× Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności

Sprzeciw od nakazu zapłaty - sprzeciw od wyroku nakazowego wzór

Opublikowano: 14.12.2020 15:17
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 8

Co musisz wiedzieć o nakazie do zapłaty? Jak powinien wyglądać sprzeciw od wyroku nakazowego lub upominawczego? W jakim terminie musi zostać złożony sprzeciw od nakazu zapłaty i jak dostarczyć taki dokument do sądu?

Wielu Polaków nie otrzymuje informacji na temat tego, że zostali pozwani przez wierzyciela ze względu na rosnące zadłużenie. To dostarczone orzeczenie sądu w postaci nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym lub postępowaniu nakazowym pozwala dowiedzieć się o prowadzonej przez sąd sprawie.

Do twoich rąk trafił nakaz zapłaty, a ty nie wiesz co z tym zrobić i czy możesz się od tego odwołać? Uważasz, że orzeczenie sądu jest krzywdzące? Możesz złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty, a my ci w tym skutecznie pomożemy.

Co musisz wiedzieć o nakazie do zapłaty? Jak powinien wyglądać sprzeciw od wyroku nakazowego lub upominawczego? W jakim terminie musi zostać złożony sprzeciw od nakazu zapłaty i jak dostarczyć taki dokument do sądu? Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule, dlatego też zachęcamy do dalszej lektury.

Nakaz zapłaty

Nakaz zapłaty to orzeczenie sądowe, które zostaje wydane przez sąd po posiedzeniu niejawnym, czyli bez udziału stron, tylko na podstawie treści zawartych w pozwie i dołączonych do niego dokumentów. Nakaz zapłaty zostaje przesłany powodowi oraz pozwanemu. Jeśli pozwany nie złoży w wyznaczonym terminie sprzeciwu, nakaz zapłaty będzie miał skutki prawomocnego wyroku.

Sprzeciw od nakazu zapłaty należy dostarczyć do sądu w ciągu dwóch tygodni od otrzymania orzeczenia. Wniesienie sprzeciwu powoduje anulowanie nakazu zapłaty i wyznaczenie terminu rozprawy, która odbędzie się na ogólnych zasadach. Brak terminowego sprzeciwu lub nieuzasadnienie sprzeciwu powoduje, że nakaz staje się prawomocny.

Nakaz zapłaty może zostać wydany, jeśli powód dochodzi roszczenia pieniężnego, a zgodnie z treścią pozwu roszczenie jest zasadne, okoliczności nie budzą wątpliwości, zaspokojenie roszczenie nie zależy od świadczenia wzajemnego, miejsce pobytu pozwanego jest znane i możliwe jest przekazanie nakazu do zapłaty na terenie kraju.

Sprzeciw zapłaty w postępowaniu upominawczym

Nakaz zapłaty wydawany jest w sprawach cywilnych, gospodarczych, oraz w przypadku spraw z zakresu prawa pracy. Sprzeciw zapłaty w postępowaniu upominawczym powinien zostać dostarczony do sądu osobiście lub z pomocą listu poleconego na adres sądu w ciągu maksymalnie dwóch tygodni od otrzymania nakazu zapłaty. Spóźnienie z dostarczeniem sprzeciwu oznacza jednoznaczne uprawomocnienie orzeczenia sądu.

W sprzeciwie nakazu należy zaznaczyć dokładnie, czy sprzeciw dotyczy całego nakazu, czy zaskarża nakaz do zapłaty tylko częściowo, jeśli tak konieczne jest wskazanie, które podpunkty nakazu zostają zaskarżone przez pozwanego. Konieczne jest wyjaśnienie sprzeciwu, w tym przedstawienie zarzutów względem nakazu, twierdzeń i dowodów, które pomogą wyjaśnić sprawę.

Co może być powodem sprzeciwu zapłaty? Pozwany może powołać się na przedawnienie spłaty lub wcześniejszą spłatę roszczeń, o jakie ubiega się powód. Warto pamiętać, że konieczne będzie udokumentowanie wszystkich twierdzeń.

Sprzeciw od nakazu zapłaty nie podlega żadnym opłatom.

Jak prawidłowo wypełnić sprzeciw zapłaty? Na stronie gov.pl znajdziesz całkowicie darmowy formularz. Wystarczy, że wypełnisz dokument i dostarczysz go do sądu, w wyznaczonym terminie.

Formularz sprzeciwu od nakazu zapłaty

Z pomocą formularza skutecznie złożysz sprzeciw od nakazu zapłaty i będziesz mieć okazję przedstawić swoją wersję zdarzeń związanych z zadłużeniem, o którego spłatę ubiega się powód. Jakie informacje należy podać, wypełniając formularz sprzeciwu od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawszym?

  • Konieczne jest wskazanie nazwy i siedziby sądu;

  • Wymagane są dokładne dane pozwanych składających sprzeciw od nakazu zapłaty;

  • Wypełnienie danych strony powodowej (czyli wierzyciela ubiegającego się o zwrot pieniędzy);

  • Określenie czy zaskarżana jest część lub całość nakazu zapłaty;

  • Zarzuty i wnioski pozwanego (udokumentowane);

  • Uzasadnienie sprzeciwu;

  • Wnioski dowodowe;

  • Wykaz wszystkich załączników dołączonych do sprzeciwu;

  • Czytelny podpis pozwanego, a także data wypełnienia formularza.

Odpowiedź na sprzeciw

Dostarczając sprzeciw od nakazu zapłaty, należy spodziewać się kolejnych informacji z sądu. Sąd wyznaczy termin rozprawy, na której ponownie zapozna się ze sprawą powoda, jednocześnie dysponując informacjami, które dostarczy pozwany.

Apelacja służy przedstawieniu zarzutów, jakie zostały wskazane w sprzeciwie od nakazu zapłaty.

Powód ma prawo do odpowiedzi na sprzeciw pozwanego, może przedstawić swoje wnioski i dowody podważające zarzuty pozwanego. To sąd w trakcie rozprawy apelacyjnej będzie rozstrzygać spór między stronami.

Warto pamiętać, że brak odpowiedzi od powoda oznacza przyjęcie zarzutów, jakie zostały wskazane w sprzeciwie od nakazu zapłaty. W zależności od tego, czy powód zdecyduje się na odpowiedź na sprzeciw, możliwe będzie wyznaczenie terminu rozprawy.

Sprzeciw od nakazu zapłaty - podsumowanie

Nakaz zapłaty nie jest dokumentem, którego nie możesz podważyć. Jeśli masz jakiekolwiek szanse na sprzeciw, w tym dowody spłaty zadłużenia, czy dowód na jego przedawnienie, warto z tego skorzystać, wypełniając formularz i zgłaszając sprzeciw od nakazu zapłaty. Prawidłowo wniesiony sprzeciw pozwoli ci na konfrontację w sądzie z udziałem obu stron, co ułatwi dochodzenie swoich praw i przedstawienie wszystkich szczegółów, które mogą mieć wpływ na ostateczną decyzję sądu.

Pamiętaj, że twój sprzeciw od nakazu zapłaty musi trafić do sądu w wyznaczonym terminie, jeśli dokument zostanie wysłany z opóźnieniem lub nie zostanie wypełniony prawidłowo, orzeczenie o konieczności spłaty będzie pełnomocne, a ty nie wywiązując się ze spłaty zadłużenia, narazisz się na zajęcie komornicze.

Zachęcamy do śledzenia naszych poradników finansowych, z naszą pomocą dowiesz się więcej na temat Zielonej karty, KRD, zwrotu podatku PIT, a także umowy przedwstępnej.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

Płatność telefonem - jak płacić telefonem? NFC oraz BLIK
Poradniki 13.04.2021

Płatność telefonem - jak płacić telefonem? NFC oraz BLIK

Jak płacić z pomocą telefonu? Czy zbliżeniowe płacenie telefonem jest bezpieczne? Jak dokładnie skorzystać z płatności mobilnej z pomocą BLIK? Czy warto zrezygnować z płatności gotówką lub kartą płatniczą?

Zobacz więcej
Podatek od wzbogacenia - ile procent wynosi podatek od wygranej?
Poradniki 31.03.2021

Podatek od wzbogacenia - ile procent wynosi podatek od wygranej?

Wygrana pieniędzy wiąże się z ogromnym szczęściem, warto jednak zastanowić się, czy w takiej sytuacji wygrany musi martwić się podatkiem od wygranej. Ile procent wynosi podatek od wygranej i kto zobowiązany jest do uregulowania tej daniny?

Zobacz więcej
Kryterium dochodowe a pomoc społeczna. Dochód na osobę w rodzinie 2021
Poradniki 24.03.2021

Kryterium dochodowe a pomoc społeczna. Dochód na osobę w rodzinie 2021

Ile aktualnie wynosi kryterium dochodowe, które upoważnia do skorzystania z pomocy społecznej? Jak ustalić wysokość dochodu na osobę w rodzinie w 2021 roku? Czy 500+ wlicza się do dochodów osoby ubiegającej się o świadczenia finansowe?

Zobacz więcej
Dowód osobisty dla dziecka. Ile trwa wyrobienie dowodu?
Poradniki 18.03.2021

Dowód osobisty dla dziecka. Ile trwa wyrobienie dowodu?

Jeśli planujesz podróż na terenie Unii Europejskiej, nie musisz wyrabiać paszportu. Dowód osobisty pomoże ci zatem przekroczyć granicę wraz z całą rodziną, jeśli wszyscy jej członkowie będą przy sobie posiadali ten dokument potwierdzający tożsamość.

Zobacz więcej
Jak często aktualizowane są dane w BIK? Jak wyczyścić BIK?
Poradniki 12.03.2021

Jak często aktualizowane są dane w BIK? Jak wyczyścić BIK?

W BIK znajdują się wszystkie informacje, konieczne do oceny historii kredytowej potencjalnego klienta banku, czy parabanku, wnioskującego o zobowiązanie finansowe. Raport BIK informuje o ewentualnych zaległościach w spłacie.

Zobacz więcej
EURIBOR 1M, EURIBOR 3M, EURIBOR 6M - co warto wiedzieć o stawce EURIBOR?
Poradniki 09.03.2021

EURIBOR 1M, EURIBOR 3M, EURIBOR 6M - co warto wiedzieć o stawce EURIBOR?

Chcesz poznać aktualne stawki EURIBOR? Jeśli planujesz kupno mieszkania za granicą (zarabiając w euro) lub szukasz zadłużenia finansowego w strefie euro, warto zwrócić uwagę na rzeczywiste stawki EURIBOR.

Zobacz więcej