Czym jest scoring bankowy i jaki masz na niego wpływ?

Zaktualizowano: 2021-01-15 10:43
Opublikowano: 2020-06-03 14:41
Średnia ocena: 5,85/6 Głosów: 26

Scoring bankowy ma kluczowe znaczenie w momencie ubiegania się o zobowiązanie. Bank jest w stanie szybko obliczyć twój scoring, zadając podstawowe pytania, związane z informacjami, które będą miały wpływ na ogólną ocenę twojej wiarygodności.

Szukając odpowiedniego zadłużenia, z pewnością trafiłeś na pojęcie jakim jest scoring bankowy. Z pewnością masz świadomość, że bank oferując swoim klientom, różnego rodzaju kredyty, musi zabezpieczyć się przed tym, by swoje usługi kierować do wiarygodnych klientów. Kto może skutecznie starać się o wybrany kredyt? Co będzie miało wpływ na scoring bankowy?

W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące scoringu, dowiesz się, czym jest, na jakiej podstawie jest weryfikowany, a także jaki ma wpływ podczas ubiegania się o kredyt, którego potrzebujesz. To świetny poradnik, dla wszystkich kredytobiorców, którym zależy na świadomych wyborach finansowych. Znajdź kilka minut i przekonaj się, czy możesz w realny sposób wpłynąć na swój scoring bankowy i przyczynić się do tego, że łatwiej otrzymasz zgodę kredytową.

Scoring bankowy - co oznacza?

Scoring bankowy, zgodnie z definicją jest metodą oceny osoby fizycznej lub przedsiębiorstwa, ubiegającego się o kredyt bankowy. Scoring bankowy przedstawiany jest z pomocą punktacji, a im wyższy wynik, tym korzystniejsza sytuacja przyszłego kredytobiorcy. Scoring kredytowy wykorzystywany jest w celu weryfikacji wiarygodności klienta banku i ma za zadanie porównanie jego profilu z innymi klientami, którzy otrzymali kredyt i bez trudu wywiązują się z warunków umowy, czyli m.in. spłacają swoje zadłużenie zgodnie z wyznaczonym harmonogramem.

Scoring bankowy pozwala realnie obniżyć ryzyko kredytowe, jakiego podejmuje się bank, oferując swoje usługi.

Planujesz ubiegać się o kredyt hipoteczny? Twój scoring będzie miał ogromne znaczenie i z pewnością wpłynie na to, jaką decyzję otrzymasz z banku. Warto zatem przyjrzeć się bliżej idei scoringu i dowiedzieć, co konkretnie ma wpływ na to, jaką ocenę scoringową uzyskasz.

Co bank bierze pod uwagę, obliczając punktowo twój scoring bankowy?

 • Zawód;

 • Wykształcenie;

 • Status mieszkaniowy;

 • Miasto oraz dzielnicę, w której zamieszkuje kredytobiorca;

 • Okres zamieszkania pod obecnym adresem;

 • Wysokość miesięcznych dochodów;

 • Posiadanie telefonu;

 • Wiek i stan cywilny;

 • Liczbę osób pozostającą na utrzymaniu kredytobiorcy;

 • Posiadane rachunki bankowe oraz posiadane karty płatnicze;

 • Referencje bankowe;

 • Posiadanie ubezpieczenia na życie;

 • Posiadanie programów oszczędnościowych;

 • Posiadanie samochodu;

 • Okres zatrudnienia w tym samym przedsiębiorstwie;

 • Okres zatrudnienia na obecnym stanowisku;

 • Okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy;

Co scoring bankowy mówi na twój temat?

Scoring bankowy ma kluczowe znaczenie w momencie ubiegania się o zobowiązanie. Bank jest w stanie szybko obliczyć twój scoring, zadając podstawowe pytania, związane z informacjami, które będą miały wpływ na ogólną ocenę twojej wiarygodności. Chcesz dowiedzieć się, jak wygląda proces ubiegania się o kredyt gotówkowy? Na naszej stronie znajdziesz symulację procesu wnioskowania o kredyt np. w Alior Banku.

Co scoring bankowy mówi o tobie? Chcesz wiedzieć, co kryje się za punktową oceną twojej wiarygodności, jako kredytobiorcy? Scoring pozwala określić:

 • Czy jesteś osobą wiarygodną, która posiada zdolność kredytową i możliwości, by spłacić zadłużenie wraz ze wszystkimi opłatami pozaodsetkowymi;

 • Czy w najbliższej przyszłości twoja sytuacja finansowa będzie na tyle stabilna, że spłata kredytu nie będzie stanowiła problemu;

 • Czy bank udzielając ci zgody na kredyt, nie musi dodatkowo zabezpieczyć zadłużenia;

 • Czy twoja sytuacja materialna i zawodowa jest stabilna;

 • Czy często korzystasz z usług finansowych i jak przebiega ich spłata;

Bank niezależnie od tego, o jaki kredyt wnioskujesz, będzie zainteresowany dokładnym określeniem twojej zdolności kredytowej oraz historii kredytowej. Scoring bankowy jest w tym bardzo pomocny i pozwala znacznie ograniczyć wydawanie ryzykownych decyzji związanych z pożyczkami dostępnymi w bankach.

Jakie są korzyści z posiadania wysokiego scoringu bankowego?

Zastanawiasz się, jakie korzyści płyną z posiadania wysokiej oceny scoringowej? Czy faktycznie warto zadbać o to, by ocena twojego profilu wypadła korzystniej? Okazuje się, że owszem, poświęcając czas na zbudowanie wysokiego scoringu bankowego, zagwarantujesz sobie:

 • Pewność, że bank będzie skłonny udzielić ci zadłużenia, w szczególności w przypadku kredytu o wysokiej kwocie i długim okresie spłaty, np. w przypadku kredytu na kupno domu lub mieszkania;

 • Zminimalizowanie formalności i szybszą decyzję banku o przyznaniu ci kredytu, co wiąże się także z możliwością szybszego podpisania umowy i wypłacenia pieniędzy;

 • Korzystniejsze warunki umowy, które najczęściej dostosowywane są do indywidualnych możliwości każdego klienta;

 • Może mieć wpływ także na oferty szybkich pożyczek dostępne w parabankach;

 • Możliwość skorzystania z usług abonamentowych lub zakupów na raty;

Twój scoring bankowy będzie dużo korzystniejszy, jeśli będziesz pracować na podstawie umowy o pracę, najlepiej na czas nieokreślony. Twoja historia kredytowa wykaże, że wcześniej udało ci się bez problemu uregulować zadłużenie, jednocześnie gwarantując, że nie korzystasz z usług finansowych zbyt często, narażając swój domowy budżet. Zadbaj przede wszystkim o to, by twoja sytuacja finansowa była stabilna, zrezygnuj z limitu na koncie, czy z karty kredytowej. Drobnymi krokami uda ci się spowodować, że ocena twojej wiarygodności będzie korzystniejsza.

Co ma wpływ na obniżenie scoringu bankowego?

Już wiesz, że scoring bankowy ma ogromny wpływ na to, czy twój wniosek o kredyt zostanie odrzucony, czy przyjęty pozytywnie. Warto jednak pamiętać także o wszystkich warunkach, które mają niekorzystny wpływ na twoją ocenę. Znając je, będziesz wiedzieć czego się wystrzegać i co dokładnie możesz zmienić, by twój scoring bankowy osiągał wyższe wartości.

Co negatywnie wpływa na scoring bankowy?

 • Nieterminowe opłaty abonamentowe np. za telefon komórkowy;

 • Nieterminowe spłacanie kredytów i pożyczek;

 • Opóźnienia lub zaległości w spłacie rat np. za sprzęt domowy;

 • Duża aktywność kredytowa i korzystanie z wielu usług finansowych w krótkim czasie;

 • Odnotowane odmowy banków i instytucji finansowych w związku z wnioskowaniem o zadłużenia;

 • Przekraczanie limitu kredytowego na dostępnych kartach kredytowych;

Powiązane artykuły

Dofinansowanie w ramach programu czyste powietrze czy pożyczka?
Poradniki 15.09.2021

Program czyste powietrze - dofinansowanie w ramach programu czyste powietrze czy pożyczka czyste powietrze?

Program „Czyste Powietrze” pozwala na dofinansowanie inwestycji polegających na wymianie starych źródeł ogrzewania w domach jednorodzinnych na nowe, bardziej ekologiczne. Ponadto możesz otrzymać pożyczkę „Czyste Powietrze” z gwarancją w wybranych bankach, które mają zawarte porozumienie z NFOŚiGW.
Zobacz więcej
Zawieszenie spłaty a koronawirus
Poradniki 15.09.2021

Zawieszenie spłaty a koronawirus - czy wakacje kredytowe w trakcie pandemii są korzystne dla kredytobiorcy?

Wakacje kredytowe to rozwiązanie proponowane przez Związek Banków Polskich w ramach walki z negatywnymi skutkami restrykcji wprowadzonych w związku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem powodującym chorobę COVID-19. Zawieszenie spłaty a koronawirus – kto i na jakich warunkach może odroczyć spłatę kredytu? Sprawdź!
Zobacz więcej
Program 300+ - co zapewnia program dobry start?
Poradniki 14.09.2021

Program 300+ - co zapewnia program dobry start i jak dołączyć do programu 300 plus?

Program 300+, który właściwie funkcjonuje pod nazwą „Dobry Start”, zapewnia 300 zł na każdego ucznia. O pieniądze można starać się już przed rozpoczęciem roku szkolnego, dzięki czemu rzeczywiście można je wykorzystać do pokrycia przynajmniej części wydatków w ramach wyprawki szkolnej. Świadczenie 300 zł przyznawane jest jeden raz w roku, bez względu na wysokość dochodów rodziny.
Zobacz więcej
Nowy Polski Ład - jakie zmiany wprowadza? Kiedy zacznie obowiązywać?
Poradniki 13.09.2021

Nowy Polski Ład - jakie zmiany wprowadza? Kiedy zacznie obowiązywać?

Nowy Polski Ład to program zaproponowany przez PIS, który ma zmienić oblicze krajowej gospodarki. Choć dopiero jest w fazie zapowiedzi, to już wywołał niemałe poruszenie. Jakie zmiany ma wprowadzić? Poznaj założenia Nowego Polskiego Ładu. Wyższa kwota wolna od podatku, kredyty hipoteczne bez wkładu własnego. Co jeszcze przygotował PIS w ramach Nowego Ładu? Sprawdzamy!
Zobacz więcej
Zastrzeżenie kredytowe w BIK - kiedy warto je włączyć?
Poradniki 27.08.2021

Zastrzeżenie kredytowe w BIK - kiedy warto je włączyć?

Mało kto wie, że w BIK można uruchomić tzw. zastrzeżenie kredytowe blokujące możliwość zaciągania kredytów i pożyczek na nasze dane. To najprostszy i zarazem najskuteczniejszy sposób, aby ustrzec się przed wyłudzeniem na nas zobowiązania. Sprawdź, na czym polega zastrzeżenie kredytowe i czy warto z niego korzystać.
Zobacz więcej
Kredyt odnawialny - na czym polega i ile kosztuje?
Poradniki 05.08.2021

Kredyt odnawialny - na czym polega i ile kosztuje?

Kredyt odnawialny to produkt bankowy, który bywa nazywany również limitem odnawialnym lub kredytem rewolwingowym. Zasada jego działania jest nieco zbliżona do karty kredytowej, choć występują między nimi pewne różnice. Z pewnością posługiwanie się kredytem odnawialnym jest wygodne, w końcu co miesiąc mamy do dyspozycji dodatkowe środki. łatwo jednak przyzwyczaić się do wydawania pożyczonych pieniędzy, co może mieć negatywne skutki.
Zobacz więcej