Kredyty hipoteczne 8 min. czytania

Jak nadpłacić kredyt hipoteczny w PKO BP?

Zaktualizowano: 2023-02-27 12:10
Opublikowano: 2023-02-27 11:32
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 1
Nadpłata kredytu hipotecznego w PKO BP

Nadpłata kredytu hipotecznego w PKO BP pozwala zmniejszyć koszty zobowiązania, a także szybciej je uregulować. Obecnie trwają wakacje kredytowe, które pozwalają uniknąć płacenia jednej raty na kwartał, co wiele osób chce wykorzystać, żeby nadpłacić kapitał. Kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Jak nadpłacić kredyt hipoteczny w banku PKO BP?

Masz odłożone spore oszczędności i zastanawiasz się, czy warto nadpłacić kredyt hipoteczny? A może rozważasz przeznaczenie na ten cel środków, które zostają w domowym budżecie dzięki wakacjom kredytowym?

Dzisiaj sprawdzamy, jak klienci banku PKO BP mogą nadpłacić kredyt hipoteczny. Czy wymagane jest podpisanie aneksu do umowy kredytowej?

Najważniejsze informacje o nadpłacie kredytu hipotecznego

Zaciągając kredyt hipoteczny, godzimy się na konieczność regulowania rat zgodnie z harmonogramem spłaty. Wybierając zmienne oprocentowanie, musimy też liczyć się z tym, że raty mogą wzrosnąć wraz z podwyżką stóp procentowych.

Na czym polega nadpłata kredytu hipotecznego? To wpłata większej kwoty niż zakłada to harmonogram spłaty zobowiązania. Dzięki temu zmniejszamy kapitał kredytu, a tym samym również odsetki oraz inne koszty. Jeśli będziemy nadpłacać systematycznie, szybciej pozbędziemy się zadłużenia i w konsekwencji mniej za nie zapłacimy.

Sprawdź, co warto wiedzieć o wcześniejszej spłacie kredytu hipotecznego!

Kiedy można nadpłacić kredyt hipoteczny w PKO BP?

Masz kredyt w banku PKO BP? Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego jest jak najbardziej możliwa, a klient może w każdej chwili zdecydować się na wpłatę wyższej kwoty, niż przewidziano w aktualnym harmonogramie. Warto to rozważyć przede wszystkim, gdy mamy dodatkowe środki finansowe, np. otrzymaliśmy odprawę z pracy lub udało nam się zaoszczędzić większą sumę pieniędzy.

Nadpłata będzie się opłacać również wtedy, gdy stopy procentowe są niskie – wówczas nasza dodatkowa wpłata zasili kapitał bardziej niż wtedy, gdy raty są wysokie. Z drugiej jednak strony obecna pomoc dla kredytobiorców, czyli rządowe wakacje kredytowe, zachęcają do nadpłaty zobowiązania.

Czy można nadpłacić kredyt hipoteczny w PKO BP w trakcie wakacji kredytowych 2023?

Rządowe wakacje kredytowe pozwalają na przerwę w spłacaniu kredytów hipotecznych w polskiej walucie, zaciągniętych na własne cele mieszkaniowe. Rozwiązanie zostało przygotowane dla umów kredytowych podpisanych przed 1 lipca 2022 roku.

Na mocy wakacji kredytowych w 2023 roku można odroczyć spłatę 4 rat kapitałowo-odsetkowych. W tym czasie klient nie musi płacić raty – wystarczy tylko złożyć w banku odpowiednią dyspozycję.

Oszczędności, jakie klient uzyskuje dzięki rządowemu wsparciu, można przeznaczyć na nadpłatę kredytu hipotecznego. Również kredytobiorcy posiadający zobowiązania w banku PKO BP mogą rozważyć taki krok.

Co daje nadpłata hipoteki? Przede wszystkim pozwala zmniejszyć zadłużenie, a co za tym idzie – również jego koszt. W dłuższej perspektywie takie działanie może przynieść wymierne korzyści finansowe. Jak duże?

Czy nadpłata kredytu hipotecznego w PKO BP się opłaca?

Rozważasz nadpłatę kredytu hipotecznego w PKO BP, przejrzałeś grupy i forum dla kredytobiorców, ale nadal nie możesz się zdecydować? Pamiętaj, że Twoja wpłata wpłynie na przeliczenie kwoty kredytu i zmniejszenie raty kapitałowo-odsetkowej.

Oznacza to, że miesięczna należność z tytułu kredytu hipotecznego będzie niższa, a w domowym budżecie zostanie więcej środków na bieżące potrzeby. Nadpłata nie spowoduje natomiast automatycznego skrócenia okresu kredytowania – o tym szerzej w dalszej części artykułu.

To może Cię zainteresować: Czy warto nadpłacić kredyt hipoteczny w trakcie wakacji kredytowych?

Ile można zyskać, nadpłacając kredyt hipoteczny w PKO BP?

Nadpłata lub wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego PKO BP pozwoli zmniejszyć koszty zobowiązania. Ile dokładnie można zyskać?

Sprawdziliśmy, na jaką oszczędność mogą liczyć klienci, którzy zdecydują się nadpłacić kredyt hipoteczny, przeznaczając na ten cel środki w ramach wakacji kredytowych. W naszej symulacji przyjęliśmy następujące parametry:

 • kwota pozostała do spłaty – 300 000 zł,
 • liczba rat pozostałych do spłaty – 205,
 • wysokość miesięcznej raty – 1800 zł,
 • termin płatności ostatniej raty – 10.03.2040 r.,
 • kwota nadpłaty – 7200 zł (cztery raty po 1800 zł każda).

Jaki skutek przyniesie nadpłata kredytu hipotecznego w PKO BP? Kalkulator dostępny na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pokazuje następujące wyliczenia.

Zmniejszenie raty

Skrócenie okresu kredytowania

Nowa rata

1769,60 zł

Rata bez zmian

1800 zł

Miesięczna oszczędność

30,40 zł

Liczba rat

200 rat

Roczna oszczędność

364,80 zł

Skrócenie okresu o

5 miesięcy

Oszczędność na całym kredycie

1232,00 zł

Oszczędność na całym kredycie

3100,48 zł

Jak widać, w kalkulacji uwzględniono dwa scenariusze – zmniejszenie raty oraz skrócenie okresu kredytowania. Pierwsza opcja pozwoli zmniejszyć obciążenia domowego budżetu i uzyskać więcej środków na bieżące potrzeby gospodarstwa. W tym przypadku oszczędność na całym kredycie wynosi 1232 zł. Z kolei skrócenie okresu kredytowania będzie się bardziej opłacać, jeśli zależy nam na zmniejszeniu kosztów całego zobowiązania – tutaj łączna oszczędność wynosi aż 3100,48 zł.

Jak nadpłacić kredyt hipoteczny w PKO BP?

Nadpłaty kredytu hipotecznego w banku PKO BP można dokonać:

 1. W stacjonarnym oddziale banku – zwolennicy tradycyjnych sposobów załatwiania formalności mogą udać się bezpośrednio do placówki i tam dokonać wpłaty środków.
 2. Przez system bankowości elektronicznej – nadpłata kredytu hipotecznego PKO BP przez internet. Jak nadpłacić kredyt hipoteczny w serwisie iPKO? Wystarczy zalogować się na konto, podając numer klienta lub login, a następnie hasło. W dalszej kolejności wystarczy wybrać z produktów bankowych kredyt hipoteczny i zlecić dyspozycję nadpłaty kredytu PKO BP.
 3. Przez aplikację mobilną IKO – narzędzie służy do obsługi konta oraz finansów w PKO BP. Po zalogowaniu się należy wybrać swój kredyt i zlecić nadpłatę.

Jak wypełnić wniosek o nadpłatę kredytu hipotecznego w PKO BP?

Bank udostępnia gotowy wzór wniosku o nadpłatę kredytu hipotecznego PKO BP wystarczy go wypełnić. Kredytobiorca musi podać następujące dane:

 • miejscowość i data złożenia wniosku,
 • imię i nazwisko klienta,
 • numer PESEL,
 • numer telefonu,
 • adres kredytobiorcy.

W dalszej części wniosku znajduje się dyspozycja o następującej treści:

Proszę o pobranie z rachunku (numer rachunku) kwoty w wysokości (należy podać wartość liczbową oraz kwotę słownie) tytułem nadpłaty kredytu udzielonego przez PKO Bank Hipoteczny S.A. na podstawie umowy (numer umowy kredytowej). Nadpłata zostanie zrealizowana zgodnie z postanowieniami umowy kredytu. Proszę o dokonanie nadpłaty kredytu w dniu. Zobowiązuję się do zapewnienia środków pieniężnych na ww. rachunku. W przypadku braku lub niewystarczającej kwoty środków dyspozycja nie zostanie zrealizowana.

Wniosek o nadpłatę kredytu hipotecznego kredytobiorca musi opatrzyć własnoręcznym podpisem.

Kliknij i sprawdź: Rządowe dopłaty do kredytów hipotecznych w 2023 roku

Ile kosztuje nadpłata kredytu hipotecznego w PKO BP?

Klienci posiadający zobowiązania w PKO BP zastanawiają się, czy nadpłata kredytu hipotecznego wiąże się z prowizją. Według informacji znajdujących się na stronie internetowej banku klient może nadpłacać kredyt bez żadnych kosztów, ale tylko pod warunkiem, że umowa kredytowa została zawarta po 21 lipca 2017 roku.

Dla umów zawartych wcześniej przewidziano dodatkowe opłaty w wysokości 1,5% od wpłaconej kwoty oraz 2% w przypadku przedterminowej spłaty całości kredytu. Opłaty przewidziano przez pierwsze 3 lata okresu kredytowania.

Co zmienia się w spłacie kredytu hipotecznego w PKO BP po dokonaniu nadpłaty?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, po dokonaniu nadpłaty bank automatycznie przelicza wysokość kredytu, a to pociąga za sobą zmianę harmonogramu spłaty oraz zmniejszenie się poszczególnych rat kapitałowo-odsetkowych.

Warto jednak wiedzieć, że nadpłata nie wiąże się ze skróceniem okresu kredytowania. Jeśli z różnych powodów wolimy skrócić okres, na jaki zawarto umowę, musimy podpisać stosowny aneks do umowy. Najlepiej umówić się z doradcą i dopełnić formalności w oddziale banku.


Dodatkowe źródła:

Nadpłata kredytu hipotecznego – warto to rozważyć, www.bankomania.pkobp.pl

Wakacje kredytowe a nadpłata kredytu. Banki nie mają nic przeciwko?, www.pieniadze.rp.pl

Komentarze

Powiązane artykuły

O ile wzrosły raty kredytów hipotecznych w 2023 roku?
30.03.2023

O ile wzrosły raty kredytów hipotecznych? Jak poradzić sobie z wyższą ratą kredytu na mieszkanie?

...mogą liczyć na odciążenie finansowe? Kiedy zaczną spadać kredyty hipoteczne? Można oczekiwać, że nastąpi to jeszcze w 2023 roku. Już przez...

...cyklu podwyżek odnotowano spadek? Sprawdźmy wyliczenie raty kredytu hipotecznego dla kwoty 500 tys. zł. W tym przypadku opłata przed...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Na czym polega wcześniejsza spłata kredytu?
27.03.2023

Na czym polega wcześniejsza spłata kredytu? Ile można zaoszczędzić spłacając wcześniej kredyt?

...spłata jest możliwa bez względu na to, czy masz kredyt gotówkowy, czy kredyt hipoteczny. Wcześniej warto jednak skontaktować...

...którzy jeszcze kilka lat temu zaciągnęli kredyt hipoteczny, mogą mieć obecnie problem ze spłatą zobowiązań. Dotyczy to...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Kredyt hipoteczny 0 procent
14.03.2023

Kredyt hipoteczny 0 procent zaproponowany przez PO. Jakie są założenia programu?

...dla programu kredyt 0%. Uwzględniając, że dzisiejszy kredyt hipoteczny jest oprocentowany, a więc składa się z części kapitałowej...

...środków do jego wykończenia, również można ubiegać się o kredyty hipoteczne, w tym o bezpieczny kredyt 2%, który jest alternatywną dla...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Ile kosztuje wykończenie mieszkania za m2 w 2023?
02.03.2023

Ile kosztuje wykończenie mieszkania za m2 w 2023?

...200 tys. zł, a więc mniej więcej tyle, na ile można wziąć kredyt gotówkowy. To może Cię zainteresować: Jak obliczyć koszt budowy domu?...

...fundusze na taką inwestycję w banku. Czy warto na ten cel wziąć kredyt hipoteczny, czy może lepiej wybrać ten gotówkowy? Zanim wyjaśnimy, ile...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Kredyt na działalność gospodarczą - kalkulator
28.02.2023

Jak dostać kredyt na działalność gospodarczą? Warunki i oferta banków

...czy będzie to kredyt inwestycyjny, obrotowy, hipoteczny, a może kredyt gotówkowy? W ostatnim czasie sytuacja na rynku kredytów dynamicznie się...

...uzyskać zdecydowanie większe kwoty. Banki mają w ofercie także kredyt hipoteczny z przeznaczeniem na zakup nieruchomości. Odpowiedź na pytanie, czy...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Co zrobić gdy nie masz zdolności kredytowej?
24.02.2023

Co zrobić gdy nie masz zdolności kredytowej?

...spłaty zobowiązania. Załóżmy zatem, że zawnioskowałeś o kredyt gotówkowy, a bank stwierdza brak zdolności kredytowej – co to znaczy? Nic...

...jej brak jest najczęstszym powodem odrzucenia przez bank wniosku o kredyt hipoteczny lub gotówkowy. Zdolność kredytowa świadczy o tym, że...

Zobacz więcej
8 min. czytania