Kredyty hipoteczne 9 min. czytania

Podatek od sprzedaży mieszkania - ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości? Kalkulator

Zaktualizowano: 2021-09-06 11:16
Opublikowano: 2021-09-06 07:56
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 3
Podatek od sprzedaży mieszkania - ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości? Kalkulator

Podatek od sprzedaży mieszkania - najważniejsze informacje w przypadku sprzedaży nieruchomości

Podatek dochodowy od sprzedaży mieszkania budzi pewne wątpliwości. Co więcej, nie każda osoba jest świadoma, że musi taką opłatę uiścić po sfinalizowaniu transakcji. W efekcie często z braku wiedzy płaci należny podatek i nie korzysta z dostępnych ulg, które pozwalają go uniknąć. Warto zatem dowiedzieć się nieco więcej na ten temat.

Coraz więcej osób decyduje się na sprzedaż nieruchomości. Sprzedawane są także mieszkania z kredytem hipotecznym. Zanim jednak policzymy zysk z tej transakcji, należy jeszcze zapłacić podatek od wzbogacenia się po sprzedaży mieszkania. Ile on wynosi? Jego stawka to 19% od wartości dochodu. W praktyce oznacza to, że nie jest on wyliczany od wartości sprzedaży, ale od kwoty, którą na niej zarobiłeś, czyli na przykład od różnicy między kwotą jego nabycia, a kwotą sprzedaży. 

Podatek od sprzedażu nieruchomości odprowadzić należy do urzędu skarbowego. Zrobić trzeba to w wyznaczonym czasie, tj. najpóźniej do 30 kwietnia roku następnego po tym, w którym została dokonana transakcja.

Kliknij i sprawdź: Podatek katastralny w Polsce? Czym jest podatek katastralny i co musisz o nim wiedzieć?

Podatek od sprzedaży mieszkania a aktualne prawo podatkowe

W 2019 roku wprowadzone zostały pewne zmiany dotyczące podatku od sprzedaży mieszkania. Od tej pory kosztem uzyskania przychodów u spadkobiercy przy sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze spadku, są dodatkowo koszty nabycia lub wytworzenia tej nieruchomości, które zostały wcześniej poniesione przez spadkodawcę. Wliczają się do nich również długi i ciężary spadkowe. 

Ponadto, dzięki zmianom możliwe stało się rozliczenie sprzedaży mieszkania po upływie 5 lat od momentu jego nabycia do majątku wspólnego. Dzięki temu rozwodnicy i wdowcy mogą uniknąć podatku od sprzedaży mieszkania. 

Podatek od sprzedaży mieszkania - kiedy należy opłacić podatek dochodowy od sprzedaży nieruchomości?

Czy płaci się podatek od sprzedaży mieszkania niezależnie od sytuacji? Na szczęście nie. W myśl Ustawy, podatek ten spoczywa na osobie, która zbyła: nieruchomość (nawet jej część lub udziały do niej), spółdzielcze własnościowe prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej. Istotny jest przy tym czas, w którym nastąpiła sprzedaż. Otóż jeśli zbycie nieruchomości lub praw do niej nastąpiło przed upływem 5 lat podatkowych od daty nabycia, wówczas podatek należy zapłacić. W innej sytuacji wystarczy odczekać 5 lat, a obowiązek opłacenia podatku przestaje istnieć. 

Nie zawsze jednak trzeba czekać 5 lat. Jeśli chcesz jak najszybciej zbyć nieruchomość i uniknąć podatku od sprzedaży mieszkania, to masz jeszcze jedno rozwiązanie: możesz skorzystać z ulgi mieszkaniowej. Należy się ona każdemu, kto w ciągu 3 lat od dnia sprzedaży nieruchomości, przeznaczy cały dochód uzyskany z tej transakcji na nowy cel mieszkaniowy.

Kto płaci podatek od sprzedaży mieszkania?

Kto płaci podatek od sprzedaży nieruchomości? Każdy kto zbył nieruchomość w ciągu 5 lat od dnia jej nabycia i środków pozyskanych ze sprzedaży nie przeznaczył na cel mieszkaniowy. 

Rozwiązuje to zatem częstą wątpliwość - kto płaci podatek od sprzedaży mieszkania kupujący czy sprzedający? Otóż będzie to sprzedający.

Warto sprawdzić: Gdzie najłatwiej dostać kredyt? Sprawdź, jaki bank wybrać!

Podatek od sprzedaży mieszkania - kiedy można uniknąć podatku dochodowego po sprzedaży nieruchomości?

Jak ominąć podatek od sprzedaży nieruchomości? Wystarczy, że poczekasz 5 lat od momentu jej nabycia. Nie musisz zatem nic robić, tylko czekać. Kiedy 5 lat minie możesz z nią zrobić, co zechcesz i nie będzie się to wiązać z żadnymi, dodatkowymi opłatami. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Co jeśli musisz sprzedać mieszkanie wcześniej. Czy możesz liczyć na zwolnienie z podatku od sprzedaży nieruchomości? Tak, o ile skorzystasz ze wspomnianej już ulgi mieszkaniowej.

Ulga mieszkaniowa - jak możesz z niej skorzystać?

Jeśli środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania przeznaczyć na cel mieszkaniowy, to unikniesz konieczności płacenia podatku od sprzedaży nieruchomości. Co jednak definiowane jest jako cel mieszkaniowy? Będzie to m.in. 

  • zakup nieruchomości
  • zakup działki budowlanej,
  • nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu,
  • spłata kredytu hipotecznego.

Jako cel mieszkaniowy rozumiany może być również remont lub przebudowa nieruchomości.

Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule: Ulga mieszkaniowa - czym jest ulga mieszkaniowa i jak z niej skorzystać?

Podatek od sprzedaży mieszkania - ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości?

Ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości? Wiesz już, że jest to 19% wartości dochodu. Obliczenie tego podatku nie będzie jednak takie proste. Musisz pod uwagę wziąć kilka czynników, czyli na przykład: przychód ze zbycia nieruchomości, koszt zakupu przez Ciebie nieruchomości, dochód z całej transakcji, planowane wydatki na cele mieszkaniowe,  a także dochód wolny od podatku. Nie da się zatem dokładnie odpowiedzieć na pytanie, ile wynosi podatek od sprzedaży mieszkania, ponieważ każdorazowo jego wysokość jest inna, a to Twoim zadaniem jest jego obliczenie. 

Jeśli nabyłeś mieszkanie za 350 tysięcy, a teraz sprzedałeś je za 420 tysięcy, to Twój dochód wynosi 70 tys. i od tej kwoty liczysz podatek, czyli 19%. 

Sprawdź także: Progi podatkowe: dowiedz się, jak wygląda skala podatkowa w Polsce.

Podatek od sprzedaży mieszkania - kalkulator

Chcesz sprawdzić, jak wysoki będzie Twój podatek? Możesz skorzystać z kalkulatora podatku od sprzedaży nieruchomości. Uzupełnić należy jednie kilka pól, a będzie to przede wszystkim:

  • rok nabycia i sprzedaży nieruchomości;
  • uzyskany przychód, 
  • koszty uzyskania przychodu,
  • sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych,
  • kwotę przychodu, jaką przeznaczysz na własne cele mieszkaniowe.

Zbierz zatem dokładnie te informacje i wprowadź w wymagane rubryki, a otrzymasz poglądową kwotę Twojego podatku. 

Podatek od sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat

Podatek od sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat jest obowiązkowy i jego uniknięcie będzie trudne, o ile nie zamierzasz przeznaczyć uzyskanych środków ze sprzedaży na cele mieszkaniowe. Na szczęście wylicza się go od wartości Twojego dochodu, a nie całej transakcji, dlatego zazwyczaj nie przekracza kilku tysięcy złotych. Podatek dochodowy od sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat musisz rozliczyć w deklaracji PIT.

Podatek od sprzedaży mieszkania po upływie 5 lat

Podatek od sprzedaży mieszkania po upływie 5 lat przestaje obowiązywać. Nie musisz się już zatem przejmować tym, w jaki sposób go obliczyć. Środki pozyskane ze sprzedaży, możesz przeznaczyć na dowolny cel. 

Podatek od sprzedaży mieszkania po spadku - obowiązujące przepisy

Podatek od sprzedaży mieszkania ze spadku rządzi się nieco innymi prawami. W 2019 roku miała miejsce nowelizacja przepisów, która sprawiła, że uniknięcie konieczności opłacenia podatku, jest o wiele prostsze. W tym przypadku nie ma znaczenia, kiedy nabyliśmy nieruchomość, ale kiedy nabyli ją spadkodawcy. Co to dla Ciebie oznacza? 

Podatek od sprzedaży mieszkania otrzymanego w spadku musisz zapłacić tylko wtedy, gdy odziedziczyłeś nieruchomość, która została kupiona 5 lat przed tym, zanim ją otrzymałeś. Dotyczy to zatem głównie nowych nieruchomości. Jeśli więc odziedziczyłeś dom rodzinny, który Twoi rodzice kupili lub wybudowali kilkanaście lat temu, to nie musisz przejmować się podatkiem od sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze spadku. 

Sprawdź: Podatek od spadku. Grupy podatkowe i opodatkowanie darowizny

Podatek od sprzedaży mieszkania z darowizny

A co z podatkiem od sprzedaży mieszkania otrzymanego w darowiźnie? W tym przypadku okres wolny od podatku naliczany jest identycznie, jak w sytuacji otrzymania spadku. Jeśli zatem otrzymałeś nieruchomość kupioną ponad 5 lat temu, to podatek od sprzedaży darowanego mieszkania Cię nie obowiązuje.

To może Cię zainteresować: Darowizna mieszkania - podatek, opłaty notarialne, koszty, taksa, przepisanie mieszkania

Podatek od sprzedaży mieszkania - co jeszcze warto wiedzieć?

Sprzedaż mieszkania z hipoteką staje się coraz popularniejsza. A jak w takiej sytuacji wygląda podatek od sprzedaży takiej nieruchomości? Nie zachodzą wówczas większe zmiany. Dla urzędu skarbowego nie ma większego znaczenia, czy nieruchomość jest zadłużona. Podatek od sprzedaży mieszkania z kredytem hipotecznym również wynosi 19% i należy go uiścić, gdy sprzedajemy nieruchomość w ciągu 5 lat od jej nabycia. Także i w tym przypadku wystarczy więc odczekać ten okres, aby uniknąć konieczności opłacania podatku. Inne wyjście to oczywiście skorzystanie z ulgi mieszkaniowe. Celem mieszkaniowym jest także opłacenie rat kredytu hipotecznego, co może stanowić dobrą wiadomość w rozpatrywanej sytuacji. 

Podatek od sprzedaży mieszkania choć obowiązkowy, to istnieje wiele sposobów na to, aby go nie płacić. A niektóre z nich nie wymagają od nas większego działania. Warto mieć to na względzie, aby nie przepłacić.

Komentarze

Powiązane artykuły

Jak zaciągnąć kredyt hipoteczny po 40 roku życia?
06.07.2022

Jak zaciągnąć kredyt hipoteczny po 40 roku życia?

...wymarzonego mieszkania lub domu. Czy klient w wieku 45 lat dostanie kredyt hipoteczny? Oczywiście, że tak – po spełnieniu określonych warunków. Z...

...szczególnie w przypadku długoterminowych zobowiązań, jakimi są kredyty hipoteczne, których zabezpieczenie stanowi nieruchomość. Warto jednak...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Kiedy należy podpisać aneks do umowy kredytowej?
01.07.2022

Kiedy należy podpisać aneks do umowy kredytowej?

...się zaciągnąć długoterminowe zobowiązanie, takie jak kredyt hipoteczny. Podpisując umowę kredytową, zdawały sobie sprawę z tego, że...

...w sierpniu 2011 roku jako nowelizacja ustawy Prawo bankowe. Aneks do kredytu hipotecznego to jeden z najczęściej podpisywanych dokumentów tego typu –...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Na czym polega odstąpienie od umowy kredytu?
30.06.2022

Na czym polega odstąpienie od umowy kredytu? Czy można zrezygnować z kredytu hipotecznego?

...lipcem 2017 nie jest możliwe bez utraty prowizji. Rezygnacja z kredytu gotówkowego lub hipotecznego to czasem jedyne wyjście – w przypadku nagłych...

...podpisaniu umowy. Taką możliwość zapewniają przepisy ustawy o kredycie hipotecznym z dnia 23 marca 2017 roku. Podobnie jak w przypadku kredytu...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Jak poradzić sobie w przypadku problemów ze spłatą kredytu?
28.06.2022

Jak poradzić sobie w przypadku problemów ze spłatą kredytu?

Problem ze spłatą kredytu to obecnie bolączka wielu Polaków – z powodu rekordowej inflacji i rosnących stóp procentowych w domowych budżetach przestaje brakować środków na spłatę zobowiązań. Raty kredytów hipotecznych wzrosły nawet dwukrotnie, a eksperci podkreślają, że to nie koniec podwyżek. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji?
Zobacz więcej
20 min. czytania
Ile razy można skorzystać z wakacji kredytowych w bankach?
27.06.2022

Ile razy można skorzystać z wakacji kredytowych w bankach?

...osoby, które zaciągnęły długoterminowe zobowiązania, np. kredyt hipoteczny. Czasowe zawieszenie spłaty kredytu to duża ulga dla domowego...

...jedynie kilka instytucji oferowało wakacje kredytowe np. w ramach kredytu hipotecznego lub gotówkowego. Z usług można było skorzystać po spełnieniu...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Mieszkanie bez wkładu własnego a maksymalny limit ceny za m2
23.06.2022

Mieszkanie bez wkładu własnego a maksymalny limit ceny za m2

...kątów z powodu braku kapitału niezbędnego przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny. Obecnie banki zaostrzyły kryteria i wymagają minimum 20% wkładu...

...które posiadają zdolność kredytową i stać je na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, jednak z różnych względów nie mogą pozwolić sobie na wkład...

Zobacz więcej
7 min. czytania