Kredyty hipoteczne 6 min. czytania

Czym jest i ile kosztuje depozyt notarialny? Kto ponosi koszt depozytu?

Zaktualizowano: 2022-03-02 11:24
Opublikowano: 2022-03-01 08:07
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 1
Ile kosztuje depozyt notarialny? Kto ponosi koszt depozytu?

Depozyt notarialny stanowi w Polsce jedną z bezpieczniejszych form przechowywania pieniędzy, które w wyznaczonym terminie mają trafić w inne ręce. Dodatkowo jest jednym z kilku sposobów na skutecznie zabezpieczenie zapłaty ceny. Sprawdź, jak działa depozyt notarialny i dlaczego warto z niego skorzystać podczas transakcji sprzedaży nieruchomości.

Jeśli otrzymałeś pozytywną decyzję kredytową i planujesz finansować zakup domu lub mieszkania kredytem hipotecznym, to sprzedawca nie ma podstaw do obaw. Fakt, że otrzyma należne mu środki, jest pewny. Problem zaczyna się wtedy, gdy zdecydujesz się na zakup nieruchomości za gotówkę. W takiej sytuacji może poprosić Cię o skorzystanie z depozytu notarialnego. Ten będzie gwarantem, że po spełnieniu przez sprzedawcę wszystkich warunków umowy, środki trafią w jego ręce.

Czym jest i jak działa depozyt notarialny?

Depozyt u notariusza nie cieszy się w naszym kraju dużą popularnością. Być może z tego powodu, że w opinii wielu osób zabezpiecza on głównie interesy sprzedającego, a dodatkowo nie jest darmowy. Zanim jednak ocenisz, czy warto z niego skorzystać, sprawdź, czym jest depozyt notarialny i w jaki sposób działa.

Depozyt to jedna z bezpieczniejszych form przechowywania pieniędzy czy też ważnych dokumentów. Sposób działania depozytu opisuje art. 108 Ustawy prawo o notariacie. Z przepisów można dowiedzieć się, że notariusz może przyjąć na przechowanie papiery wartościowe czy pieniądze w dowolnej walucie, w celu wydania jej konkretnej osobie, która spełni określone w umowie warunki.

Wiesz już, co to jest depozyt notarialny, jednak w jaki sposób to działa? Bardzo prosto. Notariusz sporządza protokół przyjęcia określonej rzeczy do depozytu. Taki dokument najczęściej powstaje podczas zawierania umowy przedwstępnej sprzedaży, w której zawarte są wszystkie ustalenia oraz warunki związane z tym, kiedy i komu notariusz może wypłacić przechowywane środki. 

To może Cię zainteresować: Czym jest i ile kosztuje umowa o dożywocie? Czym różni się umowa dożywocia od zachowku?

Co może zostać przekazane w depozyt notarialny?

W depozyt notarialny najczęściej przekazywana jest gotówka w polskiej lub obcej walucie, jednak notariusz może też przyjąć inne rzeczy takie jak: dokumenty prywatne, papiery wartościowe czy nośniki cyfrowe.

Warto jednak pamiętać o tym, że zgodnie z prawem notariusz może zaakceptować tylko te środki czy papiery, które dotyczą czynności notarialnej. Nie ma więc możliwości, aby wpłacić mu pieniądze, które mają zostać wydane dziecku, kiedy ukończy ono np. 18 lat.

Kiedy stosuje się depozyt notarialny?

Ten sposób przechowywania środków najczęściej stosowany jest w przypadku transakcji związanych ze sprzedażą mieszkania. Depozyt notarialny w tej sytuacji zabezpiecza zarówno kupującego, jak i sprzedawcę, który otrzyma zdeponowane pieniądze po wywiązaniu się z umowy. Dla nabywcy jest to dodatkowe zapewnienie, że druga strona wypełni wszystkie postanowienia. Depozyty notarialne stosowane przy zakupie mieszkania mają więc podobną moc jak kredyty hipoteczne, jednak nie do końca.

Depozyt notarialny a kredyt bankowy – umowa kredytowa najczęściej uzależnia wypłatę środków od spełniania warunków przez kupującego, czyli kredytobiorcę. Jeśli ten ich nie dopełni, bank może wstrzymać wypłatę środków. Sprzedawca powinien więc interesować się tym, jak wyglądają ustalenia pomiędzy kupującym oraz bankiem, jednak nie ma on prawa w to ingerować, ponieważ nie jest stroną umowy.

Kiedy jeszcze depozyt notarialny będzie miał zastosowanie? Chociażby podczas podziału majątku czy zniesieniu współwłasności.

Depozyt notarialny – wymagane dokumenty

Zanim złożysz środki lub papiery wartościowe w depozycie, musisz okazać notariuszowi dokument tożsamości, który będzie niezbędny do sporządzenia aktu. Jest nim przede wszystkim dowód osobisty lub też paszport czy karta pobytu.

Oprócz tego zostaniesz poproszony o podanie wielu danych takich jak:

  • imię i nazwisko,
  • numer PESEL,
  • data i miejsce urodzenia,
  • stan cywilny,
  • miejsce zamieszkania,
  • adres do korespondencji,
  • imiona i nazwiska rodziców.

Depozyt notarialny – wzór

Zanim oddasz w depozyt środki lub papiery wartościowe, będziesz musiał podpisać umowę depozytu notarialnego. Jej wzór możesz sprawdzić w internecie, jednak zamartwianie się nad formą dokumentu, nie powinno leżeć po Twojej stronie. To notariusz zajmuje się sporządzeniem umowy, a Twoim „obowiązkiem” jest jej podpisanie. 

Sprawdź, jak wygląda kupno mieszkania przez biuro nieruchomości

Ile kosztuje depozyt notarialny?

Czy depozyt notarialny jest płatny? Jak już wspomniałam – niestety tak. Opłaty nie są bardzo wysokie, jednak mogą skutecznie zniechęcić do korzystania z tej formy przechowywania środków.

Jaka opłata za depozyt notarialny? W przypadku dokumentów koszt depozytu notarialnego wynosi:

  • 6 zł netto za każdą rozpoczętą stronę wypisu aktu,
  • 20 zł netto za każdy miesiąc przechowywania,
  • 50 zł netto za sporządzenie protokołu depozytu.

Cena depozytu notarialnego w przypadku deponowania pieniędzy często ustalana jest indywidualnie. Jeśli chcesz sprawdzić, ile wynosi taksa pobierana przez notariusza, możesz skorzystać z narzędzia, jakim jest kalkulator kosztu depozytu notarialnego. Wystarczy wybrać odpowiednią czynność oraz wpisać jej wartość. Jak wygląda księgowanie depozytu notarialnego? Wartości pieniężne przyjęte przez notariusza muszą zostać wcześniej zaksięgowane na specjalnym koncie.

Depozyt notarialny kto płaci

Chociaż zgodnie z prawem, taksa za depozyt notarialny powinna zostać podzielona po równo pomiędzy kupującego a sprzedającego, to tak naprawdę nie jest to nakaz. Kwestię poniesienia opłat za depozyt notarialny równie dobrze można nałożyć tylko na jedną stronę. Przyjęło się jednak, że to kupujący pokrywa wszystkie opłaty związane z zabezpieczeniem.

Warto wiedzieć: Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny w 2022 roku

Czy depozyt notarialny jest bezpieczny?

Zastanawiasz się nad taką formę przechowywania pieniędzy, jednak nie wiesz, czy istnieje jakiekolwiek ryzyko związane z depozytem notarialnym? Tak naprawdę nie ma się czego obawiać. Umowa depozytu notarialnego zabezpiecza interesy obu stron transakcji. Co więcej, praktycznie nie istnieje niebezpieczeństwo utraty środków zgromadzonych w depozycie notarialnym. Podstawa prawna, która to gwarantuje to Ustawa Prawo o notariacie.

Czy można stracić depozyt notarialny?

Praktycznie nie istnieje możliwość utraty zgromadzonych środków nawet w tak skrajnym przypadku, jak ogłoszenie upadłości przez notariusza. Ten bowiem zgodnie z prawem jest zobowiązany do prowadzenia osobnego konta, czyli tzw. rachunku powierniczego. To właśnie w tym miejscu muszą zostać przechowywane środki zgromadzone w depozycie notarialnym. Komornik w czasie trwania postępowania egzekucyjnego przeciwko notariuszowi, nie może zająć tych pieniędzy, a co więcej nie wchodzą one do masy upadłościowej. 

Czy warto zdecydować się na depozyt notarialny? Opinie

Ta forma przechowywania środków nie cieszy się w Polsce dużą popularnością, chociaż działa zarówno na korzyść sprzedawcy, jak i osoby kupującej. Zgromadzone pieniądze są w 100% chronione nawet przed zajęciem komorniczym. Właśnie dlatego warto zdecydować się na depozyt notarialny pod warunkiem, że zdasz sobie sprawę. że nie jest to darmowa usługa.

Źródła:

sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/prawo-o-notariacie-16794052/art-108

Komentarze

Powiązane artykuły

Jak sprawdzić ile rat zostało do spłacenia kredytu?
21.11.2022

Jak sprawdzić ile rat zostało do spłacenia kredytu?

...lub elektronicznej, jako załącznik do podpisywanej umowy np. kredytu gotówkowego. W przypadku gdy proces wnioskowania odbywa się zdalnie...

...spłaty, może on ulegać zmianom, niezależnie od tego, czy to kredyt hipoteczny, czy gotówkowy. Przykładem konieczności wprowadzenia modyfikacji...

Zobacz więcej
5 min. czytania
Koniec Getin Noble Bank
10.11.2022

Koniec Getin Noble Bank. Co z klientami Getin Banku?

...przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku. Działalność przejęło osiem banków, które utworzyły System Ochrony Banków Komercyjnych. Osoby, które posiadały w Getin konto osobiste lub inny produkt finansowy, nie muszą się martwić – środki są chronione przez BFG. Czy wszyscy klienci otrzymają zwrot swoich pieniędzy? Jak będzie się nazywać nowy...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Stopy procentowe NBP − czym są?
09.11.2022

Stopy procentowe NBP − czym są? Jak wyższe stopy procentowe wpływają na koszt kredytu?

...banku Polskiego przez Radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony...

...radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony może to doprowadzić do...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Jak obniżyć ratę kredytu w banku?

Jak obniżyć ratę kredytu w banku?

...jeśli zastanawiasz się z kolei, czy można zmniejszyć ratę kredytu gotówkowego, mamy dobrą wiadomość - niezależnie od tego, jakiego rodzaju...

...finansowe dla zadłużonych mogą liczyć osoby spłacające kredyt hipoteczny? Kredyt konsolidacyjny to nic innego jak połączenie kilku...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Jak zamienić mieszkanie z kredytem hipotecznym?
26.10.2022

Jak zamienić mieszkanie z kredytem hipotecznym?

...aktualne potrzeby mieszkaniowe, a którego nie moglibyśmy samodzielnie kupić, np. ze względu na niską zdolność kredytową. Obecnie z powodu wysokich stóp procentowych kredyt hipoteczny może być trudny do uzyskania, zwłaszcza w obliczu trudnej sytuacji gospodarczej – galopującej inflacji, drożyzny i widma recesji. Jak przebiega procedura zamiany...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Kiedy żyrant nie musi spłacać długu?
11.10.2022

Kiedy żyrant nie musi spłacać długu?

...– można wówczas liczyć na pokrycie całości zobowiązania lub jego części. Więcej informacji: Na czym polega i ile kosztuje ubezpieczenie kredytu hipotecznego? Żyrant nie musi też spłacać całości zadłużenia – wystarczy, że w umowie poręczenia zostanie określone, że odpowiada tylko za spłatę...

Zobacz więcej
7 min. czytania