Jak sprawdzić odsetki naliczone przez ZUS?
Istnieją trzy niezwykle proste sposoby pozwalające na sprawdzenie swoich zaległości wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Odsetki naliczone przez ZUS można sprawdzić w następujący sposób:
skorzystać z portalu PUE ZUS i zalogować się na swoje konto,
zadzwonić na infolinię oraz skonsultować się z konsultantem pod numerem telefonu 22 560 16 00,
umówić się z doradcą w jednej z placówek ZUS.
Zdecydowanie najszybszym i najwygodniejszym sposobem na sprawdzenie swoich zaległości wobec ZUS jest droga online. Można to zrobić samodzielnie bez udziału osób postronnych. Wystarczy, że znamy swoje dane do logowania na platformie PUE ZUS, a już po kilku chwilach będziemy wiedzieli, jakie jest nasze faktyczne zadłużenie w ZUS.
Aby sprawdzić swoje zadłużenie w ZUS przez internet, trzeba skorzystać z dedykowanego portalu PUE ZUS, na którym się logujemy. Gdy uda nam się zalogować, otwieramy zakładkę o nazwie Saldo bieżące i patrzymy na informacje zawarte w kolumnie Saldo WIN.
Saldo WIN zawiera wszystkie najważniejsze informacje odnośnie naszych zaległości w składkach ZUS. Zaległości można zweryfikować pod względem płatności na rzecz poszczególnych funduszy, takich jak:
FEP - Fundusz Emerytur Pomostowych,
FUS - Fundusz Ubezpieczeń Społecznych,
FGŚP - Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
FP - Fundusz Pracy,
FUZ - Fundusz Ubezpieczeń Zdrowotnych.
Jeśli okaże się, że na omawianej stronie nie ma informacji o zaległościach wobec ZUS, wówczas można poprosić ZUS o wydanie specjalnego zaświadczenia o niezaleganiu w składkach. Z kolei gdy saldo MA będzie dodatnie, będzie oznaczało to, że mamy nadpłatę.
Kalkulator odsetek ZUS - wzór na obliczenie odsetek w ZUS
Zaległości w składkach ZUS można sprawdzić w bardzo prosty sposób. Służy do tego specjalny kalkulator odsetek ZUS. Zadłużenie pojawia się na koncie PUE ZUS wtedy, gdy spóźnimy się z terminową płatnością swoich zobowiązań wobec ZUS.
Kalkulator odsetek ZUS można zorganizować sobie samemu. Czy jest to trudne? Absolutnie nie! Samodzielne obliczenie odsetek w ZUS jest naprawdę banalnie proste. Gdy chcemy obliczyć odsetki w ZUS, konieczne jest pomnożenie kwoty zaległej składki za konkretny miesiąc przez liczbę dni zwłoki w jej opłaceniu oraz przez roczną stawkę procentową odsetek za zwłokę. Otrzymany iloczyn należy podzielić przez 365x100. Należy jednocześnie pamiętać o tym, że obliczoną kwotę odsetek trzeba zaokrąglić do pełnych złotych. Warto wiedzieć, że odsetki za zwłokę nie muszą być opłacane, gdy są one mniejsze niż 6,60 zł.
Z kolei, gdy ktoś nie chce samodzielnie obliczać swojego zadłużenia wobec ZUS, może uruchomić kalkulator odsetek ZUS na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Kalkulator odsetek ZUS można znaleźć pod tym adresem. Kalkulator odsetek ZUS obliczy automatycznie całą kwotę zadłużenia z uwzględnieniem kwot odsetek, z zapłaty których jako płatnik składek przedsiębiorca jest zwolniony, zasad zaokrąglania odsetek oraz naliczania odsetek według obniżonej stawki (jeżeli spełnione są określone przepisami warunki).
Tak jak wspomnieliśmy już w poprzedniej części niniejszego artykułu, istnieją również dwa inne sposoby na sprawdzenie zaległości w składkach ZUS: połączenie telefoniczne na infolinii lub osobista wizyta w jednym z oddziałów ZUS. W ten sposób możemy dowiedzieć się od pracowników ZUS, w jaki sposób zostały rozliczone i podzielone wszystkie wpłaty zrealizowane po 1 stycznia 2018 roku czy jaki jest aktualny stan zadłużenia oraz wysokość kwoty odsetek za zwłokę. Wszystkie te informacje można otrzymać od pracowników w godzinach pracy danej placówki ZUS. Aby móc otrzymać informację o odsetkach ZUS w placówce, konieczne jest okazanie dowodu osobistego.
Każdy, kto obawia się, że ma nieopłacone zobowiązania wobec ZUS, powinien jak najszybciej to sprawdzić. Dzięki temu nie będzie musiał się niepotrzebnie denerwować. Warto pamiętać o tym, że nawet najmniejszy dług może spowodować, że przedsiębiorca nie będzie miał prawa do korzystania z ubezpieczenia.
Niektórym może wydawać się także, że skoro płacą wszystkie składki od wielu lat, to wszystko jest w porządku. Nie do końca jest to prawda. Czasami zadłużenie w ZUS może być spowodowane tym, że kiedyś o jakiejś składce zapomnieliśmy bądź spóźniliśmy się z zapłatą o kilka dni. Takie odsetki w ZUS po pewnym czasie mogą być naprawdę wysokie.
Przedawnienie odsetek w ZUS
Przedsiębiorca, który posiada zaległości w opłacaniu swoich należności wobec ZUS, posiada prawo do przedawnienia za okres, w którym była prowadzona działalność gospodarcza.
Czym jest przedawnienie? Jest to prawo do uchylenia się od uiszczenia swoich zobowiązań w określonym przez obowiązujące przepisy prawne terminie. Jeśli po okresie przedawnienia jakakolwiek instytucja zażąda od nas zapłaty zaległości, nie mamy obowiązku tego robić. Podkreśla to także Kodeks cywilny w artykule 117:
“Po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia. Jednakże zrzeczenie się zarzutu przedawnienia przed upływem terminu jest nieważne.”
Artykuł 24 Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych mówi, że należności z tytułu składek ulegają przedawnieniu po 5 latach licząc od dnia, w którym zyskały status wymagalności. Warto wiedzieć, że jeszcze do 2011 roku okres przedawnienia składek był dwa razy dłuższy i wynosił 10 lat. Przepisy, które weszły w życie 1 stycznia 2012 roku mówią już coś innego. W przypadku, gdy składki stały się wymagalne przed datą 1 stycznia 2012 roku, wówczas nie obejmuje ich poprzedni, pięcioletni okres przedawnienia - funkcjonują na poprzednich zasadach dotyczących okresu dziesięcioletniego.
Wyjaśniliśmy już jak sprawdzić swoje zaległości w ZUS wykorzysując do tego kalkulator odsetek ZUS lub obliczając należność według wzoru. Przedsiębiorcy, którzy nie mają żadnych zaległości wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i chcą otrzymać zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami, muszą spełnić następujące warunki:
Wypełnienie formularza, który można pobrać na tej stronie.
Przesłanie wypełnionego wniosku o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami ZUS za pośrednictwem poczty na adres danej placówki ZUS, przekazanie go osobiście w wybranej placówce ZUS lub przesłanie go w formie elektronicznej poprzez konto w systemie PUE ZUS.
Oczekiwanie na wydanie zaświadczenia.
Formularza nie trzeba oczywiście drukować, jeśli planujemy dostarczyć go samodzielnie do oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych bądź gdy chcemy go wypełnić online poprzez stronę PUE ZUS.
Należy mieć świadomość, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami wyda przedsiębiorcy tylko wtedy, gdy rzeczywiście nie będzie on miał wobec tej instytucji żadnych zobowiązań finansowych. Nawet złotówka długu może spowodować, że przedsiębiorca nie otrzyma takiego dokumentu.
Jak uzyskać dostęp do PUE ZUS? Jest to naprawdę bardzo proste. Jeśli posiadamy konto w PKO BP, Millenium lub Alior Banku, dostęp do PUE ZUS jest naprawdę szybki. Do zweryfikowania naszej tożsamości wykorzystany zostanie system bankowości elektronicznej, a my od razu będziemy mogli korzystać z funkcjonalności oferowanych przez PUE ZUS takich jak kalkulator odsetek ZUS.
Wynika badania “Dlaczego Polacy się zadłużają?” przeprowadzonego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów wskazują, że przeszło 75% Polaków w wieku 18-64 lat minimum raz w życiu zaciągnęło pożyczkę lub kredyt. Aż 35% przebadanych respondentów deklaruje, że bardzo często decyduje się na korzystanie z tego rodzaju produktów finansowych, a co czwarty w ogóle nie weryfikuje, czy będzie miał jak spłacić swoje zobowiązania finansowe.
Taka postawa powoduje, że bardzo wiele osób ma w przyszłości problemy ze spłatą zobowiązań. Właśnie w ten sposób powstają odsetki budżetowe, odsetki w transakcjach handlowych, odsetki od alimentów i wiele, wiele innych. Istnieje jednak jeden niezwykle korzystny sposób dla osób zmagających się z rozmaitymi odsetkami za opóźnienie. Chodzi tu oczywiście o wniosek o umorzenie odsetek. Czy otrzymanie zgody na umorzenie odsetek jest proste? Niestety nie.
Wniosek o umorzenie odsetek powinien być właściwie uzasadniony. Trzeba to uzasadnić:
interesem publicznym - spłata zadłużenia przez dłużnika będzie wymagała od niego zwrócenia się o pomoc ze środków z pomocy społecznej państwa, które są dla niego w tej chwili jedynym źródłem utrzymania, lub
istotnym interesem dłużnika - chodzi tutaj o rozmaite zdarzenia losowe, takie jak utrata pracy, ciężka choroba, wypadek, utrata majątku, śmierć bliskiej osoby i inne.
Aby umorzenie odsetek było w ogóle możliwe, trzeba udowodnić jedną z dwóch powyżej opisanych okoliczności. Sporo osób mających pokaźne zadłużenia ma z tym duży problem, zaś wierzyciele niechętnie spoglądają na tego rodzaju wnioski.
Jeśli chcemy złożyć wniosek o umorzenie odsetek do wierzyciela z powodu ciężkiej choroby, powinniśmy dołączyć tam szereg dokumentów potwierdzających, że rzeczywiście nasz stan zdrowia nie jest prawidłowy - mowa tutaj o zaświadczeniu lekarskim, wynikach badań oraz szczegółowym opisie choroby. Im więcej przedstawimy wierzycielowi dowodów na swoją ciężką sytuację materialną i życiową, tym większa jest szansa na to, że nasz wniosek nie zostanie odrzucony. Jeśli wierzyciel rozpatrzy wniosek w sposób pozytywny, wówczas osoba zadłużona będzie wolna od swoich długów. Wierzyciel nie będzie miał już wtedy prawa, aby żądać spłacenia naliczonych odsetek za opóźnienie w przyszłości.
Gdy decydujemy się na złożenie wniosku o umorzenie odsetek, musimy mieć świadomość tego, że nie mamy gwarancji, iż nasza prośba spotka się z akceptacją. Aktualnie obowiązujące przepisy prawne wskazują, że wierzyciele nie muszą wcale z automatu akceptować tego rodzaju wniosków. Z kolei, gdy dług został już przekazany przez wierzyciela do firmy windykacyjnej, wtedy właśnie tam trzeba skierować wniosek o umorzenie odsetek. Taka prośba nie musi wcale dotyczyć wszystkich naliczonych odsetek, ale na przykład jakiejś ich części.
Windykatorom bardzo zależy na możliwości polubownego załatwienia sprawy, ponieważ jest to sytuacja korzystna dla obojga stron sporu. Dłużnicy mogą również wnioskować o rozłożenie naliczonego długu na raty. Rozwiązanie sporu w ten sposób jest o wiele lepszym pomysłem niż spłacanie swoich długów kolejnymi pożyczkami. Takie działanie może nas tylko wpędzić w spiralę zadłużenia.
najważniejsze dane osobowe osoby zadłużonej - imię i nazwisko, adres, miejsce zamieszkania, numer telefonu, adres e-mail oraz data,
najważniejsze dane osobowe wierzyciela - przede wszystkim adres, np. adres Urzędu Skarbowego lub firmy pożyczkowej,
wyszczególnienie stosunku prawnego, na mocy którego doszło do utworzenia długu oraz odsetek za opóźnienie - w przypadku pożyczki bankowej będzie to na przykład umowa pożyczki,
uzasadnienie złożonego wniosku - w uzasadnieniu muszą znaleźć się wszystkie istotne informacje na temat tego, dlaczego odsetki za opóźnienie powinny zostać umorzone. Wiarygodnym powodem może być np. wypadek, ciężka choroba lub niezdolność do pracy;
załączniki - będą to wszystkie dokumenty, które będą potwierdzały, że złożone pismo jest właściwie uzasadnione. Jeśli dłużnik jest ciężko chory, załącznikiem mogą być zaświadczenia lekarskie potwierdzające jego bardzo zły stan zdrowia. Oprócz tego, można załączyć wyciąg z rachunku bankowego oraz informację o dochodach uzyskiwanych przez resztę członków gospodarstwa domowego;
zadeklarowanie, że wszystkie pozostałe raty zostaną spłacone we właściwym terminie bądź złożenie prośby o atrakcyjniejsze warunki spłaty,
prośba o pozytywne rozpatrzenie złożonego wniosku oraz okazanie chęci współpracy dłużnika z wierzycielem,
czytelny podpis osoby składającej wniosek.
W internecie można znaleźć sporo wzorów na właściwe sporządzenie wniosku o umorzenie odsetek. Warto jednak wiedzieć o tym, że nie można się na nich wyłącznie wzorować. Taki wniosek, który zostanie napisany samodzielnie oraz zostanie uzasadniony prawdziwymi, zgodnymi z prawdą argumentami, będzie znacznie lepiej postrzegany przez wierzyciela niż gotowiec pobrany z internetu.
Wniosek o umorzenie odsetek można złożyć osobiście w Biurze Obsługi Klienta konkretnego wierzyciela bądź wysłać go listownie - najlepiej, gdy list wyślemy z potwierdzeniem odbioru, aby mieć pewność, że został on dostarczony do adresata.
Jak długi jest czas oczekiwania na wydanie decyzji o umorzeniu odsetek? W zdecydowanej większości przypadków wierzyciele wydają takie decyzje w miarę szybko, najczęściej w ciągu maksymalnie kilku dni. Trzeba jednak mieć świadomość, że każde złożone pismo jest rozpatrywane w sposób indywidualny, przez co w określonych okolicznościach cała procedura weryfikowania wniosku może nawet trwać więcej niż dwa miesiące.
Z kolei, gdy wierzyciel zauważy, że w złożonym wniosku są pewne nieścisłości lub są tam jakieś brakujące dane, może odesłać pismo z prośbą o uzupełnienie wszystkich informacji. Czas na uzupełnienie brakujących informacji we wniosku o umorzenie odsetek wynosi 7 dni od dnia, w którym otrzymano wniosek.
Niektórym dłużnikom może wydawać się, że wniosek o odrzucenie odsetek zostanie rozpatrzony wręcz w sposób automatyczny. Niestety, rzeczywistość jest zupełnie inna. Wierzyciele nie mają obowiązku rozpatrywania ani zaakceptowania składanych przez dłużników wniosków. Nie zmienia to oczywiście faktu, że umorzenie odsetek jest możliwe. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie zawsze jest to takie proste i szybkie.
Jeśli złożone przez dłużnika pismo spotka się z odmową, wówczas można na przykład skierować taką sprawę do rzecznika finansowego. On z kolei dokona wnikliwej analizy sytuacji finansowej dłużnika oraz udzieli informacji, czy ponowne wnioskowanie jest w ogóle możliwe i czy istnieje szansa na pozytywne rozpatrzenie wniosku.
Każdy, komu zależy na uniknięciu płacenia odsetek za opóźnienie, powinien jak najszybciej skontaktować się ze swoim wierzycielem. Wtedy szansa na przesunięcie terminu spłaty jest naprawdę spora. Zanim dokonamy ostatecznej decyzji, warto dokładnie rozważyć, jakie wiążą się z nią szanse i zagrożenia. Każdy z dłużników posiada nieco inne zobowiązania, dlatego wszystko zależy od jego indywidualnej sytuacji. Jedno jest pewne: unikanie płacenia zobowiązań takich jak składki ZUS, podatki czy raty kredytu, zawsze będą miały przykre, dalekosiężne konsekwencje.
...formie dofinansowania lub dotacji na częściową spłatę kapitału kredytu gotówkowego. Warunkiem wypłaty dotacji jest jednak wcześniejsze otrzymanie z...
...dodatkowej gotówki na dowolny cel? Koniecznie sprawdź nasz ranking kredytów gotówkowych. [div class="tm-widget...
...funkcjonująca jako spadek poziomu cen w gospodarce z jednoczesnym wzrostem siły nabywczej pieniądza. To może Cię zainteresować: Czy warto teraz spłacić lub nadpłacić kredyt hipoteczny? Deflacja to zatem nic innego jak ujemna inflacja. Czy to niebezpieczne zjawisko? Zarówno inflacja, jak i deflacja mogą mieć negatywny wpływ na gospodarkę. Zwiększanie siły...
...kwestie tego typu regulują przepisy prawne. Co to są odsetki maksymalne i co ma na nie wpływ? Czy znajdują zastosowanie zarówno w kredycie gotówkowym, jak i kredycie hipotecznym? Wysokość odsetek może być określana na bardzo zróżnicowanym poziomie – jest to związane z obowiązującą w Polsce swobodą w zakresie zawierania umów...