Wakacje kredytowe a transza kredytu - czy zostanie uruchomiona?

Wakacje kredytowe a uruchomienie transzy kredytu to zależność, która interesuje przede wszystkim tych, którzy budowę własnego domu finansują kredytem bankowym oraz tych, którzy zdecydowali się na zakup nieukończonego mieszkania od dewelopera. Czy zawieszenie spłaty zobowiązania może opóźnić wypłatę kolejnej części kredytu? Sprawdźmy, jak działają rządowe wakacje kredytowe.
Ekspert
Olga Domagała
Analityk finansowy
Wakacje kredytowe a uruchomienie transzy kredytu

Rządowe wakacje kredytowe to czasowe rozwiązanie problemu stale rosnących stóp procentowych. Zawieszenie spłaty raty kredytu hipotecznego ma wspomóc wiele domowych budżetów.

Zaoszczędzone środki można przeznaczyć na dowolny cel, w tym na nadpłatę zobowiązania. Chociaż rozwiązanie weszło w życie 1 sierpnia 2022 roku, wciąż budzi wiele wątpliwości.

Ustawowe wakacje kredytowe 2024

Wakacje kredytowe to forma pomocy finansowej, która polega na bezpłatnym zawieszeniu rat kredytu. Zainteresowany może zawiesić spłatę rat, rozkładając je w taki oto sposób:

  • w czasie od stycznia do grudnia 2024 r. – po jednej racie w każdym kwartale.

Dla kogo wakacje kredytowe 2024? Z rządowego programu mogą skorzystać wszyscy kredytobiorcy, którzy twierdzą, że rosnące raty kredytów stały się dla nich problematyczne. Nie trzeba przy tym w żaden sposób tego dokumentować. Wystarczy, że kredyt hipoteczny, na który zostanie złożony wniosek, spełnia poniższe wymagania:

  • został zaciągnięty przed 1 lipca 2022 roku,
  • do jego całkowitej spłaty zostało jeszcze minimum 6 lat,
  • finansowanie zostało zaciągnięte w złotówkach,
  • wniosek dotyczy kredytu, który finansuje nabycie nieruchomości, wykorzystywanej w celach mieszkaniowych.

Ile razy można skorzystać z wakacji kredytowych w bankach?

Czy rządowe wakacje kredytowe wpływają na uruchomienie transzy kredytu?

Zasady działania tej formy pomocy stały się niejasne dla wielu zainteresowanych, szczególnie w kontekście ewentualnego uruchomienia transz. Wakacje kredytowe nie mają jednak żadnego wpływu na harmonogram wypłat z banku.

Ustawa nie stawia warunków, które mówią o tym, że kredyt hipoteczny musi być wypłacony w całości. Ważne jest, tylko aby zobowiązanie zostało zaciągnięte przed 1 lipca.

Czy bank wypłaci pierwszą transzę kredytu w trakcie wakacji kredytowych?

Chociaż wypłata całości kredytu nie jest warunkiem, który należy spełnić, ubiegając się o wakacje kredytowe, to wymogiem jest uruchomienie przynajmniej pierwszej transzy kredytu. Spłacać zobowiązanie można dopiero po wypłacie, chociażby części finansowania.

Czy bank wypłaci ostatnią transzę kredytu w trakcie wakacji kredytowych?

Banki nie mają prawa odmówić wypłaty kolejnych transz kredytu, ze względu na korzystanie z wakacji kredytowych. Inną kwestią jest fakt, że nie wszyscy kredytodawcy umożliwiają nadpłatę zobowiązania w przypadku gdy całość kredytu nie została jeszcze wypłacona.

Jeśli więc planujesz zaoszczędzone środki przeznaczyć na nadpłatę kredytu, sprawdź, czy bank Ci na to pozwoli.


Czy warto nadpłacić kredyt hipoteczny w trakcie wakacji kredytowych?


Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe w trakcie budowy domu na kredyt?

Wniosek o zawieszenie spłaty można złożyć w formie papierowej, elektronicznej lub korzystając z systemu bankowości elektronicznej. Trzeci sposób jest zdecydowanie najszybszy.

Jeśli wnioskodawca złoży wniosek i spełni wszystkie warunki (cel kredytu, waluta oraz okres), to bank nie ma prawa odmówić zawieszenia spłaty rat. Sposób wnioskowania wygląda w ten sam sposób w przypadku kredytu, który został wzięty na budowę domu czy zakup mieszkania.

Z opcji zawieszenia można skorzystać również z okresie spłacania wyłącznie raty odsetkowej.

Czy warto zdecydować się na wakacje kredytowe w trakcie uruchomienia transzy kredytu budowlanego?

Czy opłaca się brać wakacje kredytowe? Zdecydowanie tak. Jest to po prostu „urlop od kredytu”, dzięki któremu możesz podreperować domowy budżet, spłacić inne zobowiązania lub nadpłacić kredyt hipoteczny.

Z rządowych wakacji kredytowych warto korzystać nawet wtedy, gdy jesteś w trakcie wypłaty transz finansowania. Pamiętaj jednak, że w tej sytuacji nie zawsze nadpłata zobowiązania będzie możliwa.


Nie przegap: 

Czy opłaca się spłacić wcześniej kredyt hipoteczny?

O ile spadnie rata kredytów hipotecznych w 2023 roku?

Ekspert
Olga Domagała
Analityk finansowy
Oceń artykuł to dla nas ważne:
Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Podobne artykuły