Kredyty hipoteczne 8 min. czytania

Jak nadpłacić kredyt hipoteczny w PKO BP?

Zaktualizowano: 2024-02-02 10:43
Opublikowano: 2023-02-27 11:32
Średnia ocena: 3,67/6 Głosów: 3
Nadpłata kredytu hipotecznego w PKO BP

Nadpłata kredytu hipotecznego w PKO BP pozwala zmniejszyć koszty zobowiązania, a także szybciej je uregulować. Obecnie trwają wakacje kredytowe, które pozwalają uniknąć płacenia jednej raty na kwartał, co wiele osób chce wykorzystać, żeby nadpłacić kapitał. Kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Jak nadpłacić kredyt hipoteczny w banku PKO BP?

Masz odłożone spore oszczędności i zastanawiasz się, czy warto nadpłacić kredyt hipoteczny? A może rozważasz przeznaczenie na ten cel środków, które zostają w domowym budżecie dzięki wakacjom kredytowym?

Dzisiaj sprawdzamy, jak klienci banku PKO BP mogą nadpłacić kredyt hipoteczny. Czy wymagane jest podpisanie aneksu do umowy kredytowej?

Najważniejsze informacje o nadpłacie kredytu hipotecznego

Zaciągając kredyt hipoteczny, godzimy się na konieczność regulowania rat zgodnie z harmonogramem spłaty. Wybierając zmienne oprocentowanie, musimy też liczyć się z tym, że raty mogą wzrosnąć wraz z podwyżką stóp procentowych.

Na czym polega nadpłata kredytu hipotecznego? To wpłata większej kwoty niż zakłada to harmonogram spłaty zobowiązania. Dzięki temu zmniejszamy kapitał kredytu, a tym samym również odsetki oraz inne koszty. Jeśli będziemy nadpłacać systematycznie, szybciej pozbędziemy się zadłużenia i w konsekwencji mniej za nie zapłacimy.

Sprawdź, co warto wiedzieć o wcześniejszej spłacie kredytu hipotecznego!

Kiedy można nadpłacić kredyt hipoteczny w PKO BP?

Masz kredyt w banku PKO BP? Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego jest jak najbardziej możliwa, a klient może w każdej chwili zdecydować się na wpłatę wyższej kwoty, niż przewidziano w aktualnym harmonogramie. Warto to rozważyć przede wszystkim, gdy mamy dodatkowe środki finansowe, np. otrzymaliśmy odprawę z pracy lub udało nam się zaoszczędzić większą sumę pieniędzy.

Nadpłata będzie się opłacać również wtedy, gdy stopy procentowe są niskie – wówczas nasza dodatkowa wpłata zasili kapitał bardziej niż wtedy, gdy raty są wysokie. Z drugiej jednak strony obecna pomoc dla kredytobiorców, czyli rządowe wakacje kredytowe, zachęcają do nadpłaty zobowiązania.

Czy można nadpłacić kredyt hipoteczny w PKO BP w trakcie wakacji kredytowych 2024?

Rządowe wakacje kredytowe pozwalają na przerwę w spłacaniu kredytów hipotecznych w polskiej walucie, zaciągniętych na własne cele mieszkaniowe. Rozwiązanie zostało przygotowane dla umów kredytowych podpisanych przed 1 lipca 2022 roku.

Na mocy wakacji kredytowych w 2024 roku można odroczyć spłatę 4 rat kapitałowo-odsetkowych. W tym czasie klient nie musi płacić raty – wystarczy tylko złożyć w banku odpowiednią dyspozycję.

Oszczędności, jakie klient uzyskuje dzięki rządowemu wsparciu, można przeznaczyć na nadpłatę kredytu hipotecznego. Również kredytobiorcy posiadający zobowiązania w banku PKO BP mogą rozważyć taki krok.

Co daje nadpłata hipoteki? Przede wszystkim pozwala zmniejszyć zadłużenie, a co za tym idzie – również jego koszt. W dłuższej perspektywie takie działanie może przynieść wymierne korzyści finansowe. Jak duże?

Czy nadpłata kredytu hipotecznego w PKO BP się opłaca?

Rozważasz nadpłatę kredytu hipotecznego w PKO BP, przejrzałeś grupy i forum dla kredytobiorców, ale nadal nie możesz się zdecydować? Pamiętaj, że Twoja wpłata wpłynie na przeliczenie kwoty kredytu i zmniejszenie raty kapitałowo-odsetkowej.

Oznacza to, że miesięczna należność z tytułu kredytu hipotecznego będzie niższa, a w domowym budżecie zostanie więcej środków na bieżące potrzeby. Nadpłata nie spowoduje natomiast automatycznego skrócenia okresu kredytowania – o tym szerzej w dalszej części artykułu.

To może Cię zainteresować: Czy warto nadpłacić kredyt hipoteczny w trakcie wakacji kredytowych?

Ile można zyskać, nadpłacając kredyt hipoteczny w PKO BP?

Nadpłata lub wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego PKO BP pozwoli zmniejszyć koszty zobowiązania. Ile dokładnie można zyskać?

Sprawdziliśmy, na jaką oszczędność mogą liczyć klienci, którzy zdecydują się nadpłacić kredyt hipoteczny, przeznaczając na ten cel środki w ramach wakacji kredytowych. W naszej symulacji przyjęliśmy następujące parametry:

 • kwota pozostała do spłaty – 300 000 zł,
 • liczba rat pozostałych do spłaty – 205,
 • wysokość miesięcznej raty – 1800 zł,
 • termin płatności ostatniej raty – 10.03.2040 r.,
 • kwota nadpłaty – 7200 zł (cztery raty po 1800 zł każda).

Jaki skutek przyniesie nadpłata kredytu hipotecznego w PKO BP? Kalkulator dostępny na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pokazuje następujące wyliczenia.

Zmniejszenie raty

Skrócenie okresu kredytowania

Nowa rata

1769,60 zł

Rata bez zmian

1800 zł

Miesięczna oszczędność

30,40 zł

Liczba rat

200 rat

Roczna oszczędność

364,80 zł

Skrócenie okresu o

5 miesięcy

Oszczędność na całym kredycie

1232,00 zł

Oszczędność na całym kredycie

3100,48 zł

Jak widać, w kalkulacji uwzględniono dwa scenariusze – zmniejszenie raty oraz skrócenie okresu kredytowania. Pierwsza opcja pozwoli zmniejszyć obciążenia domowego budżetu i uzyskać więcej środków na bieżące potrzeby gospodarstwa. W tym przypadku oszczędność na całym kredycie wynosi 1232 zł. Z kolei skrócenie okresu kredytowania będzie się bardziej opłacać, jeśli zależy nam na zmniejszeniu kosztów całego zobowiązania – tutaj łączna oszczędność wynosi aż 3100,48 zł.

Jak nadpłacić kredyt hipoteczny w PKO BP?

Nadpłaty kredytu hipotecznego w banku PKO BP można dokonać:

 1. W stacjonarnym oddziale banku – zwolennicy tradycyjnych sposobów załatwiania formalności mogą udać się bezpośrednio do placówki i tam dokonać wpłaty środków.
 2. Przez system bankowości elektronicznej – nadpłata kredytu hipotecznego PKO BP przez internet. Jak nadpłacić kredyt hipoteczny w serwisie iPKO? Wystarczy zalogować się na konto, podając numer klienta lub login, a następnie hasło. W dalszej kolejności wystarczy wybrać z produktów bankowych kredyt hipoteczny i zlecić dyspozycję nadpłaty kredytu PKO BP.
 3. Przez aplikację mobilną IKO – narzędzie służy do obsługi konta oraz finansów w PKO BP. Po zalogowaniu się należy wybrać swój kredyt i zlecić nadpłatę.

Jak wypełnić wniosek o nadpłatę kredytu hipotecznego w PKO BP?

Bank udostępnia gotowy wzór wniosku o nadpłatę kredytu hipotecznego PKO BP wystarczy go wypełnić. Kredytobiorca musi podać następujące dane:

 • miejscowość i data złożenia wniosku,
 • imię i nazwisko klienta,
 • numer PESEL,
 • numer telefonu,
 • adres kredytobiorcy.

W dalszej części wniosku znajduje się dyspozycja o następującej treści:

Proszę o pobranie z rachunku (numer rachunku) kwoty w wysokości (należy podać wartość liczbową oraz kwotę słownie) tytułem nadpłaty kredytu udzielonego przez PKO Bank Hipoteczny S.A. na podstawie umowy (numer umowy kredytowej). Nadpłata zostanie zrealizowana zgodnie z postanowieniami umowy kredytu. Proszę o dokonanie nadpłaty kredytu w dniu. Zobowiązuję się do zapewnienia środków pieniężnych na ww. rachunku. W przypadku braku lub niewystarczającej kwoty środków dyspozycja nie zostanie zrealizowana.

Wniosek o nadpłatę kredytu hipotecznego kredytobiorca musi opatrzyć własnoręcznym podpisem.

Kliknij i sprawdź: Rządowe dopłaty do kredytów hipotecznych

Ile kosztuje nadpłata kredytu hipotecznego w PKO BP?

Klienci posiadający zobowiązania w PKO BP zastanawiają się, czy nadpłata kredytu hipotecznego wiąże się z prowizją. Według informacji znajdujących się na stronie internetowej banku klient może nadpłacać kredyt bez żadnych kosztów, ale tylko pod warunkiem, że umowa kredytowa została zawarta po 21 lipca 2017 roku.

Dla umów zawartych wcześniej przewidziano dodatkowe opłaty w wysokości 1,5% od wpłaconej kwoty oraz 2% w przypadku przedterminowej spłaty całości kredytu. Opłaty przewidziano przez pierwsze 3 lata okresu kredytowania.

Co zmienia się w spłacie kredytu hipotecznego w PKO BP po dokonaniu nadpłaty?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, po dokonaniu nadpłaty bank automatycznie przelicza wysokość kredytu, a to pociąga za sobą zmianę harmonogramu spłaty oraz zmniejszenie się poszczególnych rat kapitałowo-odsetkowych.

Warto jednak wiedzieć, że nadpłata nie wiąże się ze skróceniem okresu kredytowania. Jeśli z różnych powodów wolimy skrócić okres, na jaki zawarto umowę, musimy podpisać stosowny aneks do umowy. Najlepiej umówić się z doradcą i dopełnić formalności w oddziale banku.


Dodatkowe źródła:

Nadpłata kredytu hipotecznego – warto to rozważyć, www.bankomania.pkobp.pl

Wakacje kredytowe a nadpłata kredytu. Banki nie mają nic przeciwko?, www.pieniadze.rp.pl

Komentarze

Powiązane artykuły

Bon mieszkaniowy {{year}}

Bon mieszkaniowy 2024

...mieć on wystarczającej zdolności kredytowej, by zaciągnąć kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości (kryterium nie dotyczyło ubiegania się o...

...głównie do osób, które mają ograniczone możliwości uzyskania kredytu hipotecznego, z kolei drugi miał być przeznaczony dla rodzin wielodzietnych...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Czym są stopy procentowe NBP?

Czym są stopy procentowe NBP? Jak stopy procentowe wpływają na koszt kredytu?

...banku Polskiego przez Radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony...

...radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony może to doprowadzić do...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Symulacja kredytu hipotecznego w {{year}}

Symulacja kredytu hipotecznego w 2024

...zmienić w czasie trwania umowy kredytowej, jeśli weźmiesz kredyt hipoteczny ze zmiennym oprocentowaniem. Takie oprocentowanie składa się ze...

...zaciągnąć zobowiązanie, warto przeprowadzić symulację kredytu hipotecznego w różnych bankach i dla różnych wariantów oferty, aby dzięki...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Jak można było wziąć Bezpieczny Kredyt 2 proc.?

Jak można było wziąć Bezpieczny Kredyt 2 proc.?

...uruchomiony 1 lipca 2023, program oferował preferencyjny kredyt hipoteczny z oprocentowaniem 2% (plus marża banku i inne opłaty) na pierwsze...

...kredyt 2%? Tak samo, jak w przypadku każdego innego kredytu hipotecznego, tak i w przypadku Bezpiecznego kredytu 2%, należało złożyć...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Bezpieczny kredyt 2 proc. Co z programem w {{year}}?

Bezpieczny kredyt 2 proc. Co z programem w 2024?

...do 600 tys. zł. Większe rodziny będą mogły liczyć na dodatkowe 100 tys. zł za każdą osobę. Lata 2021-2022 były bardzo trudne dla Polaków, którzy zaciągnęli kredyt hipoteczny. Rada Polityki Pieniężnej od jesieni 2021 roku sukcesywnie podnosiła stopy procentowe, aż znalazły się na rekordowym poziomie – 6,75%. Wraz z nimi w górę...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Tarcza dla kredytobiorców

Tarcza dla kredytobiorców. Dofinansowania do kredytów hipotecznych w 2024?

...wniosek o wsparcie należało złożyć do banku, w którym uzyskano kredyt hipoteczny. Warto jednak podkreślić, że mimo spełnienia jednego z...

...i 2022 roku. Odetchnąć mogły osoby, które spłacają złotowe kredyty hipoteczne. Ich raty w końcu zaczęły spadać. Malejąca inflacja...

Zobacz więcej
14 min. czytania