Kredyt gotówkowy i hipoteczny w banku, a koronawirus! Ważne informacje

Zaktualizowano: 2021-02-04 14:48
Opublikowano: 2020-03-16 09:52
Średnia ocena: 5,89/6 Głosów: 28

Obawiasz się problemów ze spłatą swojego kredytu? Sprawdź razem z nami, jakie konsekwencje mogą spotkać wszystkich zadłużonych, a także jak wyjść z tak trudnej sytuacji, nie narażając się na większe niebezpieczeństwo w przyszłości.

Pandemia koronawirusa nie tylko zagraża zdrowiu, ale także finansom ludzi w całym kraju. Aktualna sytuacja przyczynia się do sytuacji, która może spowodować, że wielu kredytobiorców nie będzie w stanie realnie spłacać swoich zadłużeń, mając na względzie dużo niższe dochody, które mogą być spowodowane przymusową kwarantanną.

Aktualne doniesienia zapewniają, że kredytobiorcy mogą liczyć na wprowadzenie drobnych zmian, które pomogą w spłacie zobowiązań finansowych. Mowa o uproszczonym wnioskowaniu o wakacje kredytowe, które już zostały zapowiedziane przez rząd.

Obawiasz się problemów ze spłatą swojego kredytu? Sprawdź razem z nami, jakie konsekwencje mogą spotkać wszystkich zadłużonych, a także jak wyjść z tak trudnej sytuacji, nie narażając się na większe niebezpieczeństwo w przyszłości.

Zagrożenie w spłacie zadłużenia

Już w pierwszych dniach kwarantanny związanej z koronawirusem pojawiły się głosy związane z niepokojem w sprawie osób, które spłacają swoje zadłużenia. Niezależnie od tego, jaki kredyt spłacasz, kredyt gotówkowy, kredyt na mieszkanie, czy kredyt na samochód, jest duże prawdopodobieństwo, że pandemia będzie miała realny wpływ na to, jak wyglądać będzie twoja sytuacja finansowa w najbliższych tygodniach. Po zamknięciu szkód i placówek oświatowych, wielu rodziców korzystało z opieki nad dzieckiem. Tuż po doniesieniach o zwiększonej liczbie chorych w kraju, wiele firm postanowiło zawiesić tymczasowo swoją działalność, lub umożliwić pracownikom warunki do tego, by pracowali z domu. W wielu przypadkach konieczne jest jednak skorzystanie z bezpłatnego urlopu, a wciąż nie wiadomo, jak długo sytuacja będzie wymuszała kwarantannę spowodowaną wirusem.

Działania, które mają przerwać szybkie rozprzestrzenianie się koronawirusa, mają wpływ na to, jak będzie wyglądać twój budżet, co oznacza, że ilość pieniędzy na koncie, może nie wystarczyć na wszystkie zobowiązania, również te wobec banku.

Warto już teraz pomyśleć, o tym, co możesz zrobić w tej sprawie i śledzić na bieżąco informacje napływające z rządu oraz Związku Banków Polskich.

Koronawirus groźny dla przedsiębiorców

Aktualna sytuacja ma wpływ nie tylko na osoby, które musiały skorzystać z urlopu czy opieki na dziecko, powagę sytuacji i znaczne obniżenie dochodów odczują także przedsiębiorcy. Od 14 marca zamknięte są galerie handlowe, z wyłączeniem sklepów spożywczych oraz aptek i drogerii, na zawieszenie działalności zdecydowało się także wiele restauracji, barów, siłowni oraz niewielkich przedsiębiorstw świadczących usługi kosmetyczne czy fryzjerskie. Kwarantanna, która została zapowiedziana na okres 14 dni, może zostać wydłużona. Co oznacza to dla firm, które musiały zamknąć się tymczasowo dla swoich klientów? Oczywistym jest dużo niższy wpływ na rachunek firmowy, co jednak nie będzie miało wpływu na obniżenie kosztów ponoszonych, m.in. na wynajem lokalu, czy opłaty związane z ubezpieczeniem społecznym oraz podatkami. Już teraz, w internecie, pojawiają się liczne apele do rządu o rozwiązanie tej trudnej sytuacji.

Spłata kredytów hipotecznych - rekordowe raty

Największe obawy można zauważyć wśród kredytobiorców, którzy spłacają kredyty hipoteczne. Co oczywiście nie powinno nikogo dziwić, mając na uwadze charakter zobowiązania i często wysokie miesięczne opłaty, przekraczające nawet 1000,00 złotych. Klienci, którzy będą zmuszeni skorzystać z bezpłatnego urlopu i odczują to w swoim budżecie, mogą nie dysponować wystarczającymi środkami do tego, by mieć szansę na spłatę zobowiązania zgodną z harmonogramem.

Niepokoją doniesienia związane z rekordowo drogim kredytem we frankach. Frank szwajcarski jest aktualnie droższy aż o 10% względem wartości, jaką osiągał równo rok temu. Jeśli chcesz na bieżąco śledzić sytuację związaną z kursami walut, zachęcamy do skorzystania z kalkulatora walut, który znajdziesz na naszej stronie, a może pomóc ci obliczyć ratę kredytu, jeśli korzystasz z zadłużenia w innej walucie. Kredyt w euro, czy frankach? Choć tego typu oferty są aktualnie dostępne wyłącznie dla osób, które zarabiają w tej walucie, wciąż znaleźć można usługobiorców, którzy zdecydowali się na taki krok kilka lat temu. Wyższe raty okażą się z pewnością dużym utrudnieniem, szczególnie w obecnej sytuacji.

Ułatwienie skorzystania z wakacji kredytowych

Związek Banków Polskich zapowiada ułatwioną procedurę korzystania z wakacji kredytowych. Choć do tej pory wakacje kredytowe nie były dostępne dla każdego i dotyczyły wybranych ofert finansowych, wszystko wskazuje na to, że zdecydowana większość zadłużonych będzie mogła skorzystać nawet z kilku miesięcznych wakacji w spłacie. To świetna wiadomość dla osób, które obawiają się, że pandemia koronawirusa wpłynie na ich zdolność kredytową, czasowo uniemożliwiając spłatę zobowiązania.

ZBP zapowiada, że o wakacje kredytowe można będzie się ubiegać nawet bez wychodzenia z domu, wszystko z pomocą bankowości elektronicznej, co oczywiście ma także wpływ na bezpieczeństwo klientów banków, jak i samych pracowników placówek finansowych. Złożenie wniosku będzie łatwiejsze niż kiedykolwiek, a banki mają udostępniać wakacji w spłacie nawet tym klientom, którzy już skorzystali z takiej opcji, podczas okresu kredytowania swojego zobowiązania.

Pamiętaj, że zawieszając spłatę kredytu, nie zmniejszasz kosztów swojego zadłużenia, oznacza to jedynie przesunięcie w czasie spłaty zobowiązania, co może oznaczać, że sam koszt kredytu będzie ostatecznie nieco wyższy. Należy jednak mieć na uwadze, że w aktualnej sytuacji wakacje kredytowe mogą okazać się jedynym rozwiązaniem dla kredytobiorców, którzy obawiają się długów i opóźnień w spłacie.

Wakacje kredytowe nie oznaczają, że w tym okresie nie masz obowiązków wpłacać nic na konto banku. Mimo wakacji kredytowych konieczne jest uregulowanie spłaty odsetek, zawieszona zostaje natomiast spłata kapitału kredytu. Warto o tym pamiętać, planując domowy budżet podczas korzystania z dodatkowych wakacji kredytowych.

Koronawirus - mniejsze wynagrodzenie, jak sobie z tym poradzić?

Nie masz żadnych oszczędności, a twoje wynagrodzenie zostanie znacznie uszczuplone z powodu koronawirusa i przymusowej przerwy w pracy? W takiej sytuacji wiele osób może zainteresować się kredytem gotówkowym, chcąc podreperować swój budżet i zdobyć środki na bieżące wydatki. Zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy, zastanów się jakiej oferty oczekujesz. Nie ryzykuj i skorzystaj z porad finansowych online, dzięki temu możesz znacznie zwiększyć swoją świadomość finansową, a decydując się na kredyt gotówkowy, wybrać ofertę, która nie będzie dla ciebie kosztowna w spłacie za kilka miesięcy.

Na naszej stronie znajdziesz kilka narzędzi finansowych, które mogą okazać się bardzo przydatne, od rankingu kredytów gotówkowych, kalkulatora kredytów, aż po kalkulator zdolności kredytowej, który pozwoli ci określić, czy stać cię na zadłużenie.

Korzystaj z bankowości online dla własnego bezpieczeństwa

Dzięki rozwiniętej bankowości internetowej nie musisz już wychodzić z domu, by udać się do banku i załatwić swoje sprawy. Wystarczy poświęcić kilka minut w domu, by zalogować się do swojej bankowości elektronicznej. To świetne rozwiązanie, szczególnie teraz, gdy konieczne jest unikanie dużych skupisk ludzi. Pamiętaj, że z pomocą bankowości elektronicznej możesz zarządzać swoimi środkami na koncie, założyć lokatę, ubiegać się o kredyt online, dokonać przelewu, a także dokonać zakupów przez internet. Unikaj płatności gotówką, nawet w niewielkich sklepach osiedlowych. Dużo bezpieczniej będzie posługiwać się kartą wydaną do konta lub korzystać z płatności telefonem.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule? Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej? Skontaktuj się z nami. Możesz zadać pytanie w komentarzu lub przedstawić swój problem kontaktując się z nami dzięki poczcie elektronicznej na adres kontakt@17bankow.com.

Powiązane artykuły

Na czym polega pożyczka pomostowa i kto może z niej skorzystać?
Kredyty gotówkowe 16.09.2021

Kredyt pomostowy - na czym polega pożyczka pomostowa i kto może z niej skorzystać?

Kredyt pomostowy to sposób na sfinansowanie przedsięwzięcia związanego z dotacją unijną. Taka pożyczka pomostowa dostępna jest w kilku bankach. Dostępna jest przede wszystkim dla przedsiębiorców, ale nie tylko. Co zrobić, żeby mieć szanse na kredyt? Na jakich warunkach jest on udzielany? Odpowiadamy na te oraz inne pytania o kredyt pomostowy!
Zobacz więcej
Dofinansowanie w ramach programu czyste powietrze czy pożyczka?
Kredyty gotówkowe 15.09.2021

Program czyste powietrze - dofinansowanie w ramach programu czyste powietrze czy pożyczka czyste powietrze?

Program „Czyste Powietrze” pozwala na dofinansowanie inwestycji polegających na wymianie starych źródeł ogrzewania w domach jednorodzinnych na nowe, bardziej ekologiczne. Ponadto możesz otrzymać pożyczkę „Czyste Powietrze” z gwarancją w wybranych bankach, które mają zawarte porozumienie z NFOŚiGW.
Zobacz więcej
Kredyt a pożyczka - sprawdź czym się różni kredyt od pożyczki
Chwilówki 14.09.2021

Kredyt a pożyczka - sprawdź czym się różni kredyt od pożyczki w parabanku

Czym się różni kredyt od pożyczki? To pytanie zadają sobie osoby zainteresowane pozyskaniem środków na dowolny cel. Choć oba pojęcia są używane zamiennie, to w rzeczywistości oznaczają dwa zupełnie różne produkty. Zatem czym różni się pożyczka od kredytu i z której oferty bardziej opłaca się skorzystać? Odpowiadamy!
Zobacz więcej
Wcześniejsza spłata kredytu - hipotecznego, gotówkowego. Kalkulator
Kredyty gotówkowe 10.09.2021

Wcześniejsza spłata kredytu - hipotecznego, gotówkowego. Kalkulator

Wcześniejsza spłata kredytu to szansa na zmniejszenie całkowitych kosztów zobowiązania. Warunki spłaty nie zawsze są jednak oczywiste, a przez to niekiedy spłacenie kredytu przed terminem może się nie opłacać. Sprawdź, kiedy wcześniejsza spłata kredytu to dobre rozwiązanie i co musisz zrobić, żeby była możliwa!
Zobacz więcej
Kredyt rewolwingowy - na czym polega kredyt rewolwingowy?
Kredyty gotówkowe 10.09.2021

Kredyt rewolwingowy - na czym polega kredyt rewolwingowy i kto może z niego korzystać?

Kredyt rewolwingowy, udzielany najczęściej w ramach rachunku kredytowego czy bieżącego, pozwala na uzyskanie dodatkowych środków przy bieżącym prowadzeniu działalności. Może on jednak posłużyć do wielu innych celów.
Zobacz więcej
Kredyt po spłacie komornika - czy kredyt po spłaceniu komornika jest możliwy?
Kredyty gotówkowe 03.09.2021

Kredyt po spłacie komornika - czy kredyt po spłaceniu komornika jest możliwy?

Stało się – zwlekałeś ze spłatą zobowiązań tak długo, że sprawą zajął się komornik. To dla Ciebie zła wiadomość, bo wkrótce zamierzałeś wnioskować o nowy kredyt. I co teraz? Czy kredyt po spłacie komornika jest możliwy? Odpowiedź brzmi: tak, pytanie tylko, kiedy, bo najpierw musi minąć odpowiednio dużo czasu. Spłacony komornik a kredyt hipoteczny – sprawdź, co warto na ten temat wiedzieć!
Zobacz więcej