Kredyty hipoteczne 6 min. czytania

Zdolność kredytowa przy Bezpiecznym Kredycie 2 proc.

Zaktualizowano: 2024-02-01 13:15
Opublikowano: 2023-08-08 09:57
Średnia ocena: 4,33/6 Głosów: 3
Zdolność kredytowa przy Bezpiecznym Kredycie 2 proc.

Planujesz zaciągnąć kredyt hipoteczny na swoje pierwsze mieszkanie lub dom? Dzięki rządowemu programowi Pierwsze Mieszkanie masz możliwość skorzystania z tańszego finansowania. Mowa o Bezpiecznym Kredycie 2%. W ten sposób zaoszczędzisz na kosztach kredytowych. Sprawdź jednak najpierw, czy spełniasz wymogi przystąpienia do tego programu. Podpowiadamy, kto może złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% i jaka zdolność kredytowa jest w tym przypadku wymagana.

Bezpieczny Kredyt 2% znacząco zmienił sytuację na rynku kredytowym. Nie tylko wpłynął na większą liczbę wniosków kredytowych, ale i na ranking kredytów na mieszkanie. Aktualnie nie każdy bank przystąpił do tego programu.

Zmniejszył się też wymóg dotyczący zdolności kredytowej. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny na nowych warunkach? Zobacz, czy i ty możesz zaoszczędzić.

Bezpieczny Kredyt 2 proc. - najważniejsze informacje

Bezpieczny Kredyt 2% dostępny jest w ramach programu rządowego „Pierwsze Mieszkanie”. Jego główny cel to ułatwienie Polakom nabycie własnej nieruchomości. Uzyskać pozwala to poprzez możliwość otrzymania kredytu hipotecznego na preferencyjnych warunkach.

Na czym dokładnie polega Bezpieczny Kredyt 2%?

 • Kredyt ma zapewnić stałe oprocentowanie w wysokości 2% przez 120 rat.
 • Przez pierwsze 10 lat finansowania kredytobiorca spłaca wyłącznie 2-procentowe oprocentowanie i marżę banku, której maksymalna wartość będzie wyliczana według wzoru ustalonego ustawowo.
 • Pozostałe koszty kredytowe pokrywa państwo, tj. różnicę między średnim  oprocentowaniem kredytów o stałej stopie udzielanych przez banki a oprocentowaniem 2%.
 • Po upływie 10 lat kredytobiorca spłaca raty zgodnie z aktualnym poziomem oprocentowania stosowanym przez bank.
 • W przypadku wystąpienia problemów finansowych istnieje możliwość wydłużenia okresu kredytowania o 5 lat.

Kto może ubiegać się o Kredyt 2%?

Kto może wziąć kredyt 2%? Warunki uczestnictwa w programie są związane z różnorodnymi czynnikami.

 • Bezpieczny Kredyt 2% dostępny jest wyłącznie dla osób, które nie przekroczyły 45. roku życia. Jeśli mówimy o małżeństwie lub partnerstwie, w którym występuje wspólne dziecko, co najmniej jeden z partnerów musi spełniać kryterium wiekowe.
 • Kredyt przeznaczony jest wyłącznie na zakup pierwszej nieruchomości. To oznacza, że beneficjentami tego programu mogą być jedynie osoby, które nigdy wcześniej nie posiadały własnego mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu.
 • W przypadku, gdy kredyt jest zaciągnięty przez małżeństwo, żaden z małżonków nie może posiadać swojej nieruchomości. Wymogu tego nie zmienia fakt posiadania rozdzielności majątkowej.

Kredyt 2% a wyższa zdolność kredytowa. Nowelizacja Rekomendacji S w 2023 roku

Do tej pory osoby, które chciały skorzystać z kredytu hipotecznego, musiały wykazać wysoką zdolność kredytową. W praktyce oznacza to, że tego rodzaju finansowanie było dostępne wyłącznie dla osób dobrze zarabiających. Kredyt 2% to zmienia. Zapewnia bowiem dostęp do kredytów także dla osób o średnich zarobkach. Wynika to z rekomendacji KNF, która pozwoliła bankom uwzględniać program dopłat do kredytów przy badaniu zdolności kredytowej.

Co to dokładnie oznacza? Kredytobiorcy mogą liczyć na korzystniejsze wyliczenia zdolności kredytowej, a tym samym mają większą szansę na otrzymanie kredytu.

Zdolność kredytowa a Bezpieczny Kredyt 2 proc. Ile trzeba zarabiać?

Choć dopłaty państwowe stanowią dużą zaletę, to nie da się ukryć, że ceny nieruchomości są obecnie na wysokim poziomie. Wiele wskazuje na to, że w większości miast w Polsce nadal będą rosnąć. Jak zatem przedstawia się zdolność kredytowa przy Bezpiecznym Kredycie 2%.

Na zakup jakiego mieszkania możesz liczyć mając przeciętne wynagrodzenie? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Załóżmy, że chcesz nabyć kawalerkę o powierzchni ok. 35 m2. Na jakie ceny musisz się przygotować i jakie zarobki będą wymagane? Przeanalizowaliśmy to na przykładzie wybranych miast.

Miasto

Średnia cena kawalerki

Wymagany dochód do kredytu

Białystok

265 tys. zł

3700 zł

Lublin

270 tys. zł

3800 zł

Warszawa

420 tys. zł

5900 zł

Kraków

380 tys. zł

5300 zł

Poznań

290 tys. zł

4100 zł

Gdańsk

370 tys. zł

5400 zł

Wrocław

350 tys. zł

5000 zł

Katowice

220 tys. zł

3100 zł

Jaka zdolność kredytowa przy kredycie 2 procent będzie wymagana do zakupu 2-pokojowego mieszkania?

Miasto

Średnia cena 2-pokojowego mieszkania

Wymagany dochód do kredytu

Białystok

380 tys. zł

5300 zł

Lublin

390 tys. zł

5500 zł

Warszawa

600 tys. zł

8500 zł

Kraków

550 tys. zł

7700 zł

Poznań

420 tys. zł

5900 zł

Gdańsk

550 tys. zł

7700 zł

Wrocław

500 tys. zł

7000 zł

Katowice

320 tys. zł

4500 zł

Jakie zarobki na kredyt 2% są niezbędne? Jak zatem widać osoba, która zarabia najniższą krajową, nie ma szans na otrzymanie kredytu. Co więcej, powyższe wyliczenia zakładają wpłatę minimum 20% wkładu własnego. Uzbierać trzeba więc sporą kwotę.

W przypadku chęci zakupu mieszkania 3-pokojowego o powierzchni ok. 65m2 zarabiać trzeba jeszcze więcej. Kwota ta musi wynosić od mniej więcej 6000 zł dla mniejszych miast. Mowa o zarobkach netto, czyli „na rękę”.

To może Cię zainteresować: O jaki kredyt hipoteczny starać się przy zarobkach 3000 netto miesięcznie?

Kredyt 2 proc. Ile kredytu otrzymasz?

Nie masz pewności, jak wysoki kredyt hipoteczny możesz otrzymać? Skorzystaj z kalkulatora zdolności kredytowej. Wystarczy, że podasz kilka informacji, a dowiesz się, jaka jest twoja orientacyjna zdolność kredytowa w banku.

Załóżmy, że zarabiasz 5 tys. zł i jesteś singlem, a do tego nie masz innych zobowiązań finansowych. Na jaki kredyt możesz liczyć? Twoja zdolność kredytowa wyniesie ok. 220 tys. zł. Jeśli w gospodarstwie domowym są 2 osoby, które łącznie zarabiają ok. 10 tys. zł, to mogą otrzymać nawet 550 tys. zł kredytu.

Bezpieczny Kredyt 2% jak zwiększyć swoją zdolność kredytową?

Co możesz zrobić, żeby zwiększyć swoją zdolność kredytową, a tym samym szansę na otrzymanie kredytu hipotecznego?

 • Regularnie spłacaj zobowiązania. Pamiętaj, aby terminowo regulować wszelkie zobowiązania, takie jak kredyty, karty kredytowe czy pożyczki. Stała historia spłacania pozytywnie wpływa na Twoją zdolność kredytową.
 • Utrzymuj niski wskaźnik zadłużenia w stosunku do dostępnej linii kredytowej. Zalecane jest utrzymanie salda na karcie kredytowej poniżej 30% limitu.
 • Unikaj zbyt częstego wnioskowania o kredyt. Zbyt częste składanie wniosków o nowe kredyty może negatywnie wpłynąć na Twoją zdolność kredytową. Staraj się ograniczać nowe wnioski do minimum.
 • Starannie planuj swoje finanse. Pozwoli to uniknąć nadmiernego zadłużenia i problemów ze spłatą kredytu.
 • Dodaj współkredytobiorcę do kredytu. Wybierz osobę, która ma wysokie zarobki i nie posiada innych zadłużeń. Wówczas możecie wspólnie liczyć na solidną zdolność kredytową.
 • Rozważ konsolidację długów. Jeśli masz wiele zobowiązań, rozważ konsolidację lub restrukturyzację długów, aby łatwiej zarządzać spłatami.

Ile osób dostanie kredyt 2%? Zdaniem ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy, podczas pięciu lat funkcjonowania programu, może z niego skorzystać nawet 200 tys. osób (rocznie około 30-40 tys. osób). Minister podkreśla, że program jest adresowany przede wszystkim do osób uzyskujących średnie dochody.

Ne przegap: 

Jak wziąć Bezpieczny Kredyt 2 proc.?

Czy do Bezpiecznego Kredyt 2% potrzebny jest wkład własny?

Jak wziąć i ile kosztuje kredyt hipoteczny dla singla?

Ile można zaoszczędzić decydując się na Bezpieczny Kredyt 2 procent. Kalkulator

Budowa domu a Bezpieczny Kredyt 2 proc.

Komentarze

Powiązane artykuły

Mieszkanie na Start. Ile wyniesie rata kredytu? Warunki programu

Mieszkanie na Start. Ile wyniesie rata kredytu? Warunki programu

...to może Cię zainteresować: Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt hipoteczny? Bezpieczny Kredyt 2% nie wprowadzał progów dochodowych. W...

...od kiedy będzie dostępny? Obecnie projekt zakładający tanie kredyty hipoteczne znajduje się na ścieżce legislacyjnej – jest w trakcie...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Kredyt dla służb mundurowych w ofercie banków

Kredyt dla służb mundurowych w ofercie banków

...udzielone: Sprawdź: Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy? Kredyt dla mundurowych, obecny w okresowych lub stałych ofertach...

...zbudowanie wystarczająco wysokiego wkładu własnego na kredyt hipoteczny dla policjanta lub żołnierza. Kredyt hipoteczny w ING Banku...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Źródła dochodu akceptowane i nieakceptowane przez banki

Źródła dochodu akceptowane i nieakceptowane przez banki

...źródeł. Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy? Już na samym początku procesu ubiegania się o kredyt, bank prosi...

...źródła dochodu? Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? Dochód z umowy o pracę jest traktowany jako jeden z najbardziej...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Do ilu banków można złożyć wniosek o kredyt hipoteczny?

Do ilu banków można złożyć wniosek o kredyt hipoteczny?

...najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i możliwościom finansowym. W ten sposób masz większe szanse na znalezienie oferty, która będzie najkorzystniejsza dla Ciebie. Liczba składanych wniosków o kredyt hipoteczny może budzić wątpliwości. Co do zasady, można składać wiele wniosków o kredyt hipoteczny, jednak warto robić to z rozwagą. BIK podaje, że złożenie kilku zapytań kredytowych w krótkim...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Jak obliczyć koszt budowy domu {{year}} i jak sporządzić kosztorys?

Jak obliczyć koszt budowy domu 2024 i jak sporządzić kosztorys?

...nie zastąpi profesjonalnego kosztorysu. Oceń swoje szanse na kredyt hipoteczny – sprawdź nasz kalkulator zdolności kredytowej! Kosztorys...

...dostarczyć kosztorys budowy domu do banku. Wkład własny przy kredycie hipotecznym to minimum 20%, chyba że zdecydujesz się na ubezpieczenie niskiego...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Książeczka mieszkaniowa premia gwarancyjna {{year}}

Książeczka mieszkaniowa premia gwarancyjna 2024

...na precyzyjne i oficjalne wyliczenie przysługującej premii. Dzięki temu możesz wyliczyć ile pieniędzy będziesz posiadać na wkład własny, jeśli interesuje Cię kredyt hipoteczny. Od 19 stycznia 2021 roku, wszyscy posiadacze książeczek mieszkaniowych muszą dokonać ich rejestracji w banku, który zarządza ich rachunkiem. Rejestracja musi być...

Zobacz więcej
15 min. czytania