od pracodawcy,
 • dokumentów dotyczących nieruchomości – m.in. numeru księgi wieczystej, operatu szacunkowego, decyzji o pozwoleniu na użytkowanie itp.

A czy możliwa jest pożyczka na 400 tys. bez zaświadczeń? W niektórych bankach wystarczy dostarczyć wyciąg bankowy z konta z 3 lub 6 miesięcy potwierdzający regularny wpływ wynagrodzenia od tego samego pracodawcy, a także wypełnić formularz oświadczenia o dochodach, problemem może jednak okazać się maksymalna wysokość takiej pożyczki, która najczęściej nie przekracza 250 tys. zł.

Ile trzeba zarabiać, żeby otrzymać kredyt na 400 tys. zł?

Ogólna zasada jest taka, że na pokrycie raty nie powinno być przeznaczanych więcej niż 50% miesięcznych dochodów. Na tej podstawie można więc orientacyjnie wyliczyć, kogo stać na kredyt 400 tys. i jakie zarobki będą wystarczające na zaciągnięcie takiego zobowiązania.

Załóżmy zatem, że kredyt hipoteczny na 400 tys. zł będzie udzielony na standardowe 25 lat i z oprocentowaniem 9%. Jego miesięczna rata wyniesie więc około 3,3 tys. zł, czyli na jej regulowanie potrzebne będą zarobki rzędu co najmniej 6-7 tys. zł.

Należy jednak pamiętać, że zdolność kredytowa do wzięcia kredytu na 400 tys. zł będzie zależała od wielu czynników m.in. okresu kredytowania. Jeśli np. skrócimy go do 15 lat, to rata wyniesie 4 tys. zł, a więc do jej regulowania bank może wymagać pensji co najmniej 8 tys. zł.

Do wzięcia kredytu na 400 tys. zł mogą wystarczyć także znacznie niższe zarobki, jeśli do jego zaciągnięcia przystąpią dwie osoby. Przykładowo, jeśli każdy z małżonków zarabia „tylko” 4 tys. zł na rękę, to razem mają 8000 zł i właśnie tę kwotę bank weźmie pod uwagę przy weryfikacji wniosku kredytowego. Niestety uwzględni także dzieci na utrzymaniu, które obniżają zdolność kredytową, podobnie jak inne zobowiązania spłacane przez kredytobiorców.

Pożyczka hipoteczna 400 tys. złotych - warunki oferty

Jeśli chcesz wziąć kredyt do 400 tys. zł na dowolny cel niezwiązany z zakupem lub budową nieruchomości mieszkalnej, dobrym rozwiązaniem będzie pożyczka hipoteczna.

Warunki pożyczki hipotecznej w poszczególnych instytucjach mogą się nieznacznie różnić, ale ogólnie jest ona udzielana na następujących zasadach:

 • nie wymaga posiadania wkładu własnego;
 • jej zabezpieczeniem jest nieruchomości należąca do kredytobiorcy – musisz mieć zatem np. mieszkanie lub dom, na której bank będzie mógł ustanowić zabezpieczenie hipoteczne;
 • można ją zaciągnąć do 60-80% wartości zabezpieczenia – jeśli więc chcesz otrzymać kredyt na 400 tys. zł, Twoja nieruchomość musi być wyceniona nawet na 670 tys. zł;
 • okres kredytowania wynosi maksymalnie 20-25 lat.

Głównym kosztem pożyczki hipotecznej jest oprocentowanie. Niektóre banki pobierają także prowizję za jej udzielenie, a także opłatę za wycenę nieruchomości. W wielu instytucjach koszty kredytu można obniżyć poprzez wykupienie dodatkowych produktów np. ubezpieczenia na życia.

O pożyczkę hipoteczną w zależności od banku możesz wnioskować online, telefonicznie lub w oddziale. Do jej otrzymania potrzebne będą zarówno dokumenty dochodowe, jak i te dotyczące nieruchomości.

Sprawdź koniecznie: Różnice między pożyczką hipoteczną a kredytem hipotecznym. Co wybrać?

Kredyt hipoteczny 400 tys. złotych - warunki oferty

Kredyt hipoteczny będzie dobrym wyborem, jeśli chcesz pozyskać środki na zakup mieszkania, działki, czy też budowę domu. Taki kredyt na mieszkanie 400 tys. zł jest udzielany na następujących warunkach:

 • jego zabezpieczeniem jest kupowana lub budowana nieruchomość;
 • wymagany jest wkład własny – w zależności od banku w wysokości minimum 10 lub 20% wartości nieruchomości;
 • okres kredytowania wynosi maksymalnie 35 lat.

Istotnym warunkiem jest konieczności posiadania części środków na pokrycie kosztów zakupu lub budowy nieruchomości. Ile wkładu własnego na kredyt 400 tys. zł trzeba zatem mieć? Jeśli bank wymaga go na poziomie 20%, to należy mieć 100 tys. zł.

Głównym kosztem kredytu hipotecznego jest również oprocentowanie oraz ewentualnie prowizja. Banki wymagają również wykupienia ubezpieczenia nieruchomości, które stanowi dodatkowe zabezpieczenie kredytu.

O kredyt hipoteczny na 400 tys. zł w zależności od banku możesz wnioskować online, telefonicznie lub w oddziale. Do jego otrzymania potrzebnych będzie nieco więcej dokumentów np. tych dotyczących transakcji zakupu nieruchomości.

Ile kosztuje kredyt na 400 tys. zł?

To ile kosztuje kredyt 400 tys. zł i ile do spłaty będzie odsetek, zależy od oferty. Oprocentowanie kredytów hipotecznych wynosi dzisiaj średnio od około 8,5 do 9,5 proc., natomiast pożyczek hipotecznych od 10 do nawet 15 proc. Większość banków rezygnuje za to z pobierania prowizji za udzielenie kredytu, a jeśli już ją pobiera, to wynosi ona średnio 2 proc.

Warunki kredytu na 400 tys. zł różnią się w poszczególnych bankach i przekładają się na inną wysokość rat oraz całkowity koszt zaciągnięcia zobowiązania.

Przykładowo, decydując się na kredyt 400 tys. w PKO BP z okresem spłaty 25 lat i stałym oprocentowaniem, trzeba liczyć się z miesięcznymi ratami w wysokości 3 068 zł. Podobna rata, bo wynosząca 3 014 zł będzie w przypadku, gdy zaciągniemy ten sam kredyt 400 tys w ING Banku Śląskim w promocji. Ale jeśli zdecydujemy się na kredyt w Pekao, czeka nas spłata rat w wysokości 3 340,37 zł.

Warto więc się dowiedzieć jeszcze przed złożeniem wniosku o kredyt 400 tys., ile trzeba oddać do banku z tytułu takiego zobowiązania oraz ile wyniesie rata. Warto też porównać oferty wielu banków pod tym kątem i wybrać tę najtańszą.

To może Cię zainteresować: Czy warto teraz wziąć kredyt hipoteczny? Czy kredyt na mieszkanie to dobry pomysł?

Jaka rata kredytu na 400 tys. zł w zależności od okresu spłaty?

Poniżej dowiesz się, ile wynosi rata kredytu 400 tys. zł w zależności od okresu kredytowania. Jej wysokość wyliczyliśmy dla kredytu hipotecznego z oprocentowaniem 9 proc. i pożyczki hipotecznej z oprocentowaniem 10,5 proc., przy założeniu, że banki nie pobierają prowizji za ich udzielenie.

Kredyt 400 tys. zł – kalkulator rat

Kredyt hipoteczny 400 tys. - jaka rata?

Oprocentowanie 9% w skali roku

Pożyczka hipoteczna 400 tys. - jaka rata?

Oprocentowanie 10,5% w skali roku

Kredyt 400 tys. na 10 lat

5 067,03 zł

5 397,40 zł

Kredyt 400 tys. na 15 lat

4 057,07 zł

4 421,60 zł

Kredyt 400 tys. na 20 lat

3 598,90 zł

3 993,52 zł

Kredyt 400 tys. na 25 lat

3 356,79 zł

3 776,73 zł

Kredyt 400 tys. na 30 lat

3 218,49 zł

3 658,96 zł

Obliczenia na podstawie kalkulatora rat 17banków.

Gdzie warto złożyć wniosek o kredyt na 400 tys. zł?

Wniosek o kredyt na 400 tys. zł warto złożyć w banku, który ma najtańszą ofertę. To przełoży się bowiem na niższą całkowitą kwotę odsetek oraz mniejsze miesięczne raty do spłaty. W wyszukaniu taniej oferty kredytowania pomoże Ci nasz ranking kredytów hipotecznych, w którym szybko sprawdzisz, gdzie zapłacisz najmniej za pożyczenie kwoty 400 000 zł.

Aktualnie najtańszy kredyt hipoteczny na 400 tys. zł weźmiesz m.in. w Alior Banku i PKO BP. Obie instytucje proponują oprocentowanie stałe przez 5 lat. W Aliorze wynosi ono 8,26%, natomiast w PKO BP w pierwszym roku kredytowania - 8,09%, a w kolejnych 4 latach 8,77%.

Z kolei najtańsza pożyczka hipoteczna 400 tys. zł dostępna jest m.in. w PKO BP i ING Banku Śląskim. W PKO BP zaciągniesz ją z oprocentowaniem stałym przez 5 lat wynoszącym 10,47%, a w ING już od 10,54%.

Zawsze możesz też zapytać o najlepszy kredyt 400 tys. na forum internetowym, choćby na naszej stronie, gdzie porady mogą Ci udzielić nasi eksperci lub inni internauci.

Nie przegap: 

Ulga odsetkowa od kredytu hipotecznego 2023. Kto może z niej skorzystać i na jakich zasadach ją rozliczyć?

Kredyt 500 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

Kredyt 350 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

Komentarze

Powiązane artykuły

Mieszkanie na Start. Ile wyniesie rata kredytu? Warunki programu

Mieszkanie na Start. Ile wyniesie rata kredytu? Warunki programu

...to może Cię zainteresować: Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt hipoteczny? Bezpieczny Kredyt 2% nie wprowadzał progów dochodowych. W...

...od kiedy będzie dostępny? Obecnie projekt zakładający tanie kredyty hipoteczne znajduje się na ścieżce legislacyjnej – jest w trakcie...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Kredyt dla służb mundurowych w ofercie banków

Kredyt dla służb mundurowych w ofercie banków

...udzielone: Sprawdź: Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy? Kredyt dla mundurowych, obecny w okresowych lub stałych ofertach...

...zbudowanie wystarczająco wysokiego wkładu własnego na kredyt hipoteczny dla policjanta lub żołnierza. Kredyt hipoteczny w ING Banku...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Źródła dochodu akceptowane i nieakceptowane przez banki

Źródła dochodu akceptowane i nieakceptowane przez banki

...źródeł. Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy? Już na samym początku procesu ubiegania się o kredyt, bank prosi...

...źródła dochodu? Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? Dochód z umowy o pracę jest traktowany jako jeden z najbardziej...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Do ilu banków można złożyć wniosek o kredyt hipoteczny?

Do ilu banków można złożyć wniosek o kredyt hipoteczny?

...najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i możliwościom finansowym. W ten sposób masz większe szanse na znalezienie oferty, która będzie najkorzystniejsza dla Ciebie. Liczba składanych wniosków o kredyt hipoteczny może budzić wątpliwości. Co do zasady, można składać wiele wniosków o kredyt hipoteczny, jednak warto robić to z rozwagą. BIK podaje, że złożenie kilku zapytań kredytowych w krótkim...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Jak obliczyć koszt budowy domu {{year}} i jak sporządzić kosztorys?

Jak obliczyć koszt budowy domu 2024 i jak sporządzić kosztorys?

...nie zastąpi profesjonalnego kosztorysu. Oceń swoje szanse na kredyt hipoteczny – sprawdź nasz kalkulator zdolności kredytowej! Kosztorys...

...dostarczyć kosztorys budowy domu do banku. Wkład własny przy kredycie hipotecznym to minimum 20%, chyba że zdecydujesz się na ubezpieczenie niskiego...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Książeczka mieszkaniowa premia gwarancyjna {{year}}

Książeczka mieszkaniowa premia gwarancyjna 2024

...na precyzyjne i oficjalne wyliczenie przysługującej premii. Dzięki temu możesz wyliczyć ile pieniędzy będziesz posiadać na wkład własny, jeśli interesuje Cię kredyt hipoteczny. Od 19 stycznia 2021 roku, wszyscy posiadacze książeczek mieszkaniowych muszą dokonać ich rejestracji w banku, który zarządza ich rachunkiem. Rejestracja musi być...

Zobacz więcej
15 min. czytania