Czym jest scoring bankowy i jaki masz na niego wpływ?

Zaktualizowano: 15.01.2021 10:43
Opublikowano: 03.06.2020 14:41
Średnia ocena: 5,79/6 Głosów: 19

Scoring bankowy ma kluczowe znaczenie w momencie ubiegania się o zobowiązanie. Bank jest w stanie szybko obliczyć twój scoring, zadając podstawowe pytania, związane z informacjami, które będą miały wpływ na ogólną ocenę twojej wiarygodności.

Szukając odpowiedniego zadłużenia, z pewnością trafiłeś na pojęcie jakim jest scoring bankowy. Z pewnością masz świadomość, że bank oferując swoim klientom, różnego rodzaju kredyty, musi zabezpieczyć się przed tym, by swoje usługi kierować do wiarygodnych klientów. Kto może skutecznie starać się o wybrany kredyt? Co będzie miało wpływ na scoring bankowy?

W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące scoringu, dowiesz się, czym jest, na jakiej podstawie jest weryfikowany, a także jaki ma wpływ podczas ubiegania się o kredyt, którego potrzebujesz. To świetny poradnik, dla wszystkich kredytobiorców, którym zależy na świadomych wyborach finansowych. Znajdź kilka minut i przekonaj się, czy możesz w realny sposób wpłynąć na swój scoring bankowy i przyczynić się do tego, że łatwiej otrzymasz zgodę kredytową.

Scoring bankowy - co oznacza?

Scoring bankowy, zgodnie z definicją jest metodą oceny osoby fizycznej lub przedsiębiorstwa, ubiegającego się o kredyt bankowy. Scoring bankowy przedstawiany jest z pomocą punktacji, a im wyższy wynik, tym korzystniejsza sytuacja przyszłego kredytobiorcy. Scoring kredytowy wykorzystywany jest w celu weryfikacji wiarygodności klienta banku i ma za zadanie porównanie jego profilu z innymi klientami, którzy otrzymali kredyt i bez trudu wywiązują się z warunków umowy, czyli m.in. spłacają swoje zadłużenie zgodnie z wyznaczonym harmonogramem.

Scoring bankowy pozwala realnie obniżyć ryzyko kredytowe, jakiego podejmuje się bank, oferując swoje usługi.

Planujesz ubiegać się o kredyt hipoteczny? Twój scoring będzie miał ogromne znaczenie i z pewnością wpłynie na to, jaką decyzję otrzymasz z banku. Warto zatem przyjrzeć się bliżej idei scoringu i dowiedzieć, co konkretnie ma wpływ na to, jaką ocenę scoringową uzyskasz.

Co bank bierze pod uwagę, obliczając punktowo twój scoring bankowy?

 • Zawód;

 • Wykształcenie;

 • Status mieszkaniowy;

 • Miasto oraz dzielnicę, w której zamieszkuje kredytobiorca;

 • Okres zamieszkania pod obecnym adresem;

 • Wysokość miesięcznych dochodów;

 • Posiadanie telefonu;

 • Wiek i stan cywilny;

 • Liczbę osób pozostającą na utrzymaniu kredytobiorcy;

 • Posiadane rachunki bankowe oraz posiadane karty płatnicze;

 • Referencje bankowe;

 • Posiadanie ubezpieczenia na życie;

 • Posiadanie programów oszczędnościowych;

 • Posiadanie samochodu;

 • Okres zatrudnienia w tym samym przedsiębiorstwie;

 • Okres zatrudnienia na obecnym stanowisku;

 • Okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy;

Co scoring bankowy mówi na twój temat?

Scoring bankowy ma kluczowe znaczenie w momencie ubiegania się o zobowiązanie. Bank jest w stanie szybko obliczyć twój scoring, zadając podstawowe pytania, związane z informacjami, które będą miały wpływ na ogólną ocenę twojej wiarygodności. Chcesz dowiedzieć się, jak wygląda proces ubiegania się o kredyt gotówkowy? Na naszej stronie znajdziesz symulację procesu wnioskowania o kredyt np. w Alior Banku.

Co scoring bankowy mówi o tobie? Chcesz wiedzieć, co kryje się za punktową oceną twojej wiarygodności, jako kredytobiorcy? Scoring pozwala określić:

 • Czy jesteś osobą wiarygodną, która posiada zdolność kredytową i możliwości, by spłacić zadłużenie wraz ze wszystkimi opłatami pozaodsetkowymi;

 • Czy w najbliższej przyszłości twoja sytuacja finansowa będzie na tyle stabilna, że spłata kredytu nie będzie stanowiła problemu;

 • Czy bank udzielając ci zgody na kredyt, nie musi dodatkowo zabezpieczyć zadłużenia;

 • Czy twoja sytuacja materialna i zawodowa jest stabilna;

 • Czy często korzystasz z usług finansowych i jak przebiega ich spłata;

Bank niezależnie od tego, o jaki kredyt wnioskujesz, będzie zainteresowany dokładnym określeniem twojej zdolności kredytowej oraz historii kredytowej. Scoring bankowy jest w tym bardzo pomocny i pozwala znacznie ograniczyć wydawanie ryzykownych decyzji związanych z pożyczkami dostępnymi w bankach.

Jakie są korzyści z posiadania wysokiego scoringu bankowego?

Zastanawiasz się, jakie korzyści płyną z posiadania wysokiej oceny scoringowej? Czy faktycznie warto zadbać o to, by ocena twojego profilu wypadła korzystniej? Okazuje się, że owszem, poświęcając czas na zbudowanie wysokiego scoringu bankowego, zagwarantujesz sobie:

 • Pewność, że bank będzie skłonny udzielić ci zadłużenia, w szczególności w przypadku kredytu o wysokiej kwocie i długim okresie spłaty, np. w przypadku kredytu na kupno domu lub mieszkania;

 • Zminimalizowanie formalności i szybszą decyzję banku o przyznaniu ci kredytu, co wiąże się także z możliwością szybszego podpisania umowy i wypłacenia pieniędzy;

 • Korzystniejsze warunki umowy, które najczęściej dostosowywane są do indywidualnych możliwości każdego klienta;

 • Może mieć wpływ także na oferty szybkich pożyczek dostępne w parabankach;

 • Możliwość skorzystania z usług abonamentowych lub zakupów na raty;

Twój scoring bankowy będzie dużo korzystniejszy, jeśli będziesz pracować na podstawie umowy o pracę, najlepiej na czas nieokreślony. Twoja historia kredytowa wykaże, że wcześniej udało ci się bez problemu uregulować zadłużenie, jednocześnie gwarantując, że nie korzystasz z usług finansowych zbyt często, narażając swój domowy budżet. Zadbaj przede wszystkim o to, by twoja sytuacja finansowa była stabilna, zrezygnuj z limitu na koncie, czy z karty kredytowej. Drobnymi krokami uda ci się spowodować, że ocena twojej wiarygodności będzie korzystniejsza.

Co ma wpływ na obniżenie scoringu bankowego?

Już wiesz, że scoring bankowy ma ogromny wpływ na to, czy twój wniosek o kredyt zostanie odrzucony, czy przyjęty pozytywnie. Warto jednak pamiętać także o wszystkich warunkach, które mają niekorzystny wpływ na twoją ocenę. Znając je, będziesz wiedzieć czego się wystrzegać i co dokładnie możesz zmienić, by twój scoring bankowy osiągał wyższe wartości.

Co negatywnie wpływa na scoring bankowy?

 • Nieterminowe opłaty abonamentowe np. za telefon komórkowy;

 • Nieterminowe spłacanie kredytów i pożyczek;

 • Opóźnienia lub zaległości w spłacie rat np. za sprzęt domowy;

 • Duża aktywność kredytowa i korzystanie z wielu usług finansowych w krótkim czasie;

 • Odnotowane odmowy banków i instytucji finansowych w związku z wnioskowaniem o zadłużenia;

 • Przekraczanie limitu kredytowego na dostępnych kartach kredytowych;

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

Zasiłek rehabilitacyjny - świadczenie rehabilitacyjne po chorobowym
Poradniki 11.05.2021

Zasiłek rehabilitacyjny - świadczenie rehabilitacyjne po chorobowym

Czym jest zasiłek rehabilitacyjny? Co warto wiedzieć o tym świadczeniu, zanim wypełnisz wniosek zasiłek rehabilitacyjny? Kto i na jakich warunkach może skorzystać ze świadczenia rehabilitacyjnego z ZUS? Ile wynosi zasiłek rehabilitacyjny? 

Zobacz więcej
Renta socjalna 2021 - ile wynosi renta socjalna?
Poradniki 05.05.2021

Renta socjalna 2021 - ile wynosi renta socjalna?

Czym jest renta socjalna? Przekonaj się, ile wynosi renta socjalna w 2021 roku. Kto może skorzystać z renty socjalnej wypłacanej przez ZUS? Jakie są warunki otrzymania renty socjalnej z MOPS? 

Zobacz więcej
Numer IBAN - co to jest IBAN?
Poradniki 20.04.2021

Numer IBAN - co to jest IBAN?

Czym jest numer IBAN? Okazuje się, że wielu klientów banków nie wie, czym jest numer IBAN i w jakim celu należy go wykorzystać. Z naszą pomocą dowiesz się wszystkiego, co może okazać się potrzebne, jeśli będziesz dokonywać przelewu międzynarodowego.

Zobacz więcej
Płatność telefonem - jak płacić telefonem? NFC oraz BLIK
Poradniki 13.04.2021

Płatność telefonem - jak płacić telefonem? NFC oraz BLIK

Jak płacić z pomocą telefonu? Czy zbliżeniowe płacenie telefonem jest bezpieczne? Jak dokładnie skorzystać z płatności mobilnej z pomocą BLIK? Czy warto zrezygnować z płatności gotówką lub kartą płatniczą?

Zobacz więcej
Podatek od wzbogacenia - ile procent wynosi podatek od wygranej?
Poradniki 31.03.2021

Podatek od wzbogacenia - ile procent wynosi podatek od wygranej?

Wygrana pieniędzy wiąże się z ogromnym szczęściem, warto jednak zastanowić się, czy w takiej sytuacji wygrany musi martwić się podatkiem od wygranej. Ile procent wynosi podatek od wygranej i kto zobowiązany jest do uregulowania tej daniny?

Zobacz więcej
Kryterium dochodowe a pomoc społeczna. Dochód na osobę w rodzinie 2021
Poradniki 24.03.2021

Kryterium dochodowe a pomoc społeczna. Dochód na osobę w rodzinie 2021

Ile aktualnie wynosi kryterium dochodowe, które upoważnia do skorzystania z pomocy społecznej? Jak ustalić wysokość dochodu na osobę w rodzinie w 2021 roku? Czy 500+ wlicza się do dochodów osoby ubiegającej się o świadczenia finansowe?

Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj