8 min. czytania

Raty malejące czy równe – co wybrać decydując się na kredyt?

Zaktualizowano: 2022-03-25 09:18
Opublikowano: 2021-07-20 11:17
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 4
Raty malejące czy równe - co wybrać decydując się na kredyt?

Raty malejące to, obok rat równych, jeden ze sposobów spłaty kredytu. W ich przypadku co miesiąc spłacana jest równa część kapitałowa i odsetki naliczane od zmniejszającego się zadłużenia. Raty malejące wymagają jednak posiadania stosunkowo wysokiej zdolności kredytowej. Jakie wady i zalety ma taki te raty? Czy są bardziej opłacalne od rat równych? Odpowiadamy na to oraz inne pytania dotyczące rat malejących!

Rata to spłacany co miesiąc koszt kredytu. Spłaca się ją bez względu na to, czy wziąłeś kredyt hipoteczny, kredyt gotówkowy, kredyt konsolidacyjny czy pożyczkę. Zakres rat rozpisany jest w harmonogramie, który jest załączony do umowy kredytowej. Raty kredytowe składają się z części kapitałowej oraz odsetkowej. Do wyboru masz raty stałe lub malejące.

Raty malejące – czym się wyróżniają i jak je obliczyć?

Raty malejące są zwykle rzadziej wybierane niż równe. Mimo tego, że w ogólnym rozrachunku raty malejące opłacają się bardziej, to niestety nie każdy może z nich skorzystać. Wiąże się to z procesem oceny zdolności kredytowej.

W przypadku rat malejących każda kolejna rata jest niższa niż poprzednia. Oznacza to, że pierwsza rata spłaty jest stosunkowo wysoka. Dlatego właśnie w ich przypadku trzeba mieć wystarczająco wysoką zdolność kredytową.

Jak obliczyć malejące raty kredytu? Wzór pozwala oszacować wysokość raty, ale wymaga policzenia dwóch składowych: części kapitałowej oraz części odsetkowej.

Raty malejące – odsetki – wzór

część kapitałowa = początkowa kwota kredytu / liczbę wszystkich rat

część odsetkowa = kwota kredytu, która pozostała do spłaty * oprocentowanie w skali roku / liczbę rat

rata do spłaty = część kapitałowa + część odsetkowa.

Żeby policzyć raty malejące, najlepiej jest sięgnąć po kalkulator kredytowy.

Malejące raty kapitałowo-odsetkowe charakteryzują się tym, że w co miesiąc spłaca się równa część kapitałową. Do niej doliczone są odsetki od pozostałego do spłacenia kapitału.

W przypadku kredytów oprocentowanych według zmiennej stopy procentowej wysokość raty jest uzależniona od stawki WIBOR®. Jeżeli parametr ten wzrasta, rosnąć będzie również rata kredytu. Kiedy WIBOR® maleje, obniża się także wysokość miesięcznej raty.

Sprawdź: Jak zmniejszyć ratę kredytu?

Raty malejące a wcześniejsza spłata

Czy raty malejące są korzystne, jeśli interesuje Cię nadpłata kredytu? Warunki będą zdecydowanie atrakcyjniejsze niż w momencie, kiedy masz kredyt z ratą stałą. W przypadku rat malejących, jeśli zdecydowanie szybciej spłacisz ratę kapitałową, naliczone odsetki będą dużo niższe.

Raty malejące a raty równe – różnice

Jeśli interesuje Cię kredyt, szczególnie ten hipoteczny na wysoką kwotę, na pewno zastanawiasz się, czy wybrać raty równe, czy malejące. Większa opłacalność wcześniejszej spłaty zachęca do zdecydowania się na raty zmienne. Jednak nie jest to jedyny czynnik, który powinieneś brać pod uwagę.

Raty równe a malejące

Czym się różnią raty równe i malejące? Tym, co najbardziej odróżnia raty malejące od równych, jest wartość spłacanego co miesiąc kapitału. W przypadku raty malejącej wielkość kapitału jest stała, a odsetki nalicza się od pozostałego do spłaty zobowiązania.

To powoduje, że co miesiąc zmienia się wysokość raty kredytu. Natomiast w przypadku rat stałych, kwota raty kapitałowej i odsetkowej jest dopasowywana w taki sposób, żeby po doliczeniu odsetek, rata do spłaty była co miesiąc taka sama.

Raty równe czy malejące – jakie wybrać?

Jak więc odpowiedzieć na pytanie: co lepsze – raty równe czy malejące? Odpowiedź będzie zależna od konkretnej sytuacji. Żeby dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw, powinieneś skorzystać z kalkulatora. Dowiesz się z niego, jak dużo będziesz musiał oddać, kiedy zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie oraz który sposób spłaty: raty stałe, czy malejące, jest bardziej opłacalny w Twojej sytuacji.

Raty malejące czy stałe

Bierzesz kredyt? Co będzie lepsze: raty równe czy malejące? Raty malejące będą lepszą decyzją, jeśli zależy Ci na niższym całkowitym koszcie zobowiązania. Musisz jednak mieć wystarczająco wysoką zdolność kredytową, aby bank zgodził się udzielić Ci kredytu spłacanego w ten sposób.

Sprawdź też:  Wniosek o kredyt – jak go prawidłowo wypełnić i zwiększyć szanse na kredyt?

Rata równa będzie lepsza, jeśli zależy Ci na niższym obciążeniu budżetu domowego w pierwszym okresie spłaty. Koniec końców oddasz do banku więcej, ale nie będziesz mieć trudności finansowych w pierwszych miesiącach lub latach spłaty zobowiązania.

Raty malejące a oferta kredytowa banków

Banki nie zawsze chętnie udzielają kredytów spłacanych w ratach malejących. Jest to zależne od sytuacji finansowej klienta, ale również od typu kredytu, o który się starasz. Trochę inaczej wygląda to kiedy ubiegasz się o kredyt hipoteczny, a inaczej w sytuacji starania się o kredyt gotówkowy.

Raty malejące a kredyt hipoteczny

Sposób naliczania odsetek ma znaczenie, szczególnie jeśli wybierasz kredyt hipoteczny. Co jest lepsze w takim przypadku? Raty równe czy malejące? To wszystko zależy m.in. od Twojej zdolności kredytowej, czy tego czy planujesz nadpłacać kredyt. Kredyt hipoteczny zwykle zaciąga się na wysokie kwoty oraz długi okres kredytowania, dlatego różnica w kosztach całkowitych kredytu spłacanego w ratach stałych i malejących może być znacząca.

Decydując się na kredyt hipoteczny oprocentowany według zmiennej stopy procentowej, musisz pamiętać o zależności rat od stawki WIBOR®. Spłata kredytu hipotecznego jest rozłożona na wiele lat. Oznacza to, że w czasie jej trwania mogą wielokrotnie zmienić się stopy procentowe, co wpłynie na ostateczny koszt całkowity kredytowania.

Raty malejące a kredyt gotówkowy

Kiedy bierzesz szybki kredyt gotówkowy na nagłe wydatki, zdecydowanie lepszym wyjściem będą raty stałe. W takim momencie często sytuacja finansowa klienta nie jest najlepsza. Możesz więc mieć problem ze spłaceniem stosunkowo wysokiej raty w krótkim czasie.

Kredyty gotówkowe zazwyczaj spłacane są w ratach równych.

Raty malejące – kto może się o nie ubiegać?

Z rat malejących korzystają przede wszystkim osoby, które mają dobrą sytuację finansową. Ze względu na to, że znacząco obciążają budżet domowy, nie sprawdzą się one raczej w przypadku osób młodych, które dopiero zaczynają swoją przygodę na rynku pracy. W przypadku wieloletnich kredytów hipotecznych dużo łatwiej będzie spłacać większe kwoty później, kiedy już zarobki wzrosną.

Raty malejące mogą być dobrym wyjściem dla osób, które za kilka lat wybierają się na emeryturę. Emerytura bowiem będzie znacznie niższym źródłem dochodu niż wynagrodzenie z umowy o pracę. Bardziej opłacalnym wyjściem będzie może więc być spłata większej części kapitału jeszcze podczas uzyskiwania stałego wynagrodzenia, aby później już na emeryturze mieć niezbyt mocno obciążony budżet domowy.

Raty malejące – wady i zalety

Chociaż niewątpliwie niski koszt kredytowania jest ogromną zaletą, która zachęca do wybrania rat malejących, przed podpisaniem umowy kredytowej warto dokładnie przeanalizować wszelkie za i przeciw.

Zalety rat malejących

Wady rat malejących

  • niższy całkowity koszt kredytowania
  • korzystniejsze, jeśli chcesz spłacić kredyt przed czasem
  • nie każdy może z nich skorzystać
  • musisz mieć wystarczająco wysoką zdolnością kredytową
  • w przypadku kredytu o oprocentowaniu zmiennym na koszty kredytowania w dużej mierze wpływa zmieniający się WIBOR®

Raty malejące – kiedy warto je wybrać?

Raty malejące to dobry wybór, jeśli chcesz obniżyć łączne koszty kredytowania. Taka opcja sprawdzi się, jeśli jesteś pewien, że dasz radę ze spłacaniem wysokich rat na początkowym etapie spłaty zobowiązania. Raty malejące będą więc odpowiednie głównie wtedy, kiedy możesz pochwalić się stosunkowo wysokimi zarobkami oraz bierzesz pod uwagę wcześniejszą spłatę kredytowania.

Nie przegap:

Inflacja a kredyt. Jak inflacja wpływa na spłatę kredytu hipotecznego i gotówkowego?

Warunki kredytu dla obcokrajowca – kredyt gotówkowy dla obywatela Ukrainy w Polsce

Komentarze

Powiązane artykuły

Mały ZUS składki {{year}}. Ile wynosi mały ZUS?
Porady
18.04.2024

Mały ZUS składki 2024. Ile wynosi mały ZUS?

...– składki na ZUS i podatki w Polsce spędzają sen z powiek wielu osób prowadzących własną działalność gospodarczą. W dobie kryzysu wiele osób zaciągało kredyty gotówkowe lub firmowe na uregulowanie należności. Dla najmniejszych podmiotów, które nie wykazują dużego dochodu, stworzono preferencyjne rozwiązania. Prowadzenie własnej...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Ile wynosi inflacja w Polsce w {{year}} roku?
Porady
16.04.2024

Ile wynosi inflacja w Polsce w 2024 roku? Prognozy na najbliższe miesiące

...funkcjonująca jako spadek poziomu cen w gospodarce z jednoczesnym wzrostem siły nabywczej pieniądza. To może Cię zainteresować: Czy warto teraz spłacić lub nadpłacić kredyt hipoteczny? Deflacja to zatem nic innego jak ujemna inflacja. Czy to niebezpieczne zjawisko? Zarówno inflacja, jak i deflacja mogą mieć negatywny wpływ na gospodarkę. Zwiększanie siły...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Tarcza antyinflacyjna {{year}}. Komu przysługuje dodatek osłonowy?
Porady
15.04.2024

Tarcza antyinflacyjna 2024. Komu przysługuje dodatek osłonowy?

Tarcza antyinflacyjna w 2024 r. – czy nadal będzie obowiązywać? Jakie rodzaje wsparcia przygotował dla Polaków nowy rząd? Kto może ubiegać się o dodatek osłonowy i jakie warunki trzeba spełnić? Sprawdzamy, z jakich rozwiązań można obecnie skorzystać, żeby zniwelować skutki wysokich cen energii i produktów w sklepach.
Zobacz więcej
6 min. czytania
Karta podatkowa {{year}}: zasady rozliczania i nowe stawki podatku
Porady
10.04.2024

Karta podatkowa 2024: zasady rozliczania i nowe stawki podatku

...które zostały podniesione z powodu inflacji. W 2024 roku wzrosły również składki ZUS, w tym składka zdrowotna. Czy obciążenia wzrosły na tyle, że przedsiębiorcy będą musieli sięgać po kredyty gotówkowe na ich uregulowanie? Niekoniecznie, ale przeczytaj nasz artykuł, by się o tym przekonać. Wyjaśniamy w nim także, kiedy nastąpił koniec karty podatkowej, ponieważ od pewnego czasu już nie można...

Zobacz więcej
19 min. czytania
Harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej w {{year}} roku
Porady
09.04.2024

Aktualny harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej w 2024 roku

Harmonogram posiedzeń RPP obecnie wzbudza coraz większe zainteresowanie na rynku finansowym, ponieważ każde z nich kończy się istotnymi dla niego decyzjami. Jak często oraz kiedy odbywają się spotkania w roku 2024, przedstawia aktualny harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej. Czy znajomość tych dat może przydać się obecnym lub przyszłym kredytobiorcom?
Zobacz więcej
7 min. czytania
Czy bank może odmówić udzielenia wakacji kredytowych?
Porady
05.04.2024

Czy bank może odmówić udzielenia wakacji kredytowych?

...przez ustawodawcę. Zazwyczaj obejmują one określony czas oraz konkretne rodzaje kredytu. W przypadku obecnych wakacji kredytowych mowa więc o możliwości zawieszenia łącznie 4 rat kredytu hipotecznego. Z kolei bankowe wakacje kredytowe są inicjatywą banków, które same decydują o udzieleniu takiej ulgi kredytowej swoim klientom. Co więcej, w tym przypadku mogą one różnić się...

Zobacz więcej
5 min. czytania