Kredyty konsolidacyjne 7 min. czytania

Jak działają firmy oddłużeniowe i czy są bezpiecznie?

Zaktualizowano: 2022-10-19 13:40
Opublikowano: 2022-10-19 08:21
Średnia ocena: 4,75/6 Głosów: 4
Jak działają firmy oddłużeniowe i czy są bezpiecznie?

Firmy oddłużeniowe to podmioty, których zadaniem jest pośrednictwo w negocjacjach z wierzycielami. Według aktualnych statystyk liczba osób zadłużonych w naszym kraju utrzymuje się na wysokim poziomie. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając firmę oddłużeniową? Czy takie usługi są w Polsce legalne? A może lepiej samodzielnie wyjść z finansowego impasu?

Niższa sprzedaż produktów kredytowych w 2022 roku spowodowała, że wartość zadłużenia z tytułu kredytów i pożyczek wśród Polaków spadła w stosunku do ubiegłego roku. Niestety nie oznacza to, że nasza sytuacja finansowa uległa poprawie – według danych Biura Informacji Kredytowej (BIK), łączne zadłużenie konsumentów pod koniec II kwartału bieżącego roku wyniosło aż 737 mld zł.

Zyskały za to firmy pożyczkowe z sektora pozabankowego – jak wskazuje raport BIK, aż o 47,5% wzrosła wartość udzielonych pożyczek przez podmioty tego typu. Niestety duża część klientów nie wydaje uzyskanych środków na cele konsumpcyjne, tylko na spłatę długów i oddłużanie.

Osoby, które nie mają zdolności, żeby uzyskać kredyt konsolidacyjny, często decydują się na pomoc prywatnych firm oddłużeniowych. Czy warto skorzystać z takich usług?

Czym zajmują się firmy oddłużeniowe?

Firmy oddłużające to podmioty zajmujące się negocjowaniem warunków spłaty zobowiązań – w tym zakresie pośredniczą między dłużnikiem, który nie może poradzić sobie z zobowiązaniem, a wierzycielem, który wymaga spłaty długu.

Oczywiście tego typu podmioty nie spłacają zadłużenia za klienta, a jedynie pomagają mu znaleźć rozwiązanie, które umożliwi uregulowanie zaległości i tym samym – wygaśnięcie zobowiązania wobec wierzyciela, np. banku.

Firmy oddłużeniowe negocjują zarówno z bankami, jak i podmiotami z sektora pozabankowego. Popularne jest szczególnie oddłużanie chwilówekszybkie pożyczki, dostępne najczęściej online i bez wielu formalności, są obciążone wysokimi kosztami, co często prowadzi do wpadnięcia w spiralę zadłużenia.

Jak działają firmy oddłużeniowe?

Firmy oddłużeniowe dysponują szeregiem narzędzi, które pomagają ich klientom w spłacie długu. Przede wszystkim w imieniu klienta nawiązują kontakt z wierzycielem i prowadzą rozmowy mające na celu, np. rozłożenie długu na raty.

Do głównych zadań firm oddłużeniowych należy:

Czy firmy oddłużeniowe są legalne w Polsce?

Działalność firm oddłużeniowych w Polsce nie jest w żaden sposób uregulowana prawnie – jednak nie oznacza to, że jest nielegalna. Wręcz przeciwnie, każdy może założyć taką firmę i doradzać klientom.

Niestety to główny zarzut, jaki można skierować w stronę podmiotów zajmujących się oddłużaniem – może je prowadzić każdy, niezależnie od tego, czy posiada odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie.

Na rynku funkcjonują oczywiście uczciwe firmy oddłużeniowe, które zatrudniają specjalistów, np. prawników, doradców finansowych czy restrukturyzacyjnych.

To może Cię zainteresować: Pomoc finansowa dla zadłużonych w bankach. Na jakie wsparcie finansowe dla zadłużonych mogą liczyć osoby spłacające kredyt hipoteczny?

Ile kosztują usługi firm oddłużeniowych?

Przede wszystkim dobre firmy oddłużeniowe nie pobierają opłat od klientów jeszcze przed wykonaniem usługi – robią to dopiero po przeprowadzeniu oddłużenia, np. po rozłożeniu na raty zobowiązania czy po podpisaniu przez klienta umowy restrukturyzacji kredytu.

Wynagrodzenie z reguły jest uzależnione od wyników prowadzonych czynności – jeśli firmie uda się z sukcesem wykonać oddłużenie, może pobrać stosowną opłatę.

Firma oddłużeniowa z reguły wycenia swoje usługi na określony procent wartości zadłużenia. Na oficjalnych stronach internetowych podmiotów zajmujących się oddłużaniem nie ma jednak konkretnego cennika – zazwyczaj koszt jest ustalany na podstawie oceny indywidualnej sytuacji klienta. Wpływ na to ma m.in.:

 • wysokość zadłużenia,
 • stopień skomplikowania sprawy,
 • stopień zaawansowania procedur windykacyjnych.

Na co uważać korzystając z usług firm oddłużeniowych?

Najważniejsza zasada, o której już wspominaliśmy – uczciwe i skuteczne firmy oddłużeniowe nie żądają opłat przed rozpoczęciem działań. Kolejna reguła, która pozwoli nam uniknąć nierzetelnych podmiotów, to dokładne sprawdzanie danych firmy.

Czerwona lampa powinna nam się zapalić w sytuacji, gdy firmy pomagające w oddłużaniu nie mają na swojej stronie internetowej żadnych danych, np. pełnej nazwy, siedziby, numeru NIP czy REGON, a także numeru telefonu do kontaktu. Można z dużym prawdopodobieństwem założyć, że takie podmioty nie są rzetelne.

Bardzo ważne jest również informowanie klientów o postępach w prowadzeniu sprawy. Osoba korzystająca z usług firmy oddłużeniowej powinna mieć możliwość weryfikowania, na jakim etapie są czynności i czy przynoszą spodziewane rezultaty.

Oprócz tego klient ma prawo do samodzielnych kontaktów z wierzycielem, a firma oddłużeniowa nie powinna tego ograniczać.

Warto wiedzieć: Jak poradzić sobie w przypadku problemów ze spłatą kredytu?

Czy warto zdecydować się na usługi firm oddłużeniowych?

Tak, jeśli są to uczciwe firmy oddłużeniowe. Opinie o podmiotach tego typu są dostępne w internecie, dlatego przed podpisaniem umowy warto się z nimi zapoznać. Naszą uwagę powinny zwrócić także same pozytywne opinie – peany pod adresem jednej firmy często nie wyglądają wiarygodnie.

Warto jednak pamiętać o tym, że wszystkie czynności, jakie podejmuje przedsiębiorstwo oddłużeniowe, może każdy z nas wykonać samodzielnie. Do negocjowania z wierzycielami nie trzeba mieć specjalnych uprawnień, wystarczy prześledzić aktualne przepisy, np. kodeksu cywilnego lub ustawy o kredycie konsumenckim, żeby móc dochodzić swoich praw.

Nie trzeba angażować do tego firmy oddłużeniowej. Forum kredytobiorców lub grupy na portalach społecznościowych często podpowiadają, w jaki sposób poradzić sobie z długiem.

Jak samodzielnie poradzić sobie z oddłużaniem?

Zanim zadamy sobie pytanie, kto mi pomoże wyjść z długów, zastanówmy się, czy sami nie możemy podjąć działań zmierzających do spłaty zobowiązania? Kancelarie oddłużeniowe to nie wszystko.

Aktualnie prawo daje wiele możliwości, które warto rozważyć. Należą do nich:

 • ustawowe wakacje kredytowe – rządowe wsparcie w ramach spłaty kredytu hipotecznego pozwala zawiesić 8 rat zobowiązania – cztery w 2022 i cztery w 2023 roku. Warunkiem skorzystania z pomocy jest to, że kredyt dotyczy zakupu nieruchomości na własny cel mieszkaniowym. Wnioski o przyznanie wakacji kredytowych należy złożyć w banku.
 • Fundusz Wsparcia dla Kredytobiorców – oferuje pomoc w spłacie rat kredytu hipotecznego. W ramach wsparcia klienci mogą otrzymać dofinansowanie w kwocie do 2000 zł/m-c nawet na okres 3 lat. Łącznie można otrzymać 72 tys. zł, z czego 22 tys. może zostać umorzone. Żeby otrzymać pomoc, trzeba spełnić co najmniej jedno kryterium:
  • być osobą bezrobotną,
  • spłacać kredyt z ratą przekraczającą 50% miesięcznych zarobków,
  • zarabiać mniej niż 1552 zł (w gospodarstwach jednoosobowych) i 1200 zł (w gospodarstwach wieloosobowych).
 • konsolidacja kredytów – pozwala scalić wiele zobowiązań, wydłużyć okres kredytowania i zmniejszyć ratę. To także bardzo wygodne rozwiązanie – zamiast kilku rat w różnych terminach, płaci się tylko jedną w ciągu miesiąca. Gdzie uzyskać kredyt oddłużeniowy? Konsolidację ma w swojej ofercie większość banków działających na rynku.  
 • prywatne oddłużanie – pomoc bliskich może pozwolić wyjść z finansowego impasu. Nieoprocentowane pożyczki prywatne udzielane np. przez członków rodziny pomagają uporać się z zadłużeniem i nie generują dodatkowych kosztów.

Komentarze

Powiązane artykuły

Czym jest oddłużanie? Kto może skorzystać z oddłużania?

Czym jest oddłużanie? Kto może skorzystać z oddłużania?

...do ZUS-u. To może Cię zainteresować: Czy można skonsolidować kredyt konsolidacyjny? Oddłużanie firmy jest jak najbardziej możliwe, ale zazwyczaj...

...nie jest łatwo go uzyskać, jednak warto o to walczyć – kredyty konsolidacyjne mają niższe oprocentowanie niż podobne produkty oferowane przez...

Zobacz więcej
19 min. czytania
Kredyt konsolidacyjny dla firm

Jak skorzystać z kredytu konsolidacyjnego dla firm?

...kredytowe i kredyty w rachunku bieżącym. Co ciekawe, przedsiębiorca może również skonsolidować kredyt gotówkowy, jeśli przeznaczył go na cele firmowe. Czy każdy dostanie kredyt konsolidacyjny? Banki dokładnie sprawdzają potencjalnych klientów – weryfikują zdolność kredytową, sprawdzają firmowe przychody, aktualne zadłużenia oraz inne czynniki, które mogą...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Ile kosztuje kredyt hipoteczny konsolidacyjny?

Ile kosztuje kredyt hipoteczny konsolidacyjny? Czy warto się na niego zdecydować?

...te ostatnie wymagają jednak tego, by zaciągnięty był kredyt konsolidacyjny hipoteczny.Co to jest? To kredyt konsolidacyjny z hipotecznym...

...czym się różnią i co wybrać? Czy banki w Polsce oferują kredyty konsolidacyjne ze stałym oprocentowaniem?...

Zobacz więcej
9 min. czytania
kredyt konsolidacyjny co to znaczy

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

...z różnymi warunkami i oprocentowaniem. Czym się różni kredyt konsolidacyjny od gotówkowego? Kredyt konsolidacyjny zaciągnięty może być...

...warunki, które różnią się w zależności od banku i rodzaju kredytu konsolidacyjnego. Ten produkt bankowy nie jest dostępny dla każdego. Co będzie...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Jak obniżyć raty kredytu gotówkowego? Czy to możliwe?

Jak obniżyć raty kredytu gotówkowego? Czy to możliwe?

...rozglądasz się za wsparciem finansowym? Sprawdź więc najtańszy kredyt gotówkowy. Rata kredytu gotówkowego składa się z dwóch części –...

...kredytu gotówkowego przeważnie trwa wiele długich lat. Nie można więc dziwić się...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Kredyt konsolidacyjny – gdzie najłatwiej dostać?

Gdzie najłatwiej dostać kredyt konsolidacyjny?

...się, które banki zapewniają korzystne warunki. Jak zaciągnąć kredyt konsolidacyjny? Gdzie najłatwiej dostać takie zobowiązanie? Kredyt...

...kredyty czy pożyczki. Część instytucji umożliwia zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego na spłatę nie tylko zobowiązań zaciągniętych w banku, lecz...

Zobacz więcej
9 min. czytania