Kredyty gotówkowe 10 min. czytania

Kredyt dla lekarzy 2023 – oprocentowanie i warunki. Czy jest dostępny na oświadczenie?

Zaktualizowano: 2023-09-15 15:34
Opublikowano: 2019-10-08 10:42
Średnia ocena: 5,83/6 Głosów: 29
Kredyt dla lekarzy 2020 kalkulator, oprocentowanie, na oświadczenie

Lekarze to grupa zawodowa, która cieszy się dużym zaufaniem społecznym. Prestiżowy zawód to nie tylko ogromna odpowiedzialność, ale także wysoka zdolność kredytowa, stałe zarobki oraz niskie ryzyko utraty dochodu. Jak można się domyślić, medycy stanowią atrakcyjną grupę dla banków. Czym charakteryzuje się kredyt dla lekarzy?

Wysokie stopy procentowe sprawiają, że raty zobowiązań mogą być dużym obciążeniem dla kredytobiorców. Banki wychodzą jednak naprzeciw oczekiwaniom niektórych grup zawodowych, szczególnie tych cieszących się dużym prestiżem.

Instytucje doceniają stabilną sytuację finansową przedstawicieli zawodów medycznych i proponują im kredyty na preferencyjnych warunkach. Przedstawiamy przykładowe oferty, wymagania banków oraz ranking kredytów gotówkowych. Czy kredyt dla lekarzy w 2023 roku się opłaca?

Czy w ofercie banków można znaleźć kredyt dla lekarzy?

Banki oferują obecnie bogaty wybór produktów finansowych. Kredyty dla lekarzy 2023 znajdują się w grupie zobowiązań dla przedstawicieli wolnych zawodów, do których można zaliczyć również prawników, architektów, notariuszy, farmaceutów czy inżynierów. 

Kredyt medyczny cechuje uproszczona procedura i szybsza decyzja o przyznaniu środków. Oczywiście nie każdy bank ma w swojej ofercie taki produkt, warto jednak sprawdzić, bo często kredyty dla lekarzy są tańsze niż tradycyjne. Banki oferują lekarzom wiele produktów, m.in.:

W przypadku przedstawicieli zawodów medycznych procedura wnioskowania o kredyt jest uproszczona, a decyzja o przyznaniu środków szybka. Mogą oni również liczyć na niższą marżę lub prowizję, a w rezultacie – bardziej atrakcyjne warunki i mniejszy koszt zobowiązania.

Przeczytaj też: Na czym polegają kredyty dla rolników i gdzie złożyć wniosek o najkorzystniejszy kredyt dla rolnika?

Kto może skorzystać z kredytu dla lekarzy?

Kredyt dla medyków to szerokie pojęcie uwzględniające wielu przedstawicieli zawodów związanych ze służbą zdrowia. Z reguły mówiąc o zobowiązaniach dla lekarzy, mamy na myśli m.in.:

 • kredyt dla lekarzy weterynarii,
 • kredyty dla lekarzy stomatologów,
 • kredyty dla pielęgniarek i położnych,
 • kredyty dla farmaceutów,
 • kredyty dla fizjoterapeutów,
 • kredyty dla psychologów.

Oczywiście nie każdy bank kieruje ofertę do tak szerokiego kręgu zawodów – wiele z nich ogranicza możliwość skorzystania z kredytu tylko do lekarzy, lekarzy stomatologów i lekarzy weterynarii. Warto zatem dokładnie zapoznać się z regulaminem oferty.

Żeby wniosek o kredyt został rozpatrzony pozytywnie, klient musi spełnić następujące warunki:

 • mieć stałe źródło dochodów oraz zdolność kredytową – określaną jako możliwość spłaty zobowiązania bez opóźnień. Na zdolność kredytową wpływa między innymi wysokość przychodów oraz wydatków, w tym związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego oraz ratami innych zobowiązań.
 • mieć dobrą historię kredytową – weryfikowaną w bazach BIK (Biuro Informacji Kredytowej). Punktowa ocena wiarygodności klienta wpływa na decyzję o przyznaniu kredytu – osoby zadłużone nie mają szans na otrzymanie kredytu w banku.
 • wkład własny – w przypadku zobowiązań, których zabezpieczeniem jest wpis hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości.

Kredyt dla młodych lekarzy

Niektóre banki mogą zaoferować również kredyt dla lekarza stażysty, np. na rozpoczęcie praktyki, wyposażenie gabinetu czy zakup niezbędnych narzędzi medycznych. W przypadku medyków prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą banki mogą zaoferować kredyty na finansowanie dowolnego celu związanego z firmą. 

Czasem pozyskane środki można przeznaczyć na zakup nieruchomości, np. pod gabinet. Kredyt hipoteczny dla lekarza rezydenta będzie oczywiście zależał w dużej mierze od zdolności kredytowej medyka – jego zarobków, wydatków i sytuacji finansowej.

Kredyt dla lekarzy a zdolność kredytowa

Jak wspomnieliśmy, składając wniosek o kredyt dla lekarza, klient musi udokumentować zdolność kredytową, czyli wykazać, że będzie w stanie spłacić zadłużenie w terminie – bez żadnych opóźnień.

To podstawowe wymaganie instytucji udzielających kredytów, a jak pokazuje praktyka, przedstawiciele zawodów medycznych z reguły sumiennie spłacają zobowiązania. Lekarze są atrakcyjną grupą zawodową dla banków, ponieważ:

 • mają stabilne warunki zatrudnienia,
 • osiągają wysokie przychody,
 • są przedstawicielami zawodu zaufania społecznego.

Jeśli do tego dodamy nienaganną historię kredytową, brak przeterminowanych zadłużeń i wysoką ocenę punktową BIK, to otrzymamy wysoką zdolność do spłaty zobowiązania. W przypadku wysokich zarobków klient może liczyć na wyższą kwotę kredytu, co nie jest bez znaczenia, szczególnie w przypadku kredytów hipotecznych.

Warto wiedzieć: Jak dostać kredyt na działalność gospodarczą? Warunki i oferta banków

Czy lekarze mogą liczyć na preferencyjne warunki kredytu?

Przedstawiciele zawodów medycznych, którzy mają wysoką zdolność kredytową, mogą liczyć na kredyt preferencyjny dla lekarzy. W takiej sytuacji banki często oferują niższe oprocentowanie, kredyty z obniżoną prowizją, a także wyższe kwoty zobowiązań. Zdarza się, że instytucje rezygnują z dodatkowych opłat, np. za ubezpieczenie kredytu lub z konieczności przedstawienia innego zabezpieczenia długu, np. poręczenia.

Dotyczy to nie tylko kredytów gotówkowych, ale także konsolidacyjnych czy hipotecznych kredytów dla lekarzy. Oprocentowanie takiego kredytu może być stałe, a zatem niezależne od wahań stóp procentowych. Wybierając kredyt dla lekarzy, warto sprawdzić kalkulator kredytowy – zweryfikować, w jakim banku można liczyć na najkorzystniejsze warunki.

Kredyt dla lekarzy a wymagane formalności

Procedura jest podobna jak w przypadku zwykłych kredytów – również trzeba udokumentować wysokość dochodów i dołączyć szereg dokumentów. Składając wiosek o kredyt dla lekarza, należy przedstawić:

 • dokument tożsamości, np. dowód osobisty,
 • dokument potwierdzający prawo do wykonywania zawodu,
 • dokumenty potwierdzające wysokość dochodów.

W zależności od tytułu, na podstawie którego medyk osiąga dochody (umowa o pracę, kontrakt), należy przedstawić np. rozliczenie PIT za ubiegły rok, wyciąg z konta bankowego za ostatnie 3 miesiące lub dokumenty finansowe firmy.

Kredyt dla lekarzy na oświadczenie

Preferencyjne warunki dla medyków oznaczają również mniej formalności. Niektóre banki mają w swojej ofercie kredyt dla lekarzy bez zaświadczeń o zarobkach.

W takiej sytuacji wystarczy przedstawić dokument tożsamości, dokument potwierdzający prawo do wykonywania zawodu lekarza oraz oświadczenie o wysokości dochodów. Ostatni dokument sporządza sam kredytobiorca. Oczywiście nie każdy bank ma w swojej ofercie kredyty na oświadczenie – nadal jest to dość ryzykowny produkt finansowy.

Kredyt dla lekarzy – oferta banków

 • Obecnie niewiele instytucji oferuje kredyt firmowy dla lekarzy. Większość banków ma jednak w swoim portfolio kredyty firmowe, z których mogą skorzystać lekarze oraz przedstawiciele innych branż. Sprawdziliśmy ofertę wybranych banków.

BNP Paribas kredyt dla lekarzy

Bank nie ma w ofercie kredytu przeznaczonego stricte dla lekarzy, jednak przedstawiciele zawodów medycznych mogą skorzystać z kredytu gotówkowego Biznes Lider ze stałą lub zmienną stopą procentową. Warunki:

 • kredyt bez zabezpieczeń,
 • wysokość do 350 tys. zł,
 • okres kredytowania do 84 miesięcy,
 • na finansowanie konkretnych potrzeb w ramach bieżącej działalności,
 • dla klientów prowadzących działalność na uproszczonej lub pełnej rachunkowości,
 • minimalny okres prowadzenia działalności – 24 miesiące, dla profesjonalistów – 12 miesięcy.

Alior Bank kredyt dla lekarzy

Bank oferuje leasing dla lekarzy i innych dla profesjonalistów – osób wykonujących wolne zawody. W ramach kredytu można liczyć na:

 • finansowanie zakupu środków trwałych do 100% wartości netto,
 • indywidualny harmonogram spłat,
 • uproszczoną ocenę wniosku do 800 tys. zł,
 • zabezpieczenie spłaty na przedmiocie finansowania.

Co ciekawe bank nie wymaga zaświadczenia o dochodach – decyzja jest podejmowana na podstawie oświadczenia. Lekarze mogą liczyć na finansowanie nowej działalności.

ING kredyt dla lekarzy

Bank ma w swoim portfolio ofertę dla profesjonalistów – przedstawicieli wolnych zawodów. Mogą z niej skorzystać między innymi osoby, które prowadzą:

 • gabinet lekarski, stomatologiczny, psychologiczny,
 • specjalistyczną, indywidualną, grupową lub prywatną praktykę lekarską,
 • praktykę pielęgniarską i rehabilitacyjną,
 • gabinet weterynarii.

Kredyty dla profesjonalistów są dostępne również dla fizjoterapeutów i ratowników medycznych.

ING oferuje również kredyt obrotowy na zaspokojenie krótkoterminowych potrzeb finansowych firmy, w tym na regulowanie zobowiązań wobec organów podatkowych. Kredyt jest udzielany na okres do 5 lat i może mieć charakter odnawialny.

mBank kredyt dla lekarzy

mBank oferuje pożyczkę medyczną i leasing sprzętu medycznego dla praktyk:

 • lekarskich,
 • stomatologicznych,
 • farmaceutycznych,
 • protetycznych,
 • optycznych,
 • pielęgniarskich,
 • rehabilitacyjnych,
 • weterynaryjnych,
 • medycyny estetycznej,
 • kosmetologicznych.

Finansowanie jest możliwe do 100% wartości zakupu, na okres od 6 do 72 miesięcy. Klienci mogą skorzystać z uproszczonej procedury do 500 000 zł zaangażowania. Wkład własny wynosi 0%, a dla sprzętu IT – 15%.

Środki przyznane w ramach kredytu można przeznaczyć na zakup rozmaitych urządzeń medycznych, takich jak np. tomograf, sprzęt do USG, sprzęt do rezonansu magnetycznego, lasery medyczne, sprzęt do rehabilitacji czy mammograf.

Santander kredyt dla lekarzy

Bank oferuje pożyczki na pojazdy oraz urządzenia medyczne dla lekarzy i weterynarzy. Finansowanie mogą otrzymać lekarze dowolnej specjalności i weterynarze, posiadający prawo do wykonywania zawodu. Szczegóły oferty:

 • finansowanie do 72 miesięcy,
 • możliwość jednorazowego odpisu amortyzacyjnego,
 • raty zwolnione z VAT,
 • kredyt na samochód dla lekarzy (nowy lub używany).

City Bank kredyt dla lekarzy

Bank oferuje pożyczkę dla wolnych zawodów na preferencyjnych warunkach.

 • maksymalna kwota kredytowania 300 tys. zł (bez zabezpieczenia),
 • dostępny już od 12 miesiąca prowadzenia działalności,
 • oferta dla prawników, lekarzy, stomatologów, księgowych, weterynarzy, tłumaczy przysięgłych.

Kredyt hipoteczny dla lekarzy

Kredyt hipoteczny dla lekarzy 2023 jest skierowany do osób, które chcą otrzymać dodatkowe środki na zakup, np. lokalu pod gabinet lekarski. Długoterminowe zobowiązanie jest dość ryzykowne, dlatego bank wymaga przedstawienia dokumentów dotyczących sytuacji finansowej i hipotecznej klienta.

Kredyt hipoteczny dla lekarza może mieć tzw. ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. Więcej o tym przeczytasz tu: Ile wynosi minimalny wkład własny w 2022 roku? Czy wkład własny liczy się do kredytu hipotecznego?

Kredyt gotówkowy dla lekarzy

Gotówkowa pożyczka dla lekarzy to najczęściej zobowiązanie krótkoterminowe – z reguły okres kredytowania wynosi od 6 do 72 miesięcy. Pozyskane środki można przeznaczyć na dowolny cel związany z działalnością medyczną, np. zakup sprzętu.

Nie przegap: Kredyt dla służb mundurowych w ofercie banków. Ile kosztuje kredyt dla policjantów czy żołnierzy?

Czy warto zdecydować się na kredyt dla lekarzy? Opinie

Rozpoczynanie działalności jako medyk to ogromne wyzwanie – specjalista, który zakłada własny gabinet, musi zmierzyć się z poważnymi wydatkami. Konieczność zakupu profesjonalnego sprzętu i wyposażenia gabinetu przerasta wiele osób, dlatego banki wyszły naprzeciw tym oczekiwaniom i udostępniły pożyczki dla lekarzy.

Za pozyskane środki można kupić np. aparat ultrasonograficzny, laser medyczny, sprzęt diagnostyczny oraz inne urządzenia, które trudno byłoby sfinansować z własnej kieszeni, Opinie (np. na forum) osób, które zdecydowały się na skorzystanie z oferty, przekonują, że jest to korzystne rozwiązanie.

Kredyt preferencyjny dla lekarzy często oznacza niższe koszty zobowiązania oraz uproszczone procedury. Osoby, które chcą otworzyć własny gabinet, mogą spodziewać się atrakcyjnych warunków kredytowania – warto zatem wziąć pod uwagę takie rozwiązanie.

Komentarze

Powiązane artykuły

Pożyczka hipoteczna na dowolny cel

Pożyczka hipoteczna na dowolny cel. Na czym polega i kto może się o nią starać?

...nieruchomości przez bank w przypadku braku spłaty. Z kolei kredyt gotówkowy przeznaczony jest na finansowanie dóbr konsumpcyjnych, jak...

...wymaga udokumentowania dochodów i zdolności kredytowej. Zaletą kredytu gotówkowego jest szybka decyzja kredytowa i wypłata środków. Wadą natomiast...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Co można odliczyć, korzystając z ulgi termomodernizacyjnej?

Czym jest ulga termomodernizacyjna i kto może z niej skorzystać?

...w takie zmiany, nawet jeśli na ten cel trzeba będzie zaciągnąć kredyt gotówkowy lub nawet kredyt hipoteczny. Warto to tym bardziej zrobić, że...

...na ten cel trzeba będzie zaciągnąć kredyt gotówkowy lub nawet kredyt hipoteczny. Warto to tym bardziej zrobić, że wiele wydatków można odliczyć...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Najczęściej przyznawane chwilówki. Gdzie złożyć wniosek?
23.11.2023

Najczęściej przyznawane chwilówki. Gdzie złożyć wniosek?

...bardziej interesuje Cię kredyt niż chwilówka, sprawdź ranking kredytów gotówkowych, dzięki któremu dobierzesz dla siebie najlepszą, możliwą...

...nie sprawdzają BIK, a więc gdzie czeka na Ciebie gwarantowana chwilówka. Poniżej zostały wyłonione 3 firmy, które oferują pożyczkę...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Kto i na jakich warunkach może skorzystać z kredytu preferencyjnego?

Kto i na jakich warunkach może skorzystać z kredytu preferencyjnego?

...atrakcyjnej marży czy zerowej prowizji. Kiedy ranking kredytów gotówkowych nie przynosi spodziewanych przez nas rezultatów, warto poszukać...

...preferencyjne. W końcu oferty tego typu nie są tak powszechne, jak kredyty gotówkowe, przez co rzadziej się o nich mówi. Dlatego zobaczmy, jak brzmi...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Dofinansowanie w ramach programu czyste powietrze czy pożyczka?

Dofinansowanie w ramach programu czyste powietrze czy pożyczka czyste powietrze?

...formie dofinansowania lub dotacji na częściową spłatę kapitału kredytu gotówkowego. Warunkiem wypłaty dotacji jest jednak wcześniejsze otrzymanie z...

...dodatkowej gotówki na dowolny cel? Koniecznie sprawdź nasz ranking kredytów gotówkowych. Właściwą instytucją, do której składane są wnioski i która...

Zobacz więcej
15 min. czytania
Umowa na czas określony a kredyt gotówkowy

Oferta i warunki kredytu gotówkowego dla osób pracujących na podstawie umowy na czas określony

...i dowiedz się, która oferta jest najbardziej atrakcyjna. Choć kredyt gotówkowy osobie pracującej na umowę na czas określony zwykle jest...

...wydał pozytywną decyzję? Jakie dokładnie są warunki otrzymania kredytu gotówkowego? Umowa na czas określony to specyficzna forma stosunku pracy, w...

Zobacz więcej
10 min. czytania