Czy mając kredyt hipoteczny można wziąć kredyt gotówkowy?

Zaktualizowano: 2023-07-24 12:13
Opublikowano: 2023-07-18 09:29
Średnia ocena: 3,50/6 Głosów: 2
Czy mając kredyt hipoteczny można wziąć kredyt gotówkowy?

Czy mając kredyt hipoteczny można wziąć kredyt gotówkowy? To pytanie nurtuje wiele osób, które spłacają już jedno zobowiązanie, ale sytuacja życiowa wymusza na nich, zaciągnięcie kolejnego. W teorii nic nie stoi na przeszkodzie, aby złożyć wniosek o pożyczkę. Jak to jednak jest w praktyce? Sprawdzamy, czy mając kredyt gotówkowy można wziąć hipoteczny i od czego to zależy.

Masz już kredyt hipoteczny, ale potrzebujesz dodatkowych środków? A może nie skończyłeś jeszcze spłacać pożyczki w banku, a planujesz kupić mieszkanie na kredyt? Potrzeby finansowe bywają różne.

Dwa zobowiązania to poważne obciążenie dla budżetu. Jeśli jednak cię na nie stać, to nie powinno być problemu z zaciągnięciem dwóch, różnych kredytów.

Czy banki udzielają kredytu gotówkowego i hipotecznego w tym samym czasie?

Czy mając kredyt hipoteczny można wziąć drugi kredyt? Nie ma żadnych ograniczeń co do liczby posiadanych kredytów w jednym momencie. Jeśli kogoś stać na spłatę kilku zobowiązań, to jak najbardziej może je otrzymać.

Podstawowy wymóg to posiadanie odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej. Złożenie wniosków o 2 kredyty na raz może być nieco kłopotliwe. Wymaga przejście dwóch, oddzielnych procesów wnioskowania o kredyt. Jest to jednak możliwe.

Kredyt gotówkowy i hipoteczny to zupełnie odmienne zobowiązania finansowe, choć oba wymagają regularnych spłat. Niemniej, kredyt na mieszkanie lub dom jest zabezpieczony hipoteką na nieruchomości, a jego otrzymanie jest najczęściej uwarunkowane wysokimi zarobkami.

Jest to istotne zwłaszcza teraz, gdy stopy procentowe są wysokie. Jeśli więc masz kredyt hipoteczny i zastanawiasz się, czy dostaniesz też gotówkowy, to najpewniej masz na to szansę.

Zdolność kredytowa a ubieganie się o drugi kredyt

Przy ubieganiu się o drugi kredyt bank oceni twoje obecne zadłużenie, historię spłaty kredytów, dochody i inne czynniki, aby określić twoją zdolność do spłaty drugiego kredytu. Każdorazowe opóźnienie w spłacie, zostanie odnotowane, co może mieć negatywny wpływ na wiarygodność kredytową.

Co więcej, im wyższe zadłużenie, tym większe trudności z uzyskaniem kolejnego kredytu. Dlaczego? W twoim budżecie zostaje wówczas mniej środków na regulowanie kolejnego zobowiązania.

W praktyce wiele zależy więc od twoich zarobków. Jeśli Twoja zdolność kredytowa jest dobra, a obecne zadłużenie na akceptowalnym poziomie, bank może zgodzić się na udzielenie drugiego kredytu.

Czy mając kredyt hipoteczny można wziąć kredyt gotówkowy? W teorii tak. Jeśli jednak zarabiasz 6000 zł i spłacasz już kredyt hipoteczny, którego rata pochłania połowę twoich zarobków, to możesz mieć trudności z uzyskaniem kolejnego zobowiązania.

Kredyt gotówkowy przy kredycie hipotecznym nie powinien więc opiewać na wysoką kwotę, chyba że twoje zarobki są na wysokim poziomie. Podobnie, przy wyborze kredytu na mieszkanie, dobrze jest sprawdzić ranking kredytów hipotecznych, aby wybrać jak najtańszy kredyt.

Przeczytaj koniecznie: Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy?

Kiedy możliwe jest wzięcie kredytu hipotecznego gdy ma się kredyt gotówkowy?

Czy można zamienić kredyt hipoteczny na kredyt gotówkowy? Będzie to trudne zadanie. Nieco inaczej wygląda to w sytuacji, gdy chcesz zamienić kredyt gotówkowy na hipoteczny. Wówczas włączasz istniejące już zobowiązania gotówkowe do hipoteki. Miej jednak na względzie, że jest to możliwe tylko wtedy, gdy masz wystarczającą zdolność kredytową. Dobrym wyjście stanowi konsolidacja kredytów, która pozwoli ci uzyskać jedną, niższą ratę.

Wiele osób zastanawia się także, czy można spłacić kredyt gotówkowy kredytem hipotecznym. Warto więc podkreślić, że kredyt hipoteczny posłużyć do spłaty innych zobowiązań finansowych, w tym właśnie kredytu gotówkowego.

Co więcej, fakt posiadania już jednego zobowiązania, które spłacasz regularnie, buduje pozytywną historię kredytową. Może zatem przemówić na twoją korzyść przy ubieganiu się o drugi kredyt.

To może Cię zainteresować: Czy wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego się opłaca?

Kiedy możliwe jest wzięcie kredytu gotówkowego gdy ma się kredyt hipoteczny?

Znasz już odpowiedź na pytanie, czy można połączyć kredyt gotówkowy z hipotecznym. Co z inną zagwozdką: czy mając kredyt hipoteczny można wziąć coś na raty? Oczywiście. Zakup na raty to tak naprawdę kredyt gotówkowy. Jeśli masz wystarczająca zdolność kredytową, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś na raty kupił więcej niż jedną rzecz.

Pamiętaj jednak, że sama zdolność kredytowa to nie wszystko. Duże znaczenie ma też historia kredytowa. Wpisy do BIK mogą sprawić, że twój wniosek kredytowy zostanie odrzucony.

Kiedy wzięcie kredytu gotówkowego przy posiadanym kredycie hipotecznym nie będzie opłacalne? Gdy chcesz ubiegać się o wysoką kwotę kredytu. W takiej sytuacji lepiej spłacić wcześniej posiadane aktualne zobowiązanie. Uwolni to środki na spłatę kolejnego.

Jak spłacać kredyt hipoteczny i gotówkowy jednocześnie?

Najważniejsze jest to, aby spłacać kredyty regularnie. Przy dwóch zobowiązaniach może się zdarzyć, że pomylisz terminy spłat lub całkowicie zapomnisz o jednym z nich. Aby do tego nie dopuścić, warto ustawić opcję autospłaty. Wówczas zyskasz pewność, że twoje zobowiązania są regulowane na czas.

Może się zdarzyć, że twoja sytuacja finansowa się pogorszy i spłacanie dwóch kredytów okaże się dużym wyzwaniem. Co wtedy? Pamiętaj, że każde opóźnienie w spłacie może zostać odnotowane. Nie ryzykuj i od razu zacznij działać. Możesz np. skorzystać z wakacji kredytowych.

Większość banków pozwala zawiesić spłatę kredytu na okres 2-4 miesięcy. W tym czasie możesz złapać oddech i odłożyć środki na uregulowanie swoich zobowiązań. Jeśli to i tak za mało, to sięgnij po konsolidację. To połączenie kilku zobowiązań w jedno, które pozwala uzyskać niższą ratę poprzez wydłużenie okresu spłaty.

Problemy w spłacie, zgłoś od razu do banku. Na pewno wspólnie znajdziecie jakieś rozwiązanie, które pozwoli ci regulować raty w terminie.

Czy warto zdecydować się na dwa kredyty jednocześnie?

Kiedy kredyt gotówkowy, a kiedy hipoteczny? Kredyt hipoteczny przeznaczony jest na zakup mieszkania czy też budowę domu. W ten sposób możesz ten sfinansować np. zakup działki budowlanej. Kredyt gotówkowy możesz z kolei wydać na dowolny cel. Jeśli zabrakło ci środków na remont mieszkania lub jego urządzenie, to pożyczka gotówkowa może być dobrym rozwiązaniem.

Kiedy jednak warto zdecydować się na dwa kredyty jednocześnie? Tylko wtedy kiedy stać cię na ich spłatę i gdy nie masz innego wyjścia. Zaciągnięcie kredytu zawsze należy dokładnie przemyśleć, tym bardziej że kredyt hipoteczny to zobowiązanie długoterminowe.

Kliknij i sprawdź: Ile się czeka na kredyt hipoteczny i gotówkowy?

Na co uważać decydując się na dwa kredyty w tym samym czasie?

Przed zaciągnięciem dwóch kredytów warto dokładnie ocenić swoje finanse i określić, czy będzie cię stać na spłatę dwóch zobowiązań jednocześnie. Ważne jest, aby upewnić się, że miesięczne raty kredytów nie przekroczą limitu twojej zdolności kredytowej. W tym celu należy dokładnie zbadać koszty obu kredytów, w tym oprocentowanie, prowizje, opłaty dodatkowe itp.

Porównanie kosztów pomoże ocenić, czy zaciągnięcie obu kredytów jest ekonomicznie opłacalne. W ocenie możliwości finansowych lepiej nie przesadzać z optymizmem. Weź pod uwagę, że sytuacja może się zmienić. Co, gdy np. zaczniesz zarabiać mniej albo stracisz jeden z dochodów? Warto przeanalizować różne scenariusze.

Podsumowując, decyzja o zaciągnięciu dwóch kredytów jednocześnie powinna być dobrze przemyślana. Warto dokładnie ocenić swoją zdolność finansową, koszty kredytów oraz ryzyko związane z obsługą dwóch zobowiązań jednocześnie.

Nie przegap:

O jaki kredyt starać się przy zarobkach 4000 netto miesięcznie?

O jaki kredyt starać się przy zarobkach 5000 netto miesięcznie?

Komentarze

Powiązane artykuły

Kredyt bankowy. Co warto o nim wiedzieć przed złożeniem wniosku?

Kredyt bankowy. Co warto o nim wiedzieć przed złożeniem wniosku?

...banku w sprawie kredytu. Decyzja o tym, kto może wziąć np. kredyt gotówkowy, zależy od wielu czynników. Banki oceniają potencjalnych...

...przedwstępna jest często wymagana przez banki przy udzielaniu kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości. Jest to dokument określający warunki...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Kim jest kredytobiorca? Jakie są jego prawa i obowiązki?

Kim jest kredytobiorca? Jakie są jego prawa i obowiązki?

...mieszkania. W tym celu udała się do banku i podpisała umowę na kredyt gotówkowy w wysokości 20 tys. zł z okresem kredytowania na 3 lata. Jako...

...ubiegłego roku wskazują, że wartość wszystkich udzielonych kredytów gotówkowych i pożyczek wyniosła niemal 74 mld zł. Sytuacja na rynku powoli...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Co to jest WIBOR(R)? Aktualne stawki WIBOR(R) 1M, 3M, 6M

Co to jest WIBOR(R)? Aktualne stawki WIBOR(R) 1M, 3M, 6M luty 2024

...będzie dla kredytobiorcy korzystniejszy? Czy lepiej wybrać kredyt hipoteczny z WIBOR(R) 3M czy 6M? WIBOR(R) 3M zmienia się co trzy miesiące, a...

...wyższa jest stopa WIBOR(R). Kredytobiorcy, którzy spłacają kredyty hipoteczne oprocentowane według stawki WIBOR(R), mogą mieć pewność, że...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Czym jest kredyt lombardowy? Ile kosztuje pożyczka lombardowa?

Czym jest kredyt lombardowy? Ile kosztuje pożyczka lombardowa?

...przedmiotów stanowiących zastaw, np. wskutek inflacji lub z innych przyczyn. Koszty zobowiązania pozwoli oszacować kalkulator kredytowy. Przeczytaj także: Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać kredyt gotówkowy? Od kredytu lombardowego należy odróżnić pożyczkę lombardową, oferowaną przez instytucje zajmujące się udzielaniem zobowiązań pod zastaw, np. sprzętu RTV, biżuterii czy złota. Umowa...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Co to jest leasing konsumencki?

Co to jest leasing konsumencki? Czy leasing konsumencki samochodu się opłaca?

...która niejako wynajmuje pojazd i zobowiązuje się płacić określony czynsz za możliwość użytkowania go. Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź nasz ranking kredytów gotówkowych i wybierz najlepszą ofertę. Sprawdźmy dokładnie, na czym polega leasing konsumencki. Na podstawie umowy firma leasingowa zobowiązuje się do udostępnienia klientowi...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Kredyt dla emerytów i rencistów {{year}}

Kredyt dla emerytów i rencistów 2024

Najtańszy kredyt dla emerytów powinien mieć możliwie jak najniższe RRSO i całkowite koszty zobowiązania. Banki mogą ustalać górną granicę wieku kredytobiorcy, zwłaszcza w przypadku kredytów hipotecznych. Zobacz, na jakich zasadach i z jakimi kosztami wiąże się udzielenie kredytu dla emeryta.
Zobacz więcej
20 min. czytania