Czy wakacje kredytowe będą miały wpływ na Twój raport w BIK?

Opublikowano: 2021-04-02 14:47
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 10

Czy korzystając z wakacji kredytowych, musisz obawiać się problemów z BIK? Czy wakacje kredytowe będą miały w przyszłości znaczenie dla twojej historii kredytowej, jeśli złożysz wniosek o kredyt gotówkowy lub hipoteczny?

W zeszłym roku liczne grono kredytobiorców skorzystało z możliwości zawieszenia spłaty w ramach dodatkowych wakacji kredytowych, jakie banki zagwarantowały w ramach Tarczy Antykryzysowej wywołanej epidemią. Choć rozwiązanie pomogło odroczyć spłatę kredytów zaledwie na kilka miesięcy, pozwoliło to pomóc wielu osobom, które bez tej przerwy w spłacie miałyby poważne problemy z uregulowaniem swoich zobowiązań finansowych. Co warto wiedzieć o wakacjach kredytowych w tej chwili? Czy klient banku, spłacając kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny, może swobodnie skorzystać z wakacji kredytowych? Jakie warunki zawieszenia spłaty są dostępne dla kredytobiorców w tym momencie? Niedawno minęła rocznica wybuchu pandemii w Polsce, ale wiele osób, wciąż boryka się dużymi problemami finansowymi. Dla wielu z nich wakacje kredytowe to korzystne rozwiązanie. Jeśli liczysz na odroczenie spłaty kredytu, sprawdź, czego możesz się spodziewać, wnioskując o zawieszenie spłaty kredytu. Przekonaj się także, czy wakacje kredytowe zostaną odnotowane przez BIK i będą miały wpływ na twoją historię kredytową.

Kto może skorzystać z wakacji kredytowych?

Czy wakacje kredytowe dostępne są dla każdego kredytobiorcy? Wszystko zależy od zawartej umowy między stronami i warunkami zobowiązania. Pamiętaj jednak, że jeśli umowa twojego kredytu nie przewiduje wakacji kredytowych, możesz ubiegać się o takie udogodnienie, a to od banku zależeć będzie, czy twój wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie.

Z wakacji kredytowych mogą skorzystać jednak klienci, którzy spełnią przynajmniej jeden warunek. Niezależnie od rodzaju kredytu, bank będzie wymagał, by kredytobiorca wyznaczył się terminową spłatą swojego zobowiązania, jeśli klient banku zalega ze spłatą kredytu, wniosek o wakacje kredytowe zostanie odrzucony, nawet jeśli przerwa w spłacie przewidziana została w umowie.

Wakacje kredytowe - co zmienia się w spłacie zobowiązania?

Jak zawieszenie spłaty kredytu wpływa na warunki dotychczasowej umowy? Czy wakacje kredytowe gwarantują na czas przerwy w spłacie brak wszelkich opłat? Warto zacząć od tego, że standardowo wakacje kredytowe trwają maksymalnie kilka tygodni, a klient powinien liczyć się z tym, że w tym czasie nie zostanie zwolniony ze wszystkich opłat związanych z zobowiązaniem. Bardzo często bank daje możliwość odroczenia raty kapitałowej lub odsetkowej, co oznacza, że kredytobiorca mimo zawieszenia spłaty, będzie zobowiązany do spłaty przynajmniej części raty. Zgodnie z umową możesz cieszyć się zawieszeniem spłaty całej raty? Konieczne będzie pokrycie kosztów związanych z aneksem do umowy, który pozwoli rozwiązać dalszą spłatę twojego zadłużenia.

Przerwa w spłacie kredytu może okazać się problematyczna ze względu na wcześniej przewidziany okres kredytowania. Bank może zaproponować ci kilka możliwości. Uregulowanie zawieszonej płatności może nastąpić w kolejnym miesiącu rozliczeniowym, poprzez rozłożenie spłaty zawieszonej raty na pozostały okres kredytowania lub poprzez wydłużenie okresu spłaty o czas trwania wakacji kredytowych.

Biuro Informacji Kredytowej a wakacje kredytowe

Wakacje kredytowe pozwalają uniknąć ewentualnych problemów ze spłatą kredytu, co oznacza, że decydując się w odpowiednim momencie na zawieszenie spłaty, kredytobiorca może zapobiec pogorszeniu historii kredytowej. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że bank będzie zobowiązany do zgłoszenia zmian, które nastąpią wraz z uznaniem wniosku o wakacje kredytowe, a informacja trafi bezpośrednio do Biura Informacji Kredytowej. Czy w wyniku zawieszenia spłaty ocena punktowa klienta banku, czyli scoring BIK, stanie się niższa? BIK zapewnia, że zapis tego typu nie będzie miał wpływu na historię kredytową klienta. Co więcej, skorzystanie z wakacji kredytowych, może realnie pomóc ci zachować dobrą historię kredytową.

Wakacje kredytowe - tylko na tymczasowe problemy

Czy warto skorzystać z wakacji kredytowych? Jeśli twoje problemy finansowe są tylko tymczasowe i doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że z łatwością wrócisz do spłaty zobowiązania tuż po wakacjach kredytowych. Trwałe problemy wynikające z obniżenia zdolności kredytowej, utraty pracy, czy dodatkowych wydatków, mogą powrócić ze zdwojoną siłą, gdy minie okres zawieszenia spłaty kredytu. Jeśli okres wakacji kredytowych nie pomoże ci się uporać z problemami, być może warto rozważyć inne rozwiązanie, jakim będzie konsolidacja kredytów, jeśli spłacasz więcej niż jedno zadłużenie i obniżenie miesięcznej raty będzie dla ciebie korzystne. Kredyt konsolidacyjny w przeciwieństwie do wakacji kredytowych pozwoli ci na trwałą zmianę i ułatwi spłatę kredytów, choć warto pamiętać, że niższa miesięczna rata oznaczać będzie także wyższy całkowity koszt zobowiązania.

Powiązane artykuły

Czy bankowość elektroniczna jest bezpieczna?
Kredyty gotówkowe 20.09.2021

Czy bankowość elektroniczna jest bezpieczna?

Czy bankowość elektroniczna jest bezpieczna? To pytanie zadaje sobie niemal każdy, kto chce w ten sposób zarządzać swoimi finansami. Chociaż poziom zabezpieczeń stosowany przez banki znajduje się na wysokim poziomie, to czasami warto dmuchać na zimne. Sprawdź, jak nie paść ofiarą przestępstwa.
Zobacz więcej
Na czym polega pożyczka pomostowa i kto może z niej skorzystać?
Kredyty gotówkowe 16.09.2021

Kredyt pomostowy - na czym polega pożyczka pomostowa i kto może z niej skorzystać?

Kredyt pomostowy to sposób na sfinansowanie przedsięwzięcia związanego z dotacją unijną. Taka pożyczka pomostowa dostępna jest w kilku bankach. Dostępna jest przede wszystkim dla przedsiębiorców, ale nie tylko. Co zrobić, żeby mieć szanse na kredyt? Na jakich warunkach jest on udzielany? Odpowiadamy na te oraz inne pytania o kredyt pomostowy!
Zobacz więcej
Dofinansowanie w ramach programu czyste powietrze czy pożyczka?
Kredyty gotówkowe 15.09.2021

Program czyste powietrze - dofinansowanie w ramach programu czyste powietrze czy pożyczka czyste powietrze?

Program „Czyste Powietrze” pozwala na dofinansowanie inwestycji polegających na wymianie starych źródeł ogrzewania w domach jednorodzinnych na nowe, bardziej ekologiczne. Ponadto możesz otrzymać pożyczkę „Czyste Powietrze” z gwarancją w wybranych bankach, które mają zawarte porozumienie z NFOŚiGW.
Zobacz więcej
Kredyt a pożyczka - sprawdź czym się różni kredyt od pożyczki
Chwilówki 14.09.2021

Kredyt a pożyczka - sprawdź czym się różni kredyt od pożyczki w parabanku

Czym się różni kredyt od pożyczki? To pytanie zadają sobie osoby zainteresowane pozyskaniem środków na dowolny cel. Choć oba pojęcia są używane zamiennie, to w rzeczywistości oznaczają dwa zupełnie różne produkty. Zatem czym różni się pożyczka od kredytu i z której oferty bardziej opłaca się skorzystać? Odpowiadamy!
Zobacz więcej
Wcześniejsza spłata kredytu - hipotecznego, gotówkowego. Kalkulator
Kredyty gotówkowe 10.09.2021

Wcześniejsza spłata kredytu - hipotecznego, gotówkowego. Kalkulator

Wcześniejsza spłata kredytu to szansa na zmniejszenie całkowitych kosztów zobowiązania. Warunki spłaty nie zawsze są jednak oczywiste, a przez to niekiedy spłacenie kredytu przed terminem może się nie opłacać. Sprawdź, kiedy wcześniejsza spłata kredytu to dobre rozwiązanie i co musisz zrobić, żeby była możliwa!
Zobacz więcej
Kredyt rewolwingowy - na czym polega kredyt rewolwingowy?
Kredyty gotówkowe 10.09.2021

Kredyt rewolwingowy - na czym polega kredyt rewolwingowy i kto może z niego korzystać?

Kredyt rewolwingowy, udzielany najczęściej w ramach rachunku kredytowego czy bieżącego, pozwala na uzyskanie dodatkowych środków przy bieżącym prowadzeniu działalności. Może on jednak posłużyć do wielu innych celów.
Zobacz więcej