Kredyty konsolidacyjne 9 min. czytania

Obniżenie raty kredytu - czy to możliwe? Jak obniżyć ratę kredytu?

Zaktualizowano: 2021-07-06 10:53
Opublikowano: 2020-10-06 15:33
Średnia ocena: 5,92/6 Głosów: 25
Obniżenie raty kredytu - czy to możliwe? Jak obniżyć ratę kredytu?

Wśród kredytów gotówkowych czy to hipotecznych, największą popularnością cieszą się te z długim okresem kredytowania, który często wynosi od kilku do kilkunastu lat. Przez tak długi czas wiele może się zmienić. Co gdy wysokość comiesięcznego zobowiązania zaczyna Cię za bardzo przytłaczać? Wówczas rozwiązaniem może być obniżenie raty kredytu. Kiedy jest to możliwe? Sprawdź, jak obniżyć ratę kredytu.

Polacy zaciągają coraz więcej kredytów. Co więcej, z każdym rokiem opiewają one na większe kwoty. Dotyczy to zwłaszcza kredytów hipotecznych. Nawet podpisując bardzo atrakcyjną umowę z bankiem, może się okazać, że spłacasz za wysokie raty. Co w takiej sytuacji zrobić? Co dokładnie oznacza, że Twoje raty są zbyt wysokie? Jak uniknąć takiej sytuacji, a także jak poradzić sobie z narastającymi opłatami? To pytania, na które znajdziesz odpowiedź w naszym artykule.

Jak obniżyć ratę kredytu? Czy to w ogóle możliwe?

Zastanawiasz się, jak obniżyć raty kredytów i czy to w ogóle możliwe? Na szczęście jest kilka opcji, z których możesz skorzystać. Co do nich należy? Chociażby negocjacja warunków z bankiem. Niższą ratę uzyskać można najczęściej poprzez wydłużenie okresu kredytowania. W niektórych przypadkach możliwe będzie to także, gdy zdecydujesz dobrać produkty dodatkowe. Najczęściej ma to miejsce w przypadku kredytu hipotecznego, gdzie lepszą ofertę można otrzymać, o ile zdecydujesz się na wykupienie ubezpieczenia.  W grę wchodzi również refinansowanie kredytu bankowego

Obniżenie raty kredytu - jakich kredytów to dotyczy?

Niezależnie od tego, jaki kredyt obecnie spłacasz, najprawdopodobniej istnieje możliwość obniżenia jego raty. Dotyczy to zarówno kredytu hipotecznego, gotówkowego czy też kredytu konsolidacyjnego. Sprawdź, jak to zrobić.

Obniżenie raty kredytu hipotecznego

Rata kredytu na mieszkanie może poważnie obciążyć Twój domowy budżet. To w końcu zobowiązanie, które będziesz spłacać przez długie lata. Obniżenie raty kredytu hipotecznego jest jednak możliwe, zwłaszcza gdy znalazłeś się w trudnej sytuacji finansowej. Jak obniżyć ratę kredytu? Poznaj rady dla spłacających kredyt hipoteczny!

Niewiele osób wie, że może negocjować warunki kredytowe z bankiem, nawet gdy umowa została już podpisana. W tym celu można złożyć wniosek o obniżenie raty kredytu hipotecznego. Jeśli chcesz ubiegać się o obniżenie poziomu oprocentowania kredytu, musisz podać bardzo ważny powód. Tylko wtedy masz szansę na to, że bank ustosunkuje się do Twojej prośby.

Jak negocjować z bankiem obniżenie oprocentowania kredytu? Jeden ze sposobów to zakup dodatkowych produktów, o czym pisaliśmy już wyżej. Decydując się na taki krok, masz szansę na uzyskanie korzystniejszych warunków kredytowania.

Najczęściej jednak obniżenie raty kredytu hipotecznego będzie możliwe, gdy zdecydujesz się na wydłużenie okresu spłaty. To, o ile spadnie rata kredytu hipotecznego, zależy od parametrów Twojego kredytu.

Kliknij i sprawdź: Kredyt na dowód bez umowy o pracę

Obniżenie raty kredytu gotówkowego

Jak obniżyć ratę kredytu gotówkowego? W tym przypadku masz nieco mniejsze pole do popisu, choć nie zawsze. Prośba o obniżenie raty kredytu gotówkowego powinna zostać uargumentowana. Co może pomóc? Wybór właściwego wariantu spłaty, korzystanie z produktów dodatkowych, spłata kredytu przed terminem czy też refinansowanie kredytu bankowego.

Sprawdź: Oprocentowanie kredytu gotówkowego

Obniżenie raty kredytu konsolidacyjnego

Kredyt konsolidacyjny to dobry wybór, gdy spłacasz więcej niż jeden kredyt i comiesięczne zobowiązanie zaczyna Ci ciążyć. Obniżenie raty kredytu konsolidacyjnego w większości przypadków oznacza po prostu wydłużenie okresu kredytowania.

Jak obniżyć ratę kredytu - skuteczne metody obniżenia raty kredytu

Aby było to możliwe należy złożyć pismo o obniżenie raty kredytu w banku, w którym spłacasz kredyt. Wniosek o zmniejszenie raty kredytu musi zawierać powody takiej decyzji. Najczęściej będzie to pogorszenie się sytuacji finansowej czy też nowe obciążenia związane np. z powiększeniem rodziny.

Jak napisać wniosek o obniżenie raty kredytu? Wzór wniosku znaleźć można w sieci bądź na stronie wybranego banku. Nie powinno to przysporzyć większych trudności.

Dowiedź się więcej: Rodzaje kredytów

Wakacje kredytowe

Masz chwilowe trudności finansowe? Zamiast od razu obniżać ratę kredytu, możesz skorzystać z wakacji kredytowych. Dzięki temu przez wybrany okres zostaniesz zwolniony z regulowania części kapitałowej raty (spłacanie odsetek zazwyczaj nadal będzie konieczne). Dla przykładu, wakacje kredytowe w PKO to aż 3 miesiące w trakcie, których możesz na spokojnie przeanalizować swoje oszczędności i postarać się nieco więcej odłożyć na dalszą spłatę rat.

Restrukturyzacja kredytu - negocjowanie warunków umowy

Inny sposób stanowi restrukturyzacja kredytu, czyli negocjacja warunków kredytowych z bankiem. Zazwyczaj sprowadza się to do obniżenia oprocentowania kredytu, ale nie tylko. Może to być również wydłużenie okresu kredytowania czy przewalutowanie kredytu.

Aby móc skorzystać z tej możliwości, należy wykazać się pozytywną historią kredytową, czyli terminowością w spłacie dotychczasowych rat. Niekiedy dobrą decyzją może okazać się także zamiana rat stałych na rosnące.

Uzasadnienie wniosku o restrukturyzację kredytu to jeden z ważniejszych punktów, choć co do zasady, taki wniosek złożyć może każdy.

Refinansowanie kredytu

Co to jest refinansowanie kredytu? To przeniesienia posiadanego zobowiązania z jednego banku do drugiego, oczywiście takiego, który zaproponuje Ci korzystniejsze warunki. Wówczas ten drugi bank spłaca całość zobowiązania w pierwszym, a Ty nadal zachowujesz spłatę w ratach, najczęściej niższych. Warto z niego skorzystać, skorzystać, gdy natrafisz na korzystniejszą ofertę kredytową, Oszczędność może wynieść nawet kilka tysięcy (np. w przypadku kredytu hipotecznego). 

Miej przy tym na uwadzę, że kredyt refinansowany nie jest kredytem konsolidacyjnym. 

Wydłużenie okresu spłaty

Wydłużenie okresu spłaty to najprostszy i najczęstszy wybierany sposób do uzyskania niższej raty. Działa to na bardzo prostych zasadach. Spłacasz tę samą sumę, ale w dłuższym okresie. Spłata zostaje zatem rozłożona np. nie na 24, a na 36 miesięcy. Zyskujesz zatem dodatkowe 12 miesięcy na spłatę. Miej jednak na uwadzę, że nie działa to tak, że obecną kwotę do spłaty możesz po prostu podzielić teraz na 36. Bank doliczy jeszcze koszty odsetkowe. Niemniej ostatecznie i tak miesięcznie zapłacisz mniej.

Musisz wiedzieć, że wydłużenie okresu spłaty jest korzystne, ale tylko dla osób, które nie mają środków na bieżącą spłatę. Im dłuższy okres kredytu, tym jego koszt będzie wyższy.

Sprawdź: Czy można skonsolidować kredyt konsolidacyjny

Obniżenie raty kredytu - o ile niższa będzie Twoja rata kredytu?

Trudno oszacować, o ile niższa będzie Twoja rata kredytu. Wiele zależu od obecnych parametrów zobowiązania, tj. głównie wysokości oprocentowania, ale i całkowitej sumy pożyczki. Wydłużenie okresu spłaty może sprawić, że oszczędność wyniesie nawet kilkaset złotych miesięcznie, ale dotyczy to głównie kredytów, które opiewają na wysokie kwoty. W przypadku mniejszych zobowiązań różnica ta może nie być aż tak odczuwalna. Zawsze warto przeprowadzić dokładną kalkulację, aby mieć pewność, czy zmiana warunków kredytowania jest w ogóle opłacalna.

Dowiedz się więcej: Kredyt gotówkowy dla obcokrajowców

Obniżenie raty kredytu - czy to się opłaca?

Najpierw musisz zadać sobie pytanie, dlaczego chcesz obniżyć ratę kredytu. Jeśli nie masz ku temu większych powodów, to po pierwsze bank się może na to nie zgodzić, a po drugie - możesz na tym stracić. Jak to możliwe? Prawdopodobnie jedyna opcja, z której będziesz mógł skorzystać, to wydłużenie okresu kredytowania. W praktyce oznacza to, że kredytu będziesz spłacał dłużej, a jego całkowity koszt wzrośnie. Jeśli zatem nie musisz, to nie warto tego robić.

Sytuacja prezentuje się zupełnie inaczej, gdy brakuje Ci środków na spłatę bieżących zobowiązań i obawiasz się, że w przyszłości możesz mieć problemu z ich regulowaniem w wyznaczonym czasie. Wówczas nie warto ryzykować. Z negatywną historią kredytową wiąże się sporo konsekwencji. Poinformuj bank o swoich problemach i postaraj się o obniżenie raty kredytu. Będzie to dla Ciebie duże odciążenie także psychiczne. Zyskasz jednocześnie pewność, że nie trafisz do bazy dłużników. A jak zapewne się domyślasz, wiąże się to z dużymi trudnościami przy próbie uzyskania kredytu w przyszłości.

Obniżenie raty kredytu może być zatem dla Ciebie opłacalne, ale wcale nie musi. Miej to na względzie przy podejmowaniu decyzji.

Komentarze

Powiązane artykuły

Co może zająć komornik i jak wygląda zajęcie komornicze na koncie?

Czym jest zajęcie komornicze? Co może zająć komornik i jak wygląda zajęcie komornicze na koncie?

...polega? Sprawdź, czy mając zajęcie komornicze możesz liczyć na kredyt konsolidacyjny, który ułatwi Ci spłatę zaległych zobowiązań finansowych...

...kredyt? Niestety nie. W takiej sytuacji bank nie udzieli kredytu konsolidacyjnego, ponieważ jest już na to zbyt późno. Osoba z postępowaniem...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Problemy finansowe – jak sobie poradzić i gdzie szukać pomocy?

Problemy finansowe – jak sobie poradzić i gdzie szukać pomocy?

...przez które mnóstwo ludzi straciło pracę, a wiele firm zanotowało spore straty. Z pewnością znajdzie się też grono osób, które wpadły w spiralę zadłużenia na własne życzenie, np. biorąc kredyt gotówkowy i chwilówkę, jednocześnie mając do spłacenia jeszcze kredyt hipoteczny. Przeanalizuj, co zaważyło w Twoim przypadku i doprowadziło Cię do miejsca, w którym właśnie jesteś, by nie popełnić...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Przeniesienie kredytu konsolidacyjnego do innego banku - kiedy warto zdecydować się na przeniesienie kredytu konsolidacyjnego?

Przeniesienie kredytu konsolidacyjnego do innego banku - kiedy warto zdecydować się na przeniesienie kredytu konsolidacyjnego?

...na celu zmianę warunków kredytowania. A czy da się przenieść kredyt konsolidacyjny? Sprawdźmy to! Znalazłeś się tutaj, bo zapewne zastanawiasz...

...ułatwić sobie jego spłatę. Od strony technicznej przeniesienie kredytu konsolidacyjnego do innego banku polega na wcześniejszej spłacie zobowiązania w...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Czy konsolidacja kredytów jest opłacalna - ile kosztuje, kto może z niej skorzystać?

Czy konsolidacja kredytów jest opłacalna - ile kosztuje, kto może z niej skorzystać?

...trochę czasu na wyszukanie możliwie jak najlepszej oferty, żeby kredyt konsolidacyjny rzeczywiście stał się rozwiązaniem opłacalnym. W bogatej...

...spłacasz już kredyt gotówkowy i kredyt samochodowy. W ramach kredytu konsolidacyjnego nie musisz łączyć wszystkich zobowiązań, jakie spłacasz...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Restrukturyzacja kredytu - co warto o niej wiedzieć?

Restrukturyzacja kredytu - co warto o niej wiedzieć?

...wniosku. Bank proponuje dwie możliwości restrukturyzacji: kredyt konsolidacyjny lub okresowe zawieszenie spłaty. Masz problemy ze spłatą kredytu...

...przelew Pekao Restrukturyzacja kredytu nie zawsze sprowadza się do kredytu konsolidacyjnego, choć jego nie wyklucza. Kredyt konsolidacyjny to połączenie...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Kredyt konsolidacyjny bez zaświadczeń o zarobkach - czy to możliwe?

Kredyt konsolidacyjny bez zaświadczeń o zarobkach - czy to możliwe?

...na karcie kredytowej czy chwilówka online. Czy można uzyskać kredyt konsolidacyjny bez zaświadczeń o zarobkach? Konsolidacja zobowiązań to nic...

...np. RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania kredytu konsolidacyjnego. Warto też dokładnie przeczytać umowę – to pozwoli uniknąć...

Zobacz więcej
9 min. czytania