O jaki kredyt hipoteczny starać się przy zarobkach 3000 netto miesięcznie?

Zaktualizowano: 2021-12-07 09:30
Opublikowano: 2021-12-07 08:14
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 1
O jaki kredyt hipoteczny starać się przy zarobkach 3000 netto?

Nazbierałeś w końcu pieniądze na wkład własny i chcesz kupić mieszkanie? Nie jesteś jednak pewien, czy bank Ci go przyzna? Sprawdź wspólnie z nami, jaki kredyt hipoteczny przy zarobkach 3000 netto można otrzymać i co oprócz zarobków może mieć wpływ na wysokość przyznania kredytu!

Mediana wynagrodzeń w Polsce wynosi nieco ponad 4000 złotych netto, a to oznacza, że połowa Polaków zarabia poniżej tej kwoty. Jeśli do nich należysz i chcesz kupić mieszkanie, to zapewne zastanawiasz się, czy masz w ogóle na to szansę. Najpewniej tak, ale wiele zależy od kwoty, o jaką chcesz się ubiegać. Podpowiadamy, jaki kredyt przy zarobkach 3000 netto możesz otrzymać, a także ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny.

Zdolność kredytowa a dochód 3000 złotych netto

Zanim odpowiemy na pytanie, jaka jest zdolność kredytowa przy zarobkach 3000 zł netto, należy najpierw przyjrzeć się samemu zagadnieniu zdolności kredytowej.

Ktoś, kto ma zdolność kredytową, ma wystarczająco dużo pieniędzy lub majątku, aby banki i inne organizacje były skłonne pożyczyć mu pieniądze. Przynajmniej w teorii, bo w praktyce to może nie wystarczyć. Dlaczego? Musisz również wykazać, że wiesz, jak odpowiedzialnie obchodzić się ze swoimi pieniędzmi i wszelkimi długami, które zaciągasz. Oznacza to więc, że umiejętnie powinieneś budować swoją historię kredytową. 

To, co przyczynia się do uznania za zdolność kredytową, może się różnić w zależności od rodzaju kredytu, o który się ubiegasz. Im większy kredyt chcesz pozyskać, tym większą musisz mieć zdolność kredytową. Kredytodawcy hipoteczni mają zazwyczaj wyższe standardy zdolności kredytowej niż wystawcy kart kredytowych. A to z uwagi na wyższą wartość kredytu. 

Jakie zarobki na kredyt hipoteczny w 2021 roku były więc wystarczające? Nie ma na to jednej odpowiedzi, ponieważ wiele zależy także od wydatków. A każda osoba może mieć nieco inne koszty życia. Wynajem mieszkania, czynsz, utrzymanie małżonka lub dzieci, leasing na samochód − jest wiele kosztów, które mogą być różne dla każdej z osób. Niemniej, z pewnością kwota dochodu powinna być wyższa od najniższej krajowej pensji, czyli nieco ponad 2000 złotych.

Ile trzeba mieć punktów w BIK, aby otrzymać kredyt? Jak zdobyć kredyt z niskim scoringiem?

Jak samodzielnie obliczyć zdolność kredytową?

Zadajesz sobie pytanie: jaką mam zdolność kredytową? Już nie musisz! Na to pytanie możesz otrzymać szybką odpowiedź i to bez konieczności składania wniosku o kredyt. Służą do tego specjalne kalkulatory, które znajdziesz w sieci. Musisz podać jedynie wysokość osiąganych dochodów, a także szacunkowe koszty życia. Pamiętaj jednak, że wyniki są orientacyjne i nie należy ich przyjmować za pewnik.

Czy bank udzieli kredyt przy zarobkach 3000 złotych netto?

Wiesz już, że sama kwota zarobków bankowi niewiele mówi, w końcu osoba, która zarabia 5000 złotych, może sama utrzymywać 5-osobową rodzinę, a wtedy jej wydatki będą bardzo wysokie, tym bardziej, gdy spłaca np. zaciągnięty wcześniej kredyt gotówkowy. Załóżmy jednak, że nie masz żadnych kredytów do spłaty, a Twoje główne koszty życia to rachunki za prąd i wodę oraz wydatki na żywność. 

Kredyt hipoteczny a zarobki 3000 netto

Kredyt hipoteczny przy zarobkach 3000 netto jest jak najbardziej możliwy do uzyskania, jednak jego kwota nie będzie bardzo wysoka. Wystarczy posłużyć się kalkulatorem kredytu hipotecznego, aby sprawdzić, że kredyt hipoteczny w wysokości 200 tys. na 25 lat, to miesięczna rata w wysokości 1000 złotych. Jeśli odejmiesz ją od 3000 złotych pensji, to na życie pozostaną Ci 2000 zł. 

Przeciętne miesięczne wydatki na 1 osobę w gospodarstwach domowych osiągnęły w 2020 r. wartość 1210 złotych, co oznacza, że nadal pozostanie Ci prawie 800 złotych do dyspozycji. To oznacza, że bank uzna najpewniej, że posiadasz wystarczającą zdolność kredytową. Może to się jednak zmienić, gdy zechcesz ubiegać się o wyższą kwotę kredytu hipotecznego.

Kredyt gotówkowy a zarobki 3000 netto

W przypadku kredytu gotówkowego sytuacja jest nieco prostsza. Przeważnie mamy bowiem do czynienia z niższą kwotą kredytu. A w tej sytuacji zarobki na poziomie 3000 złotych netto bez wątpienia powinny być wystarczające. Załóżmy jednak, że chcesz ubiegać się o dość wysoki kredyt gotówkowy. Czy masz go szansę otrzymać? Jakie zarobki przy kredycie 100 tys. będą wymagane?

W dużym stopniu zależy to od okresu kredytowania. Jeśli wybierzesz kredyt na 100 tys. i 120 miesięcy spłaty (10 lat), to miesięczna rata wyniesie ok. 1300 złotych. Czy zatem 3 tys. złotych wystarczy? Opierając się o założenia z akapitu powyżej, wydaje się, że tak. Odejmując przeciętne wydatki na 1 osobę w Polsce i ratę kredytu, nadal pozostaje Ci ok. 500 złotych do dyspozycji. Bezpieczniej będzie jednak wydłużyć okres kredytowania, aby uzyskać mniejszą miesięczną ratę. Musisz przecież zabezpieczyć się na okoliczność niespodziewanych wydatków.  

Sprawdź koniecznie: Kredyt hipoteczny czy gotówkowy − jaki kredyt wybrać kupując mieszkanie? Różnice, opinie

Jaki kredyt hipoteczny przy zarobkach 3000 netto? Symulacja kredytu

Ile kredytu przy zarobkach 3000 złotych można otrzymać? Skoro przeciętne wydatki na osobę wynoszą ok. 1200 złotych, to oznacza, że zostaje Ci jeszcze 1800 złotych do rozdysponowania. Jeśli jednak mieszkasz sam, to koszty będą większe. Załóżmy, że płacisz czynsz za mieszkanie i rachunki (np. za internet i telefon) oraz wydajesz na jedzenie. To oznacza, że potrzebujesz nawet 1500 złotych. Bank nie przydzieli Ci kredytu, który pochłonie wszystkie Twoje oszczędności. Rata Twojego kredytu powinna wynieść maksymalnie do 1000 złotych.

Na jaki kredyt możesz więc liczyć? Prawdopodobnie bank przyzna Ci 160-180 tys. złotych, przy założeniu, że wybierzesz kredyt hipoteczny na 25 lat. Wówczas Twoja rata wyniesie 850-950 złotych miesięcznie. Z pewnością nie będziesz mieć problemu z otrzymaniem kredytu  w wysokości 120 tys. złotych na 25 lat, gdyż rata będzie dość niska − ok. 660 złotych miesięcznie.

Kredyt hipoteczny przy zarobkach 3000 netto a wkład własny

Im wyższy, wkład własny do kredytu hipotecznego, tym większa szansa na lepszą zdolność kredytową. Wysoki wkład własny sprawia także, że potrzebna kwota kredytu jest mniejsza. Obecnie większość banków wymaga wkładu na poziomie 20%. Niektóre godzą się na 10-procentowy wkład własny, ale pod warunkiem wykupienia dodatkowego ubezpieczenia. Zdecydowanie lepiej wpłacić więc 20%, a jeśli to możliwe, to nawet nieco więcej.

Jak zwiększyć zdolność kredytową przy zarobkach 3000 netto?

Co jeśli 3000 złotych netto nie wystarczy? Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach? W takiej sytuacji musisz zwiększyć swoją zdolność kredytową. Masz na to kilka sposobów.

Pierwszy z nich to dołączenie do kredytu drugiej osoby. Oznacza to, że musisz znaleźć współkredytobiorcę. Może to być ktoś z rodziny, ale niekoniecznie. Pamiętaj jednak, że w przypadku wystąpienia problemów ze spłatą zobowiązania, na tej osobie będzie ciążyć obowiązek spłaty.

Inne rozwiązanie to zabezpieczenie kredytu inną hipoteką. Dostępne jest wyłącznie, gdy jesteś właścicielem drugiej nieruchomości. To, jaki kredyt hipoteczny przy zarobkach 3500 netto otrzymasz, także możesz sprawdzić, korzystając z kalkulatora kredytu.

Odpowiedź na pytanie, jaki kredyt hipoteczny przy zarobkach 4000 netto, a jaki przy 3000, będzie już za to zupełnie inna kwota.

Kredyt hipoteczny przy zarobkach 3000 netto − gdzie złożyć wniosek?

Szukasz atrakcyjnej oferty kredytu hipotecznego? Warto je śledzić na bieżąco, ponieważ cały czas ulegają zmianom. Najszybciej sprawdzisz je, korzystając z kalkulatora kredytów hipotecznych lub zdając się na poradę doradcy kredytowego. Oba te sposoby umożliwiają łatwe porównanie licznych ofert.

Sprawdź także:

Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy? Kiedy zdecydować się na kredyt w banku?

Co zapewnia bon mieszkaniowy w ramach Nowego Ładu? Sprawdź warunki społecznego i rodzinnego bonu mieszkaniowego

Czym jest program Mieszkanie za remont i czy warto z niego skorzystać?

Komentarze

Powiązane artykuły

Bezpieczny kredyt 2 proc. Kiedy rusza program i kto z niego skorzysta?
30.01.2023

Bezpieczny kredyt 2 proc. Kiedy rusza program i kto z niego skorzysta?

...programu rządowego, który zwiększa szanse Polaków na zakup wymarzonej nieruchomości. Program Pierwsze Mieszkanie zakłada wsparcie w postaci udzielenia gwarancji na nisko oprocentowany kredyt hipoteczny, a także ułatwienia w zakładaniu kont oszczędnościowych, z których środki zostaną przeznaczone na cel mieszkaniowy. W poniższym artykule zajmiemy się pierwszym pomysłem – programem...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Program Pierwsze Mieszkanie
23.01.2023

Kto będzie mógł skorzystać z programu Pierwsze Mieszkanie?

...obecnej sytuacji gospodarczej szczególnie trudno jest uzyskać zgodę na kredyt hipoteczny – w obliczu rosnących rat zobowiązań oraz rekordowych stóp procentowych zdolność kredytowa Polaków znacząco spadła. Rozwiązaniem na problemy z zakupem własnego lokum może być program...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Rządowe dopłaty do kredytów hipotecznych w 2023 roku
20.01.2023

Rządowe dopłaty do kredytów hipotecznych w 2023 roku

...dopłaty do kredytów mieszkaniowych. Jeśli więc spłacasz kredyt hipoteczny, dopłaty rządowe mogą Ci pomóc przez pewien czas w spłacie...

...względu na wysokie stopy procentowe kredyty hipoteczne w 2023 r. wciąż są dość drogie, co powoduje, że nie tylko...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Mieszkanie bezczynszowe
28.12.2022

Mieszkanie bezczynszowe. Czym jest i czy warto się zdecydować?

Mieszkanie bezczynszowe, czyli pozbawione konieczności uiszczania comiesięcznych należności do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, wydaje się bardzo korzystnym rozwiązaniem. Niższe opłaty oznaczają spore oszczędności, jednak wiąże się z nimi znacznie większa odpowiedzialność właścicieli niż w przypadku tradycyjnych, czynszowych mieszkań. Czy warto kupić mieszkanie...
Zobacz więcej
6 min. czytania
Jak wziąć i ile kosztuje kredyt hipoteczny dla singla?
14.12.2022

Jak wziąć i ile kosztuje kredyt hipoteczny dla singla?

...zarobki i mieć nerwy ze stali. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny dla singla? Jakie są alternatywy w przypadku negatywnej decyzji?...

...a ostateczny koszt zobowiązania jest wysoki. Jeśli zależy Ci na kredycie hipotecznym dla singla, sprawdź forum dla kredytobiorców lub zasięgnij porady...

Zobacz więcej
7 min. czytania
O ile wzrosły raty kredytów hipotecznych w 2022 roku?
08.12.2022

O ile wzrosły raty kredytów hipotecznych w 2022 roku? Jak poradzić sobie z wyższą ratą kredytu na mieszkanie?

...stóp procentowych. Osoby, które kilka lat temu zaciągnęły kredyt hipoteczny, teraz muszą zmierzyć się z dużymi podwyżkami, często nawet o...

...na 30 lat [marża 2,3%, WIBOR(R) 3M]. Sprawdźmy wyliczenie raty kredytu hipotecznego dla kwoty 500 tys. zł. W tym przypadku opłata przed...

Zobacz więcej
5 min. czytania