× Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności

Czym jest scoring bankowy i jaki masz na niego wpływ?

Opublikowano: 03.06.2020 14:41
Średnia ocena: 5,50/6 Głosów: 8

Scoring bankowy ma kluczowe znaczenie w momencie ubiegania się o zobowiązanie. Bank jest w stanie szybko obliczyć twój scoring, zadając podstawowe pytania, związane z informacjami, które będą miały wpływ na ogólną ocenę twojej wiarygodności.

Szukając odpowiedniego zadłużenia, z pewnością trafiłeś na pojęcie jakim jest scoring bankowy. Z pewnością masz świadomość, że bank oferując swoim klientom, różnego rodzaju kredyty, musi zabezpieczyć się przed tym, by swoje usługi kierować do wiarygodnych klientów. Kto może skutecznie starać się o wybrany kredyt? Co będzie miało wpływ na scoring bankowy?

W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące scoringu, dowiesz się, czym jest, na jakiej podstawie jest weryfikowany, a także jaki ma wpływ podczas ubiegania się o kredyt, którego potrzebujesz. To świetny poradnik, dla wszystkich kredytobiorców, którym zależy na świadomych wyborach finansowych. Znajdź kilka minut i przekonaj się, czy możesz w realny sposób wpłynąć na swój scoring bankowy i przyczynić się do tego, że łatwiej otrzymasz zgodę kredytową.

Scoring bankowy - co oznacza?

Scoring bankowy, zgodnie z definicją jest metodą oceny osoby fizycznej lub przedsiębiorstwa, ubiegającego się o kredyt bankowy. Scoring bankowy przedstawiany jest z pomocą punktacji, a im wyższy wynik, tym korzystniejsza sytuacja przyszłego kredytobiorcy. Scoring kredytowy wykorzystywany jest w celu weryfikacji wiarygodności klienta banku i ma za zadanie porównanie jego profilu z innymi klientami, którzy otrzymali kredyt i bez trudu wywiązują się z warunków umowy, czyli m.in. spłacają swoje zadłużenie zgodnie z wyznaczonym harmonogramem.

Scoring bankowy pozwala realnie obniżyć ryzyko kredytowe, jakiego podejmuje się bank, oferując swoje usługi.

Planujesz ubiegać się o kredyt hipoteczny? Twój scoring będzie miał ogromne znaczenie i z pewnością wpłynie na to, jaką decyzję otrzymasz z banku. Warto zatem przyjrzeć się bliżej idei scoringu i dowiedzieć, co konkretnie ma wpływ na to, jaką ocenę scoringową uzyskasz.

Co bank bierze pod uwagę, obliczając punktowo twój scoring bankowy?

 • Zawód;

 • Wykształcenie;

 • Status mieszkaniowy;

 • Miasto oraz dzielnicę, w której zamieszkuje kredytobiorca;

 • Okres zamieszkania pod obecnym adresem;

 • Wysokość miesięcznych dochodów;

 • Posiadanie telefonu;

 • Wiek i stan cywilny;

 • Liczbę osób pozostającą na utrzymaniu kredytobiorcy;

 • Posiadane rachunki bankowe oraz posiadane karty płatnicze;

 • Referencje bankowe;

 • Posiadanie ubezpieczenia na życie;

 • Posiadanie programów oszczędnościowych;

 • Posiadanie samochodu;

 • Okres zatrudnienia w tym samym przedsiębiorstwie;

 • Okres zatrudnienia na obecnym stanowisku;

 • Okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy;

Co scoring bankowy mówi na twój temat?

Scoring bankowy ma kluczowe znaczenie w momencie ubiegania się o zobowiązanie. Bank jest w stanie szybko obliczyć twój scoring, zadając podstawowe pytania, związane z informacjami, które będą miały wpływ na ogólną ocenę twojej wiarygodności. Chcesz dowiedzieć się, jak wygląda proces ubiegania się o o kredyt gotówkowy? Na naszej stronie znajdziesz symulację procesu wnioskowania o kredyt np. w Alior Banku.

Co scoring bankowy mówi o tobie? Chcesz wiedzieć, co kryje się za punktową oceną twojej wiarygodności, jako kredytobiorcy? Scoring pozwala określić:

 • Czy jesteś osobą wiarygodną, która posiada zdolność kredytową i możliwości, by spłacić zadłużenie wraz ze wszystkimi opłatami pozaodsetkowymi;

 • Czy w najbliższej przyszłości twoja sytuacja finansowa będzie na tyle stabilna, że spłata kredytu nie będzie stanowiła problemu;

 • Czy bank udzielając ci zgody na kredyt, nie musi dodatkowo zabezpieczyć zadłużenia;

 • Czy twoja sytuacja materialna i zawodowa jest stabilna;

 • Czy często korzystasz z usług finansowych i jak przebiega ich spłata;

Bank niezależnie od tego, o jaki kredyt wnioskujesz, będzie zainteresowany dokładnym określeniem twojej zdolności kredytowej oraz historii kredytowej. Scoring bankowy jest w tym bardzo pomocny i pozwala znacznie ograniczyć wydawanie ryzykownych decyzji związanych z pożyczkami dostępnymi w bankach.

Jakie są korzyści z posiadania wysokiego scoringu bankowego?

Zastanawiasz się, jakie korzyści płyną z posiadania wysokiej oceny scoringowej? Czy faktycznie warto zadbać o to, by ocena twojego profilu wypadła korzystniej? Okazuje się, że owszem, poświęcając czas na zbudowanie wysokiego scoringu bankowego, zagwarantujesz sobie:

 • Pewność, że bank będzie skłonny udzielić ci zadłużenia, w szczególności w przypadku kredytu o wysokiej kwocie i długim okresie spłaty, np. w przypadku kredytu na kupno domu lub mieszkania;

 • Zminimalizowanie formalności i szybszą decyzję banku o przyznaniu ci kredytu, co wiąże się także z możliwością szybszego podpisania umowy i wypłacenia pieniędzy;

 • Korzystniejsze warunki umowy, które najczęściej dostosowywane są do indywidualnych możliwości każdego klienta;

 • Może mieć wpływ także na oferty szybkich pożyczek dostępne w parabankach;

 • Możliwość skorzystania z usług abonamentowych lub zakupów na raty;

Twój scoring bankowy będzie dużo korzystniejszy, jeśli będziesz pracować na podstawie umowy o pracę, najlepiej na czas nieokreślony. Twoja historia kredytowa wykaże, że wcześniej udało ci się bez problemu uregulować zadłużenie, jednocześnie gwarantując, że nie korzystasz z usług finansowych zbyt często, narażając swój domowy budżet. Zadbaj przede wszystkim o to, by twoja sytuacja finansowa była stabilna, zrezygnuj z limitu na koncie, czy z karty kredytowej. Drobnymi krokami uda ci się spowodować, że ocena twojej wiarygodności będzie korzystniejsza.

Co ma wpływ na obniżenie scoringu bankowego?

Już wiesz, że scoring bankowy ma ogromny wpływ na to, czy twój wniosek o kredyt zostanie odrzucony, czy przyjęty pozytywnie. Warto jednak pamiętać także o wszystkich warunkach, które mają niekorzystny wpływ na twoją ocenę. Znając je, będziesz wiedzieć czego się wystrzegać i co dokładnie możesz zmienić, by twój scoring bankowy osiągał wyższe wartości.

Co negatywnie wpływa na scoring bankowy?

 • Nieterminowe opłaty abonamentowe np. za telefon komórkowy;

 • Nieterminowe spłacanie kredytów i pożyczek;

 • Opóźnienia lub zaległości w spłacie rat np. za sprzęt domowy;

 • Duża aktywność kredytowa i korzystanie z wielu usług finansowych w krótkim czasie;

 • Odnotowane odmowy banków i instytucji finansowych w związku z wnioskowaniem o zadłużenia;

 • Przekraczanie limitu kredytowego na dostępnych kartach kredytowych;

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

Podatek od spadku. Grupy podatkowe i opodatkowanie darowizny
Poradniki 02.12.2020

Podatek od spadku. Grupy podatkowe i opodatkowanie darowizny

Podatek od spadku i darowizny? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat, by móc uniknąć niepotrzebnych kosztów. Przekonaj się, w jakiej sytuacji zostaniesz zwolniony z podatku od spadku i jakie znaczenie ma pod tym względem grupa...

Zobacz więcej
KRD - Krajowy Rejestr Długów. Jak sprawdzić czy jestem w KRD za darmo?
Poradniki 25.11.2020

KRD - Krajowy Rejestr Długów. Jak sprawdzić czy jestem w KRD za darmo?

KRD przyjmuje, przechowuje i udostępnia dane na temat firm oraz konsumentów, związane z zadłużeniami. W KRD znajdują się zatem informacje na temat dłużników i co ważniejsze, baza danych gromadzi tylko negatywne dane. 

Zobacz więcej
Odrzucenie spadku - najważniejsze informacje, kto i kiedy może z niego zrezygnować, skutki, koszty
Poradniki 20.11.2020

Odrzucenie spadku - najważniejsze informacje, kto i kiedy może z niego zrezygnować, skutki, koszty

Odrzucenie spadku jest jedną z dostępnych możliwości w sytuacji, gdy zdajemy sobie sprawę z tego, że osoba zmarła pozostawiła po sobie sporo długów. Niniejszy artykuł zawiera szereg porad dotyczących tego, jak powinno wyglądać...

Zobacz więcej
Pełnomocnictwo - informacje w pigułce, przykłady, wzór, koszty, rodzaje
Poradniki 19.11.2020

Pełnomocnictwo - informacje w pigułce, przykłady, wzór, koszty, rodzaje

Pełnomocnictwo najważniejsze informacje, przykłady, wzór. Kto jest mocodawcą? Kto może zostac pełnomocnikiem? Jakie korzyści wiążą się z pełnomocnictwem? Jakie wymagania trzeba spełniać aby zostać pełnomocnikiem i czy można...

Zobacz więcej
Progi podatkowe: pigułka wiedzy, którą musisz przyswoić. Dowiedz się, jak wygląda skala podatkowa w Polsce.
Poradniki 13.11.2020

Progi podatkowe: pigułka wiedzy, którą musisz przyswoić. Dowiedz się, jak wygląda skala podatkowa w Polsce.

Najważniejsze informacje o progach podatkowych w Polsce. Jaka jest skala podatkowa? Kiedy warto rozliczać się z małżonkiem? Kiedy następuje przejście z pierwszego progu podatkowego na drugi?

Zobacz więcej
Umowa kupna – sprzedaży samochodu. O czym warto pamiętać konstruując odpowiedni dokument?
Poradniki 12.11.2020

Umowa kupna – sprzedaży samochodu. O czym warto pamiętać konstruując odpowiedni dokument?

Umowa kupna - sprzedaży samochodu najważniejsze punkty. Dlaczego umowa jest taka ważna? Co powinno się w niej znaleźć i na co zwracać szczególną uwagę? Co sprawdzić przed kupnem samochodu.

Zobacz więcej