Kredyty hipoteczne 7 min. czytania

Mieszkanie bez wkładu własnego a maksymalny limit ceny za m2

Zaktualizowano: 2022-07-19 11:46
Opublikowano: 2022-06-23 08:20
Średnia ocena: 3,50/6 Głosów: 4
Mieszkanie bez wkładu własnego a maksymalny limit ceny za m2

Limity cenowe za m2 a „Mieszkanie bez wkładu własnego” – czy przy wysokich cenach nieruchomości Polacy mają realną szansę na skorzystanie z nowego rządowego programu? Dzisiaj weźmiemy pod lupę rozwiązanie zaproponowane w ramach Polskiego Ładu – „Mieszkanie bez wkładu własnego”. Cena za m2 nieruchomości jest obecnie bardzo wysoka, a możliwość skorzystania z programu jest uzależniona od określonych limitów cenowych. Kto w takim razie ma szansę na zakup własnego M z gwarancją?

Mieszkanie bez wkładu własnego w ramach Nowego Ładu to program rządu, który ma być odpowiedzią na potrzeby mieszkaniowe osób, których nie stać na zakup własnych czterech kątów z powodu braku kapitału niezbędnego przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny.

Obecnie banki zaostrzyły kryteria i wymagają minimum 20% wkładu własnego, co dla wielu Polaków jest barierą nie do przeskoczenia. Program wystartował 27 maja, a jego zadaniem jest zwiększenie dostępności finansowania zakupu własnego mieszkania lub budowy domu.

Gwarantowanych kredytów mieszkaniowych udzielają banki, które współpracują z BGK (Bank Gospodarstwa Krajowego). Z uwagi na rosnące ceny nieruchomości ministerstwo już zapowiedziało zmiany uwzględniające m.in. podniesienie wskaźnika limitów cen nieruchomości.

Warunki programu Mieszkanie bez wkładu własnego

Mieszkanie bez wkładu własnego 2022 to program skierowany do osób, które posiadają zdolność kredytową i stać je na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, jednak z różnych względów nie mogą pozwolić sobie na wkład własny. W ramach programu można zaciągnąć kredyt hipoteczny bez wkładu własnego – będzie on gwarantowany do 20% wartości nieruchomości. Nie może jednak przekroczyć kwoty 100 tys. zł.

Jednym z warunków programu jest nieposiadanie nieruchomości na własność (chociaż wyjątek stanowią rodziny z dziećmi, o czym szerzej w kolejnym akapicie). Cena lokalu musi też mieścić się w określonym limicie, a więc nie każdą nieruchomość można w ten sposób sfinansować. Kredyt jest udzielany w walucie polskiej na okres co najmniej 15 lat.

Z gwarantowanym kredytem mieszkaniowym jest powiązana tzw. spłata rodzinna, która przysługuje, jeśli w czasie spłacania kredytu na świat przyjdzie dziecko. Spłata wynosi:

  • 20 tys. zł – gdy w rodzinie pojawi się drugie dziecko,
  • 60 tys. zł – gdy w rodzinie pojawi się trzecie lub kolejne dziecko.

Dopłaty do kredytów hipotecznych 2022 – z jakich rozwiązań możesz skorzystać?


Limity m2 a Mieszkanie bez wkładu własnego

Mieszkanie bez wkładu własnego jest przeznaczone dla singli oraz rodzin, które nie są jeszcze właścicielami innego mieszkania. Jak wspomnieliśmy, wyjątkiem są gospodarstwa domowe z więcej niż jednym dzieckiem, które posiadają już jedno mieszkanie, z czego rodziny z:

  • dwojgiem dzieci – nie większe niż 50 m2,
  • trojgiem dzieci – nie większe niż 75 m2,
  • czworgiem dzieci – nie większe niż 90 m2,
  • pięciorgiem i więcej dzieci – brak limitu.

Okazuje się zatem, że w przypadku rodzin wielodzietnych, w których wychowuje się co najmniej pięcioro dzieci, nie obowiązują limity metrażu posiadanej już nieruchomości.

Limity cenowe za m2 w wybranych miastach a Mieszkanie bez wkładu własnego w Polskim Ładzie

W ramach programu Mieszkanie bez wkładu własnego obowiązują limity cen za m2 powierzchni lokalu. Według Ustawy z dnia 1 października 2021 r. o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym limit jest ustalany na podstawie iloczynu średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych i współczynnika:

  • 1,3 – w przypadku mieszkań z rynku pierwotnego,
  • 1,2 – w przypadku mieszkań z rynku wtórnego.

Wskaźniki przeliczeniowe publikuje Bank Gospodarstwa Krajowego, który udziela gwarancji zastępującej wymóg wniesienia przez kredytobiorcę wkładu własnego.


O ile wzrosły raty kredytów hipotecznych w 2022 roku? Jak poradzić sobie z wyższą ratą kredytu na mieszkanie?


W tabeli przedstawiliśmy limity cen za m2 w wybranych polskich miastach – dla mieszkań nowych i z „drugiej ręki”.

Miasto/gmina

Rynek pierwotny – limit ceny za 1 m2

Rynek wtórny – limit ceny za 1 m2

Gdańsk

9475 zł

8746 zł

gminy ościenne

7396 zł

7787 zł

Kraków

8863 zł

8181 zł

gminy ościenne

6830 zł

6305 zł

Łódź

6354 zł

5865 zł

gminy ościenne

5768 zł

5325 zł

Poznań

8917 zł

8231 zł

gminy ościenne

7077 zł

6533 zł

Rzeszów

7158 zł

6607 zł

gminy ościenne

6316 zł

5829 zł

Warszawa

10013 zł

9242 zł

gminy ościenne

7493 zł

6917 zł

Wrocław

8668 zł

8001 zł

gminy ościenne

7389 zł

6821 zł

Tab. Mieszkanie bez wkładu własnego – cena za m2 (limit)

Limity cenowe za m2 w ramach Mieszkania bez wkładu własnego a średni cena m2 w wybranych miastach w Polsce

Średnie transakcyjne ceny nieruchomości w Polsce ciągle rosną, co widać po danych przedstawionych przez Narodowy Bank Polski. W praktyce okazuje się, że w niewielu miastach wojewódzkich można znaleźć nieruchomość, którą będzie można kupić w ramach programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”. W tabeli przedstawiliśmy porównanie limitów cen za 1 m2 oraz średnich cen – dane dla nieruchomości z rynku pierwotnego.

Miasto/gmina

Limit ceny za 1 m2 na rynku pierwotnym

Średnia cena nieruchomości za 1 m2 na rynku pierwotnym

Gdańsk

9 475 zł

11 231 zł

Kraków

8 863 zł

10 494 zł

Łódź

6 354 zł

7 718 zł

Poznań

8 917 zł

8 791 zł

Rzeszów

7 158 zł

7 493 zł

Warszawa

10 013 zł

12 412 zł

Wrocław

8 668 zł

10 029 zł

Jak widać z powyższego zestawienia, jedynie w Poznaniu średnia cena transakcyjna mieszkania jest niższa od limitów rządowego programu.

Czy aktualne limity cenowe za m2 w programie Mieszkanie bez wkładu własnego są wystarczająco wysokie?

Niestety zaprezentowane w ramach programu Mieszkanie bez wkładu własnego limity nie odzwierciedlają realnych cen nieruchomości w naszym kraju – są zdecydowanie zbyt niskie, żeby większa grupa odbiorców mogła skorzystać z programu. Ceny mieszkań ciągle rosną, a sytuacja na rynku jest wyjątkowo niekorzystna dla kupujących.

Wysoka inflacja, pandemia, kolejne podwyżki stóp procentowych oraz wiele innych czynników sprawia, że koszt zakupu nieruchomości w pierwszych miesiącach 2022 roku był nawet 17% wyższy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Warto zauważyć, że wzrosty cen przewyższają nawet poziom inflacji.

Sytuacja na rynku nieruchomości sprawia, że rządzący już zdecydowali się na dokonanie korekty w programie Mieszkanie bez wkładu własnego. Limity cen za m2 mają zostać podniesione do:

  • 1,4 wartości wskaźnika odtworzeniowego – w przypadku mieszkań z rynku pierwotnego,
  • 1,3 wartości wskaźnika odtworzeniowego – w przypadku mieszkań z rynku wtórnego.

Zmiany mają wejść w życie najpóźniej w styczniu przyszłego roku. Nowe wskaźniki mają dostosować limity do rzeczywistych cen i zwiększyć dostępność programu Mieszkanie bez wkładu własnego. Czy warto z niego skorzystać? Znalezienie odpowiedniej nieruchomości nie będzie proste – oprócz limitów cenowych trzeba przecież wziąć pod uwagę również indywidualne potrzeby, np. metraż, lokalizację mieszkania czy standard, w jakim jest utrzymane.


Wkład własny do kredytu hipotecznego. Co może nim być poza gotówką?


Czy deweloperzy dostosują ofertę do limitów cenowych za m2 do programu Mieszkanie bez wkładu własnego?

Trudno przewidzieć, jak rynek pierwotny zareaguje na założenia programu Mieszkanie bez wkładu własnego i czy deweloperzy będą skłonni dostosować ceny do ustawowych limitów. Gdyby tak się stało, to znalezienie oferty spełniającej kryteria programu byłoby zdecydowanie łatwiejsze. Z pewnością planowane podniesienie wskaźników limitów cen nieco ułatwi zadanie potencjalnym kupującym.


Dodatkowe źródła:

https://www.infor.pl/prawo/nowosci-prawne/5469010,Kredyt-bez-wkladu-wlasnego-limity-cen.html

https://www.money.pl/gospodarka/mieszkanie-bez-wkladu-wlasnego-panstwo-pomoze-ale-wyznaczy-limity-6674518375897760a.html

Komentarze

Powiązane artykuły

Bon mieszkaniowy {{year}}

Bon mieszkaniowy 2024

...mieć on wystarczającej zdolności kredytowej, by zaciągnąć kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości (kryterium nie dotyczyło ubiegania się o...

...głównie do osób, które mają ograniczone możliwości uzyskania kredytu hipotecznego, z kolei drugi miał być przeznaczony dla rodzin wielodzietnych...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Czym są stopy procentowe NBP?

Czym są stopy procentowe NBP? Jak stopy procentowe wpływają na koszt kredytu?

...banku Polskiego przez Radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony...

...radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony może to doprowadzić do...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Symulacja kredytu hipotecznego w {{year}}

Symulacja kredytu hipotecznego w 2024

...zmienić w czasie trwania umowy kredytowej, jeśli weźmiesz kredyt hipoteczny ze zmiennym oprocentowaniem. Takie oprocentowanie składa się ze...

...zaciągnąć zobowiązanie, warto przeprowadzić symulację kredytu hipotecznego w różnych bankach i dla różnych wariantów oferty, aby dzięki...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Jak można było wziąć Bezpieczny Kredyt 2 proc.?

Jak można było wziąć Bezpieczny Kredyt 2 proc.?

...uruchomiony 1 lipca 2023, program oferował preferencyjny kredyt hipoteczny z oprocentowaniem 2% (plus marża banku i inne opłaty) na pierwsze...

...kredyt 2%? Tak samo, jak w przypadku każdego innego kredytu hipotecznego, tak i w przypadku Bezpiecznego kredytu 2%, należało złożyć...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Bezpieczny kredyt 2 proc. Co z programem w {{year}}?

Bezpieczny kredyt 2 proc. Co z programem w 2024?

...do 600 tys. zł. Większe rodziny będą mogły liczyć na dodatkowe 100 tys. zł za każdą osobę. Lata 2021-2022 były bardzo trudne dla Polaków, którzy zaciągnęli kredyt hipoteczny. Rada Polityki Pieniężnej od jesieni 2021 roku sukcesywnie podnosiła stopy procentowe, aż znalazły się na rekordowym poziomie – 6,75%. Wraz z nimi w górę...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Tarcza dla kredytobiorców

Tarcza dla kredytobiorców. Dofinansowania do kredytów hipotecznych w 2024?

...wniosek o wsparcie należało złożyć do banku, w którym uzyskano kredyt hipoteczny. Warto jednak podkreślić, że mimo spełnienia jednego z...

...i 2022 roku. Odetchnąć mogły osoby, które spłacają złotowe kredyty hipoteczne. Ich raty w końcu zaczęły spadać. Malejąca inflacja...

Zobacz więcej
14 min. czytania