Kredyty hipoteczne 6 min. czytania

Krótkoterminowe i długoterminowe prognozy stawki WIBOR® 6M kwiecień 2024

Zaktualizowano: 2024-02-02 10:26
Opublikowano: 2022-05-27 09:59
Średnia ocena: 3,50/6 Głosów: 2
Krótkoterminowe i długoterminowe prognozy stawki WIBOR® 6M

We wrześniu i październiku odnotowaliśmy pierwsze od wielu miesięcy obniżki stóp procentowych. Obecnie WIBOR® 6M ma niższą wartość niż jeszcze w zeszłym roku, a osoby posiadające zobowiązania w polskiej walucie czekają na kolejne decyzje Rady Polityki Pieniężnej. Jakie są prognozy WIBOR® 6M na najbliższy czas? Co jeszcze się zmieni?

Od jesieni 2022 roku wskaźniki WIBOR® maleją, co przekłada się na stopniowe spadki wysokości rat kredytów hipotecznych oraz innych zobowiązań w PLN. Jesteśmy również po decyzji RPP o obniżeniu stóp procentowych, które rosły od października 2021 roku.

Wszystko wskazuje na to, że do końca roku czekają nas kolejne obniżki. Jak będzie wyglądał WIBOR 6M w 2024 roku i najbliższych miesiącach?

Czym jest i kiedy stosuje się WIBOR® 6M?

W ostatnim czasie wiele słyszy się o wskaźnikach referencyjnych, a w szczególności o WIBOR® 6M. Co to jest i w jaki sposób jest liczony?

WIBOR® (Warsaw Interbank Offered Rade) to wskaźnik, która określa referencyjną wysokość oprocentowania kredytów hipotecznych, gotówkowych oraz pożyczek na polskim rynku międzybankowym. Na tej podstawie ustala się oprocentowanie pożyczek, które udzielają sobie wzajemnie banki.

  • Jak ustala się wysokość WIBOR® 6M? Jego wartość to średnia arytmetyczna oprocentowania, po którym największe banki komercyjne są skłonne pożyczyć pieniądze innym instytucjom na okres półroczny, czyli na 6 miesięcy.
  • Od czego zależy WIBOR® 6M? Przede wszystkim od wydarzeń na rynkach finansowych. To sprawia, że wzrost lub spadek wskaźnika zależy od sytuacji banków na całym świecie. Jeśli te mają dużo pieniędzy, ponieważ aktualnie nie udzielają kredytów, to wtedy WIBOR® maleje. W odwrotnej sytuacji — rośnie.

Oczywiście na WIBOR 6M wpływ ma również wysokość stopy referencyjnej NBP, ustalanej przez Radę Polityki Pieniężnej.

Ile aktualnie wynosi stawka WIBOR® 6M? kwiecień 2024

Ile wynosi WIBOR 6M na dzień dzisiejszy? 14 kwiecień 2024 roku wskaźnik pokazał 5,87 %%.  To oznacza, że taka stopa WIBOR® zostanie dodana do marży banku podczas udzielania kredytu.

Warto przy okazji zaznaczyć, że jeszcze rok temu stawka wynosiła 7,32%, jest to zatem znacząca różnica, która pozwala kredytobiorcom płacić niższe raty kredytów, w tym hipotecznych.

WIBOR® 6M a kredyt hipoteczny 

Wskaźnik WIBOR® 6M stosowany jest przy ustalaniu oprocentowania o zmiennej stopie procentowej i najczęściej dotyczy kredytów długoterminowych, czyli popularnych hipotek. To oznacza, że kredytodawca ma zapewnioną gwarancję stałej raty przez okres 6 miesięcy, a następnie ta naliczana jest na nowo, z uwzględnieniem ostatnich zmian na rynku finansowym – w tym ewentualnych wahań stóp procentowych.

W podobny sposób działa WIBOR® 3M. Kiedy zmiana raty występuje w tym systemie? Jak sama nazwa wskazuje, podlega ona aktualizacji co kwartał, czyli 3 miesiące.

Aktualnie wskaźnik WIBOR® 6M stosuje jedynie kilka banków. Wśród nich możemy wyróżnić:

  • Bank Millennium,
  • Bank Ochrony Środowiska,
  • Bank Pekao,
  • ING Bank Śląski,
  • PKO BP. 

To może Cię zainteresować: Jak poradzić sobie z wyższą ratą kredytu na mieszkanie?

WIBOR® 6M prognozy na 2024 rok

Aktualnie od kilku miesięcy obserwujemy sukcesywne spadki stawek WIBOR 6M – jest to związane z przewidywaniami dotyczącymi obniżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Stopy spadły dopiero na początku września 2023 r., co oznacza, że kredytobiorcy musieli długo czekać na decyzję, która odciąży ich portfele, jednak WIBOR 6M malał już od jesieni 2022 roku.

Jaki będzie WIBOR w 2024? Według prognoz ekspertów, w najbliższych miesiącach możemy spodziewać się kolejnych obniżek, dzięki którym stopy procentowe osiągną poziom 5 proc.

Czy WIBOR jeszcze spadnie? Jeśli aktualne tendencje na rynku się utrzymają, to klienci banków mogą liczyć na kolejne obniżki. Pojawiają się również pierwsze oferty kredytów opartych na nowym wskaźniku – WIRON-ie, który docelowo ma zastąpić WIBOR.

Kliknij i przeczytaj: Ile wynosi inflacja w Polsce?

Długoterminowe prognozy dla stawki WIBOR® 6M

WIBOR jako sposób wyliczania kosztów kredytów złotówkowych wkrótce odejdzie do lamusa – jak wspomnieliśmy wcześniej, zastąpi go inny wskaźnik – WIRON (Warsaw Interbank Offered Rate). Póki jednak raty naszych kredytów są uzależnione od WIBOR-u, warto śledzić jego notowania. Jaki będzie WIBOR w 2025?

  • WIBOR 6M prognozy 2025 – od stycznia 2025 r. banki będą zobligowane do stosowania wskaźnika WIRON przy obliczaniu kosztów zobowiązań udzielnych w walucie PLN.

Historyczne wartości stawki WIBOR® 6M

Czy warto obawiać się dalszych wzrostów stawki WIBOR® 6M? Historia pokazuje, że na przestrzeni ostatnich 10 lat wskaźnik ten kilkukrotnie zmieniał swoją wartość, a w latach 2021-2022 był rekordowo wysoki. To ile wynosił WIBOR® 6M w 2023 roku oraz w latach wcześniejszych, ukazuje poniższa tabela.

Wysokość stawki WIBOR® 6M – archiwum

Rok

Wysokość stawki WIBOR® 6M

Średnia stawka WIBOR® 6M

2012

4,88 - 5,16 proc

4,92 proc.

2013

2,66 - 4,06 proc.

3,02 proc.

2014

1,94 - 2,74 proc.

2,53 proc.

2015

1,66 - 2,05 proc.

1,79 proc.

2016

1,74 - 1,81 proc.

1,77 proc.

2017

1,81 proc.

1,81 proc.

2018

1,78 -1,81 proc.

1,79 proc.

2019

1,79 proc.

1,79 proc.

2020

0,25 - 1,71 proc.

(WIBOR® 6M w 2020 był na rekordowo niskim poziomie)

0,7 proc.

2021

0,21 - 2,82 proc.

1,51 proc.

2022

7,43%

2024

kwiecień – 5,87 %%

Wykres stawki WIBOR® 6M pokazuje niemal stałą wartość w latach 2014 - 2019. Wskaźnik WIBOR® 6M oscylował wtedy w granicach 2 proc. Aktualne notowania WIBOR® 6M są bardziej optymistyczne niż jeszcze w zeszłym roku – widać znaczny spadek.

Sprawdź koniecznie: Likwidacja stawki WIBOR® w Polsce. Co dla kredytobiorców oznacza likwidacja WIBOR®-u?

WIBOR(R) 6M a WIBOR(R) 3M – co wybrać decydując się na kredyt hipoteczny? 

Instytucje oferujące kredyty stosują w swoich produktach zarówno przelicznik WIBOR 3M, jak i WIBOR 6M. Niestety trudno jest odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, co jest obecnie korzystniejsze, ponieważ zależy to od wielu czynników – wysokości stóp procentowych, wskaźnika inflacji czy sytuacji na rynku finansowym.

Obecnie WIBOR 6M jest nieco wyższy – wynosi 5,87 %%, podczas gdy WIBOR 3M – 5,86 %%. W sytuacji, gdy stopy procentowe spadają – co ma miejsce obecnie, częstsza aktualizacja WIBOR-u powoduje, że klienci szybciej zaczynają płacić niższe raty, jednak są one nieco wyższe niż w przypadku WIBOR-u 6-miesięcznego.

W takim razie co lepiej wybrać: WIBOR® 3M czy 6M? Niestety nie ma złotego środka. Zaciąganie zobowiązań opartych na zmiennym oprocentowaniu zawsze jest ryzykowne i trudno jest nam przewidzieć, w jaki sposób będą kształtowały się stopy procentowe przez cały okres spłaty, czyli przez najbliższe 25 czy 30 lat. W 2025 roku WIBOR zostanie zastąpiony WIRON-em i na rynku już pojawiają się pierwsze oferty kredytów oparte o ten wskaźnik.

To warto wiedzieć: Kiedy i o ile spadnie rata kredytów hipotecznych?

Komentarze

Powiązane artykuły

Symulacja kredytu hipotecznego w {{year}}

Symulacja kredytu hipotecznego w 2024

...zmienić w czasie trwania umowy kredytowej, jeśli weźmiesz kredyt hipoteczny ze zmiennym oprocentowaniem. Takie oprocentowanie składa się ze...

...zaciągnąć zobowiązanie, warto przeprowadzić symulację kredytu hipotecznego w różnych bankach i dla różnych wariantów oferty, aby dzięki...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Jak można było wziąć Bezpieczny Kredyt 2 proc.?

Jak można było wziąć Bezpieczny Kredyt 2 proc.?

...uruchomiony 1 lipca 2023, program oferował preferencyjny kredyt hipoteczny z oprocentowaniem 2% (plus marża banku i inne opłaty) na pierwsze...

...kredyt 2%? Tak samo, jak w przypadku każdego innego kredytu hipotecznego, tak i w przypadku Bezpiecznego kredytu 2%, należało złożyć...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Bezpieczny kredyt 2 proc. Co z programem w {{year}}?

Bezpieczny kredyt 2 proc. Co z programem w 2024?

...do 600 tys. zł. Większe rodziny będą mogły liczyć na dodatkowe 100 tys. zł za każdą osobę. Lata 2021-2022 były bardzo trudne dla Polaków, którzy zaciągnęli kredyt hipoteczny. Rada Polityki Pieniężnej od jesieni 2021 roku sukcesywnie podnosiła stopy procentowe, aż znalazły się na rekordowym poziomie – 6,75%. Wraz z nimi w górę...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Tarcza dla kredytobiorców

Tarcza dla kredytobiorców. Dofinansowania do kredytów hipotecznych w 2024?

...wniosek o wsparcie należało złożyć do banku, w którym uzyskano kredyt hipoteczny. Warto jednak podkreślić, że mimo spełnienia jednego z...

...i 2022 roku. Odetchnąć mogły osoby, które spłacają złotowe kredyty hipoteczne. Ich raty w końcu zaczęły spadać. Malejąca inflacja...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Kto płaci podatek od nieruchomości i jak go obliczyć?

Czym jest podatek od nieruchomości? Kto płaci podatek od nieruchomości i jak go obliczyć?

...od nieruchomości w 2024 roku? Jeśli planujesz wkrótce wziąć kredyt hipoteczny i stać się właścicielem nieruchomości, to ten artykuł jest...

...kosztu firmy. To może Cię zainteresować: Ulga odsetkowa od kredytu hipotecznego2023. Kto może z niej skorzystać i na jakich zasadach ją...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Rządowe dopłaty do kredytów hipotecznych w {{year}} roku

Rządowe dopłaty do kredytów hipotecznych w 2024 roku

...finansowe dla zadłużonych mogą liczyć osoby spłacające kredyt hipoteczny? Również Polski Nowy Ład przewiduje dopłaty do kredytów...

...co nowego przygotowali rządzący? Czy państwo dopłaca do kredytu hipotecznego również w 2024 roku? Przedstawiamy aktualne informacje, ranking...

Zobacz więcej
10 min. czytania