Kredyt 80 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

Zaktualizowano: 2023-10-26 11:06
Opublikowano: 2023-04-27 10:20
Średnia ocena: 3,33/6 Głosów: 3
Kredyt 80 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

Kredyt 80 tys. zł może być zobowiązaniem gotówkowym, samochodowym bądź z zabezpieczeniem hipotecznym. Sprawdź, na jakich warunkach możesz otrzymać kredyt na 80 tys. zł. Jaką ratę będziesz musiał opłacać miesięcznie przy takim zobowiązaniu finansowym?

Masz w planach poważny remont? Brakuje Ci środków, by kupić samochód czy mieszkanie? Możesz skorzystać z oferty banków. Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy w kwocie, powiedzmy, 80 tys. zł. To duża suma, która pozwoli na sfinansowanie różnych celów. Gdzie złożyć wniosek o kredyt 80 tys. zł? Zobacz, jakie warunki obowiązują w bankach!

Z jakiej oferty banku można skorzystać, decydując się na kredyt na 80 tys. zł?

Pomimo gromadzenia pewnych oszczędności na realizację większych przedsięwzięć, niekoniecznie o charakterze biznesowym, możesz potrzebować pozyskać z zewnątrz pieniądze. Jeśli znajdujesz się w takiej sytuacji, weź pod uwagę wniosek o kredyt gotówkowy czy innego rodzaju zobowiązanie w banku.

Sprawdź, jakie masz możliwości, jeśli Twoim celem jest 80 tys. zł, kredyt konsumencki przeznaczony na cele niezwiązane z prowadzoną przez Ciebie działalnością gospodarczą.

Jak dostać kredyt 80 tys. zł? Zasadniczo taka kwota nie jest wysoka, jeśli chodzi o zobowiązanie hipoteczne. 80 tys. zł z zabezpieczeniem w postaci wpisu hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości łatwo dostać, jeśli jesteś gotowy zastawić w ten sposób swój np.  dom czy mieszkanie.

W przeciwnym przypadku możesz wziąć kredyt gotówkowy na 80 tys. zł. Ta kwota nie jest wygórowana, jeśli chodzi o tego rodzaju zobowiązania. W większości banków w Polsce masz szansę uzyskać taką kwotę w postaci m.in. kredytu hipotecznego, samochodowego, a nawet konsolidacyjnego, który pozwoli na połączenie ze sobą kilku innych produktów.

Wspominane zobowiązania musisz wydatkować na cele wskazane we wniosku. Mamy tu do czynienia z zobowiązaniami celowymi, których nie możesz spożytkować wedle swojego uznania.

Inaczej jest w przypadku kredytów gotówkowych, które również możesz otrzymać w takiej samej kwocie. Nie zgłaszasz do banku, na jakie cele chcesz wydatkować pieniądze z kredytu gotówkowego, dzięki czemu możesz nimi swobodnie dysponować. Sprawdź, jakie warunki musisz spełnić, by otrzymać kredyt gotówkowy w kwocie 80 tys. zł czy innego rodzaju zobowiąza

Kto może ubiegać się o kredyt 80 tys. zł?

Jakie warunki musisz spełnić w wybranym banku, aby skutecznie ubiegać się o kredyt  na 80 tys. zł? Niezależnie od tego, która będzie to instytucja, musisz sprostać uniwersalnym wymaganiom:

 • być osobą pełnoletnią, posiadającą pełną zdolność do czynności prawnych;
 • mieć ważny dokument tożsamości – zwykle będzie to po prostu dowód osobisty, za pośrednictwem którego możesz potwierdzić swoją tożsamość;
 • mieć odpowiednio wysoką zdolność kredytową – na Twoją korzyść przemawiać będzie pozyskiwanie stałych dochodów z akceptowalnych przez bank źródeł, w odpowiedniej wysokości;
 • mieć pozytywną historię kredytowania w Biurze Informacji Kredytowej.

Konieczne jest również złożenie wniosku o kredyt 80 tys. zł. Bez zdolności nie będziesz w stanie uzyskać takiego zobowiązania z uwagi na fakt, że banki przy weryfikacji klientów zobowiązane są do badania ich zdolności kredytowej. Jest to konieczne ze względu na  rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego.

Jakie dokumenty musisz przygotować, jeśli składasz wniosek o kredyt 80 tys. zł?

Banki przy prowadzeniu procedury kredytowej i wydawaniu decyzji na złożony wniosek posiłkują się informacjami przekazanymi przez klienta. W wielu instytucjach można już zaciągnąć kredyt, zwłaszcza gotówkowy, na dowód osobisty, w trybie online, bez konieczności składania osobistej wizyty w oddziale banku.

Wystarczy wypełnić wniosek elektroniczny, choć instytucję pozostawiają sobie też możliwość poproszenia klienta o złożenie dodatkowych dokumentów. Podstawą do badania zdolności przy kredytach online jest oświadczenie o dochodach. Uwaga! Takie oświadczenie składa się pod odpowiedzialnością karną, a bank ma prawo potwierdzić słowa klienta, np. u jego pracodawcy.

Jeśli chodzi o wysokie kwoty kredytów, a 80 tys. zł może być uznane za taką kwotę, bank najprawdopodobniej jednak będzie oczekiwał złożenia wraz z wnioskiem zaświadczenia o wysokości uzyskiwanych dochodów. Zanim przejdziesz do złożenia tego wniosku, przygotuj takie dokumenty jak:

 • dowód osobisty – informacje z dowodu osobistego wpisujesz do elektronicznego wniosku, a często też sam dowód pozwala bankom zweryfikować, czy osoba wpisana w podaniu jest tym, za kogo się podaje;
 • zaświadczenie od pracodawcy o wysokości zarobków;
 • inne dokumenty dochodowe – wyciąg z konta bankowego z kilku ostatnich miesięcy, odcinek renty czy emerytury, złożony PIT z poprzedniego roku;
 • wypełniony wniosek o kredyt.

Czy możliwe jest uzyskanie pożyczki do 80 tys. zł bez zaświadczeń o dochodach? Tak, ale nie we wszystkich bankach. Istnieją jednak i takie, które same zaproponują klientom, którzy mają już otwarte konto bankowe w tej samej instytucji, kredyt gotówkowy np. na kwotę 80 tys. zł. Banki oferują ją wtedy, gdy przepływy pieniężne na rachunku wskazują, że klienta stać na taki kredyt i będzie w stanie go spłacić w ramach wyznaczonego okresu.

Banki sprawdzają też bazy danych dłużników, np. BIG InfoMonitor czy BIK, w celu oceny, czy będziesz rzetelnym dłużnikiem. Jeśli masz negatywne wpisy w tych bazach, nie otrzymasz kredytu bankowego.

Liberalne podejście do historii kredytowania mają za to firmy pożyczkowe, działające w sektorze pozabankowym. Nawet przy złych wpisach w BIK-u masz szansę na zaciągnięcie pożyczki pozabankowej, ale najpewniej nie będzie ona udzielona w kwocie 80 tys. zł.

Ile trzeba zarabiać, żeby otrzymać kredyt na 80 tys. zł?

Czy masz wystarczające dochody, by skutecznie starać się w banku o kredyt 80 tys. zł? Jakie zarobki będą wymagane przy takiej sumie? Odpowiedź nie będzie jednoznaczna, bo to zależy między innymi od:

 • wewnętrznej polityki prowadzonej przez bank, w którym składasz wniosek;
 • okresu kredytowania – im dłużej zamierzasz spłacać kredyt, tym niższe miesięczne raty będziesz uiszczać, dlatego Twoja zdolność przynajmniej teoretycznie może być niższa, a i tak otrzymasz pozytywną odpowiedź;
 • źródeł Twoich dochodów – preferowane są dochody pochodzące ze stabilnych źródeł, jak stała umowa o pracę w wyuczonym zawodzie czy w zawodzie zaufania publicznego.

Musisz udowodnić, że masz stałe dochody, a przy tym ponosisz koszty, które nie zajmują większej części zarobków.

Możesz posłużyć się kalkulatorem zdolności kredytowej, by wyliczyć, czy przy bieżących dochodach będzie Cię stać na kredyt w wysokości 80 tys. zł. Zobacz w tabeli, jakie dochody pozwalają na jego uzyskanie.

Przyjmujemy przy tym, że opłaty w złotych miesięcznie wynoszą 300 zł i że nie masz innych kredytów czy zobowiązań finansowych obciążających Cię pod względem finansowym.

Wysokość dochodów netto

Wysokość zdolności kredytowej

Długość okresu kredytowania

2709 zł (płaca minimalna)

52 332 zł

48 miesięcy

2709 zł (płaca minimalna)

62 189 zł

60 miesięcy

2709 zł (płaca minimalna)

80 240 zł

86 miesięcy

2709 zł (płaca minimalna)

100 841 zł

120 miesięcy

5023 zł (średnia krajowa styczeń 2023)

97 035 zł

48 miesięcy

5023 zł (średnia krajowa styczeń 2023)

115 310 zł

60 miesięcy

Przy uzyskiwaniu płacy najniższej krajowej, tj. w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 roku 3490 zł brutto (około 2709 zł netto), dopiero przy wydłużeniu okresu kredytowania do 86 miesięcy uzyskasz odpowiednio wysoką zdolność, by bank udzielił Ci zobowiązania na 80 tys. zł.

Natomiast przy dochodach na poziomie średniej krajowej, która netto w styczniu 2023 roku wynosiła 5023 zł, nawet przy 48-miesięcznym okresie spłaty masz wystarczającą zdolność, by uzyskać 80 tys. zł, a nawet więcej – do 97 tys. zł.

To może Cię zainteresować: Kredyt na 100 tys. złotych. Jaka rata? Ile trzeba zarabiać?

Kredyt gotówkowy 80 tys. zł – warunki oferty

Zdecydowana większość – jeśli nie wszystkie – banków w Polsce udziela kredytu do 80 tys. zł jedynie osobie, która jest pełnoletnia, ma ważny dowód osobisty, a przy tym odpowiednio wysoką zdolność oraz dobrą historię w BIK-u.

Jakie warunki przedstawi instytucja, jeśli będziesz ubiegać się o kredyt w kwocie 80 tys. zł? Na ogół taki produkt jest zaciągany na kilka lat – maksymalnie na 10 lat w większości banków. Nie musi mieć ustanawianego dodatkowego zabezpieczenia spłaty, choć bywa, że potrzebne będzie ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie od utraty pracy czy NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków).

Zdarza się, że w przypadku ubiegania się o kredyt do 80 tys. zł bank wymagać będzie dodatkowo od Ciebie:

 • założenia w nim konta osobistego, jeśli jeszcze go nie masz;
 • przedstawienia zgody współmałżonka na zaciągnięcie kredytu bankowego, o ile macie wspólność majątkową małżeńską;
 • skorzystania z dodatkowych produktów bankowych lub ubezpieczeniowych.

Jak złożyć wniosek o kredyt? Obecnie coraz więcej banków ma w ofercie zobowiązania gotówkowe online, o które możesz się starać przez internet – w serwisie elektronicznym lub w aplikacji bankowej.

Nic nie stoi również na przeszkodzie, by spróbować złożyć wniosek o kredyt bezpośrednio w wybranej przez siebie, stacjonarnej placówce. Podstawą jest formularz wniosku kredytowego.

Koniecznie sprawdź: Kredyt gotówkowy na 10 lat – oferta banków, warunki, opinie

Kredyt hipoteczny 80 tys. zł – warunki ofert

Inne warunki ubiegania się o kredyt obowiązują, jeśli chcesz zaciągnąć zobowiązanie na mieszkanie 80 tys. zł. Jego podstawą jest zabezpieczenie, a właściwie kilka zabezpieczeń:

 • hipoteka – wpis hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości – własnej kredytobiorcy, kupowanej przez niego lub należącej do osób trzecich;
 • ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych;
 • ubezpieczenie na życie kredytobiorcy;
 • ubezpieczenie od utraty pracy.

Ponadto najczęściej banki nie są skłonne udzielać kredytów hipotecznych nawet w umiarkowanie wysokiej kwocie, na 80 tys. zł w trybie online. Nie otrzymasz takiego zobowiązania bez zaświadczeń o dochodach czy bez dokumentów dotyczących nieruchomości, na której ustanawiana jest hipoteka.

Za to kredyty hipoteczne mają znacznie dłuższe okresy kredytowania w porównaniu z zobowiązaniem gotówkowym. Możesz spłacać je nawet przez 30 lat. Takie wydłużenie okresu kredytowania sprawia, że nawet przy niskiej zdolności w przypadku kredytu gotówkowego masz szansę otrzymać kredyt hipoteczny.

Pamiętaj jedynie, że taki długoterminowy produkt sumarycznie będzie kosztował więcej niż spłata kilkuletniego kredytu gotówkowego, nawet przy korzystniejszym oprocentowaniu.

Ile kosztuje kredyt na 80 tys. zł?

Ile trzeba oddać do banku, jeśli decydujesz się na zaciągnięcie kredytu gotówkowego w takiej kwocie z okresem spłaty wynoszącym zwykle do 10 lat albo kredytu hipotecznego na dłuższy czas? Zobacz w konkretnych bankach, jak wyglądać będzie kwestia kosztów związanych z kredytem 80 tys. zł. Jaka kwota pozostanie do spłaty? To zależy od tego, jaki kredyt zaciągasz – hipoteczny, a może gotówkowy, który wykorzystasz w dowolny sposób.

Sprawdźmy na początek koszty związane z zobowiązaniem hipotecznym 80 tys. zł, zaciąganym na 25 lat. Posłuży nam do tego ranking kredytów hipotecznych. W takim wypadku 80 tys. zł w PKO Banku Polskim będzie mieć oprocentowanie rzędu 9,48 proc. i RRSO na poziomie 9,90 proc. Rata miesięczna wyniesie 697,85 zł, ale łączna kwota do spłaty to 209 353,63 zł.

W przypadku, gdy znacznie skrócisz okres kredytowania, radykalnie spadną koszty zobowiązania. Jeśli będzie to zaledwie 5 lat spłaty, to w PKO BP łącznie zwrócisz 100 762,03 zł, ale rata miesięczna wyniesie już 1679,37 zł.

Natomiast prawdopodobnie najlepszy kredyt gotówkowy w kwocie 80 tys. zł na 60 miesięcy spłaty zaciągniesz w Citi Handlowym. Oprocentowanie wyniesie 8,59 proc., prowizja 3,50 proc., a RRSO 10,54 proc. Kwota, którą trzeba będzie spłacić, to 102 142,37 zł.

Jaka rata kredytu na 80 tys. zł w zależności od okresu spłaty?

Zanim zaciągniesz kredyt hipoteczny na 80 tys. zł albo kredyt gotówkowy na taką kwotę, dowiedz się, jaką ratę będziesz płacić miesięcznie. Kalkulator kredytowy pozwoli na oszacowanie, ile ona wynosi, co pozwoli Ci na obiektywną odpowiedź na pytanie, czy rzeczywiście stać Cię na zaciągnięcie takiego zobowiązania.

Jeśli wysokość raty jest znacznie wyższa od posiadanych dochodów do dyspozycji, żaden bank nie będzie skłonny udzielić Ci kredytu.

Zobacz w tabeli, jak kształtuje się rata kredytu na 80 tys. zł w zależności od wybranego okresu spłaty (bierzemy pod uwagę najlepszą w danej kategorii ofertę kredytu gotówkowego lub hipotecznego):

Kredyt gotówkowy

Kredyt hipoteczny

Kredyt 80 tys. zł na 5 lat

1 702,37 zł

1 679,37 zł

Kredyt 80 tys. zł na 8 lat

1 259,03 zł

1 192,03 zł

Kredyt 80 tys. zł na 10 lat

1 256,21 zł

1 034,30 zł

Kredyt 80 tys. zł na 15 lat

-

834,41 zł

Kredyt 80 tys. zł na 20 lat

-

744,66 zł

Im dłuższy okres kredytowania, tym z reguły niższa miesięczna rata kapitałowo-odsetkowa, ale pamiętać należy, że sumaryczne koszty wraz z rozłożeniem spłaty na dłuższy czas będą większe. Jeśli więc nie jest to w Twoim przypadku absolutnie niezbędne, np. z punktu widzenia dość niskiej zdolności kredytowej, zdecyduj się na krótszy okres zwracania środków.

Gdzie warto złożyć wniosek o kredyt na 80 tys. zł?

Gdzie zwrócić się po najtańszy kredyt gotówkowy 80 tys. zł, np. na okres 48 miesięcy? Jeśli interesuje Cię aktualna oferta banków, zwróć uwagę przede wszystkim na propozycje:

Nieco inaczej będzie kształtować się oferta banków w związku z zaciąganiem kredytu hipotecznego na 80 tys. zł. Gdzie zwrócić się po najtańszy kredyt hipoteczny 80 tys. zł? Zakładając 10-letni okres kredytowania, warto złożyć wniosek o takie zobowiązanie do następujących instytucjacji:

Warto porównywać różne oferty. Forum kredytowe dla osób, które mają już etap wnioskowania za sobą, ułatwi Ci nie tylko wybór konkretnej propozycji, lecz także przebrnięcie przez etap składania wniosku.

Nie przegap: 

Kredyt 3 tys – jaka rata?
Kredyt 5 tys – jaka rata?
Kredyt 10 tys – jaka rata?
Kredyt 15 tys – jaka rata?
Kredyt 20 tys – jaka rata?
Kredyt 30 tys – jaka rata?
Kredyt 40 tys – jaka rata?
Kredyt 50 tys – jaka rata?
Kredyt 60 tys – jaka rata?
Kredyt 70 tys – jaka rata?
Kredyt 80 tys – jaka rata?
Kredyt 90 tys – jaka rata?
Kredyt 100 tys – jaka rata?
Kredyt 120 tys – jaka rata?
Kredyt 150 tys – jaka rata?
Kredyt 250 tys – jaka rata?

Komentarze

Powiązane artykuły

Czym są stopy procentowe NBP?

Czym są stopy procentowe NBP? Jak stopy procentowe wpływają na koszt kredytu?

...banku Polskiego przez Radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony...

...radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony może to doprowadzić do...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem

Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem. Gdzie wziąć kredyt gotówkowy ze stałą ratą?

...kredytu gotówkowego. Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać kredyt gotówkowy? Chcesz wybrać najtańszy kredyt gotówkowy ze stałym...

...okazuje: W 2024 roku wiele banków oferuje stałe oprocentowanie kredytu gotówkowego – takie rozwiązanie spotkało się z zainteresowaniem szerokich...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Ile kosztuje wykończenie mieszkania za m2 w {{year}}?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania za m2 w 2024?

...200 tys. zł, a więc mniej więcej tyle, na ile można wziąć kredyt gotówkowy. To może Cię zainteresować: Jak obliczyć koszt budowy domu?...

...fundusze na taką inwestycję w banku. Czy warto na ten cel wziąć kredyt hipoteczny, czy może lepiej wybrać ten gotówkowy? Zanim wyjaśnimy, ile...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Jak poradzić sobie w przypadku problemów ze spłatą kredytu?

Jak poradzić sobie w przypadku problemów ze spłatą kredytu?

...ze swoim zobowiązaniem. Jeśli dotychczas spłacałeś swój kredyt gotówkowy terminowo, rozwiązaniem może się okazać zastosowanie wakacji...

...przedmiotu zabezpieczenia spłaty, np. mieszkania, jeśli jest to kredyt hipoteczny, czy samochodu przy kredycie na samochód. Musisz wiedzieć też...

Zobacz więcej
19 min. czytania
Co to jest leasing? Na czym polega i kto może z niego skorzystać?

Co to jest leasing? Na czym polega i kto może z niego skorzystać?

...się własnością przedsiębiorstwa. Sprawdź również najlepsze kredyty samochodowe i porównaj dostępne oferty. Przedmiotem leasingu mogą być...

...na dokonywanie takich odliczeń, ale jest ciekawą alternatywą dla kredytu samochodowego, ponieważ nie obniża zdolności kredytowej klienta. Czy warto...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Kredyt bankowy. Co warto o nim wiedzieć przed złożeniem wniosku?

Kredyt bankowy. Co warto o nim wiedzieć przed złożeniem wniosku?

...banku w sprawie kredytu. Decyzja o tym, kto może wziąć np. kredyt gotówkowy, zależy od wielu czynników. Banki oceniają potencjalnych...

...przedwstępna jest często wymagana przez banki przy udzielaniu kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości. Jest to dokument określający warunki...

Zobacz więcej
12 min. czytania