× Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności

Spłacasz za wysokie raty? Sprawdź jak obniżyć koszt kredytu

Zaktualizowano: 02.02.2021 14:24
Opublikowano: 06.10.2020 15:33
Średnia ocena: 5,88/6 Głosów: 16

Uważasz, że raty twoich kredytów są zbyt wysokie względem twojej aktualnej sytuacji finansowej? W tym roku odnotowano znaczny wzrost liczby kredytobiorców, którzy mają problemy ze spłatą wcześniej zaciągniętych zobowiązań.

Już niemal co drugi Polak posiada choć jedno zadłużenie finansowe. Popularnością cieszą się zadłużenia na dowolny cel, takie jak kredyt gotówkowy, czy karta kredytowa, ale wielu kredytobiorców szuka także możliwości skorzystania z kredytów celowych, w szczególności z kredytu hipotecznego, który pozwala na spełnienie marzeń o własnym mieszkaniu, a nawet budowie domu.

Dostępność ofert finansowych, a także minimalizacja formalności związana z zadłużeniami, spowodowała, że z usług tego typu korzysta z roku na rok coraz więcej osób, które mają nadzieję nie tylko na łatwy dostęp do produktów bankowych, ale także liczą na korzystne warunki.

Nawet podpisując bardzo atrakcyjną umowę z bankiem, może się okazać, że spłacasz za wysokie raty. Co w takiej sytuacji zrobić? Co dokładnie oznacza, że twoje raty są zbyt wysokie? Jak uniknąć takiej sytuacji, a także jak poradzić sobie z narastającymi opłatami? To pytania, na które znajdziesz odpowiedź w naszym artykule.

Zdolność kredytowa - kluczowa wartość przy podpisywaniu umowy kredytowej

Każdy bank, przed udzieleniem zadłużenia, zobowiązany jest do weryfikacji potencjalnego klienta. Poza potwierdzeniem tożsamości, a także poznaniem historii kredytowej klienta, instytucja musi obliczyć zdolność kredytową osoby, która ubiega się o zadłużenie finansowe.

Zdolność kredytowa pozwala ocenić, czy klient wnioskujący o zadłużenie, ma warunki do tego, by je spłacić w wyznaczonym terminie. Oznacza to, że bank musi wziąć pod uwagę wysokość kredytu, termin spłaty, a także wysokość dochodów klienta, rodzaj jego zatrudnienia oraz wszystkie wydatki, które będą miały wpływ na to, ile pieniędzy w miesiącu, kredytobiorca będzie w stanie poświęcić na spłatę zobowiązania, mając na uwadze nie tylko kapitał kredytu, ale także odsetki oraz koszty pozaodsetkowe.

Trudno ci oszacować, czy twoja sytuacja finansowa pozwoli ci skutecznie ubiegać się o kredyt? W takim razie zachęcamy do skorzystania z kalkulatora zdolności kredytowej. Z pomocą tego narzędzia bardzo szybko ocenisz, czy złożenie wniosku o zobowiązanie, spotka się z pozytywnym odbiorem ze strony banku. Zajmie ci to tylko kilka minut, a da poczucie pewności i pozwoli bez obaw wypełnić wniosek o kredyt, jakiego potrzebujesz.

Wskaźnik DStI

DStI, czyli z angielskiego Debt Service to Income, to wskaźnik, który ukazuje relację wszystkich spłacanych przez pożyczkobiorcę zobowiązań finansowych do jego miesięcznego wynagrodzenia netto. Prostszymi słowami, oznacza to dokładnie, jaką część swojego budżetu kredytobiorca musi poświęcić na spłatę kredytu, pożyczki czy wszystkich pozostałych zadłużeń finansowych. Im wyższy wskaźnik DStI, tym wyższa część dochodów przeznaczana jest na spłatę zadłużeń, jednocześnie pozostawiając w budżecie kredytobiorcy mniej pieniędzy np. na wydatki związane z utrzymaniem mieszkania, kupnem żywności, czy pozostałych wydatków codziennego życia.

DStI nie powinno budzić żadnych zastrzeżeń, dopóki wskaźnik związany ze spłatą zobowiązań nie przekroczy 40%, choć warto pamiętać, że wpływ na ocenę klienta będzie także mieć wysokość jego stałych dochodów. Klienci zarabiający powyżej średniej krajowej nie będą stanowić ryzyka dla banku, nawet jeśli ich wskaźnik będzie nieco wyższy, niż standardowo przyjęte normy.

Warto jednak mieć na uwadze to, że dużo łatwiej będzie spłacać zadłużenia, jeśli DStI oscylować będzie w granicy od 30% do 40%.

Wyższe raty - co może wpłynąć na mniej korzystne warunki umowy?

Wiele czynników ma wpływ na wysokość rat, z jakimi musi poradzić sobie kredytobiorca. Co dokładnie przyczynia się do tego, że tak wielu klientów banków spłaca zbyt wysokie raty?

Choć oprocentowanie kredytów aktualnie prezentuje się bardzo korzystnie, m.in. ze względu na rekordowo niskie stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego, instytucje często podwyższają całkowity koszt zadłużeń, w szczególności kredytów gotówkowych, poprzez dodatkowe koszty pozaodsetkowe. Warto więc sprawdzić prowizję, jaką pobiera bank, marżę związaną z zadłużeniem, a także opłatę przygotowawczą czy nawet koszt ubezpieczenia, jeśli zadłużenie tego wymaga.

Z badań wynika jednak jasno, że wysoki wskaźnik DStI wynika przede wszystkim z dwóch powodów. Mowa o:

  • maksymalnym wydłużeniu okresu spłaty, co ma wpływ na wyższy całkowity koszt kredytu;

  • koszcie utrzymania gospodarstwa domowego przekraczającym 50% miesięcznych dochodów kredytobiorcy.

Długi okres kredytowania pozwala realnie podnieść zdolność kredytową klienta, dlatego też banki chętnie oferują swoim klientom zadłużenia o bardzo długim okresie spłaty, szczególnie w przypadku kredytu hipotecznego.

Wielu klientów z najniższą krajową decyduje się na zobowiązania finansowe, choć ich dochody nawet w 50% pokrywają stałe wydatki związane np. z pokryciem kosztów wynajmu mieszkania, rachunków, czy kupna podstawowych środków do życia. W takiej sytuacji spłata kredytu może być dużo trudniejsza, gdyż nawet niewielka zmiana w budżecie będzie odczuwalna dla kredytobiorcy.

Zmiana w wysokości zdolności kredytowej podczas spłaty zadłużenia

Utrata pracy, niższe wynagrodzenie lub brak możliwości, by uzyskać dodatkową premię. Choroba w rodzinie, wyższe wydatki związane z utrzymaniem gospodarstwa domowego, to tylko część popularnych powodów, dla których kredytobiorca musi pogodzić się z obniżeniem swojej zdolności kredytowej.

Trzeba pamiętać, że decydując się na kredyt o długim okresie spłaty, zakładamy, że przez cały okres kredytowania, nasza sytuacja nie ulegnie zmianie. Trudno jednak przewidzieć, jak sytuacja finansowa będzie wyglądać nawet za kilka miesięcy, a tym bardziej lat.

Jak obliczyć zdolność kredytową? To wcale nie musi być trudne, pod warunkiem, że skorzystasz z naszej pomocy. Na naszej stronie znajdziesz darmowy kalkulator zdolności kredytowej, który pomoże ci niemal natychmiast ocenić, czy w danym momencie masz możliwości, by uregulować dowolny kredyt.

Wysokość rat nie powinna przekraczać 30% DStI

Optymalna wysokość rat nie powinna miesięcznie przekraczać 30% DStI. Taka wartość pozwala ocenić, że klient ubiegając się o kredyt, będzie miał faktycznie doskonałe warunki do spłaty zadłużenia, jednocześnie bez przeszkód ponosząc wszelkie koszty związane z utrzymaniem gospodarstwa domowego, a nawet mając pewność, że po opłaceniu wszystkich należności, na jego koncie nadal zostaną środki.

Co z osobami, które nie mają regularnych wpływów na konto o równej wysokości? W takiej sytuacji bardzo często znajdują się osoby wykonujące pracę na podstawie umowy o dzieło, a także właściciele działalności gospodarczych. W takim przypadku warto uśrednić dochód, by móc przewidzieć, jak sytuacja finansowa będzie prezentować się w trakcie spłaty zadłużenia. Są to jednak klienci, którzy stanowią dużo wyższe ryzyko kredytowe dla banku, niż osoby, które mogą udokumentować stałe wynagrodzenie na podstawie umowy o pracę, szczególnie jeśli umowa podpisana jest na stałe, dając maksymalne szanse na uregulowanie zadłużenia, zgodnie z wyznaczonym harmonogramem.

Skorzystaj z prostego i bezpłatnego kalkulatora wynagrodzeń brutto-netto.

Jak rozwiązać problem zbyt wysokich rat?

Uważasz, że raty twoich kredytów są zbyt wysokie względem twojej aktualnej sytuacji finansowej? Być może jesteś jedną z osób, która w ciągu ostatnich miesięcy musiała pogodzić się z niższymi dochodami związanymi z problemami wynikającymi z epidemii koronawirusa. W tym roku odnotowano znaczny wzrost liczby kredytobiorców, którzy mają problemy ze spłatą wcześniej zaciągniętych zobowiązań. Krótkotrwałym rozwiązaniem tej trudnej sytuacji była możliwość skorzystania z wakacji kredytowych. Co jednak mają zrobić klienci banków, którzy zdają sobie sprawę z tego, że ich problemy nie będą mniejsze za kilka tygodni, a nie chcą martwić się o ewentualne konsekwencje związane z zaprzestaniem spłaty kredytu? Zachęcamy do bliższego poznania oferty, jaką jest kredyt konsolidacyjny. Zamiast kilku rat możesz spłacać jedną, w dodatku niższą ratę, która będzie dostosowana do twojej aktualnej sytuacji i zdolności kredytowej. Kredyt konsolidacyjny wiąże się z kosztami, choć dzięki rozłożeniu zadłużenia na dłuższy okres kredytowania, możesz oczekiwać rat niższych nawet o kilkaset złotych. Chcesz o tej ofercie dowiedzieć się czegoś więcej? Zachęcamy do zapoznania się z poradnikami, jakie możesz znaleźć na naszej stronie, które dotyczą m.in. tego, czym jest kredyt konsolidacyjny, koronawirus a konsolidacja kredytów, czy konsolidacja się opłaca.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

TOP 3 oferty - kredyty konsolidacyjne

Pełny ranking

Powiązane artykuły

Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt konsolidacyjny?

Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt konsolidacyjny?

Jak oceniana jest zdolność kredytowa klienta, który stara się o kredyt konsolidacyjny? Czy zarabiając najniższą krajową, masz szansę na skonsolidowanie kredytów? Przekonaj się, co będzie dla banku istotne w momencie oceny twojej zdolności kredytowej.

Zobacz więcej
Kredyt konsolidacyjny krok po kroku. Prosty poradnik dla kredytobiorcy

Kredyt konsolidacyjny krok po kroku. Prosty poradnik dla kredytobiorcy

Obawiasz się, że procedura ubiegania się o kredyt konsolidacyjny będzie zbyt skomplikowana? Przekonaj się, że wcale tak nie jest. Podpowiemy ci, czego możesz się spodziewać po wysłaniu wniosku i jak przygotować się do rozmowy z pracownikiem banku.

Zobacz więcej
Ranking kredytów konsolidacyjnych marzec 2021 - wybierz najtańszą ofertę

Ranking kredytów konsolidacyjnych marzec 2021 - wybierz najtańszą ofertę

Kredyt konsolidacyjny jest usługą skierowaną tylko do grona klientów, którzy korzystają już z innego rodzaju kredytów. Usługa ma na celu spłatę wcześniejszych zadłużeń i zastąpienie kilku kredytów jednym zobowiązaniem, o niższej racie.

Zobacz więcej
Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych - czy konsolidacja pomoże ci wyjść z długów?

Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych - czy konsolidacja pomoże ci wyjść z długów?

Czy mając długi, możesz liczyć na kredyt konsolidacyjny? Czy kredyt konsolidacyjny jest usługą oddłużeniową? Kiedy warto ubiegać się o kredyt konsolidacyjny, licząc na pozytywną decyzję banku?

Zobacz więcej
Kredyt konsolidacyjny - niższa rata miesięczna ale wyższy koszt całkowity

Kredyt konsolidacyjny - niższa rata miesięczna ale wyższy koszt całkowity

Pamiętaj, że dłuższy termin spłaty zobowiązania zawsze oznaczać będzie dla ciebie wyższą kwotę wpłaconą do banku w ramach spłaty odsetek za udzielone zadłużenie. Czy trzeba się tym martwić w przypadku kredytu konsolidacyjnego?

Zobacz więcej
Kredyt konsolidacyjny bez umowy o pracę - czy bank udzieli zgody kredytowej?

Kredyt konsolidacyjny bez umowy o pracę - czy bank udzieli zgody kredytowej?

Czy kredyt konsolidacyjny dostępny jest wyłącznie dla osób, które mają stałe źródło dochodów? Czy banki są w stanie zaoferować konsolidację kredytów klientom bez umowy o pracę? Jak zatrudnienie kredytobiorcy wpływa na ocenę jego zdolności kredytowej?

Zobacz więcej