Kredyty gotówkowe 8 min. czytania

Kredyt gotówkowy i hipoteczny w banku, a koronawirus! Ważne informacje

Zaktualizowano: 2021-02-04 14:48
Opublikowano: 2020-03-16 09:52
Średnia ocena: 5,89/6 Głosów: 28
Kredyt gotówkowy i hipoteczny w banku, a koronawirus! Ważne informacje

Obawiasz się problemów ze spłatą swojego kredytu? Sprawdź razem z nami, jakie konsekwencje mogą spotkać wszystkich zadłużonych, a także jak wyjść z tak trudnej sytuacji, nie narażając się na większe niebezpieczeństwo w przyszłości.

Pandemia koronawirusa nie tylko zagraża zdrowiu, ale także finansom ludzi w całym kraju. Aktualna sytuacja przyczynia się do sytuacji, która może spowodować, że wielu kredytobiorców nie będzie w stanie realnie spłacać swoich zadłużeń, mając na względzie dużo niższe dochody, które mogą być spowodowane przymusową kwarantanną.

Aktualne doniesienia zapewniają, że kredytobiorcy mogą liczyć na wprowadzenie drobnych zmian, które pomogą w spłacie zobowiązań finansowych. Mowa o uproszczonym wnioskowaniu o wakacje kredytowe, które już zostały zapowiedziane przez rząd.

Obawiasz się problemów ze spłatą swojego kredytu? Sprawdź razem z nami, jakie konsekwencje mogą spotkać wszystkich zadłużonych, a także jak wyjść z tak trudnej sytuacji, nie narażając się na większe niebezpieczeństwo w przyszłości.

Zagrożenie w spłacie zadłużenia

Już w pierwszych dniach kwarantanny związanej z koronawirusem pojawiły się głosy związane z niepokojem w sprawie osób, które spłacają swoje zadłużenia. Niezależnie od tego, jaki kredyt spłacasz, kredyt gotówkowy, kredyt na mieszkanie, czy kredyt na samochód, jest duże prawdopodobieństwo, że pandemia będzie miała realny wpływ na to, jak wyglądać będzie twoja sytuacja finansowa w najbliższych tygodniach. Po zamknięciu szkód i placówek oświatowych, wielu rodziców korzystało z opieki nad dzieckiem. Tuż po doniesieniach o zwiększonej liczbie chorych w kraju, wiele firm postanowiło zawiesić tymczasowo swoją działalność, lub umożliwić pracownikom warunki do tego, by pracowali z domu. W wielu przypadkach konieczne jest jednak skorzystanie z bezpłatnego urlopu, a wciąż nie wiadomo, jak długo sytuacja będzie wymuszała kwarantannę spowodowaną wirusem.

Działania, które mają przerwać szybkie rozprzestrzenianie się koronawirusa, mają wpływ na to, jak będzie wyglądać twój budżet, co oznacza, że ilość pieniędzy na koncie, może nie wystarczyć na wszystkie zobowiązania, również te wobec banku.

Warto już teraz pomyśleć, o tym, co możesz zrobić w tej sprawie i śledzić na bieżąco informacje napływające z rządu oraz Związku Banków Polskich.

Koronawirus groźny dla przedsiębiorców

Aktualna sytuacja ma wpływ nie tylko na osoby, które musiały skorzystać z urlopu czy opieki na dziecko, powagę sytuacji i znaczne obniżenie dochodów odczują także przedsiębiorcy. Od 14 marca zamknięte są galerie handlowe, z wyłączeniem sklepów spożywczych oraz aptek i drogerii, na zawieszenie działalności zdecydowało się także wiele restauracji, barów, siłowni oraz niewielkich przedsiębiorstw świadczących usługi kosmetyczne czy fryzjerskie. Kwarantanna, która została zapowiedziana na okres 14 dni, może zostać wydłużona. Co oznacza to dla firm, które musiały zamknąć się tymczasowo dla swoich klientów? Oczywistym jest dużo niższy wpływ na rachunek firmowy, co jednak nie będzie miało wpływu na obniżenie kosztów ponoszonych, m.in. na wynajem lokalu, czy opłaty związane z ubezpieczeniem społecznym oraz podatkami. Już teraz, w internecie, pojawiają się liczne apele do rządu o rozwiązanie tej trudnej sytuacji.

Spłata kredytów hipotecznych - rekordowe raty

Największe obawy można zauważyć wśród kredytobiorców, którzy spłacają kredyty hipoteczne. Co oczywiście nie powinno nikogo dziwić, mając na uwadze charakter zobowiązania i często wysokie miesięczne opłaty, przekraczające nawet 1000,00 złotych. Klienci, którzy będą zmuszeni skorzystać z bezpłatnego urlopu i odczują to w swoim budżecie, mogą nie dysponować wystarczającymi środkami do tego, by mieć szansę na spłatę zobowiązania zgodną z harmonogramem.

Niepokoją doniesienia związane z rekordowo drogim kredytem we frankach. Frank szwajcarski jest aktualnie droższy aż o 10% względem wartości, jaką osiągał równo rok temu. Jeśli chcesz na bieżąco śledzić sytuację związaną z kursami walut, zachęcamy do skorzystania z kalkulatora walut, który znajdziesz na naszej stronie, a może pomóc ci obliczyć ratę kredytu, jeśli korzystasz z zadłużenia w innej walucie. Kredyt w euro, czy frankach? Choć tego typu oferty są aktualnie dostępne wyłącznie dla osób, które zarabiają w tej walucie, wciąż znaleźć można usługobiorców, którzy zdecydowali się na taki krok kilka lat temu. Wyższe raty okażą się z pewnością dużym utrudnieniem, szczególnie w obecnej sytuacji.

Ułatwienie skorzystania z wakacji kredytowych

Związek Banków Polskich zapowiada ułatwioną procedurę korzystania z wakacji kredytowych. Choć do tej pory wakacje kredytowe nie były dostępne dla każdego i dotyczyły wybranych ofert finansowych, wszystko wskazuje na to, że zdecydowana większość zadłużonych będzie mogła skorzystać nawet z kilku miesięcznych wakacji w spłacie. To świetna wiadomość dla osób, które obawiają się, że pandemia koronawirusa wpłynie na ich zdolność kredytową, czasowo uniemożliwiając spłatę zobowiązania.

ZBP zapowiada, że o wakacje kredytowe można będzie się ubiegać nawet bez wychodzenia z domu, wszystko z pomocą bankowości elektronicznej, co oczywiście ma także wpływ na bezpieczeństwo klientów banków, jak i samych pracowników placówek finansowych. Złożenie wniosku będzie łatwiejsze niż kiedykolwiek, a banki mają udostępniać wakacji w spłacie nawet tym klientom, którzy już skorzystali z takiej opcji, podczas okresu kredytowania swojego zobowiązania.

Pamiętaj, że zawieszając spłatę kredytu, nie zmniejszasz kosztów swojego zadłużenia, oznacza to jedynie przesunięcie w czasie spłaty zobowiązania, co może oznaczać, że sam koszt kredytu będzie ostatecznie nieco wyższy. Należy jednak mieć na uwadze, że w aktualnej sytuacji wakacje kredytowe mogą okazać się jedynym rozwiązaniem dla kredytobiorców, którzy obawiają się długów i opóźnień w spłacie.

Wakacje kredytowe nie oznaczają, że w tym okresie nie masz obowiązków wpłacać nic na konto banku. Mimo wakacji kredytowych konieczne jest uregulowanie spłaty odsetek, zawieszona zostaje natomiast spłata kapitału kredytu. Warto o tym pamiętać, planując domowy budżet podczas korzystania z dodatkowych wakacji kredytowych.

Koronawirus - mniejsze wynagrodzenie, jak sobie z tym poradzić?

Nie masz żadnych oszczędności, a twoje wynagrodzenie zostanie znacznie uszczuplone z powodu koronawirusa i przymusowej przerwy w pracy? W takiej sytuacji wiele osób może zainteresować się kredytem gotówkowym, chcąc podreperować swój budżet i zdobyć środki na bieżące wydatki. Zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy, zastanów się jakiej oferty oczekujesz. Nie ryzykuj i skorzystaj z porad finansowych online, dzięki temu możesz znacznie zwiększyć swoją świadomość finansową, a decydując się na kredyt gotówkowy, wybrać ofertę, która nie będzie dla ciebie kosztowna w spłacie za kilka miesięcy.

Na naszej stronie znajdziesz kilka narzędzi finansowych, które mogą okazać się bardzo przydatne, od rankingu kredytów gotówkowych, kalkulatora kredytów, aż po kalkulator zdolności kredytowej, który pozwoli ci określić, czy stać cię na zadłużenie.

Korzystaj z bankowości online dla własnego bezpieczeństwa

Dzięki rozwiniętej bankowości internetowej nie musisz już wychodzić z domu, by udać się do banku i załatwić swoje sprawy. Wystarczy poświęcić kilka minut w domu, by zalogować się do swojej bankowości elektronicznej. To świetne rozwiązanie, szczególnie teraz, gdy konieczne jest unikanie dużych skupisk ludzi. Pamiętaj, że z pomocą bankowości elektronicznej możesz zarządzać swoimi środkami na koncie, założyć lokatę, ubiegać się o kredyt online, dokonać przelewu, a także dokonać zakupów przez internet. Unikaj płatności gotówką, nawet w niewielkich sklepach osiedlowych. Dużo bezpieczniej będzie posługiwać się kartą wydaną do konta lub korzystać z płatności telefonem.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule? Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej? Skontaktuj się z nami. Możesz zadać pytanie w komentarzu lub przedstawić swój problem kontaktując się z nami dzięki poczcie elektronicznej na adres kontakt@17bankow.com.

Komentarze

Powiązane artykuły

Raty annuitetowe - co to jest?
18.01.2022

Raty annuitetowe – czy warto się na nie decydować? Sprawdź!

Rata annuitetowa to stosunkowo rzadko używane i dla wielu osób obco brzmiące określenie raty często wybieranej przy kredycie, a mianowicie raty równej. To jedna z dwóch standardowych opcji spłaty kredytu, zaraz obok raty malejącej. Decydujący się na nią kredytobiorca będzie zobowiązany przelewać bankowi przez określony w umowie czas ratę w stałej kwocie. Czy opłaca się...
Zobacz więcej
9 min. czytania
Kredyt gotówkowy dla młodych małżeństw
14.01.2022

Ile kosztuje kredyt dla młodych małżeństw? Sprawdź warunki kredytu gotówkowego i kredytu hipotecznego dla młodych małżeństw

...każdemu łatwo jest wziąć samemu kredyt gotówkowy, podobnie zresztą, jak i kredyt hipoteczny dla wielu osób jest...

...jest wziąć samemu kredyt gotówkowy, podobnie zresztą, jak i kredyt hipoteczny dla wielu osób jest poza ich zasięgiem. Dlatego banki oferują...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Kredyt na wkład własny – czy to możliwe?
13.01.2022

Kredyt na wkład własny – czy to możliwe?

...niż początkowo założyłeś? Sprawdź, czy wnioskowanie o kredyt gotówkowy w takiej sytuacji to dobry pomysł. Kredyt hipoteczny to...

...kredytów hipotecznych stanowi jednak, że wkład własny na kredyt hipoteczny nie powinien być mniejszy niż 20% wartości kredytowanej...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Jakie dokumenty do kredytu gotówkowego?
11.01.2022

Jakie dokumenty do kredytu gotówkowego są wymagane przed zawarciem umowy z bankiem?

...przez internet, a czego potrzebujesz, gdy składasz wniosek o kredyt gotówkowy w placówce banku? Wbrew pozorom wymagane dokumenty będą...

...dowód osobisty przydaje się już na początku drogi do otrzymania kredytu gotówkowego. Wypełniając wniosek o kredyt, musisz podać podstawowe dane, w...

Zobacz więcej
5 min. czytania
Wady i zalety kredytu – na jakie korzyści może liczyć klient banku?
10.01.2022

Wady i zalety kredytu – na jakie korzyści może liczyć klient banku?

...uwadze korzyści i konsekwencje, jakie się z tym wiążą. Jeśli kredyt gotówkowy, do którego się właśnie przymierzasz, ma być Twoim pierwszym...

...wady i zalety kredytu bankowego oraz minusy i korzyści chwilówki, a następnie na tej podstawie dokonać właściwego wyboru...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Stopy procentowe NBP − czym są?
05.01.2022

Stopy procentowe NBP − czym są? Jak wyższe stopy procentowe wpływają na koszt kredytu?

...banku Polskiego przez Radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony...

...radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony może to doprowadzić do...

Zobacz więcej
13 min. czytania