O jaki kredyt hipoteczny starać się przy zarobkach 3000 netto miesięcznie?

Zaktualizowano: 2021-12-07 09:30
Opublikowano: 2021-12-07 08:14
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 1
O jaki kredyt hipoteczny starać się przy zarobkach 3000 netto?

Nazbierałeś w końcu pieniądze na wkład własny i chcesz kupić mieszkanie? Nie jesteś jednak pewien, czy bank Ci go przyzna? Sprawdź wspólnie z nami, jaki kredyt hipoteczny przy zarobkach 3000 netto można otrzymać i co oprócz zarobków może mieć wpływ na wysokość przyznania kredytu!

Mediana wynagrodzeń w Polsce wynosi nieco ponad 4000 złotych netto, a to oznacza, że połowa Polaków zarabia poniżej tej kwoty. Jeśli do nich należysz i chcesz kupić mieszkanie, to zapewne zastanawiasz się, czy masz w ogóle na to szansę. Najpewniej tak, ale wiele zależy od kwoty, o jaką chcesz się ubiegać. Podpowiadamy, jaki kredyt przy zarobkach 3000 netto możesz otrzymać, a także ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny.

Zdolność kredytowa a dochód 3000 złotych netto

Zanim odpowiemy na pytanie, jaka jest zdolność kredytowa przy zarobkach 3000 zł netto, należy najpierw przyjrzeć się samemu zagadnieniu zdolności kredytowej.

Ktoś, kto ma zdolność kredytową, ma wystarczająco dużo pieniędzy lub majątku, aby banki i inne organizacje były skłonne pożyczyć mu pieniądze. Przynajmniej w teorii, bo w praktyce to może nie wystarczyć. Dlaczego? Musisz również wykazać, że wiesz, jak odpowiedzialnie obchodzić się ze swoimi pieniędzmi i wszelkimi długami, które zaciągasz. Oznacza to więc, że umiejętnie powinieneś budować swoją historię kredytową. 

To, co przyczynia się do uznania za zdolność kredytową, może się różnić w zależności od rodzaju kredytu, o który się ubiegasz. Im większy kredyt chcesz pozyskać, tym większą musisz mieć zdolność kredytową. Kredytodawcy hipoteczni mają zazwyczaj wyższe standardy zdolności kredytowej niż wystawcy kart kredytowych. A to z uwagi na wyższą wartość kredytu. 

Jakie zarobki na kredyt hipoteczny w 2021 roku były więc wystarczające? Nie ma na to jednej odpowiedzi, ponieważ wiele zależy także od wydatków. A każda osoba może mieć nieco inne koszty życia. Wynajem mieszkania, czynsz, utrzymanie małżonka lub dzieci, leasing na samochód − jest wiele kosztów, które mogą być różne dla każdej z osób. Niemniej, z pewnością kwota dochodu powinna być wyższa od najniższej krajowej pensji, czyli nieco ponad 2000 złotych.

Ile trzeba mieć punktów w BIK, aby otrzymać kredyt? Jak zdobyć kredyt z niskim scoringiem?

Jak samodzielnie obliczyć zdolność kredytową?

Zadajesz sobie pytanie: jaką mam zdolność kredytową? Już nie musisz! Na to pytanie możesz otrzymać szybką odpowiedź i to bez konieczności składania wniosku o kredyt. Służą do tego specjalne kalkulatory, które znajdziesz w sieci. Musisz podać jedynie wysokość osiąganych dochodów, a także szacunkowe koszty życia. Pamiętaj jednak, że wyniki są orientacyjne i nie należy ich przyjmować za pewnik.

Czy bank udzieli kredyt przy zarobkach 3000 złotych netto?

Wiesz już, że sama kwota zarobków bankowi niewiele mówi, w końcu osoba, która zarabia 5000 złotych, może sama utrzymywać 5-osobową rodzinę, a wtedy jej wydatki będą bardzo wysokie, tym bardziej, gdy spłaca np. zaciągnięty wcześniej kredyt gotówkowy. Załóżmy jednak, że nie masz żadnych kredytów do spłaty, a Twoje główne koszty życia to rachunki za prąd i wodę oraz wydatki na żywność. 

Kredyt hipoteczny a zarobki 3000 netto

Kredyt hipoteczny przy zarobkach 3000 netto jest jak najbardziej możliwy do uzyskania, jednak jego kwota nie będzie bardzo wysoka. Wystarczy posłużyć się kalkulatorem kredytu hipotecznego, aby sprawdzić, że kredyt hipoteczny w wysokości 200 tys. na 25 lat, to miesięczna rata w wysokości 1000 złotych. Jeśli odejmiesz ją od 3000 złotych pensji, to na życie pozostaną Ci 2000 zł. 

Przeciętne miesięczne wydatki na 1 osobę w gospodarstwach domowych osiągnęły w 2020 r. wartość 1210 złotych, co oznacza, że nadal pozostanie Ci prawie 800 złotych do dyspozycji. To oznacza, że bank uzna najpewniej, że posiadasz wystarczającą zdolność kredytową. Może to się jednak zmienić, gdy zechcesz ubiegać się o wyższą kwotę kredytu hipotecznego.

Kredyt gotówkowy a zarobki 3000 netto

W przypadku kredytu gotówkowego sytuacja jest nieco prostsza. Przeważnie mamy bowiem do czynienia z niższą kwotą kredytu. A w tej sytuacji zarobki na poziomie 3000 złotych netto bez wątpienia powinny być wystarczające. Załóżmy jednak, że chcesz ubiegać się o dość wysoki kredyt gotówkowy. Czy masz go szansę otrzymać? Jakie zarobki przy kredycie 100 tys. będą wymagane?

W dużym stopniu zależy to od okresu kredytowania. Jeśli wybierzesz kredyt na 100 tys. i 120 miesięcy spłaty (10 lat), to miesięczna rata wyniesie ok. 1300 złotych. Czy zatem 3 tys. złotych wystarczy? Opierając się o założenia z akapitu powyżej, wydaje się, że tak. Odejmując przeciętne wydatki na 1 osobę w Polsce i ratę kredytu, nadal pozostaje Ci ok. 500 złotych do dyspozycji. Bezpieczniej będzie jednak wydłużyć okres kredytowania, aby uzyskać mniejszą miesięczną ratę. Musisz przecież zabezpieczyć się na okoliczność niespodziewanych wydatków.  

Sprawdź koniecznie: Kredyt hipoteczny czy gotówkowy − jaki kredyt wybrać kupując mieszkanie? Różnice, opinie

Jaki kredyt hipoteczny przy zarobkach 3000 netto? Symulacja kredytu

Ile kredytu przy zarobkach 3000 złotych można otrzymać? Skoro przeciętne wydatki na osobę wynoszą ok. 1200 złotych, to oznacza, że zostaje Ci jeszcze 1800 złotych do rozdysponowania. Jeśli jednak mieszkasz sam, to koszty będą większe. Załóżmy, że płacisz czynsz za mieszkanie i rachunki (np. za internet i telefon) oraz wydajesz na jedzenie. To oznacza, że potrzebujesz nawet 1500 złotych. Bank nie przydzieli Ci kredytu, który pochłonie wszystkie Twoje oszczędności. Rata Twojego kredytu powinna wynieść maksymalnie do 1000 złotych.

Na jaki kredyt możesz więc liczyć? Prawdopodobnie bank przyzna Ci 160-180 tys. złotych, przy założeniu, że wybierzesz kredyt hipoteczny na 25 lat. Wówczas Twoja rata wyniesie 850-950 złotych miesięcznie. Z pewnością nie będziesz mieć problemu z otrzymaniem kredytu  w wysokości 120 tys. złotych na 25 lat, gdyż rata będzie dość niska − ok. 660 złotych miesięcznie.

Kredyt hipoteczny przy zarobkach 3000 netto a wkład własny

Im wyższy, wkład własny do kredytu hipotecznego, tym większa szansa na lepszą zdolność kredytową. Wysoki wkład własny sprawia także, że potrzebna kwota kredytu jest mniejsza. Obecnie większość banków wymaga wkładu na poziomie 20%. Niektóre godzą się na 10-procentowy wkład własny, ale pod warunkiem wykupienia dodatkowego ubezpieczenia. Zdecydowanie lepiej wpłacić więc 20%, a jeśli to możliwe, to nawet nieco więcej.

Jak zwiększyć zdolność kredytową przy zarobkach 3000 netto?

Co jeśli 3000 złotych netto nie wystarczy? Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach? W takiej sytuacji musisz zwiększyć swoją zdolność kredytową. Masz na to kilka sposobów.

Pierwszy z nich to dołączenie do kredytu drugiej osoby. Oznacza to, że musisz znaleźć współkredytobiorcę. Może to być ktoś z rodziny, ale niekoniecznie. Pamiętaj jednak, że w przypadku wystąpienia problemów ze spłatą zobowiązania, na tej osobie będzie ciążyć obowiązek spłaty.

Inne rozwiązanie to zabezpieczenie kredytu inną hipoteką. Dostępne jest wyłącznie, gdy jesteś właścicielem drugiej nieruchomości. To, jaki kredyt hipoteczny przy zarobkach 3500 netto otrzymasz, także możesz sprawdzić, korzystając z kalkulatora kredytu.

Odpowiedź na pytanie, jaki kredyt hipoteczny przy zarobkach 4000 netto, a jaki przy 3000, będzie już za to zupełnie inna kwota.

Kredyt hipoteczny przy zarobkach 3000 netto − gdzie złożyć wniosek?

Szukasz atrakcyjnej oferty kredytu hipotecznego? Warto je śledzić na bieżąco, ponieważ cały czas ulegają zmianom. Najszybciej sprawdzisz je, korzystając z kalkulatora kredytów hipotecznych lub zdając się na poradę doradcy kredytowego. Oba te sposoby umożliwiają łatwe porównanie licznych ofert.

Sprawdź także:

Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy? Kiedy zdecydować się na kredyt w banku?

Co zapewnia bon mieszkaniowy w ramach Nowego Ładu? Sprawdź warunki społecznego i rodzinnego bonu mieszkaniowego

Czym jest program Mieszkanie za remont i czy warto z niego skorzystać?

Komentarze

Powiązane artykuły

Czy można zmienić współkredytobiorcę? Jak to zrobić?
03.08.2022

Czy można zmienić współkredytobiorcę? Jak to zrobić?

...okazuje się jednak, że zarówno kredyt długoterminowy, jak i kredyt gotówkowy można, po spełnieniu określonych warunków, przepisać na inną...

...pozytywnej decyzji kredytowej. Osoby zaciągające wspólnie kredyt hipoteczny rzadko zastanawiają się, co stanie się z zobowiązaniem, gdy...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Ile wynoszą ukryte koszty kredytu hipotecznego?
02.08.2022

Ile wynoszą ukryte koszty kredytu hipotecznego?

...miesięcznych rat. Na co należy zwrócić uwagę, zaciągając kredyt hipoteczny? Jakie są koszty wzięcia kredytu hipotecznego? Osoby, które...

...weryfikować dostępne oferty. Warto pamiętać o tym, że koszt kredytu hipotecznego to nie tylko odsetki, ale również dodatkowe opłaty, które...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Czy warto nadpłacić kredyt hipoteczny w trakcie wakacji kredytowych?
28.07.2022

Czy warto nadpłacić kredyt hipoteczny w trakcie wakacji kredytowych?

...jest korzystna, nic nie stoi na przeszkodzie, by nadpłacać kredyt hipoteczny. Czy jednak można nadpłacać kredyt w trakcie wakacji kredytowych?...

...spłacających kredyty mieszkaniowe. Mówi o tym art. 38 Ustawy o kredycie hipotecznym z dnia 23 marca 2017 r., według którego można w każdym czasie...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Jak wykupić mieszkanie TBS na własność?
26.07.2022

Jak wykupić mieszkanie TBS na własność?

...w terminie krótszym niż ustawowe 10 lat. Banki oferują kredyty hipoteczne na wykup mieszkania TBS. Oferty takie ma między innymi Alior Bank...

...określone kryteria dochodowe), których nie stać na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Żeby wynająć mieszkanie w TBS, trzeba być zameldowanym i...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Jaki jest maksymalny wiek kredytobiorcy przy kredycie hipotecznym?
19.07.2022

Jaki jest maksymalny wiek kredytobiorcy przy kredycie hipotecznym?

...zaciągające kredyt hipoteczny często zastanawiają się, jakie czynniki bierze pod uwagę bank...

...wpływa na decyzję banku? Czy seniorzy mają szansę na otrzymanie kredytu hipotecznego? Wiek a kredyt hipoteczny – jak metryka wpływa na szansę...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Na czym polega prolongata kredytu i kiedy warto z niej skorzystać?
11.07.2022

Na czym polega prolongata kredytu i kiedy warto z niej skorzystać?

...którzy zaciągają zobowiązanie, np. kredyt hipoteczny, są drobiazgowo weryfikowani przez banki – sprawdzana jest zdolność kredytowa, wysokość zarobków, ewentualne zadłużenia, scoring BIK oraz inne czynniki. Niestety nawet krystaliczna historia...

Zobacz więcej
8 min. czytania