Kredyty hipoteczne 8 min. czytania

Jak nadpłacić kredyt hipoteczny w PKO BP?

Zaktualizowano: 2023-09-19 12:02
Opublikowano: 2023-02-27 11:32
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 1
Nadpłata kredytu hipotecznego w PKO BP

Nadpłata kredytu hipotecznego w PKO BP pozwala zmniejszyć koszty zobowiązania, a także szybciej je uregulować. Obecnie trwają wakacje kredytowe, które pozwalają uniknąć płacenia jednej raty na kwartał, co wiele osób chce wykorzystać, żeby nadpłacić kapitał. Kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Jak nadpłacić kredyt hipoteczny w banku PKO BP?

Masz odłożone spore oszczędności i zastanawiasz się, czy warto nadpłacić kredyt hipoteczny? A może rozważasz przeznaczenie na ten cel środków, które zostają w domowym budżecie dzięki wakacjom kredytowym?

Dzisiaj sprawdzamy, jak klienci banku PKO BP mogą nadpłacić kredyt hipoteczny. Czy wymagane jest podpisanie aneksu do umowy kredytowej?

Najważniejsze informacje o nadpłacie kredytu hipotecznego

Zaciągając kredyt hipoteczny, godzimy się na konieczność regulowania rat zgodnie z harmonogramem spłaty. Wybierając zmienne oprocentowanie, musimy też liczyć się z tym, że raty mogą wzrosnąć wraz z podwyżką stóp procentowych.

Na czym polega nadpłata kredytu hipotecznego? To wpłata większej kwoty niż zakłada to harmonogram spłaty zobowiązania. Dzięki temu zmniejszamy kapitał kredytu, a tym samym również odsetki oraz inne koszty. Jeśli będziemy nadpłacać systematycznie, szybciej pozbędziemy się zadłużenia i w konsekwencji mniej za nie zapłacimy.

Sprawdź, co warto wiedzieć o wcześniejszej spłacie kredytu hipotecznego!

Kiedy można nadpłacić kredyt hipoteczny w PKO BP?

Masz kredyt w banku PKO BP? Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego jest jak najbardziej możliwa, a klient może w każdej chwili zdecydować się na wpłatę wyższej kwoty, niż przewidziano w aktualnym harmonogramie. Warto to rozważyć przede wszystkim, gdy mamy dodatkowe środki finansowe, np. otrzymaliśmy odprawę z pracy lub udało nam się zaoszczędzić większą sumę pieniędzy.

Nadpłata będzie się opłacać również wtedy, gdy stopy procentowe są niskie – wówczas nasza dodatkowa wpłata zasili kapitał bardziej niż wtedy, gdy raty są wysokie. Z drugiej jednak strony obecna pomoc dla kredytobiorców, czyli rządowe wakacje kredytowe, zachęcają do nadpłaty zobowiązania.

Czy można nadpłacić kredyt hipoteczny w PKO BP w trakcie wakacji kredytowych 2023?

Rządowe wakacje kredytowe pozwalają na przerwę w spłacaniu kredytów hipotecznych w polskiej walucie, zaciągniętych na własne cele mieszkaniowe. Rozwiązanie zostało przygotowane dla umów kredytowych podpisanych przed 1 lipca 2022 roku.

Na mocy wakacji kredytowych w 2023 roku można odroczyć spłatę 4 rat kapitałowo-odsetkowych. W tym czasie klient nie musi płacić raty – wystarczy tylko złożyć w banku odpowiednią dyspozycję.

Oszczędności, jakie klient uzyskuje dzięki rządowemu wsparciu, można przeznaczyć na nadpłatę kredytu hipotecznego. Również kredytobiorcy posiadający zobowiązania w banku PKO BP mogą rozważyć taki krok.

Co daje nadpłata hipoteki? Przede wszystkim pozwala zmniejszyć zadłużenie, a co za tym idzie – również jego koszt. W dłuższej perspektywie takie działanie może przynieść wymierne korzyści finansowe. Jak duże?

Czy nadpłata kredytu hipotecznego w PKO BP się opłaca?

Rozważasz nadpłatę kredytu hipotecznego w PKO BP, przejrzałeś grupy i forum dla kredytobiorców, ale nadal nie możesz się zdecydować? Pamiętaj, że Twoja wpłata wpłynie na przeliczenie kwoty kredytu i zmniejszenie raty kapitałowo-odsetkowej.

Oznacza to, że miesięczna należność z tytułu kredytu hipotecznego będzie niższa, a w domowym budżecie zostanie więcej środków na bieżące potrzeby. Nadpłata nie spowoduje natomiast automatycznego skrócenia okresu kredytowania – o tym szerzej w dalszej części artykułu.

To może Cię zainteresować: Czy warto nadpłacić kredyt hipoteczny w trakcie wakacji kredytowych?

Ile można zyskać, nadpłacając kredyt hipoteczny w PKO BP?

Nadpłata lub wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego PKO BP pozwoli zmniejszyć koszty zobowiązania. Ile dokładnie można zyskać?

Sprawdziliśmy, na jaką oszczędność mogą liczyć klienci, którzy zdecydują się nadpłacić kredyt hipoteczny, przeznaczając na ten cel środki w ramach wakacji kredytowych. W naszej symulacji przyjęliśmy następujące parametry:

 • kwota pozostała do spłaty – 300 000 zł,
 • liczba rat pozostałych do spłaty – 205,
 • wysokość miesięcznej raty – 1800 zł,
 • termin płatności ostatniej raty – 10.03.2040 r.,
 • kwota nadpłaty – 7200 zł (cztery raty po 1800 zł każda).

Jaki skutek przyniesie nadpłata kredytu hipotecznego w PKO BP? Kalkulator dostępny na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pokazuje następujące wyliczenia.

Zmniejszenie raty

Skrócenie okresu kredytowania

Nowa rata

1769,60 zł

Rata bez zmian

1800 zł

Miesięczna oszczędność

30,40 zł

Liczba rat

200 rat

Roczna oszczędność

364,80 zł

Skrócenie okresu o

5 miesięcy

Oszczędność na całym kredycie

1232,00 zł

Oszczędność na całym kredycie

3100,48 zł

Jak widać, w kalkulacji uwzględniono dwa scenariusze – zmniejszenie raty oraz skrócenie okresu kredytowania. Pierwsza opcja pozwoli zmniejszyć obciążenia domowego budżetu i uzyskać więcej środków na bieżące potrzeby gospodarstwa. W tym przypadku oszczędność na całym kredycie wynosi 1232 zł. Z kolei skrócenie okresu kredytowania będzie się bardziej opłacać, jeśli zależy nam na zmniejszeniu kosztów całego zobowiązania – tutaj łączna oszczędność wynosi aż 3100,48 zł.

Jak nadpłacić kredyt hipoteczny w PKO BP?

Nadpłaty kredytu hipotecznego w banku PKO BP można dokonać:

 1. W stacjonarnym oddziale banku – zwolennicy tradycyjnych sposobów załatwiania formalności mogą udać się bezpośrednio do placówki i tam dokonać wpłaty środków.
 2. Przez system bankowości elektronicznej – nadpłata kredytu hipotecznego PKO BP przez internet. Jak nadpłacić kredyt hipoteczny w serwisie iPKO? Wystarczy zalogować się na konto, podając numer klienta lub login, a następnie hasło. W dalszej kolejności wystarczy wybrać z produktów bankowych kredyt hipoteczny i zlecić dyspozycję nadpłaty kredytu PKO BP.
 3. Przez aplikację mobilną IKO – narzędzie służy do obsługi konta oraz finansów w PKO BP. Po zalogowaniu się należy wybrać swój kredyt i zlecić nadpłatę.

Jak wypełnić wniosek o nadpłatę kredytu hipotecznego w PKO BP?

Bank udostępnia gotowy wzór wniosku o nadpłatę kredytu hipotecznego PKO BP wystarczy go wypełnić. Kredytobiorca musi podać następujące dane:

 • miejscowość i data złożenia wniosku,
 • imię i nazwisko klienta,
 • numer PESEL,
 • numer telefonu,
 • adres kredytobiorcy.

W dalszej części wniosku znajduje się dyspozycja o następującej treści:

Proszę o pobranie z rachunku (numer rachunku) kwoty w wysokości (należy podać wartość liczbową oraz kwotę słownie) tytułem nadpłaty kredytu udzielonego przez PKO Bank Hipoteczny S.A. na podstawie umowy (numer umowy kredytowej). Nadpłata zostanie zrealizowana zgodnie z postanowieniami umowy kredytu. Proszę o dokonanie nadpłaty kredytu w dniu. Zobowiązuję się do zapewnienia środków pieniężnych na ww. rachunku. W przypadku braku lub niewystarczającej kwoty środków dyspozycja nie zostanie zrealizowana.

Wniosek o nadpłatę kredytu hipotecznego kredytobiorca musi opatrzyć własnoręcznym podpisem.

Kliknij i sprawdź: Rządowe dopłaty do kredytów hipotecznych w 2023 roku

Ile kosztuje nadpłata kredytu hipotecznego w PKO BP?

Klienci posiadający zobowiązania w PKO BP zastanawiają się, czy nadpłata kredytu hipotecznego wiąże się z prowizją. Według informacji znajdujących się na stronie internetowej banku klient może nadpłacać kredyt bez żadnych kosztów, ale tylko pod warunkiem, że umowa kredytowa została zawarta po 21 lipca 2017 roku.

Dla umów zawartych wcześniej przewidziano dodatkowe opłaty w wysokości 1,5% od wpłaconej kwoty oraz 2% w przypadku przedterminowej spłaty całości kredytu. Opłaty przewidziano przez pierwsze 3 lata okresu kredytowania.

Co zmienia się w spłacie kredytu hipotecznego w PKO BP po dokonaniu nadpłaty?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, po dokonaniu nadpłaty bank automatycznie przelicza wysokość kredytu, a to pociąga za sobą zmianę harmonogramu spłaty oraz zmniejszenie się poszczególnych rat kapitałowo-odsetkowych.

Warto jednak wiedzieć, że nadpłata nie wiąże się ze skróceniem okresu kredytowania. Jeśli z różnych powodów wolimy skrócić okres, na jaki zawarto umowę, musimy podpisać stosowny aneks do umowy. Najlepiej umówić się z doradcą i dopełnić formalności w oddziale banku.


Dodatkowe źródła:

Nadpłata kredytu hipotecznego – warto to rozważyć, www.bankomania.pkobp.pl

Wakacje kredytowe a nadpłata kredytu. Banki nie mają nic przeciwko?, www.pieniadze.rp.pl

Komentarze

Powiązane artykuły

Kredyt 90 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta

Kredyt 90 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta

...udzielony kredyt 90 tys. zł. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy w tej kwocie? Kredyty hipoteczne mają ściśle określony cel – z...

...gospodarczą i zamierzasz ubiegać się w wybranym banku o uzyskanie kredytu gotówkowego na kwotę 90 tys. zł, powinieneś przygotować dokumenty...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Kredyt 300 tys. złotych

Kredyt 300 tys. złotych. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

...pożyczone od banku środki. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? Zapoznaj się z dalszą częścią artykułu. Jeśli planujesz...

...hipotecznych lub zaświadczeń o dochodach w takim stopniu, jak kredyty hipoteczne. Jednak, jak zauważyłeś, maksymalna kwota takich pożyczek jest...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Ile wynosi premia gwarancyjna z książeczki mieszkaniowej? Kalkulator

Ile wynosi premia gwarancyjna z książeczki mieszkaniowej? Kalkulator

...z książeczki mieszkaniowej, oszczędzając na zakup mieszkania. Często zakładano je dla dzieci, myśląc o ich przyszłości, aby w późniejszym czasie nie musiały one sięgać po kredyt hipoteczny lub by zredukować kwotę takiego kredytu. Czym jest książeczka mieszkaniowa? Czy w roku 2023 również można otrzymać premię gwarancyjną? Co zrobić ze starą książeczka mieszkaniowa?...

Zobacz więcej
15 min. czytania
Co to jest WIBOR(R)? Aktualne stawki WIBOR(R) 1M, 3M, 6M

Co to jest WIBOR(R)? Aktualne stawki WIBOR(R) 1M, 3M, 6M

...będzie dla kredytobiorcy korzystniejszy? Czy lepiej wybrać kredyt hipoteczny z WIBOR(R) 3M czy 6M? WIBOR(R) 3M zmienia się co trzy miesiące, a...

...wyższa jest stopa WIBOR(R). Kredytobiorcy, którzy spłacają kredyty hipoteczne oprocentowane według stawki WIBOR(R), mogą mieć pewność, że...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Koszty zakupu nieruchomości
Porady
18.09.2023

Poznaj wszystkie dodatkowe koszty przy zakupie nieruchomości

Koszt zakupu nieruchomości to nie tylko kwota, jaką uiszczasz jej dotychczasowemu właścicielowi. Należy do niej doliczyć również taksę notarialną, koszt odpisu z aktu notarialnego, podatek PCC lub VAT. Musisz liczyć się również z dodatkowymi kosztami zakupu mieszkania na kredyt, jeśli nie możesz sfinansować go za gotówkę.
Zobacz więcej
11 min. czytania
Czym są stopy procentowe NBP?

Czym są stopy procentowe NBP? Jak stopy procentowe wpływają na koszt kredytu?

...banku Polskiego przez Radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony...

...radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony może to doprowadzić do...

Zobacz więcej
13 min. czytania