Zmiana stóp procentowych jest spowodowana realizacją polityki pieniężnej, która ma na celu ułatwienie spłaty kredytów hipotecznych. Posunięcia RPP są związane bezpośrednio z sytuacją epidemiologiczną.https://www.17bankow.com/
Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej obniżce stóp procentowych. Wielu potencjalnych kredytobiorców czekało na to posunięcie, licząc na atrakcyjniejsze ofert banków i możliwość wnioskowania o kredyty, które będą wiązały się z rekordowo niskimi opłatami.
Zmiana stóp procentowych jest spowodowana realizacją polityki pieniężnej, która ma na celu ułatwienie spłaty kredytów hipotecznych. Posunięcia Rady Polityki Pieniężnej są związane bezpośrednio z sytuacją epidemiologiczną, która cały czas odciska silne piętno na całej gospodarce. Przewiduje się, że trzecia obniżka stóp procentowych w tym roku będzie tą ostatnią.
Choć klienci banków mogą cieszyć się niższym oprocentowaniem zadłużeń, banki liczą straty, jakie poniosą ze względu na niższe odsetki. PKO Bank Polski oszacował, że w roku 2020 zysk instytucji będzie niższy nawet o 900 milionów złotych, podobne informacje przedstawiają inne banki działające na krajowym rynku.
Czy klienci banków faktycznie mogą cieszyć się korzystniejszymi ofertami zadłużeń? Usługi wciąż nie zostały zaktualizowane, jednak faktycznie, możemy spodziewać się niższego oprocentowania w przypadku usług, które gwarantowały maksymalne oprocentowanie nominalne. Ze zmiany stóp procentowych z pewnością mogą cieszyć się także osoby, które spłacają swoje kredyty hipoteczne, a miesięczne raty tych zadłużeń ponownie zostaną zmniejszone, dając większą swobodę w spłacie nawet w tym trudnym czasie, gdy wielu kredytobiorców ma problemy z pracą i stałym wynagrodzeniem.
Czy wnioskowanie w aktualnym momencie o kredyt będzie wiązało się z dodatkowymi opłatami? Już teraz można zauważyć, że banki chętniej podnoszą marżę swoich usług. Zanim jednak zdecydujesz się na kredyt, musisz pamiętać, że bank w aktualnej sytuacji zwróci szczególną uwagę na twoją sytuację finansową.
Niższe oprocentowanie nominalne wcale nie musi oznaczać korzystniejszych warunków umowy. Warto o tym pamiętać i śledzić aktualne rankingi różnych kredytów. Miej na uwadze to, że zależenie od rodzaju kredytu, warunki umowy będą dostosowane do ryzyka kredytowego, jakiego podejmuje się bank. Na inne warunki mogą liczyć klienci, którzy wnioskują o kredyt celowy z dodatkowym zabezpieczeniem, a z innymi kosztami muszą liczyć się osoby, które szukają zadłużenia na dowolny cel z minimalną liczbą formalności.
Niższe oprocentowanie nie zawsze oznacza niższe RRSO zobowiązania. Banki chętnie korzystają z możliwości podniesienia prowizji, czy zastosowania opłaty przygotowawczej. Klient banku musi dokładnie weryfikować wszystkie opłaty, by móc stwierdzić, czy wybrana oferta faktycznie prezentuje się najkorzystniej. Pamiętaj, że całkowity koszt kredytu zależy od wielu warunków i powinny być one dla ciebie kluczowe podczas poznawania konkurencyjnych ofert.
Na naszej stronie znajdziesz narzędzia finansowe, które pomogą ci określić atrakcyjność nawet kilkunastu usług finansowych. Poza aktualnymi rankingami możesz skorzystać z kalkulatora kredytów, kalkulatora zdolności kredytowej, a nawet kalkulatora wynagrodzeń brutto/netto, czy kalkulatora walut. Wszystkie narzędzia są całkowicie bezpłatne, a ty możesz z nich skorzystać w dowolnym dla siebie czasie, jeśli uznasz to za potrzebne.
Myśląc o zmianach, jakie zaszły na rynku finansowym z powodu koronawirusa, należy pamiętać przede wszystkim o kredytach hipotecznych. W ich przypadku zmiany zaszły dużo dalej niż tylko obniżenie oprocentowania. Klient, który zdecyduje się złożyć wniosek o kredyt na kupno mieszkania, musi pamiętać o:
Znacznym wzroście marży w większości banków - co jest efektem sukcesywnego obniżania stóp procentowych;
Wyższych wymaganiach pod względem wkładu własnego - klient banku nie ma możliwości otrzymania kredytu hipotecznego i skorzystania z ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. W wielu przypadkach wymagane 20% wkładu własnego nie jest wystarczające do otrzymania zgody na kredyt. Coraz więcej banków wymaga minimum 30% wartości nieruchomości np. ING Bank Śląski, Bank BPS, Bank Pekao oraz Bank Ochrony Środowiska;
Niższej zdolności kredytowej, mimo niższych rat. Ma to związek z mniej stabilną sytuacją na rynku pracy, a także utratą części dochodów w przypadku wielu osób dotkniętych problemami wywołanymi pandemią koronawirusa. Pamiętaj, że swoją zdolność kredytową możesz zweryfikować z pomocą naszego kalkulatora;
W zeszłym roku banki dużo ostrożniej podchodziły do udzielania kredytów hipotecznych, wymagając wyższego wkładu własnego, aktualnie na rynku znów można spotkać oferty gwarantujące 90%, czy 80% wartości nieruchomości.
Zobacz więcejWartość nieruchomości a wysokość kredytu hipotecznego. Czym jest LtV i jaki ma wpływ na wysokość wymaganego przez bank wkładu własnego? Co może być uznane za wkład własny? Co zwiększy twoje szanse na zawarcie umowy?
Zobacz więcejDecyzja o kupnie mieszkania może aktualnie okazać się bardzo korzystna. Niskie stopy procentowe NBP mają wpływ na to, że spłata kredytu hipotecznego od dawna nie była tak atrakcyjna finansowo.
Zobacz więcejKredyt hipoteczny z 10% wkładem własnym? Oferta Pekao pozwala skorzystać z ubezpieczenia niskiego wkładu własnego nawet w dobie epidemii. To oferta promocyjna dostępna tylko do końca marca, sprawdź jak prezentują się warunki kredytu...
Zobacz więcejKupno nieruchomości jako sposób, przed zabezpieczeniem oszczędności przed inflacją? Czy kupno mieszkania na kredyt może być inwestycją? Czy mieszkanie kupione z pomocą banku możesz wynająć? Na jakie opłaty uważać wybierając...
Zobacz więcejObcokrajowiec, chcąc kupić mieszkanie na terenie Polski, nie musi ubiegać się o żadne dodatkowe pozwolenia, wystarczy, że spełni warunki banku i dostarczy wszystkie dokumenty, a bez problemu będzie w stanie sfinansować kupno własnego mieszkania.
Zobacz więcej