Jak skorzystać z kredytu konsolidacyjnego dla firm?

Prowadzisz własny biznes i masz na swoim koncie kilka zobowiązań? Jeśli przestajesz radzić sobie z ich spłatą, rozważ kredyt konsolidacyjny dla firm, który pozwoli Ci zmniejszyć miesięczne obciążenia i zyskać dodatkowe środki. Jakie zobowiązania można objąć konsolidacją? Kto może skorzystać z takiej oferty? Przedstawiamy aktualne informacje!
Ekspert
Olga Domagała
Analityk finansowy
Kredyt konsolidacyjny dla firm

Kiedy otwieramy własny biznes, często potrzebujemy dodatkowych środków – kapitału, który pozwoli nam rozpocząć działalność i rozwinąć skrzydła. Może to być inwestycja w sprzęt, maszyny, pojazdy, wyposażenie biura, marketing oraz inne cele związane z prowadzeniem biznesu.

Niestety czasem zobowiązania przerastają nas i szukamy sposobu na zoptymalizowanie firmowych wydatków. Wtedy z pomocą przychodzi konsolidacja zobowiązań. Jak dostać kredyt na działalność gospodarczą?

Czy banki udzielają kredytów konsolidacyjnych dla firm?

Bank mają w swojej ofercie szeroki wybór produktów przeznaczonych dla przedsiębiorstw. Klienci mogą skorzystać między innymi z:

 • kredytów obrotowych,
 • kredytów inwestycyjnych,
 • kredytów na start,
 • kredytów technologicznych,
 • kredytów hipotecznych,
 • kredytów w rachunku bieżącym,
 • kredytów pomostowych,
 • kredytów gotówkowych,
 • kredytów konsolidacyjnych.

Działalność gospodarcza rządzi się swoimi prawami – przedsiębiorcy często korzystają z dodatkowego wsparcia finansowego. Dzisiaj zajmiemy się ostatnim typem produktu bankowego skierowanego do przedsiębiorstw i przybliżymy, jak w praktyce wygląda konsolidacja dla firm. Sprawdzimy aktualny ranking kredytów konsolidacyjnych i wybierzemy najciekawsze oferty.

Na czym polega kredyt konsolidacyjny dla firm?

Kredyt konsolidacyjny na firmę to produkt zbliżony do tego zaciąganego przez osoby fizyczne. Również w tym przypadku nadrzędnym celem jest połączenie w całość kilku zobowiązań – bank konsolidujący spłaca wybrane kredyty klienta i staje się wówczas jego jedynym wierzycielem. Żeby konsolidacja się opłacała, konieczne jest wydłużenie okresu kredytowania – wtedy rata spada, a Ty zyskujesz miesięcznie spore oszczędności.

Przykład:

Anna prowadzi firmę zajmującą się sprzedażą gadżetów reklamowych. Ma na swoim koncie kredyt na start, kredyt gotówkowy i kredyt w rachunku bieżącym. W pewnym momencie spłata zaczęła przerastać jej możliwości finansowe. W ramach konsolidacji bank spłacił jej kredyty, a następnie wydłużył okres kredytowania w porównaniu do tego, jaki miała u poprzednich wierzycieli. Po konsolidacji zobowiązań jej miesięczne obciążenie związane z kredytem zmniejszyło się o 30%, a Anna zyskała dodatkowe środki, którymi może dysponować. Płaci obecnie tylko jedną ratę, dzięki czemu nie musi pamiętać o wielu terminach.

Chcesz zaciągnąć kredyt? Sprawdź również nasz kalkulator zdolności kredytowej i dowiedz się, jakie masz szanse!

Jakie zobowiązania można objąć konsolidacją dla firm?

Konsolidacja dotyczy zobowiązań, które zostały zaciągnięte na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Będą to zatem wszelkie kredyty na start, kredyty obrotowe czy inwestycyjne – przeznaczone na przykład na zakup pojazdów lub maszyn, budowę lub zakup nieruchomości, a nawet na wypłaty dla pracowników. Konsolidacji podlegają również karty kredytowe i kredyty w rachunku bieżącym. Co ciekawe, przedsiębiorca może również skonsolidować kredyt gotówkowy, jeśli przeznaczył go na cele firmowe.

Kto może skorzystać z kredytu konsolidacyjnego dla firm?

Czy każdy dostanie kredyt konsolidacyjny? Banki dokładnie sprawdzają potencjalnych klientów – weryfikują zdolność kredytową, sprawdzają firmowe przychody, aktualne zadłużenia oraz inne czynniki, które mogą wpłynąć na wiarygodność klienta. Kredyt konsolidacyjny dla firm zadłużonych nie będzie możliwy.

Kto zatem może dostać kredyt konsolidacyjny? Z oferty mogą skorzystać:

 • osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą,
 • spółki osobowe (cywilne, jawne, partnerskie, komandytowe),
 • spółki kapitałowe (z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjne).

Ważnym warunkiem jest okres prowadzenia działalności gospodarczej – w zależności od banku może to być np. 12,18 czy 24 miesiące.

To może Cię zainteresować: Czy można przesunąć termin spłaty raty kredytu?

Jakie dokumenty przygotować starając się o kredyt konsolidacyjny dla firmy?

Żeby uzyskać kredyt konsolidacyjny dla firmy, trzeba przygotować komplet dokumentów, dzięki którym bank będzie mógł potwierdzić zdolność kredytową i wydać decyzję. Należą do nich między innymi:

 • dokument tożsamości osoby prowadzącej działalność – np. dowód osobisty w celu weryfikacji tożsamości wnioskodawcy.
 • zaświadczenia z ZUS i US o niezaleganiu ze składkami,
 • PIT-28 lub PIT-36/36L (z załącznikiem PIT/B) wraz z potwierdzeniem przesłania do urzędu skarbowego, np. za ostatni rok lub dwa lata podatkowe,
 • dokumenty finansowe firmy – księga przychodów i rozchodów, ewidencja przychodów lub bilans i rachunek zysków i strat,
 • dokumenty rejestrowe firmy, np. zaświadczenie o numerze NIP i REGON, wpis do CEIDG (dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą) lub umowa spółki poświadczona notarialnie, wypis z KRS (w przypadku spółek),
 • wyciągi z rachunku firmowego,
 • umowy kredytów i pożyczek, które mają podlegać konsolidacji.

Jak wziąć kredyt konsolidacyjny dla firmy?

Banki starają się upraszczać procedury i zapewniać klientom proste, przejrzyste zasady zaciągania zobowiązań, również firmowych. Oto jak krok po kroku uzyskać konsolidację firmowych kredytów.

 1. Sprawdź dostępne na rynku oferty – zweryfikuj warunki, np. oprocentowanie i marżę banku. Możesz skonsultować się z doradcą kredytowym, sprawdzić aktualne rankingi kredytów dla firm lub udać się bezpośrednio do oddziału banku.
 2. Skompletuj dokumenty i złóż wniosek o kredyt – we wniosku podaj dokładne, aktualne i prawdziwe dane, a to z pewnością przyspieszy cały proces.
 3. Czekaj na decyzję banku – bank analizuje wniosek i sprawdza zdolność kredytową klienta, a następnie wydaje decyzję o przyznaniu kredytu.

Gdzie wziąć kredyt konsolidacyjny dla firm? Oferta banków

Kredyt konsolidacyjny dla firm oferuje obecnie wiele banków, które zapewniają klientom zarówno propozycje bez żadnych zabezpieczeń, jak i zabezpieczeniem w formie gwarancji de minimis. W tabeli przedstawiliśmy wybrane banki oraz parametry dostępnych kredytów.

Bank

Prowizja za udzielenie kredytu

Marża banku

Alior Bank

0%

min. 0,80%

BNP Paribas

3%

min. 4,50%

mBank

2%

6,50%

ING Bank Śląski

0%

min. 2,50%

Sprawdźmy szczegóły wybranych ofert.

 • kredyt konsolidacyjny dla firm – mBank oferuje obecnie pożyczkę dla firm w promocji. W przypadku kredytów na kwotę od 30 tys. zł można uzyskać 0% prowizji oraz obniżoną marżę – tylko 5,3%. W ramach oferty można również otrzymać dodatkowe pieniądze do 200 tys. zł na dowolny cel firmowy. Okres kredytowania wynosi do 84 rat. Klient może uzyskać 3-miesięczna karencję w spłacie kapitału.
 • Alior Bank w ramach kredytu konsolidacyjnego dla firm oferuje bez żadnych zabezpieczeń do 300 tys. zł na okres do 8 lat. Z kolei z zabezpieczeniem w formie gwarancji de minimis można uzyskać od 300 tys. zł do 1 mln zł na okres do 10 lat. Obie oferty są przeznaczone dla mikrofirm. Małe firmy mogą otrzymać nawet 5 mln zł na okres do 6 lat – również z zabezpieczeniem kredytu w formie gwarancji de minimis. Środki można przeznaczyć na refinansowanie firmowych zobowiązań związanych z prowadzeniem bieżącej działalności. Prowizja wynosi 0 zł, a marża zaczyna się od 0,8%.
 • kredyt konsolidacyjny ING dla firm – ma prowizję w wysokości 0 zł lub niższą marżę (od 2,50%). Pożyczka jest dostępna dla firm z uproszczoną księgowością. W ramach oferty można również otrzymać dodatkową gotówkę. Brak opłat za złożenie wniosku i przedterminową spłatę zobowiązania.

Koniecznie sprawdź, na czym polega kredyt konsolidacyjny bez hipoteki!

Czy warto zdecydować się na kredyt konsolidacyjny dla firmy?

Kredyt dla firm konsolidacyjny warto zaciągnąć, gdy chcemy nieco zmniejszyć miesięczne obciążenia, jakie ponosimy w związku z kredytami firmowymi. Uzyskane w ten sposób środki można przeznaczyć na inny cel, np. finansowanie bieżącej działalności firmy. Konsolidacja sprawdzi się w czasie kryzysu finansowego, np. gdy jest wysoka inflacja.

Czy kredyt firmowy obniża zdolność kredytową? Tak, każde zobowiązanie wpływa na zdolność podmiotu do regulowania należności, jednak w przypadku konsolidacji, nadrzędnym celem jest zmniejszenie wysokości rat kredytów, a zatem warto się na nią zdecydować.

Czy kredyt firmowy można wrzucić w koszty? Zgodnie z aktualnymi przepisami, przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów odsetki i inne opłaty związane z kredytem. Nie dotyczy to jednak części kapitałowej raty.

Nie przegap: Kredyt konsolidacyjny czy gotówkowy?

Ekspert
Olga Domagała
Analityk finansowy
Oceń artykuł to dla nas ważne:
Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Podobne artykuły