Kredyty gotówkowe 8 min. czytania

Kredyt dla lekarzy 2022 – oprocentowanie i warunki. Czy jest dostępny na oświadczenie?

Zaktualizowano: 2022-03-31 10:49
Opublikowano: 2019-10-08 10:42
Średnia ocena: 5,82/6 Głosów: 28
Kredyt dla lekarzy 2020 kalkulator, oprocentowanie, na oświadczenie

Lekarze to grupa zawodowa, która cieszy się dużym zaufaniem społecznym. Prestiżowy zawód to nie tylko ogromna odpowiedzialność, ale także wysoka zdolność kredytowa, stałe zarobki oraz niskie ryzyko utraty dochodu. Jak można się domyślić, medycy stanowią atrakcyjną grupę dla banków. Czym charakteryzuje się kredyt dla lekarzy?

Przedstawiciele wolnych zawodów mogą liczyć na preferencyjne warunki w bankach – niezależnie od tego, czy starają się o kredyt gotówkowy, chcą skonsolidować zobowiązania czy skorzystać z innych usług. Ze względu na stabilną sytuację zawodową są dla instytucji bardzo wiarygodnym klientem i niejako gwarancją spłaty zadłużenia. Przedstawiciel zawodu medycznego, nawet zaciągając kredyt hipoteczny, może liczyć na bardziej atrakcyjną ofertę.

Czy w ofercie banków można znaleźć kredyt dla lekarzy?

Banki oferują obecnie bogaty wybór produktów finansowych. Kredyty dla lekarzy 2022 znajdują się w grupie zobowiązań dla przedstawicieli wolnych zawodów, do których można zaliczyć również prawników, architektów, notariuszy, farmaceutów czy inżynierów. Kredyt medyczny cechuje uproszczona procedura i szybsza decyzja o przyznaniu środków. Oczywiście nie każdy bank ma w swojej ofercie taki produkt, warto jednak sprawdzić, bo często kredyty dla lekarzy są tańsze niż tradycyjne.

Kto może skorzystać z kredytu dla lekarzy?

Kredyt dla medyków to szerokie pojęcie uwzględniające wielu przedstawicieli zawodów związanych ze służbą zdrowia. Z reguły mówiąc o zobowiązaniach dla lekarzy, mamy na myśli m.in.:

 • kredyt dla lekarzy weterynarii,
 • kredyty dla lekarzy stomatologów,
 • kredyty dla pielęgniarek i położnych,
 • kredyty dla farmaceutów,
 • kredyty dla fizjoterapeutów,
 • kredyty dla psychologów.

Oczywiście nie każdy bank kieruje ofertę do tak szerokiego kręgu zawodów – wiele z nich ogranicza możliwość skorzystania z kredytu tylko do lekarzy, lekarzy stomatologów i lekarzy weterynarii. Warto zatem dokładnie zapoznać się z regulaminem oferty.

Kredyt dla młodych lekarzy

Niektóre banki mogą zaoferować również kredyt dla lekarza stażysty, np. na rozpoczęcie praktyki, wyposażenie gabinetu czy zakup niezbędnych narzędzi medycznych. W przypadku medyków prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą banki mogą zaoferować kredyty na finansowanie dowolnego celu związanego z firmą. Czasem pozyskane środki można przeznaczyć na zakup nieruchomości, np. pod gabinet. Kredyt hipoteczny dla lekarza rezydenta będzie oczywiście zależał w dużej mierze od zdolności kredytowej medyka – jego zarobków, wydatków i sytuacji finansowej.

Kredyt dla lekarzy a zdolność kredytowa

Składając wniosek o kredyt dla lekarza, klient musi udokumentować zdolność kredytową, czyli wykazać, że będzie w stanie spłacić zadłużenie w terminie – bez żadnych opóźnień. Jak wspomnieliśmy, lekarze są atrakcyjną grupą zawodową dla banków, ponieważ:

 • mają stabilne warunki zatrudnienia,
 • osiągają wysokie przychody,
 • są przedstawicielami zawodu zaufania społecznego.

Jeśli do tego dodamy nienaganną historię kredytową, brak przeterminowanych zadłużeń i wysoką ocenę punktową BIK, to otrzymamy wysoką zdolność do spłaty zobowiązania.

Czy lekarze mogą liczyć na preferencyjne warunki kredytu?

Przedstawiciele zawodów medycznych, którzy mają wysoką zdolność kredytową, mogą liczyć na kredyt preferencyjny dla lekarzy. W takiej sytuacji banki często oferują niższe oprocentowanie, kredyty z obniżoną prowizją, a także wyższe kwoty zobowiązań. Zdarza się, że instytucje rezygnują z dodatkowych opłat, np. za ubezpieczenie kredytu lub z konieczności przedstawienia innego zabezpieczenia długu, np. poręczenia.

Dotyczy to nie tylko kredytów gotówkowych, ale także konsolidacyjnych czy hipotecznych kredytów dla lekarzy. Oprocentowanie takiego kredytu może być stałe, a zatem niezależne od wahań stóp procentowych. Wybierając kredyt dla lekarzy, warto sprawdzić kalkulator kredytowy – zweryfikować, w jakim banku można liczyć na najkorzystniejsze warunki.

Kredyt dla lekarzy a wymagane formalności

Procedura jest podobna jak w przypadku zwykłych kredytów – również trzeba udokumentować wysokość dochodów i dołączyć szereg dokumentów. Składając wiosek o kredyt dla lekarza, należy przedstawić:

 • dokument tożsamości, np. dowód osobisty,
 • dokument potwierdzający prawo do wykonywania zawodu,
 • dokumenty potwierdzające wysokość dochodów.

W zależności od tytułu, na podstawie którego medyk osiąga dochody (umowa o pracę, kontrakt), należy przedstawić np. rozliczenie PIT za ubiegły rok, wyciąg z konta bankowego za ostatnie 3 miesiące lub dokumenty finansowe firmy.

Kredyt dla lekarzy na oświadczenie

Preferencyjne warunki dla medyków oznaczają również mniej formalności. Niektóre banki mają w swojej ofercie kredyt dla lekarzy bez zaświadczeń o zarobkach. W takiej sytuacji wystarczy przedstawić dokument tożsamości, dokument potwierdzający prawo do wykonywania zawodu lekarza oraz oświadczenie o wysokości dochodów. Ostatni dokument sporządza sam kredytobiorca. Oczywiście nie każdy bank ma w swojej ofercie kredyty na oświadczenie – nadal jest to dość ryzykowny produkt finansowy.

Kredyt dla lekarzy – oferta banków

Obecnie niewiele instytucji oferuje produkty stricte dla medyków. Większość banków ma jednak w swoim portfolio kredyty firmowe, z których mogą skorzystać lekarze oraz przedstawiciele innych branż. Sprawdziliśmy ofertę wybranych banków.

Alior Bank – kredyt dla lekarzy

Bank oferuje leasing dla lekarzy i innych dla profesjonalistów – osób wykonujących wolne zawody. W ramach kredytu można liczyć na:

 • finansowanie zakupu środków trwałych do 100% wartości netto,
 • indywidualny harmonogram spłat,
 • uproszczoną ocenę wniosku do 800 tys. zł,
 • zabezpieczenie spłaty na przedmiocie finansowania.

Co ciekawe bank nie wymaga zaświadczenia o dochodach – decyzja jest podejmowana na podstawie oświadczenia. Lekarze mogą liczyć na finansowanie nowej działalności.

Santander – kredyt dla lekarzy

Bank oferuje pożyczki na pojazdy oraz urządzenia medyczne dla lekarzy i weterynarzy. Finansowanie mogą otrzymać lekarze dowolnej specjalności i weterynarze, posiadający prawo do wykonywania zawodu. Szczegóły oferty:

 • finansowanie do 72 miesięcy,
 • możliwość jednorazowego odpisu amortyzacyjnego,
 • raty zwolnione z VAT,
 • kredyt na samochód dla lekarzy (nowy lub używany).

ING kredyt dla lekarzy

Bank ma w swoim portfolio ofertę specjalną dla profesjonalistów – przedstawicieli wolnych zawodów. Mogą z niej skorzystać między innymi osoby, które prowadzą:

 • gabinet lekarski, stomatologiczny, psychologiczny,
 • specjalistyczną, indywidualną, grupową lub prywatną praktykę lekarską,
 • praktykę pielęgniarską i rehabilitacyjną,
 • gabinet weterynarii.

Kredyty dla profesjonalistów są dostępne również dla fizjoterapeutów i ratowników medycznych.

mBank – kredyt dla lekarzy

mBank oferuje pożyczkę medyczną i leasing sprzętu medycznego dla praktyk:

 • lekarskich,
 • stomatologicznych,
 • farmaceutycznych,
 • protetycznych,
 • optycznych,
 • pielęgniarskich,
 • rehabilitacyjnych,
 • weterynaryjnych,
 • medycyny estetycznej,
 • kosmetologicznych.

Finansowanie jest możliwe do 100% wartości zakupu, na okres od 6 do 72 miesięcy. Klienci mogą skorzystać z uproszczonej procedury do 500 000 zł zaangażowania. Wkład własny wynosi 0%, a dla sprzętu IT – 15%.

PKO BP – kredyt dla lekarzy

Kredyt firmowy dla lekarzy dostępny w banku PKO BP to pożyczka leasingowa medyczna. Szczegóły oferty:

 • finansowanie do 100% wartości przedmiotu w PLN, EUR,
 • możliwość finansowania VAT przez cały okres trwania pożyczki.

Oferta jest przeznaczona dla klientów z sektora medycznego – lekarzy, weterynarzy, stomatologów, NZOZ, prywatnych klinik, aptek, optyków, rehabilitantów, fizjoterapeutów, protetyków, kosmetologów.

Kredyt hipoteczny dla lekarzy

Kredyt hipoteczny dla lekarzy 2022 jest skierowany do osób, które chcą otrzymać dodatkowe środki na zakup, np. lokalu pod gabinet lekarski. Długoterminowe zobowiązanie jest dość ryzykowne, dlatego bank wymaga przedstawienia dokumentów dotyczących sytuacji finansowej i hipotecznej klienta.

Kredyt hipoteczny dla lekarza może mieć tzw. ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. Więcej o tym przeczytasz tu: Ile wynosi minimalny wkład własny w 2022 roku? Czy wkład własny liczy się do kredytu hipotecznego?

Kredyt gotówkowy dla lekarzy

Gotówkowa pożyczka dla lekarzy to najczęściej zobowiązanie krótkoterminowe – z reguły okres kredytowania wynosi od 6 do 72 miesięcy. Pozyskane środki można przeznaczyć na dowolny cel związany z działalnością medyczną, np. zakup sprzętu.

Czy warto zdecydować się na kredyt dla lekarzy? Opinie

Rozpoczynanie działalności jako medyk to ogromne wyzwanie – specjalista, który zakłada własny gabinet, musi zmierzyć się z poważnymi wydatkami. Konieczność zakupu profesjonalnego sprzętu i wyposażenia gabinetu przerasta wiele osób, dlatego banki wyszły naprzeciw tym oczekiwaniom i udostępniły pożyczki medyczne.

Za pozyskane środki można kupić np. aparat ultrasonograficzny, laser medyczny, sprzęt diagnostyczny oraz inne urządzenia, które trudno byłoby sfinansować z własnej kieszeni, bez kredytu dla lekarzy. Oponie (np. na forum) osób, które zdecydowały się na skorzystanie z oferty, przekonują, że jest to korzystne rozwiązanie.

Komentarze

Powiązane artykuły

Kredyt 70 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków
29.05.2023

Kredyt 70 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

...odpowiemy też na pytanie, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy. Kredyt na 70 tys. zł może przybierać różne formy. Wiele...

...zobowiązaniami finansowymi. Warto przeczytać: Jakie dokumenty do kredytu gotówkowego są wymagane przed zawarciem umowy z bankiem? Jakie zarobki musisz...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Kredyt 5 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków
25.05.2023

Kredyt 5 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

...pilnie dodatkowych środków? W takich chwilach wiele osób udaje się do banku po kredyt gotówkowy. Nie wiąże się on z dużą liczbą formalności, a przy tym dostać go można nawet online i to w 15 minut. Tylko którą ofertę wybrać? Na to pytanie odpowie ranking kredytów gotówkowych...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Kredyt 15 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków
23.05.2023

Kredyt 15 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

...sprawdź koniecznie: Jakie warunki trzeba spełnić aby dostać kredyt gotówkowy? Ile właściwie musisz zarabiać, aby dostać kredyt 15 tys. zł?...

...na względzie, że nie możesz dowolnie modyfikować okresu spłaty kredytu gotówkowego. Wynosi on maksymalnie 10 lat, czyli 120 rat. Kredyt 15 tys. na 10...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Kredyt 250 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków
22.05.2023

Kredyt 250 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

...zobowiązanie długoterminowe. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy w takiej wysokości? Jakie warunki należy spełnić, żeby uzyskać...

...w takiej wysokości? Jakie warunki należy spełnić, żeby uzyskać kredyt hipoteczny? Osoby, które zastanawiają się, jak dostać kredyt 250 tys. zł...

Zobacz więcej
9 min. czytania
wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego i hipotecznego
19.05.2023

Na czym polega wcześniejsza spłata kredytu? Ile można zaoszczędzić spłacając wcześniej kredyt?

...spłata jest możliwa bez względu na to, czy masz kredyt gotówkowy, czy kredyt hipoteczny. Wcześniej warto jednak skontaktować...

...którzy jeszcze kilka lat temu zaciągnęli kredyt hipoteczny, mogą mieć obecnie problem ze spłatą zobowiązań. Dotyczy to...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Kredyt 30 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków
18.05.2023

Kredyt 30 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

...przez co uzyskanie dodatkowych środków na dowolny cel jest bardzo proste. Wystarczy spełnić kilka warunków, między innymi posiadać stały dochód. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy w wysokości 30 tys. zł? Z jakiej oferty najlepiej skorzystać? Żeby otrzymać kredyt do 30 tys. zł, trzeba wykazać, że będzie się w stanie spłacić dług w terminie określonym w umowie...

Zobacz więcej
8 min. czytania