Kredyty gotówkowe 8 min. czytania

Kredyt 15 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

Zaktualizowano: 2023-05-25 12:38
Opublikowano: 2020-08-03 14:23
Średnia ocena: 5,64/6 Głosów: 25
Kredyt 15 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

Kredyt 15 tys. zł to oferta, którą znajdziesz w każdym banku czy firmie pożyczkowej. Nie oznacza to jednak, że będzie ona dostępna dla wszystkich. Jeśli jednak uzyskujesz stały dochód, to możliwe, że masz szansę ją otrzymać. Taka kwota z pewnością się przyda, gdy planujesz zakup używanego pojazdu bądź remont kuchni. Tylko co dokładnie musisz zrobić, aby otrzymać kredyt gotówkowy 15 tys.?

Kredyty gotówkowe to najpopularniejsze produkty bankowe. Obecnie liczyć można na atrakcyjne warunki kredytowania. Mimo wysokich stóp procentowych banki często decydują się zrezygnować z prowizji, aby obniżyć koszt całkowity zobowiązania.

Kto może wnioskować o kredyt na kwotę 15 000 zł?

Kredyt do 15 tys. zł w banku można otrzymać nawet w zaledwie 15 minut. Kluczowy jest jeden warunek – odpowiednio wysoka zdolność kredytowa. Bank musi mieć pewność, że klienta stać na spłatę zobowiązania. W praktyce oznacza to, że sprawdzi jego dochody, miejsce zatrudnienie, posiadane obecnie kredyty, a także historię kredytową.

Jeśli rata kredytu na 15 tys. zł nie stanowi dużego obciążenia dla twojego budżetu i zawsze na czas spłacasz swoje zobowiązania, to śmiało możesz złożyć wniosek o kredyt. Pamiętaj jednak, że kredyt 15 tys. bez BIK nie będzie dostępny w banku.

Dużo trudniej będzie otrzymać kredyt klientom, którzy spłacają już jakieś zadłużenie, tym samym obniżając swoją zdolność kredytową. Z problemami muszą liczyć się także osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia, czy umowy o dzieło.

Sprawdź koniecznie: Jakie warunki trzeba spełnić aby dostać kredyt gotówkowy?

Zarobki do kredytu 15 tys. zł

Ile właściwie musisz zarabiać, aby dostać kredyt 15 tys. zł? Każdy wniosek kredytowy rozpatrywany jest indywidualnie. Nieco inaczej przedstawia się sytuacja finansowa singla, który zarabia 4 tys. zł netto, a inaczej osoby, która ma takie same zarobki, ale także dwójkę dzieci.

Czy singiel, który zarabia najniższą krajową dostanie kredyt na 15 tys. zł? Najpierw warto sprawdzić, ile wyniesie rata takiego zobowiązania. Jeśli zdecydujesz się na kredyt w wysokości 15 tys. zł, którego spłatę rozłożysz na 48 miesięcy, to spodziewaj się raty ok. 380 złotych miesięcznie.

Wydaje się więc, że dochody osoby zarabiającej 2700 zł okażą się wystarczające do otrzymania takiego kredytu, o ile nie ma innych pożyczek i nie wynajmuje mieszkania w pojedynkę.

Określając koszt kredytu, łatwo obliczysz, czy stać cię będzie na spłatę zadłużenia, jeśli jednak nie masz pewności pod tym względem, możesz skorzystać dodatkowo z kalkulatora zdolności kredytowej, który bardzo szybko określi, czy twoje dochody są wystarczające, by pokryć raty wybranego zobowiązania.

Kliknij i przeczytaj: Jak sprawdzić swoją zdolność kredytową?

Z jakiej oferty banku można skorzystać, wnioskując o kredyt na 15 tys. zł?

Kredyt gotówkowy 15 tys. zł to oferta, którą znajdziesz w każdym banku. Sam decydujesz, jaki okres kredytowania chcesz wybrać. Ten może wynosić nawet do 120 rat, choć w przypadku kredytu na taką kwotę, najdłuższy okres spłaty nie zawsze będzie korzystny, gdyż wiąże się z wysokim kosztem. Przytoczony wyżej okres spłaty, tj. 48 miesięcy, to koszt kredytu w wysokości ponad 18 tys. zł. Do oddania będziesz mieć zatem znacznie więcej niż pożyczasz.

Jeśli skrócisz okres kredytowania do 24 miesięcy, to koszt kredytu spadnie do 16 500 zł, ale rata wzrośnie do ok. 690 zł.

Obecnie najtańsze kredyty gotówkowe na kwotę 15 tys. zł znajdziesz m.in. w banku Citi Handlowy, Alior Banku czy banku PKO BP.

Jakie dokumenty przygotować wnioskując o kredyt na 15 tys. zł?

Kredyt 15 tys. bez zaświadczeń nie jest dostępny w bankach, chyba że składasz wniosek w banku, w którym posiadasz konto. Wówczas bardzo możliwe, że dołączenie zaświadczenia o zarobkach do wniosku kredytowego nie będzie konieczne. Pożyczka 15 tys. bez zaświadczeń jest wówczas możliwa do uzyskania, gdyż bank ma wgląd do twojego rachunku.

Na ogół jednak kredyt 15 tys. przez internet wymaga przygotowania kilku dokumentów. Przygotuj więc:

  • dowód osobisty – musisz dostarczyć kopię swojego aktualnego dowodu osobistego lub innego dokumentu tożsamości;
  • zaświadczenie o dochodach – bank będzie chciał zweryfikować twoją zdolność kredytową, dlatego poprosi Cię o dostarczenie dokumentów potwierdzających twoje dochody. Może to obejmować ostatnie wypłaty lub zaświadczenia o zatrudnieniu od pracodawcy, zeznania podatkowe lub dokumenty potwierdzające przychody z innych źródeł, takich jak wynajem nieruchomości;
  • inne umowy kredytowe – bank może poprosić o informacje dotyczące twoich obecnych zobowiązań finansowych, takich jak kredyty, karty kredytowe, pożyczki, itd. Będzie to część oceny twojej zdolności kredytowej.

Pamiętaj, że powyższa lista jest ogólna i konkretna lista dokumentów może się różnić w zależności od banku i jego polityki kredytowej. Zawsze warto skontaktować się z wybranym bankiem i zapytać o konkretne wymagania dotyczące wnioskowania o kredyt gotówkowy.

To warto wiedzieć: W jakim banku złożyć wniosek o kredyt na dowód osobisty?

Ile wynosi rata kredytu 15 tys. zł?

Na jaką ratę kredytu na 15 tys. zł musisz się przygotować? To zależy, na jak długo rozłożysz jego spłatę. Im dłuższy okres kredytowania, tym niższa rata. Nie zawsze jest to jednak najlepszy wybór, ponieważ wraz z okresem spłaty rośnie także koszt całkowity twojego kredytu.

Z jakim kosztem wiąże się kredyt 15 tys. na 3 lata? W takiej konfiguracji rata zobowiązania wyniesie ok. 480-500 złotych. Sam koszt kredytu przekroczy 17 tys. zł. Taka rata jest dla ciebie zbyt wysoka? Możesz spróbować zwiększyć okres spłaty, np. do 5 lat, czyli 60 miesięcy. Jaka rata kredytu 15 tys. na 5 lat cię czeka? Przy takich parametrach spadnie ona nawet do 330 zł. Będzie już więc znacząco niższa. Koszt kredytu wzrośnie jednak do blisko 20 tys. zł.

Kliknij i sprawdź: Ile kosztuje i gdzie złożyć wniosek o kredyt na 5 lat?

Miej na względzie, że nie możesz dowolnie modyfikować okresu spłaty kredytu gotówkowego. Wynosi on maksymalnie 10 lat, czyli 120 rat.

Kredyt 15 tys. na 10 lat, to już wysoki koszt łączny zobowiązania. Do oddania będziesz mieć ponad 25 tys. zł, czyli o 10 tys. więcej niż pożyczasz. Rata jest jednak stosunkowo niska, bo przekracza nieco 200 złotych.

Gdzie pożyczyć 15 tys. zł?

Do którego banku udać się po najtańszy kredyt na 15 tys. zł? Wiele zależy od parametrów oferty. Załóżmy, że chcesz zaciągnąć kredyt na 48 miesięcy. Wówczas jego koszt będzie przedstawiał się następująco – spójrz na tabelę poniżej.

Bank

Kwota kredytu

Okres spłaty

Koszt całkowity

Rata

Bank Pekao

15 000 zł

48 miesięcy

18 907,29 zł

393,90 zł

Alior Bank

15 000 zł

48 miesięcy

18 226,51 zł

379,72 zł

Citi Handlowy

15 000 zł

48 miesięcy

18 016,49 zł

375,34 zł

BNP Paribas

15 000 zł

48 miesięcy

20 094,27 zł

418,63 zł

PKO BP

15 000 zł

48 miesięcy

18 050,83 zł

376,06 zł

Santander Consumer Bank

15 000 zł

48 miesięcy

20 958,60 zł

436,64 zł

Kredyt 15 tys. w banku PKO to obecnie jedna z najtańszych ofert na rynku. Jego koszt wyniesie nieco ponad 18 tys. zł. Na podobny koszt kredytu na 15 tys. zł przygotuj się w banku Citi Handlowy. W tych bankach rata twojego kredytu nie przekroczy 380 zł miesięcznie.

Znacznie drożej będzie już przedstawiać się kredyt na 15 tys. zł w Santander Consumer Bank. Jego łączny koszt to o ponad 2 tysiące złotych więcej. Różnica w racie jest jednak mniej odczuwalna i wynosi nieco ponad 50 zł.

To może Cię zainteresować: Który bank udzieli kredytu gotówkowego bez zaświadczenia o zarobkach?

Na co uważać wnioskując o kredyt na 15 000 zł?

Wnioskując o kredyt gotówkowy, musisz zwrócić uwagę na kilka aspektów. Oto czynniki, którym warto się przyjrzeć:

  • oprocentowanie i koszty – przed podpisaniem umowy kredytowej, dokładnie zapoznaj się z oprocentowaniem kredytu oraz wszelkimi opłatami i prowizjami związanymi z kredytem. Zwróć uwagę na roczną stopę oprocentowania (RRSO), która uwzględnia wszystkie koszty związane z kredytem. Porównaj oferty różnych banków, aby znaleźć najkorzystniejsze warunki;
  • warunki spłaty – sprawdź warunki spłaty kredytu, takie jak okres kredytowania, wysokość rat, terminy płatności. Upewnij się, że będziesz w stanie spłacać raty zgodnie z ustalonym harmonogramem.
  • dodatkowe warunki i zabezpieczenia – zwróć uwagę na dodatkowe warunki kredytu. Zdarza się, że bank wymaga dodatkowego ubezpieczenia kredytu, aby móc obniżyć koszty kredytowe;
  • ukryte koszty i pułapki – uważaj na ewentualne ukryte koszty związane z kredytem. Przeczytaj umowę uważnie i zapytaj banku o wszelkie niejasności.

Ważne jest, abyś dokładnie zapoznał się z warunkami kredytu, porównał oferty różnych banków i zadał pytania, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości.

Pamiętaj, że kredyt na 15 tys. zł możesz zaciągnąć online. To wygodne rozwiązanie, ponieważ nie wymaga wizyty w placówce bankowej. W niektórych przypadkach taka wizyta może jednak okazać się lepszym rozwiązaniem. Na miejscu dopytasz o wszelkie niejasności i uzyskasz wyczerpujące informacje na temat oferty kredytowej.

Nie przegap:

Kredyt 5 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

Kredyt 10 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

Kredyt 20 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

Kredyt 30 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

Komentarze

Powiązane artykuły

Jak dostać kredyt gotówkowy w Niemczech?

Jak dostać kredyt gotówkowy w Niemczech?

...kredytowej. W jakim banku w Niemczech najłatwiej dostać kredyt gotówkowy? W Sparkasse uzyskanie pożyczki może być wyjątkowo proste...

...i oceny zdolności kredytowej klienta. Jakie jest oprocentowanie kredytu gotówkowego w Niemczech? Oprocentowanie efektywne roczne (APR) dla kredytów...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Kredyt dla służb mundurowych w ofercie banków

Kredyt dla służb mundurowych w ofercie banków

...udzielone: Sprawdź: Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy? Kredyt dla mundurowych, obecny w okresowych lub stałych ofertach...

...zbudowanie wystarczająco wysokiego wkładu własnego na kredyt hipoteczny dla policjanta lub żołnierza. Kredyt hipoteczny w ING Banku...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Źródła dochodu akceptowane i nieakceptowane przez banki

Źródła dochodu akceptowane i nieakceptowane przez banki

...źródeł. Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy? Już na samym początku procesu ubiegania się o kredyt, bank prosi...

...źródła dochodu? Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? Dochód z umowy o pracę jest traktowany jako jeden z najbardziej...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Czy kredyt na 800+ jest dostępny w ofercie banków?

Czy kredyt na 800+ jest dostępny w ofercie banków? Który bank da kredyt na 800+

...500+ nie różni się znacząco od ubiegania się o standardowy kredyt gotówkowy. Przed podjęciem decyzji o złożeniu wniosku kredytowego, należy...

...dwukrotnej średniej krajowej (około 10 tys. zł) mogła liczyć na kredyt hipoteczny w wysokości 655 tys. zł. Po wprowadzeniu programu 800 plus ich...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Czym są stopy procentowe NBP?

Czym są stopy procentowe NBP? Jak stopy procentowe wpływają na koszt kredytu?

...banku Polskiego przez Radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony...

...radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony może to doprowadzić do...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem

Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem. Gdzie wziąć kredyt gotówkowy ze stałą ratą?

...kredytu gotówkowego. Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać kredyt gotówkowy? Chcesz wybrać najtańszy kredyt gotówkowy ze stałym...

...okazuje: W 2024 roku wiele banków oferuje stałe oprocentowanie kredytu gotówkowego – takie rozwiązanie spotkało się z zainteresowaniem szerokich...

Zobacz więcej
7 min. czytania