Kredyty gotówkowe 8 min. czytania

Kredyt dla lekarzy 2022 – oprocentowanie i warunki. Czy jest dostępny na oświadczenie?

Zaktualizowano: 2022-03-31 10:49
Opublikowano: 2019-10-08 10:42
Średnia ocena: 5,82/6 Głosów: 28
Kredyt dla lekarzy 2020 kalkulator, oprocentowanie, na oświadczenie

Lekarze to grupa zawodowa, która cieszy się dużym zaufaniem społecznym. Prestiżowy zawód to nie tylko ogromna odpowiedzialność, ale także wysoka zdolność kredytowa, stałe zarobki oraz niskie ryzyko utraty dochodu. Jak można się domyślić, medycy stanowią atrakcyjną grupę dla banków. Czym charakteryzuje się kredyt dla lekarzy?

Przedstawiciele wolnych zawodów mogą liczyć na preferencyjne warunki w bankach – niezależnie od tego, czy starają się o kredyt gotówkowy, chcą skonsolidować zobowiązania czy skorzystać z innych usług. Ze względu na stabilną sytuację zawodową są dla instytucji bardzo wiarygodnym klientem i niejako gwarancją spłaty zadłużenia. Przedstawiciel zawodu medycznego, nawet zaciągając kredyt hipoteczny, może liczyć na bardziej atrakcyjną ofertę.

Czy w ofercie banków można znaleźć kredyt dla lekarzy?

Banki oferują obecnie bogaty wybór produktów finansowych. Kredyty dla lekarzy 2022 znajdują się w grupie zobowiązań dla przedstawicieli wolnych zawodów, do których można zaliczyć również prawników, architektów, notariuszy, farmaceutów czy inżynierów. Kredyt medyczny cechuje uproszczona procedura i szybsza decyzja o przyznaniu środków. Oczywiście nie każdy bank ma w swojej ofercie taki produkt, warto jednak sprawdzić, bo często kredyty dla lekarzy są tańsze niż tradycyjne.

Kto może skorzystać z kredytu dla lekarzy?

Kredyt dla medyków to szerokie pojęcie uwzględniające wielu przedstawicieli zawodów związanych ze służbą zdrowia. Z reguły mówiąc o zobowiązaniach dla lekarzy, mamy na myśli m.in.:

 • kredyt dla lekarzy weterynarii,
 • kredyty dla lekarzy stomatologów,
 • kredyty dla pielęgniarek i położnych,
 • kredyty dla farmaceutów,
 • kredyty dla fizjoterapeutów,
 • kredyty dla psychologów.

Oczywiście nie każdy bank kieruje ofertę do tak szerokiego kręgu zawodów – wiele z nich ogranicza możliwość skorzystania z kredytu tylko do lekarzy, lekarzy stomatologów i lekarzy weterynarii. Warto zatem dokładnie zapoznać się z regulaminem oferty.

Kredyt dla młodych lekarzy

Niektóre banki mogą zaoferować również kredyt dla lekarza stażysty, np. na rozpoczęcie praktyki, wyposażenie gabinetu czy zakup niezbędnych narzędzi medycznych. W przypadku medyków prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą banki mogą zaoferować kredyty na finansowanie dowolnego celu związanego z firmą. Czasem pozyskane środki można przeznaczyć na zakup nieruchomości, np. pod gabinet. Kredyt hipoteczny dla lekarza rezydenta będzie oczywiście zależał w dużej mierze od zdolności kredytowej medyka – jego zarobków, wydatków i sytuacji finansowej.

Kredyt dla lekarzy a zdolność kredytowa

Składając wniosek o kredyt dla lekarza, klient musi udokumentować zdolność kredytową, czyli wykazać, że będzie w stanie spłacić zadłużenie w terminie – bez żadnych opóźnień. Jak wspomnieliśmy, lekarze są atrakcyjną grupą zawodową dla banków, ponieważ:

 • mają stabilne warunki zatrudnienia,
 • osiągają wysokie przychody,
 • są przedstawicielami zawodu zaufania społecznego.

Jeśli do tego dodamy nienaganną historię kredytową, brak przeterminowanych zadłużeń i wysoką ocenę punktową BIK, to otrzymamy wysoką zdolność do spłaty zobowiązania.

Czy lekarze mogą liczyć na preferencyjne warunki kredytu?

Przedstawiciele zawodów medycznych, którzy mają wysoką zdolność kredytową, mogą liczyć na kredyt preferencyjny dla lekarzy. W takiej sytuacji banki często oferują niższe oprocentowanie, kredyty z obniżoną prowizją, a także wyższe kwoty zobowiązań. Zdarza się, że instytucje rezygnują z dodatkowych opłat, np. za ubezpieczenie kredytu lub z konieczności przedstawienia innego zabezpieczenia długu, np. poręczenia.

Dotyczy to nie tylko kredytów gotówkowych, ale także konsolidacyjnych czy hipotecznych kredytów dla lekarzy. Oprocentowanie takiego kredytu może być stałe, a zatem niezależne od wahań stóp procentowych. Wybierając kredyt dla lekarzy, warto sprawdzić kalkulator kredytowy – zweryfikować, w jakim banku można liczyć na najkorzystniejsze warunki.

Kredyt dla lekarzy a wymagane formalności

Procedura jest podobna jak w przypadku zwykłych kredytów – również trzeba udokumentować wysokość dochodów i dołączyć szereg dokumentów. Składając wiosek o kredyt dla lekarza, należy przedstawić:

 • dokument tożsamości, np. dowód osobisty,
 • dokument potwierdzający prawo do wykonywania zawodu,
 • dokumenty potwierdzające wysokość dochodów.

W zależności od tytułu, na podstawie którego medyk osiąga dochody (umowa o pracę, kontrakt), należy przedstawić np. rozliczenie PIT za ubiegły rok, wyciąg z konta bankowego za ostatnie 3 miesiące lub dokumenty finansowe firmy.

Kredyt dla lekarzy na oświadczenie

Preferencyjne warunki dla medyków oznaczają również mniej formalności. Niektóre banki mają w swojej ofercie kredyt dla lekarzy bez zaświadczeń o zarobkach. W takiej sytuacji wystarczy przedstawić dokument tożsamości, dokument potwierdzający prawo do wykonywania zawodu lekarza oraz oświadczenie o wysokości dochodów. Ostatni dokument sporządza sam kredytobiorca. Oczywiście nie każdy bank ma w swojej ofercie kredyty na oświadczenie – nadal jest to dość ryzykowny produkt finansowy.

Kredyt dla lekarzy – oferta banków

Obecnie niewiele instytucji oferuje produkty stricte dla medyków. Większość banków ma jednak w swoim portfolio kredyty firmowe, z których mogą skorzystać lekarze oraz przedstawiciele innych branż. Sprawdziliśmy ofertę wybranych banków.

Alior Bank – kredyt dla lekarzy

Bank oferuje leasing dla lekarzy i innych dla profesjonalistów – osób wykonujących wolne zawody. W ramach kredytu można liczyć na:

 • finansowanie zakupu środków trwałych do 100% wartości netto,
 • indywidualny harmonogram spłat,
 • uproszczoną ocenę wniosku do 800 tys. zł,
 • zabezpieczenie spłaty na przedmiocie finansowania.

Co ciekawe bank nie wymaga zaświadczenia o dochodach – decyzja jest podejmowana na podstawie oświadczenia. Lekarze mogą liczyć na finansowanie nowej działalności.

Santander – kredyt dla lekarzy

Bank oferuje pożyczki na pojazdy oraz urządzenia medyczne dla lekarzy i weterynarzy. Finansowanie mogą otrzymać lekarze dowolnej specjalności i weterynarze, posiadający prawo do wykonywania zawodu. Szczegóły oferty:

 • finansowanie do 72 miesięcy,
 • możliwość jednorazowego odpisu amortyzacyjnego,
 • raty zwolnione z VAT,
 • kredyt na samochód dla lekarzy (nowy lub używany).

ING kredyt dla lekarzy

Bank ma w swoim portfolio ofertę specjalną dla profesjonalistów – przedstawicieli wolnych zawodów. Mogą z niej skorzystać między innymi osoby, które prowadzą:

 • gabinet lekarski, stomatologiczny, psychologiczny,
 • specjalistyczną, indywidualną, grupową lub prywatną praktykę lekarską,
 • praktykę pielęgniarską i rehabilitacyjną,
 • gabinet weterynarii.

Kredyty dla profesjonalistów są dostępne również dla fizjoterapeutów i ratowników medycznych.

mBank – kredyt dla lekarzy

mBank oferuje pożyczkę medyczną i leasing sprzętu medycznego dla praktyk:

 • lekarskich,
 • stomatologicznych,
 • farmaceutycznych,
 • protetycznych,
 • optycznych,
 • pielęgniarskich,
 • rehabilitacyjnych,
 • weterynaryjnych,
 • medycyny estetycznej,
 • kosmetologicznych.

Finansowanie jest możliwe do 100% wartości zakupu, na okres od 6 do 72 miesięcy. Klienci mogą skorzystać z uproszczonej procedury do 500 000 zł zaangażowania. Wkład własny wynosi 0%, a dla sprzętu IT – 15%.

PKO BP – kredyt dla lekarzy

Kredyt firmowy dla lekarzy dostępny w banku PKO BP to pożyczka leasingowa medyczna. Szczegóły oferty:

 • finansowanie do 100% wartości przedmiotu w PLN, EUR,
 • możliwość finansowania VAT przez cały okres trwania pożyczki.

Oferta jest przeznaczona dla klientów z sektora medycznego – lekarzy, weterynarzy, stomatologów, NZOZ, prywatnych klinik, aptek, optyków, rehabilitantów, fizjoterapeutów, protetyków, kosmetologów.

Kredyt hipoteczny dla lekarzy

Kredyt hipoteczny dla lekarzy 2022 jest skierowany do osób, które chcą otrzymać dodatkowe środki na zakup, np. lokalu pod gabinet lekarski. Długoterminowe zobowiązanie jest dość ryzykowne, dlatego bank wymaga przedstawienia dokumentów dotyczących sytuacji finansowej i hipotecznej klienta.

Kredyt hipoteczny dla lekarza może mieć tzw. ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. Więcej o tym przeczytasz tu: Ile wynosi minimalny wkład własny w 2022 roku? Czy wkład własny liczy się do kredytu hipotecznego?

Kredyt gotówkowy dla lekarzy

Gotówkowa pożyczka dla lekarzy to najczęściej zobowiązanie krótkoterminowe – z reguły okres kredytowania wynosi od 6 do 72 miesięcy. Pozyskane środki można przeznaczyć na dowolny cel związany z działalnością medyczną, np. zakup sprzętu.

Czy warto zdecydować się na kredyt dla lekarzy? Opinie

Rozpoczynanie działalności jako medyk to ogromne wyzwanie – specjalista, który zakłada własny gabinet, musi zmierzyć się z poważnymi wydatkami. Konieczność zakupu profesjonalnego sprzętu i wyposażenia gabinetu przerasta wiele osób, dlatego banki wyszły naprzeciw tym oczekiwaniom i udostępniły pożyczki medyczne.

Za pozyskane środki można kupić np. aparat ultrasonograficzny, laser medyczny, sprzęt diagnostyczny oraz inne urządzenia, które trudno byłoby sfinansować z własnej kieszeni, bez kredytu dla lekarzy. Oponie (np. na forum) osób, które zdecydowały się na skorzystanie z oferty, przekonują, że jest to korzystne rozwiązanie.

Komentarze

Powiązane artykuły

Jak zrezygnować z karty kredytowej w banku?
11.01.2023

Jak zrezygnować z karty kredytowej w banku?

...nas do szukania na każdym kroku oszczędności. Tak czy inaczej, karta kredytowa stanowi dobrą alternatywę dla kredytu gotówkowego i chętnie z...

...dla kredytu gotówkowego i chętnie z niej korzystamy. Rezygnacja z karty kredytowej przed upłynięciem okresu określonego w zawartej umowie jak...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Czym jest wskaźnik ogólnego zadłużenia? Jak go obliczyć
12.12.2022

Czym jest wskaźnik ogólnego zadłużenia? Jak go obliczyć

...do podejmowania krótko- i długoterminowych decyzji biznesowych czy oceny sytuacji majątkowej i finansowej przez odbiorców zewnętrznych i kredytodawców.  Gdy przedsiębiorstwo stara się o kredyt gotówkowy, bank z pewnością sprawdzi efektywność jego działania, właśnie weryfikując najświeższe dane z zakresu analizy finansowej. Zacznijmy od wyjaśnienia, co oznacza wskaźnik ogólnego...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Jak otrzymać pożyczkę na raty 0%?
09.12.2022

Jak otrzymać pożyczkę na raty 0%?

...którzy ze względu na niską zdolność nie mają szans na kredyt gotówkowy w banku. Obecnie wiele firm pozabankowych ma w ofercie pierwszą...

...zależy na niskim koszcie zobowiązania, przyciąga szczególnie chwilówka 0 procent – nieoprocentowana oferta, której RRSO wynosi 0%...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Czym są stopy procentowe NBP?
08.12.2022

Czym są stopy procentowe NBP? Jak wyższe stopy procentowe wpływają na koszt kredytu?

...banku Polskiego przez Radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony...

...radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony może to doprowadzić do...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Na czym polegają płatności odroczone?
28.11.2022

Na czym polegają płatności odroczone i kiedy można z nich skorzystać?

...zna takie sytuacje – wiele osób decyduje się wówczas na szybki kredyt gotówkowy lub zaciągnięcie chwilówki. Naprzeciw oczekiwaniom szerokiej...

...pytania. W pewnym sensie przelew odroczony jest alternatywą dla kredytu gotówkowego lub pożyczki, ma jednak jeden duży atut – samo odroczenie...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Jak sprawdzić ile rat zostało do spłacenia kredytu?
21.11.2022

Jak sprawdzić ile rat zostało do spłacenia kredytu?

...lub elektronicznej, jako załącznik do podpisywanej umowy np. kredytu gotówkowego. W przypadku gdy proces wnioskowania odbywa się zdalnie...

...spłaty, może on ulegać zmianom, niezależnie od tego, czy to kredyt hipoteczny, czy gotówkowy. Przykładem konieczności wprowadzenia modyfikacji...

Zobacz więcej
5 min. czytania