6 min. czytania

Czy bank może odmówić udzielenia wakacji kredytowych?

Zaktualizowano: 2022-07-14 09:34
Opublikowano: 2022-07-14 08:46
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 1
Czy bank może odmówić udzielenia wakacji kredytowych?

Czy bank może odmówić wakacji kredytowych? W związku z rosnącymi stopami procentowymi, wysoką inflacją i horrendalnymi ratami kredytów, Polacy szukają rozwiązań mających przynieść ulgę dla domowego budżetu. Czy wakacje kredytowe w ramach tarczy wsparcia kredytobiorców to realna pomoc?

9 czerwca 2022 r. Sejm przyjął projekt ustawy o pomocy dla kredytobiorców, którzy borykają się z rosnącymi ratami zobowiązań. Jednym z głównych założeń nowych przepisów są wakacje kredytowe dla osób posiadających kredyt hipoteczny w polskiej walucie. Według założeń rządu mają być pomocą dla osób, które nie radzą sobie ze spłatą zobowiązań z powodu wysokich rat kredytów.

Przypomnijmy, że 7 lipca Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej podwyżce stóp procentowych – obecnie referencyjna stopa procentowa wynosi 6,50%, a jeszcze jesienią 2021 r. wynosiła 0,1%. Oprócz tegorocznych wakacji kredytowych na rynku funkcjonuje jeszcze inne rozwiązanie – wakacje przyjęte w ramach przeciwdziałania skutkom pandemii. Na jakich zasadach będą udzielane wakacje kredytowe 2022? Czy bank może ich odmówić?

Najważniejsze informacje o wakacjach kredytowych

Wakacje kredytowe oznaczają czasowe przesunięcie spłaty kredytu, np. odroczenie całych rat kapitałowo-odsetkowych lub jedynie części kapitałowej. Wakacje nie mają nic wspólnego z umorzeniem części zobowiązania – przesunięte w czasie raty i tak będzie trzeba opłacić. Najczęściej wiąże się to z wydłużeniem okresu kredytowania.

Przed pandemią koronawirusa jedynie kilka banków oferowało takie rozwiązanie w ramach kredytów hipotecznych. Obecnie instrumenty tego typu są dostępne dla większości kredytobiorców – po spełnieniu określonych warunków.

Wakacje kredytowe w ofercie banków a ustawowe wakacje kredytowe w ramach pomocy dla kredytobiorców

Jak wspomnieliśmy, komercyjne wakacje kredytowe przed 2020 rokiem oferowało jedynie kilka banków. W ramach tego rozwiązania kredytobiorca mógł przesunąć spłatę od 1 do nawet 6 rat – w zależności od oferty banku.

Odroczeniu podlegała jedynie część kapitałowa lub kapitałowo-odsetkowa. Wakacje kredytowe były dostępne jedynie dla osób, które nigdy nie zalegały z płatnościami, terminowo regulowały raty i miały dobrą historię kredytową. Z odroczenia płatności można było skorzystać w ramach różnych kredytów – np. hipotecznego, gotówkowego.

Obecnie rząd przygotował rozwiązanie w ramach ustawy o pomocy dla kredytobiorców. Przepisy będą dotyczyć jednej umowy zawartej w celu nabycia nieruchomości przeznaczonej na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.

Ustawowe wakacje kredytowe będą umożliwiać przesunięcie nawet 8 rat w 2022 i 2023 roku. Odroczeniu ma podlegać zarówno część kapitałowa, jak i odsetkowa kredytu. Z wakacji mogą skorzystać osoby:

 • posiadające kredyt hipoteczny,
 • posiadające zobowiązanie w walucie polskiej.

Kredytobiorcy, którzy zadłużyli się w obcych walutach, np. frankach szwajcarskich, nie będą mogli zatem skorzystać z nowych przepisów. Podobnie z osobami, które spłacają zobowiązania inne niż kredyty hipoteczne. Rozwiązanie ma wejść w życie od sierpnia 2022 r.


Ile razy można skorzystać z wakacji kredytowych w bankach?


Jak wygląda przyznanie wakacji kredytowych przez bank?

Chcesz skorzystać z możliwości odroczenia kredytu w ramach komercyjnych wakacji kredytowych? Możesz to zrobić w kilku krokach!

 1. skontaktuj się z bankiem i zapytaj o możliwość przesunięcia spłaty rat,
 2. złóż wniosek o odroczenie spłaty,
 3. czekaj na decyzję – jest podejmowana po rozpatrzeniu indywidualnej sytuacji kredytobiorcy, na podstawie historii kredytowej, dotychczasowej spłaty rat itp.
 4. podpisz aneks do umowy.

Czy bank może odmówić udzielenia wakacji kredytowych?

Dlaczego bank odmawia wakacji kredytowych? W przypadku komercyjnych rozwiązań, które oferowały banki jeszcze przed 2020 rokiem, wnioski były odrzucane najczęściej z powodu negatywnej historii kredytowej:

 • zaległości w spłacie rat,
 • częstych opóźnień,
 • braku środków na koncie, z którego pobierana jest rata kredytu,
 • wpisania na listę KRD z powodu innych zadłużeń.

Odmowa udzielenia wakacji od kredytu była też skutkiem prowadzenia wobec dłużnika postępowania egzekucyjnego przez komornika.


Kiedy należy podpisać aneks do umowy kredytowej?


Czy bank może odmówić ustawowych wakacji kredytowych?

W 2020 roku weszły w życie wakacje kredytowe w ramach tarczy antykryzysowej przeciwdziałającej skutkom pandemii. Z rozwiązania mogły skorzystać osoby, które:

 • podpisały umowę kredytową (na kredyt konsumencki lub hipoteczny) przed 13 marca 2020, którego spłata miała nastąpić po 13 września 2020 r.,
 • po 13 marca 2020 straciły źródło dochodu.

Jak widać, przepisy dotyczące wakacji kredytowych były dość restrykcyjne – dotyczyły osób, które w wyniku pandemii utraciły dochód.

Z kolei przepisy w ramach nowej tarczy dla kredytobiorców zakładają, że z nowego rozwiązania mają skorzystać wszystkie osoby posiadające złotówkowe kredyty hipoteczne na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych – bez kryterium dochodowego i dodatkowych warunków.

Co zrobić, gdy bank odmówi wakacji kredytowych?

Odrzucony wniosek o wakacje kredytowe to nie koniec świata. Klienci mogą skorzystać z innych rozwiązań, które zapewniają ulgę w spłacie zobowiązania:

 • konsolidacja kredytów – możliwość połączenia w całość kilku zobowiązań, np. kredytu gotówkowego, samochodowego, ratalnego. Zaletą jest zmniejszenie wysokości raty, jednak wydłużeniu ulega okres kredytowania. Konsolidacja pozwala na zaoszczędzenie nawet kilkuset złotych w ciągu miesiąca, jednak oznacza zwiększenie kosztów w skali całego kredytu.
 • restrukturyzacja kredytu – zmiana warunków spłaty zobowiązania, np. zmniejszenie oprocentowania, wydłużenie spłaty, ustanowienie nowej formy zabezpieczenia,
 • wydłużenie okresu kredytowania – skutkuje zmniejszeniem wysokości miesięcznej raty, jednak wiąże się z podniesieniem ogólnych kosztów kredytu,
 • refinansowanie kredytu – przeniesienie zobowiązania do innego banku, np. z korzystniejszymi warunkami kredytowania. W wyniku refinansowania zadłużenie w starym banku zostaje uregulowane.

Istnieją jeszcze inne możliwości, z których możemy skorzystać, gdy spotkamy się z odmową wakacji kredytowych. Co dalej? Warto dokładnie przeanalizować zapisy umowy i negocjować z bankiem warunki – może się okazać, że po spełnieniu niektórych kryteriów kredytodawca wyrazi zgodę na odroczenie spłaty zobowiązania.

Komentarze

Powiązane artykuły

Kiedy dochodzi do przedawnienia kredytu lub pożyczki?
Porady
21.09.2022

Kiedy dochodzi do przedawnienia kredytu lub pożyczki?

...regulować bieżące należności. Wnioskując o kredyt hipoteczny, kredyt gotówkowy, czy choćby o pożyczkę w parabanku, masz świadomość, że...

...coraz trudniej nam regulować bieżące należności. Wnioskując o kredyt hipoteczny, kredyt gotówkowy, czy choćby o pożyczkę w parabanku, masz...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Czym jest recesja gospodarcza i czy zagraża Polsce?
Porady
16.09.2022

Czym jest recesja gospodarcza i czy zagraża Polsce?

Recesja gospodarcza jest ostatnio odmieniana przez wszystkie przypadki – eksperci prognozują, że nad naszym krajem wisi widmo wielkiego kryzysu, a Polacy już odczuwają braki w portfelach. Czy rzeczywiście mamy się czego obawiać? Jakie są przyczyny recesji? Sprawdziliśmy to!
Zobacz więcej
7 min. czytania
Czym jest stagflacja i co oznacza dla gospodarki?
Porady
07.09.2022

Czym jest stagflacja i co oznacza dla gospodarki?

Widmo stagflacji ciąży nad polską gospodarką, a analitycy rynkowi są zdania, że nasz kraj znalazł się na krawędzi tego niebezpiecznego zjawiska. Stagflacja w Polsce – czy istnieją realne obawy, że czeka nas poważny kryzys ekonomiczny? Jak na życie przeciętnego Kowalskiego może wpłynąć stagflacja? Co to jest i jak jej przeciwdziałać?
Zobacz więcej
8 min. czytania
Ile wynosi renta rodzinna po mężu?
Porady
30.08.2022

Ile wynosi renta rodzinna po mężu? Jakie warunki należy spełnić aby otrzymać emeryturę po mężu?

...– 2128 zł brutto. Żeby związać koniec z końcem, opłacić opiekę medyczną czy wykupić leki, panie często decydują się na kredyt gotówkowy lub pożyczkę z parabanku. Z drugiej strony ze statystyk dotyczących wieku zgonów wynika, że Polki żyją przeciętnie 9 lat dłużej...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Na czym polega windykacja należności?
Porady
24.08.2022

Na czym polega windykacja należności?

...jest to etap, w którym dąży się do uregulowania zaległych płatności w sposób polubowny. Mogą one dotyczyć nie tylko zadłużenia z tytułu kredytu gotówkowego, ale też czynszu za mieszkanie, czy nawet faktury za dostawę energii elektrycznej. Wynika z tego, że w obowiązujących przepisach prawa nie jest...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Ile wynosi podatek od darowizny mieszkania i kiedy należy go zapłacić?
Porady
23.08.2022

Ile wynosi podatek od darowizny mieszkania i kiedy należy go zapłacić?

...w darowiźnie może być prawdziwym wybawieniem dla wszystkich tych, którzy marzą o własnych czterech kątach i nie chcą lub nie mogą zaciągnąć kredytu hipotecznego. Z kwestią darowizny mieszkania wiąże się jednak bardzo wiele spraw. Chodzi tutaj, chociażby o podatek od darowizny mieszkania – w których sytuacjach trzeba go płacić, a kiedy...

Zobacz więcej
9 min. czytania