Gdzie warto złożyć wniosek o kredyt na 150 tysięcy złotych?

Zaktualizowano: 2023-10-26 11:22
Opublikowano: 2020-02-28 13:56
Średnia ocena: 5,76/6 Głosów: 29
Gdzie warto złożyć wniosek o kredyt na 150 tysięcy złotych?

Kredyt 150 tys. zł pozwoli na uzyskanie pieniędzy potrzebnych do nabycia nowego samochodu, przeprowadzenia szeroko zakrojonego remontu czy uruchomienia działalności gospodarczej. W wielu bankach możesz otrzymać kredyt gotówkowy na dowolne cele w takiej kwocie, a jeśli zdecydujesz się na obciążenie hipoteki nieruchomości – również kredyt hipoteczny na 150 tys. zł. Zobacz, jakie masz możliwości.

Kredyt 150 tys. zł jest dużym zobowiązaniem finansowym, ale pieniądze te mogą pozwolić na sfinansowanie m.in. inwestycji w działkę budowlaną czy mieszkanie. Możesz je też wydatkować na dowolne cele, o ile będą pochodzić z kredytu gotówkowego.

Bank, zanim przyzna Ci kredyt na 150 tys. zł, sprawdzi Twoją zdolność kredytową i historię w BIK-u. Niekiedy poprosi Cię o ustanowienie dodatkowego zabezpieczenia. Sprawdź, gdzie złożyć wniosek o kredyt gotówkowy i kredyt hipoteczny na kwotę 150 tys. zł.

Z jakiej oferty banku można skorzystać, decydując się na kredyt o wartości 150 tys. zł?

Kredyt w wysokości 150 tys. zł to nie zwykła, szybka pożyczka, którą uzyskasz w kilkanaście minut. To duże zobowiązanie, które będzie obciążało najpewniej Twój budżet domowy przez długi czas. Banki udzielają takich środków w ramach różnych ofert, wśród których można wymienić:

 • Kredyt gotówkowy – podstawowy rodzaj kredytu, udzielany na dowolne cele.
 • Kredyt hipoteczny – z zabezpieczeniem hipotecznym ustanowionym na nieruchomości mieszkalnej, z możliwością wydatkowania na cele związane z zakupem czy remontem mieszkania lub podobnymi przedsięwzięciami.
 • Pożyczkę hipotecznąz zabezpieczeniem hipotecznym ustanowionym na nieruchomości mieszkalnej, z możliwością dowolnego wykorzystania.
 • Kredyt samochodowy – kredyt celowy, z przeznaczeniem na zakup samochodu czy innego pojazdu, nowego lub używanego. Ma on zabezpieczenie ustanawiane zwykle na kupowanym pojeździe.
 • Kredyt konsolidacyjny – pozwala na połączenie co najmniej dwóch kredytów czy pożyczek w jeden większy kredyt konsolidacyjny, z niższą ratą miesięczną.

W zależności od tego, jakie masz cele związane z zaciąganym kredytem na kwotę 150 tys. zł, możesz zdecydować się na odpowiednią ofertę, np. kredyt na mieszkanie 150 tys. zł czy kredyt gotówkowy 150 tys. zł.

Warunki kredytu gotówkowego o wartości 150 tys. zł

Składając wniosek o kredyt gotówkowy w kwocie do 150 tys. zł, potencjalny kredytobiorca musi spełnić kilka warunków banku, dotyczących:

 • Wieku – musi być osobą pełnoletnią, często określany jest też wiek maksymalny kredytobiorcy, powyżej którego kredyt nie będzie mógł być udzielony.
 • Zdolności do czynności prawnych – kredytobiorca powinien mieć pełną zdolnością do czynności prawnych.
 • Zdolności kredytowej – zdolności do spłaty zobowiązania kredytowego razem z odsetkami i innymi opłatami w terminach wskazanych w harmonogramie spłaty. Zdolność ta musi być potwierdzona odpowiednimi dokumentami dochodowymi, które składa się w parze z wnioskiem o zobowiązanie.
 • Historii kredytowania w BIK-u – kredytobiorca nie może być uznany za nierzetelnego dłużnika, czyli nie może mieć znacznych opóźnień w spłacie kredytów i pożyczek wskazanych w BIK-u.

Najczęściej okres spłaty kredytów gotówkowych w bankach wynosi maksymalnie 10 lat. Nie wymagają one też ustanawiania dodatkowych zabezpieczeń. W niektórych przypadkach przy niskiej zdolności kredytowej instytucja może zdecydować się udzielić zobowiąznia klientowi, jeśli ten np. dokupi dodatkowe ubezpieczenie.

Warunki kredytu hipotecznego o wartości 150 tys. zł

Podobnie jak w przypadku kredytu gotówkowego udzielanego na kwotę 150 tys. zł, przy kredycie hipotecznym kredytobiorca musi wykazać się zarówno odpowiednio wysoką zdolnością kredytową potwierdzoną na podstawie zaprezentowanych dokumentów, jak i pełną zdolnością do czynności prawnych czy dobrą historią w Biurze Informacji Kredytowej. Ponadto jednak trzeba spełnić kilka innych warunków:

 • Ustanowić zabezpieczenie spłaty w formie wpisu hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości na rzecz banku kredytującego, ale również jako ubezpieczenie nieruchomości co najmniej od ognia i innych zdarzeń losowych czy ubezpieczenie na życie i od utraty pracy.
 • Mieć nie mniej niż 18 lat, przy czym maksymalny wiek kredytobiorcy ustalony może być na niższym pułapie niż w przypadku kredytu gotówkowego, z uwagi na wydłużony okres spłaty hipoteki. W większości banków nie można mieć więcej niż 70 lat w momencie całkowitej spłaty zadłużenia.
 • Mieć odpowiednio wysoki wkład własny – zwykle to 10-20 proc. wartości kupowanej nieruchomości.

Banki przy udzielaniu kredytu hipotecznego na 150 tys. zł będą mogły zaoferować Ci wydłużony okres spłaty, np. maksymalnie 35 lat. Zobowiązanie jest jednak zawsze kredytem zabezpieczonym.

Jakie warunki należy spełnić w przypadku starania się o kredyt 150 tys. zł?

Zastanawiasz się, jak dostać kredyt 150 tys. zł? Musisz spełnić warunki bankowe, jakie przedstawiliśmy powyżej. Na pytanie o to, kto może skorzystać z kredytu gotówkowego na 150 tys. zł, trzeba odpowiedzieć, że jest to osoba, która:

 • złoży poprawnie i kompletnie wypełniony wniosek kredytowy, zwykle na druku bankowym;
 • dołączy do wniosku kredytowego niezbędne załączniki;
 • jest pełnoletnia i odznacza się pełną zdolnością do czynności prawnych;
 • będzie miała i potwierdzi na podstawie posiadanych dokumentów swoje bieżące dochody, kształtujące odpowiednio wysoką zdolność kredytową;
 • będzie miała dobrą historię kredytowania w BIK-u.

Kto może zaś skorzystać z kredytu hipotecznego na 150 tys. zł? Oprócz spełnienia warunków założonych powyżej musisz jeszcze ustanowić zabezpieczenie spłaty w formie hipoteki wpisanej do księgi wieczystej nieruchomości i zawrzeć odpowiednie polisy ubezpieczeniowe wymagane przez bank do kredytu 150 tys. zł.

Jakie zarobki okażą się wystarczające do uzyskania takiej kwoty zobowiązania? Wszystko zależy od tego, czy prowadzisz jednoosobowe gospodarstwo domowe, czy na Twoim utrzymaniu znajdują się inne osoby oraz jakie masz zobowiązania do spłaty, niekoniecznie kredyty czy pożyczki.

Sprawdź koniecznie: Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt gotówkowy?

Dodatkowo w przypadku kredytu hipotecznego warunkiem jego udzielenia będzie posiadanie wkładu własnego w wysokości co najmniej 20 proc. kupowanej nieruchomości, choć w wielu instytucjach możesz uzyskać możliwość skutecznego starania się o taki kredyt z 10-procentowym wkładem własnym, jeśli dodatkowo wykupisz ubezpieczenie niskiego wkładu własnego.

Rząd pozwala również od 2022 roku na składanie wniosku o kredyt hipoteczny bez wkładu własnego w ramach programu gwarantowanych kredytów.

Jakie dokumenty przygotować do złożenia wniosku o kredyt 150 tys. zł?

Jeśli masz w planach zaciągnięcie kredytu gotówkowego w kwocie 150 tys. zł bez zaświadczeń, zdecyduj się na ofertę banku, w którym masz już otwarte konto osobiste, a przy tym możesz się pochwalić dobrą historią współpracy z taką instytucją. W innych bankach o kredyt gotówkowy możesz się ubiegać na podstawie takich dokumentów, jak:

Z reguły do kredytu gotówkowego będziesz musiał zresztą przedstawić mniejszą liczbę dokumentów w porównaniu z ubieganiem się o kredyt hipoteczny. Potrzebujesz takich jak:

 • Dokument potwierdzający Twoją tożsamość – zwykle będzie to dowód osobisty.
 • Skrócony odpis aktu małżeństwa – jeśli ubiegasz się o kredyt wraz z małżonkiem.
 • Dokumenty potwierdzające Twoją zdolność kredytową, tj. zaświadczenie o wysokości pozyskiwanych dochodów lub potwierdzony urzędowo PIT z poprzedniego roku czy wyciąg z konta bankowego z ostatnich 3 czy 6 miesięcy, świadectwo pracy lub umowa o pracę.
 • Dokumenty związane z kredytowaną nieruchomością – np. umowa przedwstępna zakupu mieszkania czy domu, odpis z księgi wieczystej nieruchomości, wycena rzeczoznawcy.

Każdy bank może mieć nieco inną listę dokumentów, jakie należy złożyć wraz z wnioskiem o kredyt hipoteczny w kwocie 150 tys. zł.

Ile wynosi rata kredytu na kwotę 150 tys. zł?

Zanim sięgniesz po zobowiązanie na 150 tys. zł, kalkulator kredytowy pozwoli Ci poznać wysokość hipotetycznej raty, jaką możesz spłacać w okresie kredytowania.

Ile wyniesie rata przy kredycie 150 tys. zł, jeśli będzie to kredyt gotówkowy? Jaką będziesz spłacał, gdy zaciągniesz kredyt 150 tys. zł na 10 lat? Jaka rata będzie obciążać Twój budżet domowy? Sprawdź to w poniższej tabeli:

Wysokość raty miesięcznej dla poszczególnych okresów kredytowania

Okres kredytowania 5 lat

Okres kredytowania 10 lat

Okres kredytowania 15 lat

Okres kredytowania 20 lat

Kredyt gotówkowy

3 191,95 zł

2035,05

x

x

Kredyt hipoteczny

3086,89 zł

1870,23 zł

1488,56 zł

1314,10 zł

Dane: 17bankow.com, Ranking najtańszych kredytów gotówkowych na luty 2023

Z uwagi na to, że kredyt hipoteczny ma solidne zabezpieczenie w postaci hipoteki ustanowionej na nieruchomości mieszkalnej, zwykle jest tańszy od kredytu hipotecznego, co wyraźnie widać w przypadku przedstawionej symulacji.

To może Cię zainteresować: 

Gdzie najłatwiej dostać kredyt? Sprawdź, jaki bank wybrać!

Kredyt 150 tys. zł – jakie raty wybrać?

W przypadku kredytów, szczególnie hipotecznych, klienci na ogół mają wybór, czy zdecydować się na raty równe w okresie kredytowania czy raty malejące, które maleją wraz ze zbliżaniem się do końca okresu spłaty długu. Jeśli chodzi o te pierwsze, spłacasz więcej odsetek niż przy kredycie z ratami malejącymi. W tym drugim przypadku analogicznie raty są niższe, ale kredytobiorca musi wykazać się wyższą zdolnością, by uzyskać takie zobowiązanie.

Kredyty mogą mieć stałe lub zmienne oprocentowanie, oparte na stawce referencyjnej. Przy zmiennym nie masz pewności, jakie będą koszty zobowiązania w przyszłości. Banki oferują już np. kredyty hipoteczne z oprocentowaniem stałym na 5 czy 10 lat, przy których z góry wiadomo, jak będzie kształtowała się wysokość oprocentowania, a co za tym idzie – rat kredytów.

Powinieneś mieć świadomość, że przy stałych ratach nic nie zyskasz, nawet jeśli stopy referencyjne, od których zależy wysokość oprocentowania kredytów i pożyczek, zostaną diametralnie obniżone.

Warto wiedzieć: Ile kosztuje kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem?

Gdzie warto wziąć kredyt na 150 tys. zł?

Gdzie można wziąć pożyczkę 150 tys. zł, a właściwie kredyt gotówkowy dowolnego przeznaczenia? Warto zwrócić uwagę na wysokość kosztów związanych z zaciąganym kredytem 150 tys. zł. Oprocentowanie to jeszcze nie wszystko. Trzeba też sprawdzić wysokość prowizji z tytułu przystąpienia do zobowiązania czy innych opłat.

W lutym 2023 roku najlepsze oferty na kredyt gotówkowy na 150 tys. zł z okresem kredytowania 10 lat mają banki:

Na założonych przykładach wyraźnie widać, że brak prowizji od udzielenia kredytu wcale nie musi oznaczać, że zobowiązanie będzie najtańsze akurat w danym banku.

Nie przegap:

Kredyt 3 tys – jaka rata?
Kredyt 5 tys – jaka rata?
Kredyt 10 tys – jaka rata?
Kredyt 15 tys – jaka rata?
Kredyt 20 tys – jaka rata?
Kredyt 30 tys – jaka rata?
Kredyt 40 tys – jaka rata?
Kredyt 50 tys – jaka rata?
Kredyt 60 tys – jaka rata?
Kredyt 70 tys – jaka rata?
Kredyt 80 tys – jaka rata?
Kredyt 90 tys – jaka rata?
Kredyt 100 tys – jaka rata?
Kredyt 120 tys – jaka rata?
Kredyt 150 tys – jaka rata?
Kredyt 250 tys – jaka rata?

Komentarze

Powiązane artykuły

Czym są stopy procentowe NBP?

Czym są stopy procentowe NBP? Jak stopy procentowe wpływają na koszt kredytu?

...banku Polskiego przez Radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony...

...radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony może to doprowadzić do...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem

Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem. Gdzie wziąć kredyt gotówkowy ze stałą ratą?

...kredytu gotówkowego. Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać kredyt gotówkowy? Chcesz wybrać najtańszy kredyt gotówkowy ze stałym...

...okazuje: W 2024 roku wiele banków oferuje stałe oprocentowanie kredytu gotówkowego – takie rozwiązanie spotkało się z zainteresowaniem szerokich...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Ile kosztuje wykończenie mieszkania za m2 w {{year}}?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania za m2 w 2024?

...200 tys. zł, a więc mniej więcej tyle, na ile można wziąć kredyt gotówkowy. To może Cię zainteresować: Jak obliczyć koszt budowy domu?...

...fundusze na taką inwestycję w banku. Czy warto na ten cel wziąć kredyt hipoteczny, czy może lepiej wybrać ten gotówkowy? Zanim wyjaśnimy, ile...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Jak poradzić sobie w przypadku problemów ze spłatą kredytu?

Jak poradzić sobie w przypadku problemów ze spłatą kredytu?

...ze swoim zobowiązaniem. Jeśli dotychczas spłacałeś swój kredyt gotówkowy terminowo, rozwiązaniem może się okazać zastosowanie wakacji...

...przedmiotu zabezpieczenia spłaty, np. mieszkania, jeśli jest to kredyt hipoteczny, czy samochodu przy kredycie na samochód. Musisz wiedzieć też...

Zobacz więcej
19 min. czytania
Co to jest leasing? Na czym polega i kto może z niego skorzystać?

Co to jest leasing? Na czym polega i kto może z niego skorzystać?

...się własnością przedsiębiorstwa. Sprawdź również najlepsze kredyty samochodowe i porównaj dostępne oferty. Przedmiotem leasingu mogą być...

...na dokonywanie takich odliczeń, ale jest ciekawą alternatywą dla kredytu samochodowego, ponieważ nie obniża zdolności kredytowej klienta. Czy warto...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Kredyt bankowy. Co warto o nim wiedzieć przed złożeniem wniosku?

Kredyt bankowy. Co warto o nim wiedzieć przed złożeniem wniosku?

...banku w sprawie kredytu. Decyzja o tym, kto może wziąć np. kredyt gotówkowy, zależy od wielu czynników. Banki oceniają potencjalnych...

...przedwstępna jest często wymagana przez banki przy udzielaniu kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości. Jest to dokument określający warunki...

Zobacz więcej
12 min. czytania