Kredyty gotówkowe 4 min. czytania

Czy można wnioskować o wakacje kredytowe spłacając kredyt gotówkowy na cele mieszkaniowe?

Zaktualizowano: 2022-08-22 09:15
Opublikowano: 2022-08-22 08:21
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 1
Wakacje kredytowe a kredyt gotówkowy na cele mieszkaniowe

Wakacje kredytowe a kredyt gotówkowy, czy te pojęcia mają ze sobą cokolwiek wspólnego? Spłata kredytu gotówkowego udzielonego na realizację mieszkaniowych celów może być tak samo trudna, jak spłata kredytu hipotecznego. Czy w takim razie w ramach rządowych wakacji można odroczyć również spłatę takiego zobowiązania? Sprawdźmy.

Wraz z początkiem sierpnia ruszyły wakacje kredytowe. Do kiedy można złożyć wniosek o finansową pomoc? Można to zrobić w każdym miesiącu trwania programu. Spłata zostanie zawieszona z dniem wpłynięcia wniosku.

Rządowe wakacje kredytowe obowiązywały już w naszym kraju nieco wcześniej, w związku z pandemią Covid-19. Aktualnie udzielane są jednak na zupełnie innych warunkach. 

Czy mając kredyt gotówkowy, można skorzystać z rządowych wakacji kredytowych?

Nowe wakacje kredytowe a kredyt gotówkowy – to zagadnienie interesuje wszystkich kredytobiorców, którym doskwierają coraz to wyższe raty kredytów gotówkowych.

Czy rządowa pomoc w postaci wakacji kredytowych 2022 dotyczy również kredytu gotówkowego? Niestety nie. Wsparcie finansowe zaproponowane przez rząd przeznaczone jest jedynie dla kredytobiorców, którzy wzięli kredyt z zabezpieczeniem hipotecznym.  

Wakacje kredytowe a kredyt gotówkowy wykorzystany na cele mieszkaniowe

A jak wygląda temat ustawowych wakacji kredytowych 2022 i kredytu gotówkowego zaciągniętego na realizację celów mieszkaniowych? Niestety nawet w takim przypadku, skorzystanie z opcji odroczenia rat nie będzie możliwe. Z wakacji mogą jednak skorzystać ci, którzy zaciągnęli pożyczkę hipoteczną na realizację własnych potrzeb mieszkaniowych. 


Czy bank może odmówić udzielenia wakacji kredytowych?


Kto może skorzystać z rządowych wakacji kredytowych? Warunki

W takim razie komu należą się wakacje kredytowe? Tak naprawdę każdemu, kto stwierdzi, że ma problem z regularną spłatą zobowiązania. Warto przy tym zaznaczyć, że wnioskujący nie musi w żaden sposób dokumentować swoich problemów finansowych, ani też wysokości osiąganych dochodów.

Dla kogo wakacje kredytowe? Kredyt, który zostanie objęty programem, musi jedynie spełnić poniższe warunki:

  • zostać zaciągnięty przed 1 lipca 2022 roku,
  • być udzielony w złotówkach,
  • spełniać cele mieszkaniowe kredytobiorcy.

Ile razy można skorzystać z wakacji kredytowych w bankach?


Kto nie może skorzystać z rządowych wakacji kredytowych 2022 i 2023?

Zasady wakacji kredytowych mówią jasno, że te są powszechne i dostępne niemal dla każdego. W takim razie kto nie może z nich skorzystać? Z pewnością będą to kredytobiorcy, którzy zaciągnęli swoje zobowiązanie w obcej walucie, np. w euro lub we frankach szwajcarskich.

Dodatkowo z wakacji kredytowych nie skorzystają ci, którzy spłacają pożyczki gotówkowe.

Jak poradzić sobie ze spłatą kredytu gotówkowego?

Spłata kredytu gotówkowego w 2022 roku to duże wyzwanie. Zmienne stopy procentowe i rosnące raty kredytu sprawiają, że terminowe regulowanie zobowiązania zaczyna stanowić poważny problem.

Jak można poradzić sobie ze spłatą zobowiązania? Chociaż skorzystanie z rządowych wakacji kredytowych nie jest możliwe, to jednak kredytobiorcy mogą pomyśleć o innym rozwiązaniu.

Bankowe wakacje kredytowe a kredyt gotówkowy

Bankowe wakacje kredytowe to przerwa w spłacie zobowiązania gwarantowana przez bank, który udzielił Ci zobowiązania. W wielu przypadkach kredytodawcy umożliwiają odroczenie jednej lub dwóch rat rocznie, aby nieco ulżyć swoim dotychczasowym klientom i przyciągnąć nowych.

Zanim więc złożysz wniosek o udzielenie kredytu, sprawdź, czy Twój bank oferuje wakacje oraz na jakich zasadach będą one udzielane.

Refinansowanie kredytu gotówkowego

Refinansowanie kredytu pozwala przenieść zobowiązanie do innego banku, który zaproponuje Ci korzystniejszą ofertę np. z niższym oprocentowaniem. Dzięki temu możesz wydłużyć termin spłaty lub też obniżyć ratę pożyczki.

Wydłużenie okresu spłaty a kredyt gotówkowy

Niektórzy kredytodawcy nie posiadają w swoich ofertach wakacji kredytowych, ale za to podchodzą elastycznie do potrzeb swoich klientów. To sprawia, że mogą np. na Twój wniosek wydłużyć okres spłaty kredytu, co z kolei sprawi, że wysokość rat zmaleje.

Musisz jednak liczyć się z tym, że całkowite koszty zobowiązania w takiej sytuacji znacząco wzrosną.

Konsolidacja kredytów

Konsolidacja to dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy oprócz kredytu gotówkowego, masz jeszcze kilka innych zobowiązań. Połączenie ich w jeden, duży kredyt pozwoli Ci otrzymać niższą ratę, która będzie stanowiła mniejsze obciążenie dla domowego budżetu.


Nie przegap:

Czy w trakcie wakacji kredytowych zostanie uruchomiona transza kredytu?

Czy warto nadpłacić kredyt hipoteczny w trakcie wakacji kredytowych?

Komentarze

Powiązane artykuły

Na czym polega wcześniejsza spłata kredytu?
27.03.2023

Na czym polega wcześniejsza spłata kredytu? Ile można zaoszczędzić spłacając wcześniej kredyt?

...spłata jest możliwa bez względu na to, czy masz kredyt gotówkowy, czy kredyt hipoteczny. Wcześniej warto jednak skontaktować...

...którzy jeszcze kilka lat temu zaciągnęli kredyt hipoteczny, mogą mieć obecnie problem ze spłatą zobowiązań. Dotyczy to...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Kredyt konsolidacyjny czy gotówkowy?

Kredyt konsolidacyjny czy gotówkowy? Czym się różnią i co wybrać?

...lepszy drugi kredyt gotówkowy czy konsolidacja zobowiązań z dodatkową kwotą do wykorzystania?...

...cel. Co najlepiej zrobić? Możemy skorzystać z: Czy mogę wziąć kredyt konsolidacyjny na kwotę wyższą niż moje niespłacone zobowiązania? Okazuje...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Czy banki oferują kredyty gotówkowe bez BIK?
20.03.2023

Czy banki oferują kredyty gotówkowe bez BIK?

...cię szybki kredyt gotówkowy bez BIK-u? Określanie produktów bankowych w ten sposób jest...

...bIG-ów, powodują, że bank z miejsca powinien odmówić udzielenia kredytu gotówkowego. Jeśli więc podejrzewasz, że z uwagi na swoje długi masz...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Kredyt gotówkowy w PKO Banku Polskim. Warunki, opinie
16.03.2023

Kredyt gotówkowy w PKO Banku Polskim. Warunki, opinie

...pKO BP? W procesie weryfikacyjnym wymagane są m.in.: Czy kredyt gotówkowy w PKO Banku Polskim można uzyskać wyłącznie na dowód? Z...

...się, jakie warunki oferuje obecnie PKO Bank Polski przy zaciąganiu kredytu gotówkowego? PKO BP ma rozbudowaną ofertę kredytów skierowanych do klientów...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Kredyt gotówkowy z najniższą krajową. Gdzie i ile można pożyczyć?
13.03.2023

Kredyt gotówkowy z najniższą krajową. Gdzie i ile można pożyczyć?

...gotówkowy sięgają tysiące Polaków, którzy chcą w ten sposób...

...czy kupić na raty nowy samochód z salonu. Podobnie w przypadku kredytów gotówkowych na bardzo wysokie kwoty. Przy tego typu zobowiązaniach banki...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Kredyt gotówkowy bez zaświadczeń o zarobkach
09.03.2023

Który bank udzieli kredytu gotówkowego bez zaświadczenia o zarobkach?

...przy wnioskowaniu o kredyt. Dlatego właśnie coraz częściej kredyt gotówkowy na niewielką kwotę można wziąć praktycznie od ręki, bez...

...czym więc różni się kredyt na dowód od zwykłego kredytu gotówkowego? Kredyty bez zaświadczeń nie angażują w proces wnioskowania...

Zobacz więcej
14 min. czytania