Kredyty gotówkowe 9 min. czytania

Jak wziąć kredyt przez Internet - sprawdź jak bezpiecznie wziąć pożyczkę przez Internet w banku

Zaktualizowano: 2021-08-13 07:36
Opublikowano: 2015-10-12 07:45
Średnia ocena: 5,96/6 Głosów: 24
Jak wziąć kredyt przez Internet - sprawdź jak bezpiecznie wziąć pożyczkę przez Internet w banku

O kredyt przez Internet możesz się ubiegać już w większości banków w Polsce. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ potrzebną gotówkę możesz pozyskać bez wychodzenia z domu i na podstawie wyjątkowo prostych formalności. Dowiedz się, jak wziąć kredyt przez Internet krok po kroku, a także czy warto się na to zdecydować.

Jeszcze kilka lat temu kredyt gotówkowy przez Internet był dostępny jedynie w wybranych instytucjach. Dzisiaj taka oferta stała się standardem, co związane jest przede wszystkim z rozwojem bankowości elektronicznej. Z danych Związku Banków Polskich wynika, że z konta osobistego online korzysta aktywnie już 19,5 mln Polaków. To właśnie oni najczęściej sięgają po inne produkty bankowe przez Internet np. kredyty i pożyczki, ponieważ banki udostępniają je przez swoje serwisy transakcyjne.

Kredyt przeze internet - czy to możliwe?

Na pytanie, czy można wziąć kredyt przez internet, odpowiedź już znasz – można i to w większości banków w Polsce. Jednak musisz zdawać sobie sprawę, że całkowicie online, a więc bez konieczności odwiedzania oddziału, możliwe jest zaciągnięcie jedynie wybranych rodzajów kredytów. Co więcej, nie zawsze mogą z nich skorzystać wszyscy klienci, ponieważ częstym wymogiem jest posiadanie konta osobistego w danym banku.

Ze względu na pandemię koronawirusa banki zachęcają do korzystania z kredytów przez internet i rzeczywiście jest to bardzo atrakcyjne rozwiązanie. Jego największą zaletą jest możliwość zaciągnięcia zobowiązania bez wychodzenia z domu i na podstawie uproszczonych formalności. Kredyty online udzielane są bowiem najczęściej bez konieczności dostarczania zaświadczeń o zarobkach i w trybie przyśpieszonym, który pozwala pozyskać pieniądze nawet w tym samym dniu, w którym złożyło się wniosek.

Sprawdź: Gdzie najłatwiej dostać kredyt? Sprawdź, jaki bank wybrać!

Kredyt przez internet – warunki

Jeśli chodzi o warunki, kredyt przez Internet nie różni się znacząco od swojego odpowiednika oferowanego w placówce bankowej. Najczęściej jest to kredyt gotówkowy, który można przeznaczyć na dowolny cel. Kosztem jego zaciągnięcia jest oprocentowanie i prowizja. Przy składaniu wniosku online można samodzielnie określić kwotę oraz okres spłaty zobowiązania i od razu sprawdzić, jaka będzie wysokość miesięcznej raty. Służą do tego udostępniane na stronach internetowych banków specjalne kalkulatory.

Sprawdź: Oprocentowanie kredytu gotówkowego - najważniejsze informacje

Warunki przyznawania kredytu drogą elektroniczną są standardowe – aby otrzymać finansowanie, należy spełnić wymagania formalne oraz uzyskać pozytywną ocenę zdolności kredytowej. Jeśli więc chcesz pożyczyć pieniądze online z banku, musisz przede wszystkim posiadać stałe dochody pochodzące ze źródeł akceptowanych przez bank oraz mieć dobrą historię kredytową w BIK.

Kredyt przez internet - kto może złożyć wniosek o kredyt przez internet?

To, kto może ubiegać się o kredyt przez Internet, określa każdy bank w szczegółach swojej oferty.

W większości instytucji wniosek kredytowy online może złożyć każda osoba spełniająca podstawowe wymogi formalne (czyli pełnoletnia, posiadająca ważny dokument tożsamości i zdolność do czynności prawnych).

W niektórych przypadkach możliwość zawarcia umowy w sposób zdalny jest dostępna wyłącznie dla klientów mających konto bankowe w tym samym banku i korzystających z elektronicznego serwisu transakcyjnego. Pozostali klienci muszą natomiast dopełnić formalności związanych z podpisaniem umowy w placówce lub opcjonalnie mogą ją zawrzeć przez telefon.

Kredyt przez internet a oferta banków

Oferta kredytów online jest znacznie skromniejsza niż kredytów udzielanych metodą tradycyjną. Przez Internet proponowane są niemal wyłącznie pożyczki i kredyty gotówkowe na dowolny cel. Tylko niektóre banki umożliwiają składanie wniosków online o kredyty hipoteczne, czy kredyty konsolidacyjne, ale w ich przypadku z reguły konieczna jest tak czy owak przynajmniej jedna wizyta w placówce w celu podpisania umowy.

Jak wziąć kredyt przez internet - poradnik krok po kroku

Procedura wnioskowania o kredyt internetowy jest bardzo prosta i przebiega w podobny sposób jak ubieganie się o chwilówki online. Różnice dotyczą formalności związanych z weryfikacją dochodów, sposobem potwierdzenia tożsamości, a także formy podpisania umowy kredytowej. Poniżej wyjaśniamy, jak wziąć pożyczkę lub kredyt przez Internet krok po kroku.

Jak wziąć kredyt przez internet - wybór kredytu

Zanim postanowisz ubiegać się o kredyt przez Internet, sprawdź, który bank oferuje aktualnie najlepsze warunki finansowania. Najprościej w tym celu skorzystać z porównywarki lub rankingu kredytów gotówkowych, z których dowiesz się, który produkt jest najtańszy.

Przy porównywaniu ofert warto zwrócić uwagę na następujące parametry kredytów:

 • minimalna i maksymalna kwota, o jaką można się ubiegać online,
 • dostępne okresy kredytowania,
 • wysokość oprocentowania i prowizji, a także RRSO, które odzwierciedla całkowite koszty kredytu.

Jak wziąć kredyt przez internet - wypełnienie wniosku

Jeśli już wybierzesz najlepszy kredyt przez Internet, odwiedź stronę banku i przeczytaj instrukcję składania wniosku. Najczęściej cały proces rozpoczyna się od użycia kalkulatora kredytowego w celu określenia kwoty zobowiązania, okresu spłaty i wysokości raty. Następnie należy wypełnić wniosek o kredyt bądź odpowiedzieć na pojawiające się na ekranie kolejne pytania.

We wniosku o kredyt przez Internet zazwyczaj należy wpisać:

 • swoje dane osobowe (także z dowodu osobistego), adresowe i kontaktowe (numer telefonu komórkowego i adres e-mail),
 • informacje o zatrudnieniu (miejsce pracy i forma umowy zawartej z pracodawcą),
 • informacje na temat wysokości miesięcznych dochodów,
 • informacje dotyczące wysokości i rodzajów innych zobowiązań kredytowych,
 • dodatkowe informacje na temat sytuacji finansowej i rodzinnej np. średnich kosztów utrzymania, liczby osób w gospodarstwie domowym itp.).

Po wypełnieniu formularza należy potwierdzić zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz kliknąć przycisk potwierdzający złożenie wniosku do rozpatrzenia.

Weryfikacja dochodów przy zaciąganiu kredytu przez Internet

Każdy bank wymaga podania we wniosku o kredyt online informacji na temat dochodów. Jednak każdy inaczej podchodzi do kwestii ich weryfikacji i najczęściej stosowane są tutaj następujące rozwiązania:

 • wystarczy złożyć oświadczenie o dochodach podczas wypełniania wniosku online,
 • należy przesłać drogą elektroniczną wyciągi bankowe lub zalogować się do aplikacji umożliwiającej kredytodawcy dokonanie wglądu w rachunek (jest to najczęściej stosowana metoda),
 • konieczne jest przesłanie skanu zaświadczenia o zarobkach.

Sprawdź: Kredyt na dowód bez umowy o pracę 2021 - gdzie szukać kredytu lub pożyczki na dowód bez zaświadczeń?

Jak wziąć kredyt przez internet - weryfikacja kredytobiorcy online

W celach bezpieczeństwa banki wymagają od klientów składających wniosek o kredyt przez Internet potwierdzenia tożsamości. Jest to konieczne, aby wyeliminować ryzyko przekazania pieniędzy niepowołanej osobie, ponieważ zdarzają się próby wyłudzeń kredytu na cudze nazwisko.

I w tym przypadku banki stosują różne metody weryfikacji tożsamości:

 • za pomocą przelewu weryfikacyjnego z konta osobistego,
 • przez specjalną aplikację do logowania się do konta bankowego,
 • za pomocą selfie i zdjęcia dowodu osobistego,
 • przez kuriera, który sprawdza dowód osobisty przy dostarczeniu umowy kredytowej.

Jak wziąć kredyt przez internet - podpisanie umowy

Podpisanie umowy o kredyt przez Internet zazwyczaj odbywa się podczas rozmowy telefonicznej, albo w sposób elektroniczny. Jest to stosowane najczęściej w przypadku osób wnioskujących o kredyt za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Klienci zewnętrzni są natomiast często proszeni o wizytę w placówce bądź jest im przesyłana umowa do podpisu za pośrednictwem kuriera. Pamiętaj, by przed podpisaniem umowy dokładnie zapoznać się z jej treścią!

Jak bezpiecznie wziąć kredyt przez internet? Na to zwróć uwagę!

Podczas wnioskowania o kredyt przez Internet należy podać na stronie banku wiele wrażliwych danych osobowych, które mogą zostać przechwycone przez programy szpiegujące. Na szczęście takie ryzyko jest minimalne, ponieważ banki stosują najlepsze zabezpieczenia na swoich witrynach, czyli m.in. protokół szyfrowania transmisji danych SSL. Warto jednak także we własnym zakresie zadbać o bezpieczeństwo. Pamiętaj więc, by upewnić się, że korzystasz ze strony banku, a nie fałszywej witryny. Wniosek złóż przez swój komputer podłączony do bezpiecznej sieci, a nie np. publicznego Wi-Fi.

Ile kosztuje kredyt przez internet?

Aktualnie oprocentowanie kredytów online wynosi maksymalnie 7,2%, natomiast wysokość prowizji kształtuje się na poziomie między 3 a 13%. Warto jednak wiedzieć, że wiele banków oferuje kredyt przez Internet w promocji, która najczęściej polega na obniżeniu prowizji do 0%, co pozwala oszczędzić sporo pieniędzy.

Kredyt przez internet czy w placówce banku - różnice. Gdzie wnioskować o kredyt?

Jeśli zastanawiasz się, czy lepiej wnioskować o kredyt przez Internet, czy o ten w placówce, poznaj najważniejsze różnice między tymi produktami.

 • Koszt – zdarza się, że kredyt przez internet jest tańszy od standardowego, ponieważ obsługa klienta online wiąże się dla banku z niższymi kosztami.
 • Wysokość kredytu – kredyt online zazwyczaj oferowany jest w znacznie niższej kwocie niż ten w placówce. Wiele banków oferuje go do maksymalnie 10 000 zł, natomiast przy wyższym zobowiązaniu wymagana jest wizyta w placówce.
 • Formalności – kredyt przez internet zaciągniesz bez zaświadczeń o zarobkach, natomiast w placówce konieczność dostarczenia takiego dokumentu od pracodawcy jest standardowo wymagana.

Kliknij i sprawdź także: Pożyczka dla samozatrudnionych - jak złożyć wniosek o pożyczkę dla samozatrudnionych?

Kredyt przez internet - czy warto?

Na kredyt przez Internet warto zdecydować się z wielu względów – przede wszystkim można dzięki niemu oszczędzić czas. Możesz go zaciągnąć w wolnej chwili, siedząc w domu, a więc bez konieczności dojeżdżania do oddziału, czy stania w długich kolejkach. Zaletą kredytów online są także uproszczone formalności – zwykle wystarczy wypełnić prosty formularz wniosku oraz potwierdzić swoją tożsamość. Taka forma zaciągania zobowiązania jest korzystna także pod innym względem – siedząc w domu przed komputerem, możesz spokojnie zapoznać się ze wszystkimi warunkami finansowania, porównać oferty w innych bankach, poczytać opinie innych klientów, a także dokładniej przemyśleć swoją decyzję.

Komentarze

Powiązane artykuły

Jak dostać kredyt gotówkowy w Niemczech?

Jak dostać kredyt gotówkowy w Niemczech?

...kredytowej. W jakim banku w Niemczech najłatwiej dostać kredyt gotówkowy? W Sparkasse uzyskanie pożyczki może być wyjątkowo proste...

...i oceny zdolności kredytowej klienta. Jakie jest oprocentowanie kredytu gotówkowego w Niemczech? Oprocentowanie efektywne roczne (APR) dla kredytów...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Kredyt dla służb mundurowych w ofercie banków

Kredyt dla służb mundurowych w ofercie banków

...udzielone: Sprawdź: Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy? Kredyt dla mundurowych, obecny w okresowych lub stałych ofertach...

...zbudowanie wystarczająco wysokiego wkładu własnego na kredyt hipoteczny dla policjanta lub żołnierza. Kredyt hipoteczny w ING Banku...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Źródła dochodu akceptowane i nieakceptowane przez banki

Źródła dochodu akceptowane i nieakceptowane przez banki

...źródeł. Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy? Już na samym początku procesu ubiegania się o kredyt, bank prosi...

...źródła dochodu? Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? Dochód z umowy o pracę jest traktowany jako jeden z najbardziej...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Czy kredyt na 800+ jest dostępny w ofercie banków?

Czy kredyt na 800+ jest dostępny w ofercie banków? Który bank da kredyt na 800+

...500+ nie różni się znacząco od ubiegania się o standardowy kredyt gotówkowy. Przed podjęciem decyzji o złożeniu wniosku kredytowego, należy...

...dwukrotnej średniej krajowej (około 10 tys. zł) mogła liczyć na kredyt hipoteczny w wysokości 655 tys. zł. Po wprowadzeniu programu 800 plus ich...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Czym są stopy procentowe NBP?

Czym są stopy procentowe NBP? Jak stopy procentowe wpływają na koszt kredytu?

...banku Polskiego przez Radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony...

...radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony może to doprowadzić do...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem

Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem. Gdzie wziąć kredyt gotówkowy ze stałą ratą?

...kredytu gotówkowego. Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać kredyt gotówkowy? Chcesz wybrać najtańszy kredyt gotówkowy ze stałym...

...okazuje: W 2024 roku wiele banków oferuje stałe oprocentowanie kredytu gotówkowego – takie rozwiązanie spotkało się z zainteresowaniem szerokich...

Zobacz więcej
7 min. czytania