Kredyt na zakup ziemi - ile kosztuje kredyt na zakup ziemi rolnej?

Planujesz zakup ziemi, ale nie jesteś pewien w jaki sposób go sfinansować? Spieszymy z pomocą! Musisz wiedzieć, że wiele zależy od tego, czy zamierzasz nabyć ziemię rolną czy też działkę pod budowę domu jednorodzinnego. Podpowiadamy, jaki kredyt na zakup ziemi wybrać oraz jak dopełnić wymaganych formalności.
Ekspert
Olga Domagała
Analityk finansowy
Kredyt na zakup ziemi - ile kosztuje kredyt na zakup ziemi rolnej?

O ile zamierzasz nabyć ziemię pod budowę domu, o tyle kredyt hipoteczny może okazać się dobrym rozwiązaniem. Wszystko się jednak zmienia, gdy zamierzasz sfinalizować zakup ziemi rolnej. Czy w tym przypadku lepiej zdecydować się na kredyt gotówkowy? A może istnieje jeszcze inny wybór?

Kredyt na zakup ziemi - jak można skorzystać z kredytu na zakup ziemi?

Zakup ziemi rolnej może okazać się dobrą inwestycją. Jeśli jednak nie dysponujesz pełną kwotą, która przeznaczysz na ten cel, to istnieje szansa na skorzystanie z kredytu na zakup ziemi. Pewne ułatwienia pod tym względem mają rolnicy, ponieważ mogą skorzystać z kredytu preferencyjnego, który udzielany jest przy wsparciu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, co w praktyce wiąże się z korzystniejszymi warunkami.

Nie oznacza to jednak, że jako osoba fizyczna nie związana z rolnictwem nie masz szans na otrzymanie kredytu. Zdecydować możesz się na kredyt hipoteczny lub gotówkowy, czyli tzw. kredyty komercyjne. Tylko który kredyt na zakup ziemi rolnej będzie dla Ciebie najlepszym wyborem? I jakie warunki musisz spełnić aby go otrzymać? Sprawdź, wszystko co powinieneś wiedzieć, jeśli jesteś zainteresowany kredytem na zakup ziemi. 

Warto sprawdzić: Rodzaje kredytów - jakie są rodzaje kredytów bankowych?

Kredyt na zakup ziemi - jaki kredyt wybrać?

Kredyt hipoteczny, gotówkowy, a może inwestycyjny? Rozwiązań jest przynajmniej kilka. Co więcej, zdarza się, że banki oferują kredyty komercyjne przeznaczone stricte na zakup ziemi rolnej. Charakteryzuje je stałe oprocentowanie, które ustalane jest na konkretny okres. Po jego upływie zazwyczaj istnieje możliwość przedłużenia dotychczasowych warunków. Kredyt komercyjny wiąże się także z prowizją w wysokości nawet 2%. Jej wysokość jest zależna od banku. Są i takie, w których wynosić będzie ona zaledwie 0,5%. Dobrą informację stanowi jest fakt, że warunki kredytu komercyjnego podlegają negocjacji.

Kredyt na zakup ziemi a kredyt hipoteczny

Czy można wziąć kredyt hipoteczny na zakup ziemi? Jak najbardziej. Musisz jednak wiedzieć, że w przypadku ziemi rolnej istnieją pewne ograniczenia. Kredyt hipoteczny na zakup ziemi rolnej może zostać przeznaczony wyłącznie na zakup gruntów rolnych lub budowę gospodarstwa rolnego (ewentualnie jego modernizację). Sprawdź zatem, czy dany bank finansuje zakup ziemi, nad którą się zastanawiasz.

Kredyt na zakup ziemi a kredyt gotówkowy

Alternatywę dla kredytu hipotecznego stanowi kredyt gotówkowy. W tym przypadku nie masz większych ograniczeń, ponieważ kredyt gotówkowy możesz przeznaczyć na dowolny cel i nie musisz się z tego tłumaczyć. Takim celem w tym przypadku będzie zakup ziemi. Kredyt gotówkowy przeważnie będzie jednak najmniej korzystnym rozwiązaniem z uwagi na jego wyższe oprocentowanie.

Kredyt inwestycyjny na zakup ziemi rolnej

Jeszcze inny rodzaj kredytu stanowi kredyt inwestycyjny na zakup ziemi rolnej. Otrzymają go osoby, które chcą kupić ziemię w celu utworzenia gospodarstwa rolnego lub powiększenia istniejących gospodarstw.

Kredyt preferencyjny na zakup ziemi

Kredyt preferencyjny na zakup ziemi to szczególny sposób finansowania zakupu gruntów rolnych, który pozwala na otrzymanie korzystnych warunków kredytowych. Są jednak istotne ograniczenia, które sprawiają, że nie każdy może sięgnąć po takie rozwiązanie. Kredyt preferencyjny na zakup ziemi przeznaczony jest wyłącznie dla rolników. A co dokładnie go wyróżnia? Będzie to m.in. niższe oprocentowanie, a także długi okres kredytowania. Jednocześnie zazwyczaj wiąże się z niskim wkładem własnym. Co więcej, zdarza się, że wkład własny w ogóle nie jest wymagany.

Dlaczego kredyt preferencyjny na zakup ziemi zapewnia lepsze warunki? Ponieważ najczęściej jest dofinansowywany ze środków UE.

Kredyt na zakup ziemi - kto może wnioskować o kredyt na zakup ziemi rolnej?

Kto właściwie może otrzymać kredyt na zakup ziemi? Czy są to jedynie rolnicy? Niekoniecznie. Równie dobrze mogą to być osoby fizyczne lub podmioty gospodarcze prowadzące działalność rolniczą. Choć nie w przypadku przytoczonego wyżej kredytu preferencyjnego. Ten otrzymają jedynie rolnicy (definicja rolnika zawarta jest w Ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego nowelizowana w maju 2016 roku).

Kredyt dla rolników na zakup ziemi wprowadza niekiedy także ograniczenia wiekowe. Za młodych rolników uznaje się osoby, która w dniu złożenia wniosku ma poniżej 40 lat.

To może Cię zainteresować: Drugi kredyt hipoteczny - czy to możliwe? Gdzie złożyć wniosek o drugi kredyt hipoteczny?

Kredyt na zakup ziemi - warunki

Co trzeba zrobić aby otrzymać kredyt na zakup ziemi? Należy spełnić określone warunki. W przypadku komercyjnych kredytów na zakup ziemi (kredytów hipotecznych lub gotówkowych), warunki są standardowe, mowa zatem o tzw. warunkach rynkowych. Wiąże się to ze spełnieniem warunków dotyczących chociażby zdolności kredytowej czy posiadania wkładu własnego.

Zupełnie inaczej wygląda to, gdy przy kredycie preferencyjnym. Bardzo często możliwy jest w tym przypadku kredyt na zakup ziemi bez wkładu własnego lub z jego niską wpłatą. Warunki przyznawania takiego kredytu zmieniają się z każdym rokiem. Ustala je Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Kredyt na zakup ziemi - ile kosztuje?

Ile kosztuje kredyt na zakup ziemi? To również zależy od jego rodzaju. Zupełnie inne będą koszty przy kredycie gotówkowym czy hipotecznym, a inny przy kredycie preferencyjny.

Tani kredyt na zakup ziemi rolnej jest możliwy do pozyskania głównie dla rolników. W przypadku kredytów komercyjnych musimy oprzeć się na warunkach oferowanych obecnie przez banki. W związku z tym, że nadal mamy do czynienia z niskimi stopami procentowymi, to kredyt hipoteczny wydaje się całkiem korzystną alternatywą.

Kredyt na zakup ziemi - kalkulator

Jeśli chcesz wyliczyć oprocentowanie kredytu na zakup ziemi, to skorzystać możesz z przeliczników dostępnych w sieci. Z ich pomocą sprawdzisz oprocentowanie, marżę, a także łączne koszty kredytu. Kalkulator kredytu na zakup ziemi często powiązany jest z ich rankingiem, dzięki czemu łatwo można porównać dostępne oferty.

Sprawdź aktualny kalkulator kredytowy!

Kredyt na zakup ziemi - jak skutecznie wnioskować o kredyt na zakup ziemi?

Aby otrzymać kredyt na zakup ziemi należy złożyć stosowny wniosek o kredyt. Ale nie zawsze będzie to takie proste. Najwięcej formalności trzeba dopełnić, gdy ubiegasz się o kredyt preferencyjny. Wówczas konieczne będzie przedstawienie licznych dokumentów, w tym planu inwestycji, który określa jej cel, lokalizację projektu czy opis przedsięwzięcia. Niezbędne okaże się również wskazanie struktury finansowania inwestycji czy określenie rynków zbytu, na których będzie prowadzona działalność. Wniosek wraz z dokumentami złożyć trzeba w oddziale banku, który przeanalizuje dostarczone informacje i podejmie decyzje. 

Kredyt na zakup ziemi - gdzie złożyć wniosek?

Kredyt na zakup ziemi dostępny jest w ofercie kilku banków w Polsce. Najlepszym wyborem wydaje się jednak kredyt na zakup ziemi rolnej w banku spółdzielczym. Dlaczego? Współpracuje on z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, dlatego cały proces przebiegnie sprawniej.

Równie ciekawą ofertę kredytu na zakup ziemi posiada bank PKO. Proponuje on kredyt z częściową dopłatą do kapitału lub oprocentowania. Wymagany jest jednak wkład własny na poziomie 20-30%.

Kredyt na zakup ziemi dostępny jest również m.in. w BNP Paribas czy Alior Banku. 

Kredyt na zakup ziemi - podsumowanie

Kredyt na ziemię to pomocny sposób sfinansowania tak dużej inwestycji. Skorzystać można z trzech rodzajów kredytu: hipotecznego, gotówkowego i preferencyjnego, przy czym ten ostatni dostępny jest wyłącznie dla rolników. Jednocześnie wiąże się także z największą liczbą formalności, jakie trzeba będzie dopełnić. W przypadku kredytów komercyjnych do dyspozycji są aktualne oferty bankowe. 

Ekspert
Olga Domagała
Analityk finansowy
Oceń artykuł to dla nas ważne:
Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Podobne artykuły