× Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności

Jak szybko spłacić kredyt gotówkowy?

Zaktualizowano: 24.11.2020 12:07
Opublikowano: 13.01.2020 14:19
Średnia ocena: 5,67/6 Głosów: 12

Wcześniejsza spłata kredytu na dowolny cel pozwoli podnieść zdolność kredytową i ubiegać się o kredyt o znacznie wyższej kwocie. To nie tylko szansa, by zwiększyć swoją wiarygodność finansową, ale przede wszystkim ograniczyć miesięczne opłaty.

Chcesz spłacić kredyt gotówkowy przed wyznaczonym w umowie terminem? Wcześniejsza spłata pożyczki pomoże ci pozbyć się zadłużenia, co w wielu przypadkach może okazać się bardzo atrakcyjne. Jeśli masz środki, by wcześniej uregulować swoje zobowiązanie finansowe, warto rozważyć spłacenie kredytu przed upływem czasu spłaty. Co warto wiedzieć o wcześniejszej spłacie kredytu na dowolny cel? Co możesz zyskać, spłacając kredyt przed terminem? W jakiej sytuacji warto rozważyć wcześniejsze uregulowanie kredytu?

A może dopiero szukasz odpowiedniego zadłużenia na dowolny cel i chcesz się przekonać, która z dostępnych ofert pozwoli ci w przyszłości spłacić zobowiązanie, korzystając z wcześniejszej spłaty, nie martwiąc się o dodatkowe opłaty, czy inne warunki, które mogłyby to uniemożliwić. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące cię pytania.

Promocja
Polecamy
1
9,36%
RRSO
7,19%
Oprocentowanie
497,51 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 6/6
7142 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 12
2
9,40%
RRSO
6,00%
Oprocentowanie
497,88 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 4/6
3036 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 4
3
10,07%
RRSO
7,20%
Oprocentowanie
480,78 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 0/6
55 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 0
4
12,38%
RRSO
7,20%
Oprocentowanie
524,01 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 5/6
3678 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 13
5
14,02%
RRSO
7,20%
Oprocentowanie
538,48 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 6/6
32231 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 95

Kiedy zdecydować się na wcześniejszą spłatę kredytu gotówkowego?

Wcześniejsza spłata kredytu nie zawsze będzie korzystna dla kredytobiorcy, szczególnie jeśli liczą oni na spłatę bez żadnych dodatkowych kosztów. Powodem, dla którego klient powinien trzymać się wyznaczonych w harmonogramie rat, są opłaty związane z wcześniejszą spłatą zadłużenia. Nawet w przypadku takich umów, są jednak sytuacje, które powodują, że wcześniejsze uregulowanie zadłużenia będzie korzystne. Kto powinien rozważyć wcześniejszą spłatę kredytu gotówkowego? Odpowiedź może być dla wielu osób oczywista, na wcześniejszą spłatę, nawet jeśli będzie ona niekorzystna finansowo, powinny zdecydować się osoby, które chcą w bliskiej przyszłości skorzystać z kredytu hipotecznego. Przed złożeniem wniosku o kredyt na mieszkanie należy dokładnie zadbać o swoją zdolność kredytową. Klient banku, obciążony innymi zadłużeniami, w tym kredytem gotówkowym, czy kredytem na samochód, może mieć mniejsze szanse na otrzymanie zgody kredytowej, a każde obciążenie dodatkowo będzie pomniejszać zdolność kredytową usługobiorcy.

Kredyt hipoteczny wręcz wymaga tego, by wcześniej uregulować swoje zadłużenia i przedstawić w banku dobrą historię kredytową. Bank z pewnością lepiej oceni usługobiorcę, który zostanie pozytywnie opisany w raporcie wydanym przez Biuro Informacji Kredytowej.

Polecamy
1
2,65%
RRSO
909,37 PLN
Rata miesięczna
909,37 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 6/6
10775 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 103
2
2,24%
RRSO
869,29 PLN
Rata miesięczna
869,29 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 5/6
1008 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 15
3
2,40%
RRSO
884,23 PLN
Rata miesięczna
884,23 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 5/6
895 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 4
4
2,55%
RRSO
899,30 PLN
Rata miesięczna
899,30 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 6/6
646 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 6
Nowość
5
2,65%
RRSO
909,37 PLN
Rata miesięczna
909,37 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 0/6
144 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 0

Wcześniejsza spłata kredytu na dowolny cel z pewnością pozwoli podnieść zdolność kredytową i ubiegać się o kredyt na konkretny cel o znacznie wyższej kwocie. To nie tylko szansa, by zwiększyć swoją wiarygodność finansową, ale przede wszystkim ograniczenie miesięcznych kosztów. Spłata kilku zadłużeń jednocześnie może okazać się zbyt wymagająca, szczególnie mając na uwadze długi okres kredytowania.

Jak spłacić kredyt gotówkowy przed terminem?

Zgodnie z prawem, kredytobiorca może skorzystać z możliwości wcześniejszego spłacenia kredytu, pod warunkiem, że jest to kredyt konsumencki. To duże ułatwienie dla osób, które korzystają z zobowiązań na dowolny cel i chcą mieć pewność, że usługi, z których korzystają, mają rzeczywiście bardzo elastyczne warunki.

Masz dodatkowe środki, które możesz wykorzystać na spłatę zadłużenia? Masz przynajmniej dwie możliwości, by spłacić zobowiązanie przed wyznaczonym w umowie terminie. Spłacając kredyt, możesz dokonywać nadpłaty, przelewając w ramach raty wyższą, niż ustalona kwotę. To łatwy sposób, by niewielkim kosztem, ale systematycznie obniżać kapitał, jaki musisz zwrócić do banku. Czas spłaty zadłużenia zostanie skrócony, a kredytobiorca może dzięki temu nawet znacznie obniżyć koszt związany z naliczanymi odsetkami.

Kredytobiorca może też spłacić kredyt jednorazowo, choć oczywiście w przypadku zadłużenia o wysokiej kwocie nie będzie zbyt proste. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by uregulować wcześniej takie zobowiązanie, choć często bank wymaga podpisania aneksu, który pozwoli dokładnie określić warunki takiej spłaty. W przypadku spłaty pożyczki w taki sposób możliwa jest konieczność uiszczenia dodatkowej prowizji, która pobrana będzie za zmianę obowiązujących warunków kredytu. Warto wcześniej zapoznać się z kosztem takiej oferty i zastanowić, czy wcześniejsze spłacenie zadłużenia faktycznie okaże się atrakcyjne.

Pamiętaj, zanim wpłacisz do banku kwotę, która pomoże ci uregulować zadłużenie, zgłoś się z taką informacją bezpośrednio do banku. Możesz skonsultować swoją sytuację z pracownikiem instytucji i dowiedzieć się wszystkiego o potencjalnych kosztach, jakie mogą towarzyszyć szybkiej spłacie kredytu. Konsultant banku będzie w stanie pomóc ci wypełnić odpowiednie dokumenty, jeśli będą one konieczne przed spłatą kredytu gotówkowego.

Koszt wcześniejszej spłaty kredytu?

Wydaje ci się, że bank może zniechęcić cię do wcześniejszego uregulowania zadłużenia ze względu na towarzyszące temu koszty? Prawo bankowe reguluje te warunki, a klient musi mieć informację o ewentualnych kosztach już podczas podpisywania umowy z bankiem.

Oznacza to, że warto zagłębić się w umowę kredytu gotówkowego, jeszcze zanim zostanie ona zawarta między stronami, szczególnie jeśli kredytobiorca może wcześniej przypuszczać, że będzie miał szansę na szybszą spłatę zaciągniętego zadłużenia.

Przepisy określające opłaty, jakie mogą naliczyć instytucje w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu, są jasne:

  • W przypadku gdy kredyt spłacany jest wcześniej niż rok przed upływem przewidzianego czasu, bank może naliczyć prowizję, która wynosić będzie maksymalnie 1,00% spłacanej kwoty kredytu.

  • W przypadku gdy kredyt zostaje uregulowany w terminie niższym niż 12 miesięcy od daty ostatniej raty kredytu, prowizja może wynosić tylko 0,50% wartości spłaconego zadłużenia.

  • Bank nie ma prawa naliczyć odsetek wyższych niż przewidziana strata banku w przypadku wcześniejszej spłaty zobowiązania.

  • Prowizja nie może przekroczyć wartości odsetek, jakie kredytobiorca spłaciłby, decydując się na spłatę kredytu, zgodnie z harmonogramem umowy.

Jak widać, koszt związany z szybką spłatą kredytu gotówkowego wcale nie jest tak wysoki. Jako usługobiorca możesz zatem spokojnie zastanowić się nad tym rozwiązaniem, nie martwiąc się za bardzo zbyt wysokimi kosztami.

Znajdź odpowiednią ofertę kredytową

Mając świadomość tego, że twoja sytuacja finansowa może ulec znacznej poprawie, dzięki czemu będziesz w stanie spłacić wcześniej zaciągnięte zadłużenie, warto zadbać o odpowiedni wybór kredytu gotówkowego. Już na etapie szukania kredytu, zwróć uwagę na zobowiązania, które jednoznacznie oferują klientom banku szybszą spłatę zobowiązania bez dodatkowych opłat.

Na rynku finansowym znajdziesz coraz więcej usług, które również w ten sposób starają się uatrakcyjnić ofertę potencjalnym klientom. Spłata kredytu przed terminem, w przypadku, gdy umowa nie przewiduje żadnych dodatkowych opłat, jest bardzo atrakcyjna, kredytobiorca może wtedy obniżyć koszt całego swojego zobowiązania, znacznie zmniejszając odsetki naliczone przez instytucję.

Wybierz kredyt gotówkowy, korzystając z narzędzi, jakie znajdziesz na naszej stronie. Ranking kredytów gotówkowych jest prostym i skutecznym narzędziem, dzięki któremu błyskawicznie wybierzesz usługę, która będzie ci odpowiadać nie tylko pod względem dostępnej maksymalnej kwoty kredytu czy terminu spłaty, ale także całkowitego kosztu, czy innych warunków, które mogą spowodować, że usługa wyda ci się atrakcyjniejsza od pozostałych zadłużeń.

Jeśli chcesz porównać kilka popularnych ofert, możesz także sprawdzić kalkulator kredytowy, który pomoże ci szybko przekonać się, która oferta ma konkurencyjne RRSO.

Wcześniejsza spłata kredytu - podsumowanie

Jeżeli chcesz skorzystać z opcji wcześniejszej spłaty, możesz zrobić to wieloetapowo, wpłacając regularnie w ramach spłaty wyższą kwotę na rachunek instytucji. Dla wielu osób wcześniejsza spłata wiąże się przede wszystkim z jednorazowym spłaceniem kredytu, nawet kilkanaście miesięcy przed wyznaczonym terminem. Każdy z tych wariantów jest możliwy, dzięki prawu, które w tym przypadku chroni praw konsumenta.

Szybsze spłacenie kredytu gotówkowego wcale nie musi wiązać się z ogromnymi kosztami dodatkowymi, musisz jednak liczyć się z tym, że bank może żądać prowizji, która będzie rekompensatą za straty finansowe, jakie poniesie instytucja w przypadku wcześniejszego uregulowania kredytu. Nie są to jednak kwoty, które mogłyby zniechęcić osoby, które mają możliwość, by spłacić zadłużenie, a może nawet potrzebują tego, by móc skorzystać z innych usług, bez obniżania zdolności kredytowej starym zobowiązaniem finansowym.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

Samochód na raty - samochód na raty z salonu a auto używane na raty
Kredyty samochodowe 03.12.2020

Samochód na raty - samochód na raty z salonu a auto używane na raty

Chcesz kupić samochód na raty i mieć pewność, że oferta będzie dla ciebie korzystna? Przekonaj się, jakie masz możliwości, a także co zrobić zależnie od tego, czy wybierasz kupno samochodu z salonu, czy chcesz kupić auto używane. 

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy a scoring BIK - wymagana punktacja
Kredyty gotówkowe 30.11.2020

Kredyt gotówkowy a scoring BIK - wymagana punktacja

Scoring BIK to ocena punktowa przyszłego kredytobiorcy. Jak powstaje scoring BIK dla konkretnego klienta banku? Co jest brane pod uwagę i jak scoring BIK wpływa na uzyskanie zgody kredytowej w przypadku kredytu gotówkowego?

Zobacz więcej
Kredyt pozabankowy bez BIK i KRD czy pożyczki prywatne?
Chwilówki 26.11.2020

Kredyt pozabankowy bez BIK i KRD czy pożyczki prywatne?

Pożyczka bez BIK i KRD? A może pożyczka prywatna? To praktycznie jedyne opcje zobowiązań dla osób zadłużonych. Sprawdź, czy faktycznie warto z nich skorzystać, jeśli brakuje ci gotówki, ale nie możesz liczyć na tradycyjny...

Zobacz więcej
Wybierz najlepszy kredyt gotówkowy - Aktualny ranking pożyczek gotówkowych
Kredyty gotówkowe 23.11.2020

Wybierz najlepszy kredyt gotówkowy - Aktualny ranking pożyczek gotówkowych

Ranking kredytów gotówkowych pomoże ci zweryfikować, w którym banku warto starać się o kredyt. Pamiętaj, że porównanie pożyczek gotówkowych pomoże Ci jednoznacznie ocenić koszt zadłużenia i...

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy a druga fala koronawirusa
Kredyty gotówkowe 04.11.2020

Kredyt gotówkowy a druga fala koronawirusa

Kredyt gotówkowy mimo trwającej epidemii wciąż jest dostępny dla klientów, którzy spełnią warunki banku. Czy w obliczu pandemii warto skorzystać z pożyczki gotówkowej? Sprawdź, co możesz zyskać, starając się...

Zobacz więcej
Czy zawodowy kierowca może skutecznie ubiegać się o kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny?
Kredyty gotówkowe 29.10.2020

Czy zawodowy kierowca może skutecznie ubiegać się o kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny?

Czy jako zawodowy kierowca masz szansę na kredyt hipoteczny i kredyt gotówkowy? Dlaczego sytuacja zawowodych kierowców nie jest oczywista pod względem oceny ich zdolności kredytowej?

Zobacz więcej