6 min. czytania

Czy bank może odmówić udzielenia wakacji kredytowych?

Zaktualizowano: 2024-02-27 11:37
Opublikowano: 2022-07-14 08:46
Średnia ocena: 4,33/6 Głosów: 3
Czy bank może odmówić udzielenia wakacji kredytowych?

Czy bank może odmówić wakacji kredytowych? W związku z rosnącymi stopami procentowymi, wysoką inflacją i horrendalnymi ratami kredytów, Polacy szukają rozwiązań mających przynieść ulgę dla domowego budżetu. Czy wakacje kredytowe w ramach tarczy wsparcia kredytobiorców to realna pomoc?

9 czerwca 2022 r. Sejm przyjął projekt ustawy o pomocy dla kredytobiorców, którzy borykają się z rosnącymi ratami zobowiązań. Jednym z głównych założeń nowych przepisów są wakacje kredytowe dla osób posiadających kredyt hipoteczny w polskiej walucie. Według założeń rządu mają być pomocą dla osób, które nie radzą sobie ze spłatą zobowiązań z powodu wysokich rat kredytów.

Przypomnijmy, że 7 lipca Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej podwyżce stóp procentowych – obecnie referencyjna stopa procentowa wynosi 6,50%, a jeszcze jesienią 2021 r. wynosiła 0,1%. Oprócz tegorocznych wakacji kredytowych na rynku funkcjonuje jeszcze inne rozwiązanie – wakacje przyjęte w ramach przeciwdziałania skutkom pandemii. Na jakich zasadach będą udzielane wakacje kredytowe 2022? Czy bank może ich odmówić?

Najważniejsze informacje o wakacjach kredytowych

Wakacje kredytowe oznaczają czasowe przesunięcie spłaty kredytu, np. odroczenie całych rat kapitałowo-odsetkowych lub jedynie części kapitałowej. Wakacje nie mają nic wspólnego z umorzeniem części zobowiązania – przesunięte w czasie raty i tak będzie trzeba opłacić. Najczęściej wiąże się to z wydłużeniem okresu kredytowania.

Przed pandemią koronawirusa jedynie kilka banków oferowało takie rozwiązanie w ramach kredytów hipotecznych. Obecnie instrumenty tego typu są dostępne dla większości kredytobiorców – po spełnieniu określonych warunków.

Wakacje kredytowe w ofercie banków a ustawowe wakacje kredytowe w ramach pomocy dla kredytobiorców

Jak wspomnieliśmy, komercyjne wakacje kredytowe przed 2020 rokiem oferowało jedynie kilka banków. W ramach tego rozwiązania kredytobiorca mógł przesunąć spłatę od 1 do nawet 6 rat – w zależności od oferty banku.

Odroczeniu podlegała jedynie część kapitałowa lub kapitałowo-odsetkowa. Wakacje kredytowe były dostępne jedynie dla osób, które nigdy nie zalegały z płatnościami, terminowo regulowały raty i miały dobrą historię kredytową. Z odroczenia płatności można było skorzystać w ramach różnych kredytów – np. hipotecznego, gotówkowego.

Obecnie rząd przygotował rozwiązanie w ramach ustawy o pomocy dla kredytobiorców. Przepisy będą dotyczyć jednej umowy zawartej w celu nabycia nieruchomości przeznaczonej na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.

Ustawowe wakacje kredytowe będą umożliwiać przesunięcie nawet 8 rat w 2022 i 2023 roku. Odroczeniu ma podlegać zarówno część kapitałowa, jak i odsetkowa kredytu. Z wakacji mogą skorzystać osoby:

  • posiadające kredyt hipoteczny,
  • posiadające zobowiązanie w walucie polskiej.

Kredytobiorcy, którzy zadłużyli się w obcych walutach, np. frankach szwajcarskich, nie będą mogli zatem skorzystać z nowych przepisów. Podobnie z osobami, które spłacają zobowiązania inne niż kredyty hipoteczne. Rozwiązanie ma wejść w życie od sierpnia 2022 r.


Ile razy można skorzystać z wakacji kredytowych w bankach?


Jak wygląda przyznanie wakacji kredytowych przez bank?

Chcesz skorzystać z możliwości odroczenia kredytu w ramach komercyjnych wakacji kredytowych? Możesz to zrobić w kilku krokach!

  1. skontaktuj się z bankiem i zapytaj o możliwość przesunięcia spłaty rat,
  2. złóż wniosek o odroczenie spłaty,
  3. czekaj na decyzję – jest podejmowana po rozpatrzeniu indywidualnej sytuacji kredytobiorcy, na podstawie historii kredytowej, dotychczasowej spłaty rat itp.
  4. podpisz aneks do umowy.

Czy bank może odmówić udzielenia wakacji kredytowych?

Dlaczego bank odmawia wakacji kredytowych? W przypadku komercyjnych rozwiązań, które oferowały banki jeszcze przed 2020 rokiem, wnioski były odrzucane najczęściej z powodu negatywnej historii kredytowej:

  • zaległości w spłacie rat,
  • częstych opóźnień,
  • braku środków na koncie, z którego pobierana jest rata kredytu,
  • wpisania na listę KRD z powodu innych zadłużeń.

Odmowa udzielenia wakacji od kredytu była też skutkiem prowadzenia wobec dłużnika postępowania egzekucyjnego przez komornika.


Kiedy należy podpisać aneks do umowy kredytowej?


Czy bank może odmówić ustawowych wakacji kredytowych?

W 2020 roku weszły w życie wakacje kredytowe w ramach tarczy antykryzysowej przeciwdziałającej skutkom pandemii. Z rozwiązania mogły skorzystać osoby, które:

  • podpisały umowę kredytową (na kredyt konsumencki lub hipoteczny) przed 13 marca 2020, którego spłata miała nastąpić po 13 września 2020 r.,
  • po 13 marca 2020 straciły źródło dochodu.

Jak widać, przepisy dotyczące wakacji kredytowych były dość restrykcyjne – dotyczyły osób, które w wyniku pandemii utraciły dochód.

Z kolei przepisy w ramach nowej tarczy dla kredytobiorców zakładają, że z nowego rozwiązania mają skorzystać wszystkie osoby posiadające złotówkowe kredyty hipoteczne na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych – bez kryterium dochodowego i dodatkowych warunków.

Co zrobić, gdy bank odmówi wakacji kredytowych?

Odrzucony wniosek o wakacje kredytowe to nie koniec świata. Klienci mogą skorzystać z innych rozwiązań, które zapewniają ulgę w spłacie zobowiązania:

  • konsolidacja kredytów – możliwość połączenia w całość kilku zobowiązań, np. kredytu gotówkowego, samochodowego, ratalnego. Zaletą jest zmniejszenie wysokości raty, jednak wydłużeniu ulega okres kredytowania. Konsolidacja pozwala na zaoszczędzenie nawet kilkuset złotych w ciągu miesiąca, jednak oznacza zwiększenie kosztów w skali całego kredytu.
  • restrukturyzacja kredytu – zmiana warunków spłaty zobowiązania, np. zmniejszenie oprocentowania, wydłużenie spłaty, ustanowienie nowej formy zabezpieczenia,
  • wydłużenie okresu kredytowania – skutkuje zmniejszeniem wysokości miesięcznej raty, jednak wiąże się z podniesieniem ogólnych kosztów kredytu,
  • refinansowanie kredytu – przeniesienie zobowiązania do innego banku, np. z korzystniejszymi warunkami kredytowania. W wyniku refinansowania zadłużenie w starym banku zostaje uregulowane.

Istnieją jeszcze inne możliwości, z których możemy skorzystać, gdy spotkamy się z odmową wakacji kredytowych. Co dalej? Warto dokładnie przeanalizować zapisy umowy i negocjować z bankiem warunki – może się okazać, że po spełnieniu niektórych kryteriów kredytodawca wyrazi zgodę na odroczenie spłaty zobowiązania.

Komentarze

Powiązane artykuły

Czym jest i ile wynosi kryterium dochodowe w {{year}}?
Porady
28.03.2024

Czym jest i ile wynosi kryterium dochodowe w 2024? Jak obliczyć kryterium dochodowe?

...roku? Sprawdź więc kryterium dochodowe brane pod uwagę i dowiedz się, jak je obliczyć. Jeśli nie kwalifikujesz się do uzyskania zasiłku, sprawdź ranking kredytów gotówkowych. Co to jest kryterium dochodowe? Kryterium dochodowe to jeden z najważniejszych warunków uzyskania pomocy społecznej w postaci wsparcia finansowego. Osoby...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Podatek od darowizny. Kiedy i kto musi go zapłacić?
Porady
27.03.2024

Podatek od darowizny. Kiedy i kto musi go zapłacić?

Podatek od darowizny dla wielu wydaje się być zagadnieniem złożonym i wywołuje wiele pytań, zwłaszcza kiedy znajdujemy się po stronie obdarowanego. Kto płaci podatek od darowizny, jakie są stawki, a także jakie obowiązki ciążą na obdarowanym?
Zobacz więcej
12 min. czytania
Ile wynosi inflacja w Polsce w {{year}} roku?
Porady
12.03.2024

Ile wynosi inflacja w Polsce w 2024 roku? Prognozy na najbliższe miesiące

...funkcjonująca jako spadek poziomu cen w gospodarce z jednoczesnym wzrostem siły nabywczej pieniądza. To może Cię zainteresować: Czy warto teraz spłacić lub nadpłacić kredyt hipoteczny? Deflacja to zatem nic innego jak ujemna inflacja. Czy to niebezpieczne zjawisko? Zarówno inflacja, jak i deflacja mogą mieć negatywny wpływ na gospodarkę. Zwiększanie siły...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Jak płacić telefonem? Jak działa płatność NFC i BLIK?
Porady
06.03.2024

Jak płacić telefonem? Jak działa płatność NFC i BLIK?

...płatności Google Pay, Apple Pay oraz Blikiem. Szukasz oferty kredytu gotówkowego? Sprawdź nasz kalkulator kredytowy! Płatności zbliżeniowe...

...dodatkowe środki na dowolny cel, sprawdź również nasz ranking kredytów gotówkowych. Zastanawiasz się, jak płacić telefonem z NFC? Poniżej...

Zobacz więcej
8 min. czytania
ZUS waloryzacja emerytur i rent w {{year}} roku
Porady
04.03.2024

ZUS waloryzacja emerytur i rent w 2024 roku

Waloryzacja emerytur w 2024 roku – na jakie podwyżki mogą liczyć seniorzy? O ile zmieni się kwota świadczenia od 1 marca? Dzisiaj przedstawiamy dokładne wyliczenia i porównujemy ze stawkami obowiązującymi w ubiegłym roku. Z czego wynika wskaźnik waloryzacji, na podstawie którego dokonywana jest zmiana wysokości świadczeń?
Zobacz więcej
5 min. czytania
W jakim miesiącu najlepiej przejść na emeryturę?
Porady
26.02.2024

W jakim miesiącu najlepiej przejść na emeryturę w 2024?

Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wysokość emerytury determinowana jest wyłącznie przez zgromadzony kapitał, to w rzeczywistości duże znaczenie ma również czas złożenia wniosku o świadczenie. Wybór odpowiedniego momentu na przejście na emeryturę może znacząco wpłynąć na wysokość otrzymywanych środków. W poprzednim roku szczególnie korzystnym miesiącem...
Zobacz więcej
7 min. czytania