×Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności

Kredyt gotówkowy i hipoteczny w banku, a koronawirus! Ważne informacje

Zaktualizowano: 17.03.2020 12:19
Opublikowano: 16.03.2020 09:52

Obawiasz się problemów ze spłatą swojego kredytu? Sprawdź razem z nami, jakie konsekwencje mogą spotkać wszystkich zadłużonych, a także jak wyjść z tak trudnej sytuacji, nie narażając się na większe niebezpieczeństwo w przyszłości.

Pandemia koronawirusa nie tylko zagraża zdrowiu, ale także finansom ludzi w całym kraju. Aktualna sytuacja przyczynia się do sytuacji, która może spowodować, że wielu kredytobiorców nie będzie w stanie realnie spłacać swoich zadłużeń, mając na względzie dużo niższe dochody, które mogą być spowodowane przymusową kwarantanną.

Śledź na bieżąco najnowsze informacje ws. spłat kredytów w związku z Koronawirusem
Polub nasz profil na Facebooku

Aktualne doniesienia zapewniają, że kredytobiorcy mogą liczyć na wprowadzenie drobnych zmian, które pomogą w spłacie zobowiązań finansowych. Mowa o uproszczonym wnioskowaniu o wakacje kredytowe, które już zostały zapowiedziane przez rząd.

Obawiasz się problemów ze spłatą swojego kredytu? Sprawdź razem z nami, jakie konsekwencje mogą spotkać wszystkich zadłużonych, a także jak wyjść z tak trudnej sytuacji, nie narażając się na większe niebezpieczeństwo w przyszłości.

Zagrożenie w spłacie zadłużenia

Już w pierwszych dniach kwarantanny związanej z koronawirusem pojawiły się głosy związane z niepokojem w sprawie osób, które spłacają swoje zadłużenia. Niezależnie od tego, jaki kredyt spłacasz, kredyt gotówkowy, kredyt na mieszkanie, czy kredyt na samochód, jest duże prawdopodobieństwo, że pandemia będzie miała realny wpływ na to, jak wyglądać będzie twoja sytuacja finansowa w najbliższych tygodniach. Po zamknięciu szkód i placówek oświatowych, wielu rodziców korzystało z opieki nad dzieckiem. Tuż po doniesieniach o zwiększonej liczbie chorych w kraju, wiele firm postanowiło zawiesić tymczasowo swoją działalność, lub umożliwić pracownikom warunki do tego, by pracowali z domu. W wielu przypadkach konieczne jest jednak skorzystanie z bezpłatnego urlopu, a wciąż nie wiadomo, jak długo sytuacja będzie wymuszała kwarantannę spowodowaną wirusem.

Działania, które mają przerwać szybkie rozprzestrzenianie się koronawirusa, mają wpływ na to, jak będzie wyglądać twój budżet, co oznacza, że ilość pieniędzy na koncie, może nie wystarczyć na wszystkie zobowiązania, również te wobec banku.

Warto już teraz pomyśleć, o tym, co możesz zrobić w tej sprawie i śledzić na bieżąco informacje napływające z rządu oraz Związku Banków Polskich.

Koronawirus groźny dla przedsiębiorców

Aktualna sytuacja ma wpływ nie tylko na osoby, które musiały skorzystać z urlopu czy opieki na dziecko, powagę sytuacji i znaczne obniżenie dochodów odczują także przedsiębiorcy. Od 14 marca zamknięte są galerie handlowe, z wyłączeniem sklepów spożywczych oraz aptek i drogerii, na zawieszenie działalności zdecydowało się także wiele restauracji, barów, siłowni oraz niewielkich przedsiębiorstw świadczących usługi kosmetyczne czy fryzjerskie. Kwarantanna, która została zapowiedziana na okres 14 dni, może zostać wydłużona. Co oznacza to dla firm, które musiały zamknąć się tymczasowo dla swoich klientów? Oczywistym jest dużo niższy wpływ na rachunek firmowy, co jednak nie będzie miało wpływu na obniżenie kosztów ponoszonych, m.in. na wynajem lokalu, czy opłaty związane z ubezpieczeniem społecznym oraz podatkami. Już teraz, w internecie, pojawiają się liczne apele do rządu o rozwiązanie tej trudnej sytuacji.

Spłata kredytów hipotecznych - rekordowe raty

Największe obawy można zauważyć wśród kredytobiorców, którzy spłacają kredyty hipoteczne. Co oczywiście nie powinno nikogo dziwić, mając na uwadze charakter zobowiązania i często wysokie miesięczne opłaty, przekraczające nawet 1000,00 złotych. Klienci, którzy będą zmuszeni skorzystać z bezpłatnego urlopu i odczują to w swoim budżecie, mogą nie dysponować wystarczającymi środkami do tego, by mieć szansę na spłatę zobowiązania zgodną z harmonogramem.

Niepokoją doniesienia związane z rekordowo drogim kredytem we frankach. Frank szwajcarski jest aktualnie droższy aż o 10% względem wartości, jaką osiągał równo rok temu. Jeśli chcesz na bieżąco śledzić sytuację związaną z kursami walut, zachęcamy do skorzystania z kalkulatora walut, który znajdziesz na naszej stronie, a może pomóc ci obliczyć ratę kredytu, jeśli korzystasz z zadłużenia w innej walucie. Kredyt w euro, czy frankach? Choć tego typu oferty są aktualnie dostępne wyłącznie dla osób, które zarabiają w tej walucie, wciąż znaleźć można usługobiorców, którzy zdecydowali się na taki krok kilka lat temu. Wyższe raty okażą się z pewnością dużym utrudnieniem, szczególnie w obecnej sytuacji.

1
2,13%
RRSO
2,11%
Oprocentowanie
858,46 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 6/6
1739 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 5
2
2,24%
RRSO
2,22%
Oprocentowanie
869,29 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 6/6
2306 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 23
3
2,24%
RRSO
2,22%
Oprocentowanie
869,29 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 3/6
502 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 6
4
ING Bank Śląski

Kredyt hipoteczny

Ofertę przedstawi Ci doradca Notus
2,41%
RRSO
2,21%
Oprocentowanie
885,24 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 5/6
790 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 3
5
2,46%
RRSO
2,43%
Oprocentowanie
890,20 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 6/6
1243 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 4

Ułatwienie skorzystania z wakacji kredytowych

Związek Banków Polskich zapowiada ułatwioną procedurę korzystania z wakacji kredytowych. Choć do tej pory wakacje kredytowe nie były dostępne dla każdego i dotyczyły wybranych ofert finansowych, wszystko wskazuje na to, że zdecydowana większość zadłużonych będzie mogła skorzystać nawet z kilku miesięcznych wakacji w spłacie. To świetna wiadomość dla osób, które obawiają się, że pandemia koronawirusa wpłynie na ich zdolność kredytową, czasowo uniemożliwiając spłatę zobowiązania.

ZBP zapowiada, że o wakacje kredytowe można będzie się ubiegać nawet bez wychodzenia z domu, wszystko z pomocą bankowości elektronicznej, co oczywiście ma także wpływ na bezpieczeństwo klientów banków, jak i samych pracowników placówek finansowych. Złożenie wniosku będzie łatwiejsze niż kiedykolwiek, a banki mają udostępniać wakacji w spłacie nawet tym klientom, którzy już skorzystali z takiej opcji, podczas okresu kredytowania swojego zobowiązania.

Pamiętaj, że zawieszając spłatę kredytu, nie zmniejszasz kosztów swojego zadłużenia, oznacza to jedynie przesunięcie w czasie spłaty zobowiązania, co może oznaczać, że sam koszt kredytu będzie ostatecznie nieco wyższy. Należy jednak mieć na uwadze, że w aktualnej sytuacji wakacje kredytowe mogą okazać się jedynym rozwiązaniem dla kredytobiorców, którzy obawiają się długów i opóźnień w spłacie.

Wakacje kredytowe nie oznaczają, że w tym okresie nie masz obowiązków wpłacać nic na konto banku. Mimo wakacji kredytowych konieczne jest uregulowanie spłaty odsetek, zawieszona zostaje natomiast spłata kapitału kredytu. Warto o tym pamiętać, planując domowy budżet podczas korzystania z dodatkowych wakacji kredytowych.

Koronawirus - mniejsze wynagrodzenie, jak sobie z tym poradzić?

Nie masz żadnych oszczędności, a twoje wynagrodzenie zostanie znacznie uszczuplone z powodu koronawirusa i przymusowej przerwy w pracy? W takiej sytuacji wiele osób może zainteresować się kredytem gotówkowym, chcąc podreperować swój budżet i zdobyć środki na bieżące wydatki. Zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy, zastanów się jakiej oferty oczekujesz. Nie ryzykuj i skorzystaj z porad finansowych online, dzięki temu możesz znacznie zwiększyć swoją świadomość finansową, a decydując się na kredyt gotówkowy, wybrać ofertę, która nie będzie dla ciebie kosztowna w spłacie za kilka miesięcy.

Promocja
Polecamy
1
9,36%
RRSO
7,19%
Oprocentowanie
497,51 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 6/6
5933 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 11
Polecamy
2
9,63%
RRSO
7,19%
Oprocentowanie
499,92 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 5/6
9152 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 6
3
9,40%
RRSO
6,00%
Oprocentowanie
497,88 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 4/6
2437 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 3
4
12,38%
RRSO
7,20%
Oprocentowanie
524,01 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 5/6
3516 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 12
5
14,02%
RRSO
7,20%
Oprocentowanie
538,48 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 6/6
32159 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 95

Na naszej stronie znajdziesz kilka narzędzi finansowych, które mogą okazać się bardzo przydatne, od rankingu kredytów gotówkowych, kalkulatora kredytów, aż po kalkulator zdolności kredytowej, który pozwoli ci określić, czy stać cię na zadłużenie.

Korzystaj z bankowości online dla własnego bezpieczeństwa

Dzięki rozwiniętej bankowości internetowej nie musisz już wychodzić z domu, by udać się do banku i załatwić swoje sprawy. Wystarczy poświęcić kilka minut w domu, by zalogować się do swojej bankowości elektronicznej. To świetne rozwiązanie, szczególnie teraz, gdy konieczne jest unikanie dużych skupisk ludzi. Pamiętaj, że z pomocą bankowości elektronicznej możesz zarządzać swoimi środkami na koncie, założyć lokatę, ubiegać się o kredyt online, dokonać przelewu, a także dokonać zakupów przez internet. Unikaj płatności gotówką, nawet w niewielkich sklepach osiedlowych. Dużo bezpieczniej będzie posługiwać się kartą wydaną do konta lub korzystać z płatności telefonem.

Śledź na bieżąco najnowsze informacje ws. spłat kredytów w związku z Koronawirusem
Polub nasz profil na Facebooku

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule? Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej? Skontaktuj się z nami. Możesz zadać pytanie w komentarzu lub przedstawić swój problem kontaktując się z nami dzięki poczcie elektronicznej na adres kontakt@17bankow.com.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

Kredyt gotówkowy w dobie pandemii - korzystne zmiany dla klientów

Kredyt gotówkowy w dobie pandemii - korzystne zmiany dla klientów

Banki zdecydowały się na rozwinięcie swoich usług online, co jest dużym atutem, szczególnie dla osób, które chętnie korzystają z usług, które gwarantują oszczędność czasu. Pozytywną zmianę możemy zauważyć...

Zobacz więcej
Pożyczka leasingowa

Pożyczka leasingowa

Pożyczka leasingowa to wyjątkowy produkt finansowy łączący w sobie najważniejsze atuty kredytu oraz leasingu. Udzielaniem tych produktów finansowych zajmują się wyspecjalizowane firmy leasingowe.

Zobacz więcej
Kredyt dla firmy na start - gdzie szukać i ile kosztuje?

Kredyt dla firmy na start - gdzie szukać i ile kosztuje?

By otrzymanie kredytu na uruchomienie działalności gospodarczej było możliwe, konieczne jest przygotowanie biznesplanu. Biznesplan to dokument, w którym zawarte będą informacje na temat tego, na jaki cel zostaną przekazane środki...

Zobacz więcej
Jak wyjść z długów komorniczych?

Jak wyjść z długów komorniczych?

Każdy, kto posiada długi i nie wie jak sobie z nimi poradzić, powinien przeczytać wszystkie porady i wskazówki zamieszczone w tym opracowaniu. Dzięki nam skutecznie można wyjść z długów.

Zobacz więcej
Kredyt konsolidacyjny - wyjdź ze spirali zadłużeń

Kredyt konsolidacyjny - wyjdź ze spirali zadłużeń

Czy kredyt konsolidacyjny się opłaca? To oferta, która faktycznie może pomóc ci uzyskać bardzo atrakcyjne warunki i zagwarantować ratę miesięczną niższą nawet o kilkaset złotych, dzięki czemu łatwiej będzie spłacić...

Zobacz więcej
Sprawdź swoją zdolność kredytową w dobie koronawirusa

Sprawdź swoją zdolność kredytową w dobie koronawirusa

Zdolność kredytowa jest kluczowa do tego, by móc przeanalizować sytuację finansową potencjalnego kredytobiorcy. Poznanie własnej zdolności kredytowej pozwoli ci bardzo szybko, a co ważniejsze skutecznie poznać swoje szanse na zobowiązanie.

Zobacz więcej