Odstąpienie od umowy kredytu - kiedy można z tego skorzystać, jakie są warunki?

Zaktualizowano: 28.05.2021 11:50
Opublikowano: 16.01.2020 14:40
Średnia ocena: 5,71/6 Głosów: 21

Zgodnie z polskim prawem bankowym, klient, który zechce zrezygnować z umowy kredytowej, ma taką możliwość w ciągu 14 dni od jej zawarcia. Prawo chroni w ten sposób przed nietrafionymi wyborami, które mogłyby spowodować poważne konsekwencje finansowe.

Usługa kredytowa zawsze powinna zostać dobrze przemyślana. Kredytobiorca, zawierając umowę, informuje jednoznacznie o przyjęciu wszystkich warunków zobowiązania i gwarantuje stosować się do nich przez cały okres trwania umowy. Co jednak w sytuacji, gdy klient banku już po podpisaniu umowy uzna, że kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy, na który się zdecydował, nie jest dla niego atrakcyjny lub potrzebny w danym momencie? Czy klient banku ma możliwość odstąpić od umowy kredytowej, bez ponoszenia dodatkowych kosztów?

W tym artykule odpowiemy na najważniejsze pytania przyszłych kredytobiorców, którzy mogą chcieć skorzystać z odstąpienia od umowy kredytowej. Podpowiemy ci, jakie masz prawa pod tym względem, jak przebiega odstąpienie od umowy i jakie warunki musisz spełnić, chcąc zrezygnować z zawartej już umowy z bankiem.

Prawa chroniące konsumentów

Zgodnie z polskim prawem bankowym, klient, który zechce zrezygnować z podpisanej umowy kredytowej, ma taką możliwość w ciągu 14 dni od jej zawarcia. Prawo chroni w ten sposób kredytobiorców przed nietrafionymi wyborami, które mogłyby spowodować poważne konsekwencje finansowe. Odstąpienie od umowy możliwe jest w przypadku kredytu konsumenckiego, a także kredytów celowych w tym np. kredytu hipotecznego.

Prawo dokładnie określa, jak powinna przebiegać cała procedura związana z odstąpieniem od zawartej umowy. Warto jednak wcześniej zdobyć takie informacje i nie tracić niepotrzebnie cennego czasu, na szukanie konkretnych wskazówek, co powinien zrobić kredytobiorca, chcąc zrezygnować z kredytu.

Jako klient banku, nie musisz określać swojego powodu rezygnacji z umowy kredytowej, bank nie będzie zatem żądać od ciebie takich informacji. Możesz zatem odstąpić od umowy po znalezieniu korzystniejszej oferty w innym banku, a także, jeśli twoja sytuacja finansowa szybko ulegnie poprawie, a ty nie będziesz już potrzebować dodatkowych środków na koncie. Niezależnie od twoich indywidualnych pobudek, w ciągu 14 dni od zawarcia umowy możesz bez problemu skontaktować się z bankiem i zrezygnować z oferty, nie martwiąc się tym, że bank odmówi twojej prośbie.

Sprawdź najlepszy okres kredytowania!

Jak przebiega odstąpienie od umowy kredytowej?

Prawo bankowe określa wyraźnie, w jaki sposób powinno przebiegać odstąpienie od umowy. Kredytobiorca powinien te informacje znaleźć także bezpośrednio w umowie, która musi zawierać warunki związane z otrzymaniem pieniędzy, spłatą kredytu oraz odstąpieniem od zawartej umowy kredytowej.

Sam proces odstąpienia od kredytu jest bardzo prosty, wszystko po to, by klient banku miał możliwość szybko zareagować i przed ostatecznym terminem złożyć potrzebne dokumenty do instytucji.

Aby zrezygnować z umowy kredytowej, należy wypełnić oświadczenie, a następnie dostarczyć je do placówki banku, osobiście lub listownie. Każdy bank ma obowiązek wręczyć wzór oświadczenia ostąpienia od kredytu. Dokument powinien zawierać także wszystkie informacje dotyczące adresu firmy, do której dokument musi zostać zaadresowany.

Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych - czy warto skorzystać?

Jakie dane zawiera oświadczenie o odstąpieniu od umowy kredytowej?

Chcesz dokładnie wiedzieć, jakie informacje należy wpisać w oświadczeniu odstąpienia od kredytu? A może chcesz samodzielnie sporządzić taki dokument? Nie musisz korzystać z gotowego formularza z banku, możesz takie oświadczenie spisać samodzielnie, w domu lub pracy, wtedy kiedy znajdziesz na to kilka minut, nie tracąc czasu na wizytę w banku po odbiór potrzebnego dokumentu.

Jakie dane musi zawierać oświadczenie o odstąpieniu od umowy kredytowej?

  • Imię oraz nazwisko potwierdzające tożsamość klienta.

  • Dane kontaktowe, czyli adres korespondencji, numer telefonu, adres e-mail.

  • Numer zawartej umowy kredytowej, wraz z datą podpisania umowy oraz wyszczególnieniem kwoty zobowiązania.

  • Wyrażenie woli odstąpienia od konkretnej, opisanej wcześniej umowy kredytowej.

  • Pełna nazwa i adres kredytodawcy, czyli banku, który udzielił zadłużenia.

  • Czytelny podpis kredytobiorcy, zgadzający się z podpisem zamieszczonym na umowie kredytowej.

Oświadczenie możesz złożyć osobiście w placówce banku, najpóźniej 14 dnia od zawarcia umowy kredytowej, lub wysłać oświadczenie na wskazany adres kredytodawcy, w takiej sytuacji bank będzie brać pod uwagę datę nadania przesyłki.

Spłata kredytu

Kredytobiorca ma 30 dni na zwrócenie całego zadłużenia, które zostało wypłacone w ramach kredytu gotówkowego lub kredytu na mieszkanie. Poza sumą pieniędzy, jaką klient otrzymał po podpisaniu umowy, kredytobiorca zobowiązany jest także do uregulowania odsetek za okres od zawarcia umowy do spłacenia pożyczki, z której rezygnuje. Choć okres spłaty, jaki zapewnia prawo, jest stosunkowo długi, warto obniżyć ponoszony koszt i spłacić kredyt w jak najkrótszym czasie, pamiętając, że każdy dzień zwłoki będzie oznaczał dodatkowy koszt.

Zastanawiasz się jak obliczyć odsetki dzienne? Każda umowa kredytowa powinna zawierać informację na ten temat, możesz zatem bez problemu obliczyć samodzielnie wszystkie opłaty, jakie będą wiązały się z odstąpieniem od umowy.

Sprawdź także, czy wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego się opłaca.

Kredyt z ubezpieczeniem a odstąpienie od umowy

Bardzo często wybierając kredyt konsumencki, banki zachęcają do tego, by ubezpieczyć swoje zadłużenie. W wielu przypadkach pozwala to skorzystać z usług o obniżonym oprocentowaniu, choć każdy klient musi pamiętać, że korzystając z dodatkowej usługi, również naraża się na dodatkowy koszt. Co jednak w sytuacji, gdy chcesz zrezygnować z kredytu gotówkowego, który związany jest z ubezpieczeniem kredytu?

W przypadku rezygnacji z kredytu zgodnie z warunkami, które wcześniej zostały opisane, odstąpienie dotyczy także ofert okołokredytowych. W dodatku klient nie ponosi żadnych kosztów z tytułu rezygnacji z ubezpieczenia kredytu lub innych ofert, które były wymagane do otrzymania zgody kredytowej.

Odstąpienie od umowy kredytu hipotecznego

Rezygnując z kredytu hipotecznego, masz takie same prawa oraz obowiązki jak w przypadku usług konsumenckich. Obowiązuje takie samo oświadczenie o rezygnacji z kredytu, które również należy dostarczyć maksymalnie w ciągu 14 dni do placówki banku. Podobnie jak w przypadku innych zadłużeń, klient ma czas, by w ciągu 30 dni spłacić całe zobowiązanie, bez żadnych konsekwencji finansowych.

Klient, który podpisał umowę związaną z kredytem hipotecznym, musi jednak pamiętać, że nie otrzyma zwrotu kosztów administracyjnych. Wliczamy w to m.in. opłatę notarialną, za wpisanie hipoteki do księgi wieczystej.

Podobnie jak w przypadku innych zadłużeń, jeśli kredyt hipoteczny wiązał się z dodatkowymi usługami, w tym z ubezpieczeniem nieruchomości, ubezpieczeniem na życie, założeniem konta osobistego w banku, odstąpienie od umowy będzie dotyczyło także tych usług.

Sprawdź, gdzie warto złożyć wniosek okredyt hipoteczny do 200 tysięcy złotych!

Odstąpienie od umowy kredytowej - podsumowanie

Obawiasz się zawarcia umowy kredytowej i związania się z bankiem na wiele lat? Wybierz najlepszą usługę dostępną na rynku. Z pomocą narzędzi finansowych szybko określisz, gdzie możesz otrzymać odpowiedni kredyt gotówkowy, kredyt konsolidacyjny, kredyt na samochód, a nawet kredyt na kupno mieszkania czy budowę domu.

Podpisałeś umowę, która okazała się dla ciebie niekorzystna? Chcesz zrezygnować z kredytu i nie tłumaczyć się w banku ze swojej decyzji? Masz takie prawo. Pamiętaj, że decydując się na kredyt i składając podpis na umowie, zawsze masz wyjście awaryjne i w ciągu 14 dni możesz złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Nie martw się także kosztami, poza zwrotem gotówki i opłaceniem odsetek za czas w jaki, dysponować będziesz kredytowanymi środkami, nie zostaną naliczone ci żadne dodatkowe opłaty, co z pewnością jest ważną informacją dla osób, które nie zdecydowały jeszcze czy podjąć decyzję o zrezygnowaniu z kredytu.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne
Agnieszka
19.04.2021

Czy można odstąpić od umowy kredytowej po upływie 14 dni, ale przed uruchomieniem środków? (nawet jeśli trzeba ponieść koszty operacyjne)

17bankow.com:

Dobry wieczór, jeżeli środki nie zostały jeszcze uruchomione to jest szansa, natomiast takie wnioski rozpatrywane są indywidualnie i należy niezwłocznie skontaktować się z bankiem.

Andrzej
29.03.2021

Dzień dobry, odkryłem swój błąd w swoim wniosku o pożyczkę, po odkryciu odstąpiłem od umowy i spłaciłem. Czy grożą jakieś dodatkowe konsekwencje?

17bankow.com:

Dzień dobry, jeżeli pożyczka została już spłacona, to Pana współpraca z bankiem się zakończyła. W przypadku błędu we wniosku należało skontaktować się z pożyczkodawcą, aby dokonać zmian. W przypadku, kiedy bank/firma pożyczkowa doszliby do błędu, mogliby jedynie rozwiązać z Panem umowę i zażądać zwrotu kwoty, jaka została pożyczona.

Gość
12.02.2021

Witam, w listopadzie zeszłego roku korzystałam z rat przez Internet, jednakże z powodu wyprzedania towaru nie został mi on w ogóle dostarczony. Złożyłam w banku odstąpienie od umowy i dostałam telefonicznie potwierdzenie, że bank je otrzymał i przekazał do sprocesowania. Minęły 3 miesiące, po kilku moich telefonach dostaję informacje, że wniosek nadal czeka na sprocesowanie. Czy jest jakiś termin, w którym bank powinien odpowiedzieć? Raty zaczynają się dopiero w czerwcu ale moja zdolność kredytowa przez to cierpi.

17bankow.com:

Dzień dobry, niestety nie jestem w stanie udzielić odpowiedzi na Pani pytanie, takie informacje powinny być zawarte w umowie, którą Pani zawarła lub w regulaminach danego banku. 

Marek
11.12.2020

Kredyt był załatwiany przez pośrednika, czy koszty sfinansowania opłaty przygotowawczej za czynność związaną z udzieleniem kredytu, ponosi się w całości. Przy odstąpieniu od umowy.

17bankow.com:

Bank zoobowiązany jest zwrócić koszty poniesione przez kredytobiorcę związane z zawarciem umowy. Zwrotowi nie podlegają koszty okołokredytowe takie jak na przykład opłaty notarialne. Tak więc w Pana sytuacji, wszystko zależy od umowy jaką podpisał Pan z pośrednikiem.

Powiązane artykuły

Ubezpieczenie OC i AC - sprawdź ile kosztuje ubezpieczenie Twojego samochodu
Poradniki 27.05.2021

Ubezpieczenie OC i AC - sprawdź ile kosztuje ubezpieczenie Twojego samochodu

Ubezpieczenie samochodu OC i AC jest jedną z kluczowych kwestii dla każdego posiadacza pojazdu. Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o rodzajach ubezpieczeń samochodowych lub dowiedzieć się, jak obliczyć koszt ubezpieczenia samochodu? Z naszą pomocą szybko przekonasz się, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu i co warto wiedzieć o ubezpieczeniu. 

Zobacz więcej
Zasiłek rehabilitacyjny - świadczenie rehabilitacyjne po chorobowym
Poradniki 11.05.2021

Zasiłek rehabilitacyjny - świadczenie rehabilitacyjne po chorobowym

Czym jest zasiłek rehabilitacyjny? Co warto wiedzieć o tym świadczeniu, zanim wypełnisz wniosek zasiłek rehabilitacyjny? Kto i na jakich warunkach może skorzystać ze świadczenia rehabilitacyjnego z ZUS? Ile wynosi zasiłek rehabilitacyjny? 

Zobacz więcej
Renta socjalna 2021 - ile wynosi renta socjalna?
Poradniki 05.05.2021

Renta socjalna 2021 - ile wynosi renta socjalna?

Czym jest renta socjalna? Przekonaj się, ile wynosi renta socjalna w 2021 roku. Kto może skorzystać z renty socjalnej wypłacanej przez ZUS? Jakie są warunki otrzymania renty socjalnej z MOPS? 

Zobacz więcej
Numer IBAN - co to jest IBAN?
Poradniki 20.04.2021

Numer IBAN - co to jest IBAN?

Czym jest numer IBAN? Okazuje się, że wielu klientów banków nie wie, czym jest numer IBAN i w jakim celu należy go wykorzystać. Z naszą pomocą dowiesz się wszystkiego, co może okazać się potrzebne, jeśli będziesz dokonywać przelewu międzynarodowego.

Zobacz więcej
Płatność telefonem - jak płacić telefonem? NFC oraz BLIK
Poradniki 13.04.2021

Płatność telefonem - jak płacić telefonem? NFC oraz BLIK

Jak płacić z pomocą telefonu? Czy zbliżeniowe płacenie telefonem jest bezpieczne? Jak dokładnie skorzystać z płatności mobilnej z pomocą BLIK? Czy warto zrezygnować z płatności gotówką lub kartą płatniczą?

Zobacz więcej
Podatek od wzbogacenia - ile procent wynosi podatek od wygranej?
Poradniki 31.03.2021

Podatek od wzbogacenia - ile procent wynosi podatek od wygranej?

Wygrana pieniędzy wiąże się z ogromnym szczęściem, warto jednak zastanowić się, czy w takiej sytuacji wygrany musi martwić się podatkiem od wygranej. Ile procent wynosi podatek od wygranej i kto zobowiązany jest do uregulowania tej daniny?

Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj