Pierwszy kredyt – jak go dostać? Czy masz szansę na pierwszy kredyt za darmo?

Zaktualizowano: 2021-10-08 09:02
Opublikowano: 2019-12-19 13:29
Średnia ocena: 5,92/6 Głosów: 25
Pierwszy kredyt – jak go dostać?

Znalazłeś się tutaj, bo zapewne planujesz wziąć swój pierwszy kredyt i nie wiesz, jak się za to zabrać. Nic dziwnego, wybór wcale nie jest prosty, w szczególności jak nigdy wcześniej nie miało się styczności z żadnym produktem bankowym. Dla ułatwienia zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje o kredycie w jednym miejscu. Tutaj przeczytasz, jakie musisz spełnić warunki i jak złożyć wniosek o finansowanie. Dowiesz się też, czy da się wziąć pierwszy kredyt za darmo.

Nie ma znaczenia, czy chcesz ubiegać się o kredyt hipoteczny na zakup mieszkania, czy potrzebny Ci jest kredyt gotówkowy na remont albo wakacyjny wyjazd. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku musisz mieć pojęcie o finansowaniu, o które zamierzasz się starać. Wszystkie kredyty pod wieloma względami są do siebie bardzo podobne. Pozwoliło nam to przygotować kompendium wiedzy o kredycie. Sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim złożysz wniosek o swój pierwszy kredyt.

Pierwszy kredyt – najważniejsze informacje

Czy mój pierwszy kredyt będzie tani i szybki, czy może formalności będą ciągnąć się w nieskończoność, a koszty przewyższą początkowo założony budżet? W głowie każdego, kto przymierza się do zaciągnięcia kredytu, rodzi się mnóstwo wątpliwości i jest to zupełnie normalne. Pierwszy kredyt w życiu to duże wydarzenie, podobnie jak każda rzecz, którą robi się po raz pierwszy. Zapoznanie się z tym produktem pozwoli się jednak nieco oswoić z tematem i sprawi, że łatwiej będzie wybrać korzystną ofertę i przebrnąć przez całą procedurę wnioskowania.

Zacznijmy jednak od wyjaśnienia sobie podstawowej kwestii, czyli czy można wziąć pierwszy kredyt bez historii? W końcu ktoś, kto nigdy jeszcze nie miał okazji się zadłużyć, najprawdopodobniej nie zbudował swojej historii kredytowania, ponieważ nie była mu ona do niczego potrzebna. Warto więc podkreślić, że brak historii nie przekreśla możliwości zaciągnięcia kredytu. Wszystko zależy jednak od indywidualnej sytuacji klienta.

Bierzesz kredyt pierwszy raz? Zadbaj o stabilne zatrudnienie i jak najwyższe dochody, gdyż przełoży się to na wysoką zdolność kredytową, a to właśnie ona przy kredycie liczy się najbardziej. Jeśli Twoje możliwości spłaty będą duże, kredytodawca powinien przymknąć oko na brak pozytywnej historii kredytowania, o ile Twoja pierwsza pożyczka będzie na dowolny cel i na stosunkowo niską kwotę.

Kredyt hipoteczny bez historii jednak raczej nie będzie możliwy. Wtedy przed przystąpieniem do starań o finansowanie musisz zbudować pozytywną historię kredytową. O tym, jak to zrobić, przeczytasz w dalszej części artykułu.

Pierwszy kredyt a oferta banków

Zasadniczo osoby starające się o kredyt po raz pierwszy mogą wybierać spośród 3 rodzajów kredytów:

 • pierwszy kredyt gotówkowy – to finansowanie, które jest najłatwiej pozyskać. Jeśli kredyt opiewa na kwotę od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych, to przy wysokiej zdolności kredytowej decyzja kredytowa powinna być pozytywna. Pieniądze przeznaczyć można na dowolny cel, według uznania, bez konieczności tłumaczenia się z tego;
 • kredyt na pierwszy samochód – nie mając dobrej historii kredytowej, trochę trudniej będzie pożyczyć środki na zakup auta. Wszystko zależy jednak od warunków, na jakich wsparcia finansowego udziela instytucja, a te mogą się różnić w zależności od banku. Największe szanse na pozytywną decyzję kredytową mają osoby dysponujące wysoką zdolnością finansową, które jednocześnie nie mają negatywnych wpisów w BIK;
 • pierwszy kredyt hipoteczny – bez dobrej historii kredytowej raczej nie ma możliwości zaciągnięcia kredytu na zakup mieszkania. Taki klient jest dla kredytodawcy niewiarygodny. Nie ma na czym oprzeć on swojej decyzji, gdyż nie może sprawdzić, czy sumiennie spłaca swoje długi, a to znacznie podnosi ryzyko kredytowe. Chcąc wziąć pierwszy kredyt na mieszkanie, wcześniej trzeba zbudować historię kredytową. Nawet jeśli będzie ona krótka, to lepsza krótka, ale dobra, niż żadna;
 • kredyt na pierwszy biznes – szanse na kredyt na rozwój działalności są, nawet pomimo braku historii kredytowej. W takim przypadku można starać się o tzw. kredyt na start, który jest przeznaczony dla początkujących przedsiębiorców, dopiero rozkręcających swój biznes.

W ofertach banków widnieje jeszcze kredyt konsolidacyjny, ale nie dotyczy on nowych klientów, gdyż przymierzając się do zaciągnięcia swojego pierwszego kredytu, raczej nie ma się czego konsolidować.

Pierwszy kredyt – krok po kroku

Twój pierwszy kredyt będzie wymagać od Ciebie sporego zaangażowania. Wbrew pozorom nie sprowadza się to jedynie do złożenia wniosku o finansowanie. Najpierw musisz w ogóle ustalić, gdzie chcesz ten wniosek złożyć.

Nie musisz się jednak niczego obawiać. Podpowiemy Ci, jak dostać pierwszy kredyt, od czego zacząć i jak się w ogóle za to wszystko zabrać.

Krok 1 – Zastanów się ile i na jak długo chcesz pożyczyć.

Krok 2 – Przejrzyj aktualne propozycje banków. Skorzystaj z gotowego rankingu dotyczącego konkretnego rodzaju kredytu.

Krok 3 – Porównaj koszty kredytów i wybierz najkorzystniejszy dla siebie.

Krok 4 – Zweryfikuj swoje szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej.

Krok 5 – Złóż wniosek o kredyt w wybranym banku, dołącz do niego wymagane dokumenty i dopełnij niezbędnych formalności

Krok 6 – Poczekaj na decyzję kredytową i przelew.

Krok 7 – Zrealizuj swoje plany przy pomocy pieniędzy z kredytu.

Pierwszy kredyt – wybór banku. Co sprawdzić, zanim złożysz wniosek o kredyt?

Gdy znajdziesz satysfakcjonującą Cię ofertę, nie wpadaj w euforię i nie podejmuj pochopnych decyzji. Przyjrzyj się bliżej warunkom finansowania, weź też pod lupę politykę banku. W końcu przyjdzie Ci się z nim związać na pewien czas, dobrze więc, by stawiane przed Tobą warunki Ci odpowiadały i były możliwe do spełnienia.

Zastanów się, na czym najbardziej Ci zależy. Chcesz wnioskować o kredyt przez internet? Upewnij się, że wybrana instytucja oferuje usługi online. Nawet jeśli zamierzasz w przyszłości załatwiać wszystkie formalności zdalnie i tak sprawdź, czy masz dostęp do placówki banku. Dzięki temu unikniesz sytuacji, że trzeba będzie np. podpisać na miejscu jakiś dokument, a do najbliższego oddziału będziesz mieć kilkadziesiąt kilometrów.

Prawdopodobnie nieco łatwiej będzie Ci zaciągnąć kredyt w banku, w którym masz już konto. Posiadacze rachunków nieraz mogą skorzystać choćby z uproszczonej procedury wnioskowania czy zyskać nieco lepsze warunki finansowania. Dlatego zobacz, co ma do zaoferowania Twój bank.

Pierwszy kredyt – wybór oferty. Jak wybrać pierwszy kredyt?

Wybór kredytu dla każdego stanowi spore wyzwanie, tym bardziej dla osób, które mają z tym styczność po raz pierwszy. Pierwsze dwa parametry, które powinny Cię zainteresować, to maksymalna kwota kredytu i długość okresu kredytowania. Zarówno jeden, jak i drugi, powinien być dostosowany do Twoich potrzeb i finansowych możliwości spłaty.

Na co jeszcze powinieneś zwracać szczególną uwagę podczas przeglądania ofert kredytów, aby nie przepłacić i później nie żałować podjętej decyzji? Skup się na takich parametrach jak:

 • oprocentowanie,
 • opłata przygotowawcza,
 • prowizja za udzielenie kredytu,
 • ubezpieczenie kredytu,
 • opłata za wcześniejszą spłatę,
 • opłaty za dodatkowe produkty.

Pierwszy kredyt – ile będzie kosztować? To zależy od wysokości wszystkich wymienionych wyżej opłat. Określa je RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Zatem jeśli chcesz poznać całkowity koszt kredytu, sprawdź wysokość RRSO.

Przy wyborze kredytu zainteresuj się również tym, czy są możliwe wakacje kredytowe. W końcu nawet najbardziej rzetelnym i sumiennym kredytobiorcą zdarzają się problemy ze spłatą, a lepiej mieć rozwiązanie na tę okoliczność.

Pierwszy kredyt – wniosek

Gdy wybierzesz już najkorzystniejszą z Twojego punktu widzenia ofertę, nie pozostanie Ci nic innego, jak tylko złożyć wniosek o kredyt. W większości banków możesz to zrobić na jeden z dwóch sposobów: zdalnie, przez internet lub osobiście, w oddziale banku.

Razem z wnioskiem musisz złożyć wymagane przez bank dokumenty, a ich wykaz może różnić się w zależności od rodzaju finansowania. Do zawnioskowania o kredyt gotówkowy na pewno potrzebne będzie zaświadczenie od pracodawcy, oświadczenie o dochodach, wyciąg z konta lub dowolna inna forma będąca potwierdzeniem wysokości dochodów i stabilności zatrudnienia.

Sprawdź koniecznie nasz aktualy kalkulator kredytowy.

Pierwszy kredyt a wymagania banków – kto otrzyma zgodę kredytową banku?

Pozytywna decyzja kredytowa uzależniona jest od zdolności kredytowej. Każdy bank ją sprawdza i nie ma od tej zasady żadnych odstępstw. Przy ocenie zdolności kredytowej pod uwagę branych jest szereg czynników, w tym m.in.:

 • źródło dochodu,
 • wysokość zarobków,
 • wiek klienta,
 • stan cywilny,
 • miesięczne wydatki,
 • liczba osób na utrzymaniu.

Ocenie podlega także historia kredytowa.

Brak zdolności kredytowej przekreśla szanse na kredyt. Pytanie, co zrobić, gdy wielkość ta jest za niska? Rozwiązań jest sporo, wszystko zależy od sytuacji. Najlepiej jednak skupić się na zwiększeniu miesięcznych wpływów i ograniczeniu wydatków.

Pierwszy kredyt – wymagane dokumenty

Podstawowym dokumentem niezbędnym do otrzymania kredytu jest dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość. Kredytodawcy oczekują od klientów przedstawienia dokumentów dotyczących zarobków. Najczęściej wymaganą formą jest zaświadczenie o zarobkach wystawione przez pracodawcę. Alternatywnie przedłożyć można wyciąg z konta lub samodzielnie wypełnione oświadczenie o zarobkach (przy kredytach gotówkowych na niską kwotę).

Lista wymaganych dokumentów obowiązujących do kredytu hipotecznego jest zdecydowanie dłuższa. Znajdują się na niej oprócz dokumentów koniecznych do wyliczenia zdolności kredytowej, również dokumenty dotyczące kredytowanej nieruchomości. Najlepiej więc skontaktuj się z bankiem i poproś o przedstawienie listy potrzebnych dokumentów lub poszukaj informacji na ten temat na stronie internetowej instytucji.

Pierwszy kredyt a promocje banków – kto może skorzystać z pierwszego kredytu za darmo?

Pierwszy kredyt za darmo to oferta, która występuje rzadko, a jeśli już jest dostępna, to skorzystać z niej mogą tylko nieliczni. Zwykle tworzona jest z myślą o nowych klientach i ma służyć do ich pozyskania. Najczęściej występuje pod nazwą typu „pierwszy kredyt bez odsetek” lub „pierwszy kredyt 0%”.

Banki muszą przestrzegać wielu procedur, ponadto nie chcą rezygnować z możliwości zarobku, więc pierwszy kredyt gratis jest prawdziwą gratką i jeśli rzeczywiście jest darmowy, warto z niego skorzystać. Przed złożeniem wniosku należy się jednak upewnić czy pierwszy kredyt, aby na pewno jest za darmo, żeby później nie okazało się, że koszty są, ale ukryte.

Gdzie znaleźć darmowy pierwszy kredyt? Propozycje tego typu zwykle obowiązują jako oferty sezonowe. Co jakiś czas sprawdzaj więc rynek kredytowy, a żadna oferta pierwszego kredytu za darmo Ci nie umknie.

Pierwszy kredyt – jak zbudować pozytywną historię kredytową?

Jeśli nie masz pozytywnej historii kredytowej, musisz ją zbudować. Jak możesz poprawić swoją sytuację i poprawić historię kredytową?

 • korzystaj z ofert produktów finansowych,
 • postaraj się o kartę kredytową i regularnie jej używaj,
 • kupuj na raty,
 • terminowo spłacaj swoje zobowiązania.

Zacznij to robić jak najszybciej, gdyż proces ten trochę trwa, a nie mając żadnej historii kredytowej, możesz stracić szanse na otrzymanie kredytu.

Pierwszy kredyt – jaki bank wybrać?

Wciąż zadajesz sobie to samo pytanie: gdzie dostanę pierwszy kredyt? Trudno powiedzieć, ponieważ wszystko zależy od Twojej sytuacji. Na pewno nie będzie łatwo go pozyskać, ale też nie jest tak, że wszystkie banki odmówią Ci finansowania.

Duże szanse na pierwszy kredyt są w największym banku w Polsce, czyli w PKO BP. Bank co jakiś czas przygotowuje oferty dla nowych klientów, zwykle jednak dotyczą one niskich kwot i mają krótki okres spłaty. Przychylny osobom bez historii kredytowej jest też Pekao, Millennium, mBank i Credit Agricole – warto więc sprawdzić swoje szanse na pierwszy kredyt gotówkowy w tych instytucjach.

Warto sprawdzić: Banki w Polsce - poznaj najpopularniejsze banki komercyjne i państwowe w Polsce

Pierwszy kredyt – o czym warto pamiętać?

Miej świadomość, że bank może odrzucić Twój wniosek o pierwszą pożyczkę gotówkową. Nie może jednak tego zrobić bez podania przyczyny swojej decyzji. Jeśli więc nie zostanie Ci ona przedstawiona, zwróć się do banku z prośbą o jej podanie. Zrób to w formie pisemnej.

Najczęstszymi przyczynami odmowy udzielenia kredytu jest m.in. niski dochód, krótki staż pracy czy negatywna historia kredytowa lub jej brak. Wiedząc, co stanęło Ci na drodze do kredytu, łatwiej Ci będzie wyeliminować ową przeszkodę.

Komentarze

Powiązane artykuły

Kredyt 70 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków
29.05.2023

Kredyt 70 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

...odpowiemy też na pytanie, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy. Kredyt na 70 tys. zł może przybierać różne formy. Wiele...

...zobowiązaniami finansowymi. Warto przeczytać: Jakie dokumenty do kredytu gotówkowego są wymagane przed zawarciem umowy z bankiem? Jakie zarobki musisz...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Kredyt 5 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków
25.05.2023

Kredyt 5 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

...pilnie dodatkowych środków? W takich chwilach wiele osób udaje się do banku po kredyt gotówkowy. Nie wiąże się on z dużą liczbą formalności, a przy tym dostać go można nawet online i to w 15 minut. Tylko którą ofertę wybrać? Na to pytanie odpowie ranking kredytów gotówkowych...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Kredyt 15 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków
23.05.2023

Kredyt 15 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

...sprawdź koniecznie: Jakie warunki trzeba spełnić aby dostać kredyt gotówkowy? Ile właściwie musisz zarabiać, aby dostać kredyt 15 tys. zł?...

...na względzie, że nie możesz dowolnie modyfikować okresu spłaty kredytu gotówkowego. Wynosi on maksymalnie 10 lat, czyli 120 rat. Kredyt 15 tys. na 10...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Kredyt 250 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków
22.05.2023

Kredyt 250 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

...zobowiązanie długoterminowe. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy w takiej wysokości? Jakie warunki należy spełnić, żeby uzyskać...

...w takiej wysokości? Jakie warunki należy spełnić, żeby uzyskać kredyt hipoteczny? Osoby, które zastanawiają się, jak dostać kredyt 250 tys. zł...

Zobacz więcej
9 min. czytania
wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego i hipotecznego
19.05.2023

Na czym polega wcześniejsza spłata kredytu? Ile można zaoszczędzić spłacając wcześniej kredyt?

...spłata jest możliwa bez względu na to, czy masz kredyt gotówkowy, czy kredyt hipoteczny. Wcześniej warto jednak skontaktować...

...którzy jeszcze kilka lat temu zaciągnęli kredyt hipoteczny, mogą mieć obecnie problem ze spłatą zobowiązań. Dotyczy to...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Kredyt 30 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków
18.05.2023

Kredyt 30 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

...przez co uzyskanie dodatkowych środków na dowolny cel jest bardzo proste. Wystarczy spełnić kilka warunków, między innymi posiadać stały dochód. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy w wysokości 30 tys. zł? Z jakiej oferty najlepiej skorzystać? Żeby otrzymać kredyt do 30 tys. zł, trzeba wykazać, że będzie się w stanie spłacić dług w terminie określonym w umowie...

Zobacz więcej
8 min. czytania