Czy wakacje kredytowe będą miały wpływ na Twój raport w BIK?

Opublikowano: 02.04.2021 14:47
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 5

Czy korzystając z wakacji kredytowych, musisz obawiać się problemów z BIK? Czy wakacje kredytowe będą miały w przyszłości znaczenie dla twojej historii kredytowej, jeśli złożysz wniosek o kredyt gotówkowy lub hipoteczny? 

W zeszłym roku liczne grono kredytobiorców skorzystało z możliwości zawieszenia spłaty w ramach dodatkowych wakacji kredytowych, jakie banki zagwarantowały w ramach Tarczy Antykryzysowej wywołanej epidemią. Choć rozwiązanie pomogło odroczyć spłatę kredytów zaledwie na kilka miesięcy, pozwoliło to pomóc wielu osobom, które bez tej przerwy w spłacie miałyby poważne problemy z uregulowaniem swoich zobowiązań finansowych. Co warto wiedzieć o wakacjach kredytowych w tej chwili? Czy klient banku, spłacając kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny, może swobodnie skorzystać z wakacji kredytowych? Jakie warunki zawieszenia spłaty są dostępne dla kredytobiorców w tym momencie? Niedawno minęła rocznica wybuchu pandemii w Polsce, ale wiele osób, wciąż boryka się dużymi problemami finansowymi. Dla wielu z nich wakacje kredytowe to korzystne rozwiązanie. Jeśli liczysz na odroczenie spłaty kredytu, sprawdź, czego możesz się spodziewać, wnioskując o zawieszenie spłaty kredytu. Przekonaj się także, czy wakacje kredytowe zostaną odnotowane przez BIK i będą miały wpływ na twoją historię kredytową.

Kto może skorzystać z wakacji kredytowych?

Czy wakacje kredytowe dostępne są dla każdego kredytobiorcy? Wszystko zależy od zawartej umowy między stronami i warunkami zobowiązania. Pamiętaj jednak, że jeśli umowa twojego kredytu nie przewiduje wakacji kredytowych, możesz ubiegać się o takie udogodnienie, a to od banku zależeć będzie, czy twój wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie.

Z wakacji kredytowych mogą skorzystać jednak klienci, którzy spełnią przynajmniej jeden warunek. Niezależnie od rodzaju kredytu, bank będzie wymagał, by kredytobiorca wyznaczył się terminową spłatą swojego zobowiązania, jeśli klient banku zalega ze spłatą kredytu, wniosek o wakacje kredytowe zostanie odrzucony, nawet jeśli przerwa w spłacie przewidziana została w umowie.

Wakacje kredytowe - co zmienia się w spłacie zobowiązania?

Jak zawieszenie spłaty kredytu wpływa na warunki dotychczasowej umowy? Czy wakacje kredytowe gwarantują na czas przerwy w spłacie brak wszelkich opłat? Warto zacząć od tego, że standardowo wakacje kredytowe trwają maksymalnie kilka tygodni, a klient powinien liczyć się z tym, że w tym czasie nie zostanie zwolniony ze wszystkich opłat związanych z zobowiązaniem. Bardzo często bank daje możliwość odroczenia raty kapitałowej lub odsetkowej, co oznacza, że kredytobiorca mimo zawieszenia spłaty, będzie zobowiązany do spłaty przynajmniej części raty. Zgodnie z umową możesz cieszyć się zawieszeniem spłaty całej raty? Konieczne będzie pokrycie kosztów związanych z aneksem do umowy, który pozwoli rozwiązać dalszą spłatę twojego zadłużenia.

Przerwa w spłacie kredytu może okazać się problematyczna ze względu na wcześniej przewidziany okres kredytowania. Bank może zaproponować ci kilka możliwości. Uregulowanie zawieszonej płatności może nastąpić w kolejnym miesiącu rozliczeniowym, poprzez rozłożenie spłaty zawieszonej raty na pozostały okres kredytowania lub poprzez wydłużenie okresu spłaty o czas trwania wakacji kredytowych.

Biuro Informacji Kredytowej a wakacje kredytowe

Wakacje kredytowe pozwalają uniknąć ewentualnych problemów ze spłatą kredytu, co oznacza, że decydując się w odpowiednim momencie na zawieszenie spłaty, kredytobiorca może zapobiec pogorszeniu historii kredytowej. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że bank będzie zobowiązany do zgłoszenia zmian, które nastąpią wraz z uznaniem wniosku o wakacje kredytowe, a informacja trafi bezpośrednio do Biura Informacji Kredytowej. Czy w wyniku zawieszenia spłaty ocena punktowa klienta banku, czyli scoring BIK, stanie się niższa? BIK zapewnia, że zapis tego typu nie będzie miał wpływu na historię kredytową klienta. Co więcej, skorzystanie z wakacji kredytowych, może realnie pomóc ci zachować dobrą historię kredytową.

Wakacje kredytowe - tylko na tymczasowe problemy

Czy warto skorzystać z wakacji kredytowych? Jeśli twoje problemy finansowe są tylko tymczasowe i doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że z łatwością wrócisz do spłaty zobowiązania tuż po wakacjach kredytowych. Trwałe problemy wynikające z obniżenia zdolności kredytowej, utraty pracy, czy dodatkowych wydatków, mogą powrócić ze zdwojoną siłą, gdy minie okres zawieszenia spłaty kredytu. Jeśli okres wakacji kredytowych nie pomoże ci się uporać z problemami, być może warto rozważyć inne rozwiązanie, jakim będzie konsolidacja kredytów, jeśli spłacasz więcej niż jedno zadłużenie i obniżenie miesięcznej raty będzie dla ciebie korzystne. Kredyt konsolidacyjny w przeciwieństwie do wakacji kredytowych pozwoli ci na trwałą zmianę i ułatwi spłatę kredytów, choć warto pamiętać, że niższa miesięczna rata oznaczać będzie także wyższy całkowity koszt zobowiązania.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

Najtańszy kredyt gotówkowy - Maj 2021
Kredyty gotówkowe 04.05.2021

Najtańszy kredyt gotówkowy - Maj 2021

Najtańszy kredyt gotówkowy może pomóc ci pokryć bieżące wydatki bez uciążliwych kosztów, czy wysokiej raty. Przekonaj się, że korzystając z darmowego porównania kredytów, łatwiej będzie Ci wybrań tani kredyt i cieszyć się dodatkową gotówką.

Zobacz więcej
Pożyczka Internetowa - sprawdź ofertę Alior Banku
Kredyty gotówkowe 26.04.2021

Pożyczka Internetowa - sprawdź ofertę Alior Banku

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat Pożyczki Internetowej w Alior Banku? Co do zaoferowania ma bank dla nowych klientów, którzy wnioskować będą o zobowiązanie online? Przekonaj się, czy Pożyczka Internetowa to usługa dla Ciebie.

Zobacz więcej
Kiedy nie warto decydować się na kredyt gotówkowy lub pożyczkę?
Kredyty gotówkowe 19.04.2021

Kiedy nie warto decydować się na kredyt gotówkowy lub pożyczkę?

Choć wydaje się, że kredyt gotówkowy jest bardzo uniwersalnym zadłużeniem, okazuje się, że nie zawsze warto starać się o takie zobowiązanie. Sprawdź, czy masz powód, by zrezygnować z pożyczki na dowolny cel. 

Zobacz więcej
Kredyt na dowód bez umowy o pracę 2021
Kredyty gotówkowe 14.04.2021

Kredyt na dowód bez umowy o pracę 2021

Co musisz wiedzieć o kredycie na dowód bez umowy o pracę? Czy mimo pandemii banki oferują łatwo dostępne kredyty na dowolny cel? Kto może skorzystać z minimalnych formalności i podpisać umowę kredytową nawet bez zaświadczenia o zarobkach?

Zobacz więcej
Okres kredytowania - na jaki okres można zaciągnąć kredyt i jak wybrać odpowiedni?
Kredyty gotówkowe 12.04.2021

Okres kredytowania - na jaki okres można zaciągnąć kredyt i jak wybrać odpowiedni?

Okres kredytowania to jeden z najważniejszych parametrów kredytu. Wpływa on zarówno na wysokość raty, jak i na całkowity koszt zobowiązania. Powinien być na tyle krótki, by nie dopłacać za dużo do pożyczonego kapitału, ale i na tyle długi, by nie powodować problemów ze spłatą raty.

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy online - wybierz ofertę z najniższą ratą
Kredyty gotówkowe 07.04.2021

Kredyt gotówkowy online - wybierz ofertę z najniższą ratą

Jak obliczyć ratę kredytu gotówkowego online? Czy decydując się na zadłużenie na dowolny cel, warto zwrócić uwagę na miesięczną ratę kredytu? Jak skutecznie porównać dostępne zadłużenia na dowolny cel, nie tracąc na to czasu?

Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj