× Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności

Odstąpienie od umowy kredytu - kiedy można z tego skorzystać, jakie są warunki?

Opublikowano: 16.01.2020 14:40
Średnia ocena: 5,25/6 Głosów: 8

Zgodnie z polskim prawem bankowym, klient, który zechce zrezygnować z umowy kredytowej, ma taką możliwość w ciągu 14 dni od jej zawarcia. Prawo chroni w ten sposób przed nietrafionymi wyborami, które mogłyby spowodować poważne konsekwencje finansowe.

Usługa kredytowa zawsze powinna zostać dobrze przemyślana. Kredytobiorca, zawierając umowę, informuje jednoznacznie o przyjęciu wszystkich warunków zobowiązania i gwarantuje stosować się do nich przez cały okres trwania umowy. Co jednak w sytuacji, gdy klient banku już po podpisaniu umowy uzna, że kredyt, na który się zdecydował, nie jest dla niego atrakcyjny lub potrzebny w danym momencie? Czy klient banku ma możliwość odstąpić od umowy kredytowej, bez ponoszenia dodatkowych kosztów?

W tym artykule odpowiemy na najważniejsze pytania przyszłych kredytobiorców, którzy mogą chcieć skorzystać z odstąpienia od umowy kredytowej. Podpowiemy ci, jakie masz prawa pod tym względem, jak przebiega odstąpienie od umowy i jakie warunki musisz spełnić, chcąc zrezygnować z zawartej już umowy z bankiem.

Prawa chroniące konsumentów

Zgodnie z polskim prawem bankowym, klient, który zechce zrezygnować z podpisanej umowy kredytowej, ma taką możliwość w ciągu 14 dni od jej zawarcia. Prawo chroni w ten sposób kredytobiorców przed nietrafionymi wyborami, które mogłyby spowodować poważne konsekwencje finansowe. Odstąpienie od umowy możliwe jest w przypadku kredytu konsumenckiego, a także kredytów celowych w tym np. kredytu hipotecznego.

Prawo dokładnie określa, jak powinna przebiegać cała procedura związana z odstąpieniem od zawartej umowy. Warto jednak wcześniej zdobyć takie informacje i nie tracić niepotrzebnie cennego czasu, na szukanie konkretnych wskazówek, co powinien zrobić kredytobiorca, chcąc zrezygnować z kredytu.

Jako klient banku, nie musisz określać swojego powodu rezygnacji z umowy kredytowej, bank nie będzie zatem żądać od ciebie takich informacji. Możesz zatem odstąpić od umowy po znalezieniu korzystniejszej oferty w innym banku, a także, jeśli twoja sytuacja finansowa szybko ulegnie poprawie, a ty nie będziesz już potrzebować dodatkowych środków na koncie. Niezależnie od twoich indywidualnych pobudek, w ciągu 14 dni od zawarcia umowy możesz bez problemu skontaktować się z bankiem i zrezygnować z oferty, nie martwiąc się tym, że bank odmówi twojej prośbie.

Jak przebiega odstąpienie od umowy kredytowej?

Prawo bankowe określa wyraźnie, w jaki sposób powinno przebiegać odstąpienie od umowy. Kredytobiorca powinien te informacje znaleźć także bezpośrednio w umowie, która musi zawierać warunki związane z otrzymaniem pieniędzy, spłatą kredytu oraz odstąpieniem od zawartej umowy kredytowej.

Sam proces odstąpienia od kredytu jest bardzo prosty, wszystko po to, by klient banku miał możliwość szybko zareagować i przed ostatecznym terminem złożyć potrzebne dokumenty do instytucji.

Aby zrezygnować z umowy kredytowej, należy wypełnić oświadczenie, a następnie dostarczyć je do placówki banku, osobiście lub listownie. Każdy bank ma obowiązek wręczyć wzór oświadczenia ostąpienia od kredytu. Dokument powinien zawierać także wszystkie informacje dotyczące adresu firmy, do której dokument musi zostać zaadresowany.

Jakie dane zawiera oświadczenie o odstąpieniu od umowy kredytowej?

Chcesz dokładnie wiedzieć, jakie informacje należy wpisać w oświadczeniu odstąpienia od kredytu? A może chcesz samodzielnie sporządzić taki dokument? Nie musisz korzystać z gotowego formularza z banku, możesz takie oświadczenie spisać samodzielnie, w domu lub pracy, wtedy kiedy znajdziesz na to kilka minut, nie tracąc czasu na wizytę w banku po odbiór potrzebnego dokumentu.

Jakie dane musi zawierać oświadczenie o odstąpieniu od umowy kredytowej?

  • Imię oraz nazwisko potwierdzające tożsamość klienta.

  • Dane kontaktowe, czyli adres korespondencji, numer telefonu, adres e-mail.

  • Numer zawartej umowy kredytowej, wraz z datą podpisania umowy oraz wyszczególnieniem kwoty zobowiązania.

  • Wyrażenie woli odstąpienia od konkretnej, opisanej wcześniej umowy kredytowej.

  • Pełna nazwa i adres kredytodawcy, czyli banku, który udzielił zadłużenia.

  • Czytelny podpis kredytobiorcy, zgadzający się z podpisem zamieszczonym na umowie kredytowej.

Oświadczenie możesz złożyć osobiście w placówce banku, najpóźniej 14 dnia od zawarcia umowy kredytowej, lub wysłać oświadczenie na wskazany adres kredytodawcy, w takiej sytuacji bank będzie brać pod uwagę datę nadania przesyłki.

Spłata kredytu

Kredytobiorca ma 30 dni na zwrócenie całego zadłużenia, które zostało wypłacone w ramach kredytu gotówkowego lub kredytu na mieszkanie. Poza sumą pieniędzy, jaką klient otrzymał po podpisaniu umowy, kredytobiorca zobowiązany jest także do uregulowania odsetek za okres od zawarcia umowy do spłacenia pożyczki, z której rezygnuje. Choć okres spłaty, jaki zapewnia prawo, jest stosunkowo długi, warto obniżyć ponoszony koszt i spłacić kredyt w jak najkrótszym czasie, pamiętając, że każdy dzień zwłoki będzie oznaczał dodatkowy koszt.

Zastanawiasz się jak obliczyć odsetki dzienne? Każda umowa kredytowa powinna zawierać informację na ten temat, możesz zatem bez problemu obliczyć samodzielnie wszystkie opłaty, jakie będą wiązały się z odstąpieniem od umowy.

Kredyt z ubezpieczeniem a odstąpienie od umowy

Bardzo często wybierając kredyt konsumencki, banki zachęcają do tego, by ubezpieczyć swoje zadłużenie. W wielu przypadkach pozwala to skorzystać z usług o obniżonym oprocentowaniu, choć każdy klient musi pamiętać, że korzystając z dodatkowej usługi, również naraża się na dodatkowy koszt. Co jednak w sytuacji, gdy chcesz zrezygnować z kredytu gotówkowego, który związany jest z ubezpieczeniem kredytu?

W przypadku rezygnacji z kredytu zgodnie z warunkami, które wcześniej zostały opisane, odstąpienie dotyczy także ofert okołokredytowych. W dodatku klient nie ponosi żadnych kosztów z tytułu rezygnacji z ubezpieczenia kredytu lub innych ofert, które były wymagane do otrzymania zgody kredytowej.

Odstąpienie od umowy kredytu hipotecznego

Rezygnując z kredytu hipotecznego, masz takie same prawa oraz obowiązki jak w przypadku usług konsumenckich. Obowiązuje takie samo oświadczenie o rezygnacji z kredytu, które również należy dostarczyć maksymalnie w ciągu 14 dni do placówki banku. Podobnie jak w przypadku innych zadłużeń, klient ma czas, by w ciągu 30 dni spłacić całe zobowiązanie, bez żadnych konsekwencji finansowych.

Klient, który podpisał umowę związaną z kredytem hipotecznym, musi jednak pamiętać, że nie otrzyma zwrotu kosztów administracyjnych. Wliczamy w to m.in. opłatę notarialną, za wpisanie hipoteki do księgi wieczystej.

Podobnie jak w przypadku innych zadłużeń, jeśli kredyt hipoteczny wiązał się z dodatkowymi usługami, w tym z ubezpieczeniem nieruchomości, ubezpieczeniem na życie, założeniem konta osobistego w banku, odstąpienie od umowy będzie dotyczyło także tych usług.

Odstąpienie od umowy kredytowej - podsumowanie

Obawiasz się zawarcia umowy kredytowej i związania się z bankiem na wiele lat? Wybierz najlepszą usługę dostępną na rynku. Z pomocą narzędzi finansowych szybko określisz, gdzie możesz otrzymać odpowiedni kredyt gotówkowy, kredyt konsolidacyjny, kredyt na samochód, a nawet kredyt na kupno mieszkania czy budowę domu.

Podpisałeś umowę, która okazała się dla ciebie niekorzystna? Chcesz zrezygnować z kredytu i nie tłumaczyć się w banku ze swojej decyzji? Masz takie prawo. Pamiętaj, że decydując się na kredyt i składając podpis na umowie, zawsze masz wyjście awaryjne i w ciągu 14 dni możesz złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Nie martw się także kosztami, poza zwrotem gotówki i opłaceniem odsetek za czas w jaki, dysponować będziesz kredytowanymi środkami, nie zostaną naliczone ci żadne dodatkowe opłaty, co z pewnością jest ważną informacją dla osób, które nie zdecydowały jeszcze czy podjąć decyzję o zrezygnowaniu z kredytu.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

Podatek od spadku. Grupy podatkowe i opodatkowanie darowizny
Poradniki 02.12.2020

Podatek od spadku. Grupy podatkowe i opodatkowanie darowizny

Podatek od spadku i darowizny? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat, by móc uniknąć niepotrzebnych kosztów. Przekonaj się, w jakiej sytuacji zostaniesz zwolniony z podatku od spadku i jakie znaczenie ma pod tym względem grupa...

Zobacz więcej
KRD - Krajowy Rejestr Długów. Jak sprawdzić czy jestem w KRD za darmo?
Poradniki 25.11.2020

KRD - Krajowy Rejestr Długów. Jak sprawdzić czy jestem w KRD za darmo?

KRD przyjmuje, przechowuje i udostępnia dane na temat firm oraz konsumentów, związane z zadłużeniami. W KRD znajdują się zatem informacje na temat dłużników i co ważniejsze, baza danych gromadzi tylko negatywne dane. 

Zobacz więcej
Odrzucenie spadku - najważniejsze informacje, kto i kiedy może z niego zrezygnować, skutki, koszty
Poradniki 20.11.2020

Odrzucenie spadku - najważniejsze informacje, kto i kiedy może z niego zrezygnować, skutki, koszty

Odrzucenie spadku jest jedną z dostępnych możliwości w sytuacji, gdy zdajemy sobie sprawę z tego, że osoba zmarła pozostawiła po sobie sporo długów. Niniejszy artykuł zawiera szereg porad dotyczących tego, jak powinno wyglądać...

Zobacz więcej
Pełnomocnictwo - informacje w pigułce, przykłady, wzór, koszty, rodzaje
Poradniki 19.11.2020

Pełnomocnictwo - informacje w pigułce, przykłady, wzór, koszty, rodzaje

Pełnomocnictwo najważniejsze informacje, przykłady, wzór. Kto jest mocodawcą? Kto może zostac pełnomocnikiem? Jakie korzyści wiążą się z pełnomocnictwem? Jakie wymagania trzeba spełniać aby zostać pełnomocnikiem i czy można...

Zobacz więcej
Progi podatkowe: pigułka wiedzy, którą musisz przyswoić. Dowiedz się, jak wygląda skala podatkowa w Polsce.
Poradniki 13.11.2020

Progi podatkowe: pigułka wiedzy, którą musisz przyswoić. Dowiedz się, jak wygląda skala podatkowa w Polsce.

Najważniejsze informacje o progach podatkowych w Polsce. Jaka jest skala podatkowa? Kiedy warto rozliczać się z małżonkiem? Kiedy następuje przejście z pierwszego progu podatkowego na drugi?

Zobacz więcej
Umowa kupna – sprzedaży samochodu. O czym warto pamiętać konstruując odpowiedni dokument?
Poradniki 12.11.2020

Umowa kupna – sprzedaży samochodu. O czym warto pamiętać konstruując odpowiedni dokument?

Umowa kupna - sprzedaży samochodu najważniejsze punkty. Dlaczego umowa jest taka ważna? Co powinno się w niej znaleźć i na co zwracać szczególną uwagę? Co sprawdzić przed kupnem samochodu.

Zobacz więcej