Czy możliwe jest zwiększenie kwoty kredytu hipotecznego lub gotówkowego?

Zaktualizowano: 2022-02-04 09:17
Opublikowano: 2022-02-04 08:00
Średnia ocena: 4,33/6 Głosów: 3
Czy możliwe jest zwiększenie kwoty kredytu hipotecznego i gotówkowego?

Zwiększenie kwoty kredytu hipotecznego to czasem jedyna szansa, żeby sfinansować budowę domu. Przydaje się, szczególnie kiedy wstępnie szacowany budżet nie jest wystarczający do realizacji prac budowlanych. W przypadku mniejszych inwestycji pomocne może być też zwiększenie kwoty kredytu gotówkowego. Na czym to dokładanie polega? Sprawdź jak wnioskować o zwiększenie kwoty kredytu!

Czy możliwe jest zwiększenie kwoty kredytu w banku?

Jeśli nie wystarczyło Ci środków na zbudowanie domu, na pewno zastanawiasz się, czy można dobrać kredyt hipoteczny? Dobranie kredytu oznacza zwiększenie kwoty głównej uzyskanego wcześniej od banku finansowania. Kwota powiększana jest jedynie na wniosek kredytobiorcy, który powinien zostać odpowiednio umotywowany. Wiąże się to z koniecznością zgromadzenia dodatkowej dokumentacji.

Oprócz tego, czy można zwiększyć kwotę kredytu hipotecznego może też zastanawiać Cię, czy można dobrać kredyt gotówkowy? Większość banków pozwala na to, żeby zwiększyć kwotę spłacanego kredytu. Również w tym przypadku konieczne jest złożenie stosownego wniosku. Ze względu na mniejszą liczbę formalności da się to jednak często zrobić online lub telefonicznie.

Czy kredyt na 500+ jest dostępny w ofercie banków? Sprawdź który bank da kredyt na 500+

Maksymalna kwota kredytu a podwyższenie kwoty kredytu

To czy bank zgodzi się na podwyższenie kwoty kredytu, zależy w dużej mierze od Twojej zdolności kredytowej. Zdolność kredytowa wpływa bowiem na to, jak dużą kwotę jest w stanie pożyczyć Ci bank. Jeśli dotychczasowa kwota kredytu nie wyczerpała Twojej zdolności kredytowej, masz szansę na podwyższenie kredytu.

Pewnym ograniczeniem kiedy starasz się o dodatkowe środki, będzie również maksymalna kwota kredytu, jaką jest w stanie pożyczyć bank. Zapisana jest ona najczęściej w warunkach oferty. Bank zwykle jednak podchodzi do sytuacji klientów indywidualnie. Jeśli brakuje Ci środków, warto więc złożyć stosowny wniosek.

Kiedy możliwe jest zwiększenie kwoty kredytu?

Wniosek o zwiększenie kwoty kredytu możesz złożyć w czasie trwania spłaty pierwszego zobowiązania. Z punktu widzenia banku najistotniejszy będzie jednak powód, dla którego chcesz zwiększyć kwotę kredytowania. Będzie to oceniane dokładnie szczególnie w przypadku kredytów hipotecznych.

Aby możliwe było zwiększenie kwoty kredytu hipotecznego, dodatkowe środki muszą być przeznaczone na realizację pierwotnego celu kredytowania. W przypadku kredytów na budowę domu zwykle powodem dla zwiększenia kwoty kredytowania jest znaczące podwyższenie kosztów budowy.

Warto wiedzieć!

Część klientów zgłasza się do banku zbyt późno. Jeśli spłacasz już kredyt kilka lat, bank może Ci odmówić zwiększenia kwoty kredytowania. W takiej sytuacji możesz jednak ubiegać się o refinansowanie lub kolejny kredyt w konkurencyjnym banku.

Zwiększenie kwoty kredytu hipotecznego – najważniejsze informacje

Dobranie kredytu hipotecznego uzależnione jest od ponownej oceny Twojej zdolności kredytowej. Bank będzie badał ją ponownie, dlatego do wniosku będziesz musiał dołączyć szereg dodatkowych dokumentów. Podwyższenie kwoty kredytowania wpłynie na podwyższenie miesięcznych rat kredytowych lub wydłużenie czas spłaty kredytu. Bank musi się więc upewnić, że będziesz w stanie podołać temu dodatkowemu obciążeniu.

Zastanawiając się nad tym, jak zwiększyć kredyt hipoteczny bierz pod uwagę, że bank może oczekiwać od Ciebie ponownej wyceny nieruchomości, która jest zabezpieczeniem spłaty zobowiązania. Maksymalne zwiększenie kwoty będzie w tym przypadku więc zależne od tego, jak zabezpieczony jest kredyt.

Co więcej, podwyższona kwota kredytu musi wciąż spełniać wymagania związane z wkładem własnym. Oznacza to, że będziesz musiał dołożyć pewną kwotę, aby dostać więcej środków. Co więcej, łącznie pożyczona kwota nie będzie mogła być wyższa niż 90% wartości nieruchomości.

Wniosek o zwiększenie kwoty kredytu – wzór

O wzór wniosku o zwiększenie kwoty kredytu najlepiej pytać w samym banku. Każda instytucja może mieć bowiem trochę inne zasady w tym zakresie. W wielu przypadkach może też obyć się bez  konkretnego wzoru. Najważniejsze jest bowiem uzasadnienie wniosku, w którym musisz w bardzo konkretny sposób określić, dlaczego potrzebujesz dodatkowych środków i na jaki cel zamierzasz je wydać.

Zwiększenie kwoty kredytu a polityka banków w Polsce

To, na jakiej zasadzie możliwe jest zwiększenie kwoty kredytowania, zależy od wewnętrznych ustaleń samych banków. Różne będą więc kwoty maksymalne, procedury i warunki zwiększania kwoty kredytu.

Zwiększenie kwoty kredytu hipotecznego w PKO BP

Czy można dobrać pieniądze do kredytu w PKO? Jest możliwe, jednak nie zawsze opłacalne. Wiąże się bowiem z dodatkowymi kosztami, takimi jak konieczność uiszczania prowizji w wysokości 2% od kwoty podwyższanej.

Aby zwiększyć kwotę kredytowania, powinieneś złożyć odpowiedni wniosek w oddziale banku. Opcja ta dostępna jest nie tylko przy kredytach hipotecznych, ale również dla klientów, którzy korzystają z pożyczek hipotecznych.

Zwiększenie kwoty kredytu w PKO BP wiąże się z koniecznością wydłużenia okresu spłaty. Miesięczna rata kredytowa pozostanie taka sama, ale łączne koszty kredytowania się zwiększą.

To może Cię zainteresować: PKO Bank Polski kredyt hipoteczny 2022 – analiza oferty

Zwiększenie kwoty kredytu hipotecznego ING Banku Śląskim

Czy ING Bank Śląski oferuje zwiększenie kwoty kredytu? Tak, jednak nie możesz wnioskować o podwyższenie o mniej niż 20 000 zł. Bank będzie ponownie badał Twoją zdolność kredytową oraz jeszcze raz wyceni nieruchomość, którą zabezpieczone jest zobowiązania. Musisz też pamiętać o tym, że kwota po podwyższeniu nie może przekraczać 80% wartości nieruchomości.

Przy podwyższeniu kwoty kredytowania naliczana jest prowizja, która wynosi 1,9% kwoty, o którą podwyższane jest zobowiązanie.

Kliknij i sprawdź: Kredyt hipoteczny w ING Banku Śląskim – kalkulator, opinie. Jak złożyć wniosek o kredyt hipoteczny w ING Banku Śląskim?

Dobranie kredytu hipotecznego Pekao SA

Pekao SA daje możliwość zwiększenia kwoty kredytu, jednak wyłącznie w przypadku ofert kredytów budowlano – hipotecznych, czyli tych przeznaczonych na budowę, rozbudowę lub modernizację domu, lub lokalu mieszkalnego.

Podwyższenie to wiąże się z naliczaniem dodatkowych prowizji. Prowizja wynosi 3,5% od dodatkowej kwoty. Minimalna kwota, jaką możesz dobrać to 300 zł.

Dobranie kredytu w Santander Banku

W Santander nie masz możliwość dobrania kredytu – bez względu na to czy jest to kredyt gotówkowy, czy hipoteczny. Jeśli pożyczone w banku środki okazały się niewystarczające, możesz ubiegać się o dobranie kredytu gotówkowego lub drugi kredyt gotówkowy.

mBank i podwyższenie kredytu gotówkowego

W mBank zwiększenie kwoty kredytu nie jest szczególnie trudnym zadaniem. W przypadku kredytów gotówkowych możesz zlecić zwiększenie tej kwoty online. W informacji zwrotnej dostaniesz listę ewentualnych dokumentów, które powinieneś dostarczyć. Całą operację oraz aneks do umowy również potwierdzisz online.

Warto wiedzieć: Gdzie najłatwiej dostać kredyt? Sprawdź, jaki bank wybrać!

Zwiększenie kwoty kredytu a warunki umowy kredytowej

Zasady zwiększenia kwoty kredytu mogą być zawarte w umowie kredytowej. Wniosek o podniesienie udzielonej kwoty daje jednak szansę na to, aby renegocjować zasady spłacania zobowiązania. Jeśli masz wystarczająco wysoką zdolność kredytową, możesz prosić o podniesienie raty kredytowej. Jeżeli natomiast zależy Ci na niższej racie, możesz wnioskować o wydłużenie czasu spłaty zobowiązania.

Czytaj również: Drugi kredyt hipoteczny – czy to możliwe? Gdzie złożyć wniosek o drugi kredyt hipoteczny?

Komentarze

Powiązane artykuły

Pożyczka hipoteczna na dowolny cel

Pożyczka hipoteczna na dowolny cel. Na czym polega i kto może się o nią starać?

...nieruchomości przez bank w przypadku braku spłaty. Z kolei kredyt gotówkowy przeznaczony jest na finansowanie dóbr konsumpcyjnych, jak...

...wymaga udokumentowania dochodów i zdolności kredytowej. Zaletą kredytu gotówkowego jest szybka decyzja kredytowa i wypłata środków. Wadą natomiast...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Jak wziąć kredyt hipoteczny?

Jak wziąć kredyt hipoteczny krok po kroku?

...do mniej korzystnych warunków umowy kredytowej lub wydłużyć już i tak czasochłonne procedury. Dzięki poniższemu artykułowi dowiesz się, jak wziąć kredyt hipoteczny krok po kroku i czym jest kredyt hipoteczny. Przy staraniu się o kredyty hipoteczne, które zazwyczaj dotyczą znacznych sum pieniężnych, banki wymagają...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Budowa domu a Bezpieczny Kredyt 2 proc.

Budowa domu a Bezpieczny Kredyt 2 proc.

...proc. trzeba przedstawić w banku dokumenty dochodowe, dla potwierdzenia posiadania odpowiednio wysokiej zdolności. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? Warto posłużyć się kalkulatorem zdolności, by to wyliczyć. Jeśli jest zbyt niska jak na planowaną kwotę kredytu, być może dobrym pomysłem...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Co można odliczyć, korzystając z ulgi termomodernizacyjnej?

Czym jest ulga termomodernizacyjna i kto może z niej skorzystać?

...w takie zmiany, nawet jeśli na ten cel trzeba będzie zaciągnąć kredyt gotówkowy lub nawet kredyt hipoteczny. Warto to tym bardziej zrobić, że...

...na ten cel trzeba będzie zaciągnąć kredyt gotówkowy lub nawet kredyt hipoteczny. Warto to tym bardziej zrobić, że wiele wydatków można odliczyć...

Zobacz więcej
12 min. czytania
jak wziąć Bezpieczny kredyt 2 proc

Jak wziąć Bezpieczny Kredyt 2 proc.?

...uruchomiony 1 lipca 2023, program oferuje preferencyjny kredyt hipoteczny z oprocentowaniem 2% (plus marża banku i inne opłaty) na pierwsze...

...bezpieczny kredyt 2%? Tak samo, jak w przypadku każdego innego kredytu hipotecznego, tak i w przypadku Bezpiecznego kredytu 2%, należy złożyć...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Kredyt hipoteczny w Alior Banku. Warunki oferty, opinie

Kredyt hipoteczny w Alior Banku. Warunki oferty, opinie

...aż kilka różnych opcji. Sprawdźmy jaki w Alior Bank otrzymamy kredyt hipoteczny i jakie opinie krążą wśród klientów banku. Jeśli szukasz...

...bankowych, wśród oferowanych przez niego produktów znajdują się kredyty hipoteczne. Alior Bank Megahipoteka czy Alior Bank Własne M w Wielkim Mieście...

Zobacz więcej
11 min. czytania