Kredyty gotówkowe 8 min. czytania

Na czym polegają płatności odroczone i kiedy można z nich skorzystać?

Zaktualizowano: 2022-11-28 09:44
Opublikowano: 2022-11-28 08:39
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 1
Na czym polegają płatności odroczone?

Płatności odroczone stają się w naszym kraju coraz bardziej popularne. Brak gotówki? Teraz to już nie problem – dzięki usługom płatności po zakupie transakcję można zrealizować teraz, a zamówienie opłacić nawet w ciągu miesiąca. Czym dokładnie charakteryzują się płatności odroczone? Jak wygląda proces spłaty?

Jeszcze do niedawna brak środków na koncie uniemożliwiał konsumentom dokonywanie zakupów, np. w sklepach internetowych.

Promocja na upatrzony już dawno sprzęt elektroniczny pojawiła się tuż przed wypłatą, kiedy portfel świeci pustkami? Każdy zna takie sytuacje – wiele osób decyduje się wówczas na szybki kredyt gotówkowy lub zaciągnięcie chwilówki.

Naprzeciw oczekiwaniom szerokiej grupy klientów wyszły podmioty oferujące odroczone płatności. Czy w 2022 roku warto z nich skorzystać?

Czym jest płatność odroczona?

Chcesz zamówić produkty na internetowej wyprzedaży, jednak brakuje Ci środków na koncie? Z niecierpliwością czekasz na wypłatę, a w sklepie online pojawiła się wyjątkowa okazja, której po prostu nie możesz przegapić?

W takiej sytuacji możesz skorzystać z oferty podmiotów oferujących odroczenie płatności. Definicja usług tego typu mówi o możliwości przesunięcia zapłaty za zakupiony towar – w większości przypadków nawet do 30 dni.

Odroczony termin płatności pozwala nie tylko na zdobycie określonego towaru pomimo braku gotówki, ale również sprawdzenie, czy dany produkt spełnia oczekiwania klienta. Ma to duże znaczenie np. przy zakupach odzieży lub obuwia.

Konsument nie musi płacić za zamówienie przy dokonywaniu transakcji, tylko najpierw przymierzyć daną rzecz i zdecydować, czy mu odpowiada.

Sprawdź koniecznie, gdzie wziąć pożyczkę długoterminową online!

Jak działają płatności odroczone?

Osoby dokonujące zakupów w sklepach internetowych mogą podchodzić z rezerwą do usługi, jaką są płatności odroczone. O co chodzi? W czym tkwi haczyk?

Wielu klientów może zadawać sobie takie pytania. W pewnym sensie przelew odroczony jest alternatywą dla kredytu gotówkowego lub pożyczki, ma jednak jeden duży atut – samo odroczenie płatności nie jest obciążone żadnym kosztem.

Klient nie płaci za możliwość przesunięcia terminu, a zatem pod tym względem kredyt z odroczoną spłatą wygrywa z tradycyjnymi kredytami ratalnymi lub pożyczkami znajdującymi się w ofercie banków, SKOK-ów czy firm z sektora parabankowego. Dodatkową możliwością jest rozłożenie płatności na raty. 

Jak działa płatność odroczona? Po wybraniu określonego towaru należy zatwierdzić zakup, podać swoje dane i sposób dostarczenia paczki, a następnie z listy płatności wybrać „płatność odroczona” lub „zapłać później”.

Od tego momentu klient ma wyznaczony termin zapłaty za zakupiony produkt, najczęściej do 30 dni. Kiedy termin będzie się zbliżał, klient otrzyma wiadomość e-mail z przypomnieniem.

To może Cię zainteresować: Jak obniżyć ratę kredytu w banku?

Kiedy warto korzystać z odroczonych płatności?

Płatności odroczone przydają się w wielu sytuacjach:

 • w przypadku przejściowych problemów finansowych,
 • tuż przed wypłatą, kiedy czekamy na wynagrodzenie,
 • gdy chcemy sprawdzić, czy produkt spełnia nasze oczekiwania, bez konieczności płacenia za zamówienie,
 • kiedy rozważamy zwrot produktu – obawiamy się, że jakość zamówionego towaru nie będzie nam odpowiadać,
 • gdy obawiamy się zatorów płatniczych – płatności odroczone pozwalają wyeliminować ten problem.

Usługa odroczenia płatności gwarantuje bezpieczne zakupy online – bez ryzyka, że kupimy przysłowiowego „kota w worku”.

Umożliwia również dokonanie transakcji na większą kwotę niż aktualnie mamy na koncie, a to ma duże znaczenie w przypadku sezonowych wyprzedaży lub dorocznych akcji rabatowych, kiedy szczególnie zależy nam na upolowaniu okazji. To, że akurat jesteśmy przed wypłatą, nie musi nas ograniczać.

Sprawdź, czy mimo wysokiej inflacji i wysokich stóp procentowych warto teraz brać kredyt gotówkowy.

Niestety większość podmiotów nakłada limity odroczonych płatności – serwisy ustalają maksymalną kwotę, którą klient może przesunąć. Najczęściej jest to 2000 zł – na taką kwotę możemy dokonać zakupów i opłacić je później.

Ograniczenia są całkowicie zrozumiałe – serwis nie chce narażać się na ewentualne straty.

W tabeli poniżej przedstawiliśmy zalety i wady odroczonych płatności.

Zalety

Wady

bezpieczeństwo transakcji

ograniczony czas na dokonanie płatności

możliwość zapłaty za zakupy w późniejszym terminie

limit kwoty, którą można odroczyć

brak opłat za odroczenie płatności

wpływ na zdolność kredytową

możliwość sprawdzenia produktu przed dokonaniem zapłaty

obowiązek podania danych osobowych klienta

opcja rozłożenia płatności na raty

przejrzyste zasady

przypomnienie o terminie płatności (e-mail)

Płatności odroczone w Polsce gdzie można z nich korzystać?

Zakupy z odroczoną płatnością można realizować w wielu sklepach internetowych z różnych branż – zarówno odzieżowych, kosmetycznych, elektronicznych, jak i z wyposażeniem domu, artykułami sportowymi czy produktami dla dzieci.

Możliwość zapłaty za zakupy w późniejszym terminie oferują również portale aukcyjne – odroczone płatności są dostępne na Allegro.

Poniżej przedstawiliśmy najpopularniejsze sklepy z odroczonym terminem płatności:

 • 4F
 • H&M
 • Answear
 • Duka
 • RTV Euro AGD
 • Biedronka Home
 • 5.10.15
 • Leroy Merlin
 • Kazar Studio
 • Empik
 • Ochnik
 • MediaMarkt
 • Decathlon
 • Reserved
 • Zalando
 • Eobuwie.pl

Jakie firmy oferują odroczenie płatności?

Na polskim rynku płatności odroczone oferują m.in. firmy:

 • PayU – płatności odroczone od 2021 roku rozwija we współpracy z innym znanym na rynku podmiotem, czeskim Twisto. Odroczone płatności pozwalają przesunąć termin zapłaty za zamówienie do 30 dni bez rejestracji lub nawet 45, jeśli klient założy konto w serwisie. Nowy klient może skorzystać z limitu do 1500 zł. Osoby z kontem Twisto mogą z kolei przesunąć 90% wydatków na kolejny miesiąc. Podmiot udostępnia również limit na koncie Twisto, pozwalający dokonywać płatności w sklepach online oraz stacjonarnych.
 • Dotpay – odroczone płatności umożliwiają przesunięcie terminu zapłaty do 30 dni. Klient może również zdecydować o rozłożeniu kwoty od 4 do 6 rat. Firma współpracuje z innymi znanymi podmiotami – Przelewy24 oraz eCard.
 • BLIKpłatności odroczone oferuje w ramach usługi Płacę Później. Produkt jest obecnie na etapie pilotażu – we wrześniu 2022 r. bank Millennium rozpoczął testowanie usługi. Klienci będą mogli przesuwać termin zapłaty do 30 dni bez dodatkowych kosztów.
 • płatności odroczone PayPo – usługa pozwala odroczyć zapłatę do maksymalnie 30 dni, można też rozłożyć ją na 4 wygodne raty. Klient otrzymuje limit w wysokości 2500 zł, z czego jeden zakup może opiewać na maksymalnie 2000 zł.
 • Allegro Pay – usługa płatności odroczonej dostępna w serwisie Allegro – umożliwia przesunięcie spłaty do 30 dni lub rozłożenie kwoty na raty.
 • Klarna – szwedzki podmiot oferujący płatności odroczone do 30 dni bez żadnych kosztów.

Jak wygląda spłata płatności odroczonej?

Uregulowanie płatności z odroczonym terminem jest bardzo proste. Jak wspomnieliśmy, większość podmiotów umożliwia:

 • spłatę zadłużenia do 30 dni lub
 • rozłożenie płatności na raty.

Jeśli wybierzmy pierwszą opcję, musimy do określonego terminu dokonać płatności na wskazane konto bankowe. Najlepiej zalogować się na swoje konto w serwisie i wybrać opcję „zapłać całość”, a system przekieruje nas do strony umożliwiającej uregulowanie należności.

Osoby, które wolą tradycyjne rozwiązania, mogą po prostu przelać środki na określone konto bankowe.

Spłata płatności odroczonej może też nastąpić w ratach. Wiadomość e-mail z harmonogramem spłaty i wysokością poszczególnych rat jest wysyłana do klienta bezpośrednio po dokonaniu transakcji zakupu.

Ile kosztuje odroczenie płatności?

Firmy oferujące płatności odroczone w Polsce umożliwiają przesunięcie terminu bez dodatkowych kosztów. Warto jednak pamiętać o tym, że jeśli zapomnimy o przelewie i przekroczymy ustalony termin, będziemy zobowiązani do zapłaty prowizji.

Na co uważać decydując się na odroczenie płatności?

Odroczone terminy płatności mogą nas kusić i powodować, że kupimy więcej, niż zamierzaliśmy. Działanie tego typu usług można porównać do kart kredytowych – fizycznie nie posiadamy pieniędzy, które planujemy wydać, a w takiej sytuacji łatwo jest zapomnieć o zdrowym rozsądku.

To może prowadzić do wpadnięcia w spiralę zadłużenia, zwłaszcza gdy będziemy korzystać z kilku serwisów odroczonej płatności jednocześnie. Zastanówmy się więc dobrze, zanim zdecydujemy się przesunąć termin zapłaty za zakupy.

Komentarze

Powiązane artykuły

Jak zrezygnować z karty kredytowej w banku?
11.01.2023

Jak zrezygnować z karty kredytowej w banku?

...nas do szukania na każdym kroku oszczędności. Tak czy inaczej, karta kredytowa stanowi dobrą alternatywę dla kredytu gotówkowego i chętnie z...

...dla kredytu gotówkowego i chętnie z niej korzystamy. Rezygnacja z karty kredytowej przed upłynięciem okresu określonego w zawartej umowie jak...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Czym jest wskaźnik ogólnego zadłużenia? Jak go obliczyć
12.12.2022

Czym jest wskaźnik ogólnego zadłużenia? Jak go obliczyć

...do podejmowania krótko- i długoterminowych decyzji biznesowych czy oceny sytuacji majątkowej i finansowej przez odbiorców zewnętrznych i kredytodawców.  Gdy przedsiębiorstwo stara się o kredyt gotówkowy, bank z pewnością sprawdzi efektywność jego działania, właśnie weryfikując najświeższe dane z zakresu analizy finansowej. Zacznijmy od wyjaśnienia, co oznacza wskaźnik ogólnego...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Jak otrzymać pożyczkę na raty 0%?
09.12.2022

Jak otrzymać pożyczkę na raty 0%?

...którzy ze względu na niską zdolność nie mają szans na kredyt gotówkowy w banku. Obecnie wiele firm pozabankowych ma w ofercie pierwszą...

...zależy na niskim koszcie zobowiązania, przyciąga szczególnie chwilówka 0 procent – nieoprocentowana oferta, której RRSO wynosi 0%...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Czym są stopy procentowe NBP?
08.12.2022

Czym są stopy procentowe NBP? Jak wyższe stopy procentowe wpływają na koszt kredytu?

...banku Polskiego przez Radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony...

...radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony może to doprowadzić do...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Jak sprawdzić ile rat zostało do spłacenia kredytu?
21.11.2022

Jak sprawdzić ile rat zostało do spłacenia kredytu?

...lub elektronicznej, jako załącznik do podpisywanej umowy np. kredytu gotówkowego. W przypadku gdy proces wnioskowania odbywa się zdalnie...

...spłaty, może on ulegać zmianom, niezależnie od tego, czy to kredyt hipoteczny, czy gotówkowy. Przykładem konieczności wprowadzenia modyfikacji...

Zobacz więcej
5 min. czytania
Czym jest dług alimentacyjny?
14.11.2022

Czym jest dług alimentacyjny? Konsekwencje niespłaconych długów alimentacyjnych

...2020, kiedy średni dług oscylował w granicach 40 tys. zł. Pomimo że osoby widniejące na listach dłużników mają poważne trudności np. z zaciągnięciem kredytu gotówkowego, zakupami na raty czy podpisaniem umowy z telefonią komórkową, długi z tytułu niepłaconych alimentów rosną i wynoszą obecnie prawie 11,8 mld zł. W Krajowym...

Zobacz więcej
8 min. czytania