Czy jestem w BIK?

Zaktualizowano: 2018-11-27 13:58opublikowano: 2018-06-08 12:32

Biuro Informacji Kredytowej zbiera informację o wszystkich osobach, które korzystają z zadłużeń finansowych, zarówno kredytów, pożyczek pozabankowych, jak i innych zobowiązań, których pożyczkodawcy współpracują z BIK. Przyjmuje się, że rejestr wykorzystywany jest przez potencjalnych kredytodawców, ale także Ty, jako potencjalny konsument usług finansowych, możesz sprawdzić dane zebrane na Twój temat przez Biuro Informacji Kredytowej.

Czy jestem w BIK?

W jakim celu warto poznać raport o swojej osobie? Decydując się na kontrolę tych danych, masz szansę sprawdzić, czy są one prawidłowe, a także w przypadku spłaconych, wcześniej zaciągniętych zadłużeń, upewnić się, że zostało to odnotowane, wraz z informacją o dotrzymaniu harmonogramu spłaty. Jeżeli zamierzasz ubiegać się o zobowiązanie finansowe, a nie masz pewności czy Twoja historia kredytowa pozwoli na uzyskanie zgody wydawanej przez pożyczkobiorcę, może to być jedyna opcja, by przekonać się, czy możesz skorzystać z usług firm, które sprawdzają swoich klientów w BIK.

Jak otrzymać dostęp do danych w BIK?

Zanim złożysz wniosek o otrzymanie danych na Twój temat, w Biurze Informacji Kredytowej, konieczne będzie zarejestrowanie się w serwisie BIK. W tym celu potrzebne będzie wypełnienie formularza, wymagającego podania imienia, nazwiska, adresu, telefonu, maila, numeru dowodu osobistego oraz numeru PESEL.

Aby zakończyć pozytywnie rejestrację konta w serwisie, konieczne będzie potwierdzenie tożsamości, które można przeprowadzić na dwa sposoby, wysyłając skan dowodu osobistego lub nadaniem kopii dowodu, listem poleconym.

Pomyślnie założone i aktywowane konto pozwoli Ci otrzymać dostęp do Twoich danych, dostępnych w bazie Biura Informacji Kredytowej.

Co możesz sprawdzić korzystając z BIK?

Jesteś ciekawy, jakie informacje zbiera na Twój temat BIK? Serwis oferuje dwa rodzaje raportów, jeden z nich dostępny jest bezpłatnie raz na pół roku i zawiera informacje na temat danych, jakie zostały przekazane do BIK przez instytucje finansowe. Drugim rozwiązaniem jest płatny pakiet aż 12 raportów, jakie BIK będzie Ci dostarczać w ciągu 12 miesięcy. Biuro Informacji Kredytowej aktualizuje przechowywane dane systematycznie, co miesiąc.

W rejestrze znajdziesz między innymi:

  • Twoje dane osobowe;

  • Informacje na temat rodzajów zobowiązań, jakie posiadasz;

  • Dane dotyczące spłaty Twoich zadłużeń, w tym ilość i wysokość rat, harmonogram spłaty;

  • Informacje o tym, czy spłacasz zobowiązania zgodnie z wyznaczonym terminem;

  • Informacje dotyczące opóźnień w spłacie oraz wysokości długu;

  • Informacje o poręczonych przez Ciebie zadłużeniach;

Kto sprawdza dane w BIK?

Masz w planach zaciągnąć kredyt gotówkowy? Bank bezwzględnie sprawdza swoich Klientów z pomocą Biura Informacji Kredytowej. Na podstawie raportów zweryfikować można historię kredytobiorcy, a także pozostałe zadłużenia, do których zobowiązany jest Klient. Negatywny wpis o spóźnieniu w spłacie rat spowoduje, że bank nie udzieli zgody kredytowej.

Wiele firm pożyczkowych, podobnie jak banki, sprawdza swoich potencjalnych Klientów. Umożliwia to obniżenie kosztów pożyczki i zapewnia korzystniejsze warunki ze względu na niższe ryzyko finansowe parabanku.

Pożyczka bez weryfikacji w BIK

Co jednak w przypadku, gdy historia kredytowa nie jest korzystna, a Ty potrzebujesz pieniędzy? Na rynku są dostępne usługi, które udzielane są bez sprawdzania BIK. Pożyczki tego typu mimo ograniczeń pod względem krótszego okresu spłaty lub niższej kwoty zobowiązania cieszą się ogromną popularnością. To bardzo często jedyne rozwiązanie, by uzyskać dodatkowe pieniądze i możliwość podpisania umowy pożyczkowej.

Jakie dokumenty są wymagane do otrzymania pożyczki bez BIK? Parabank będzie oczekiwać od Klienta wyłącznie osobistego oświadczenia o zarobkach, a także dowodu osobistego, dzięki któremu możliwa będzie weryfikacja tożsamości Klienta.

Podsumowanie

Możliwość sprawdzenia raportu na temat swojej historii kredytowej jest dobrym rozwiązaniem, szczególnie jeśli zamierzasz ubiegać się o zadłużenie, na którym Ci zależy. To także doskonała okazja do tego, by dowiedzieć się jakich informacji na Twój temat dowiedzą się bank lub firma pożyczkowa, w której złożone zostały wnioski o udzielenie zobowiązania. Założenie konta potrzebnego do sprawdzenia danych w BIK jest całkowicie bezpłatne, tak samo, jak otrzymanie raportu, nawet dwa razy do roku.

Kategoria:Chwilówki

Komentarze i opinie

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Badź pierwszy!