Kredyty hipoteczne 6 min. czytania

Krótkoterminowe i długoterminowe prognozy stawki WIBOR® 6M

Zaktualizowano: 2022-06-09 11:08
Opublikowano: 2022-05-27 09:59
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 1
Krótkoterminowe i długoterminowe prognozy stawki WIBOR® 6M

WIBOR® 6M prognozy nie są zadowalające. Według opinii ekonomistów, wskaźnik ten w najbliższym czasie będzie wzrastał szybciej niż stopy procentowe. Jak przekłada się to na koszty kredytu, do których stosowana jest stawka WIBOR® 6M? Prognozy w 2022 roku przewidują wygaszenie tego wskaźnika. Sprawdź, co czeka kredytobiorców w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Banki stosują stawkę WIBOR® w celu ustalenia wysokości oprocentowania kredytów. Ta odzwierciedla bowiem wysokość oprocentowania zobowiązań na krajowym rynku międzybankowym i ma olbrzymi wpływ na koszt finansowania. Właśnie dlatego aktualna sytuacja związana z inflacją oraz podnoszeniem stóp procentowych, tak bardzo martwi kredytobiorców. Napawać optymizmem może fakt, że w przyszłym roku, WIBOR® ma zostać zastąpiony alternatywnym wskaźnikiem, który w ocenie rządu będzie korzystniejszy dla wszystkich kredytobiorców.

Czym jest i kiedy stosuje się WIBOR® 6M?

W ostatnim czasie wiele słyszy się o wskaźnikach referencyjnych, a w szczególności o WIBOR® 6M. Co to jest i w jaki sposób jest liczony?

WIBOR® to skrót od Warsaw Interbank Offered Rate, która określa referencyjną wysokość oprocentowania kredytów hipotecznych, gotówkowych oraz pożyczek na polskim rynku międzybankowym. Na tej podstawie ustala się oprocentowanie pożyczek, które udzielają sobie wzajemnie banki.

Chcąc lepiej zrozumieć sposób funkcjonowania tego wskaźnika, warto dowiedzieć się również jak jest liczony WIBOR® 6M. Otóż jest to średnia arytmetyczna oprocentowania, po którym największe banki komercyjne są skłonne pożyczyć pieniądze innym instytucjom na okres półroczny, czyli na 6 miesięcy.

Od czego zależy WIBOR® 6M? Przede wszystkim od wydarzeń na rynkach finansowych. To sprawia, że wzrost lub spadek wskaźnika zależy od sytuacji banków na całym świecie. Jeśli te mają dużo pieniędzy, ponieważ aktualnie nie udzielają kredytów, to wtedy WIBOR® maleje. W odwrotnej sytuacji — rośnie.

Oczywiście na poziom tego wskaźnika ma wpływ również wiele innych czynników np. wysokość stóp procentowych, ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Jak obie stopy, będą niskie, to WIBOR® również nie odnotuje dużego wahania wartości.

WIBOR® 6M a kredyt hipoteczny

Wskaźnik WIBOR® 6M stosowany jest przy ustalaniu oprocentowania o zmiennej stopie procentowej i najczęściej dotyczy kredytów długoterminowych, czyli popularnych hipotek. To oznacza, że kredytodawca ma zapewnioną gwarancję stałej raty przez okres 6 miesięcy, a następnie ta naliczana jest na nowo, z uwzględnieniem ostatnich zmian na rynku finansowym.

W podobny sposób działa WIBOR® 3M. Kiedy zmiana raty występuje w tym systemie? Jak sama nazwa wskazuje, podlega ona aktualizacji co kwartał, czyli 3 miesiące.

Aktualnie wskaźnik WIBOR® 6M stosuje jedynie kilka banków. Wśród nich możemy wyróżnić:

  • Bank Millennium,
  • Bank Ochrony Środowiska,
  • Bank Pekao,
  • ING Bank Śląski,
  • PKO BP. 

To może Cię zainteresować: O ile wzrosły raty kredytów hipotecznych w 2022 roku? Jak poradzić sobie z wyższą ratą kredytu na mieszkanie?


WIBOR(R) 6M a WIBOR(R) 3M - co wybrać decydując się na kredyt hipoteczny?

Ciężko odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, który WIBOR® jest korzystniejszy 3M czy 6M. Odpowiedź zależy bowiem od zmian, które zachodzą aktualnie na rynku finansowym. W 2022 roku, gdy stopy procentowe cały czas rosną, częstsza aktualizacja stawki WIBOR® 3M sprawia, że zmiana oprocentowania nie jest aż tak dotkliwa. Z drugiej strony, kredytobiorcy, których zobowiązania obliczane są według WIBOR® 6M, mogą dłużej płacić niższe raty i ze spokojem zaplanować sobie kolejne 6 miesięcy domowego budżetu.

Wiele osób zastanawia się również nad tym, dlaczego WIBOR® 6M jest wyższy od 3M? Wynika to przede wszystkim z faktu, że stawka jest rzadziej aktualizowana, przez co zwiększa się koszt odsetek naliczanych od kredytu. W takim razie co lepiej wybrać: WIBOR® 3M czy 6M? Niestety nie ma złotego środka w tej sprawie. Tym bardziej że trudno jest nam przewidzieć, w jaki sposób będą kształtowały się stopy procentowe przez cały okres spłaty, czyli przez najbliższe 25 czy 30 lat.

Ile aktualnie wynosi stawka WIBOR® 6M?

Według notowania z 8 czerwca 2022 roku, aktualny WIBOR® 6M wynosi 6,99%. To oznacza, że taka stopa WIBOR® zostanie dodana do marży banku podczas udzielania kredytu. Jeśli chcesz sprawdzić, ile wynosi dzisiaj WIBOR® 6M, wystarczy, że wejdziesz na stronę internetową administratora stawek WIBID i WIBOR®, czyli GPW Benchmark S.A. W tym samym miejscu sprawdzisz, jak wyglądają prognozy dla WIBOR® 3M czy pozostałych wskaźników.

WIBOR® 6M prognozy na 2022 rok

Wielu kredytobiorców z przerażeniem śledzi najnowsze informacje dotyczące aktualizacji stawki WIBOR 6M. Przewidywania nie napawają optymizmem, tym bardziej że nie widać żadnych pozytywnych zmian związanych, chociażby z rozszalałą inflacją. Wielu ekonomistów nie szuka więc już odpowiedzi na pytanie, czy WIBOR 6M wzrośnie, tylko zastanawiają się nad tym, jak bardzo.

No właśnie, jakie są prognozy dla WIBOR® 6M? Uważa się, że wskaźnik WIBOR® będzie wzrastał nawet szybciej niż stopy procentowe. Tendencję wyraźnie widać, chociażby po tym, ile wyniósł wskaźnik po podniesieniu stopy referencyjnej o 0,75 pp. na początku listopada 2021 roku. Dla kredytobiorców szukających odpowiedzi na pytanie ile wzrośnie WIBOR 3M, również nie mamy więc dobrych informacji.

Wiele osób poszukując danych na temat prognoz w 2022 roku dot. WIBOR® 6M spotkało się z informacją, że wskaźnik ten już od nowego roku nie będzie funkcjonował. Taką informację podał premier Mateusz Morawiecki podczas omawiania pakietu pomocowego, z którego mają skorzystać kredytobiorcy znajdujący się w trudnej sytuacji finansowej.

Długoterminowe prognozy dla stawki WIBOR® 6M

Czy wiemy już, jakie są prognozy długoterminowe dotyczące WIBOR® 6M? Od 1 stycznia 2023 roku, stawka WIBOR® ma zostać zastąpiona innym, alternatywnym wskaźnikiem. Rząd nie podał jeszcze żadnych konkretnych informacji, co stanie się substytutem WIBOR®, jednak prognozy na 2023 rok mówią o kilku wskaźnikach: WIRD, WIRF oraz WRR i POLONIA. Celem zmiany jest stworzenie wskaźnika, który będzie obliczany na podstawie średniej ważonej poszczególnych operacji przeprowadzanych na rynku pieniężnym w terminie overnight.


Sprawdź koniecznie: Likwidacja stawki WIBOR® w Polsce. Co dla kredytobiorców oznacza likwidacja WIBOR®-u?


Historyczne wartości stawki WIBOR® 6M

Czy warto obawiać się dalszych wzrostów stawki WIBOR® 6M? Historia pokazuje, że na przestrzeni ostatnich 10 lat, wskaźnik ten kilkukrotnie zmieniał swoją wartość, jednak aktualny wynik można uznać za rekordowy. To ile wynosił WIBOR® 6M w 2021 roku oraz w latach wcześniejszych, ukazuje poniższa tabela.

Wysokość stawki WIBOR® 6M - archiwum

Rok

Wysokość stawki WIBOR® 6M

Średnia stawka WIBOR® 6M

2012

4,88 - 5,16 proc

4,92 proc.

2013

2,66 - 4,06 proc.

3,02 proc.

2014

1,94 - 2,74 proc.

2,53 proc.

2015

1,66 - 2,05 proc.

1,79 proc.

2016

1,74 - 1,81 proc.

1,77 proc.

2017

1,81 proc.

1,81 proc.

2018

1,78 -1,81 proc.

1,79 proc.

2019

1,79 proc.

1,79 proc.

2020

0,25 - 1,71 proc.

(WIBOR® 6M w 2020 był na rekordowo niskim poziomie

0,7 proc.

2021

0,21 - 2,82 proc.

1,51 proc.

2022

6,99%

Wykres stawki WIBOR® 6M pokazuje niemal stałą wartość w latach 2014 - 2019. Wskaźnik WIBOR® 6M oscylował wtedy w granicach 2 proc. Aktualne notowania WIBOR® 6M nie są jednak tak optymistyczne. Zobaczymy jednak, co przyniosą kolejne miesiące i ile wyniesie średnia wartość z całego roku.

Komentarze

Powiązane artykuły

Jak zaciągnąć kredyt hipoteczny po 40 roku życia?
06.07.2022

Jak zaciągnąć kredyt hipoteczny po 40 roku życia?

...wymarzonego mieszkania lub domu. Czy klient w wieku 45 lat dostanie kredyt hipoteczny? Oczywiście, że tak – po spełnieniu określonych warunków. Z...

...szczególnie w przypadku długoterminowych zobowiązań, jakimi są kredyty hipoteczne, których zabezpieczenie stanowi nieruchomość. Warto jednak...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Kiedy należy podpisać aneks do umowy kredytowej?
01.07.2022

Kiedy należy podpisać aneks do umowy kredytowej?

...się zaciągnąć długoterminowe zobowiązanie, takie jak kredyt hipoteczny. Podpisując umowę kredytową, zdawały sobie sprawę z tego, że...

...w sierpniu 2011 roku jako nowelizacja ustawy Prawo bankowe. Aneks do kredytu hipotecznego to jeden z najczęściej podpisywanych dokumentów tego typu –...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Na czym polega odstąpienie od umowy kredytu?
30.06.2022

Na czym polega odstąpienie od umowy kredytu? Czy można zrezygnować z kredytu hipotecznego?

...lipcem 2017 nie jest możliwe bez utraty prowizji. Rezygnacja z kredytu gotówkowego lub hipotecznego to czasem jedyne wyjście – w przypadku nagłych...

...podpisaniu umowy. Taką możliwość zapewniają przepisy ustawy o kredycie hipotecznym z dnia 23 marca 2017 roku. Podobnie jak w przypadku kredytu...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Jak poradzić sobie w przypadku problemów ze spłatą kredytu?
28.06.2022

Jak poradzić sobie w przypadku problemów ze spłatą kredytu?

Problem ze spłatą kredytu to obecnie bolączka wielu Polaków – z powodu rekordowej inflacji i rosnących stóp procentowych w domowych budżetach przestaje brakować środków na spłatę zobowiązań. Raty kredytów hipotecznych wzrosły nawet dwukrotnie, a eksperci podkreślają, że to nie koniec podwyżek. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji?
Zobacz więcej
20 min. czytania
Ile razy można skorzystać z wakacji kredytowych w bankach?
27.06.2022

Ile razy można skorzystać z wakacji kredytowych w bankach?

...osoby, które zaciągnęły długoterminowe zobowiązania, np. kredyt hipoteczny. Czasowe zawieszenie spłaty kredytu to duża ulga dla domowego...

...jedynie kilka instytucji oferowało wakacje kredytowe np. w ramach kredytu hipotecznego lub gotówkowego. Z usług można było skorzystać po spełnieniu...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Mieszkanie bez wkładu własnego a maksymalny limit ceny za m2
23.06.2022

Mieszkanie bez wkładu własnego a maksymalny limit ceny za m2

...kątów z powodu braku kapitału niezbędnego przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny. Obecnie banki zaostrzyły kryteria i wymagają minimum 20% wkładu...

...które posiadają zdolność kredytową i stać je na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, jednak z różnych względów nie mogą pozwolić sobie na wkład...

Zobacz więcej
7 min. czytania