Problemy finansowe – jak sobie poradzić i gdzie szukać pomocy?

Zaktualizowano: 2021-10-15 10:55
Opublikowano: 2015-11-23 10:35
Średnia ocena: 5,79/6 Głosów: 29
Problemy finansowe – jak sobie poradzić i gdzie szukać pomocy?

Żyjesz od pierwszego do pierwszego i wydajesz więcej, niż zarabiasz, przez co brakuje Ci pieniędzy na pokrycie bieżących wydatków? W tej chwili w Twojej głowie powinna zapalić się czerwona lampka. To ostatni moment, by zmienić swoje podejście do finansów, aby nie popaść w jeszcze większe problemy finansowe.

Pandemia choroby COVID-19 sprawiła, że obecnie z problemami finansowymi mierzy się co dziesiąty Polak – jak można przeczytać w raporcie Santander Consumer Banku. Prawie połowa ankietowanych, bo aż 45,8 proc. uznała swoją sytuację finansową za średnią. W porównaniu z danymi z początku pandemii jest to więcej o ponad 4 proc. Wydaje się to niewiele, ale trzeba pamiętać, że sytuacja gospodarcza robi się coraz trudniejsza. Prawdziwe  odzwierciedlenie skutków kryzysu w kontekście oceny własnej sytuacji finansowej prawdopodobnie będzie dużo lepiej widoczne dopiero za jakiś czas.

Co ciekawe, zaległości Polaków po roku pandemii nie wzrosły aż tak drastycznie, bo podwyższyły się jedynie o 177 mln zł. Przez zaległości należy rozumieć niespłacone w terminie bieżące rachunki, alimenty czy koszty sądowe oraz raty kredytów. To niewiele w porównaniu z wcześniejszymi latami, nadal jednak jest to wzrost.

Rozwiązaniem dla osób, które nie radzą sobie ze spłatą długów, może okazać się kredyt konsolidacyjny. Sprawdź, jak poradzić sobie z problemami finansowymi i wciel najlepsze pomysły w życie, zanim będzie za późno.

Problemy finansowe Polaków – co na nie wpływa?

Za problemami finansowymi może stać wiele różnych przyczyn. Obecnie swoje żniwo zbiera pandemia i obostrzenia z nią związane, przez które mnóstwo ludzi straciło pracę, a wiele firm zanotowało spore straty. Z pewnością znajdzie się też grono osób, które wpadły w spiralę zadłużenia na własne życzenie, np. biorąc kredyt gotówkowy i chwilówkę, jednocześnie mając do spłacenia jeszcze kredyt hipoteczny.

Przeanalizuj, co zaważyło w Twoim przypadku i doprowadziło Cię do miejsca, w którym właśnie jesteś, by nie popełnić podobnych błędów w przyszłości.

Problemy finansowe – przekredytowanie

Miliony Polaków żyje na kredyt. Pieniądze pożyczamy praktycznie na wszystko: kupno mieszkania, budowę domu, rozwój zawodowy, edukację, a nawet wakacyjny wyjazd. I nie ma nic w tym złego, o ile robimy to z głową i sumiennie wywiązujemy się ze swoich zobowiązań. Prawdziwy problem pojawia się wtedy, gdy zadłużenie robi się tak duże, że nie jesteśmy w stanie regularnie spłacać rat, przez co dług, zamiast sukcesywnie spadać, stale rośnie. Wtedy mówi się o przekredytowaniu, do którego doprowadziło uzależnienie od kredytów.

Uzależnienie od kredytów – jak poradzić sobie z uzależnieniem od brania kredytów i pożyczek? Najpierw trzeba zdać sobie sprawę z tego, że jest to poważny nałóg, który należy leczyć. Wskazana jest terapia u psychologa, najlepiej w ośrodku leczenia uzależnień.

Problemy finansowe – brak stałego zatrudnienia

Do problemów finansowych bardzo często doprowadza utrata pracy i trudności ze znalezieniem nowej. W trakcie pandemii koronawirusa tysiące ludzi straciło dotychczasowe źródło utrzymania, a znalezienie nowej pracy wcale nie było takie łatwe, zresztą nadal nie jest.

O ile stan ten utrzymuje się przez 1-3 miesiące, to skutki nie są aż tak odczuwalne. Jednak gdy to wszystko się przedłuża, pracy nadal nie ma, a szanse na jej szybkie znalezienie są niewielkie, to już prosta droga do kłopotów finansowych. Dlatego właśnie każdy powinien zatroszczyć się o tzw. poduszkę finansową, czyli odłożyć pieniądze na czarną godzinę, które uchronią przed problemami finansowymi w przypadku niesprzyjających zdarzeń.

Problemy finansowe – brak oszczędności

Jeśli nie ma się oszczędności, ale też nie ma długów, a w dodatku jest stabilne zatrudnienie, to jeszcze nie jest tak źle. W najgorszej sytuacji są osoby, które nie dość, że nie mają żadnych oszczędności, to jeszcze straciły pracę i mają kredyty oraz pożyczki do spłacenia. Wtedy jedyną deską ratunku według niektórych staje się zaciągnięcie kolejnego zobowiązania na pokrycie wcześniejszych, co prowadzi do punktu pierwszego, czyli przekredytowania.

Nie masz żadnych oszczędności? Najwyższa pora to zmienić. Zacznij co miesiąc odkładać nawet niewielkie kwoty. Może się okazać, że kiedyś te pieniądze uratują Cię z finansowych opresji.

Problemy finansowe – na czym polegają i czym się charakteryzują?

„Mam problemy finansowe” – co właściwe znaczy to stwierdzenie? Niektórym wydaje się, że za problemy finansowe zawsze odpowiada wysokie zadłużenie, a w rzeczywistości wcale tak nie jest. Są osoby, których dług przekracza kilkaset tysięcy złotych, a mimo to są w stanie regulować raty w terminie, a przy tym jeszcze odkładać. Czym więc charakteryzują się problemy finansowe i co może wskazywać na rychłe ich powstanie?

Pierwszym sygnałem ostrzegawczym jest odkładanie coraz mniejszych kwot, a z czasem całkowite zaprzestanie oszczędzania. O tym, że nie jest dobrze, świadczy fakt wydawania wszystkiego, co się zarobi i niecierpliwe oczekiwanie na kolejną wypłatę. To dobry czas, by zacząć ciąć miesięczne wydatki lub pomyśleć o zmianie pracy na lepiej płatną.

Problemy finansowe w rodzinie zwiastuje brak środków na pokrycie bieżących opłat i zakup podstawowych produktów. Skoro brakuje już na życie, to zaraz nie będzie na pokrycie miesięcznych rat zobowiązań. Zaległości w spłacie nie dość, że przyczyniają się do wzrostu zadłużenia, to jeszcze pociągają za sobą konsekwencje prawne. W najgorszym przypadku ściągnięciem długu zajmie się komornik.

To wszystko nie musi mieć miejsca, jeśli w porę rozpoznasz sygnały świadczące o zbliżających się problemach finansowych i podejmiesz działania, by im zapobiec. Nie lekceważ drobnych znaków ostrzegawczych takich jak świecące pustkami konto na długo przed wypłatą. Nie bierz też w takiej sytuacji kredytu, bo to najgorsze, co możesz zrobić.

Dowiedz się więcej: Jak spłacić długi komornicze? Kredyt konsolidacyjny z komornikiem

Problemy finansowe – pomoc dla zadłużonych

Dla wielu osób problemy finansowe to powód do wstydu. Gdy już powstaną, trzeba jednak się przemóc i poszukać wsparcia, które pozwoli wyjść ze spirali zadłużenia i odzyskać finansową płynność.

Mam problemy finansowe – gdzie szukać pomocy? Zwrócić się po nią można m.in. do:

  • rodziny i przyjaciół,
  • instytucji państwowych świadczących pomoc społeczną i socjalną,
  • banków i prywatnych instytucji pożyczkowych.

Czasem nieocenionym wsparciem może okazać się drobna pożyczka od kogoś bliskiego, a innym razem rozwiązaniem wszelkich problemów będzie zawieszenie spłaty kredytu na 3 miesiące.

Pomoc finansowa dla zadłużonych może przybrać różną postać, najważniejsze jednak, by była skuteczna. Dlatego poszukaj rozwiązania, które najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku. Pomoc, jak rozwiązać problemy finansowe, znajdziesz choćby na ogólnodostępnym forum dla zadłużonych. Skorzystać też możesz z naszych rad i wskazówek, które znajdziesz poniżej.

Problemy finansowe – jak sobie poradzić?

Pewnie znalazłeś się tutaj, bo szukasz sposobu, jak rozwiązać problemy finansowe. O ile możemy zaprezentować Ci metody, które pomogą zapanować nad domowym budżetem, to nie jesteśmy w stanie jednoznacznie wskazać tej, która będzie najlepszą w Twojej sytuacji.

Zabrzmi to banalnie, ale odpowiedź na pytanie, jak pokonać problemy finansowe, leży w Twojej głowie. Być może jeszcze jej nie znasz, ale po przeczytaniu poniższych propozycji sposobów radzenia sobie z problemami finansowymi Twoje myśli skierują się na właściwy tor.

Problemy finansowe – kontakt z bankiem lub firmą pożyczkową

Nie radzisz sobie ze spłatą kredytu i brakuje Ci na kolejną ratę? Nie czekaj, aż problem sam się rozwiąże, tylko od razu zacznij działać. Skontaktuj się z instytucją, w której masz zadłużenie i poinformuj ją o swoich kłopotach. Banki mają kilka propozycji rozwiązań, które mogą zaproponować w takiej sytuacji.

Alior Bank na problemy finansowe oferuje zawieszenie kredytu lub odroczenie spłaty. Klientów samych z problemami finansowymi nie zostawia też mBank, który z kolei proponuje odroczenie w spłacie części kapitałowej raty czy wydłużenie okresu kredytowania.

Pewne rozwiązania na problemy finansowe przygotował również Getin Bank, w którym to podobnie jak w mBanku można wydłużyć okres kredytowania lub skorzystać z karencji w spłacie. Z kolei głównym narzędziem w ING Banku do walki z problemami finansowymi jest zawieszenie wykonania umowy.

Problemy finansowe – konsolidacja zobowiązań

Masz więcej niż dwa zobowiązania finansowe do uregulowania, gubisz się w harmonogramach spłaty, w dodatku brakuje Ci na wszystkie raty? Pomyśl o kredycie konsolidacyjnym, które połączy wszystkie kredyty w jeden z niższą ratą i dłuższym okresem spłaty.

Skonsolidować można tak naprawdę wszystkie rodzaje zobowiązań: pożyczki gotówkowe, kredyty hipoteczne i samochodowe, a nawet zadłużenia na karcie kredytowej. Trzeba jednak pamiętać, że choć konsolidacja ułatwia spłatę długów, to przyczynia się do wzrostu kosztów.

Problemy finansowe – oddłużanie

Niekiedy samo zawieszenie spłaty czy skonsolidowanie kredytów nie wystarczy, aby uporać się z finansowymi problemami. Wtedy konieczny jest szereg działań, które pomogą wyjść na prostą. Proces ten nazywany jest oddłużaniem.

Oddłużanie polega na likwidacji długów przy zastosowaniu różnych narzędzi. Zajmują się tym profesjonalne firmy oddłużeniowe, które prześwietlają i analizują sytuacją życiową oraz finansową zasłużonego klienta, by znaleźć najlepsze dla niego wyjście z niej. Oddłużanie obejmuje m.in. negocjacje z wierzycielem, konsolidację długu czy upadłość konsumencką.

Podjąłeś już kilka prób walki z zadłużeniem, które zakończyły się fiaskiem? Daj sobie pomóc i skorzystaj z pomocy specjalistów, którzy zajmą się Twoim oddłużeniem.

Problemy finansowe – ogłoszenie upadłości konsumenckiej

Masz ogromne problemy finansowe i tak wysokie długi, że nie jesteś w stanie ich spłacać? Przysługuje Ci prawo do ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Kiedyś z takiego rozwiązania mogły skorzystać jedynie firmy, dzisiaj jest ono dostępne także dla osób prywatnych.

Jest tylko jeden warunek, by móc ogłosić upadłość konsumencką – trzeba być niewypłacalnym. W praktyce znaczy to tyle, że miesięczne dochody są tak niskie, że nie wystarczają na pokrycie bieżących zobowiązań. Jeśli go spełniasz, złóż wniosek do sądu o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Sąd zdecyduje, jaka część Twoich długów może zostać umorzona i czy w ogóle jest na to szansa.

Sprawdź koniecznie: Czy konsolidacja kredytów jest opłacalna - ile kosztuje, kto może z niej skorzystać?

Problemy finansowe – tych działań unikaj!

Mając problemy finansowe, musisz nie tylko zastanowić się, co zrobić, by z nich wyjść, lecz jeszcze czego nie robić, by ich jeszcze bardziej nie pogłębić. Oto lista działań, których powinieneś się wystrzegać, nawet jeśli w pierwszej chwili wydają Ci się one dobrym pomysłem:

  • nie zaciągaj kolejnych zobowiązań, zwłaszcza chwilówek,
  • nie bagatelizuj problemu i nie zwlekaj z kontaktem z wierzycielem,
  • nie zaprzestawaj spłaty długu,
  • nie wydawaj pieniędzy na rzeczy zbędne.

Najlepiej przeanalizuj swoje działania, co pozwoli Ci odkryć te, które wpędziły Cię w finansowe kłopoty. Gdy już to zrobisz, po prostu zacznij ich unikać, by nie powiększyć skali swoich problemów.

Problemy finansowe – o tym warto wiedzieć

Z problemami finansowymi jest jak ze zdrowiem – lepiej zapobiegać, niż leczyć. Czasem wystarczy w porę zacisnąć pasa i zrezygnować z wydatków nadmiernie obciążających domowy budżet, by zapobiec utracie płynności. Na pewno nie można przeceniać swoich możliwości finansowych i żyć wyłącznie tym, co jest tu i teraz.

Kłopoty finansowe w większości przypadków są efektem lekkomyślności, brawurowych decyzji i przymykania oczu na pierwsze sygnały ostrzegawcze świadczące o nadchodzących problemach. Dlatego, zanim zdecydujesz się na kolejny kredyt lub wykupisz wycieczkę za ostatnie oszczędności, przemyśl swoją decyzję trzy razy.

Wystrzegaj się podejścia „jakoś to będzie”. Myśl z wyprzedzeniem i stosuj działania zapobiegawcze, jak choćby gromadzenie oszczędności na gorszy czas, a wtedy nawet jeśli problemy finansowe przyjdą, to z łatwością sobie z nimi poradzisz.

Komentarze

Powiązane artykuły

Czym jest oddłużanie? Kto może skorzystać z oddłużania?

Czym jest oddłużanie? Kto może skorzystać z oddłużania?

...do ZUS-u. To może Cię zainteresować: Czy można skonsolidować kredyt konsolidacyjny? Oddłużanie firmy jest jak najbardziej możliwe, ale zazwyczaj...

...nie jest łatwo go uzyskać, jednak warto o to walczyć – kredyty konsolidacyjne mają niższe oprocentowanie niż podobne produkty oferowane przez...

Zobacz więcej
19 min. czytania
Kredyt konsolidacyjny dla firm

Jak skorzystać z kredytu konsolidacyjnego dla firm?

...kredytowe i kredyty w rachunku bieżącym. Co ciekawe, przedsiębiorca może również skonsolidować kredyt gotówkowy, jeśli przeznaczył go na cele firmowe. Czy każdy dostanie kredyt konsolidacyjny? Banki dokładnie sprawdzają potencjalnych klientów – weryfikują zdolność kredytową, sprawdzają firmowe przychody, aktualne zadłużenia oraz inne czynniki, które mogą...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Ile kosztuje kredyt hipoteczny konsolidacyjny?

Ile kosztuje kredyt hipoteczny konsolidacyjny? Czy warto się na niego zdecydować?

...te ostatnie wymagają jednak tego, by zaciągnięty był kredyt konsolidacyjny hipoteczny.Co to jest? To kredyt konsolidacyjny z hipotecznym...

...czym się różnią i co wybrać? Czy banki w Polsce oferują kredyty konsolidacyjne ze stałym oprocentowaniem?...

Zobacz więcej
9 min. czytania
kredyt konsolidacyjny co to znaczy

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

...z różnymi warunkami i oprocentowaniem. Czym się różni kredyt konsolidacyjny od gotówkowego? Kredyt konsolidacyjny zaciągnięty może być...

...warunki, które różnią się w zależności od banku i rodzaju kredytu konsolidacyjnego. Ten produkt bankowy nie jest dostępny dla każdego. Co będzie...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Jak obniżyć raty kredytu gotówkowego? Czy to możliwe?

Jak obniżyć raty kredytu gotówkowego? Czy to możliwe?

...rozglądasz się za wsparciem finansowym? Sprawdź więc najtańszy kredyt gotówkowy. Rata kredytu gotówkowego składa się z dwóch części –...

...kredytu gotówkowego przeważnie trwa wiele długich lat. Nie można więc dziwić się...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Kredyt konsolidacyjny – gdzie najłatwiej dostać?

Gdzie najłatwiej dostać kredyt konsolidacyjny?

...się, które banki zapewniają korzystne warunki. Jak zaciągnąć kredyt konsolidacyjny? Gdzie najłatwiej dostać takie zobowiązanie? Kredyt...

...kredyty czy pożyczki. Część instytucji umożliwia zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego na spłatę nie tylko zobowiązań zaciągniętych w banku, lecz...

Zobacz więcej
9 min. czytania