Kredyty hipoteczne 4 min. czytania

Czy w trakcie wakacji kredytowych zostanie uruchomiona transza kredytu?

Zaktualizowano: 2022-08-10 09:18
Opublikowano: 2022-08-10 08:31
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 1
Wakacje kredytowe a uruchomienie transzy kredytu

Wakacje kredytowe a uruchomienie transzy kredytu to zależność, która interesuje przede wszystkim tych, którzy budowę własnego domu finansują kredytem bankowym oraz tych, którzy zdecydowali się na zakup nieukończonego mieszkania od dewelopera. Czy zawieszenie spłaty zobowiązania może opóźnić wypłatę kolejnej części kredytu? Sprawdźmy, jak działają rządowe wakacje kredytowe.

Rządowe wakacje kredytowe to czasowe rozwiązanie problemu stale rosnących stóp procentowych. Zawieszenie spłaty raty kredytu hipotecznego ma wspomóc wiele domowych budżetów.

Zaoszczędzone środki można przeznaczyć na dowolny cel, w tym na nadpłatę zobowiązania. Chociaż rozwiązanie weszło w życie 1 sierpnia 2022 roku, wciąż budzi wiele wątpliwości.

Ustawowe wakacje kredytowe 2022 i 2023

Wakacje kredytowe to forma pomocy finansowej, która polega na bezpłatnym zawieszeniu rat kredytu. Zainteresowany może zawiesić spłatę aż ośmiu rat, rozkładając je w taki oto sposób:

  • w czasie od sierpnia do września 2022 r. – dwie raty kredytu,
  • w czasie od października do grudnia 2022 r. – dwie raty kredytu,
  • w czasie od stycznia do grudnia 2023 r. – po jednej racie w każdym kwartale.

Dla kogo wakacje kredytowe 2022? Z rządowego programu mogą skorzystać wszyscy kredytobiorcy, którzy twierdzą, że rosnące raty kredytów stały się dla nich problematyczne. Nie trzeba przy tym w żaden sposób tego dokumentować. Wystarczy, że kredyt hipoteczny, na który zostanie złożony wniosek, spełnia poniższe wymagania:

  • został zaciągnięty przed 1 lipca 2022 roku,
  • do jego całkowitej spłaty zostało jeszcze minimum 6 lat,
  • finansowanie zostało zaciągnięte w złotówkach,
  • wniosek dotyczy kredytu, który finansuje nabycie nieruchomości, wykorzystywanej w celach mieszkaniowych.

Kiedy wakacje kredytowe 2022? Ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, która reguluje działanie wakacji kredytowych, weszła w życie z dniem 1 sierpnia 2022 roku.


Ile razy można skorzystać z wakacji kredytowych w bankach?


Czy rządowe wakacje kredytowe wpływają na uruchomienie transzy kredytu?

Zasady działania tej formy pomocy stały się niejasne dla wielu zainteresowanych, szczególnie w kontekście ewentualnego uruchomienia transz. Wakacje kredytowe nie mają jednak żadnego wpływu na harmonogram wypłat z banku.

Ustawa nie stawia warunków, które mówią o tym, że kredyt hipoteczny musi być wypłacony w całości. Ważne jest, tylko aby zobowiązanie zostało zaciągnięte przed 1 lipca.

Czy bank wypłaci pierwszą transzę kredytu w trakcie wakacji kredytowych?

Chociaż wypłata całości kredytu nie jest warunkiem, który należy spełnić, ubiegając się o wakacje kredytowe, to wymogiem jest uruchomienie przynajmniej pierwszej transzy kredytu. Spłacać zobowiązanie można dopiero po wypłacie, chociażby części finansowania.

Czy bank wypłaci ostatnią transzę kredytu w trakcie wakacji kredytowych?

Banki nie mają prawa odmówić wypłaty kolejnych transz kredytu, ze względu na korzystanie z wakacji kredytowych. Inną kwestią jest fakt, że nie wszyscy kredytodawcy umożliwiają nadpłatę zobowiązania w przypadku gdy całość kredytu nie została jeszcze wypłacona.

Jeśli więc planujesz zaoszczędzone środki przeznaczyć na nadpłatę kredytu, sprawdź, czy bank Ci na to pozwoli.


Czy warto nadpłacić kredyt hipoteczny w trakcie wakacji kredytowych?


Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe w trakcie budowy domu na kredyt?

Wniosek o zawieszenie spłaty można złożyć w formie papierowej, elektronicznej lub korzystając z systemu bankowości elektronicznej. Trzeci sposób jest zdecydowanie najszybszy.

Jeśli wnioskodawca złoży wniosek i spełni wszystkie warunki (cel kredytu, waluta oraz okres), to bank nie ma prawa odmówić zawieszenia spłaty rat. Sposób wnioskowania wygląda w ten sam sposób w przypadku kredytu, który został wzięty na budowę domu czy zakup mieszkania.

Z opcji zawieszenia można skorzystać również z okresie spłacania wyłącznie raty odsetkowej.

Czy warto zdecydować się na wakacje kredytowe w trakcie uruchomienia transzy kredytu budowlanego?

Czy opłaca się brać wakacje kredytowe? Zdecydowanie tak. Jest to po prostu „urlop od kredytu”, dzięki któremu możesz podreperować domowy budżet, spłacić inne zobowiązania lub nadpłacić kredyt hipoteczny.

Z rządowych wakacji kredytowych warto korzystać nawet wtedy, gdy jesteś w trakcie wypłaty transz finansowania. Pamiętaj jednak, że w tej sytuacji nie zawsze nadpłata zobowiązania będzie możliwa.


Nie przegap: 

Czy opłaca się spłacić wcześniej kredyt hipoteczny?

O ile spadnie rata kredytów hipotecznych w 2023 roku?

Komentarze

Powiązane artykuły

Kiedy dochodzi do przedawnienia kredytu lub pożyczki?
Porady
21.09.2022

Kiedy dochodzi do przedawnienia kredytu lub pożyczki?

...regulować bieżące należności. Wnioskując o kredyt hipoteczny, kredyt gotówkowy, czy choćby o pożyczkę w parabanku, masz świadomość, że...

...coraz trudniej nam regulować bieżące należności. Wnioskując o kredyt hipoteczny, kredyt gotówkowy, czy choćby o pożyczkę w parabanku, masz...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Ile kosztuje pozabankowa pożyczka pod zastaw nieruchomości?
19.09.2022

Ile kosztuje pozabankowa pożyczka pod zastaw nieruchomości?

...zmieniły się w 2017 roku wraz z wejściem w życie ustawy o kredycie hipotecznym oraz nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami...

...ma co ukrywać, że w ostatnim czasie chwilówki i pożyczki cieszą się rosnącą popularnością. To wszystko za...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Czym jest i ile wynosi prowizja za udzielenie kredytu bankowego?
14.09.2022

Czym jest i ile wynosi prowizja za udzielenie kredytu bankowego?

...w tym przypadku wyższa, z uwagi na odmienny charakter, jaki ma kredyt gotówkowy. Prowizja może się wahać od 0% do 15% i zależeć będzie od...

...ustawy o kredycie konsumenckim, banki przyjęły, że za udzielony kredyt hipoteczny, prowizja będzie wynosiła najczęściej od 0% do 3% od wysokości...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Czym jest ubezpieczenie pomostowe? Jak odzyskać z niego pieniądze?
12.09.2022

Czym jest ubezpieczenie pomostowe? Jak odzyskać z niego pieniądze?

...mają wejść w życie już od połowy września. Nowe przepisy wyjaśniają, czy ubezpieczenie pomostowe w 2022 roku w ogóle będzie obowiązkowe dla osób, które zdecydowały się zaciągnąć kredyt hipoteczny na zakup wymarzonej nieruchomości. Decydując się na kredyt hipoteczny, musisz wziąć pod uwagę fakt, że przyjdzie Ci się zmierzyć z wieloma opłatami. Najważniejszą z nich jest oczywiście...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Zamiana kredytu gotówkowego na hipoteczny
05.09.2022

Zamiana kredytu gotówkowego na hipoteczny. Kiedy warto ją rozważyć?

...takie rozwiązanie wiąże się z ogromnymi kosztami – często rata kredytu gotówkowego może wynosić nawet 3-4 tysiące złotych. To rzecz jasna o wiele więcej niż raty analogicznego kredytu hipotecznego. W takiej sytuacji klient po pewnym czasie zastanawia się, czy kredyt gotówkowy można zamienić na hipoteczny. A może bank wyrazi zgodę na konsolidację kredytu gotówkowego z...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Czy można otrzymać kredyt hipoteczny bez BIK?
25.08.2022

Czy można otrzymać kredyt hipoteczny bez BIK?

...wnioskujących, niezależnie od tego, czy starają się oni o kredyt hipoteczny, czy o inne produkty kredytowe. Instytucje finansowe podchodzą...

...w Biurze Informacji Kredytowej. Właśnie dlatego otrzymanie kredytu hipotecznego bez sprawdzania bazy dłużników jest niemożliwe. Biuro w...

Zobacz więcej
7 min. czytania