Kredyty gotówkowe 4 min. czytania

Czy można wnioskować o wakacje kredytowe spłacając kredyt gotówkowy na cele mieszkaniowe?

Zaktualizowano: 2022-08-22 09:15
Opublikowano: 2022-08-22 08:21
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 1
Wakacje kredytowe a kredyt gotówkowy na cele mieszkaniowe

Wakacje kredytowe a kredyt gotówkowy, czy te pojęcia mają ze sobą cokolwiek wspólnego? Spłata kredytu gotówkowego udzielonego na realizację mieszkaniowych celów może być tak samo trudna, jak spłata kredytu hipotecznego. Czy w takim razie w ramach rządowych wakacji można odroczyć również spłatę takiego zobowiązania? Sprawdźmy.

Wraz z początkiem sierpnia ruszyły wakacje kredytowe. Do kiedy można złożyć wniosek o finansową pomoc? Można to zrobić w każdym miesiącu trwania programu. Spłata zostanie zawieszona z dniem wpłynięcia wniosku.

Rządowe wakacje kredytowe obowiązywały już w naszym kraju nieco wcześniej, w związku z pandemią Covid-19. Aktualnie udzielane są jednak na zupełnie innych warunkach. 

Czy mając kredyt gotówkowy, można skorzystać z rządowych wakacji kredytowych?

Nowe wakacje kredytowe a kredyt gotówkowy – to zagadnienie interesuje wszystkich kredytobiorców, którym doskwierają coraz to wyższe raty kredytów gotówkowych.

Czy rządowa pomoc w postaci wakacji kredytowych 2022 dotyczy również kredytu gotówkowego? Niestety nie. Wsparcie finansowe zaproponowane przez rząd przeznaczone jest jedynie dla kredytobiorców, którzy wzięli kredyt z zabezpieczeniem hipotecznym.  

Wakacje kredytowe a kredyt gotówkowy wykorzystany na cele mieszkaniowe

A jak wygląda temat ustawowych wakacji kredytowych 2022 i kredytu gotówkowego zaciągniętego na realizację celów mieszkaniowych? Niestety nawet w takim przypadku, skorzystanie z opcji odroczenia rat nie będzie możliwe. Z wakacji mogą jednak skorzystać ci, którzy zaciągnęli pożyczkę hipoteczną na realizację własnych potrzeb mieszkaniowych. 


Czy bank może odmówić udzielenia wakacji kredytowych?


Kto może skorzystać z rządowych wakacji kredytowych? Warunki

W takim razie komu należą się wakacje kredytowe? Tak naprawdę każdemu, kto stwierdzi, że ma problem z regularną spłatą zobowiązania. Warto przy tym zaznaczyć, że wnioskujący nie musi w żaden sposób dokumentować swoich problemów finansowych, ani też wysokości osiąganych dochodów.

Dla kogo wakacje kredytowe? Kredyt, który zostanie objęty programem, musi jedynie spełnić poniższe warunki:

  • zostać zaciągnięty przed 1 lipca 2022 roku,
  • być udzielony w złotówkach,
  • spełniać cele mieszkaniowe kredytobiorcy.

Ile razy można skorzystać z wakacji kredytowych w bankach?


Kto nie może skorzystać z rządowych wakacji kredytowych 2022 i 2023?

Zasady wakacji kredytowych mówią jasno, że te są powszechne i dostępne niemal dla każdego. W takim razie kto nie może z nich skorzystać? Z pewnością będą to kredytobiorcy, którzy zaciągnęli swoje zobowiązanie w obcej walucie, np. w euro lub we frankach szwajcarskich.

Dodatkowo z wakacji kredytowych nie skorzystają ci, którzy spłacają pożyczki gotówkowe.

Jak poradzić sobie ze spłatą kredytu gotówkowego?

Spłata kredytu gotówkowego w 2022 roku to duże wyzwanie. Zmienne stopy procentowe i rosnące raty kredytu sprawiają, że terminowe regulowanie zobowiązania zaczyna stanowić poważny problem.

Jak można poradzić sobie ze spłatą zobowiązania? Chociaż skorzystanie z rządowych wakacji kredytowych nie jest możliwe, to jednak kredytobiorcy mogą pomyśleć o innym rozwiązaniu.

Bankowe wakacje kredytowe a kredyt gotówkowy

Bankowe wakacje kredytowe to przerwa w spłacie zobowiązania gwarantowana przez bank, który udzielił Ci zobowiązania. W wielu przypadkach kredytodawcy umożliwiają odroczenie jednej lub dwóch rat rocznie, aby nieco ulżyć swoim dotychczasowym klientom i przyciągnąć nowych.

Zanim więc złożysz wniosek o udzielenie kredytu, sprawdź, czy Twój bank oferuje wakacje oraz na jakich zasadach będą one udzielane.

Refinansowanie kredytu gotówkowego

Refinansowanie kredytu pozwala przenieść zobowiązanie do innego banku, który zaproponuje Ci korzystniejszą ofertę np. z niższym oprocentowaniem. Dzięki temu możesz wydłużyć termin spłaty lub też obniżyć ratę pożyczki.

Wydłużenie okresu spłaty a kredyt gotówkowy

Niektórzy kredytodawcy nie posiadają w swoich ofertach wakacji kredytowych, ale za to podchodzą elastycznie do potrzeb swoich klientów. To sprawia, że mogą np. na Twój wniosek wydłużyć okres spłaty kredytu, co z kolei sprawi, że wysokość rat zmaleje.

Musisz jednak liczyć się z tym, że całkowite koszty zobowiązania w takiej sytuacji znacząco wzrosną.

Konsolidacja kredytów

Konsolidacja to dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy oprócz kredytu gotówkowego, masz jeszcze kilka innych zobowiązań. Połączenie ich w jeden, duży kredyt pozwoli Ci otrzymać niższą ratę, która będzie stanowiła mniejsze obciążenie dla domowego budżetu.


Nie przegap:

Czy w trakcie wakacji kredytowych zostanie uruchomiona transza kredytu?

Czy warto nadpłacić kredyt hipoteczny w trakcie wakacji kredytowych?

Komentarze

Powiązane artykuły

Jak wziąć kredyt na pompę ciepła? Gdzie złożyć wniosek?
26.09.2022

Jak wziąć kredyt na pompę ciepła? Gdzie złożyć wniosek?

...się, jak zapłacić za ogrzewanie – niektórzy wybierają kredyt gotówkowy, inni chcą skorzystać z rządowych dopłat. Alternatywnym...

...inwestycja w odnawialne źródła energii może być sfinansowana z kredytu gotówkowego, czyli zobowiązania, które można przeznaczyć na dowolny cel...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Czym jest i ile wynosi prowizja za udzielenie kredytu bankowego?
14.09.2022

Czym jest i ile wynosi prowizja za udzielenie kredytu bankowego?

...w tym przypadku wyższa, z uwagi na odmienny charakter, jaki ma kredyt gotówkowy. Prowizja może się wahać od 0% do 15% i zależeć będzie od...

...ustawy o kredycie konsumenckim, banki przyjęły, że za udzielony kredyt hipoteczny, prowizja będzie wynosiła najczęściej od 0% do 3% od wysokości...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Pensja na już ING
01.09.2022

Na czym polega oferta Pensja na już w ING Banku Śląskim?

...wystarczy, że złożysz wniosek w aplikacji ING online lub poprzez bankowość internetową. Jak działa limit zadłużenia w koncie ING? Sposób działania zbliżony jest do popularnej chwilówki, która ma załatać chwilową dziurę w domowym budżecie. Środki przyznawane są jednorazowo, dlatego nie należy mylić ich np. z kredytem odnawialnym. Bank ING doskonale rozumie potrzeby...

Zobacz więcej
5 min. czytania
Czy można przesunąć termin spłaty raty kredytu?
Porady
17.08.2022

Czy można przesunąć termin spłaty raty kredytu?

...gospodarczy, który dotknął nasz kraj, sprawia, że wielu Polaków ma poważne problemy finansowe i trudności w spłacie zaciągniętych zobowiązań, takich jak kredyt hipoteczny. Produkty w sklepach są coraz droższe, inflacja bije rekordy, a rosnące raty drenują portfele. W takiej sytuacji wiele osób myśli o przesunięciu terminu spłaty...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Czy można zmienić współkredytobiorcę? Jak to zrobić?
03.08.2022

Czy można zmienić współkredytobiorcę? Jak to zrobić?

...okazuje się jednak, że zarówno kredyt długoterminowy, jak i kredyt gotówkowy można, po spełnieniu określonych warunków, przepisać na inną...

...pozytywnej decyzji kredytowej. Osoby zaciągające wspólnie kredyt hipoteczny rzadko zastanawiają się, co stanie się z zobowiązaniem, gdy...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Na czym polega kredyt na leczenie?
01.08.2022

Na czym polega kredyt na leczenie i kiedy warto się na niego zdecydować?

...lub dermatologa na NFZ trzeba umawiać co najmniej rok wcześniej. Nie każdy pacjent może pozwolić sobie na leczenie prywatne – w takiej sytuacji czasem jedyną szansą okazuje się kredyt gotówkowy. Banki współpracujące z niektórymi podmiotami medycznymi, np. prywatnymi gabinetami stomatologicznymi, mają w swojej ofercie kredyt na usługi medyczne. Nie jest to jednak...

Zobacz więcej
8 min. czytania