× Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności

Jak szybko spłacić kredyt gotówkowy?

Zaktualizowano: 05.02.2021 14:57
Opublikowano: 13.01.2020 14:19
Średnia ocena: 5,78/6 Głosów: 18

Wcześniejsza spłata kredytu na dowolny cel pozwoli podnieść zdolność kredytową i ubiegać się o kredyt o znacznie wyższej kwocie. To nie tylko szansa, by zwiększyć swoją wiarygodność finansową, ale przede wszystkim ograniczyć miesięczne opłaty.

Chcesz spłacić kredyt gotówkowy przed wyznaczonym w umowie terminem? Wcześniejsza spłata pożyczki pomoże ci pozbyć się zadłużenia, co w wielu przypadkach może okazać się bardzo atrakcyjne. Jeśli masz środki, by wcześniej uregulować swoje zobowiązanie finansowe, warto rozważyć spłacenie kredytu przed upływem czasu spłaty. Co warto wiedzieć o wcześniejszej spłacie kredytu na dowolny cel? Co możesz zyskać, spłacając kredyt przed terminem? W jakiej sytuacji warto rozważyć wcześniejsze uregulowanie kredytu?

A może dopiero szukasz odpowiedniego zadłużenia na dowolny cel i chcesz się przekonać, która z dostępnych ofert pozwoli ci w przyszłości spłacić zobowiązanie, korzystając z wcześniejszej spłaty, nie martwiąc się o dodatkowe opłaty, czy inne warunki, które mogłyby to uniemożliwić. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące cię pytania.

Kiedy zdecydować się na wcześniejszą spłatę kredytu gotówkowego?

Promocja
Polecamy
1
9,35%
RRSO
5,00%
Oprocentowanie
497,43 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 6/6
7979 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 20
2
8,81%
RRSO
7,19%
Oprocentowanie
492,71 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 5/6
9466 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 6
Promocja
3
9,21%
RRSO
7,20%
Oprocentowanie
496,17 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 5/6
3903 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 14
4
9,30%
RRSO
7,20%
Oprocentowanie
480,78 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 0/6
262 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 0
5
12,46%
RRSO
6,80%
Oprocentowanie
524,73 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 3/6
1234 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 2

Wcześniejsza spłata kredytu nie zawsze będzie korzystna dla kredytobiorcy, szczególnie jeśli liczą oni na spłatę bez żadnych dodatkowych kosztów. Powodem, dla którego klient powinien trzymać się wyznaczonych w harmonogramie rat, są opłaty związane z wcześniejszą spłatą zadłużenia. Nawet w przypadku takich umów, są jednak sytuacje, które powodują, że wcześniejsze uregulowanie zadłużenia będzie korzystne. Kto powinien rozważyć wcześniejszą spłatę kredytu gotówkowego? Odpowiedź może być dla wielu osób oczywista, na wcześniejszą spłatę, nawet jeśli będzie ona niekorzystna finansowo, powinny zdecydować się osoby, które chcą w bliskiej przyszłości skorzystać z kredytu hipotecznego. Przed złożeniem wniosku o kredyt na mieszkanie należy dokładnie zadbać o swoją zdolność kredytową. Klient banku, obciążony innymi zadłużeniami, w tym kredytem gotówkowym, czy kredytem na samochód, może mieć mniejsze szanse na otrzymanie zgody kredytowej, a każde obciążenie dodatkowo będzie pomniejszać zdolność kredytową usługobiorcy.

Kredyt hipoteczny wręcz wymaga tego, by wcześniej uregulować swoje zadłużenia i przedstawić w banku dobrą historię kredytową. Bank z pewnością lepiej oceni usługobiorcę, który zostanie pozytywnie opisany w raporcie wydanym przez Biuro Informacji Kredytowej.

Polecamy
1
2,54%
RRSO
898,24 PLN
Rata miesięczna
898,24 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 6/6
11130 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 114
Nowość
2
2,12%
RRSO
857,48 PLN
Rata miesięczna
857,48 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 5/6
512 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 12
3
2,13%
RRSO
858,46 PLN
Rata miesięczna
858,46 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 5/6
1458 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 18
4
2,17%
RRSO
862,10 PLN
Rata miesięczna
862,10 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 5/6
796 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 6
5
2,18%
RRSO
863,37 PLN
Rata miesięczna
863,37 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 6/6
790 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 9

Wcześniejsza spłata kredytu na dowolny cel z pewnością pozwoli podnieść zdolność kredytową i ubiegać się o kredyt na konkretny cel o znacznie wyższej kwocie. To nie tylko szansa, by zwiększyć swoją wiarygodność finansową, ale przede wszystkim ograniczenie miesięcznych kosztów. Spłata kilku zadłużeń jednocześnie może okazać się zbyt wymagająca, szczególnie mając na uwadze długi okres kredytowania.

Jak spłacić kredyt gotówkowy przed terminem?

Zgodnie z prawem, kredytobiorca może skorzystać z możliwości wcześniejszego spłacenia kredytu, pod warunkiem, że jest to kredyt konsumencki. To duże ułatwienie dla osób, które korzystają z zobowiązań na dowolny cel i chcą mieć pewność, że usługi, z których korzystają, mają rzeczywiście bardzo elastyczne warunki.

Masz dodatkowe środki, które możesz wykorzystać na spłatę zadłużenia? Masz przynajmniej dwie możliwości, by spłacić zobowiązanie przed wyznaczonym w umowie terminie. Spłacając kredyt, możesz dokonywać nadpłaty, przelewając w ramach raty wyższą, niż ustalona kwotę. To łatwy sposób, by niewielkim kosztem, ale systematycznie obniżać kapitał, jaki musisz zwrócić do banku. Czas spłaty zadłużenia zostanie skrócony, a kredytobiorca może dzięki temu nawet znacznie obniżyć koszt związany z naliczanymi odsetkami.

Kredytobiorca może też spłacić kredyt jednorazowo, choć oczywiście w przypadku zadłużenia o wysokiej kwocie nie będzie zbyt proste. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by uregulować wcześniej takie zobowiązanie, choć często bank wymaga podpisania aneksu, który pozwoli dokładnie określić warunki takiej spłaty. W przypadku spłaty pożyczki w taki sposób możliwa jest konieczność uiszczenia dodatkowej prowizji, która pobrana będzie za zmianę obowiązujących warunków kredytu. Warto wcześniej zapoznać się z kosztem takiej oferty i zastanowić, czy wcześniejsze spłacenie zadłużenia faktycznie okaże się atrakcyjne.

Pamiętaj, zanim wpłacisz do banku kwotę, która pomoże ci uregulować zadłużenie, zgłoś się z taką informacją bezpośrednio do banku. Możesz skonsultować swoją sytuację z pracownikiem instytucji i dowiedzieć się wszystkiego o potencjalnych kosztach, jakie mogą towarzyszyć szybkiej spłacie kredytu. Konsultant banku będzie w stanie pomóc ci wypełnić odpowiednie dokumenty, jeśli będą one konieczne przed spłatą kredytu gotówkowego.

Koszt wcześniejszej spłaty kredytu?

Wydaje ci się, że bank może zniechęcić cię do wcześniejszego uregulowania zadłużenia ze względu na towarzyszące temu koszty? Prawo bankowe reguluje te warunki, a klient musi mieć informację o ewentualnych kosztach już podczas podpisywania umowy z bankiem.

Oznacza to, że warto zagłębić się w umowę kredytu gotówkowego, jeszcze zanim zostanie ona zawarta między stronami, szczególnie jeśli kredytobiorca może wcześniej przypuszczać, że będzie miał szansę na szybszą spłatę zaciągniętego zadłużenia.

Przepisy określające opłaty, jakie mogą naliczyć instytucje w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu, są jasne:

  • W przypadku gdy kredyt spłacany jest wcześniej niż rok przed upływem przewidzianego czasu, bank może naliczyć prowizję, która wynosić będzie maksymalnie 1,00% spłacanej kwoty kredytu.

  • W przypadku gdy kredyt zostaje uregulowany w terminie niższym niż 12 miesięcy od daty ostatniej raty kredytu, prowizja może wynosić tylko 0,50% wartości spłaconego zadłużenia.

  • Bank nie ma prawa naliczyć odsetek wyższych niż przewidziana strata banku w przypadku wcześniejszej spłaty zobowiązania.

  • Prowizja nie może przekroczyć wartości odsetek, jakie kredytobiorca spłaciłby, decydując się na spłatę kredytu, zgodnie z harmonogramem umowy.

Jak widać, koszt związany z szybką spłatą kredytu gotówkowego wcale nie jest tak wysoki. Jako usługobiorca możesz zatem spokojnie zastanowić się nad tym rozwiązaniem, nie martwiąc się za bardzo zbyt wysokimi kosztami.

Znajdź odpowiednią ofertę kredytową

Mając świadomość tego, że twoja sytuacja finansowa może ulec znacznej poprawie, dzięki czemu będziesz w stanie spłacić wcześniej zaciągnięte zadłużenie, warto zadbać o odpowiedni wybór kredytu gotówkowego. Już na etapie szukania kredytu, zwróć uwagę na zobowiązania, które jednoznacznie oferują klientom banku szybszą spłatę zobowiązania bez dodatkowych opłat.

Na rynku finansowym znajdziesz coraz więcej usług, które również w ten sposób starają się uatrakcyjnić ofertę potencjalnym klientom. Spłata kredytu przed terminem, w przypadku, gdy umowa nie przewiduje żadnych dodatkowych opłat, jest bardzo atrakcyjna, kredytobiorca może wtedy obniżyć koszt całego swojego zobowiązania, znacznie zmniejszając odsetki naliczone przez instytucję.

Wybierz kredyt gotówkowy, korzystając z narzędzi, jakie znajdziesz na naszej stronie. Ranking kredytów gotówkowych jest prostym i skutecznym narzędziem, dzięki któremu błyskawicznie wybierzesz usługę, która będzie ci odpowiadać nie tylko pod względem dostępnej maksymalnej kwoty kredytu czy terminu spłaty, ale także całkowitego kosztu, czy innych warunków, które mogą spowodować, że usługa wyda ci się atrakcyjniejsza od pozostałych zadłużeń.

Jeśli chcesz porównać kilka popularnych ofert, możesz także sprawdzić kalkulator kredytowy, który pomoże ci szybko przekonać się, która oferta ma konkurencyjne RRSO.

Wcześniejsza spłata kredytu - podsumowanie

Jeżeli chcesz skorzystać z opcji wcześniejszej spłaty, możesz zrobić to wieloetapowo, wpłacając regularnie w ramach spłaty wyższą kwotę na rachunek instytucji. Dla wielu osób wcześniejsza spłata wiąże się przede wszystkim z jednorazowym spłaceniem kredytu, nawet kilkanaście miesięcy przed wyznaczonym terminem. Każdy z tych wariantów jest możliwy, dzięki prawu, które w tym przypadku chroni praw konsumenta.

Szybsze spłacenie kredytu gotówkowego wcale nie musi wiązać się z ogromnymi kosztami dodatkowymi, musisz jednak liczyć się z tym, że bank może żądać prowizji, która będzie rekompensatą za straty finansowe, jakie poniesie instytucja w przypadku wcześniejszego uregulowania kredytu. Nie są to jednak kwoty, które mogłyby zniechęcić osoby, które mają możliwość, by spłacić zadłużenie, a może nawet potrzebują tego, by móc skorzystać z innych usług, bez obniżania zdolności kredytowej starym zobowiązaniem finansowym.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

TOP 3 oferty - kredyty gotówkowe

Pełny ranking

Powiązane artykuły

Pożyczka gotówkowa bez prowizji
Kredyty gotówkowe 08.03.2021

Pożyczka gotówkowa bez prowizji

Szukasz pożyczki gotówkowej bez prowizji, bo uważasz, że dzięki temu faktycznie uda ci się skorzystać z kredytu o najatrakcyjniejszych warunkach? Nie zawsze tak jest, sprawdź, czego możesz się spodziewać po ofercie bez prowizji.

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy 2021 - porównanie najatrakcyjniejszej i najgorszej oferty w rankingu
Kredyty gotówkowe 02.03.2021

Kredyt gotówkowy 2021 - porównanie najatrakcyjniejszej i najgorszej oferty w rankingu

Przekonaj się, jakie są różnice między najtańszym a najdroższym kredytem gotówkowym online. Sprawdź, czy warto korzystać z narzędzi finansowych przed dokonaniem wyboru i podpisaniem umowy kredytowej.

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy na oświadczenie w 2021
Kredyty gotówkowe 23.02.2021

Kredyt gotówkowy na oświadczenie w 2021

Chcesz skorzystać z kredytu gotówkowego na osobiste oświadczenie o dochodach? W takim razie musisz pamiętać, że oferta tego typu będzie dostępna praktycznie wyłącznie dla stałych klientów banków.

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy po spłaceniu długu - kiedy możesz ubiegać się o zobowiązanie?
Kredyty gotówkowe 17.02.2021

Kredyt gotówkowy po spłaceniu długu - kiedy możesz ubiegać się o zobowiązanie?

Nawet niewielki dług zostaje odnotowany przez BIK. Warto także pamiętać, że zadłużenie nie zostaje wykreślone z historii kredytowej tuż po spłacie zobowiązania. Kiedy możliwe będzie wnioskowanie o kredyt gotówkowy, jeśli...

Zobacz więcej
Pożyczka gotówkowa - jak obniżyć koszt pożyczki w banku?
Kredyty gotówkowe 12.02.2021

Pożyczka gotówkowa - jak obniżyć koszt pożyczki w banku?

Czy ubiegając się o pożyczkę na dowolny cel w banku, masz wpływ na koszt zobowiązania? Co możesz zrobić, by cieszyć się niższym oprocentowaniem lub brakiem prowizji za udzielenie pożyczki? 

Zobacz więcej
Kredyt dla młodych klientów - kredyt gotówkowy a kredyt celowy
Kredyty gotówkowe 09.02.2021

Kredyt dla młodych klientów - kredyt gotówkowy a kredyt celowy

Kredyt dla młodych klientów wcale nie musi wiązać się z dodatkowymi kosztami, czy większą liczbą dokumentów lub formalności. Niezależnie od wieku, możesz liczyć na usługę finansową, która zostanie dostosowana do...

Zobacz więcej