Kredyty hipoteczne 8 min. czytania

Jak wziąć Bezpieczny Kredyt 2 proc.?

Zaktualizowano: 2023-11-24 10:56
Opublikowano: 2023-11-24 10:01
Średnia ocena: 3,50/6 Głosów: 2
jak wziąć Bezpieczny kredyt 2 proc

Jak wziąć Bezpieczny kredyt 2%? Jeśli zadajesz sobie to pytanie, to wiedz, że musisz spełnić określone warunki. Dla wielu młodych osób w Polsce uzyskanie kredytu hipotecznego z oprocentowaniem zgodnym z aktualnymi stawkami rynkowymi stanowi wyzwanie. Z uwagi na utrzymujące się wysokie ceny nieruchomości, decyzja o zakupie własnego mieszkania może wydawać się obarczona dużym ryzykiem. Dzięki Bezpiecznemu kredytowi ryzyko zmniejsza się, a Ty możesz zakupić wymarzone lokum.

Bezpieczny Kredyt 2% to inicjatywa rządu, mająca na celu przeciwdziałanie problemowi rosnących stóp procentowych i ograniczonej dostępności kredytów dla obywateli Polski. Program ten, uruchomiony od 1 lipca 2023 roku, oferuje kredyt na zakup pierwszego domu lub mieszkania z państwowymi dopłatami przez pierwsze 10 lat.

Na czym polega Bezpieczny Kredyt 2%?

Bezpieczny Kredyt 2% to część programu rządowego „Pierwsze Mieszkanie”, mającego na celu wsparcie Polaków w zakupie pierwszej nieruchomości. Uruchomiony 1 lipca 2023, program oferuje preferencyjny kredyt hipoteczny z oprocentowaniem 2% (plus marża banku i inne opłaty) na pierwsze 10 lat, z ratami malejącymi. Przeznaczony jest dla osób do 45 roku życia, które nie posiadają własnej nieruchomości.

Kredyty hipoteczne można przeznaczyć na zakup, budowę lub wykończenie domu, lub mieszkania. Maksymalna kwota kredytu to 500 tys. zł dla pojedynczych kredytobiorców i 600 tys. zł dla rodzin z dziećmi. Wymagany wkład własny to minimum 20% wartości nieruchomości. Program jest dostępny dla osób samotnych, małżeństw i rodziców wychowujących dzieci.

Jak skorzystać z rządowego programu Bezpieczny kredyt 2%?

Jeśli chcesz skorzystać z programu Bezpieczny kredyt 2%, postępuj według poniższych wskazówek:

 • Upewnij się, że spełniasz kryteria wieku (do 45 lat), nie posiadasz innej nieruchomości i planujesz zakup lub budowę pierwszej nieruchomości.
 • Wybierz bank współpracujący z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK), np. Pekao S.A.
 • Zbierz wymagane dokumenty, takie jak zaświadczenie o zarobkach, oświadczenie o wydatkach, a w przypadku wkładu własnego – dokumenty potwierdzające jego źródło.
 • Skontaktuj się z bankiem, aby uzyskać formularz wniosku kredytowego i wypełnij go zgodnie z instrukcjami.
 • Przedstaw bankowi wszystkie wymagane dokumenty w celu weryfikacji zdolności kredytowej.
 • Po złożeniu wniosku, bank dokona analizy i podejmie decyzję o przyznaniu kredytu.
 • Po pozytywnej decyzji, uzgodnij z bankiem szczegóły kredytu, w tym oprocentowanie i warunki spłaty.
 • Po zaakceptowaniu warunków kredytowych, podpisz umowę kredytową.

Jak wziąć kredyt hipoteczny Bezpieczny kredyt 2%? Tak samo, jak w przypadku każdego innego kredytu hipotecznego, tak i w przypadku Bezpiecznego kredytu 2%, należy złożyć odpowiednie dokumenty, które ostatecznie ustalane są przez każdą instytucję bankową indywidualnie. Potrzebne będzie również oświadczenie do BKG o spełnieniu warunków Bezpiecznego kredytu 2% oraz o tym, że nie posiadasz prawa do nieruchomości.

Koniecznie przeczytaj: Zdolność kredytowa przy Bezpiecznym Kredycie 2 proc.

Jak wziąć Bezpieczny Kredyt 2% w wybranych bankach?

Aktualna lista banków biorąca udział w programie Bezpieczny kredyt 2% kształtuje się następująco:

 • Alior Bank S.A.,
 • Bank Pekao S.A.,
 • Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie,
 • Bank Spółdzielczy w Brodnicy,
 • Bank Ochrony Środowiska,
 • Bank BPS i Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS,
 • Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie,
 • PKO Bank Polski S.A.,
 • SGB-Bank SA,
 • Banki Spółdzielcze zrzeszone z SGB-Bankiem S.A.
 • Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie.
 • VeloBank SA.
 • mBank S.A.

Alior Bank – to jeden z banków, które już od początku lipca przyjmują wnioski o udzielenie Bezpiecznego Kredytu 2 procent. Mogą go otrzymać kredytobiorcy, którzy nie przekroczą 80 roku życia w dniu spłaty ostatniej raty. RRSO w Alior Banku wynosi 5,73%. Wnioskodawca powinien ubezpieczyć nieruchomość mieszkalną od ognia i pozostałych zdarzeń losowych, a także zapewnić zabezpieczenie kredytu w formie hipoteki. Bank nie nalicza opłat za rozpatrzenie wniosku, natomiast może obciążyć klienta prowizją do 5% za udzielenie finansowania.

Pekao S.A. – oferuje Bezpieczny Kredyt 2 % z RRSO 4,72%. Możesz skorzystać z tej oferty, jeśli nie przekroczysz 70 lat życia w momencie spłaty zobowiązania. Kredyt otrzymasz bez względu na wartość nieruchomości – bank nie wskazuje minimalnej kwoty. Wnioskodawca powinien ubezpieczyć nieruchomość, na której zakup chce otrzymać Kredyt 2 procent z programu Pierwsze Mieszkanie. Jeśli wykupisz polisę w Banku Pekao S.A., obniżysz dzięki temu marżę. Bank nalicza ją w niższej wartości dla klientów, którzy mają w nim Konto Przekorzystne i będą na nie otrzymywać wpływy w kwocie 2 razy wyższej niż rata kredytu mieszkaniowego.

Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie – wymaga zabezpieczenia hipoteką, oferuje karencję w spłacie do 2 lat. Aby zawrzeć w tym banku umowę o Bezpieczny Kredyt 2 %, powinieneś zapewnić zabezpieczenie w formie hipoteki na nieruchomości mieszkalnej oraz cesji praw z ubezpieczenia mieszkania od ognia i innych zdarzeń losowych.

Bank Polskiej Spółdzielczości BPS – umożliwia zawarcie umowy pod warunkiem, że zabezpieczysz nieruchomość od zdarzeń losowych, w tym pożaru i rabunku. Bank oferuje własną polisę, lecz akceptuje również ubezpieczenia innych firm. Dopuszcza karencję w spłacie do 3 lat.

PKO BP – aby otrzymać Kredyt w procent w PKO Banku Polskim, powinieneś zabezpieczyć hipoteką umowę kredytową, a także ubezpieczyć nieruchomość od ognia i nieszczęśliwych zdarzeń. RRSO wynosi 4,96%. Bank podniesie naliczaną do kredytu marżę, jeśli nie zapewnisz wkładu własnego minimum 10%.

Spółdzielcza Grupa Bankowa SGB – jeśli złożysz wniosek o kredytowanie, nie zapłacisz prowizji za jego rozpatrzenie. Hipoteka na nieruchomości to podstawowa forma zabezpieczenia kredytu. Karencja w jego spłacie może wynieść maksymalnie 2 lata.

VeloBank – w VeloBanku, możesz uzyskać kredyt hipoteczny bez prowizji, jeśli wybierzesz ubezpieczenie kredytu VeloBezpieczny oraz założysz rachunek VeloKonto, przyjmując dodatkowe warunki, takie jak wpływy co najmniej 3 tys. zł i korzystanie z bankowości internetowej. W ramach oferty Bezpiecznego Kredytu 2% możliwe jest finansowanie do 100% wartości nieruchomości.

mBank – jeśli jesteś aktywnym klientem mBanku możesz liczyć na oferty kredytowe z oprocentowaniem w przedziale od 2,15% do 2,45%. Jeżeli jednak zdecydujesz się na inwestycję w energooszczędny dom, możesz otrzymać jeszcze niższe oprocentowanie, poniżej 2%. Jeśli jednak nie korzystałeś z usług mBanku w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, będziesz mieć naliczane stawki oprocentowania w zakresie od 3,5% do 3,8%, już po uwzględnieniu dopłat.

W każdym z powyższych banków procedura zaciągnięcia Bezpiecznego kredytu 2% wygląda podobnie – możesz przyjść do oddziału banku – specjalista oszacuje Twoją zdolność kredytową, następnie złóż wniosek online lub w placówce banku, przedstaw również potrzebne dokumenty. Jeśli dostarczysz wszystkie dokumenty i poprawnie wypełnisz wniosek kredytowy, bank w ciągu 21 dni powinien poinformować Cię o swojej decyzji.

Jakie dokumenty przygotować wnioskując o Bezpieczny Kredyt 2%?

Aby skorzystać z Bezpiecznego Kredytu 2%, konieczne jest złożenie kompletu dokumentów. Wśród nich wyróżniamy:

 1. Umowę przedwstępną podpisaną z deweloperem.
 2. Umowę rezerwacyjną lub deweloperską w przypadku ukończonej budowy, wraz z prospektem informacyjnym i szkicem umowy przedwstępnej sporządzonej w formie aktu notarialnego.
 3. Wpis z Krajowego Rejestru Sądowego dewelopera.
 4. Wydruk z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej z numerem NIP i REGON dewelopera.
 5. Pełnomocnictwo osób upoważnionych do reprezentowania dewelopera.
 6. Decyzję o pozwoleniu na budowę, zaświadczenie o zakończeniu budowy, zaświadczenie o samodzielności lokalu lub zgłoszenie zakończenia prac budowlanych.
 7. Dokumenty potwierdzające wpłatę wkładu własnego.
 8. Wyciąg z księgi wieczystej nieruchomości, z której nabywana nieruchomość ma być wyodrębniona.
 9. Wypis i wyrys z ewidencji gruntów.

Czy do Bezpiecznego Kredytu 2% potrzebny jest wkład własny? Kliknij i sprawdź!

Jak długo trzeba czekać na decyzję kredytową w sprawie Bezpiecznego Kredytu 2%?

Do 17 listopada bieżącego roku, na podstawie danych z Banku Gospodarstwa Krajowego, liczba zawartych umów kredytowych z niskim oprocentowaniem wyniosła ponad 37 tysięcy. Łączna wartość tych dopłat osiągnęła 677 mln złotych. Jest to część z zaplanowanego na przyszły rok limitu wynoszącego 941 mln złotych, który został wykorzystany wyjątkowo już w tym roku.

Aktualnie na decyzję banku czeka się około miesiąca, ale im większa ilość wniosków, tym dłuższy czas ich rozpatrywania. Według Ustawy o Kredycie Hipotecznym banki mają 21 dni na podjęcie decyzji kredytowej, jednak w praktyce wygląda to inaczej.

Bank

Maksymalny czas wydania decyzji kredytowej

PKO BP

28

Bank Pekao

28

mBank

21

Alior Bank

21

Banki Spółdzielcze

21

VeloBank

21

*Według prognoz opracowanych przez zespół Sebastiana Bilskiego, opublikowanych 31 lipca 2023, czas oczekiwania na decyzję kredytową w bankach jest różny.

Według tabeli, decyzji kredytowej związanej z programem Bezpieczny kredyt 2%, najszybciej otrzymasz decyzję w VeloBanku, Bankach Spółdzielczych, Alior Banku i mBanku.

Nie przegap: Ile można zaoszczędzić decydując się na Bezpieczny Kredyt 2 procent. Kalkulator

Komentarze

Powiązane artykuły

Kredyt bankowy. Co warto o nim wiedzieć przed złożeniem wniosku?

Kredyt bankowy. Co warto o nim wiedzieć przed złożeniem wniosku?

...banku w sprawie kredytu. Decyzja o tym, kto może wziąć np. kredyt gotówkowy, zależy od wielu czynników. Banki oceniają potencjalnych...

...przedwstępna jest często wymagana przez banki przy udzielaniu kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości. Jest to dokument określający warunki...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Kim jest kredytobiorca? Jakie są jego prawa i obowiązki?

Kim jest kredytobiorca? Jakie są jego prawa i obowiązki?

...mieszkania. W tym celu udała się do banku i podpisała umowę na kredyt gotówkowy w wysokości 20 tys. zł z okresem kredytowania na 3 lata. Jako...

...ubiegłego roku wskazują, że wartość wszystkich udzielonych kredytów gotówkowych i pożyczek wyniosła niemal 74 mld zł. Sytuacja na rynku powoli...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Jak i co negocjować przy kredycie hipotecznym?

Jak i co negocjować przy kredycie hipotecznym?

...do porozumienia, gdzie obie strony znajdują wspólny grunt, który zadowala ich interesy i potrzeby. W kontekście finansowym, a szczególnie przy zaciąganiu kredytu hipotecznego, negocjowanie może otworzyć drzwi do bardziej korzystnych warunków umowy, które w dłuższej perspektywie przełożą się na oszczędności i mniejsze obciążenie...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Kiedy i o ile spadnie rata kredytów hipotecznych w {{year}} roku?

Kiedy i o ile spadnie rata kredytów hipotecznych w 2024 roku?

...i analityków – Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na obniżenie wskaźników o 75 punktów bazowych. Kolejna, październikowa, obniżyła je o 25 punktów, a to przełożyło się na koszt kredytu hipotecznego. Co dalej? Czy raty kredytu spadną w 2024 roku? Każdy, kto śledzi ranking kredytów hipotecznych, może zauważyć, że w ciągu ostatnich kilku lat bardzo wiele się zmieniło w kwestii...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Co to jest WIBOR(R)? Aktualne stawki WIBOR(R) 1M, 3M, 6M

Co to jest WIBOR(R)? Aktualne stawki WIBOR(R) 1M, 3M, 6M luty 2024

...będzie dla kredytobiorcy korzystniejszy? Czy lepiej wybrać kredyt hipoteczny z WIBOR(R) 3M czy 6M? WIBOR(R) 3M zmienia się co trzy miesiące, a...

...wyższa jest stopa WIBOR(R). Kredytobiorcy, którzy spłacają kredyty hipoteczne oprocentowane według stawki WIBOR(R), mogą mieć pewność, że...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Kredyt dla emerytów i rencistów {{year}}

Kredyt dla emerytów i rencistów 2024

Najtańszy kredyt dla emerytów powinien mieć możliwie jak najniższe RRSO i całkowite koszty zobowiązania. Banki mogą ustalać górną granicę wieku kredytobiorcy, zwłaszcza w przypadku kredytów hipotecznych. Zobacz, na jakich zasadach i z jakimi kosztami wiąże się udzielenie kredytu dla emeryta.
Zobacz więcej
20 min. czytania