Kredyty gotówkowe 6 min. czytania

Czy banki w Polsce oferują kredyty gotówkowe ze stałym oprocentowaniem? Ile kosztuje kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem?

Zaktualizowano: 2023-05-08 10:46
Opublikowano: 2022-05-18 08:36
Średnia ocena: 3,50/6 Głosów: 2
Czy banki oferują kredyty gotówkowe ze stałym oprocentowaniem?

Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem to gwarancja niezmienności raty. Dzięki temu kredytobiorcy mogą staranie zaplanować domowy budżet bez obaw o zmieniające się wciąż stopy procentowe. Sprawdź, na jakich warunkach udzielany jest kredyt ze stałym oprocentowaniem i w jakim banku znaleźć najlepszą ofertę.

Wiele osób, które marzą o wspaniałych wakacjach, nowym samochodzie czy remoncie w domu, sięga właśnie po kredyt gotówkowy. Finansowanie udzielone na dowolny cel sprawia, że nie musimy przedstawiać bankowi żadnych dokumentów, które potwierdzą sposób wykorzystania otrzymanych środków. Aktualna sytuacja spowodowana inflacją oraz wzrostem stóp procentowych sprawiła, że wielu z nas zaczęło poważnie zastanawiać się nad odłożeniem realizacji swoich planów na później. Z obawy przed zmieniającymi się kosztami kredytu, można jednak wybrać bezpieczniejszą opcję i sięgnąć po finansowanie ze stałym oprocentowaniem.

Czy banki oferują kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem?

Mogłoby się wydawać, że oferty kredytów gotówkowych ze stałym oprocentowaniem w 2022 roku to pozycja obowiązkowa w ofercie każdego banku. Niestety znalezienie takiej propozycji to nie prosta sprawa, ponieważ wiele instytucji udziela swoich zobowiązań jedynie ze zmiennym oprocentowaniem lub też okresowo stałym. Co to oznacza? Kredyt konsumencki ze stałym oprocentowaniem sprawia, że kredytobiorca ma zapewnioną stałą ratę przez cały okres kredytowania np. 5,10 czy 15 lat. Oferty z okresowo stałym oprocentowaniem sprawiają, że gwarancja ta funkcjonuje jedynie przez kilkanaście miesięcy, a następnie bank dokonuje ponownego przeliczenia oprocentowania kredytu.

Trudno więc jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy kredyt gotówkowy ma stałe oprocentowanie, ponieważ każda oferta może być inna. Pewne jest to, że można znaleźć taką ofertę wśród banków, należy jednak dobrze poszukać. 

To może Cię zainteresować: W jakim banku złożyć wniosek o kredyt na dowód osobisty? Ile pieniędzy można pożyczyć na dowód?

Czy w trakcie umowy można przejść na stałe oprocentowanie kredytu?

Najczęściej na stałe lub zmienne oprocentowanie decydujemy się w momencie podpisywania umowy kredytowej. Czasami jednak zobowiązanie spłacamy przez długie lata, a przez ten czas sytuacja ekonomiczna w kraju może się diametralnie zmienić. W takim razie czy można zmienić oprocentowanie kredytu ze zmiennego na stałe w czasie trwania umowy?

To zależy od banku, ale najczęściej jest to możliwe. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek w wybranej placówce. Doradca dokładnie opowie jak przejść na oprocentowanie stałe i z jakimi obowiązkami się to wiąże oraz przedstawi Ci nowy harmonogram spłaty.

Warunki kredytu gotówkowego ze stałym oprocentowaniem

Kredyt gotówkowy może opiewać na różne kwoty, jednak to nie oznacza, że przyszły kredytobiorca może zdecydować się na oprocentowanie stałe w każdym przypadku. Banki, nawet jeśli udzielają finansowań na wysokie kwoty, to okres spłaty w tym wypadku nie jest tak długi, jak w przypadku oprocentowania zmiennego. Klienci banków najczęściej muszą spłacić całe zobowiązanie w ciągu maksymalnie 5 lat.

Kliknij i sprawdź: Gdzie wziąć kredyt o wartości 20 tys. złotych? Ile wynosi rata kredytu 20 tys. złotych?

Ile kosztuje kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem?

Wiele osób twierdzi, że jedną z głównych wad kredytów z oprocentowaniem stałym jest często wyższy koszt całego zobowiązania. Po części jest to prawda, ponieważ stała rata uzyskana jest poprzez wyższe oprocentowanie. Jednak nie jest to takie oczywiste, zwłaszcza w czasie ciągle zmieniających się stóp procentowych. Klienci, którzy zdecydowali się przejść na stałe oprocentowanie na początku tego roku, już w połowie 2022 roku mogli przekonać się o tym, jak dużo w związku z tym udało im się zaoszczędzić.

Gdzie złożyć wniosek o kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem?

Ciągle zmieniająca się oferta banków, sprawia, że trudno samodzielnie wybrać najlepszą ofertę. Aby ułatwić Ci poszukiwania, udostępniamy listę banków, które udzielają kredytów ze stałym oprocentowaniem.

Gdzie kredyt ze stałym oprocentowaniem? Oto nasza propozycja.

Bank

Wysokość stopy dla przykładu reprezentatywnego

Okres spłaty

Maksymalna kwota

Kredyt gotówkowy ING stałe oprocentowanie

od 9,74% do 10,24%

do 3 lat

200 tys. złotych

Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem Alior Bank

8,69%

od 3 do 5 lat

70 tys. złotych

Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem BNP Paribas

10,59%

do 10 lat

200 tys. złotych

Większość banków, które decydują się udzielić klientom kredytu na dużą kwotę ze stałą stopą, wymaga szybkiego zwrotu pożyczki. Wyjątek stanowi BNP, który dał wnioskującym możliwość rozłożenia długu nawet na 120 miesięcy, czyli 10 lat. Oferty kredytu gotówkowego ze stałym oprocentowaniem nie znajdziemy jednak w mBanku. Aktualnie bank udziela zobowiązań z oprocentowaniem zmiennym wynoszącym 11,99%. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku PKO. Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem nie występuje w ofercie tej instytucji finansowej. 

Kredyt gotówkowy z oprocentowaniem stałym czy zmiennym?

Do tej pory kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem nie cieszył się dużą popularnością. Zmianę przyniósł jednak 2022 rok, który do tej pory obfituje w duże wzrosty cen oraz kosztów kredytów, sprawiając, że w domowych budżetach wielu Polaków pozostaje coraz mniej pieniędzy.

Osoby, które nadal zastanawiają się, czy zmienić oprocentowanie na stałe, odpowiadamy: to zależy, jednak w większości przypadków taki ruch przyniesie dużo dobrego. Dzięki temu zyskasz gwarancję niezmienności raty, a co za tym idzie: poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa. Możesz bez obaw planować kolejne miesiące, nie martwiąc się, czy aktualne wynagrodzenie wystarczy na pokrycie raty kredytu. Jedyną kwestią, która może sprawić, że będziesz w dalszym ciągu zastanawiać się nad tym, czy zawnioskować o kredyt gotówkowy z oprocentowaniem stałym, czy zmiennym jest zdolność kredytowa. Niektóre banki wymagają wyższej zdolności niż w przypadku starania się o kredyt ze zmienną stopą.

Warunki otrzymania kredytu gotówkowego. Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać kredyt gotówkowy?

Na co uważać decydując się na kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem?

Zanim zdecydujesz się złożyć wniosek o zmianę oprocentowania ze zmiennego na stałe, poproś bank o wyliczenie nowych rat dla Twojego zadłużenia. Żaden kalkulator internetowy nie da Ci tak dokładnych informacji, jak doradca bankowy, który ma wiedzę na temat całego Twojego zobowiązania. Sprawdź też warunki, na jakich zostanie zawarty nowy aneks oraz od kiedy będzie obowiązywał. Być może bank doliczy Ci również dodatkową opłatę za przygotowanie dokumentu.

Nie przegap: 

Czy warto teraz brać kredyt gotówkowy? Czy rata kredytu gotówkowego może wzrosnąć w 2022 roku?

Czy wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego się opłaca?

Jak zmienić oprocentowanie kredytu hipotecznego na stałe?

Komentarze

Powiązane artykuły

Kredyt bankowy. Co warto o nim wiedzieć przed złożeniem wniosku?

Kredyt bankowy. Co warto o nim wiedzieć przed złożeniem wniosku?

...banku w sprawie kredytu. Decyzja o tym, kto może wziąć np. kredyt gotówkowy, zależy od wielu czynników. Banki oceniają potencjalnych...

...przedwstępna jest często wymagana przez banki przy udzielaniu kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości. Jest to dokument określający warunki...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Kim jest kredytobiorca? Jakie są jego prawa i obowiązki?

Kim jest kredytobiorca? Jakie są jego prawa i obowiązki?

...mieszkania. W tym celu udała się do banku i podpisała umowę na kredyt gotówkowy w wysokości 20 tys. zł z okresem kredytowania na 3 lata. Jako...

...ubiegłego roku wskazują, że wartość wszystkich udzielonych kredytów gotówkowych i pożyczek wyniosła niemal 74 mld zł. Sytuacja na rynku powoli...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Co to jest WIBOR(R)? Aktualne stawki WIBOR(R) 1M, 3M, 6M

Co to jest WIBOR(R)? Aktualne stawki WIBOR(R) 1M, 3M, 6M luty 2024

...będzie dla kredytobiorcy korzystniejszy? Czy lepiej wybrać kredyt hipoteczny z WIBOR(R) 3M czy 6M? WIBOR(R) 3M zmienia się co trzy miesiące, a...

...wyższa jest stopa WIBOR(R). Kredytobiorcy, którzy spłacają kredyty hipoteczne oprocentowane według stawki WIBOR(R), mogą mieć pewność, że...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Czym jest kredyt lombardowy? Ile kosztuje pożyczka lombardowa?

Czym jest kredyt lombardowy? Ile kosztuje pożyczka lombardowa?

...przedmiotów stanowiących zastaw, np. wskutek inflacji lub z innych przyczyn. Koszty zobowiązania pozwoli oszacować kalkulator kredytowy. Przeczytaj także: Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać kredyt gotówkowy? Od kredytu lombardowego należy odróżnić pożyczkę lombardową, oferowaną przez instytucje zajmujące się udzielaniem zobowiązań pod zastaw, np. sprzętu RTV, biżuterii czy złota. Umowa...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Co to jest leasing konsumencki?

Co to jest leasing konsumencki? Czy leasing konsumencki samochodu się opłaca?

...która niejako wynajmuje pojazd i zobowiązuje się płacić określony czynsz za możliwość użytkowania go. Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź nasz ranking kredytów gotówkowych i wybierz najlepszą ofertę. Sprawdźmy dokładnie, na czym polega leasing konsumencki. Na podstawie umowy firma leasingowa zobowiązuje się do udostępnienia klientowi...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Kredyt dla emerytów i rencistów {{year}}

Kredyt dla emerytów i rencistów 2024

Najtańszy kredyt dla emerytów powinien mieć możliwie jak najniższe RRSO i całkowite koszty zobowiązania. Banki mogą ustalać górną granicę wieku kredytobiorcy, zwłaszcza w przypadku kredytów hipotecznych. Zobacz, na jakich zasadach i z jakimi kosztami wiąże się udzielenie kredytu dla emeryta.
Zobacz więcej
20 min. czytania