Symulacja kredytu na 5 lat. Ile kosztuje i gdzie złożyć wniosek o kredyt na 5 lat?

Zaktualizowano: 2021-11-30 13:00
Opublikowano: 2020-06-19 14:49
Średnia ocena: 5,91/6 Głosów: 32
Ile kosztuje i gdzie złożyć wniosek o kredyt na 5 lat?

Kredyt na 5 lat to dobry wybór w wielu sytuacjach. Z jego pomocą możesz zrobić remont, kupić samochód lub rozpocząć nowy biznes. Kredyty na taki okres znajdziesz właściwie w każdym banku w Polsce. Gdzie najlepiej zdecydować się na takie zobowiązanie? Które oferty są najkorzystniejsze i na co uważać podczas podpisywania umowy? Podpowiadamy!

Kredyt na 5 lat – najważniejsze informacje

Kredyt na 5 lat to średnioterminowy produkt bankowy, który oferuje wiele banków w Polsce. Najczęściej jest to kredyt gotówkowy, ale nie zawsze. Niekiedy da się zaciągnąć również kredyt hipoteczny na taki krótszy okres. Zaciągnięty kredyt bankowy na okres 5 lat na wyższą kwotę może być znaczącym obciążeniem dla miesięcznego budżetu. Im krótszy okres kredytowania, tym wyższa rata miesięczna.

Alternatywą dla kredytu na 5 lat będzie:

 • kredyt na 10 lat
 • kredyt na 15 lat
 • kredyt na 20 lat.

Im dłuższe kredytowania, tym większe są koszty całkowite zobowiązania. Zwykle więc opłaca się spłacić kredyt szybciej, jednak żeby bank zgodził się na krótki okres spłaty, musisz mieć wystarczająco wysoką zdolność kredytową.

Sprawdź, ile trzeba mieć punktów w BIK, aby otrzymać kredyt. Jak zdobyć kredyt z niskim scoringiem?

Kredyt na 5 lat a oferta banków – warunki

Kredyt na 5 lat możesz znaleźć w wielu bankach oraz w różnych wariantach. W zależności od typu kredytowania warunki banków mogą się między sobą różnić. Jakie opcje masz do wyboru?

Kredyt gotówkowy na 5 lat

Kredyt gotówkowy to najpowszechniejsza opcja pod względem kredytowania krótko- i średnioterminowego. Kredyt taki możesz wziąć na dowolny cel, dlatego jest to bardzo uniwersalna oferta. Kredyty gotówkowe na 5 lat mogą być udzielane zarówno na kwoty bliższe 5000, jak i 50 000 zł. Wiele zależy pod tym względem od Twojej zdolności kredytowej.

Kredyt na samochód na 5 lat

Kredyt na samochód na 5 lat to kolejna propozycja banków. Jest to specyficzna forma kredytu gotówkowego z zabezpieczeniem w postaci samochodu. Zabezpieczenie takie pozwala podnieść maksymalną kwotę kredytowania. Bez problemu powinieneś więc dostać kredyt na samochód na 5 lat, który pokryje cały koszt pojazdu.

Kredyt hipoteczny na 5 lat

Trzecia propozycja banków to kredyt hipoteczny. W tym przypadku 5 lat to bardzo niewiele. Zwykle kredyty hipoteczne udzielane są na 20-30 lat. Prawdopodobnie więc mieszkanie na kredyt na 5 lat trudno będzie kupić ze środków od banku. Wyjątkiem jest sytuacja, w której inwestor zarabia bardzo dobrze i jest w stanie co miesiąc płacić wysoką ratę kredytową.

Środki z kredytu hipotecznego na 5 lat możesz jednak przeznaczyć również na remont lub rozbudowę nieruchomości. Taka mniejsza kwota niekiedy okaże się więc wystarczająca, aby sfinansować przedsięwzięcie. Zarazem nie będziesz musiał rozliczać się z remontu przez kolejne kilkanaście lat.

Kto może wnioskować o kredyt na 5 lat w banku?

O kredyt na 5 lat mogą wnioskować osoby pełnoletnie, które mają odpowiednio wysoką zdolność kredytową. Dokładne warunki kredytowania określa każdy bank samodzielnie, jednak najczęściej jest to:

 • konieczność posiadania stałego źródła dochodu,
 • możliwość wykazania się dobrą historią kredytową,
 • brak opóźnień w spłacie innych zobowiązań.

Bank za każdym razem analizuje sytuację klienta. W przypadku kredytów na niewielkie kwoty wymagania banku mogą być trochę niższe. Dłużnicy jednak zwykle nie mają szans na pozytywną decyzję kredytową.

Kredyt bez BIK na 5 lat – czy jest możliwy?

Kredyt bez BIK to oferta, którą najłatwiej znaleźć w firmach pożyczkowych. Warto jednak pamiętać o tym, że w ofercie tej często jest pewien haczyk. Rzeczywiście parabanki niekiedy nie sprawdzają klientów w Bazie Informacji Kredytowej. Zamiast tego jednak korzystają z innych podobnych baz, takich jak KRD lub ERIF.

Kredyt na 5 lat – dla kogo takie zobowiązanie będzie najkorzystniejsze?

Kredyt na 5 lat może być korzystny dla osób, które chcą szybko spłacić zobowiązanie, a przez to zmniejszyć jego koszty całkowite. Skrócony czas kredytowania przekłada się jednak na wyższą ratę. Jeśli więc zarabiasz niewiele, wysoka rata zobowiązania może być dla Ciebie zbyt trudna do opłacania.

Kredyt na 5 lat to natomiast całkiem dobra opcja, jeśli chcesz pożyczyć stosunkowo niewielką kwotę, ale obawiasz się, że nie dasz rady oddać jej w krótszym czasie. Jeśli Twoja sytuacja finansowa się poprawi, będziesz mógł spłacić zobowiązanie przed czasem i w ten sposób odzyskać część prowizji bankowej.

Czytaj więcej: Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego i hipotecznego – czy się opłaca?

Ile kosztuje kredyt na 5 lat?

To, ile kosztuje kredyt na 5 lat, zależy od warunków umowy, jaką podpiszesz z bankiem. W propozycjach konkurencyjnych instytucji znajdziesz oferty, których koszty mogą znacząco się różnić.

Aby dowiedzieć się, ile kosztuje interesujący Cię kredyt na 5 lat, powinieneś wykorzystać kalkulator kredytowy. Podpowie Ci on, jak dużo będziesz musiał oddać do banku w ciągu tych pięciu lat trwania kredytu. Sprawdźmy to na przykładzie kredytu gotówkowego w Alior Banku.

Kredyt 50 tys. na 5 lat – jaka rata kredytu w Alior Bank?

 • Kwota kredytu - 50 000 zł
 • prowizja – 3%
 • oprocentowanie – 7,19%
 • rata miesięczna – 603,01 zł
 • całkowity koszt kredytu – 22 361,43 zł

Rata kredytowa przy takiej ofercie nie jest więc szczególnie wysoka, ale kiedy podliczysz wszystkie koszty kredytowania, okazuje się, że wzięcie kredytu jest dość kosztowne.

Gdzie złożyć wniosek o kredyt na 5 lat? Porównanie ofert

Wiesz już, ile może Cię kosztować kredyt 50 tys. na 5 lat. Jak koszty prezentują się przy innych kwotach?

Kredyt 5 tys. na 5 lat – przykładowe oferty

Nazwa banku

RRSO

Rata kredytowa

Koszt

Citi Handlowy

8,77%

102,43 zł

1145,69 zł

Alior Bank

8,77%

102,44%

1146,28 zł

Santander Bank

9,60%

104,29%

1257,25 zł

Kredyt 15 tys. na 5 lat – przykładowe propozycje banków

Nazwa banku

RRSO

Rata kredytowa

Koszt

Citi Handlowy

8,77%

307,28 zł

3437,06 zł

Alior Bank

8,77%

307,31 zł

3 438,85 zł

Santander Consumer

8,91%

308,25 zł

3 495,13 z

Kredyt 20 000 zł na 5 lat – przykładowa oferta banków

Nazwa banku

RRSO

Rata kredytowa

Koszt

Citi Handlowy

8,77%

409,71 zł

4582,74 zł

Alior Bank

8,77%

409,75 zł

4585,13 zł

Santander Consumer

8,91%

411,00 zł

4660,17 zł

Kredyt 30 tys. na 5 lat – najkorzystniejsze oferty

Nazwa banku

RRSO

Rata kredytowa

Koszt

Citi Handlowy

8,77%

409,71 zł

4582,74 zł

Alior Bank

8,77%

409,75 zł

4585,13 zł

Santander Consumer

8,91%

411,00 zł

4660,17 zł

Kredyt 100 tys. na 5 lat – popularne oferty

Nazwa banku

RRSO

Rata kredytowa

Koszt

Citi Handlowy

8,77%

2048,56 zł

22 913,70 zł

Alior Bank

9,32%

2073,24 zł

24 394,37 zł

Santander Consumer

9,60%

2085,75 zł

25 145,00 zł

Jak widzisz, im większa będzie kwota, którą pożyczysz, tym więcej będziesz musiał oddać do banku. RRSO jest jednak dość podobne bez względu na to, czy bierzesz kredyt 15000 na 5 lat, czy kredyt 30000 na 5 lat.

Na co uważać, wybierając kredyt na 5 lat?

Wybierając kredyt na 5 lat, powinieneś mieć na uwadze to, że nie każda oferta jest tak samo atrakcyjna. Zwróć uwagę na:

 • wysokość kosztów kredytowania,
 • miesięczną ratę,
 • wiarygodność instytucji finansowej,
 • rodzaj oprocentowania,
 • opinie dotychczasowych klientów,
 • konieczność wykupienia dodatkowych usług.

Analizując koszty kredytowania, warto mieć na uwadze tzw. produkty dodatkowe. Część banków wymaga od klientów, którzy chcą wziąć kredyt, założenia rachunku bankowego lub dokupienia dodatkowego ubezpieczenia. Może to wpływać na podwyższenie pierwotnie zakładanych kosztów kredytowania.

Na co uważać, biorąc kredyt gotówkowy?

Czy warto zdecydować się na kredyt na 5 lat? Opinie

Czy warto brać kredyt na 5 lat? To zależy od tego, jaką kwotę chcesz pożyczyć i na jaki cel zamierzasz przeznaczyć środki. Jeśli ma być to kredyt hipoteczny na 5 lat, opinie podpowiedzą Ci, że to bardzo rozsądny wybór. Możesz bowiem sfinansować z jego pomocą remont lub rozbudowę domu. Również kredyt samochodowy na taki okres jest realny do spłacenia. Pamiętaj jednak o tym, aby ostatecznie podjąć decyzję samodzielnie, biorąc pod uwagę możliwości finansowe oraz indywidualną sytuację.

Sprawdź także:

Ile się czeka na kredyt hipoteczny i gotówkowy? Jak długo trzeba czekać na wypłatę pieniędzy w bankach?

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy? Symulacja kredytu

Komentarze

Powiązane artykuły

Jak wygląda spłata kredytu gotówkowego po rozwodzie?
05.07.2022

Jak wygląda spłata kredytu gotówkowego po rozwodzie?

...zaciągające kredyt gotówkowy z reguły nie planują rozstania i rzadko kiedy zastanawiają się...

...wkroczenia na ścieżkę sądową. Kolejny pomysł na spłatę kredytu gotówkowego po rozwodzie to znalezienie innej osoby, która przejmie...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Na czym polega odstąpienie od umowy kredytu?
30.06.2022

Na czym polega odstąpienie od umowy kredytu? Czy można zrezygnować z kredytu hipotecznego?

...lipcem 2017 nie jest możliwe bez utraty prowizji. Rezygnacja z kredytu gotówkowego lub hipotecznego to czasem jedyne wyjście – w przypadku nagłych...

...podpisaniu umowy. Taką możliwość zapewniają przepisy ustawy o kredycie hipotecznym z dnia 23 marca 2017 roku. Podobnie jak w przypadku kredytu...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Jak poradzić sobie w przypadku problemów ze spłatą kredytu?
28.06.2022

Jak poradzić sobie w przypadku problemów ze spłatą kredytu?

Problem ze spłatą kredytu to obecnie bolączka wielu Polaków – z powodu rekordowej inflacji i rosnących stóp procentowych w domowych budżetach przestaje brakować środków na spłatę zobowiązań. Raty kredytów hipotecznych wzrosły nawet dwukrotnie, a eksperci podkreślają, że to nie koniec podwyżek. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji?
Zobacz więcej
20 min. czytania
Ile razy można skorzystać z wakacji kredytowych w bankach?
27.06.2022

Ile razy można skorzystać z wakacji kredytowych w bankach?

...osoby, które zaciągnęły długoterminowe zobowiązania, np. kredyt hipoteczny. Czasowe zawieszenie spłaty kredytu to duża ulga dla domowego...

...jedynie kilka instytucji oferowało wakacje kredytowe np. w ramach kredytu hipotecznego lub gotówkowego. Z usług można było skorzystać po spełnieniu...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Ile kosztuje kredyt na wyciąg z konta i gdzie złożyć wniosek?
06.06.2022

Ile kosztuje kredyt na wyciąg z konta i gdzie złożyć wniosek?

...wskazanych informacji to podstawa, jeśli chce się otrzymać kredyt gotówkowy. Banki wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, starają...

...czas, np. za 6 lub 12 miesięcy. Przekonaj się, jakie dokumenty do kredytu gotówkowego są wymagane przed zawarciem umowy z bankiem. Kliknij! >> Na...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Kredyt bez historii kredytowej
30.05.2022

Kredyt bez historii kredytowej. Czy jest niezbędna, by dostać kredyt gotówkowy?

...na swoją wartość, będzie możliwa do pozyskania jedynie poprzez kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny. Jednakże, gdy po raz pierwszy zwracasz się...

...koniecznie: Czy warto teraz brać kredyt gotówkowy? Czy rata kredytu gotówkowego może wzrosnąć w 2022 roku? W niektórych przypadkach lepszym...

Zobacz więcej
10 min. czytania