× Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności

Umowa użyczenia lokalu na czas nieokreślony

Zaktualizowano: 29.10.2020 09:52
Opublikowano: 21.10.2020 15:25
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 2

Umowa użyczenia lokalu zapewnia dużą elastyczność, a wszystkie warunki umowy powinny zostać dostosowane do możliwości użyczającego oraz biorącego. Do najważniejszych punktów umowy należy określenie wydatków, związanych z utrzymaniem nieruchomości.

Umowa użyczenia lokalu na czas nieokreślony lub określony regulowana jest zgodnie z kodeksem cywilnym. Zgodnie z zasadami, użyczenie pozwala biorącemu korzystać bezpłatnie z lokalu mieszkalnego. Biorca, choć nie jest zobowiązany do uiszczania żadnych opłat wynikających z użyczenia, musi liczyć się z innymi kosztami, m.in. opłatą mediów, czy innymi kosztami związanymi z utrzymaniem mieszkania lub domu.

Co warto wiedzieć o umowie użyczenia lokalu na czas nieokreślony? Jakie informacje powinny znaleźć się w umowie tego typu? Jakie są prawa i obowiązki stron, które zdecydują się na zawarcie takiej umowy? Na te oraz inne pytania znajdziesz odpowiedź w tym artykule, wystarczy zatem, że poświęcisz kilka minut, a szybko przekonasz się, czym faktycznie jest umowa użyczenia lokalu mieszkalnego.

Jakie informacje muszą znaleźć się w umowie użyczenia lokalu?

Jak powinna wyglądać zobowiązująca umowa użyczenia lokalu? Z naszą pomocą łatwiej będzie ci zweryfikować, czy podpisany dokument faktycznie zawiera wszystkie niezbędne elementy. Umowa użyczenia lokalu musi zawierać informacje, takie jak:

  • dane obu stron umowy;

  • opis przedmiotu umowy, czyli lokalu mieszkalnego. Konieczne jest zawarcie informacji o metrażu, ilości pomieszczeń, a także o stanie mieszkania (opisanie wyposażenia, uwzględnienie wad i uszczerbków lokalu);

  • uwzględnienie tego, czy umowa zawierana jest na czas określony, czy nieokreślony;

  • informacja o tym, że biorący nie może użyczać lokalu mieszkalnego osobie trzeciej;

  • określenie kosztów związanych z utrzymaniem lokalu, jakie poniesie biorący;

  • ustalenie okresu wypowiedzenia umowy;

  • podpisy obu stron, a także data zawarcia umowy.

Umowa użyczenia lokalu na czas nieokreślony - czy taka umowa wygasa?

Jeśli umowa użyczenia lokalu mieszkalnego zostanie zawarta na czas nieokreślony, biorca może korzystać z lokalu bez obawy o upłynięcie terminu, w jakim musi opuścić lokal. Trzeba jednak mieć na uwadze, że umowa może zostać zerwana z wcześniej ustalonym okresem wypowiedzenia. Biorca musi także pamiętać, że zobowiązany jest do pokrywania kosztów utrzymania lokalu przez cały okres trwania umowy. Informacje na temat czynszu oraz kosztów związanych z mediami powinny znaleźć się bezpośrednio w umowie.

Umowa użyczenia lokalu na czas nieokreślony może zostać zerwana, jeśli biorca wykorzysta lokal mieszkalny niezgodnie z zawartą umową. Oznacza to m.in. otwarcie lokalu usługowego w lokalu mieszkalnym, przekazanie mieszkania i użyczenie go osobie trzeciej. Właściciel nieruchomości może także zerwać umowę, jeśli biorca zaprzestanie pokrywania kosztów wynikających z użytkowania lokalu, czy dopuści się zniszczenia mienia.

Biorca powinien zdawać sobie sprawę z tego, że lokal cały czas jest własnością użyczającego, a wszelkie zmiany, w tym np. remont należy uzgodnić z właścicielem nieruchomości.

Prawa i obowiązki związane z umową

Umowa cywilnoprawna nie musi zostać zawarta pisemnie, ale wymagane jest wcześniejsze określenie zarówno praw, jak i obowiązków użyczającego oraz biorcy. Dzięki temu możliwe jest rozwiązanie wszelkich sporów oraz niejasności w trakcie użytkowania lokalu przez biorcę.

Prawa oraz obowiązki obu stron powinny zostać wcześniej dokładnie ustalone i omówione między stronami.

Prawem obu stron powinna być możliwość wypowiedzenia umowy z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Umowa powinna także określać wszystkie obowiązki związane z kwestami finansowymi, przy czym należy pamiętać, że użyczenie lokalu nie jest odpłatne, a biorca powinien ponosić koszty wyłącznie w celu pokrycia wydatków związanych z utrzymaniem nieruchomości. Wśród praw i obowiązków powinny znaleźć się także informacje dotyczące tego, jak lokal zostanie wykorzystany, a jeśli warunki te nie zostaną spełnione lub biorca przekroczy swoje prawa, użyczający będzie mógł rozwiązać umowę, nawet jeśli została ona zawarta na czas nieokreślony.

Warto pamiętać, że określenie z góry terminu wygaśnięcia umowy będzie zabezpieczeniem dla użyczającego, dlatego też rekomenduje się zawieranie umów z wyznaczeniem terminu zakończenia udostępniania lokalu.

Użyczenie najczęściej wykorzystywane jest w bliskiej rodzinie, to doskonały sposób na pomoc najbliższym, których nie stać na wynajęcie mieszkania, budowę domu, czy nawet kupna mieszkania z pomocą kredytu hipotecznego.

Polecamy
1
2,65%
RRSO
909,37 PLN
Rata miesięczna
909,37 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 6/6
10777 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 103
2
2,24%
RRSO
869,29 PLN
Rata miesięczna
869,29 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 5/6
1012 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 15
3
2,40%
RRSO
884,23 PLN
Rata miesięczna
884,23 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 5/6
895 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 4
4
2,55%
RRSO
899,30 PLN
Rata miesięczna
899,30 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 6/6
646 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 6
Nowość
5
2,65%
RRSO
909,37 PLN
Rata miesięczna
909,37 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 0/6
144 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 0

Rozwiązanie umowy przed wyznaczonym terminem

Umowa użyczenia lokalu na czas nieokreślony nie gwarantuje ciągłości umowy. Obie strony mają prawo do tego, by rozwiązać umowę w dowolnym momencie, jednocześnie zachowując okres wypowiedzenia, który zostanie ustalony w momencie zawarcia umowy.

Użyczasz swoje mieszkanie bliskiej rodzinie, ale z powodu wyższych kosztów utrzymania i niższych dochodów chcesz zrezygnować z tej umowy i wynająć mieszkanie z zyskiem? W takiej sytuacji wystarczy oficjalnie poinformować o zerwaniu umowy i przygotowaniu się na przeczekanie okresu wypowiedzenia.

Umowa użyczenia lokalu na działalność gospodarczą

Jeśli umowa użyczenia lokalu wiąże się z wykorzystaniem go do działalności gospodarczej, konieczne jest odnotowanie tego w umowie między stronami. Decydując się na takie rozwiązanie, konieczne jest uregulowanie podatku dochodowego.

Podatek dochodowy oblicza się z uzyskanego dochodu wynikającego z racji korzystania z lokalu, który został użyczony, zgodnie z zawartą umową. Wysokość podatku będzie obliczona od wartości czynszu, który przedsiębiorca musiałby zapłacić, wynajmując lokal na zasadach komercyjnych.

Bardzo często dochodzi do użyczenia lokalu na użytek działalności gospodarczej w przypadku rodziny. Podobnie jak w przypadku pożyczki od rodziny, osoby będące w I i II grupie podatkowej, w ujęciu ustawy o podatku od spadku lub darowizn, nie muszą martwić się żadnymi dodatkowymi opłatami.

Przypominamy, że do I grupy podatkowej należą: małżonkowie, wstępni, czyli rodzice, dziadkowie oraz pradziadkowie, zstępni, czyli dzieci, wnuki, prawnuki oraz pasierb, ojczym, macocha, zięć, synowa, a także teściowie.

Do II grupy podatkowej należą: zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, małżonkowie rodzeństwa oraz rodzeństwo małżonków, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa małżonków oraz małżonkowie innych zstępnych.

Umowa użyczenia lokalu na czas nieokreślony - podsumowanie

Korzystając z umowy użyczenia lokalu, możliwe jest nieodpłatne korzystanie z lokalu mieszkalnego. To świetne rozwiązanie dla rodzin, które są w stanie zaoferować swoim bliskim dostęp do mieszkania np. na czas, gdy mieszkanie lub dom będzie niewykorzystany z powodu wyjazdu za granicę, lub innych powodów, które umożliwią użyczającemu udostępnienie lokalu. Umowa użyczenia lokalu zapewnia dużą elastyczność, a wszystkie warunki umowy powinny zostać dostosowane do możliwości zarówno użyczającego, jak i biorącego. Jednym z najważniejszych podpunktów umowy jest wskazanie wszystkich kosztów, jakie biorca zobowiązuje się uiszczać w ramach korzystania z lokalu. Warto też mieć na uwadze to, że lokal mieszkalny powinien zostać w takim stanie, w jakim użyczający przekazuje go biorcy. Za wszystkie zniszczenia oraz odstępstwa od pierwotnego stanu lokalu zapłaci biorca.

Skorzystaj także z innych pradników na naszej stronie, zachęcamy do sprawdzenia czym są świadczenia przedemerytalne, a także jak założyć firmę, oraz jakie koszty wiążą się z darowizną mieszkania

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

Podatek od spadku. Grupy podatkowe i opodatkowanie darowizny
Poradniki 02.12.2020

Podatek od spadku. Grupy podatkowe i opodatkowanie darowizny

Podatek od spadku i darowizny? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat, by móc uniknąć niepotrzebnych kosztów. Przekonaj się, w jakiej sytuacji zostaniesz zwolniony z podatku od spadku i jakie znaczenie ma pod tym względem grupa...

Zobacz więcej
KRD - Krajowy Rejestr Długów. Jak sprawdzić czy jestem w KRD za darmo?
Poradniki 25.11.2020

KRD - Krajowy Rejestr Długów. Jak sprawdzić czy jestem w KRD za darmo?

KRD przyjmuje, przechowuje i udostępnia dane na temat firm oraz konsumentów, związane z zadłużeniami. W KRD znajdują się zatem informacje na temat dłużników i co ważniejsze, baza danych gromadzi tylko negatywne dane. 

Zobacz więcej
Odrzucenie spadku - najważniejsze informacje, kto i kiedy może z niego zrezygnować, skutki, koszty
Poradniki 20.11.2020

Odrzucenie spadku - najważniejsze informacje, kto i kiedy może z niego zrezygnować, skutki, koszty

Odrzucenie spadku jest jedną z dostępnych możliwości w sytuacji, gdy zdajemy sobie sprawę z tego, że osoba zmarła pozostawiła po sobie sporo długów. Niniejszy artykuł zawiera szereg porad dotyczących tego, jak powinno wyglądać...

Zobacz więcej
Pełnomocnictwo - informacje w pigułce, przykłady, wzór, koszty, rodzaje
Poradniki 19.11.2020

Pełnomocnictwo - informacje w pigułce, przykłady, wzór, koszty, rodzaje

Pełnomocnictwo najważniejsze informacje, przykłady, wzór. Kto jest mocodawcą? Kto może zostac pełnomocnikiem? Jakie korzyści wiążą się z pełnomocnictwem? Jakie wymagania trzeba spełniać aby zostać pełnomocnikiem i czy można...

Zobacz więcej
Progi podatkowe: pigułka wiedzy, którą musisz przyswoić. Dowiedz się, jak wygląda skala podatkowa w Polsce.
Poradniki 13.11.2020

Progi podatkowe: pigułka wiedzy, którą musisz przyswoić. Dowiedz się, jak wygląda skala podatkowa w Polsce.

Najważniejsze informacje o progach podatkowych w Polsce. Jaka jest skala podatkowa? Kiedy warto rozliczać się z małżonkiem? Kiedy następuje przejście z pierwszego progu podatkowego na drugi?

Zobacz więcej
Umowa kupna – sprzedaży samochodu. O czym warto pamiętać konstruując odpowiedni dokument?
Poradniki 12.11.2020

Umowa kupna – sprzedaży samochodu. O czym warto pamiętać konstruując odpowiedni dokument?

Umowa kupna - sprzedaży samochodu najważniejsze punkty. Dlaczego umowa jest taka ważna? Co powinno się w niej znaleźć i na co zwracać szczególną uwagę? Co sprawdzić przed kupnem samochodu.

Zobacz więcej