6 min. czytania

Czym jest scoring bankowy i jaki masz na niego wpływ?

Zaktualizowano: 2021-01-15 10:43
Opublikowano: 2020-06-03 14:41
Średnia ocena: 5,85/6 Głosów: 26
Czym jest scoring bankowy i jaki masz na niego wpływ?

Scoring bankowy ma kluczowe znaczenie w momencie ubiegania się o zobowiązanie. Bank jest w stanie szybko obliczyć twój scoring, zadając podstawowe pytania, związane z informacjami, które będą miały wpływ na ogólną ocenę twojej wiarygodności.

Szukając odpowiedniego zadłużenia, z pewnością trafiłeś na pojęcie jakim jest scoring bankowy. Z pewnością masz świadomość, że bank oferując swoim klientom, różnego rodzaju kredyty, musi zabezpieczyć się przed tym, by swoje usługi kierować do wiarygodnych klientów. Kto może skutecznie starać się o wybrany kredyt? Co będzie miało wpływ na scoring bankowy?

W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące scoringu, dowiesz się, czym jest, na jakiej podstawie jest weryfikowany, a także jaki ma wpływ podczas ubiegania się o kredyt, którego potrzebujesz. To świetny poradnik, dla wszystkich kredytobiorców, którym zależy na świadomych wyborach finansowych. Znajdź kilka minut i przekonaj się, czy możesz w realny sposób wpłynąć na swój scoring bankowy i przyczynić się do tego, że łatwiej otrzymasz zgodę kredytową.

Scoring bankowy - co oznacza?

Scoring bankowy, zgodnie z definicją jest metodą oceny osoby fizycznej lub przedsiębiorstwa, ubiegającego się o kredyt bankowy. Scoring bankowy przedstawiany jest z pomocą punktacji, a im wyższy wynik, tym korzystniejsza sytuacja przyszłego kredytobiorcy. Scoring kredytowy wykorzystywany jest w celu weryfikacji wiarygodności klienta banku i ma za zadanie porównanie jego profilu z innymi klientami, którzy otrzymali kredyt i bez trudu wywiązują się z warunków umowy, czyli m.in. spłacają swoje zadłużenie zgodnie z wyznaczonym harmonogramem.

Scoring bankowy pozwala realnie obniżyć ryzyko kredytowe, jakiego podejmuje się bank, oferując swoje usługi.

Planujesz ubiegać się o kredyt hipoteczny? Twój scoring będzie miał ogromne znaczenie i z pewnością wpłynie na to, jaką decyzję otrzymasz z banku. Warto zatem przyjrzeć się bliżej idei scoringu i dowiedzieć, co konkretnie ma wpływ na to, jaką ocenę scoringową uzyskasz.

Co bank bierze pod uwagę, obliczając punktowo twój scoring bankowy?

 • Zawód;

 • Wykształcenie;

 • Status mieszkaniowy;

 • Miasto oraz dzielnicę, w której zamieszkuje kredytobiorca;

 • Okres zamieszkania pod obecnym adresem;

 • Wysokość miesięcznych dochodów;

 • Posiadanie telefonu;

 • Wiek i stan cywilny;

 • Liczbę osób pozostającą na utrzymaniu kredytobiorcy;

 • Posiadane rachunki bankowe oraz posiadane karty płatnicze;

 • Referencje bankowe;

 • Posiadanie ubezpieczenia na życie;

 • Posiadanie programów oszczędnościowych;

 • Posiadanie samochodu;

 • Okres zatrudnienia w tym samym przedsiębiorstwie;

 • Okres zatrudnienia na obecnym stanowisku;

 • Okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy;

Co scoring bankowy mówi na twój temat?

Scoring bankowy ma kluczowe znaczenie w momencie ubiegania się o zobowiązanie. Bank jest w stanie szybko obliczyć twój scoring, zadając podstawowe pytania, związane z informacjami, które będą miały wpływ na ogólną ocenę twojej wiarygodności. Chcesz dowiedzieć się, jak wygląda proces ubiegania się o kredyt gotówkowy? Na naszej stronie znajdziesz symulację procesu wnioskowania o kredyt np. w Alior Banku.

Co scoring bankowy mówi o tobie? Chcesz wiedzieć, co kryje się za punktową oceną twojej wiarygodności, jako kredytobiorcy? Scoring pozwala określić:

 • Czy jesteś osobą wiarygodną, która posiada zdolność kredytową i możliwości, by spłacić zadłużenie wraz ze wszystkimi opłatami pozaodsetkowymi;

 • Czy w najbliższej przyszłości twoja sytuacja finansowa będzie na tyle stabilna, że spłata kredytu nie będzie stanowiła problemu;

 • Czy bank udzielając ci zgody na kredyt, nie musi dodatkowo zabezpieczyć zadłużenia;

 • Czy twoja sytuacja materialna i zawodowa jest stabilna;

 • Czy często korzystasz z usług finansowych i jak przebiega ich spłata;

Bank niezależnie od tego, o jaki kredyt wnioskujesz, będzie zainteresowany dokładnym określeniem twojej zdolności kredytowej oraz historii kredytowej. Scoring bankowy jest w tym bardzo pomocny i pozwala znacznie ograniczyć wydawanie ryzykownych decyzji związanych z pożyczkami dostępnymi w bankach.

Jakie są korzyści z posiadania wysokiego scoringu bankowego?

Zastanawiasz się, jakie korzyści płyną z posiadania wysokiej oceny scoringowej? Czy faktycznie warto zadbać o to, by ocena twojego profilu wypadła korzystniej? Okazuje się, że owszem, poświęcając czas na zbudowanie wysokiego scoringu bankowego, zagwarantujesz sobie:

 • Pewność, że bank będzie skłonny udzielić ci zadłużenia, w szczególności w przypadku kredytu o wysokiej kwocie i długim okresie spłaty, np. w przypadku kredytu na kupno domu lub mieszkania;

 • Zminimalizowanie formalności i szybszą decyzję banku o przyznaniu ci kredytu, co wiąże się także z możliwością szybszego podpisania umowy i wypłacenia pieniędzy;

 • Korzystniejsze warunki umowy, które najczęściej dostosowywane są do indywidualnych możliwości każdego klienta;

 • Może mieć wpływ także na oferty szybkich pożyczek dostępne w parabankach;

 • Możliwość skorzystania z usług abonamentowych lub zakupów na raty;

Twój scoring bankowy będzie dużo korzystniejszy, jeśli będziesz pracować na podstawie umowy o pracę, najlepiej na czas nieokreślony. Twoja historia kredytowa wykaże, że wcześniej udało ci się bez problemu uregulować zadłużenie, jednocześnie gwarantując, że nie korzystasz z usług finansowych zbyt często, narażając swój domowy budżet. Zadbaj przede wszystkim o to, by twoja sytuacja finansowa była stabilna, zrezygnuj z limitu na koncie, czy z karty kredytowej. Drobnymi krokami uda ci się spowodować, że ocena twojej wiarygodności będzie korzystniejsza.

Co ma wpływ na obniżenie scoringu bankowego?

Już wiesz, że scoring bankowy ma ogromny wpływ na to, czy twój wniosek o kredyt zostanie odrzucony, czy przyjęty pozytywnie. Warto jednak pamiętać także o wszystkich warunkach, które mają niekorzystny wpływ na twoją ocenę. Znając je, będziesz wiedzieć czego się wystrzegać i co dokładnie możesz zmienić, by twój scoring bankowy osiągał wyższe wartości.

Co negatywnie wpływa na scoring bankowy?

 • Nieterminowe opłaty abonamentowe np. za telefon komórkowy;

 • Nieterminowe spłacanie kredytów i pożyczek;

 • Opóźnienia lub zaległości w spłacie rat np. za sprzęt domowy;

 • Duża aktywność kredytowa i korzystanie z wielu usług finansowych w krótkim czasie;

 • Odnotowane odmowy banków i instytucji finansowych w związku z wnioskowaniem o zadłużenia;

 • Przekraczanie limitu kredytowego na dostępnych kartach kredytowych;

Komentarze

Powiązane artykuły

Co to jest inflacja - najważniejsze informacje
Porady
21.01.2022

Co to jest inflacja? Definicja i najważniejsze informacje

Inflacja to proces wzrostu cen, o którym głośno było w całym 2021 roku. Na skutek inflacji siła nabywcza pieniądza spada, dlatego dotyka ona każdego. Najbardziej ciąży osobom o stosunkowo niewielkich zarobkach, ale tracą na niej również przedsiębiorcy. Czym jest inflacja? Sprawdź, jak duża jest inflacja w Polsce!
Zobacz więcej
10 min. czytania
Działalność nierejestrowana
Porady
19.01.2022

Działalność nierejestrowana. Jak ją założyć i jak wygląda kwestia ZUSu?

Działalność nierejestrowana jest sposobem na wypróbowanie pomysłu biznesowego bez konieczności opłacania wysokich składek na ubezpieczenie. Możesz ją prowadzić do osiągnięcia określonego limitu przychodów. Czy warto brać tę formę działalności pod uwagę? Sprawdź, jakie są mocne i słabe strony działalności nierejestrowanej!
Zobacz więcej
9 min. czytania
Co to podatek liniowy i dla kogo jest przeznaczony?
Porady
03.01.2022

Co to podatek liniowy i dla kogo jest przeznaczony? Podatek liniowy a Nowy Ład

Podatek liniowy to jedna z kilku form opodatkowania działalności gospodarczej w Polsce. Dzięki temu, że stawki obowiązkowej daniny nie są zależne od wysokości zarobków przedsiębiorcy, ten rodzaj podatku cieszy się dużą popularnością. Nowy Ład, który wejdzie w życie z początkiem 2022 roku, mocno wpłynie na jej atrakcyjność. Sprawdź, co się zmieni.
Zobacz więcej
13 min. czytania
Czym jest zasiłek rodzinny? Jak wypełnić wniosek o zasiłek rodzinny?
Porady
23.12.2021

Czym jest zasiłek rodzinny i komu przysługuje? Jak wypełnić wniosek o zasiłek rodzinny?

...z wychowaniem pociech. Gdy przyjdzie gorszy czas, takie osoby próbują łatać domowy budżet, zapożyczając się u bliskich lub biorąc kredyt gotówkowy. Zamiast od razu robić długi, najpierw warto zainteresować się pomocą od państwa, jaka przysługuje rodzinom z dziećmi w trudnej sytuacji...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Co to jest upadłość konsumencka? Konsekwencje, warunki, wniosek
Porady
17.12.2021

Co to jest upadłość konsumencka? Konsekwencje, warunki, wniosek

...nie możesz już liczyć na zaciągnięcie nawet szybkich kredytów gotówkowych. Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej nie będziesz już mieć...

...masz problemy finansowe, na przykład od dawna nie możesz spłacić kredytu hipotecznego a może zalegasz ze spłatą nawet kilku kredytów...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Jak działa karta kredytowa? Czy warto z niej korzystać?
Porady
14.12.2021

Czym jest i jak działa karta kredytowa? Sprawdź czy warto zdecydować się na kartę kredytową

...czy niespodziewanych wydatków. Można choćby zaciągnąć zwykły kredyt gotówkowy na dowolny cel albo zamiast kredytu założyć kartę kredytową...

...zacznijmy od początku, czyli od wyjaśnienia, co to jest karta kredytowa. Karta kredytowa jest typem karty płatniczej, która wydawana jest...

Zobacz więcej
14 min. czytania