Kredyty konsolidacyjne 11 min. czytania

Kredyt konsolidacyjny a koronawirus - czy opłaca się skonsolidować kredyty bankowe?

Zaktualizowano: 2021-07-06 11:20
Opublikowano: 2020-04-28 15:10
Średnia ocena: 5,95/6 Głosów: 22
Kredyt konsolidacyjny a koronawirus - czy opłaca się skonsolidować kredyty bankowe?

Pandemia sprawiła, że wiele osób praktycznie z dnia na dzień straciło swoje główne źródło dochodów, a inni musieli pogodzić się ze znacznym obniżeniem wynagrodzeń. Wszystko to spowodowało, że na nowo musieliśmy organizować swoje domowe budżety i często okazywało się, że płacone raty kredytu były zbyt wysokie. Rozwiązaniem niektórych problemów finansowych stał się więc kredyt konsolidacyjny. Czy jednak jest to dobra opcja w czasach koronawirusa? Kredyt konsolidacyjny a koronawirus - sprawdź, czy warto starać się o nowe zobowiązanie.

Kredyt konsolidacyjny a koronawirus - co się zmieniło?

Banki na początku pandemii dostosowały się do trudnej sytuacji panującej na rynku, oferując swoim klientom wakacje kredytowe. Dla wielu osób było to dobre rozwiązanie, jednak niestety jedynie tymczasowe. Po upływie trzech miesięcy kredytobiorca musiał wrócić do płacenia rat w takiej samej wysokości co do tej pory.

Kredyt a koronawirus - receptą na problemy wielu osób stał się więc kredyt konsolidacyjny, który wydłużał termin spłaty, obniżając tym samym miesięczną opłatę. Opcja ta wydaje się szczególnie kusząca zwłaszcza teraz, gdy oprocentowanie kredytów od dłuższego czasu znajduje się na rekordowo niskim poziomie.

Sprawdź: Oprocentowanie kredytu gotówkowego

Kredyt konsolidacyjny online - czy banki umożliwiają wzięcie kredytu przez Internet w pandemii?

Banki podczas pandemii zmieniły swoje podejście do tematu obsługi klienta. Wiele spraw, można teraz załatwić przez internet lub telefon, bez konieczności wychodzenia z domu. Złożenie wniosku o kredyt również w większości przypadków odbywa się zdalnie łącznie z podpisaniem umowy. Jeśli jednak starasz się o kredyt w banku, którego nie jesteś klientem, istnieje szansa, że będziesz musiał stawić się osobiście w placówce, aby złożyć stosowny podpis, lub też możesz skorzystać z opcji dostarczenia dokumentów przez kuriera.

Decydując się na kredyt konsolidacyjny, musisz jednak pamiętać o tym, że nieco różni się on od kredytu gotówkowego i może wiązać się z potrzebą dostarczenia większej ilości dokumentów. Bank potrzebuje informacji na temat posiadanych zadłużeń, które miałby ulec konsolidacji. Dodatkowo musi on dokładnie zweryfikować sytuację finansową klienta, a to może wiązać się z potrzebą osobistego stawienia się w oddziale banku.

Dowiedz się: Kredyt gotówkowy dla obcokrajowców

Jak bezpiecznie zaciągnąć kredyt konsolidacyjny online?

Jeśli jesteś zainteresowany kredytem konsolidacyjnym, zacznij od porównania dostępnych propozycji. W tym celu pomocny może okazać się ranking kredytów konsolidacyjnych czy też porównywarka kredytów. Pamiętaj o tym, że sytuacja na rynku finansowym jest dynamiczna i samodzielne zestawianie propozycji może być niemożliwe. Chcąc wybrać najlepszy kredyt dla siebie, zwróć uwagę na wysokość RRSO, która pokazuje wszystkie koszty zobowiązania, które będziesz musiał ponieść.

W następnym kroku po prostu złóż wniosek przez internet. W większości przypadków będziesz mógł zrobić to z poziomu rankingu, który przekieruje Cię do odpowiedniego formularza.

Kredyt konsolidacyjny a koronawirus - czy wciąż można się starać o konsolidację?

Na początku pandemii zdecydowanie mniej osób składało wniosek o kredyt, a banki równie niechętnie udzielały nowych zobowiązań. Aktualnie trend ten powoli się odwraca, a instytucje finansowe mają pełne ręce roboty, przez co czas oczekiwania, chociażby na decyzję o udzieleniu kredytu hipotecznego znów znacząco się wydłużył.

Chociaż banku chętnie udzielają kredytów, to w dalszym ciągu jednak istnieją zawody, które mogą mieć problem z otrzymaniem finansowania. Mowa tu o pracownikach branży turystycznej czy gastronomicznej, ale nie tylko. Na celowniku pozostają też przedstawiciele branży eventowej czy hotelarskiej.

Ostatni czas pokazał nam, że wiele obostrzeń zostaje zniesionych, a świat powoli wraca do normy. Mniejsza ilość dziennych zakażeń, a tym samym spadające ryzyko ponownego zamknięcia gospodarki, sprawiają, że banki zdecydowanie chętniej udzielają kredytów swoim klientom pracującym w różnych branżach. 

Dowiedź się więcej: Rodzaje kredytów

Kredyt konsolidacyjny a koronawirus - czy w ogóle warto się o niego starać w czasie pandemii?

Konsolidacja w czasie pandemii jest jak najbardziej możliwa. Banki praktycznie wróciły do normalnego trybu pracy i równie chętnie udzielają nowych zobowiązań, jak przed pandemią. Jednak czy warto konsolidować kredyty w tym okresie?

Z całą pewnością, jeśli wiesz, że grożą Ci rychłe problemy finansowe, a dodatkowo masz zaciągniętych kilka zobowiązań jednocześnie, to konsolidacja może być świetnym rozwiązaniem, który pozwoli Ci uporządkować domowy budżet. Musisz pamiętać jednak o tym, że niższa rata, wiąże się z wydłużeniem okresu kredytowania. Operacja ta przesunie w czasie ostateczny termin spłaty całego zobowiązania nawet o kilkanaście miesięcy.

Kredyt konsolidacyjny w dobie koronawirusa - gdzie można go dostać najłatwiej?

Jeśli zależy Ci na szybkiej decyzji kredytowej oraz niewielkiej ilości formalności, możesz rozważyć opcję skorzystania z oferty parabanków. Kredyt konsolidacyjny w parabanku nie jest jednak typowym kredytem konsolidacyjnym, a jedynie pożyczką, której celem jest połączenie posiadanych zobowiązań

Możesz też skorzystać z szerokiej oferty banków. Jeśli zastanawiasz się jak znaleźć korzystną ofertę, wykorzystaj ranking kredytów konsolidacyjnych. Dzięki niemu nie będziesz musiał samodzielnie dokonywać wnikliwej oceny - wszystkie najważniejsze parametry oferty zostaną ze sobą automatycznie zestawione. 

Dla kogo kredyt konsolidacyjny w czasie pandemii będzie dobrym rozwiązaniem?

Wiemy już, że banki chętnie udzielają kredytów konsolidacyjnych, jednak warto odpowiedzieć sobie jeszcze na pytanie, czy konsolidacja się opłaca?

Kredyt konsolidacyjny to z całą pewnością dobre rozwiązanie dla osób, które czują ciężar płaconych rat, jednak nie mają jeszcze żadnych opóźnień w spłacie. Ta grupa kredytobiorców może liczyć na dobrą i korzystną ofertę, a bank nie odrzuci ich wniosku ze względu na złą historię kredytową. Jeśli więc Twoje dochody uległy obniżeniu, nie czekaj na rozwój wydarzeń, tylko skontaktuj się z bankiem i złóż wniosek o konsolidację kredytów.

Sprawdź: Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych

Kredyt konsolidacyjny a koronawirus - na co zwrócić uwagę przy konsolidacji?

Przed złożeniem wniosku, zawsze staraj się dokładnie czytać warunki kredytu, szczególnie część poświęconą kosztom. Właśnie dlatego warto korzystać z porównywarek, po to, aby mieć pełną świadomość wszystkich wymagań stawianych przed klientem, nawet tych finansowych.

Decydując się na konkretną ofertę, sprawdź też wysokość prowizji. Zdarzają się propozycje, w których bank nie pobiera opłat, jednak w zamian za to często wymaga zastosowania dodatkowych zabezpieczeń (np. wykupienia ubezpieczenia kredytu) lub też zwiększa marżę.

Pamiętaj też, że bank może nie wyrazić zgody na skonsolidowanie wszystkich Twoich zobowiązań. Niektóre z nich nie chcą spłacać pożyczek zaciąganych w parabankach czy też nie biorą pod uwagę niespłaconych limitów na koncie.

Sprawdź: Kredyt na dowód bez umowy o pracę

Jakie zobowiązania podlegają konsolidacji w czasie pandemii?

Kredyt konsolidacyjny udzielany w czasie pandemii niczym nie różni się od tego, który oferowany był kredytobiorcom przed koronawirusem. Dzięki temu skonsolidować możesz wiele różnych zobowiązań, w tym:

Porównaj ofertę banków: Kalkulator kredytowy

Kredyt konsolidacyjny online - które banki mają go w swojej ofercie?

Kredyt konsolidacyjny online możesz wziąć w wielu bankach. W niektórych placówkach pojawia się jednak konieczność podpisania umowy stacjonarnie w oddziale lub zdalnie - za pomocą kuriera. O kredyt online możesz aktualnie zawnioskować w:

  • Banku Millennium - bank oferuje swoim klientom gwarancję najkorzystniejszej oferty - jeśli w ciągu 30 dni od zawarcia umowy znajdą oni tańszą ofertę na rynku, bank obniża oprocentowanie oraz zwraca różnicę zapłaconych już odsetek.
  • Banku Citi Handlowy - bank oferuje pożyczkę konsolidacyjną w maksymalnej wysokości 150 tys. zł, rozłożonej na maksymalny okres 120 rat. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania kredytu wynosi 10,88 proc., a oprocentowanie 6,49 proc.
  • BNP Paribas - w BNP możesz wziąć kredyt konsolidacyjny o maksymalnej wartości 200 tys. zł, a spłatę rozłożyć na 10 lat. Bank udzielając zobowiązania, daje klientom możliwość otrzymania dodatkowej gotówki na dowolny cel.
  • Banku PKO - bank PKO udziela klientom kredytów konsolidacyjnych o maksymalnej wysokości 200 tys. zł, a spłatę zobowiązania rozkłada nawet na 120 miesięcy. Oferta przygotowana przez bank pozwala klientowi dodatkowo dobrać do 30% wartości konsolidowanej kwoty.
  • Alior Banku - bank gwarantuje wygodną konsolidację bez wychodzenia z domu. Udzielone zobowiązanie możesz rozłożyć nawet na 120 rat, wnioskując o kwotę od 30 do 200 tys. złotych.

Kredyt konsolidacyjny a koronawirus - na co uważać konsolidując kredyty w obecnych czasach?

Decydując się na kredyt konsolidacyjny, warto zwrócić przede wszystkim uwagę na koszty kredytu, wysokość miesięcznej raty oraz okres kredytowania. Musisz pamiętać o tym, że niższa rata zawsze wydłuży czas spłaty, a to sprawi, że przyjdzie Ci się nieco dłużej „pomęczyć” z danym zobowiązaniem.

Czy warto skorzystać z kredytu konsolidacyjnego? Zdecydowanie tak, zwłaszcza teraz. Aktualne stopy procentowe są rekordowo niskie i wynoszą:

  • stopa referencyjna – 0,10 proc. w skali rocznej,
  • stopa lombardowa – 0,50 proc. w skali rocznej,
  • stopa depozytowa – 0 proc. w skali rocznej,
  • stopa redyskontowa weksli – 0,11 proc. w skali rocznej,
  • stopa redyskontowa weksli – 0,12 proc. w skali rocznej.

Obecne stawki zostały zatwierdzone na posiedzeniu, które odbyło się 9 czerwca 2021 roku i aktualnie nic nie wskazuje na to, że miałyby one ulec podwyższeniu. Jeśli więc rozważasz wzięcie kredytu, zrób to właśnie teraz. 

Kredyt konsolidacyjny w czasach pandemii a wakacje kredytowe

Banki zdając sobie sprawę z nieciekawej sytuacji finansowej wielu Polaków, wystąpiły z propozycją zawieszenia spłaty zobowiązań gotówkowych, hipotecznych i konsolidacyjnych, która miała wspomóc kredytobiorców w tym trudnym dla wszystkich czasie.

Warunki udzielania wakacji kredytowych w dużej mierze zależały jednak od polityki konkretnego banku, jednak w większości przypadków, wystarczyło złożyć odpowiednią dyspozycję, korzystając z bankowości online lub dzwoniąc na infolinię.

Opcja zawieszenia kredytu dotyczyła również zobowiązań konsolidacyjnych jednak jedynie w przypadku klientów, którzy stracili pracę po 13 marca 2020 r. oraz wzięły kredyt przed tym dniem, a do końca spłaty zostało im jeszcze co najmniej pół roku.

Jakie są alternatywy na spłatę długów w czasach koronawirusa?

Zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego to dobre rozwiązanie dla każdego, kto zaczyna odczuwać problemy finansowe i nie może poradzić sobie ze spłatą posiadanych zobowiązań. Niestety z konsolidacji nie mogą skorzystać te osoby, które mają negatywne wpisy w BIK-u lub już spóźniają się ze spłatą rat. Dla tych kredytobiorców rozwiązaniem może być pożyczka konsolidacyjna zaciągnięta w parabanku, która w niektórych sytuacjach udzielana jest również dłużnikom posiadającym komornika.

Kliknij i sprawdź: Jak spłacić długi komornicze?

Komentarze

Powiązane artykuły

Co może zająć komornik i jak wygląda zajęcie komornicze na koncie?

Czym jest zajęcie komornicze? Co może zająć komornik i jak wygląda zajęcie komornicze na koncie?

...polega? Sprawdź, czy mając zajęcie komornicze możesz liczyć na kredyt konsolidacyjny, który ułatwi Ci spłatę zaległych zobowiązań finansowych...

...kredyt? Niestety nie. W takiej sytuacji bank nie udzieli kredytu konsolidacyjnego, ponieważ jest już na to zbyt późno. Osoba z postępowaniem...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Problemy finansowe – jak sobie poradzić i gdzie szukać pomocy?

Problemy finansowe – jak sobie poradzić i gdzie szukać pomocy?

...przez które mnóstwo ludzi straciło pracę, a wiele firm zanotowało spore straty. Z pewnością znajdzie się też grono osób, które wpadły w spiralę zadłużenia na własne życzenie, np. biorąc kredyt gotówkowy i chwilówkę, jednocześnie mając do spłacenia jeszcze kredyt hipoteczny. Przeanalizuj, co zaważyło w Twoim przypadku i doprowadziło Cię do miejsca, w którym właśnie jesteś, by nie popełnić...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Przeniesienie kredytu konsolidacyjnego do innego banku - kiedy warto zdecydować się na przeniesienie kredytu konsolidacyjnego?

Przeniesienie kredytu konsolidacyjnego do innego banku - kiedy warto zdecydować się na przeniesienie kredytu konsolidacyjnego?

...na celu zmianę warunków kredytowania. A czy da się przenieść kredyt konsolidacyjny? Sprawdźmy to! Znalazłeś się tutaj, bo zapewne zastanawiasz...

...ułatwić sobie jego spłatę. Od strony technicznej przeniesienie kredytu konsolidacyjnego do innego banku polega na wcześniejszej spłacie zobowiązania w...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Czy konsolidacja kredytów jest opłacalna - ile kosztuje, kto może z niej skorzystać?

Czy konsolidacja kredytów jest opłacalna - ile kosztuje, kto może z niej skorzystać?

...trochę czasu na wyszukanie możliwie jak najlepszej oferty, żeby kredyt konsolidacyjny rzeczywiście stał się rozwiązaniem opłacalnym. W bogatej...

...spłacasz już kredyt gotówkowy i kredyt samochodowy. W ramach kredytu konsolidacyjnego nie musisz łączyć wszystkich zobowiązań, jakie spłacasz...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Restrukturyzacja kredytu - co warto o niej wiedzieć?

Restrukturyzacja kredytu - co warto o niej wiedzieć?

...wniosku. Bank proponuje dwie możliwości restrukturyzacji: kredyt konsolidacyjny lub okresowe zawieszenie spłaty. Masz problemy ze spłatą kredytu...

...przelew Pekao Restrukturyzacja kredytu nie zawsze sprowadza się do kredytu konsolidacyjnego, choć jego nie wyklucza. Kredyt konsolidacyjny to połączenie...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Kredyt konsolidacyjny bez zaświadczeń o zarobkach - czy to możliwe?

Kredyt konsolidacyjny bez zaświadczeń o zarobkach - czy to możliwe?

...na karcie kredytowej czy chwilówka online. Czy można uzyskać kredyt konsolidacyjny bez zaświadczeń o zarobkach? Konsolidacja zobowiązań to nic...

...np. RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania kredytu konsolidacyjnego. Warto też dokładnie przeczytać umowę – to pozwoli uniknąć...

Zobacz więcej
9 min. czytania