Podatek od sprzedaży mieszkania - ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości? Kalkulator

Zaktualizowano: 2021-09-06 11:16
Opublikowano: 2021-09-06 07:56
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 2

Podatek od sprzedaży mieszkania - najważniejsze informacje w przypadku sprzedaży nieruchomości

Podatek dochodowy od sprzedaży mieszkania budzi pewne wątpliwości. Co więcej, nie każda osoba jest świadoma, że musi taką opłatę uiścić po sfinalizowaniu transakcji. W efekcie często z braku wiedzy płaci należny podatek i nie korzysta z dostępnych ulg, które pozwalają go uniknąć. Warto zatem dowiedzieć się nieco więcej na ten temat.

Coraz więcej osób decyduje się na sprzedaż nieruchomości. Sprzedawane są także mieszkania z kredytem hipotecznym. Zanim jednak policzymy zysk z tej transakcji, należy jeszcze zapłacić podatek od wzbogacenia się po sprzedaży mieszkania. Ile on wynosi? Jego stawka to 19% od wartości dochodu. W praktyce oznacza to, że nie jest on wyliczany od wartości sprzedaży, ale od kwoty, którą na niej zarobiłeś, czyli na przykład od różnicy między kwotą jego nabycia, a kwotą sprzedaży. 

Podatek od sprzedażu nieruchomości odprowadzić należy do urzędu skarbowego. Zrobić trzeba to w wyznaczonym czasie, tj. najpóźniej do 30 kwietnia roku następnego po tym, w którym została dokonana transakcja.

Kliknij i sprawdź: Podatek katastralny w Polsce? Czym jest podatek katastralny i co musisz o nim wiedzieć?

Podatek od sprzedaży mieszkania a aktualne prawo podatkowe

W 2019 roku wprowadzone zostały pewne zmiany dotyczące podatku od sprzedaży mieszkania. Od tej pory kosztem uzyskania przychodów u spadkobiercy przy sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze spadku, są dodatkowo koszty nabycia lub wytworzenia tej nieruchomości, które zostały wcześniej poniesione przez spadkodawcę. Wliczają się do nich również długi i ciężary spadkowe. 

Ponadto, dzięki zmianom możliwe stało się rozliczenie sprzedaży mieszkania po upływie 5 lat od momentu jego nabycia do majątku wspólnego. Dzięki temu rozwodnicy i wdowcy mogą uniknąć podatku od sprzedaży mieszkania. 

Podatek od sprzedaży mieszkania - kiedy należy opłacić podatek dochodowy od sprzedaży nieruchomości?

Czy płaci się podatek od sprzedaży mieszkania niezależnie od sytuacji? Na szczęście nie. W myśl Ustawy, podatek ten spoczywa na osobie, która zbyła: nieruchomość (nawet jej część lub udziały do niej), spółdzielcze własnościowe prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej. Istotny jest przy tym czas, w którym nastąpiła sprzedaż. Otóż jeśli zbycie nieruchomości lub praw do niej nastąpiło przed upływem 5 lat podatkowych od daty nabycia, wówczas podatek należy zapłacić. W innej sytuacji wystarczy odczekać 5 lat, a obowiązek opłacenia podatku przestaje istnieć. 

Nie zawsze jednak trzeba czekać 5 lat. Jeśli chcesz jak najszybciej zbyć nieruchomość i uniknąć podatku od sprzedaży mieszkania, to masz jeszcze jedno rozwiązanie: możesz skorzystać z ulgi mieszkaniowej. Należy się ona każdemu, kto w ciągu 3 lat od dnia sprzedaży nieruchomości, przeznaczy cały dochód uzyskany z tej transakcji na nowy cel mieszkaniowy.

Kto płaci podatek od sprzedaży mieszkania?

Kto płaci podatek od sprzedaży nieruchomości? Każdy kto zbył nieruchomość w ciągu 5 lat od dnia jej nabycia i środków pozyskanych ze sprzedaży nie przeznaczył na cel mieszkaniowy. 

Rozwiązuje to zatem częstą wątpliwość - kto płaci podatek od sprzedaży mieszkania kupujący czy sprzedający? Otóż będzie to sprzedający.

Warto sprawdzić: Gdzie najłatwiej dostać kredyt? Sprawdź, jaki bank wybrać!

Podatek od sprzedaży mieszkania - kiedy można uniknąć podatku dochodowego po sprzedaży nieruchomości?

Jak ominąć podatek od sprzedaży nieruchomości? Wystarczy, że poczekasz 5 lat od momentu jej nabycia. Nie musisz zatem nic robić, tylko czekać. Kiedy 5 lat minie możesz z nią zrobić, co zechcesz i nie będzie się to wiązać z żadnymi, dodatkowymi opłatami. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Co jeśli musisz sprzedać mieszkanie wcześniej. Czy możesz liczyć na zwolnienie z podatku od sprzedaży nieruchomości? Tak, o ile skorzystasz ze wspomnianej już ulgi mieszkaniowej.

Ulga mieszkaniowa - jak możesz z niej skorzystać?

Jeśli środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania przeznaczyć na cel mieszkaniowy, to unikniesz konieczności płacenia podatku od sprzedaży nieruchomości. Co jednak definiowane jest jako cel mieszkaniowy? Będzie to m.in. 

  • zakup nieruchomości
  • zakup działki budowlanej,
  • nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu,
  • spłata kredytu hipotecznego.

Jako cel mieszkaniowy rozumiany może być również remont lub przebudowa nieruchomości.

Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule: Ulga mieszkaniowa - czym jest ulga mieszkaniowa i jak z niej skorzystać?

Podatek od sprzedaży mieszkania - ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości?

Ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości? Wiesz już, że jest to 19% wartości dochodu. Obliczenie tego podatku nie będzie jednak takie proste. Musisz pod uwagę wziąć kilka czynników, czyli na przykład: przychód ze zbycia nieruchomości, koszt zakupu przez Ciebie nieruchomości, dochód z całej transakcji, planowane wydatki na cele mieszkaniowe,  a także dochód wolny od podatku. Nie da się zatem dokładnie odpowiedzieć na pytanie, ile wynosi podatek od sprzedaży mieszkania, ponieważ każdorazowo jego wysokość jest inna, a to Twoim zadaniem jest jego obliczenie. 

Jeśli nabyłeś mieszkanie za 350 tysięcy, a teraz sprzedałeś je za 420 tysięcy, to Twój dochód wynosi 70 tys. i od tej kwoty liczysz podatek, czyli 19%. 

Sprawdź także: Progi podatkowe: dowiedz się, jak wygląda skala podatkowa w Polsce.

Podatek od sprzedaży mieszkania - kalkulator

Chcesz sprawdzić, jak wysoki będzie Twój podatek? Możesz skorzystać z kalkulatora podatku od sprzedaży nieruchomości. Uzupełnić należy jednie kilka pól, a będzie to przede wszystkim:

  • rok nabycia i sprzedaży nieruchomości;
  • uzyskany przychód, 
  • koszty uzyskania przychodu,
  • sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych,
  • kwotę przychodu, jaką przeznaczysz na własne cele mieszkaniowe.

Zbierz zatem dokładnie te informacje i wprowadź w wymagane rubryki, a otrzymasz poglądową kwotę Twojego podatku. 

Podatek od sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat

Podatek od sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat jest obowiązkowy i jego uniknięcie będzie trudne, o ile nie zamierzasz przeznaczyć uzyskanych środków ze sprzedaży na cele mieszkaniowe. Na szczęście wylicza się go od wartości Twojego dochodu, a nie całej transakcji, dlatego zazwyczaj nie przekracza kilku tysięcy złotych. Podatek dochodowy od sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat musisz rozliczyć w deklaracji PIT.

Podatek od sprzedaży mieszkania po upływie 5 lat

Podatek od sprzedaży mieszkania po upływie 5 lat przestaje obowiązywać. Nie musisz się już zatem przejmować tym, w jaki sposób go obliczyć. Środki pozyskane ze sprzedaży, możesz przeznaczyć na dowolny cel. 

Podatek od sprzedaży mieszkania po spadku - obowiązujące przepisy

Podatek od sprzedaży mieszkania ze spadku rządzi się nieco innymi prawami. W 2019 roku miała miejsce nowelizacja przepisów, która sprawiła, że uniknięcie konieczności opłacenia podatku, jest o wiele prostsze. W tym przypadku nie ma znaczenia, kiedy nabyliśmy nieruchomość, ale kiedy nabyli ją spadkodawcy. Co to dla Ciebie oznacza? 

Podatek od sprzedaży mieszkania otrzymanego w spadku musisz zapłacić tylko wtedy, gdy odziedziczyłeś nieruchomość, która została kupiona 5 lat przed tym, zanim ją otrzymałeś. Dotyczy to zatem głównie nowych nieruchomości. Jeśli więc odziedziczyłeś dom rodzinny, który Twoi rodzice kupili lub wybudowali kilkanaście lat temu, to nie musisz przejmować się podatkiem od sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze spadku. 

Sprawdź: Podatek od spadku. Grupy podatkowe i opodatkowanie darowizny

Podatek od sprzedaży mieszkania z darowizny

A co z podatkiem od sprzedaży mieszkania otrzymanego w darowiźnie? W tym przypadku okres wolny od podatku naliczany jest identycznie, jak w sytuacji otrzymania spadku. Jeśli zatem otrzymałeś nieruchomość kupioną ponad 5 lat temu, to podatek od sprzedaży darowanego mieszkania Cię nie obowiązuje.

To może Cię zainteresować: Darowizna mieszkania - podatek, opłaty notarialne, koszty, taksa, przepisanie mieszkania

Podatek od sprzedaży mieszkania - co jeszcze warto wiedzieć?

Sprzedaż mieszkania z hipoteką staje się coraz popularniejsza. A jak w takiej sytuacji wygląda podatek od sprzedaży takiej nieruchomości? Nie zachodzą wówczas większe zmiany. Dla urzędu skarbowego nie ma większego znaczenia, czy nieruchomość jest zadłużona. Podatek od sprzedaży mieszkania z kredytem hipotecznym również wynosi 19% i należy go uiścić, gdy sprzedajemy nieruchomość w ciągu 5 lat od jej nabycia. Także i w tym przypadku wystarczy więc odczekać ten okres, aby uniknąć konieczności opłacania podatku. Inne wyjście to oczywiście skorzystanie z ulgi mieszkaniowe. Celem mieszkaniowym jest także opłacenie rat kredytu hipotecznego, co może stanowić dobrą wiadomość w rozpatrywanej sytuacji. 

Podatek od sprzedaży mieszkania choć obowiązkowy, to istnieje wiele sposobów na to, aby go nie płacić. A niektóre z nich nie wymagają od nas większego działania. Warto mieć to na względzie, aby nie przepłacić.

Powiązane artykuły

Mieszkanie bez wkładu własnego - jakie zmiany wprowadza Nowy Ład?
Kredyty hipoteczne 17.09.2021

Mieszkanie bez wkładu własnego - jakie zmiany wprowadza Nowy Ład?

Mieszkanie bez wkładu własnego? To możliwe! A to wszystko za sprawą Nowego Ładu, czyli rządowego programu, który ma wspomóc młodych Polaków w zaciągania kredytów hipotecznych. Liczyć mogą oni nie tylko na gwarancję wkładu własnego, ale i dopłatę do kredytu za drugie i każde kolejne dziecko. Czy program “Mieszkanie bez wkładu własnego” okaże się korzystny? A może tkwią w nim pewne haczyki? Sprawdzamy!
Zobacz więcej
Sprawdź, jak otrzymać kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego!
Kredyty hipoteczne 16.09.2021

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego - sprawdź, jak otrzymać kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego!

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego już wkrótce ma się pojawić w ofercie polskich banków. Będzie to nie lada gratka dla osób, które dzisiaj nie mogą zaciągnąć takiego zobowiązania ze względu na brak odłożonej gotówki. Wprowadzenie takich kredytów związane jest z programem rządowym Nowy Ład. Sprawdźmy zatem, kto będzie mógł zaciągnąć kredyt hipoteczny bez wkładu własnego na zakup mieszkania i czy skorzystanie z niego będzie się opłacać.
Zobacz więcej
Wcześniejsza spłata kredytu - hipotecznego, gotówkowego. Kalkulator
Kredyty gotówkowe 10.09.2021

Wcześniejsza spłata kredytu - hipotecznego, gotówkowego. Kalkulator

Wcześniejsza spłata kredytu to szansa na zmniejszenie całkowitych kosztów zobowiązania. Warunki spłaty nie zawsze są jednak oczywiste, a przez to niekiedy spłacenie kredytu przed terminem może się nie opłacać. Sprawdź, kiedy wcześniejsza spłata kredytu to dobre rozwiązanie i co musisz zrobić, żeby była możliwa!
Zobacz więcej
Kredyt po spłacie komornika - czy kredyt po spłaceniu komornika jest możliwy?
Kredyty gotówkowe 03.09.2021

Kredyt po spłacie komornika - czy kredyt po spłaceniu komornika jest możliwy?

Stało się – zwlekałeś ze spłatą zobowiązań tak długo, że sprawą zajął się komornik. To dla Ciebie zła wiadomość, bo wkrótce zamierzałeś wnioskować o nowy kredyt. I co teraz? Czy kredyt po spłacie komornika jest możliwy? Odpowiedź brzmi: tak, pytanie tylko, kiedy, bo najpierw musi minąć odpowiednio dużo czasu. Spłacony komornik a kredyt hipoteczny – sprawdź, co warto na ten temat wiedzieć!
Zobacz więcej
Kredyt na zakup ziemi - ile kosztuje kredyt na zakup ziemi rolnej?
Kredyty hipoteczne 03.09.2021

Kredyt na zakup ziemi - ile kosztuje kredyt na zakup ziemi rolnej?

Planujesz zakup ziemi, ale nie jesteś pewien w jaki sposób go sfinansować? Spieszymy z pomocą! Musisz wiedzieć, że wiele zależy od tego, czy zamierzasz nabyć ziemię rolną czy też działkę pod budowę domu jednorodzinnego. Podpowiadamy, jaki kredyt na zakup ziemi wybrać oraz jak dopełnić wymaganych formalności.
Zobacz więcej
Fuzja banków - jak fuzja prawna banków w Polsce wpływa na kredytobiorców?
Kredyty gotówkowe 02.09.2021

Fuzja banków - jak fuzja prawna banków w Polsce wpływa na kredytobiorców?

Fuzje na polskim rynku bankowym nie są niczym nowym. Łączenie sił niezależnych przedsiębiorstw ma na celu przede wszystkim polepszyć ich sytuację rynkowo-finansową. Być może już niedługo dojdzie do kolejnej fuzji, dlatego dobrze jest mieć świadomość, co się z tym wiąże. Fuzja banków – co warto wiedzieć? Sprawdź!
Zobacz więcej