Przeniesienie kredytu konsolidacyjnego do innego banku - kiedy warto zdecydować się na przeniesienie kredytu konsolidacyjnego?

Zaktualizowano: 2021-08-31 10:49
Opublikowano: 2021-08-31 10:27
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 1

Nie każdy kredytobiorca ma świadomość tego, że istnieje możliwość przeniesienia kredytu z jednego banku do innego. Sprowadza się to do złożenia wniosku w nowej instytucji i ma na celu zmianę warunków kredytowania. A czy da się przenieść kredyt konsolidacyjny? Sprawdźmy to!

Przeniesienie kredytu konsolidacyjnego do innego banku – czy to możliwe?

Znalazłeś się tutaj, bo zapewne zastanawiasz się, czy można przenieść kredyt konsolidacyjny do innego banku. W większości przypadków jest to jak najbardziej możliwe, przy czym powód takiej decyzji nie ma dla żadnej z instytucji większego znaczenia. Banki starają się pozyskać nowych klientów na wszelkie możliwe sposoby, również umożliwiając im przeniesienie kredytu do siebie.

Przeniesienie kredytu do innego banku sens ma przede wszystkim w sytuacji, gdy skorzystanie z nowej oferty pozwoli znacząco obniżyć miesięczne obciążenie, jednocześnie zmniejszając całkowitą kwotę zobowiązania. Kredyt konsolidacyjny cechuje się długim okresem spłaty, zatem przy zmiennym oprocentowaniu niewykluczone, że po czasie pierwotne warunki finansowania okażą się mało korzystnymi. Wtedy, zamiast akceptować taki stan rzeczy, najlepiej przenieść kredyt do innego banku i tym samym ułatwić sobie jego spłatę.

Przeniesienie kredytu konsolidacyjnego do innego banku – kto może się na to zdecydować?

Od strony technicznej przeniesienie kredytu konsolidacyjnego do innego banku polega na wcześniejszej spłacie zobowiązania w dotychczasowym banku i zaciągnięciu drugiego w innej instytucji finansowej. Na uregulowanie rachunku z poprzednim kredytodawcą przeznaczane są pieniądze z drugiego źródła. By je jednak dostać, trzeba spełnić pewne warunki, podobnie jak wtedy, gdy staraliśmy się o kredyt konsolidacyjny po raz pierwszy.

Pozytywna decyzja kredytowa wydawana jest po wykazaniu zdolności kredytowej, czyli zdolności do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w określonych terminach. Trzeba więc przede wszystkim mieć stałe źródło dochodu, odpowiednio wysoki wpływy na konto bankowe, a jednocześnie nie mieć żadnych długów i zaległości w spłacie. Trzeba w tym miejscu podkreślić, że kredyt konsolidacyjny bez badania zdolności nie jest możliwy, a dług z banku do banku nie jest przenoszony automatycznie.

Sprawdź koniecznie: Czy można skonsolidować kredyt konsolidacyjny? Wady i zalety konsolidacji kredytu konsolidacyjnego

Kiedy zdecydować się na przeniesienie kredytu konsolidacyjnego do innego banku?

Przeniesienie kredytu konsolidacyjnego do innego banku to korzystne rozwiązanie w sytuacji, gdy:

 • warunki aktualnej umowy kredytowej wypadają nieatrakcyjnie na tle konkurencyjnych ofert,
 • pojawią się problemy ze spłatą ze względu na zbyt wysoką miesięczną ratę, a istnieje realna szansa na jej obniżenie,
 • współpraca z obecnym bankiem pozostawia wiele do życzenia,
 • chce się dodatkowo skonsolidować jeszcze jakieś zobowiązanie,
 • przydałyby się wolne środki na pilne wydatki.

Zadłużenie się w nowym banku w ramach przeniesienia kredytu jest szczególnie opłacalne wtedy, gdy konsolidacja miała miejsce jeszcze przed obniżeniem stóp procentowych. Ze względu na obniżkę stóp procentowych zmniejszyło się oprocentowanie kredytów, a co za tym idzie, teraz oferty powinny być dużo tańsze niż wcześniej.

Kliknij i sprawdź: Banki w Polsce - poznaj najpopularniejsze banki komercyjne i państwowe w Polsce

Przeniesienie kredytu konsolidacyjnego do innego banku – co może zyskać kredytobiorca?

Przeniesienie kredytu konsolidacyjnego do innej instytucji finansowej ma sens wyłącznie wtedy, gdy wiążą się z tym jakieś korzyści. Najpierw więc trzeba zrobić rekonesans, by zobaczyć, czy pojawią się one także w naszym przypadku.

Przy przenoszeniu zobowiązania z banku do banku zmienia się nie tylko wierzyciel, ale przede wszystkim całkowity jego koszt. Zatem jest to opcja warta rozważenia szczególnie wtedy, gdy nowy kredyt będzie tańszy od poprzedniego. Są jednak sytuacje, kiedy finansowanie warto przenieść pomimo braku realnej oszczędności. Wtedy kredytobiorca zyskać może plan spłaty bardziej dopasowany do swoich możliwości (dłuższy okres kredytowa, niższa rata), czy wyższą jakość obsługi.

Przeniesienie kredytu konsolidacyjnego do innego banku – zalety i wady

By móc ocenić, czy przeniesienie kredytu konsolidacyjnego do innego banku w naszym przypadku będzie opłacalne, trzeba rozważyć wszystkie „za” i „przeciw” takiego rozwiązania. W przeprowadzeniu indywidualnej powinna pomóc Ci poniższa tabela.

Zalety

Wady

 • niższa rata,
 • niższy całkowity koszt kredytu,
 • odciążenie domowego budżetu,
 • możliwość otrzymania dodatkowej kwoty w ramach nowo zaciąganego kredytu,
 • dostosowanie spłaty do własnych potrzeb.
 • konieczność dopełnienia formalności jak przy kredycie,
 • nowy kredyt może generować dodatkowe koszty,
 • niekiedy trudność w obliczeniu faktycznych kosztów kredytu
 • konieczność zapoznania się ze specyfiką działania nowego banku (jeśli do tej pory nie korzystało się z jego usług).

Zastanawiasz się nad przeniesieniem kredytu konsolidacyjnego do innego banku? Skorzystaj z pomocy doradcy i dowiedz się, czy będzie to dla Ciebie korzystne. Samemu łatwo przeoczyć ukryte koszty i zapisy z gwiazdką, przez co, zamiast polepszyć swoją sytuację, można ją sobie jeszcze pogorszyć.

To może Cię zainteresować: Kredyt konsolidacyjny bez zabezpieczeń - na czym polega kredyt konsolidacyjny bez hipoteki?

Przeniesienie kredytu konsolidacyjnego do innego banku – poradnik krok po kroku

Procedura przeniesienia kredytu konsolidacyjnego, choć brzmi skomplikowanie, jest bardzo prosta. Jak przenieść kredyt konsolidacyjny do innego banku? Oto instrukcja krok po kroku:

Krok 1 – Znajdź korzystną ofertę. By w ogóle móc myśleć o przeniesieniu, najpierw trzeba znaleźć kredyt, który warto będzie zaciągnąć, np. ze względu na niższe oprocentowanie, zmniejszenie rat kapitałowo-odsetkowych czy pozyskanie dodatkowych środków.

Krok 2 – Skontaktuj się z bankiem. Przed złożeniem wniosku o finansowanie, warto wcześniej skontaktować się z kredytodawcą, poinformować go o swoich planach i dopytać o warunki takiej usługi. Może się okazać, że trzeba będzie spełnić dodatkowe warunki, np. przenoszony kredyt musi być spłacany przez minimum 6 miesięcy, w przeciwnym razie wniosek o kredyt zostanie odrzucony.

Krok 3 – Złóż wniosek. Gdy zdecydujesz się na konkretną ofertę, złóż stosowny wniosek razem z wymaganymi dokumentami takimi jak zaświadczenie o zarobkach (lub inny dokument potwierdzający dochody) i innymi związanymi z przenoszonym kredytem.

Kredyt 4 – Podpisz umowę kredytową i zamknij stary kredyt. Po przeanalizowaniu zdolności kredytowej i wydaniu pozytywnej decyzji, jeśli bank zaoferuje satysfakcjonujące Cię warunki kredytowania, podpisz umowę. Środki z nowego zobowiązania zostaną przelane na poczet spłaty starego kredytu albo trafią na Twoje konto i wtedy przyjdzie Ci rozliczyć się z byłym kredytodawcą samodzielnie.

Warto wiedzieć: Przeniesienie kredytu do innego banku - czy przeniesienie kredytu do innego banku się opłaca?

Czy przeniesienie kredytu konsolidacyjnego do innego banku wiąże się z kosztami?

Przeniesienie kredytu, jak już zdążyłeś się dowiedzieć, wiąże się z zaciągnięciem nowego zobowiązania, które jest kredytem takim jak każdy inny, zatem generuje dodatkowe koszty. Biorąc go, trzeba zatem sprawdzić cenę nowego zobowiązania, ale też związane z nim wydatki jednorazowe. Do najważniejszych opłat przy przenoszeniu kredytu konsolidacyjnego z banku do banku należą:

 • prowizja za udzielenie kredytu,
 • koszty ubezpieczenia,
 • koszty ewentualnych produktów dodatkowych,
 • opłata za wcześniejszą spłatę przenoszonego kredytu.

Trudno jest więc jednoznacznie powiedzieć, jakie będą koszty w tym konkretnym przypadku. Dopiero pełne zestawienie wszystkich opłat da Ci obraz sytuacji i pozwoli ocenić opłacalność refinansowania.

Przeniesienie kredytu konsolidacyjnego do innego banku – na co uważać?

Największą pułapką przy przenoszeniu kredytów do innego banku stanowią koszty, które początkowo wyraźnie niższe, w ostateczności mogą okazać się dużo wyższe. Czasem zdarza się, że nowy kredyt rzeczywiście jest droższy, ale z uwagi na inne zalety i tak opłaca się z niego skorzystać. Ale jeśli korzyści nie są wymierne, to trzeba dobrze się zastanowić, czy w ogóle warto to robić.

Na co zatem uważać zaciągając nowy kredyt? Przede wszystkim na ukryte koszty, zapisy drobnym druczkiem i dwuznaczne warunki. Skoro już raz wziąłeś kredyt konsolidacyjny, to znaczy, że Twoja sytuacja finansowa nie należy do najłatwiejszych. Zatem miej oczy szeroko otwarte i zdecyduj się na przeniesienie wyłącznie wtedy, jeśli będziesz mieć jasność co do tego, że zmniejszy to koszty kredytu, pozwoli łatwiej zarządzać domowym budżetem i dzięki temu szybciej wyjdziesz na prostą.

Przeniesienie kredytu konsolidacyjnego do innego banku – podsumowanie

Przeniesienie kredytu z banku do banku to usługa łatwo dostępna, choć mało popularna. Polecana jest głównie tym, którzy z jakichś powodów wpadli w finansowe kłopoty i zrobili już krok w stronę poprawy swojej sytuacji i wzięli kredyt konsolidacyjny, ale którym przeniesienie kredytu mogłoby jeszcze bardziej pomóc odzyskać stabilizację. Przy odrobinie szczęścia może udać się dzięki temu dostosować spłatę do swoich możliwości, a przy okazji nieco zaoszczędzić. Jednocześnie przeniesienie zobowiązania nie zawsze się opłaca, czasem może przynieść więcej strat niż pożytku, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji należy ją dobrze przemyśleć.

Powiązane artykuły

Czy konsolidacja kredytów jest opłacalna - ile kosztuje, kto może z niej skorzystać?

Czy konsolidacja kredytów jest opłacalna - ile kosztuje, kto może z niej skorzystać?

Po zaciągnięciu kilku kredytów i pożyczek w różnych instytucjach w twoje finanse może wkraść się chaos. Przejściowe problemy finansowe spowodują wówczas, że być może nie będziesz w stanie terminowo spłacić wszystkich rat. Zanim się one pojawią, staraj się uporządkować swoje wydatki. Pomoże w tym konsolidacja. Pytanie tylko, czy jest to opłacalne? Wszystko zależy od sytuacji, w jakiej znajduje się klient.
Zobacz więcej
Restrukturyzacja kredytu - co warto o niej wiedzieć?

Restrukturyzacja kredytu - co warto o niej wiedzieć?

Kiedy jesteś w sytuacji, w której wisi nad Tobą ryzyko niewypłacalności, warto zrobić wszystko, aby nie dopuścić do zaległości w spłacie zobowiązań finansowych. Pomóc może w tym restrukturyzacja kredytu. Na czym dokładnie polega i kto może wziąć kredyt restrukturyzowany?
Zobacz więcej
Kredyt konsolidacyjny bez zaświadczeń o zarobkach - czy to możliwe?

Kredyt konsolidacyjny bez zaświadczeń o zarobkach - czy to możliwe?

Kiedy zaciągnięte kredyty i inne zobowiązania zaczynają nas przerastać, a miesięczne raty przekraczają możliwości domowego budżetu, warto skorzystać z oferty kredytów konsolidacyjnych. Na jakich zasadach są dostępne? Czy kredyt konsolidacyjny bez zaświadczeń o zarobkach jest możliwy? Sprawdziliśmy to!
Zobacz więcej
BNP Paribas kredyt konsolidacyjny - analiza aktualnej oferty

BNP Paribas kredyt konsolidacyjny - analiza aktualnej oferty

BNP Paribas przygotował dla stałych oraz nowych klientów kredyt konsolidacyjny, który pozwala na restrukturyzację dotychczasowych zobowiązań. Jeśli otrzymasz pozytywną decyzję kredytową, bank natychmiast spłaci wskazane we wniosku kredyty lub pożyczki. Ponadto w ramach oferty możesz wnioskować o dodatkową gotówkę. Sprawdź, czy BNP Paribas kredyt konsolidacyjny rzeczywiście się opłaca!
Zobacz więcej
Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych - czy konsolidacja pomoże ci wyjść z długów?

Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych - czy konsolidacja pomoże ci wyjść z długów?

Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych to często jedyna deska ratunku, z której można skorzystać. Pozwala uregulować posiadane zadłużenia oraz szybko osiągnąć stabilizację finansową. Warto pamiętać jednak o tym, że przyznawana jest osobom, które mają zdolność kredytową oraz stabilne zatrudnienie. Sprawdź, czym jest konsolidacja dla zadłużonych i czy warto z niej skorzystać.
Zobacz więcej
Jak zmniejszyć ratę kredytu - czy to możliwe i z czym się wiąże?

Jak zmniejszyć ratę kredytu - czy to możliwe i z czym się wiąże?

Bieżące zobowiązania finansowe zaczynają Ci ciążyć i nie jesteś pewien, czy będziesz w stanie spłacać swoje zobowiązania na czas? Zastanawiasz się, jakie działania podjąć w takiej sytuacji? Jedno z rozwiązań to zmniejszenie raty kredytu. Zrobić możesz to na kilka sposobów. Sprawdź, jak obniżyć ratę kredytu i kiedy bank może zgodzić się na taki krok. 
Zobacz więcej