Kredyty gotówkowe 10 min. czytania

Ile kosztuje i kto może wnioskować o kredyt dla spółki z o.o.?

Zaktualizowano: 2023-06-19 14:11
Opublikowano: 2021-11-04 10:51
Średnia ocena: 4,33/6 Głosów: 3
Ile kosztuje i kto może wnioskować o kredyt dla spółki z o.o.?

Chwilowa utrata płynności finansowej, sfinansowanie planowanych inwestycji czy opłacenie bieżącej działalności firmy – to typowe dla przedsiębiorców pobudki do zaciągnięcia pożyczki w banku. Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, można zdecydować się na zwykły kredyt dla osób fizycznych, ale już w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie ma takiej możliwości. W grę wchodzi jedynie kredyt dla spółki z o.o. Co to za oferta?

Gdy chce się wziąć kredyt gotówkowy jako osoba fizyczna, to by otrzymać pozytywną decyzję od banku, wystarczy wykazać zdolność kredytową i dobrą historię kredytowania. Starając się o finansowanie dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jednak tak prosto nie jest. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt dla spółki z o.o.? Które banki mają w ofercie taki produkt i gdzie najlepiej złożyć wniosek?

Kredyt dla spółki z o.o. – na czym polega?

Finansowanie dla spółek z o.o. to rodzaj kredytu dla firm. Starający się o nie przedsiębiorca musi wykazać, że spółka posiada dochód z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Do dyspozycji osób prowadzących spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością są różne rodzaje kredytów, w tym:

Z założenia kredyt dla spółki z o.o. przeznaczony jest na sfinansowanie zakupów firmowych oraz zaopatrzenie firmy w towary i surowce niezbędne do prowadzenia działalności.

Trzeba wyraźnie podkreślić, że ten konkretny produkt przeznaczony jest dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Kredyt bankowy może uzyskać także spółka cywilna, partnerska czy jawna. Dostępny jest także kredyt dla spółki akcyjnej, komandytowo-akcyjnej i komandytowej.

Kredyt dla spółki z o.o. – kto może złożyć wniosek o taki kredyt?

O kredyt dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością starać się mogą jej wspólnicy. Zazwyczaj jest tak, że jak kwota finansowania nie przekracza połowy kapitału zakładowego, prezes może podjąć samodzielną decyzję w kwestii jego zaciągnięcia i nie ma potrzeby pozyskiwania od kogokolwiek formalnej zgody. Jeśli jednak wartość pożyczki przewyższa wartość połowy kapitału zakładowego, to formalnie na jej pozyskanie musi zgodzić się Rada Nadzorcza Spółki, jeśli została powołana, a jeśli nie to taką zgodę wydać muszą wszyscy członkowie zarządu spółki lub wspólnicy.

Wiadomo już, kto odpowiada za kredyt w spółce z o.o., a jak kwestia zaciągania kredytu wygląda w przypadku innych rodzajów spółek? Jeśli chodzi o spółkę jawną, to choć nie ma ona osobowości prawnej, to ma za to zdolność do czynności prawnych. Da się więc zaciągnąć kredyt dla spółki jawnej bezpośrednio na firmę. Nie jest to możliwe w przypadku spółki cywilnej, dlatego kredyt dla spółki cywilnej muszą zaciągnąć jej wspólnicy. To samo tyczy się kredytu dla spółki komandytowej, przy którym w dodatku odpowiedzialność dzielona jest między właścicieli spółki.

Kredyt dla spółki z o.o. na start? Czy to możliwe?

Początki nigdy nie są łatwe, dlatego mnóstwo osób rozpoczynających swoją przygodę z biznesem szuka sposobów na sfinansowanie związanych z tym potrzeb. Niestety nie mamy dobrej wiadomości – kredyt obrotowy dla nowej spółki z o.o. nie jest osiągalny.

Większość banków wymaga prowadzenia działalności nieprzerwanie przez co najmniej 12 miesięcy. Oznacza to, że jeśli firma została zawieszona, później odwieszona, a jej działalność wznowiona, to 12 miesięcy jest liczone od chwili ponownego startu firmy, a nie od momentu wpisania jej do Krajowego Rejestru Sądowego. By otrzymać kredyt dla nowej spółki z o.o., trzeba utrzymać się na rynku przez co najmniej rok.

Warto sprawdzić: Kredyt dla nowych firm — na czym polega i ile kosztuje kredyt inwestycyjny dla nowych firm?

Kredyt dla spółki z o.o. – warunki i weryfikacja kredytobiorcy

Pozytywna decyzja kredytowa zarezerwowana jest wyłącznie dla tych spółek, które spełnią szereg warunków. Patrząc na wymagania, śmiało można stwierdzić, że otrzymać ją będzie trudno nawet dość dobrze funkcjonującym firmom. By móc starać się o kredyt dla spółki z o.o. trzeba:

 • wykazać wysokie obroty,
 • nie odnotowywać znacznych strat z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej,
 • nie zalegać z opłacaniem składek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych oraz podatków w Urzędzie Skarbowym,
 • mieć dobrą historię kredytowania firmy,
 • przedstawić wystarczające zabezpieczenie spłaty kredytu,
 • mieć odpowiedni staż działalności.

Dla kredytodawcy kluczowe jest, by podmiot starający się o finansowanie miał odpowiednio wysoką zdolność kredytową, która zwiększa szansę na uregulowanie zobowiązania łącznie z naliczonymi odsetkami i innymi opłatami w z góry narzuconym terminie. Z tego właśnie powodu nie da się zaciągnąć kredytu dla spółki z o.o. bez sprawdzania baz.

Kredyt dla spółki z o.o. bez BIK nie jest udzielany dlatego, że brak weryfikacji podmiotu pod kątem długów znacząco podnosi ryzyko kredytowe. Z takiej pożyczki skorzystać można jedynie na rynku pozabankowym.

Kredyt dla spółki z o.o. – wymagane dokumenty

Podstawą zaciągnięcia kredyt przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością jest wniosek kredytowy. Oprócz tego potrzebne będą też inne dokumenty, a ich wykaz zależy od rodzaju finansowania. Bez względu jednak na produkt, o jaki przedsiębiorca będzie się starać, bank może poprosić o to, by wraz z wnioskiem przedłożyć takie dokumenty jak:

 • dokumenty rejestrowe z KRS (m.in. odpis),
 • umowa lub status spółki,
 • zaświadczenie o numerze REGON lub NIP,
 • dokumenty dochodowe (np. deklaracja podatkowa PIT-36 lub PIT-36 L z załącznikiem PIT/B, podsumowanie księgi przychodów i rozchodów, a przy ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych – zeznanie PIT-28 oraz ostatnią stronę ewidencji przychodów za ostatni rok etc.).

Niezbędna może okazać się również w zależności od kwoty finansowania zgoda Rady Nadzorczej spółki z o.o. oraz całego zarządu lub wspólników.

Kredyt dla spółki z o.o. z zabezpieczeniem spłaty

Jeśli spółka nie spełni wszystkich stawianych przed nią warunków lub spełni je jedynie częściowo, to szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej zwiększyć może zabezpieczenie kredytu. Jest ono wymagane także przy wysokiej kwocie kredytu. Akceptowalne przez banki formy zabezpieczenia spłaty kredytu to m.in.:

Zabezpieczenie spłaty zwiększa wiarygodność spółki starającej się o kredyt. W zależności od potrzeb zastosować można jedno albo kilka różnych zabezpieczeń. Zasada jest prosta – wymagana ilość lub wartość zabezpieczeń jest tym większa, im niższa jest zdolność kredytowa spółki lub im wyższa jest kwota kredytu.

Kredyt dla spółki z o.o. bez zabezpieczenia – czy bank wyda zgodę kredytową?

Zabezpieczenie spłaty toruje drogę do finansowania. Nie oznacza to jednak, że nie da się pozyskać kredytu dla spółki z o.o. bez zabezpieczenia. Takowy jest osiągalny zwykle przy niższych kwotach. Tym bardziej, jeśli spółka w ostatnich latach zanotowała wysokie dochody i sumiennie spłacała zaciągnięte w przeszłości zobowiązania.

Warto jednak pamiętać, że brak zabezpieczenia spłaty może podnieść koszty kredytu ze względu na wyższe ryzyko dla banku związane z jego udzieleniem. Najlepiej więc rozważyć dostępne opcje i porównać oferty z zabezpieczeniem i bez.

Kredyt dla spółki z o.o. a oferta banków

Przedsiębiorcy prowadzący spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością mogą skorzystać z różnych form finansowania. Wśród produktów bankowych widnieje m.in.:

 • kredyt gotówkowy dla spółki z o.o. – wypłacany w gotówce bez narzuconego celu (bank nie weryfikuje, na co spożytkowane zostały pieniądze),
 • kredyt hipoteczny dla spółki z o.o. – przeznaczony na sfinansowanie budowy lub zakupu nieruchomości (zazwyczaj zabezpieczeniem spłaty jest ustanowienie hipoteki na określonej nieruchomości),
 • kredyt samochodowy dla spółki z o.o. – udzielany na finansowanie pojazdów z przeznaczeniem na potrzeby prowadzonej działalności,
 • kredyt obrotowy dla spółki z o.o. – stanowi pomoc w utrzymaniu płynności finansowej firmy,
 • kredyt inwestycyjny dla spółki z o.o. – przeznaczony na inwestycje firmy (np. budowę lub zakup nieruchomości, zakup pojazdów lub maszyn, zakup papierów wartościowych),
 • kredyt w rachunku bieżącym dla spółki z o.o. – wykorzystywany na pokrycie bieżących wydatków.

Pożyczka dla spółki z o.o. powinna być jak najbardziej dostosowana do potrzeb.

Kredyt dla spółki z o.o. – ile kosztuje? Kalkulator

Choć pewnie mnóstwo osób oczekuje jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje kredyt dla spółki z o.o., to nie da się jej udzielić, ponieważ na parametr ten wpływa całe mnóstwo czynników. Pod uwagę brany jest przede wszystkim rodzaj kredytu, długość okresu spłaty i wysokość kredytu, zdolność kredytowa czy zabezpieczenie spłaty.

Na ostateczny koszt kredytu dla spółki z o.o. wpływają takie opłaty jak:

Zaciągając kredyt dla spółki z o.o., trzeba też liczyć się z koniecznością poniesienia opłat dodatkowych wynikających choćby z konieczności założenia konta bankowego dla swojej firmy. W podliczeniu wszystkich kosztów pomocy może okazać się kalkulator kredytu dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Kredyt dla spółki z o.o. – gdzie warto złożyć wniosek?

Większość banków ma w swoich ofertach kredyt dla spółki z o.o. jak choćby mBank, Pekao, Nest Bank, Idea Bank czy PKO BP. Warunki kredytowania stale ulegają zmianom, dlatego atrakcyjna dzisiaj oferta jutro może okazać się niewartą uwagi. Dlatego najlepiej jest przejrzeć aktualny ranking kredytów firmowych, gdzie znaleźć można propozycje finansowań dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. W takim zestawieniu wyszczególnione są takie informacje jak oprocentowanie, prowizja, czy RRSO. Ranking kredytów dla firm z całą pewnością ułatwi więc podjęcie decyzji, gdzie najbardziej opłaca się złożyć wniosek.

Kredyt dla spółki z o.o. – o czym warto pamiętać?

Wielu klientów starających się o kredyt dla firmy może liczyć na pewne udogodnienia, np. ułatwione wnioskowanie. Niektóre banki proponują kredyt dla spółki z o.o online, czyli z wnioskowaniem bez wychodzenia z domu, przez internet. Zazwyczaj dotyczy to pożyczek na niezbyt wysoką kwotę, a rozwiązanie zarezerwowane jest dla klientów posiadających rachunek bankowy w danej instytucji. Szybki kredyt dla spółki z o.o. to często także mniej formalności, więc warto się nim zainteresować.

Komentarze

Powiązane artykuły

Pensja na już ING

Na czym polega oferta Pensja na już w ING Banku Śląskim?

...limit z „Pensją na już” w ING. Sprawdź: Gdzie starać się o kredyt gotówkowy bez zaświadczeń o zarobkach?  Zanim złożysz wniosek o limit...

...limit zadłużenia w koncie ING? Podobnie jak w przypadku popularnej chwilówki, która ma załatać tymczasową dziurę w Twoim domowym budżecie...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Jak dostać kredyt gotówkowy w Niemczech?

Jak dostać kredyt gotówkowy w Niemczech?

...kredytowej. W jakim banku w Niemczech najłatwiej dostać kredyt gotówkowy? W Sparkasse uzyskanie pożyczki może być wyjątkowo proste...

...i oceny zdolności kredytowej klienta. Jakie jest oprocentowanie kredytu gotówkowego w Niemczech? Oprocentowanie efektywne roczne (APR) dla kredytów...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Kredyt dla służb mundurowych w ofercie banków

Kredyt dla służb mundurowych w ofercie banków

...udzielone: Sprawdź: Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy? Kredyt dla mundurowych, obecny w okresowych lub stałych ofertach...

...zbudowanie wystarczająco wysokiego wkładu własnego na kredyt hipoteczny dla policjanta lub żołnierza. Kredyt hipoteczny w ING Banku...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Źródła dochodu akceptowane i nieakceptowane przez banki

Źródła dochodu akceptowane i nieakceptowane przez banki

...źródeł. Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy? Już na samym początku procesu ubiegania się o kredyt, bank prosi...

...źródła dochodu? Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? Dochód z umowy o pracę jest traktowany jako jeden z najbardziej...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Czy kredyt na 800+ jest dostępny w ofercie banków?

Czy kredyt na 800+ jest dostępny w ofercie banków? Który bank da kredyt na 800+

...500+ nie różni się znacząco od ubiegania się o standardowy kredyt gotówkowy. Przed podjęciem decyzji o złożeniu wniosku kredytowego, należy...

...dwukrotnej średniej krajowej (około 10 tys. zł) mogła liczyć na kredyt hipoteczny w wysokości 655 tys. zł. Po wprowadzeniu programu 800 plus ich...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Czym są stopy procentowe NBP?

Czym są stopy procentowe NBP? Jak stopy procentowe wpływają na koszt kredytu?

...banku Polskiego przez Radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony...

...radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony może to doprowadzić do...

Zobacz więcej
13 min. czytania