Kredyty hipoteczne 7 min. czytania

Kto będzie mógł skorzystać z programu Pierwsze Mieszkanie?

Zaktualizowano: 2023-01-31 11:20
Opublikowano: 2023-01-23 08:25
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 1
Program Pierwsze Mieszkanie

Pierwsze mieszkanie to szczególne miejsce – wymarzone cztery kąty, w których zaczynamy tworzyć rodzinę i w końcu czujemy, że jesteśmy „na swoim”. Niestety mało kogo stać obecnie na zakup nieruchomości za gotówkę, nawet jeśli jest to niewielka kawalerka. Czy program Pierwsze mieszkanie ma szansę spełnić marzenia młodych Polaków o własnym lokum?

W obecnej sytuacji gospodarczej szczególnie trudno jest uzyskać zgodę na kredyt hipoteczny – w obliczu rosnących rat zobowiązań oraz rekordowych stóp procentowych zdolność kredytowa Polaków znacząco spadła.

Rozwiązaniem na problemy z zakupem własnego lokum może być program Pierwsze mieszkanie. O projekcie opracowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii po raz pierwszy usłyszeliśmy pod koniec ubiegłego roku, a ruszyć ma już nawet 1 lipca 2023 roku.

Program Pierwsze mieszkanie – najważniejsze informacje

Obecnie obserwujemy zapaść na rynku mieszkaniowym i kredytowym – ze względu na trudną sytuację gospodarczą, wysoką inflację i utrzymujące się na rekordowym poziomie stopy procentowe, zainteresowanie kredytami hipotecznymi jest coraz mniejsze, a sprzedaż mieszkań spada.

Rząd postanowił wyjść naprzeciw oczekiwaniom Polaków, szczególnie osób młodych, które chcą kupić własne cztery kąty i stworzył nowy program Pierwsze Mieszkanie. Zakłada on między innymi dofinansowanie kredytu na zakup własnego lokum oraz system pomocy dla osób oszczędzających na mieszkanie.

Co ważne, nowe rozwiązanie nie przewiduje progu dochodowego, a zatem o pomoc będzie mogło starać się szerokie grono odbiorców. Zasady przyznawania wsparcia i szczegóły programu Pierwsze mieszkanie można znaleźć na rządowej stronie gov.pl.

Na czym ma polegać program Pierwsze mieszkanie?

Program Pierwsze mieszkanie opiera się na dwóch filarach:

Bezpieczny Kredyt 2% dofinansowanie zakupu mieszkania 2023.

 • Gwarancja oprocentowania kredytu w wysokości 2% - resztę dopłaci budżet państwa.
 • Osoby korzystające ze wsparcia zyskają obniżenie raty o różnicę między stałą stopą procentową ustaloną na podstawie średniego oprocentowania kredytów o stałej stopie, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%.
 • Z dopłat będzie można korzystać przez 10 lat.
 • Po 10 latach spłata według standardowego oprocentowania, w ratach równych.
 • Program nie wprowadza żadnych limitów cenowych za 1 m2 mieszkania.
 • Nie jest wymagany wkład własny.
 • Prowizję i marżę banku pokrywa klient.

Konto Mieszkaniowe – ma pomóc w gromadzeniu środków na zakup własnego M.

 • Program polega na wprowadzeniu konta oszczędnościowego, na które będzie można wpłacać środki, a budżet państwa dopłaci specjalną Premię Mieszkaniową równej rocznemu wskaźnikowi inflacji lub wskaźnikowi wzrostu cen mieszkań.
 • Premia będzie naliczana corocznie i wypłacana jednorazowo.
 • Będzie można ją przeznaczyć na zakup loku (mieszkania lub domu) lub wkład w inwestycję.
 • Konto będzie można prowadzić od 3 do 10 lat.
 • Wprowadzono warunek minimum 11 wpłat rocznie.
 • Zaoszczędzone środki będzie można wydać w ciągu 5 lat.
 • Odsetki są zwolnione z podatku Belki.

Sprawdź również: Mieszkanie dla Młodych – najważniejsze informacje i warunki oferty

Ile pieniędzy będzie można uzyskać w ramach programu Pierwsze mieszkanie?

W ramach programu Bezpieczny Kredyt można uzyskać 500 tys. zł. Małżeństwa lub rodzice minimum jednego wspólnego dziecka będą mogły otrzymać maksymalnie 600 tys. zł. Środki będzie można przeznaczyć na lokal z rynku pierwotnego lub wtórnego.

Eksperci z HRE Investments przekonują, że w przypadku kredytu w kwocie 500 tys. zł z okresem spłaty w ciągu 30 lat, będzie można zyskać ponad 235 tys. dopłaty z budżetu państwa. Poniżej przedstawiamy przykładowe kalkulacje:

 • Okres kredytowania: 30 lat
 • Kwota kredytu: 350 tys. zł

Oprocentowanie (z marżą): 8,46%

Pierwsza rata bez dopłaty: 3439,72 zł

Pierwsza rata po dopłacie: 1802,31 zł

Rata stała po 10 latach: 2019,02 zł.

 • Okres kredytowania: 20 lat
 • Kwota kredytu: 400 tys. zł

Oprocentowanie (z marżą): 8,46%

Pierwsza rata bez dopłaty: 4486,67 zł

Pierwsza rata po dopłacie: 2615,33 zł

Rata stała po 10 latach: 2475,44 zł.

Kto będzie mógł skorzystać z programu Pierwsze mieszkanie?

Z programu Bezpieczny Kredyt 2% będą mogły skorzystać osoby do 45. roku życia, które nie miały i nie mają własnego mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. Jeżeli z programu chce skorzystać małżeństwo lub rodzice wspólnego dziecka, kryterium wiekowe będzie musiało spełnić tylko jedna osoba.

Na możliwość skorzystania z Konta Mieszkaniowego mogą liczyć osoby, które nie mają i nie miały własnego mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu.

Ze wsparcia mogą też korzystać osoby posiadające już mieszkanie na własność – niewielkie, które nie wystarcza na potrzeby rodziny z co najmniej dwójką dzieci (własnych lub przysposobionych). Ustawodawca wyszczególnił, że lokal nie może mieć powierzchni większej niż:

 • 50 m2 przy dwójce dzieci,
 • 75 m2 przy 3 dzieci i
 • 90 m2 przy 4,
 • bez limitu m2 przy 5 i większej liczbie dzieci.

Kto nie będzie mógł skorzystać z programu Pierwsze mieszkanie?

 • Z rozwiązań dotyczących Bezpiecznego Kredytu 2% nie będą mogły skorzystać osoby, które przekroczą próg wiekowy – powyżej 45 lat. Wsparcia nie otrzymają też posiadacze nieruchomości – mieszkania, domu lub mieszkania spółdzielczego.
 • Program nie dotyczy też osób, które otrzymały mieszkanie w ramach darowizny, a ta została następnie cofnięta. Nie spełniają bowiem przesłanek programu – już kiedyś posiadały lokal na własność.
 • Z rozwiązań dotyczących oszczędzania nie skorzystają natomiast właściciele lokali lub osoby, których mieszkania przekraczają limit powierzchni ustalony w ramach programu.
 • Program nie jest też przeznaczony dla małżeństw, w których jedna osoba ma nieruchomość na własność, nawet jeśli między małżonkami panuje ustrój rozdzielności majątkowej.

Od kiedy można będzie skorzystać z programu Pierwsze mieszkanie?

Chcesz skorzystać z rozwiązań oferowanych przez program Pierwsze Mieszkanie? Od kiedy będzie można uzyskać kredyt z dopłatą lub oszczędzać na specjalnym koncie?

Szacuje się, że rządowe pomysły mają wejść w życie w okresie letnim – jeszcze przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi. Ustawodawcy zależy na szybkim przeprowadzeniu procesu legislacyjnego. Na dopłaty z programu Pierwsze Mieszkanie będzie można już zatem liczyć w lipcu 2023 roku.

Kliknij i sprawdź: O ile spadnie rata kredytów hipotecznych w 2023 roku?

Czy warto zdecydować się na skorzystanie z programu Pierwsze Mieszkanie?

Zdania na temat nowej propozycji rządu są podzielone. Część ekspertów pozytywnie przyjmuje plany wprowadzenia programu Pierwsze Mieszkanie. Opinie skupiają się przede wszystkim na możliwości pobudzenia popytu na zakup mieszkań w kolejnych latach. Eksperci mają nadzieję, że proponowane rozwiązania zapewnią wzrost zainteresowania nieruchomościami o kilkanaście procent.

Z kolei analitycy rynku mieszkaniowego wyrażają obawę, że program może przyczynić się do wzrostu cen mieszkań. Żeby do tego nie doprowadzić, konieczne byłoby wdrożenie dodatkowych programów zwiększających ilość nieruchomości na rynku.

Według Eurostatu Polska ma jeden z najgorszych wyników pod względem przeludnienia mieszkań w całej Europie. W 2020 roku niemal 37% obywateli naszego kraju mieszkało w przeludnionych mieszkaniach.

Specjaliści badający rynek mieszkaniowy podkreślają jednak, że założenia projektu mogą jeszcze ulec modyfikacji – o tym, jakie skutki przyniesie program Pierwsze Mieszkanie, dowiemy się w najbliższym czasie, a beneficjenci z pewnością będą dzielić się swoimi uwagami na naszym forum – zachęcamy do śledzenia!

Nie przegap: Mieszkanie bezczynszowe. Czym jest i czy warto się zdecydować?

Komentarze

Powiązane artykuły

Kredyt 70 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków
29.05.2023

Kredyt 70 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

...odpowiemy też na pytanie, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy. Kredyt na 70 tys. zł może przybierać różne formy. Wiele...

...zobowiązaniami finansowymi. Warto przeczytać: Jakie dokumenty do kredytu gotówkowego są wymagane przed zawarciem umowy z bankiem? Jakie zarobki musisz...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Kredyt hipoteczny a umowa na czas określony
24.05.2023

Kredyt hipoteczny a umowa na czas określony

...na obniżenie zdolności kredytowej. Umowa na czas określony a kredyt hipoteczny – prezentujemy najważniejsze wskazówki i porady dla klientów...

...kto z niego skorzysta? Jaki jest maksymalny wiek kredytobiorcy przy kredycie hipotecznym?...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Kredyt 250 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków
22.05.2023

Kredyt 250 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

...zobowiązanie długoterminowe. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy w takiej wysokości? Jakie warunki należy spełnić, żeby uzyskać...

...w takiej wysokości? Jakie warunki należy spełnić, żeby uzyskać kredyt hipoteczny? Osoby, które zastanawiają się, jak dostać kredyt 250 tys. zł...

Zobacz więcej
9 min. czytania
wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego i hipotecznego
19.05.2023

Na czym polega wcześniejsza spłata kredytu? Ile można zaoszczędzić spłacając wcześniej kredyt?

...spłata jest możliwa bez względu na to, czy masz kredyt gotówkowy, czy kredyt hipoteczny. Wcześniej warto jednak skontaktować...

...którzy jeszcze kilka lat temu zaciągnęli kredyt hipoteczny, mogą mieć obecnie problem ze spłatą zobowiązań. Dotyczy to...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Kredyt 60 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków
17.05.2023

Kredyt 60 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

...własną sytuację finansową. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy? Jakie warunki należy spełnić? Banki mają w swojej ofercie wiele...

...najważniejsze informacje w formie tabeli. Pierwsza dotyczy kredytu gotówkowego i uwzględnia okres kredytowania na 60, 96 i 120 miesięcy. Zanim...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Kredyt 500 tys. złotych
15.05.2023

Kredyt 500 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

...kwocie 500 tys. zł zaciągnąć można głównie kredyt hipoteczny, ponieważ przy tak wysokiej kwocie pożyczju banki wymagają solidnego zabezpieczenia w postaci hipoteki na nieruchomości. Należy też mieć odpowiednią zdolność kredytową, ponieważ kredyt 500...

Zobacz więcej
10 min. czytania