Jak otrzymać potwierdzenie spłaty kredytu? Wzór wniosku

Zaktualizowano: 2022-04-13 14:28
Opublikowano: 2022-02-15 08:12
Średnia ocena: 3,67/6 Głosów: 3
Jak otrzymać potwierdzenie spłaty kredytu? Wzór wniosku

Potwierdzenie spłaty kredytu dla wszystkich dłużników oznacza, że ich zobowiązanie zostało uregulowane w całości. Jednak czy jesteś pewien, że spłata ostatniej raty kredytu, staje się automatycznie takim zaświadczeniem? A jeśli nie, to jak możesz sprawdzić, czy zobowiązanie zostało w całości uregulowane? Na te i inne pytania odpowiemy w niniejszym artykule.

Dla każdego kredytobiorcy są dwie chwile, w których pożyczka jest powodem radości. Pierwsza, kiedy już pozyskał dodatkowe środki albo zakupił, to o czym marzył, a druga przypada na dzień, w którym dług zostanie w całości uregulowany. Co ciekawe, spłata ostatniej raty, wcale nie jest równoznaczna z zamknięciem zobowiązania. Bank może podejść do tematu uregulowania należności nieco inaczej, a już szczególnie w przypadku długoterminowych zobowiązań takich jak np. kredyt hipoteczny. Niestety niezamknięte zobowiązania potrafią czasami bardzo skomplikować życie byłemu kredytobiorcy, dlatego sprawdź jak otrzymać potwierdzenie spłaty kredytu. 

Czym jest potwierdzenie spłaty kredytu?

Jak już sama nazwa wskazuje zaświadczenie z banku o spłacie kredytu, jest niczym innym jak pisemnym potwierdzeniem, iż Twoje zobowiązanie wobec kredytodawcy zostało w całości uregulowane. Ponadto informuje Cię, że instytucja wystawiająca dokument, nie ma w stosunku do Ciebie żadnych roszczeń. W praktyce jednak banki rzadko z własnej inicjatywy wydają takie zaświadczenie, a już szczególnie w przypadku krótkoterminowych zobowiązań takich jak np. kredyt gotówkowy. Potwierdzenie całkowitej spłaty kredytu jest wystawiane dopiero na wniosek kredytobiorcy. Niestety ci ostatni najczęściej nawet nie wiedzą, że istnieje taka możliwość. Zwłaszcza gdy korzystają z kredytów zawieranych poza placówkami banku, kupując sprzęt AGD na raty. Czy można otrzymać potwierdzenie spłaty kredytu ratalnego?

Oczywiście, że tak. Mając potwierdzenie spłaty kredytu gotówkowego czy każdego innego, zawsze będziesz spał spokojnie. Nawet gdybyś w przyszłości spotkał się z zarzutem, że jesteś czyimś dłużnikiem, możesz w ten sposób skutecznie udowodnić, że druga strona nie ma racji. Tak też będzie w sytuacji rozliczeń pomiędzy bankiem a Tobą. W praktyce kredytodawca jest na lepszej pozycji, gdyż zawodowo zajmuje się udzielaniem zobowiązań kredytowych, a ponadto dysponuje wszystkimi informacjami, związanymi z obsługą zobowiązania. W czym jest więc problem?

Tkwi on w warunkach umowy. Kredyt bankowy to nie tylko kwota raty, ale jeszcze termin jej przelania. Tak więc istotne będzie to, czy poza miesięcznymi spłatami zobowiązania, zawsze zrobiłeś przelew na czas? Zwłoka nawet z różnych powodów, takich jak: choroba, wyjazd wakacyjny czy oczekiwanie na przelew wynagrodzenia, może sprawić, że środki na konto kredytodawcy dotrą więc z mniejszym lub większym opóźnieniem.

Nawet gdy wpłaty dokonałeś w terminie zgodnym z harmonogramem, ale zrobiłeś to na ostatnią chwilę, pamiętaj, że kredytodawca uzna wpłatę dopiero w momencie zaksięgowania środków na rachunku bankowym. W zależności od tego, z jakiego banku dokonasz wpłaty, przelew może być realizowany nawet kilka dni, z uwagi na występujące np.: niedziele lub święta. Wtedy, kiedy Ty będziesz skreślał w kalendarzu kolejną spłaconą ratę, bank potraktuje to jako wpłatę przeterminowaną i na tej podstawie naliczy Ci odsetki do zapłaty.

Teraz wyobraź sobie, że sytuacji takich było kilka przez cały okres spłaty. Za każdą z nich bank naliczył odsetki, które wraz z upływem czasu będę coraz wyższe, aż któregoś dnia dostaniesz niespodziewane wezwanie do zapłaty określonej kwoty. Dlatego niezależnie od rodzaju zobowiązania, warto wystąpić z wnioskiem o potwierdzenie spłaty kredytu hipotecznego lub gotówkowego, z którego pewnie najczęściej korzystałeś. Uzyskanie takiego zaświadczenia jest szczególnie istotne w pierwszym z wymienionych przypadków.

Pamiętaj, też, że nieuregulowana, finansowa sprawa może istnieć już od bardzo dawna, bo nawet z okresu Twojej nauki i mogłeś już kompletnie o tym zapomnieć. Tak, więc jeśli korzystałeś z kredytów dla żaków, warto wystąpić o potwierdzenie spłaty kredytu studenckiego, który prawdopodobnie mógł być pierwszym Twoim zobowiązaniem wobec banku.

Kliknij i sprawdź: Harmonogram spłaty kredytu - wzór. Plan spłaty kredytu gotówkowego i hipotecznego

Jakie informacje powinny znajdować się w potwierdzeniu spłaty kredytu?

Zawężając odpowiedź na tak zadane pytanie, można stwierdzić, że wystarczy jedna. Taka, z której będzie wynikało, że zobowiązanie zostało w banku zamknięte. Najczęściej jednak na dokumencie widnieją również informacje dotyczące daty podpisania umowy kredytowej, wysokości zobowiązania oraz dane kredytobiorcy, takie jak: imię i nazwisko czy numer PESEL.

Oczywiście należy też wspomnieć, że większość kredytodawców dla ułatwienia obsługi klientów, posiada i korzysta z gotowych szablonów potwierdzenia spłaty kredytu. Wzór wniosku potwierdzenia spłaty kredytu stosowanego przez dany bank może się więc nieco różnić od innych instytucji finansowych w zależności od wewnętrznej polityki banku. 

Kiedy może przydać się potwierdzenie spłaty kredytu?

Jak już wcześniej wspomniałam, bank posiada kompletną dokumentację dotyczącą Twojego kredytu, więc i Ty możesz zrobić podobnie. Przyszłości nie da się całkowicie przewidzieć, więc może ona dostarczyć powodu, który będzie wymagał sprawdzenia zapisów umowy. Chociażby wtedy, gdy uznasz, że to kredytodawca nie wywiązał się z jakiegoś obowiązku względem Ciebie.

Oczywiście w pierwszej chwili możesz sobie pomyśleć: tego jest tak dużo, więc ile trzymać dowody spłaty kredytu, jeśli mam już kilka pożyczek i wszystkie dokumenty zajmują zbyt dużo miejsca? Najlepszym rozwiązaniem jest przechowywanie ich do czasu otrzymania potwierdzenia spłaty kredytu. Wówczas to jedno zaświadczenie w zupełności wystarczy.

Taki dokument o zamknięciu zobowiązania może też okazać Ci się potrzebny, szczególnie kiedy masz już za sobą kilka lub kilkanaście zobowiązań, a zamierzasz wystąpić o kolejny kredyt, być może nawet hipoteczny. Składając wniosek o takie finansowanie, bank sprawdzi m.in. Twoją zdolność kredytową. Posiadając zaświadczenie o spłacie, możesz być pewien, że kredytodawca nie znajdzie przy Twoim nazwisku żadnych zaległości finansowych. Z pewnością zwiększy to Twoją wiarygodność jako rzetelnego klienta, a tym samym przyspieszy procedurę uzyskania finansowania, o które wystąpiłeś.

Tego rodzaju zaświadczenie będzie też niezbędne w przypadku wykreślenia hipoteki w księdze wieczystej Twojej nieruchomości, finansowanej kredytem hipotecznym. Sąd bowiem nie usunie takiego wpisu, do czasu aż nie przedłożysz potwierdzenia spłaty kredytu. Nie ma jednak określonego czasu, w którym powinieneś przechowywać potwierdzenia spłaty danego zobowiązania. Co prawda w kręgach finansowych wymienia się okres 10 lat, jednak pamiętaj, że w razie potrzeby możesz wystąpić kolejny raz o wydanie potwierdzenia.

To może Cię zainteresować: Czym jest Rekomendacja T KNF i jak wpływa na rynek kredytowy?

W jakim banku otrzymasz potwierdzenie spłaty kredytu?

Oczywiście w każdym banku otrzymasz potwierdzenie spłaty kredytu. Jednak większość z tych instytucji wyda Ci go dopiero wtedy, kiedy sam zwrócisz się do nich z odpowiednim wnioskiem.

Jak otrzymać potwierdzenie spłaty kredytu? Ogólnie procedura w większości banków jest bardzo podobna. Drobne różnice dotyczą terminu i sposobu realizacji wydania takiego zaświadczenia. W niektórych przypadkach konieczne może być uiszczenie niewielkiej opłaty, czy też dłuższe oczekiwanie na wydany dokument.

Potwierdzenie spłaty kredytu w Santander Bank Polska jest wystawiane na wniosek klienta po uiszczeniu zapłaty określonej w taryfie opłat i prowizji. W przypadku gdy chcesz otrzymać potwierdzenie spłaty kredytu w mBanku, całą procedurę załatwisz online. Dokument wydawany jest nawet w przeciągu jednego dnia, a już po chwili od złożenia wniosku, instytucja udostępnia podgląd zamawianego dokumentu.

W Credit Agricole potwierdzenie spłaty kredytu jest wystawiane tylko na życzenie klienta, a czas na przygotowanie tego dokument wynosi do 7 dni. W celu sprawdzenia statusu spłaty zobowiązania należy skontaktować się z bankiem telefonicznie, dzwoniąc pod podany na stronie internetowej numer. Potwierdzenie spłaty kredytu w Ing Bank Śląskim wydawane jest w formie zaświadczenia, w terminie 14 dni od dnia spłaty zobowiązania.

Co ciekawe, potwierdzenie spłaty kredytu w PKO BP zostanie Ci wydanie wielokrotnie, więc nawet w przypadku zagubienia, możesz wystąpić o nie ponownie. Termin jego wydania wynosi od 1 do 7 dni. Nieco inaczej jest np. w Pekao S.A. Potwierdzenie spłaty kredytu wydawane jest jedynie elektronicznie.

Getin Bank potwierdzenie spłaty kredytu wyda tylko wówczas, kiedy do wniosku o ten dokument będzie załączony dowód wpłaty, a potwierdzenie spłaty kredytu w Alior Banku uzyskasz po złożeniu wniosku nawet drogą telefoniczną.

Sprawdź koniecznie: Kredyt hipoteczny w mBanku – sprawdź ofertę, warunki i koszt kredytu mieszkaniowego w mBanku!

Wniosek o potwierdzenie spłaty kredytu

Z wcześniejszej części artykułu dowiedziałeś się, że banki zazwyczaj nie wydają zaświadczenia z własnej inicjatywy. Zatem jak uzyskać oświadczenie o spłacie kredytu?

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymaniem takiego potwierdzenia, powinieneś wystąpić z wnioskiem do instytucji, z której chcesz uzyskać informację. Możesz to uczynić na kilka sposobów.

Pismo do banku o potwierdzenie spłaty kredytu warto wysłać drogą pocztową za potwierdzeniem odbioru. Twoja prośba o potwierdzenie spłaty kredytu może zostać również złożona telefonicznie lub przy wykorzystaniu bankowości elektronicznej.

Jeśli wśród Twoich kredytodawców jest kilka banków, to do każdego z nich, musisz złożyć odrębny wniosek o wydanie zaświadczenie o spłacie kredytu. Wzór potwierdzenia spłaty kredytu uzyskasz w danej instytucji, a jeśli go nie ma, to w zupełności wystarczy, jeśli napiszesz tekst swoimi słowami na czystej kartce papieru.

Jeśli i ten sposób byłby zbyt trudny dla Ciebie, to przypomnę, że możesz telefonicznie złożyć odpowiedni wniosek o potwierdzenie spłaty kredytu. Wzór dokumentu w tym przypadku przestanie być jakimkolwiek problemem, czy przeszkodą. W niektórych instytucjach sam wniosek jest niewystarczający, aby uruchomić całą procedurę, bo jest ona płatna. Dlatego też do pisma należy dołączyć dowód uiszczenia opłaty.

Ile czasu ma bank na wydanie zaświadczenia o spłacie kredytu?

Kolejna kwestia, którą warto poruszyć to fakt, ile trwa wydanie zaświadczenia o spłacie kredytu? We wcześniejszej części artykułu zapoznałeś się z terminami realizacji. Na pewno zwróciłeś uwagę, że różnią się one pomiędzy sobą, a rozpiętość ta sięga od 1 do 30 dni.

W zasadzie banki powinny dotrzymywać wskazanych przez siebie terminów, ale są sytuacje wyjątkowe, powodujące przedłużenie czasu realizacji. Może tak się zdarzyć, kiedy bank będzie musiał np.: wystąpić do archiwum, z uwagi na odległy okres udzielonego kredytu, albo gdy dawny kredytobiorca, nie prowadzi już działalności np. w wyniku fuzji banków.

Ile kosztuje potwierdzenie spłaty kredytu z banku?

Również i w tym przypadku nie można podać konkretnej kwoty. Na szczęście od grudnia 2020 r., na skutek interwencji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów banki znacznie zmniejszyły wysokość tego rodzaju opłat.

Czy wiesz, że…

przed wskazanym okresem opłata jednego z banków za potwierdzenie spłaty 20- letniego kredytu hipotecznego wynosiła 3 000 zł!  Powodem takich stawek był mechanizm uzależnienia wysokości opłaty od okresu jego spłaty. W wyniku przeprowadzonej interwencji instytucje finansowe znacznie obniżyły stawki do kwot, wahających się w granicach od 50 do 200 zł.

Na szczęście nie każdy bank nalicza dodatkowe koszty związane z wydaniem potwierdzenia spłaty pożyczki, więc może się też zdarzyć, że któryś z dokumentów otrzymasz bezpłatnie.

Nie przegap: 

Zmiana pracy a kredyt hipoteczny i gotówkowy. Czy musisz poinformować bank o zmianie pracy?

Czy możliwe jest zwiększenie kwoty kredytu hipotecznego lub gotówkowego?

Komentarze

Powiązane artykuły

Symulacja kredytu hipotecznego w {{year}}

Symulacja kredytu hipotecznego w 2024

...zmienić w czasie trwania umowy kredytowej, jeśli weźmiesz kredyt hipoteczny ze zmiennym oprocentowaniem. Takie oprocentowanie składa się ze...

...zaciągnąć zobowiązanie, warto przeprowadzić symulację kredytu hipotecznego w różnych bankach i dla różnych wariantów oferty, aby dzięki...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Jak można było wziąć Bezpieczny Kredyt 2 proc.?

Jak można było wziąć Bezpieczny Kredyt 2 proc.?

...uruchomiony 1 lipca 2023, program oferował preferencyjny kredyt hipoteczny z oprocentowaniem 2% (plus marża banku i inne opłaty) na pierwsze...

...kredyt 2%? Tak samo, jak w przypadku każdego innego kredytu hipotecznego, tak i w przypadku Bezpiecznego kredytu 2%, należało złożyć...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Bezpieczny kredyt 2 proc. Co z programem w {{year}}?

Bezpieczny kredyt 2 proc. Co z programem w 2024?

...do 600 tys. zł. Większe rodziny będą mogły liczyć na dodatkowe 100 tys. zł za każdą osobę. Lata 2021-2022 były bardzo trudne dla Polaków, którzy zaciągnęli kredyt hipoteczny. Rada Polityki Pieniężnej od jesieni 2021 roku sukcesywnie podnosiła stopy procentowe, aż znalazły się na rekordowym poziomie – 6,75%. Wraz z nimi w górę...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Tarcza dla kredytobiorców

Tarcza dla kredytobiorców. Dofinansowania do kredytów hipotecznych w 2024?

...wniosek o wsparcie należało złożyć do banku, w którym uzyskano kredyt hipoteczny. Warto jednak podkreślić, że mimo spełnienia jednego z...

...i 2022 roku. Odetchnąć mogły osoby, które spłacają złotowe kredyty hipoteczne. Ich raty w końcu zaczęły spadać. Malejąca inflacja...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Kto płaci podatek od nieruchomości i jak go obliczyć?

Czym jest podatek od nieruchomości? Kto płaci podatek od nieruchomości i jak go obliczyć?

...od nieruchomości w 2024 roku? Jeśli planujesz wkrótce wziąć kredyt hipoteczny i stać się właścicielem nieruchomości, to ten artykuł jest...

...kosztu firmy. To może Cię zainteresować: Ulga odsetkowa od kredytu hipotecznego2023. Kto może z niej skorzystać i na jakich zasadach ją...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Rządowe dopłaty do kredytów hipotecznych w {{year}} roku

Rządowe dopłaty do kredytów hipotecznych w 2024 roku

...finansowe dla zadłużonych mogą liczyć osoby spłacające kredyt hipoteczny? Również Polski Nowy Ład przewiduje dopłaty do kredytów...

...co nowego przygotowali rządzący? Czy państwo dopłaca do kredytu hipotecznego również w 2024 roku? Przedstawiamy aktualne informacje, ranking...

Zobacz więcej
10 min. czytania