Kredyty hipoteczne 13 min. czytania

Jak wybrać odpowiedni kredyt na remont domu lub mieszkania? Ile kosztuje kredyt hipoteczny na remont?

Zaktualizowano: 2022-04-28 09:19
Opublikowano: 2019-12-18 13:50
Średnia ocena: 5,88/6 Głosów: 32
Jak wybrać odpowiedni kredyt na remont domu lub mieszkania?

Kredyt hipoteczny na remont domu lub mieszkania pozwoli Ci z łatwością sfinansować całą inwestycję. Co ciekawe nie jest on dostępny w każdym banku. Jak działa i dlaczego kredyt na remont domu może być lepszy niż kredyt gotówkowy? Sprawdź, jak otrzymać kredyt na remont mieszkania na dobrych warunkach.

Remont nieruchomości to często ogromny wydatek. Nierzadko tuż przed rozpoczęciem prac okazuje się, że założony budżet jest niewystarczający. Jak sobie z tym poradzić? Jednym z rozwiązań jest kredyt hipoteczny na przebudowę czy naprawę mieszkania. Takie finansowanie w niektórych sytuacjach może być nawet o połowę tańsze od pozostałych ofert kredytowych. Jeśli wciąż zastanawiasz się jaki kredyt na remont domu będzie dla Ciebie najlepszy, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Czy można wziąć kredyt hipoteczny na remont domu lub mieszkania?

Hipoteka na remont lokalu to rozwiązanie, po które sięga coraz więcej osób. Na rynku funkcjonują bowiem banki, które udzielają kredytów hipotecznych powiększonych o kwotę, którą można wykorzystać na dowolny cel. Jednym z nich może być doprowadzenie nieruchomości ze stanu deweloperskiego do wykończenia pod klucz, czy właśnie wspomniany wcześniej remont domu.

Warto pamiętać jednak o tym, że osoby, które chciałby otrzymać kredyt hipoteczny z remontem muszą wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową, która nie zawsze jest wystarczająca i pozwala starać się o wyższą kwotę. Co więcej, na rynku funkcjonują zarówno kredyty hipoteczne z opcją uzyskania dodatkowego finansowania na remont nieruchomości, które zaciągane są w sytuacji, gdy planujesz kupić nieruchomość, ale też wyodrębnione kredyty hipoteczne, które udzielane są jedynie na remont mieszkania. Czym różnią się one od tradycyjnego finansowania? Zabezpieczeniem takiego kredytu jest nieruchomość, która należy już do wnioskującego i nie jest już obciążona hipoteką.

To może Cię zainteresować: Czy warto teraz wziąć kredyt hipoteczny? Czy kredyt na mieszkanie w 2022 to dobry pomysł?

Jak działa kredyt na remont?

Jak już wspomnieliśmy, kredyt na remont zaciągnięty przy kredycie hipotecznym może być zdecydowanie tańszą i opłacalną opcją niż kredyt gotówkowy. To wszystko ze względu na niższe oprocentowanie. Bank może też spojrzeć na Ciebie łaskawszym okiem i zaproponować Ci lepsze warunki, wiedząc, że oprócz długotrwałej hipoteki, właśnie udzielił Ci dodatkowego kredytu remontowego.

Jeśli kupujesz nieruchomość, którą chcesz wyremontować to możesz złożyć wniosek o dwa finansowania na jednym dokumencie. Musisz po prostu uwzględnić koszt dodatkowej inwestycji. Środki, które otrzymasz w ramach kredytu na remont domu pod hipotekę w zależności od konstrukcji oferty bankowej, będą musiały zostać spożytkowane zgodnie z przeznaczeniem (np. na remont czy renowację) lub też stanowić pulę dodatkowych środków, które bez wahania możesz wydać na zakup samochodu czy sfinansowanie wycieczki.

Jeśli chcesz otrzymać kredyt hipoteczny na remont starego domu, czyli takiego, który już od dłuższego czasu stanowi Twoją własność i nie jest obciążony hipoteką, to warto skorzystać z tzw. pożyczki hipotecznej. Takim kredytem możesz sfinansować np. zakup mebli, AGD, czy materiałów potrzebnych do remontu.

Co można sfinansować z kredytu hipotecznego na remont?

Szukając ofert kredytów na mieszkanie i remont, możesz natrafić na różne propozycje. Banki w zależności od własnej polityki, same ustalają, na co można wydać otrzymane środki. W niektórych sytuacjach kredytodawca wyraźnie zaznacza, że kredyt na remont i rozbudowę domu może zostać spożytkowany na zakup nieruchomości oraz pokrycie kosztów związanych z doprowadzeniem go do użytku. Inne instytucje pozwalają swoim klientom na większą dowolność.

Istnieje jednak lista wydatków, które biorąc kredyt hipoteczny na remont, możesz przeznaczyć. Co to będzie?

 • zakup AGD czy RTV,
 • zakup mebli oraz wyposażenia domu,
 • koszt sporządzenia kosztorysu remontu,
 • sfinansowanie pracy ekipy remontowej.

Niektóre banki, np. PKO BP udzielają kredytów na kupno i remont domu, które można spożytkować na przebudowę budynków czy pomieszczeń na cele mieszkalne, czy też zagospodarowanie działki rekreacyjnej. Propozycje bankowe mogą mieć też różne nazwy, które nie zawsze wskazują, na co powinieneś wydać otrzymane pieniądze. Przykładem może być kredyt na remont dachu czy kredyt na remont poddasza, które najczęściej stanowią chwytliwą nazwę reklamową.

Kto może starać się o kredyt hipoteczny na remont?

O kredyt na remont może ubiegać się każda osoba, która ma odpowiednią zdolność kredytową i będzie w stanie zapewnić wymagane zabezpieczenie. Co to oznacza? W przypadku kredytów czy pożyczek hipotecznych ochronę i gwarancję dla banku stanowi Twoja nieruchomość. W niektórych sytuacjach wymagane będzie też zgromadzenie większego wkładu własnego, który liczony jest od wartości całej inwestycji.

Warunki kredytu hipotecznego na remont domu lub mieszkania

Kredyt na remont domu pod hipotekę funkcjonuje na podobnych zasadach jak tradycyjny kredyt hipoteczny, ze względu na wspomniane wcześniej zabezpieczenie nieruchomości. Chcąc starać się o finansowanie, musisz być właścicielem domu lub mieszkania, które ma zostać wykończone lub zmodernizowane.

Warunki, na jakich zostanie udzielone finansowanie, w dużej mierze zależy od Twojej zdolności oraz historii kredytowej, która weryfikowana jest w bazach rejestrów dłużniczych np. w BIK.

Wkład własny a kredyt hipoteczny na remont domu lub mieszkania

Wkład własny to kapitał, którym musisz dysponować, aby móc starać się o kredyt na zakup nieruchomości. To, ile będzie wynosił w dużej mierze zależy od wartości mieszkania czy domu, ale nie tylko. W tym przypadku może też zależeć od rodzaju produktu, z którego zdecydujesz się skorzystać. W sytuacji, gdy zawnioskujesz o kredyt hipoteczny powiększony o kwotę na remont, musisz pamiętać, że zgromadzony wkład własny, który wynosi 20% wartości całej inwestycji (w niektórych sytuacjach 10%), będzie musiał być wyższy ze względu na dodatkowe finansowania. W przypadku starania się o przyznanie pożyczki hipotecznej na remont czy inny, dowolny cel bank nie będzie wymagał od Ciebie wpłaty wkładu własnego.

Maksymalna kwota kredytu hipotecznego na remont domu

Maksymalna kwota zobowiązania najczęściej zależy od zdolności kredytowej wnioskującego. W niektórych sytuacjach może ona wynosić 200 tys. złotych, a w innych nawet 1 mln złotych. Warto pamiętać jednak o tym, że wysokość kredytu w przypadku pożyczki hipotecznej nie może przekraczać 60-80% wartości mieszkania, które stanowi zabezpieczenie zobowiązania.

Okres kredytowania a kredyt hipoteczny na remont

Kredyt hipoteczny na remont ma tę przewagę nad kredytem gotówkowym, że umożliwia spłatę zobowiązania nawet przez okres 35 lat. Nieco inaczej może jednak wyglądać kwestia spłaty tzw. pożyczki hipotecznej. W tym przypadku okres kredytowania najczęściej nie przekracza 20 lat.

Kredyt hipoteczny na remont — wymagane dokumenty

Bank przed udzieleniem każdego zobowiązania może wymagać od Ciebie przedstawienia dokumentów, które potwierdzą źródło oraz wysokość osiąganych dochodów. W przypadku kredytów, które mają sfinansować zakup oraz remont nieruchomości, bank może zażądać przedstawienia kosztorysu budowlano-remontowego, który uwzględnia cenę materiałów oraz tzw. robocizny. Kosztorys remontu do kredytu hipotecznego najczęściej możesz sporządzić samodzielnie lub też poprosić o pomoc specjalistę, jednak nie jest to konieczne.

Jakie jeszcze dokumenty będą Ci potrzebne?

 • wniosek o kredyt,
 • dokument, którym potwierdzisz swoją tożsamość (najczęściej jest to dowód osobisty),
 • numer księgi wieczystej nieruchomości,
 • kosztorys prac remontowych,
 • wycena nieruchomości,
 • potwierdzenie zatrudnienia,
 • w niektórych przypadkach wymaga się przedłożenia pozwolenia na remont.

Ważne!

Składając do wniosku o kredyt hipoteczny na remont kosztorys, pamiętaj o tym, aby zawierał on zakres prac, rozmiar pomieszczeń oraz tzw. standard cenowy. Najlepiej, aby w kosztorysie remontu mieszkania dla banku, uwzględnić nieco wyższe ceny niż te, które aktualnie obowiązują, mając na uwadze inflację.

Ile kosztuje kredyt hipoteczny na remont? Kalkulator

Jak znaleźć najtańszy kredyt na remont domu? Przed złożeniem wniosku sprawdź koszt finansowania w kilku bankach. Może Ci w tym pomóc kalkulator kredytu remontowego, z którym ustalisz szacowaną wysokość miesięcznej raty, oprocentowania czy RRSO. Niektóre banki na swoich stronach publikują kalkulatory kredytów na remont domu, które pozwalają dokładnie dopasować ofertę do potrzeb klienta.

Kredyt na remont mieszkania — porównanie przykładowych kosztów dla kredytu na zakup mieszkania o wartości 250 tys. złotych powiększonego o koszt remontu w wysokości 30, 50 i 100 tys. złotych. Spłata zobowiązania została rozłożona na 25 lat.

Kredyt 280 tys. zł

Kredyt 300 tys. zł

Kredyt 350 tys. zł

Oprocentowanie

7,68%

7,68%

7,68%

Prowizja

od 0%

od 0%

od 0%

RRSO

7,96%

7,96%

7,96%

Wysokość raty

1 891,86 zł

2 027 zł

2 364,83 zł

Kwota do spłaty

315 558,67 zł

338 098,58 zł

394 448,34 zł

Jak działa kalkulator kredytowy na remont mieszkania? Wystarczy podać cenę nieruchomości powiększoną o środki potrzebne na remont czy wykończenie mieszkania oraz określić szacowany czas spłaty.

Co składa się na koszt kredytu hipotecznego? Jak obliczyć całkowity koszt kredytu hipotecznego w 2022 roku?

Gdzie wziąć kredyt hipoteczny na remont?

W związku z tym, że nie każdy bank ma taki produkt w swojej ofercie, możesz zastanawiać się gdzie wziąć kredyt na remont. Na szczęście aktualne oferty bez trudu znajdziesz w internecie i korzystając z porównywarek, zestawisz ze sobą warunki kredytowania i wybierzesz najlepszą opcję. Do jakiego banku udać się po kredyt na remont?

 • Santander kredyt na remont domu udzielany jest na długi okres wynoszący 30 lat. Zobowiązanie możesz spłacać w ratach równych lub malejących i przed podpisaniem umowy wybrać oprocentowanie stałe, lub zmienne. Środki otrzymane w ramach finansowania wykorzystasz na zakup nieruchomości, budowę domu, na remont lub inny, dowolny cel. 
 • PKO kredyt hipoteczny na remont domu nosi nazwę: „Kredyt hipoteczny mix”. Bank udziela finansowania z oprocentowaniem stałym lub zmiennym, a maksymalny okres kredytowania wynosi nawet 35 lat. W PKO istnieje również opcja karencji spłaty kapitału do 36 miesięcy.
 • mBank kredyt na remont domu może zostać udzielony w maksymalnej kwocie 2 mln złotych, a jego spłata rozłożona na okres 35 lat. Finansowanie pozwala pokryć koszt zakupu lub budowy nieruchomości oraz remontu.
 • Pekao kredyt na remont domu może zostać udzielony w maksymalnej kwocie 200 tys. złotych. Bank nie wymaga przedstawiania faktur ukazujących, na co zostały wydane środki. Spłata kredytu odbywa się w równych ratach rozłożonych na 10 lat.
 • Alior Bank kredyt na remont domu udzielany jest w dwóch walutach: PLN oraz EUR. Bank umożliwia swoim klientom zawieszenie spłaty do 6 miesięcy w roku (łącznie 5 lat). Finansowanie może zostać udzielone z tzw. okresową stałą stopą procentową, która będzie obowiązywać przez 7 lat.
 • ING kredyt na remont domu może zostać udzielony zarówno jako dodatek do kredytu hipotecznego, jak i osobne finansowanie. Minimalna kwota celu remontowego wynosi 10 tys. złotych. Bank pomaga w stworzeniu kosztorysu.
 • Bank Spółdzielczy kredyt na remont domu to pożyczka, którą można sfinansować prace remontowe w kwocie od 10 do 80 tys. złotych. Kredytodawca udziela finansowania bez zabezpieczenia hipotecznego, a dodatkowo rozkłada spłatę na maksymalnie 10 lat. Kredyt na remont domu w Banku Spółdzielczym zostanie udzielony również osobom, które nie są właścicielami nieruchomości, wystarczy, że dotrzymają procedury — dostarczą faktury lub inne rachunki potwierdzające wykorzystanie przynajmniej 50% środków zgodnie z celem kredytowania. 

Jaki kredyt na remont domu lub mieszkania — kredyt hipoteczny czy gotówkowy?

Kredyty remontowe mogą być celowe i najczęściej są to pożyczki hipoteczne na remont lub też przyjąć formę tradycyjnych kredytów gotówkowych. Który rodzaj finansowania jest korzystniejszy? Oczywiście nie ma jednej, prawidłowej odpowiedzi na to pytanie. Wiele zależy bowiem od indywidualnej sytuacji kredytobiorcy. Kredyt pod hipotekę na remont domu często okazuje się tańszym rozwiązaniem, ale wcale nie musi tak być. Poznaj wszystkie wady i zalety obu finansowań.

Kredyt gotówkowy na remont domu

Hipoteczna pożyczka na remont mieszkania

Zalety

 • szybki proces i minimalna liczba formalności,
 • finansowanie można spożytkować na dowolny cel,
 • duży wybór ofert,
 • brak konieczności posiadania własnej nieruchomości.
 • możliwa wysoka kwota kredytu,
 • możliwość rozłożenia spłaty na kilkanaście lat,
 • niska rata miesięczna
 • niższe koszty niż w przypadku kredytu gotówkowego (oprocentowanie).

Wady

 • w przypadku kredytów bez zabezpieczenia banki przyznają finansowanie w mniejszej kwocie,
 • często wyższe oprocentowanie i co za tym idzie — wyższa rata miesięczna,
 • niedługi okres spłaty zobowiązania.

 • konieczność zabezpieczenia kredytu hipoteką,
 • wymagany wkład własny,
 • konieczność spożytkowania środków na określony cel,
 • długi proces,
 • oferta dostępna jedynie dla właścicieli nieruchomości.

Czy warto zdecydować się na kredyt hipoteczny na remont?

Jeśli tylko posiadasz odpowiedni wkład własny, a Twoja zdolność kredytowa na to pozwala, warto wybrać kredyt hipoteczny na remont domu. Fora internetowe oraz grupy w mediach społecznościowych rozpisują się nad przewagą tego rozwiązania, szczególnie w kontekście możliwości wyboru stałego oprocentowania. Zanim złożysz wniosek kredytowy, pamiętaj o tym, aby porównać ze sobą kilka propozycji i wybrać tę, która będzie najkorzystniejsza.

Nie przegap: 

Inwazja Rosji na Ukrainę a ceny mieszkań w Polsce

Nowa tarcza dla kredytobiorców. Kto będzie mógł skorzystać z dofinansowania do kredytów hipotecznych w 2022?

Komentarze

Powiązane artykuły

Hipoteka przymusowa - co musisz o niej wiedzieć?
16.05.2022

Hipoteka przymusowa. Kiedy możemy być nią obciążeni i jak ją wykreślić?

...zaciągające kredyt hipoteczny ustalają z kredytodawcą w drodze umowy, że wierzytelność...

...hipotekę przymusową. Rzecz jasna w przypadku ZUS nie dotyczy to kredytu hipotecznego, a zaległości w płaceniu składek, np. przez osoby prowadzące...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Karencja w spłacie kredytu. Co to jest i jak o nią wnioskować?
13.05.2022

Karencja w spłacie kredytu. Co to jest i jak o nią wnioskować?

...kto spłaca kredyt hipoteczny, wie, jak duże jest to obciążeniem dla domowego budżetu...

...pomocą przychodzi karencja w spłacie. Co oznacza okres karencji w kredycie hipotecznym? Po zaciągnięciu kredytu hipotecznego okres karencji może być...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Nowa tarcza dla kredytobiorców w 2022
10.05.2022

Nowa tarcza dla kredytobiorców. Kto będzie mógł skorzystać z dofinansowania do kredytów hipotecznych w 2022?

...spłacających coraz większe zobowiązania, w tym przede wszystkim kredyt hipoteczny. Ze wsparcia będzie można skorzystać już w 2022 roku, a od...

...być oparty na czterech filarach wsparcia dla rodzin posiadających kredyty hipoteczne w złotówkach. Będą to: Rząd proponuje 4 miesiące „wakacji...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Czy stawka referencyjna POLONIA zastąpi WIBOR®?
10.05.2022

Czy stawka referencyjna POLONIA zastąpi WIBOR®? Aktualna wartość stawki POLONIA

Stawka POLONIA już niedługo może stać się nowym wskaźnikiem referencyjnym, zgodnym z unijnymi przepisami BMR. Dzięki temu ma szansę zostać zastosowana w kredytach hipotecznych jako element stopy procentowej. Czy jednak zmiana — POLONIA zamiast WIBOR® okaże się łaskawsza dla obecnych kredytobiorców? Sprawdźmy.
Zobacz więcej
5 min. czytania
Na czym polega symulacja kredytu hipotecznego?
09.05.2022

Na czym polega symulacja kredytu hipotecznego? Symulacja rat kredytu hipotecznego w 2022

...straty czasu. Dbasz w ten sposób o swoje finanse, a jako że kredyt hipoteczny zaciąga się na wiele lat, często nawet na 30, lepiej przemyśleć...

...w przeciwieństwie do kredytów ze zmiennym oprocentowaniem kredyty hipoteczne ze stałą stawką oprocentowania opierają się podwyżkom...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Likwidacja stawki WIBOR w Polsce
09.05.2022

Likwidacja stawki WIBOR® w Polsce. Co dla kredytobiorców oznacza likwidacja WIBOR®-u?

...może Cię zainteresować: Pomoc finansowa dla zadłużonych w bankach. Na jakie wsparcie finansowe dla zadłużonych mogą liczyć osoby spłacające kredyt hipoteczny? Według danych opublikowanych przez Narodowy Bank Polski stawka POLONIA wyznaczana jest jako średnia ważona wolumenem poszczególnych transakcji...

Zobacz więcej
7 min. czytania