Kredyt 150 tysięcy − gdzie złożyć wniosek o kredyt gotówkowy i kredyt hipoteczny na 150 tys. złotych?

Zaktualizowano: 2021-11-08 09:25
Opublikowano: 2020-02-28 13:56
Średnia ocena: 5,93/6 Głosów: 28
Kredyt 150 tysięcy − gdzie złożyć wniosek?

Kredyt 150 tys. zł, choć opiewa na wysoką kwotę, to często jest możliwy do dostania bez wychodzenia z domu. Okres spłaty zwykle wynosi co najmniej kilka lat, dlatego, zanim podejmiemy jakąkolwiek decyzję, warto przejrzeć i porównać dostępne oferty. Może się okazać, że bardziej niż zwykły kredyt gotówkowy 150 tys. zł, w przypadku potrzeb mieszkaniowych bardziej opłaca się wziąć kredyt hipoteczny 150 tys. zł. Pomożemy Ci dokonać właściwego wyboru!

Zainteresowanie kredytami na wysokie kwoty (powyżej 50 tys. zł) jest bardzo duże, co potwierdzają dane z BIK z września 2021 roku. Z aktualnego raportu wynika, że produkty finansowe na wyższe kwoty stanowią 64,6% wartości sprzedaży w pierwszych dziewięciu miesiącach bieżącego roku. O ile więc kredyt hipoteczny na kwotę 150 tys. zł ze względu na swoją specyfikę i przeznaczenie może nie cieszy się dużym zainteresowaniem, to już na kredyt gotówkowy o identycznej wartości jest całkiem spory popyt.

Kredyt 150 tys. – najważniejsze informacje

O kredyt w kwocie 150 tys. zł można ubiegać się, chcąc pozyskać finansowanie zarówno na dowolny cel, jak i z konkretnym wskazaniem, np. na zakup samochodu lub nieruchomości. Chcąc mieć jak największe szanse na otrzymanie 150 tys. kredytu, trzeba przekonać bank, że zobowiązanie będzie regulowane zgodnie z harmonogramem spłaty. Co za tym idzie, należy wykazać się przede wszystkim dobrą zdolnością kredytową, a w przypadku kredytu hipotecznego dodatkowo wnieść odpowiednio wysoki wkład własny – minimum 10%, czyli co najmniej 15 tys. zł.

Okres spłaty dla kredytu zaciągniętego na kwotę 150 tys. zł zazwyczaj sięga kilku lat, maksymalnie 10. Decydując się na kredyt hipoteczny, można liczyć na jego wydłużenie do 15-20 lat. Jeśli chodzi o wysokość miesięcznej raty, to oczywiście zależy ona od kosztów kredytu, o których więcej powiemy sobie w dalszej części artykułu.

Sposób ubiegania się o kredyt równy 150 tys. zł zależy w dużej mierze od polityki banku. Jest to dość spora kwota, więc każdy kredytodawca z całą pewnością przyjrzy się dochodom i ogólnej sytuacji finansowej wnioskującego, zatem nie ma co liczyć na wnioskowanie na podstawie samego wniosku kredytowego. Niektóre banki idą jednak swoim klientom na rękę i umożliwiają załatwienie przynajmniej części formalności przez internet.

Kredyt 150 tys. – jakie warunki musi spełnić kredytobiorca?

Dzisiaj banki dużo chętniej udzielają kredytów opiewających na wysokie kwoty, w dodatku robią to, przyjmując nieco uproszczone procedury wnioskowania. Możliwość ubiegania się o finansowanie przez internet nie oznacza jednak, że podstawą udzielenia kredytu będzie sam wniosek. Zanim bank wyda decyzję kredytową, zweryfikuje wiarygodność potencjalnego klienta i sprawdzi, czy spełnia on stawiane przed nim warunki.

Aby móc wziąć kredyt 150 tysięcy złotych, zainteresowany musi:

 • mieć skończone 18 lat – kredyt udzielany jest wyłącznie osobom pełnoletnim,
 • wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową – największe szanse ma ten, kto posiada stabilne zatrudnienie, ma wysokie zarobki i nie ma zobowiązań, a jeśli ma, to spłaca je w terminie,
 • mieć dobrą historią kredytowania – wszelkie opóźnienia w spłacie działają na niekorzyść, podobnie jak całkowity brak historii kredytowej.

Od przyszłych kredytobiorców wymaga się także posiadania zdolności do czynności prawnych oraz stałego adresu zamieszkania, a także konta w banku, numeru telefonu i adresu e-mail.

Kredyt 150 tys. – ile trzeba zarabiać, żeby otrzymać kredyt 150 tys.?

Trudno jest jednoznacznie powiedzieć, jakie powinno się mieć dokładnie dochody, aby bez problemu otrzymać kredyt na 150 tys. zł. Sporo zależy od pozostałych warunków finansowania jak choćby długości okresu spłaty. Przy rozpatrywaniu sytuacji klienta pod uwagę brane są także koszty życia, a nawet liczba osób w gospodarstwie.

Każdy przypadek jest więc rozpatrywany indywidualnie. Głównie chodzi o to, by wnioskujący o kredyt zarabiał tyle, by po uregulowaniu miesięcznych zobowiązań mógł przeznaczyć z góry określoną kwotę na spłatę długu, przy czym wysokość zobowiązań kredytowych nie powinna przekraczać 2/3 dochodów.

Kredyt 150 tys. – jakie zarobki będą odpowiednie? Minimalna krajowa może okazać się niewystarczająca, aby otrzymać pozytywną decyzję kredytową, ale już zarabiając kilkaset złotych więcej przy niezbyt wysokich wydatkach, szanse na kredyt są i to spore.

Trzeba jednak pamiętać, że w świetle prawa każdy bank może samodzielnie ustalać stosunek raty do dochodów klienta. Zatem chęć udzielenia kredytu przy określonych zarobkach przez jeden bank nie gwarantuje uzyskania go w innym.

Kredyt gotówkowy 150 tys. – warunki oferty

Z pewnością masz już podstawową wiedzę o kredytach gotówkowych. Zanim jednak rozpoczniesz poszukiwania kredytu 150 tys. na dowolny cel, przypomnij sobie, czego możesz oczekiwać, decydując się na takie zadłużenie.

Zacznijmy od tego, że wnioskując o kredyt gotówkowy na kwotę 150 tysięcy złotych, bank będzie wymagać potwierdzenia osiąganych dochodów. Sposobów na to jest co najmniej kilka. Można przedłożyć wraz z wnioskiem o kredyt zaświadczenie od pracodawcy, wyciąg z rachunku bankowego, na które wpływa wynagrodzenie z ostatnich 3 lub 6 miesięcy czy deklarację podatkową za ubiegły rok. Biorąc 150 tys. kredytu gotówkowego, raczej żaden bank nie zgodzi się na przeprowadzenie analizy zdolności kredytowej wyłącznie na podstawie oświadczenia kredytobiorcy.

We wniosku kredytowym należy przedstawić podstawowe informacje takie jak dane osobowe czy informacje o miesięcznych zobowiązaniach i kosztach wynikających z utrzymania gospodarstwa domowego.

Starając się o kredyt na 150 tys. na 10 lat, może dodatkowo pojawić się konieczność:

 • uruchomienia konta osobistego (jeśli się go jeszcze w danym banku nie ma),
 • uzyskania pisemnej zgody współmałżonka na zaciągnięcie kredytu,
 • zawarcia dodatkowego ubezpieczenia.

Przed uruchomieniem procedury kredytowej powinno się dokładnie przeanalizować koszty finansowania. Aby dowiedzieć się, ile będzie kosztować pożyczka gotówkowa 150 tys. zł, wystarczy spojrzeć na RRSO danej oferty. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto jeszcze porównać kredyty z różnych banków, zwracając szczególną uwagę nie tylko na oprocentowanie, ale też opłaty dodatkowe i możliwość ich obniżenia. To, która pożyczka 150 tys. zł jest najtańsza, pozwoli wyłonić aktualny ranking kredytów gotówkowych.

Kredyt hipoteczny 150 tys. – warunki oferty

Hipoteczny kredyt na kwotę 150 000 złotych nie cieszy się tak dużą popularnością, jak pożyczka na dowolny cel. Wynika to z faktu, że w większości przypadków takie finansowanie nie wystarczy, aby kupić nieruchomość, nawet po dodaniu 10-procentowego wkładu własnego. Na kredyt mieszkaniowy w kwocie 150 tys. zł decydują się głównie ci, którzy mają odłożone sporo gotówki i niewiele im brakuje do spełnienia marzenia o własnym mieszkaniu.

Zasady wnioskowania przy kredycie hipotecznym bez względu na kwotę są zawsze takie same. Kredytobiorca starający się o niego musi spełnić o wiele więcej wymagań niż przy kredycie gotówkowym. Przede wszystkim musi wnieść wkład własny – minimum 10%, czyli 15 tys. zł, a w niektórych bankach nawet 2-krotnie więcej. Niebagatelne znaczenie ma też wiek, który w zależności od polityki banku czasami nie może być wyższy niż 75-80 lat. Kredyt hipoteczny to zobowiązanie długoterminowe, a kredytodawcy w ten sposób ograniczają ryzyko związane z brakiem spłaty zobowiązania.

Wnioskując o kredyt na zakup mieszkania, jest też więcej dokumentów do złożenia i formalności do dopełnienia niż podczas starań o pożyczkę gotówkową. Dłuższy jest czas oczekiwania na decyzję kredytową. Jedyny plus jest taki, że zwykle koszty takiego finansowania są niższe. Biorąc na 10 lat kredyt mieszkaniowy 150 tys. zł, rata np. w banku PKO BP wyniesie ok. 1350,06 zł, a całkowita kwota do spłaty 162 007,24 zł. Przy kredycie gotówkowym kwota do zwrotu przy tak długim okresie spłaty z całą pewnością przekroczy 200 tys. zł, bez względu na to, gdzie zdecydujesz się go zaciągnąć.

Kredyt 150 tys. – okres kredytowania

W przypadku kredytu gotówkowego okres kredytowania jest mocno ograniczony. Jeśli zależy Ci na maksymalnie długim okresie spłaty, to w grę wchodzi jedynie kredyt 150 tys. na 10 lat. Z jednej strony banki nie chcą godzić się na dłuższy czas spłaty, z drugiej biorąc pod uwagę wysokie koszty finansowanie, wydłużanie okresu kredytowania jest po prostu nieopłacalne. Zdecydowanie korzystniej wypada kredyt 150 tys. na 5 lat niż potencjalnie na 15 lat.

Nieco inaczej jest w przypadku ofert przeznaczonych na zakup nieruchomości. Można wziąć kredyt hipoteczny 150 tys. na 10 lat, ale zazwyczaj nic nie stoi na przeszkodzie, by wziąć kredyt 150 tys. na 15 lat, a czasem i na 20 lat. Warto jednak podkreślić, że im dłuższy okres spłaty, tym wyższe koszty, dlatego lepiej niż hipoteczny kredyt 150 tys. na 20 lat zadłużyć się na dużo krócej.

Kredyt 150 tys. – wymagane dokumenty

Zastanawiasz się, czy można wziąć kredyt 150 tys. bez zaświadczeń? Z uwagi na stosunkowo wysoką kwotę finansowania, nie jest to możliwe. Dobra informacja jest taka, że przy zwykłym kredycie gotówkowym lista koniecznych do złożenia dokumentów nie jest długa. Widnieją na niej przede wszystkim takie dokumenty jak:

Inaczej sytuacja wygląda podczas wnioskowania o kredyt hipoteczny. Bank będzie wymagać dokumentów do weryfikacji źródła przychodów. Osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę będzie musiała złożyć m.in. oświadczenie o dochodach, umowę o pracę, zaświadczenie o źródle dochodów, pełny wyciąg z rachunku bankowego, na który wpływa wynagrodzenie czy PIT 37 (za ostatnie dwa lata) wraz z potwierdzeniem przyjęcia przez Urząd Skarbowy. Dokumenty mogą różnić się w zależności od sposobu zatrudnienia. Do tego dojdą jeszcze dokumenty dotyczące nieruchomości.

Kredyt 150 tys. – kalkulator. Ile kosztuje kredyt 150 tys.?

Każdego kredytobiorcę zawsze ciekawi, ile trzeba oddać, biorąc kredyt 150 tys. zł. Dlatego przygotowaliśmy krótkie zestawienie aktualnie dostępnych kredytów gotówkowych do wspomnianą kwotę z 10-letnim okresem spłaty:

 • kredyt gotówkowy BNP Paribas – oprocentowanie: 7,99%, RRSO: 8,29%, kwota do spłaty: 218 294,92 zł,
 • kredyt gotówkowy Santander – oprocentowanie: 7,14%, RRSO: 8,71%, kwota do spłaty: 222 052,60 zł,
 • kredyt gotówkowy Kasa Stefczyka – oprocentowanie: 7,20%, RRSO: 10,28%, kwota do spłaty: 236 156,88 zł,
 • kredyt gotówkowy Alior Bank – oprocentowanie: 5,99%, RRSO: 11,10%, kwota do spłaty: 243 593,86 zł,
 • kredyt gotówkowy Bank Pekao – oprocentowanie: 6%, RRSO: 13,62%, kwota do spłaty: 267 032,16 zł.

Widać zatem, że koszty są bardzo wysokie. Kredyt na 150 tys. zł ma oprocentowanie od 6% do 8%, ale RRSSO potrafi wynieść nawet ponad 10%.

Kredyt 150 tys. – gdzie złożyć wniosek?

Jeśli oczekujesz odpowiedzi na pytanie, gdzie najlepiej wziąć kredyt 150 tys. zł, to niestety nie będziemy Ci jej w stanie udzielić. Możemy jedynie podpowiedzieć, jak szukać oferty, by znaleźć taką, która będzie przede wszystkim tania, ale i skrojona na miarę.

By znaleźć odpowiedni kredyt 150 tys. zł, prześledź aktualny ranking kredytów gotówkowych lub hipotecznych. Posortuj wyniki według wybranego parametru, a Twoim oczom ukażą się oferty najbardziej dostosowane do potrzeb. Zalecamy sprawdzić propozycje popularnych banków, np. kredyt 150 tys. zł do PKO BP, Pekao, mBanku, Millennium, BNP Paribas, Alior Banku, Santander i wielu innych.

Pomocne w wyłonieniu idealnego kredytu na 150 tys. zł mogą okazać się też opinie osób, które zdecydowały się z danego produktu skorzystać. Bez problemu znajdziesz je w internecie choćby na różnego rodzaju forach.

To może Cię zainteresować: Gdzie najłatwiej dostać kredyt? Sprawdź, jaki bank wybrać!

Kredyt 150 tys. – o czym warto pamiętać?

W dobie pandemii niektóre banki zdecydowały się uprościć procedurę wnioskowania także na wyższe kwoty, w tym właśnie kredyt na 150 tys. zł. Pozostałe elementy procedury kredytowej jednak pozostają bez zmian. Oznacza to, że kredytodawca zweryfikuje historię kredytową wnioskującego, prześwietlając informacje o nim w bazach dłużników.

Nie da się wziąć kredytu w banku bez BIK, a że tutaj chodzi o duże pieniądze, to negatywna historia kredytowa całkowicie przekreśli szanse na finansowanie. Wtedy jedynym rozwiązaniem pozostanie kredyt pozabankowy 150 tys. zł. Decydując się na taki produkt, mimo wszystko warto mieć się na baczności i dokładnie sprawdzić ofertę pod kątem ukrytych kosztów, by nie popaść w długi, które trudno będzie spłacić.

Komentarze

Powiązane artykuły

Jak sprawdzić ile rat zostało do spłacenia kredytu?
21.11.2022

Jak sprawdzić ile rat zostało do spłacenia kredytu?

...lub elektronicznej, jako załącznik do podpisywanej umowy np. kredytu gotówkowego. W przypadku gdy proces wnioskowania odbywa się zdalnie...

...spłaty, może on ulegać zmianom, niezależnie od tego, czy to kredyt hipoteczny, czy gotówkowy. Przykładem konieczności wprowadzenia modyfikacji...

Zobacz więcej
5 min. czytania
Czym jest dług alimentacyjny?
14.11.2022

Czym jest dług alimentacyjny? Konsekwencje niespłaconych długów alimentacyjnych

...2020, kiedy średni dług oscylował w granicach 40 tys. zł. Pomimo że osoby widniejące na listach dłużników mają poważne trudności np. z zaciągnięciem kredytu gotówkowego, zakupami na raty czy podpisaniem umowy z telefonią komórkową, długi z tytułu niepłaconych alimentów rosną i wynoszą obecnie prawie 11,8 mld zł. W Krajowym...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Stopy procentowe NBP − czym są?
09.11.2022

Stopy procentowe NBP − czym są? Jak wyższe stopy procentowe wpływają na koszt kredytu?

...banku Polskiego przez Radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony...

...radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony może to doprowadzić do...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Gdzie złożyć wniosek o pożyczkę z największą przyznawalnością?
24.10.2022

Gdzie złożyć wniosek o pożyczkę z największą przyznawalnością?

...pożyczkę z komornikiem od ręki? Klient, który chce uzyskać kredyt gotówkowy, musi spełnić szereg wymogów. Większość banków stosuje...

...z czynników, dzięki którym chwilówki oferowane przez firmy pozabankowe są tak popularne, są bez...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Kiedy możliwe jest umorzenie kredytu przez bank?
05.10.2022

Kiedy możliwe jest umorzenie kredytu przez bank?

...które uniemożliwiają spłatę zobowiązania. Łatwiej umorzyć kredyt gotówkowy niż hipoteczny – banki niechętnie zgadzają się na rezygnację...

...przyjąć lub odrzucić. Oznacza to, że do spłaty zaciągniętego kredytu hipotecznego, gotówkowego czy pożyczki konsolidacyjnej będą zobowiązani...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Jak kupić węgiel na raty? Czy bank udzieli kredytu na opał?
03.10.2022

Jak kupić węgiel na raty? Czy bank udzieli kredytu na opał?

...węgla świecą pustkami, a właściciele nie wiedzą, kiedy można spodziewać się dostaw. Jak w takiej sytuacji poradzić sobie z zapewnieniem opału na zimę? Czy warto zaciągnąć na ten cel kredyt gotówkowy? Ceny opału drastycznie wzrosły, a kupno węgla po preferencyjnych cenach na stronie internetowej Polskiej Grupy Górniczej graniczy z cudem. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego jeszcze w...

Zobacz więcej
7 min. czytania