Kredyty gotówkowe Chwilówki 10 min. czytania

Na czym polega i gdzie wziąć kredyt na oświadczenie?

Zaktualizowano: 2023-09-15 15:08
Opublikowano: 2019-10-16 13:40
Średnia ocena: 5,93/6 Głosów: 28
Na czym polega i gdzie wziąć kredyt na oświadczenie?

Kredyt na oświadczenie pozwala uzyskać dodatkowe środki na dowolny cel w uproszczony sposób. Nie wymaga angażowania pracodawcy i wystawiania zaświadczeń o zarobkach, co zdecydowanie przyspiesza cały proces wnioskowania o kredyt. Na czym dokładnie polega kredyt na oświadczenie? Gdzie można go uzyskać?

Chcesz uzyskać pożyczkę na oświadczenie? Wiele banków i instytucji z sektora pozabankowego oferuje produkty charakteryzujące się uproszczonymi formalnościami, dzięki czemu gotówkę można uzyskać szybko i na dowolny cel.

Zanim zaczniemy sprawdzać aktualny ranking kredytów gotówkowych i szukać konkretnej oferty, przekonajmy się, co należy zrobić, żeby otrzymać kredyt na oświadczenie o dochodach.

Czy banki udzielają kredytów na oświadczenie o zarobkach?

Banki stosują bardziej restrykcyjne procedury przy udzielaniu kredytów niż np. parabanki lub inne firmy pozabankowe. Zanim bank wyda decyzję o przyznaniu środków, szczegółowo sprawdza sytuację finansową kredytobiorcy, jego zdolność kredytową oraz historię zaciąganych wcześniej zobowiązań. Banki są zobligowane do tego na podstawie ustawy Prawo bankowe.

Z reguły zdolność kredytowa jest weryfikowana przez zaświadczenie o dochodach wystawione przez pracodawcę. Okazuje się jednak, że niektóre instytucje mają w swojej ofercie produkty o uproszczonych procedurach – z oświadczeniem o zarobkach sporządzonym przez klienta. Jaki bank daje kredyt na oświadczenie? W 2023 roku można go uzyskać m.in. w:

 • Alior Banku,
 • Banku Millennium,
 • mBanku,
 • Credit Agricole,
 • Velo Banku,
 • Santander Consumer Banku.

Jakiego rodzaju zobowiązania można zaciągnąć na podstawie oświadczenia sporządzonego przez samego klienta?

Kredyt gotówkowy na oświadczenie

Często dostępny w postaci kredytu online. Zwykle udzielany stałym klientom, którzy posiadają w danym banku rachunek osobisty, na który wpływa wynagrodzenie za pracę. Oczywiście nie zawsze – również nowy klient może otrzymać kredyt na oświadczenie, wówczas banki wymagają jednak na potwierdzenie dochodów wyciągu z konta, np. za ostatnie 3 lub 6 miesięcy. Wysokość raty i inne parametry można sprawdzić, wchodząc na kalkulator kredytowy online.

Sprawdź także: Kredyt na dowód bez umowy o pracę. Gdzie wziąć kredytu lub pożyczkę na dowód bez zaświadczeń?

Kredyt hipoteczny na oświadczenie

Kredytu hipotecznego nie można uzyskać na oświadczenie – w przypadku tego długoterminowego zobowiązania koniecznie jest przedstawienie kompletu dokumentów, m.in. zaświadczenia wystawionego przez pracodawcę. Wniosek o kredyt hipoteczny składa się na formularzu bankowym, a procedury związane z jego uzyskaniem są dość restrykcyjne – wymagany jest np. wkład własny. 

Kredyt samochodowy na oświadczenie

W przypadku kredytów celowych na zakup pojazdu również wymagane jest zaświadczenie od pracodawcy. Zwykle zobowiązania tego typu opiewają na dość wysokie sumy, np. kilkadziesiąt tysięcy złotych, dlatego bank musi dokładnie sprawdzić zdolność kredytową potencjalnego klienta.

Kredyt konsolidacyjny na oświadczenie

W przypadku konsolidacji wielu zobowiązań, gdy kwota kredytowania jest wysoka, banki również wymagają zaświadczenia o dochodach wystawionego przez pracodawcę. Banki muszą dokładnie zweryfikować sytuację finansową klienta, żeby sprawdzić, czy będzie w stanie spłacić zobowiązanie bez problemów i w terminie.

Na czym polega kredyt na oświadczenie?

Kredyt na oświadczenie o dochodach to propozycja, którą coraz częściej spotkać można w ofertach banków. Jest to zobowiązanie takie, jak każde inne, a do jego uzyskania wymagana jest zdolność kredytowa. Co oznacza kredyt na oświadczenie?

 • Sposób wnioskowania: główna różnica między kredytem na oświadczenie a zwykłym kredytem gotówkowym dotyczy sposobu wnioskowania. Zazwyczaj trzeba razem z wnioskiem o kredyt przedłożyć liczne dokumenty wymagane do kredytu gotówkowego, natomiast w ramach uproszczonej procedury wnioskowania wystarczy samodzielnie przygotowane oświadczenie o zarobkach. Nie oznacza to jednak, że można w nim podać nieprawdziwe informacje. Bank na pewno zweryfikuje autentyczność podanych danych.
 • Czas rozpatrywania wniosku kredytowego: jeśli zdecydujesz się zaciągnąć kredyt na oświadczenie o dochodach online, wszelkie formalności załatwisz w ekspresowym tempie. Dzięki temu dostęp do pieniędzy najczęściej zyskasz jeszcze tego samego dnia lub najpóźniej kolejnego.
 • Kwota kredytu: Ile kredytu na oświadczenie można uzyskać? Zwykle nie są to duże sumy, bo przy zobowiązaniach opiewających na wyższe kwoty wymagane jest zaświadczenie od pracodawcy.
 • Rodzaj kredytu: na oświadczenie można uzyskać głównie kredyt gotówkowy.

Kto może skorzystać z kredytu na oświadczenie o zarobkach?

Podstawowe wymagania przy kredycie na oświadczenie są praktycznie takie same, jak przy każdym innym produkcie kredytowym. Wymagane jest:

 • skończone 18 lat,
 • pełna zdolność do czynności prawnych
 • stałe źródło dochodów
 • dobra zdolność kredytowa,
 • pozytywna historia kredytowa.

Kredyt na oświadczenie przeznaczony jest dla szerokiego grona odbiorców, wystarczy, że spełnią wspomniane warunki.

Kredyt dla firm na oświadczenie

Czy uproszczone wnioskowanie jest zarezerwowane wyłącznie dla klientów indywidualnych? Okazuje się, że banki nie mają w swojej ofercie kredytów na oświadczenie dla osób prowadzących działalność gospodarczą. 

Oczywiście instytucje finansowe proponują przedsiębiorcom inne rozwiązania, np. kredyty z przyspieszoną procedurą, które można wykorzystać je do pokrycia bieżących kosztów działalności, jednak zawsze przychody firmy muszą być udokumentowane, np. w postaci:

 • wyciągów z kont bankowych,
 • zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami ZUS czy zaliczkami do US,
 • zeznania podatkowego za poprzedni rok,
 • dokumentów księgowych firmy.

Kredyt dla klientów indywidualnych na oświadczenie

Kredyt na oświadczenie najczęściej kierowany jest po prostu do klientów indywidualnych, czasem jednak można spotkać się z konkretnymi propozycjami, jak np. kredyt na oświadczenie dla wolnych zawodów. 

Freelancerzy ze względu na brak stałego zatrudnienia często napotykają różne trudności na drodze do kredytu, ponieważ banki uważają, że pożyczanie im pieniędzy wiąże się z bardzo dużym ryzykiem. Takie osoby starając się o specjalny kredyt dla wolnych zawodów na oświadczenie, będą mieć więc dużo większe szanse na pozytywną decyzję kredytową niż przy tradycyjnym kredycie gotówkowym.

Oprócz propozycji dla przedstawicieli wolnych zawodów w ofertach mniej popularnych banków znaleźć można także kredyt dla profesjonalistów na oświadczenie. To finansowanie może posłużyć np. do założenia i rozkręcenia własnej firmy. Czasem da się natrafić też na produkty personalizowane, jak choćby kredyt na oświadczenie dla prawników czy lekarzy.

Kredyt na oświadczenie bez badania zdolności kredytowej – czy to możliwe? 

Wiele osób zastanawia się, czy skoro do złożenia wniosku o kredyt wystarczy jedynie oświadczenie, to czy istnieje kredyt na oświadczenie dla zadłużonych. W końcu bank jasno daje do zrozumienia, że formalności jest mało i to tylko te całkowicie niezbędne. Trzeba więc wyraźnie podkreślić, że nie ma czegoś takiego jak kredyt na oświadczenie bez badania zdolności kredytowej.

Błędem jest myśleć, że złożenie oświadczenia załatwi sprawę w zakresie weryfikacji informacji o kliencie. Bank dodatkowo sprawdzi wnioskującego o finansowanie, wykorzystując narzędzia, do których ma dostęp. Należą do nich właśnie bazy dłużników. Kredytodawca zawsze sprawdza swoich klientów w bazach dłużników i nie potrzebuje do tego zgody samych zainteresowanych. Nie ma zatem co liczyć na kredyt na oświadczenie bez BIK.

Pożyczki bez sprawdzania baz można znaleźć jedynie w ofertach instytucji pozabankowych. Parabanki zapewniają elastyczne warunki finansowania i uproszczone formalności, jednak wiąże się to z wysokimi kosztami pożyczki. Instytucje zabezpieczają się w ten sposób przed ryzykiem, jakie wiąże się z niewypłacalnością klienta.

Jak wziąć kredyt na oświadczenie?

Najczęstszą formą takiego zobowiązania jest kredyt na oświadczenie online, co znaczy tyle, że wszelkich formalności dopełnić można zdalnie z domu. W dodatku zwykle z tego typu oferty skorzystać mogą stali klienci banku, czyli osoby mające założony w nim rachunek bankowych. To jeszcze bardziej upraszcza sprawę. Jak złożyć wniosek?

 1. Wejdź na stronę internetową banku,
 2. Wypełnij formularz – podaj wnioskowaną kwotę kredytu, okres kredytowania, dane osobowe, wysokość zarobków itp.
 3. Dołącz wymagane dokumenty, np. wyciąg z konta bankowego,
 4. Zatwierdź wniosek i czekaj na odpowiedź ze strony banku,
 5. Podpisz umowę kredytową.

Cały proces wnioskowania o kredyt jest intuicyjny i szybki. W razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze można zadzwonić na infolinię banku i zapytać o kwestię, z którą jest problem.

Ile kosztuje kredyt na oświadczenie o dochodach?

Niezależnie od tego, czy zaciągamy kredyt na oświadczenie, czy korzystamy ze standardowej oferty banku, każde zobowiązanie jest obciążone kosztami. Do całkowitego kosztu kredytu zalicza się m.in.:

 • oprocentowanie,
 • dodatkowe ubezpieczenia,
 • prowizję banku za udzielenie kredytu.

Koszt najlepiej wyraża RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania, która uwzględnia wszystkie obligatoryjne opłaty narzucane przez bank.

Kredyt na oświadczenie w ofercie banków

Gdzie dostanę pożyczkę bez zaświadczeń? Sprawdziliśmy oferty wybranych banków, a wyniki przedstawiliśmy w tabeli. Uwzględniliśmy kredyt w wysokości 10 tys. zł z okresem kredytowania na 48 miesięcy.

Bank

Rata

RRSO

Kwota do spłaty

Alior Bank

253 zł

10,36%

12 151 zł

VeloBank

265 zł

13,23%

12 756 zł

BNP Paribas

258 zł

11,56%

12 403 zł

Pekao S.A.

262 zł

12,56%

12 614 zł

PKO BP

314 zł

24,16%

15 080 zł

Santander Consumer Bank

291 zł

18,96%

13 972 zł

Gdzie można uzyskać obecnie najtańszy kredyt na oświadczenie? Alior Bank oferuje najniższe RRSO, co oznacza relatywnie niskie koszty zobowiązania. Ofertę wyróżnia prowizja w wysokości 0% oraz oprocentowanie na poziomie 9,90%.

Z kolei kredyt na oświadczenie w PKO BP nie wypada w naszym zestawieniu najkorzystniej – z oprocentowaniem 13,99% i prowizją 14,99% jest najdroższą ofertą z przedstawionych.

Czy warto wziąć pożyczkę na oświadczenie o zarobkach?

Jeśli zależy nam na uproszczonych formalnościach i uzyskaniu gotówki możliwie szybko, to warto zastanowić się nad kredytem na oświadczenie. Dzięki temu, że przy składaniu wniosku nie trzeba angażować pracodawcy, procedura uzyskania dodatkowych środków na dowolny cel jest zdecydowanie szybsza niż przy standardowej ofercie.

Jeśli zastanawiamy się, czy lepsza będzie pożyczka na oświadczenie w banku, czy parabanku, pamiętajmy o sprawdzeniu kosztów oferty oraz zweryfikowaniu wiarygodności firmy pożyczkowej. Bezpieczniejszym i zwykle tańszym rozwiązaniem jest zaciągnięcie kredytu w banku.

Nie przegap: Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt gotówkowy?

Komentarze

Powiązane artykuły

Pożyczka hipoteczna na dowolny cel

Pożyczka hipoteczna na dowolny cel. Na czym polega i kto może się o nią starać?

...nieruchomości przez bank w przypadku braku spłaty. Z kolei kredyt gotówkowy przeznaczony jest na finansowanie dóbr konsumpcyjnych, jak...

...wymaga udokumentowania dochodów i zdolności kredytowej. Zaletą kredytu gotówkowego jest szybka decyzja kredytowa i wypłata środków. Wadą natomiast...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Co można odliczyć, korzystając z ulgi termomodernizacyjnej?

Czym jest ulga termomodernizacyjna i kto może z niej skorzystać?

...w takie zmiany, nawet jeśli na ten cel trzeba będzie zaciągnąć kredyt gotówkowy lub nawet kredyt hipoteczny. Warto to tym bardziej zrobić, że...

...na ten cel trzeba będzie zaciągnąć kredyt gotówkowy lub nawet kredyt hipoteczny. Warto to tym bardziej zrobić, że wiele wydatków można odliczyć...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Najczęściej przyznawane chwilówki. Gdzie złożyć wniosek?
23.11.2023

Najczęściej przyznawane chwilówki. Gdzie złożyć wniosek?

...bardziej interesuje Cię kredyt niż chwilówka, sprawdź ranking kredytów gotówkowych, dzięki któremu dobierzesz dla siebie najlepszą, możliwą...

...nie sprawdzają BIK, a więc gdzie czeka na Ciebie gwarantowana chwilówka. Poniżej zostały wyłonione 3 firmy, które oferują pożyczkę...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Kto i na jakich warunkach może skorzystać z kredytu preferencyjnego?

Kto i na jakich warunkach może skorzystać z kredytu preferencyjnego?

...atrakcyjnej marży czy zerowej prowizji. Kiedy ranking kredytów gotówkowych nie przynosi spodziewanych przez nas rezultatów, warto poszukać...

...preferencyjne. W końcu oferty tego typu nie są tak powszechne, jak kredyty gotówkowe, przez co rzadziej się o nich mówi. Dlatego zobaczmy, jak brzmi...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Dofinansowanie w ramach programu czyste powietrze czy pożyczka?

Dofinansowanie w ramach programu czyste powietrze czy pożyczka czyste powietrze?

...formie dofinansowania lub dotacji na częściową spłatę kapitału kredytu gotówkowego. Warunkiem wypłaty dotacji jest jednak wcześniejsze otrzymanie z...

...dodatkowej gotówki na dowolny cel? Koniecznie sprawdź nasz ranking kredytów gotówkowych. Właściwą instytucją, do której składane są wnioski i która...

Zobacz więcej
15 min. czytania
Umowa na czas określony a kredyt gotówkowy

Oferta i warunki kredytu gotówkowego dla osób pracujących na podstawie umowy na czas określony

...i dowiedz się, która oferta jest najbardziej atrakcyjna. Choć kredyt gotówkowy osobie pracującej na umowę na czas określony zwykle jest...

...wydał pozytywną decyzję? Jakie dokładnie są warunki otrzymania kredytu gotówkowego? Umowa na czas określony to specyficzna forma stosunku pracy, w...

Zobacz więcej
10 min. czytania