8 min. czytania

Odstąpienie od umowy kredytu - kiedy można z tego skorzystać, jakie są warunki?

Zaktualizowano: 2021-05-28 11:50
Opublikowano: 2020-01-16 14:40
Średnia ocena: 5,67/6 Głosów: 27
Odstąpienie od umowy kredytu - kiedy można z tego skorzystać, jakie są warunki?

Zgodnie z polskim prawem bankowym, klient, który zechce zrezygnować z umowy kredytowej, ma taką możliwość w ciągu 14 dni od jej zawarcia. Prawo chroni w ten sposób przed nietrafionymi wyborami, które mogłyby spowodować poważne konsekwencje finansowe.

Usługa kredytowa zawsze powinna zostać dobrze przemyślana. Kredytobiorca, zawierając umowę, informuje jednoznacznie o przyjęciu wszystkich warunków zobowiązania i gwarantuje stosować się do nich przez cały okres trwania umowy. Co jednak w sytuacji, gdy klient banku już po podpisaniu umowy uzna, że kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy, na który się zdecydował, nie jest dla niego atrakcyjny lub potrzebny w danym momencie? Czy klient banku ma możliwość odstąpić od umowy kredytowej, bez ponoszenia dodatkowych kosztów?

W tym artykule odpowiemy na najważniejsze pytania przyszłych kredytobiorców, którzy mogą chcieć skorzystać z odstąpienia od umowy kredytowej. Podpowiemy ci, jakie masz prawa pod tym względem, jak przebiega odstąpienie od umowy i jakie warunki musisz spełnić, chcąc zrezygnować z zawartej już umowy z bankiem.

Prawa chroniące konsumentów

Zgodnie z polskim prawem bankowym, klient, który zechce zrezygnować z podpisanej umowy kredytowej, ma taką możliwość w ciągu 14 dni od jej zawarcia. Prawo chroni w ten sposób kredytobiorców przed nietrafionymi wyborami, które mogłyby spowodować poważne konsekwencje finansowe. Odstąpienie od umowy możliwe jest w przypadku kredytu konsumenckiego, a także kredytów celowych w tym np. kredytu hipotecznego.

Prawo dokładnie określa, jak powinna przebiegać cała procedura związana z odstąpieniem od zawartej umowy. Warto jednak wcześniej zdobyć takie informacje i nie tracić niepotrzebnie cennego czasu, na szukanie konkretnych wskazówek, co powinien zrobić kredytobiorca, chcąc zrezygnować z kredytu.

Jako klient banku, nie musisz określać swojego powodu rezygnacji z umowy kredytowej, bank nie będzie zatem żądać od ciebie takich informacji. Możesz zatem odstąpić od umowy po znalezieniu korzystniejszej oferty w innym banku, a także, jeśli twoja sytuacja finansowa szybko ulegnie poprawie, a ty nie będziesz już potrzebować dodatkowych środków na koncie. Niezależnie od twoich indywidualnych pobudek, w ciągu 14 dni od zawarcia umowy możesz bez problemu skontaktować się z bankiem i zrezygnować z oferty, nie martwiąc się tym, że bank odmówi twojej prośbie.

Sprawdź najlepszy okres kredytowania!

Jak przebiega odstąpienie od umowy kredytowej?

Prawo bankowe określa wyraźnie, w jaki sposób powinno przebiegać odstąpienie od umowy. Kredytobiorca powinien te informacje znaleźć także bezpośrednio w umowie, która musi zawierać warunki związane z otrzymaniem pieniędzy, spłatą kredytu oraz odstąpieniem od zawartej umowy kredytowej.

Sam proces odstąpienia od kredytu jest bardzo prosty, wszystko po to, by klient banku miał możliwość szybko zareagować i przed ostatecznym terminem złożyć potrzebne dokumenty do instytucji.

Aby zrezygnować z umowy kredytowej, należy wypełnić oświadczenie, a następnie dostarczyć je do placówki banku, osobiście lub listownie. Każdy bank ma obowiązek wręczyć wzór oświadczenia ostąpienia od kredytu. Dokument powinien zawierać także wszystkie informacje dotyczące adresu firmy, do której dokument musi zostać zaadresowany.

Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych - czy warto skorzystać?

Jakie dane zawiera oświadczenie o odstąpieniu od umowy kredytowej?

Chcesz dokładnie wiedzieć, jakie informacje należy wpisać w oświadczeniu odstąpienia od kredytu? A może chcesz samodzielnie sporządzić taki dokument? Nie musisz korzystać z gotowego formularza z banku, możesz takie oświadczenie spisać samodzielnie, w domu lub pracy, wtedy kiedy znajdziesz na to kilka minut, nie tracąc czasu na wizytę w banku po odbiór potrzebnego dokumentu.

Jakie dane musi zawierać oświadczenie o odstąpieniu od umowy kredytowej?

  • Imię oraz nazwisko potwierdzające tożsamość klienta.

  • Dane kontaktowe, czyli adres korespondencji, numer telefonu, adres e-mail.

  • Numer zawartej umowy kredytowej, wraz z datą podpisania umowy oraz wyszczególnieniem kwoty zobowiązania.

  • Wyrażenie woli odstąpienia od konkretnej, opisanej wcześniej umowy kredytowej.

  • Pełna nazwa i adres kredytodawcy, czyli banku, który udzielił zadłużenia.

  • Czytelny podpis kredytobiorcy, zgadzający się z podpisem zamieszczonym na umowie kredytowej.

Oświadczenie możesz złożyć osobiście w placówce banku, najpóźniej 14 dnia od zawarcia umowy kredytowej, lub wysłać oświadczenie na wskazany adres kredytodawcy, w takiej sytuacji bank będzie brać pod uwagę datę nadania przesyłki.

Spłata kredytu

Kredytobiorca ma 30 dni na zwrócenie całego zadłużenia, które zostało wypłacone w ramach kredytu gotówkowego lub kredytu na mieszkanie. Poza sumą pieniędzy, jaką klient otrzymał po podpisaniu umowy, kredytobiorca zobowiązany jest także do uregulowania odsetek za okres od zawarcia umowy do spłacenia pożyczki, z której rezygnuje. Choć okres spłaty, jaki zapewnia prawo, jest stosunkowo długi, warto obniżyć ponoszony koszt i spłacić kredyt w jak najkrótszym czasie, pamiętając, że każdy dzień zwłoki będzie oznaczał dodatkowy koszt.

Zastanawiasz się jak obliczyć odsetki dzienne? Każda umowa kredytowa powinna zawierać informację na ten temat, możesz zatem bez problemu obliczyć samodzielnie wszystkie opłaty, jakie będą wiązały się z odstąpieniem od umowy.

Sprawdź także, czy wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego się opłaca.

Kredyt z ubezpieczeniem a odstąpienie od umowy

Bardzo często wybierając kredyt konsumencki, banki zachęcają do tego, by ubezpieczyć swoje zadłużenie. W wielu przypadkach pozwala to skorzystać z usług o obniżonym oprocentowaniu, choć każdy klient musi pamiętać, że korzystając z dodatkowej usługi, również naraża się na dodatkowy koszt. Co jednak w sytuacji, gdy chcesz zrezygnować z kredytu gotówkowego, który związany jest z ubezpieczeniem kredytu?

W przypadku rezygnacji z kredytu zgodnie z warunkami, które wcześniej zostały opisane, odstąpienie dotyczy także ofert okołokredytowych. W dodatku klient nie ponosi żadnych kosztów z tytułu rezygnacji z ubezpieczenia kredytu lub innych ofert, które były wymagane do otrzymania zgody kredytowej.

Odstąpienie od umowy kredytu hipotecznego

Rezygnując z kredytu hipotecznego, masz takie same prawa oraz obowiązki jak w przypadku usług konsumenckich. Obowiązuje takie samo oświadczenie o rezygnacji z kredytu, które również należy dostarczyć maksymalnie w ciągu 14 dni do placówki banku. Podobnie jak w przypadku innych zadłużeń, klient ma czas, by w ciągu 30 dni spłacić całe zobowiązanie, bez żadnych konsekwencji finansowych.

Klient, który podpisał umowę związaną z kredytem hipotecznym, musi jednak pamiętać, że nie otrzyma zwrotu kosztów administracyjnych. Wliczamy w to m.in. opłatę notarialną, za wpisanie hipoteki do księgi wieczystej.

Podobnie jak w przypadku innych zadłużeń, jeśli kredyt hipoteczny wiązał się z dodatkowymi usługami, w tym z ubezpieczeniem nieruchomości, ubezpieczeniem na życie, założeniem konta osobistego w banku, odstąpienie od umowy będzie dotyczyło także tych usług.

Sprawdź, gdzie warto złożyć wniosek okredyt hipoteczny do 200 tysięcy złotych!

Odstąpienie od umowy kredytowej - podsumowanie

Obawiasz się zawarcia umowy kredytowej i związania się z bankiem na wiele lat? Wybierz najlepszą usługę dostępną na rynku. Z pomocą narzędzi finansowych szybko określisz, gdzie możesz otrzymać odpowiedni kredyt gotówkowy, kredyt konsolidacyjny, kredyt na samochód, a nawet kredyt na kupno mieszkania czy budowę domu.

Podpisałeś umowę, która okazała się dla ciebie niekorzystna? Chcesz zrezygnować z kredytu i nie tłumaczyć się w banku ze swojej decyzji? Masz takie prawo. Pamiętaj, że decydując się na kredyt i składając podpis na umowie, zawsze masz wyjście awaryjne i w ciągu 14 dni możesz złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Nie martw się także kosztami, poza zwrotem gotówki i opłaceniem odsetek za czas w jaki, dysponować będziesz kredytowanymi środkami, nie zostaną naliczone ci żadne dodatkowe opłaty, co z pewnością jest ważną informacją dla osób, które nie zdecydowały jeszcze czy podjąć decyzję o zrezygnowaniu z kredytu.

Komentarze

Powiązane artykuły

Co to jest inflacja - najważniejsze informacje
Porady
21.01.2022

Co to jest inflacja? Definicja i najważniejsze informacje

Inflacja to proces wzrostu cen, o którym głośno było w całym 2021 roku. Na skutek inflacji siła nabywcza pieniądza spada, dlatego dotyka ona każdego. Najbardziej ciąży osobom o stosunkowo niewielkich zarobkach, ale tracą na niej również przedsiębiorcy. Czym jest inflacja? Sprawdź, jak duża jest inflacja w Polsce!
Zobacz więcej
10 min. czytania
Działalność nierejestrowana
Porady
19.01.2022

Działalność nierejestrowana. Jak ją założyć i jak wygląda kwestia ZUSu?

Działalność nierejestrowana jest sposobem na wypróbowanie pomysłu biznesowego bez konieczności opłacania wysokich składek na ubezpieczenie. Możesz ją prowadzić do osiągnięcia określonego limitu przychodów. Czy warto brać tę formę działalności pod uwagę? Sprawdź, jakie są mocne i słabe strony działalności nierejestrowanej!
Zobacz więcej
9 min. czytania
Co to podatek liniowy i dla kogo jest przeznaczony?
Porady
03.01.2022

Co to podatek liniowy i dla kogo jest przeznaczony? Podatek liniowy a Nowy Ład

Podatek liniowy to jedna z kilku form opodatkowania działalności gospodarczej w Polsce. Dzięki temu, że stawki obowiązkowej daniny nie są zależne od wysokości zarobków przedsiębiorcy, ten rodzaj podatku cieszy się dużą popularnością. Nowy Ład, który wejdzie w życie z początkiem 2022 roku, mocno wpłynie na jej atrakcyjność. Sprawdź, co się zmieni.
Zobacz więcej
13 min. czytania
Czym jest zasiłek rodzinny? Jak wypełnić wniosek o zasiłek rodzinny?
Porady
23.12.2021

Czym jest zasiłek rodzinny i komu przysługuje? Jak wypełnić wniosek o zasiłek rodzinny?

...z wychowaniem pociech. Gdy przyjdzie gorszy czas, takie osoby próbują łatać domowy budżet, zapożyczając się u bliskich lub biorąc kredyt gotówkowy. Zamiast od razu robić długi, najpierw warto zainteresować się pomocą od państwa, jaka przysługuje rodzinom z dziećmi w trudnej sytuacji...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Co to jest upadłość konsumencka? Konsekwencje, warunki, wniosek
Porady
17.12.2021

Co to jest upadłość konsumencka? Konsekwencje, warunki, wniosek

...nie możesz już liczyć na zaciągnięcie nawet szybkich kredytów gotówkowych. Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej nie będziesz już mieć...

...masz problemy finansowe, na przykład od dawna nie możesz spłacić kredytu hipotecznego a może zalegasz ze spłatą nawet kilku kredytów...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Jak działa karta kredytowa? Czy warto z niej korzystać?
Porady
14.12.2021

Czym jest i jak działa karta kredytowa? Sprawdź czy warto zdecydować się na kartę kredytową

...czy niespodziewanych wydatków. Można choćby zaciągnąć zwykły kredyt gotówkowy na dowolny cel albo zamiast kredytu założyć kartę kredytową...

...zacznijmy od początku, czyli od wyjaśnienia, co to jest karta kredytowa. Karta kredytowa jest typem karty płatniczej, która wydawana jest...

Zobacz więcej
14 min. czytania