Kredyty hipoteczne 7 min. czytania

Kto będzie mógł skorzystać z programu Pierwsze Mieszkanie?

Zaktualizowano: 2023-01-31 11:20
Opublikowano: 2023-01-23 08:25
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 1
Program Pierwsze Mieszkanie

Pierwsze mieszkanie to szczególne miejsce – wymarzone cztery kąty, w których zaczynamy tworzyć rodzinę i w końcu czujemy, że jesteśmy „na swoim”. Niestety mało kogo stać obecnie na zakup nieruchomości za gotówkę, nawet jeśli jest to niewielka kawalerka. Czy program Pierwsze mieszkanie ma szansę spełnić marzenia młodych Polaków o własnym lokum?

W obecnej sytuacji gospodarczej szczególnie trudno jest uzyskać zgodę na kredyt hipoteczny – w obliczu rosnących rat zobowiązań oraz rekordowych stóp procentowych zdolność kredytowa Polaków znacząco spadła.

Rozwiązaniem na problemy z zakupem własnego lokum może być program Pierwsze mieszkanie. O projekcie opracowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii po raz pierwszy usłyszeliśmy pod koniec ubiegłego roku, a ruszyć ma już nawet 1 lipca 2023 roku.

Program Pierwsze mieszkanie – najważniejsze informacje

Obecnie obserwujemy zapaść na rynku mieszkaniowym i kredytowym – ze względu na trudną sytuację gospodarczą, wysoką inflację i utrzymujące się na rekordowym poziomie stopy procentowe, zainteresowanie kredytami hipotecznymi jest coraz mniejsze, a sprzedaż mieszkań spada.

Rząd postanowił wyjść naprzeciw oczekiwaniom Polaków, szczególnie osób młodych, które chcą kupić własne cztery kąty i stworzył nowy program Pierwsze Mieszkanie. Zakłada on między innymi dofinansowanie kredytu na zakup własnego lokum oraz system pomocy dla osób oszczędzających na mieszkanie.

Co ważne, nowe rozwiązanie nie przewiduje progu dochodowego, a zatem o pomoc będzie mogło starać się szerokie grono odbiorców. Zasady przyznawania wsparcia i szczegóły programu Pierwsze mieszkanie można znaleźć na rządowej stronie gov.pl.

Na czym ma polegać program Pierwsze mieszkanie?

Program Pierwsze mieszkanie opiera się na dwóch filarach:

Bezpieczny Kredyt 2% dofinansowanie zakupu mieszkania 2023.

 • Gwarancja oprocentowania kredytu w wysokości 2% - resztę dopłaci budżet państwa.
 • Osoby korzystające ze wsparcia zyskają obniżenie raty o różnicę między stałą stopą procentową ustaloną na podstawie średniego oprocentowania kredytów o stałej stopie, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%.
 • Z dopłat będzie można korzystać przez 10 lat.
 • Po 10 latach spłata według standardowego oprocentowania, w ratach równych.
 • Program nie wprowadza żadnych limitów cenowych za 1 m2 mieszkania.
 • Nie jest wymagany wkład własny.
 • Prowizję i marżę banku pokrywa klient.

Konto Mieszkaniowe – ma pomóc w gromadzeniu środków na zakup własnego M.

 • Program polega na wprowadzeniu konta oszczędnościowego, na które będzie można wpłacać środki, a budżet państwa dopłaci specjalną Premię Mieszkaniową równej rocznemu wskaźnikowi inflacji lub wskaźnikowi wzrostu cen mieszkań.
 • Premia będzie naliczana corocznie i wypłacana jednorazowo.
 • Będzie można ją przeznaczyć na zakup loku (mieszkania lub domu) lub wkład w inwestycję.
 • Konto będzie można prowadzić od 3 do 10 lat.
 • Wprowadzono warunek minimum 11 wpłat rocznie.
 • Zaoszczędzone środki będzie można wydać w ciągu 5 lat.
 • Odsetki są zwolnione z podatku Belki.

Sprawdź również: Mieszkanie dla Młodych – najważniejsze informacje i warunki oferty

Ile pieniędzy będzie można uzyskać w ramach programu Pierwsze mieszkanie?

W ramach programu Bezpieczny Kredyt można uzyskać 500 tys. zł. Małżeństwa lub rodzice minimum jednego wspólnego dziecka będą mogły otrzymać maksymalnie 600 tys. zł. Środki będzie można przeznaczyć na lokal z rynku pierwotnego lub wtórnego.

Eksperci z HRE Investments przekonują, że w przypadku kredytu w kwocie 500 tys. zł z okresem spłaty w ciągu 30 lat, będzie można zyskać ponad 235 tys. dopłaty z budżetu państwa. Poniżej przedstawiamy przykładowe kalkulacje:

 • Okres kredytowania: 30 lat
 • Kwota kredytu: 350 tys. zł

Oprocentowanie (z marżą): 8,46%

Pierwsza rata bez dopłaty: 3439,72 zł

Pierwsza rata po dopłacie: 1802,31 zł

Rata stała po 10 latach: 2019,02 zł.

 • Okres kredytowania: 20 lat
 • Kwota kredytu: 400 tys. zł

Oprocentowanie (z marżą): 8,46%

Pierwsza rata bez dopłaty: 4486,67 zł

Pierwsza rata po dopłacie: 2615,33 zł

Rata stała po 10 latach: 2475,44 zł.

Kto będzie mógł skorzystać z programu Pierwsze mieszkanie?

Z programu Bezpieczny Kredyt 2% będą mogły skorzystać osoby do 45. roku życia, które nie miały i nie mają własnego mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. Jeżeli z programu chce skorzystać małżeństwo lub rodzice wspólnego dziecka, kryterium wiekowe będzie musiało spełnić tylko jedna osoba.

Na możliwość skorzystania z Konta Mieszkaniowego mogą liczyć osoby, które nie mają i nie miały własnego mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu.

Ze wsparcia mogą też korzystać osoby posiadające już mieszkanie na własność – niewielkie, które nie wystarcza na potrzeby rodziny z co najmniej dwójką dzieci (własnych lub przysposobionych). Ustawodawca wyszczególnił, że lokal nie może mieć powierzchni większej niż:

 • 50 m2 przy dwójce dzieci,
 • 75 m2 przy 3 dzieci i
 • 90 m2 przy 4,
 • bez limitu m2 przy 5 i większej liczbie dzieci.

Kto nie będzie mógł skorzystać z programu Pierwsze mieszkanie?

 • Z rozwiązań dotyczących Bezpiecznego Kredytu 2% nie będą mogły skorzystać osoby, które przekroczą próg wiekowy – powyżej 45 lat. Wsparcia nie otrzymają też posiadacze nieruchomości – mieszkania, domu lub mieszkania spółdzielczego.
 • Program nie dotyczy też osób, które otrzymały mieszkanie w ramach darowizny, a ta została następnie cofnięta. Nie spełniają bowiem przesłanek programu – już kiedyś posiadały lokal na własność.
 • Z rozwiązań dotyczących oszczędzania nie skorzystają natomiast właściciele lokali lub osoby, których mieszkania przekraczają limit powierzchni ustalony w ramach programu.
 • Program nie jest też przeznaczony dla małżeństw, w których jedna osoba ma nieruchomość na własność, nawet jeśli między małżonkami panuje ustrój rozdzielności majątkowej.

Od kiedy można będzie skorzystać z programu Pierwsze mieszkanie?

Chcesz skorzystać z rozwiązań oferowanych przez program Pierwsze Mieszkanie? Od kiedy będzie można uzyskać kredyt z dopłatą lub oszczędzać na specjalnym koncie?

Szacuje się, że rządowe pomysły mają wejść w życie w okresie letnim – jeszcze przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi. Ustawodawcy zależy na szybkim przeprowadzeniu procesu legislacyjnego. Na dopłaty z programu Pierwsze Mieszkanie będzie można już zatem liczyć w lipcu 2023 roku.

Kliknij i sprawdź: O ile spadnie rata kredytów hipotecznych w 2023 roku?

Czy warto zdecydować się na skorzystanie z programu Pierwsze Mieszkanie?

Zdania na temat nowej propozycji rządu są podzielone. Część ekspertów pozytywnie przyjmuje plany wprowadzenia programu Pierwsze Mieszkanie. Opinie skupiają się przede wszystkim na możliwości pobudzenia popytu na zakup mieszkań w kolejnych latach. Eksperci mają nadzieję, że proponowane rozwiązania zapewnią wzrost zainteresowania nieruchomościami o kilkanaście procent.

Z kolei analitycy rynku mieszkaniowego wyrażają obawę, że program może przyczynić się do wzrostu cen mieszkań. Żeby do tego nie doprowadzić, konieczne byłoby wdrożenie dodatkowych programów zwiększających ilość nieruchomości na rynku.

Według Eurostatu Polska ma jeden z najgorszych wyników pod względem przeludnienia mieszkań w całej Europie. W 2020 roku niemal 37% obywateli naszego kraju mieszkało w przeludnionych mieszkaniach.

Specjaliści badający rynek mieszkaniowy podkreślają jednak, że założenia projektu mogą jeszcze ulec modyfikacji – o tym, jakie skutki przyniesie program Pierwsze Mieszkanie, dowiemy się w najbliższym czasie, a beneficjenci z pewnością będą dzielić się swoimi uwagami na naszym forum – zachęcamy do śledzenia!

Nie przegap: Mieszkanie bezczynszowe. Czym jest i czy warto się zdecydować?

Komentarze

Powiązane artykuły

Bezpieczny kredyt 2 proc. Kiedy rusza program i kto z niego skorzysta?
30.01.2023

Bezpieczny kredyt 2 proc. Kiedy rusza program i kto z niego skorzysta?

...programu rządowego, który zwiększa szanse Polaków na zakup wymarzonej nieruchomości. Program Pierwsze Mieszkanie zakłada wsparcie w postaci udzielenia gwarancji na nisko oprocentowany kredyt hipoteczny, a także ułatwienia w zakładaniu kont oszczędnościowych, z których środki zostaną przeznaczone na cel mieszkaniowy. W poniższym artykule zajmiemy się pierwszym pomysłem – programem...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Rządowe dopłaty do kredytów hipotecznych w 2023 roku
20.01.2023

Rządowe dopłaty do kredytów hipotecznych w 2023 roku

...dopłaty do kredytów mieszkaniowych. Jeśli więc spłacasz kredyt hipoteczny, dopłaty rządowe mogą Ci pomóc przez pewien czas w spłacie...

...względu na wysokie stopy procentowe kredyty hipoteczne w 2023 r. wciąż są dość drogie, co powoduje, że nie tylko...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Mieszkanie bezczynszowe
28.12.2022

Mieszkanie bezczynszowe. Czym jest i czy warto się zdecydować?

Mieszkanie bezczynszowe, czyli pozbawione konieczności uiszczania comiesięcznych należności do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, wydaje się bardzo korzystnym rozwiązaniem. Niższe opłaty oznaczają spore oszczędności, jednak wiąże się z nimi znacznie większa odpowiedzialność właścicieli niż w przypadku tradycyjnych, czynszowych mieszkań. Czy warto kupić mieszkanie...
Zobacz więcej
6 min. czytania
Jak wziąć i ile kosztuje kredyt hipoteczny dla singla?
14.12.2022

Jak wziąć i ile kosztuje kredyt hipoteczny dla singla?

...zarobki i mieć nerwy ze stali. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny dla singla? Jakie są alternatywy w przypadku negatywnej decyzji?...

...a ostateczny koszt zobowiązania jest wysoki. Jeśli zależy Ci na kredycie hipotecznym dla singla, sprawdź forum dla kredytobiorców lub zasięgnij porady...

Zobacz więcej
7 min. czytania
O ile wzrosły raty kredytów hipotecznych w 2022 roku?
08.12.2022

O ile wzrosły raty kredytów hipotecznych w 2022 roku? Jak poradzić sobie z wyższą ratą kredytu na mieszkanie?

...stóp procentowych. Osoby, które kilka lat temu zaciągnęły kredyt hipoteczny, teraz muszą zmierzyć się z dużymi podwyżkami, często nawet o...

...na 30 lat [marża 2,3%, WIBOR(R) 3M]. Sprawdźmy wyliczenie raty kredytu hipotecznego dla kwoty 500 tys. zł. W tym przypadku opłata przed...

Zobacz więcej
5 min. czytania
O ile spadnie rata kredytów hipotecznych w 2023 roku?
08.12.2022

O ile spadnie rata kredytów hipotecznych w 2023 roku?

...wówczas także ta zmiana będzie korzystna? Likwidacja WIBOR® a kredyt hipoteczny to obecnie gorący temat. Nie da się ukryć, że rząd swoją...

...to zależność, która powinna zadowolić Polaków spłacających kredyty hipoteczne. Średnio rata zmniejszyłaby się o kilkaset złotych. Przeczytaj...

Zobacz więcej
6 min. czytania