Jaki kredyt na garaż wybrać? Warunki kredytu gotówkowego i kredytu hipotecznego na garaż

Zaktualizowano: 2021-12-10 09:07
Opublikowano: 2021-12-10 08:14
Średnia ocena: 3,50/6 Głosów: 2
Warunki kredytu gotówkowego i kredytu hipotecznego na garaż

Kredyt na garaż to sposób na sfinansowanie budowy lub zakupu garażu. Dostępny jest zarówno jako kredyt gotówkowy, jak i jako hipoteczny. Możesz też zdecydować się na pożyczkę hipoteczną. Która z tych propozycji jest najbardziej atrakcyjna? Sprawdź gdzie wziąć kredyt na garaż!

Koszt wybudowania garażu murowanego waha się zwykle od 25 000 do 50 000 zł. Taka cena powoduje, że nawet najtańszy garaż potrafi więc znacząco obciążyć budżet inwestora. Rozwiązaniem dla tego problemu często jest kredyt na garaż. Czy warto go brać?

Czy w ofercie banków można znaleźć kredyt na garaż?

Kredyt na budowę garażu jest dostępny właściwie w każdym banku. Może jednak przyjmować zróżnicowane formy. Do wyboru masz kredyt gotówkowy oraz hipoteczny. Niekiedy dostępna jest również pożyczka hipoteczna.

 • Kredyt gotówkowy − często służy jako kredyt na zakup garażu wolnostojącego.
 • Kredyt hipoteczny − udzielany jest przez banki najczęściej wtedy, gdy garaż budowany jest w tym samym czasie, co dom.
 • Pożyczka hipoteczna – opcja pomiędzy kredytem gotówkowym a hipotecznym – sposób finansowania jest zabezpieczony wpisem na nieruchomości kredytobiorcy

Stopy procentowe NBP − czym są? Jak wyższe stopy procentowe wpływają na koszt kredytu?

Kredyt hipoteczny na kupno lub budowę garażu

Kredyt hipoteczny na garaż może być udzielony zarówno na garaż wolnostojący, jak i dołączony do domu. Kluczowe jest jednak to, że musi on posiadać odrębną księgę wieczystą.

Zwykle bank określa minimalną kwotę, którą możesz pożyczyć w ramach kredytu hipotecznego. Wynosi ona około 30 000 – 40 000 zł. W przypadku prostych konstrukcji takie środki mogą okazać się zbyt dużą sumą. Wtedy trzeba pomyśleć o innej formie kredytowania.

Ze względu na to, że istnieje wymóg minimalnej kwoty, może okazać się, że łatwiej Ci będzie otrzymać kredyt hipoteczny na mieszkanie i garaż naraz. Podobnie wygląda to, jeśli budujesz dom z garażem.

Zaletą kredytu hipotecznego są zdecydowanie korzystniejsze warunki kredytowania. Pod tym względem jest lepszym wyborem niż pożyczka hipoteczna na garaż czy też kredyt gotówkowy.

Minusem kredytu tego typu jest natomiast konieczność zgromadzenia dodatkowej dokumentacji, dłuższy czas oczekiwania na decyzję kredytową oraz pojawienie się dodatkowych wymagań, które stawiają banki.

Warto wiedzieć!

W przypadku kredytów hipotecznych niekiedy garaż można traktować jako wkład własny. Jeśli masz już na działce wybudowany garaż i starasz się o kredytowanie na dom, warto zapytać bank, czy zgodzi się na takie potraktowanie garażu.

Kredyt gotówkowy na kupno lub budowę garażu

Jaki kredyt na zakup garażu możesz wziąć, jeśli bank odmówi Ci udzielenia kredytu hipotecznego? Alternatywą będzie kredyt gotówkowy. Dlaczego warto wziąć go pod uwagę?

Zalety kredytu gotówkowego na garaż:

 • wysoka dostępność – możesz go zaciągnąć niemalże w każdym banku,
 • szybkość uzyskania środków – środki na koncie masz czasem nawet w ciągu 24h od złożenia wniosku,
 • brak konieczności wskazania celu kredytu – a co za tym idzie, nie musisz rozliczać się z tego, na co wydałeś pieniądze,
 • szerokie widełki kwot, które możesz pożyczyć – od 1000 do nawet 200 000 zł.

Niska kwota minimalna kredytu gotówkowego powoduje, że nie musisz martwić się o to, czy inwestycja nie będzie zbyt tania – tak jak ma to miejsce przy staraniu się o kredyt hipoteczny.

Kredyt gotówkowy na garaż ma też swoje słabe strony. Największą są wyższe koszty kredytowania. W tym przypadku kredyt nie jest w żaden sposób zabezpieczony, co wiąże się z wyższym ryzykiem dla banku. Podnosi on więc koszty kredytowania, aby sobie to ryzyko skompensować.

Warto wiedzieć!

Poza kredytem gotówkowym i hipotecznym dostępna jest też pożyczka hipoteczna. To zobowiązanie jest zabezpieczone wpisem na hipotece, tak samo jak przy kredycie hipotecznym. Środki z pożyczki możesz jednak wydać na dowolnie wybrany cel.

Warto sprawdzić: Jak obliczyć koszt kredytu – co składa się na koszt kredytu?

Jakie warunki należy spełnić, starając się o kredyt na garaż?

Kredyt gotówkowy na się zaciągnąć stosunkowo łatwo. Banki starają się bowiem do minimum ograniczać zakres wymaganych formalności. Do pewnej kwoty wszystko da się załatwić online lub w telefonicznej rozmowie z konsultantem.

Aby wziąć kredyt gotówkowy na garaż, musisz:

 • być pełnoletni,
 • mieć wystarczająco wysoką zdolność kredytową,
 • mieć korzystną historię kredytową.

W przypadku kredytów hipotecznych warunków do spełnienia jest znacznie więcej. Najistotniejszy to możliwość ustanowienia hipoteki w księdze wieczystej nieruchomości. Najlepiej więc, żeby garaż miał ustanowioną odrębną księgę. W innym wypadku wpisu trzeba dokonać na gruncie, na którym garaż ma być posadowiony.

Niezbędny jest ponadto wkład własny. Zgodnie z rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego wkład ten powinien wynosić co najmniej 20% wartości kredytu. Zdarza się jednak, że banki decydują się obniżyć go w konkretnej sytuacji do 10% - pozostałą kwotę zastępując koniecznością wykupienia ubezpieczenia lub zaoferowania innej formy ubezpieczenia.

Podobnie jak w przypadku kredytów gotówkowych potrzebne jest również posiadanie wysokiej zdolności kredytowej oraz możliwość pochwalenia się pozytywną historią kredytową w Biurze Informacji Kredytowej.

Czytaj również: Jak wziąć kredyt – jakie warunki należy spełnić, by zdobyć kredyt?

Jakie dokumenty przygotować wnioskując o kredyt na garaż?

Zakres niezbędnej dokumentacji zależny jest od tego, czy zdecydujesz się na kredyt gotówkowy, czy hipoteczny.

Kredyt gotówkowy na garaż − potrzebna dokumentacja

Kredyt hipoteczny – potrzebna dokumentacja

 • Umowa przedwstępna – gwarantuje zawarcie umowy przyrzeczonej kupna-sprzedaży garażu lub wyodrębnionego miejsca postojowego.
 • Dokument potwierdzający prawa dotychczasowego właściciela garażu do sprzedawanego przez niego obiektu i prawa do swobodnego dysponowania garażem.
 • Odpis z księgi wieczystej nieruchomości nie starszy niż 3 miesiące.

Co jeśli garaż nie posiada księgi wieczystej? Potrzebny jest wtedy inny dokument, który potwierdza aktualny stan prawny nieruchomości. Może to być:

 • umowa nabycia przez kredytobiorcę tej nieruchomości,
 • akt notarialny, który będzie potwierdzał darowiznę nieruchomości na rzecz kredytobiorcy,
 • prawomocne postanowienie sądu potwierdzające prawa kredytobiorcy do danej nieruchomości.

Ile kosztuje kredyt na garaż?

Koszt kredytu na garaż zależny jest od następujących czynników:

 • rodzaju kredytowania,
 • czasu trwania zobowiązania,
 • wysokości pożyczanej kwoty,
 • konkretnej oferty banku.

Koszt kredytu gotówkowego na garaż na przykładach

Nazwa banku

Kwota kredytu

Okres spłaty

RRSO

Koszt

Citi Handlowy

20 000 zł

60 miesięcy

8,77%

4 582,74 zł

Alior Bank

30 000 zł

60 miesięcy

8,77%

6 877,69 zł

Alior Bank

40 000 zł

120 miesięcy

8,15%

17 889,14 zł

Koszt kredytu hipotecznego na garaż na przykładach

Nazwa banku

Kwota kredytu

Okres spłaty

RRSO

Koszt

Bank Pekao

50 000 zł

5 lat

5,23%

6 764,20 zł

Bank PKO

50 000 zł

3 lata

5,29 zł

4 084,96 zł

Bank Pekao

50 000 zł

10 lat

4,83%

12 832,00 zł

Jak widać zwykle koszty, jakie niesie za sobą kredyt na garaż, rosną wraz z wydłużeniem okresu spłaty zobowiązania. Dokładne koszty pomoże Ci ustalić kalkulator kredytowy dostępny za darmo na naszej stronie.

W jakim banku złożyć wniosek o kredyt na garaż?

Jaki kredyt na garaż będzie najlepszy? W którym banku zaciągnięcie zobowiązania opłaca się najbardziej? Zależne jest to od tego, jak dużo środków chcesz pożyczyć oraz na jak długo.

Kredyt gotówkowy na garaż – trzy najlepsze banki

 • PKO BP
 • Alior Bank
 • Santander Consumer

Kredyt hipoteczny na garaż – trzy najlepsze banki

 • Bank Pekao
 • Bank PKO
 • Santander Bank

O czym pamiętać, decydując się na kredyt na garaż?

Wybierając kredyt na garaż, warto mieć w pamięci to, że wcale nie tak łatwo jest dostać atrakcyjną ofertę. Ze względów ekonomicznych zdecydowanie lepszym wyborem będzie kredyt hipoteczny, ale banki niechętnie udzielają tego typu kredytów na sam garaż. Argument jest taki, że garaż dużo trudniej sprzedać niż mieszkanie, co może być kłopotem, jeśli nie poradzisz sobie ze spłatą zobowiązania na czas.

Pamiętaj również o tym, że w przypadku kredytów hipotecznych obowiązuje zwykle minimalna kwota zobowiązania. Oznacza to, że kredyt może zostać przyznany w praktyce tylko na większy garaż murowany. W innym przypadku skup się na szybkich kredytach gotówkowych.

Nie przegap:

WIBOR(R) – co to jest? Aktualne stawki WIBOR(R) 1M, 3M, 6M

O jaki kredyt hipoteczny starać się przy zarobkach 3000 netto miesięcznie?

Ile trzeba mieć punktów w BIK, aby otrzymać kredyt? Jak zdobyć kredyt z niskim scoringiem?

Komentarze

Powiązane artykuły

Mieszkanie na Start. Ile wyniesie rata kredytu? Warunki programu

Mieszkanie na Start. Ile wyniesie rata kredytu? Warunki programu

...to może Cię zainteresować: Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt hipoteczny? Bezpieczny Kredyt 2% nie wprowadzał progów dochodowych. W...

...od kiedy będzie dostępny? Obecnie projekt zakładający tanie kredyty hipoteczne znajduje się na ścieżce legislacyjnej – jest w trakcie...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Kredyt dla służb mundurowych w ofercie banków

Kredyt dla służb mundurowych w ofercie banków

...udzielone: Sprawdź: Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy? Kredyt dla mundurowych, obecny w okresowych lub stałych ofertach...

...zbudowanie wystarczająco wysokiego wkładu własnego na kredyt hipoteczny dla policjanta lub żołnierza. Kredyt hipoteczny w ING Banku...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Źródła dochodu akceptowane i nieakceptowane przez banki

Źródła dochodu akceptowane i nieakceptowane przez banki

...źródeł. Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy? Już na samym początku procesu ubiegania się o kredyt, bank prosi...

...źródła dochodu? Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? Dochód z umowy o pracę jest traktowany jako jeden z najbardziej...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Do ilu banków można złożyć wniosek o kredyt hipoteczny?

Do ilu banków można złożyć wniosek o kredyt hipoteczny?

...najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i możliwościom finansowym. W ten sposób masz większe szanse na znalezienie oferty, która będzie najkorzystniejsza dla Ciebie. Liczba składanych wniosków o kredyt hipoteczny może budzić wątpliwości. Co do zasady, można składać wiele wniosków o kredyt hipoteczny, jednak warto robić to z rozwagą. BIK podaje, że złożenie kilku zapytań kredytowych w krótkim...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Jak obliczyć koszt budowy domu {{year}} i jak sporządzić kosztorys?

Jak obliczyć koszt budowy domu 2024 i jak sporządzić kosztorys?

...nie zastąpi profesjonalnego kosztorysu. Oceń swoje szanse na kredyt hipoteczny – sprawdź nasz kalkulator zdolności kredytowej! Kosztorys...

...dostarczyć kosztorys budowy domu do banku. Wkład własny przy kredycie hipotecznym to minimum 20%, chyba że zdecydujesz się na ubezpieczenie niskiego...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Książeczka mieszkaniowa premia gwarancyjna {{year}}

Książeczka mieszkaniowa premia gwarancyjna 2024

...na precyzyjne i oficjalne wyliczenie przysługującej premii. Dzięki temu możesz wyliczyć ile pieniędzy będziesz posiadać na wkład własny, jeśli interesuje Cię kredyt hipoteczny. Od 19 stycznia 2021 roku, wszyscy posiadacze książeczek mieszkaniowych muszą dokonać ich rejestracji w banku, który zarządza ich rachunkiem. Rejestracja musi być...

Zobacz więcej
15 min. czytania