× Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności

Kredyt gotówkowy a wakacje kredytowe - zawieszenie spłaty w przypadku kredytu na dowolny cel

Zaktualizowano: 01.02.2021 15:06
Opublikowano: 04.01.2021 15:24
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 8

Czy decydując się na kredyt gotówkowy, możesz liczyć na wakacje kredytowe, lub możliwość zawieszenia spłaty, jeśli zajdzie taka potrzeba? Okazuje się, że nie jest to standardowa usługa w ramach zadłużenia.

Kredyt gotówkowy jest usługą, która rządzi się swoimi prawami. Oferta bardzo często wybierana jest przez osoby, które nie liczą się z wyższymi kosztami, ale mają nadzieję na bardzo szybką wypłatę pieniędzy na ich konto osobiste. W ostatnich latach preferencje klientów banków uległy zmianie dziś, choć wciąż ważne jest atrakcyjne oprocentowanie zadłużenia, kredytobiorcy zwracają ogromną uwagę na to, czy zobowiązanie pozwala cieszyć się minimalnymi formalnościami, których przecież nie brakuje, gdy ma się na uwadze inne oferty banków.

Szukając odpowiedniego kredytu gotówkowego, warto jednak zastanowić się nad różnymi okolicznościami. Długi okres spłaty zobowiązania może wiązać się z tym, że w trakcie spłaty zadłużenia dojdzie do obniżenia zdolności kredytowej klienta banku. Jak w takiej sytuacji poradzić sobie z problemami finansowymi? Czy możliwe jest skorzystanie z zawieszenia spłaty lub wakacji kredytowych? Jaką alternatywną opcję polecamy naszym czytelnikom? Zachęcamy do dalszej lektury, a z pewnością rozwiejesz wszystkie swoje wątpliwości.

Coraz więcej Polaków ma trudności w spłacie zadłużeń

Ewidencja dłużników pozwala z łatwością śledzić to, jak Polacy radzą sobie w spłacie swoich zadłużeń. W roku 2020 przybyło kredytobiorców, którzy borykają się z problemami finansowymi. Wpływ na to miała sytuacja wywołana epidemią koronawirusa. Liczne obostrzenia miały, a także wciąż mają wpływ na przedsiębiorców, co wiąże się bezpośrednio z niższymi dochodami i niższą zdolnością kredytową Polaków.

Choć jeszcze rok temu zawarcie umowy kredytowej było wyjątkowo proste, a klienci banków chętnie sięgali po różnego rodzaju zadłużenia, aktualnie sytuacja prezentuje się mniej optymistycznie. Mimo obniżonych stóp procentowych NBP, zawarcie umowy kredytowej wcale nie jest tak łatwe, nawet w przypadku kredytu gotówkowego. Bank przed udzieleniem zadłużenia będzie chciał dokładnie zweryfikować źródło dochodów potencjalnego klienta, a także przekonać się, czy jego zdolność kredytowa i historia kredytowa, pozwolą na korzystną ocenę punktową, czyli scoring BIK. Dzięki temu możliwe jest obniżenie ryzyka kredytowego i zawarcie umowy, która zagwarantuje niskie oprocentowanie i elastyczny okres spłaty.

Łatwo dostępny kredyt gotówkowy - czy możesz liczyć na wakacje kredytowe?

Choć banki dużo ostrożniej udzielają w tej chwili zadłużeń, kredyt gotówkowy wciąż zapewnia minimum formalności, a o kredyt można starać się całkowicie online. Instytucje finansowe rozwinęły bankowość elektroniczną, oferując swoje usługi w tym zakresie nie tylko stałym klientom, ale także kredytobiorcom, dla których kredyt gotówkowy będzie pierwszą usługą w danym banku.

Czy decydując się na kredyt na dowolny cel, możesz liczyć na wakacje kredytowe, lub możliwość zawieszenia spłaty, jeśli zajdzie taka potrzeba? Okazuje się, że nie jest to standardowe świadczenie, a umowa kredytowa nie musi przewidywać takich ułatwień, co warto mieć na uwadze, decydując się na kredyt. Jak sprawdzić to, czy dana oferta zagwarantuje takie warunki? To proste, zachęcamy do skorzystania z porównania kredytów gotówkowych na naszej stronie. Ranking kredytów online pozwoli ci szybko zgromadzić cenne informacje o dostępnych ofertach. Śledząc opisy ofert, z pewnością natrafisz na informację o możliwości skorzystania z wakacji kredytowych w ramach umowy, warto także poruszyć ten temat i upewnić się, że takie warunki będą dla ciebie dostępne, w trakcie rozmowy telefonicznej z konsultantem banku, tuż po wypełnieniu wniosku o kredyt online na naszej stronie.

Wakacje kredytowe w przypadku kredytów gotówkowych nie są popularne, dla banku to oferta o wysokim ryzyku kredytowym. Bank nie ma bowiem żadnego zabezpieczenia spłaty w postaci hipoteki, czy nawet ubezpieczenia kredytu. Decydując się na usługę, pamiętaj, by dobrze zastanowić się nad swoją sytuacją finansową i nie zadłużać się, jeśli nie masz pewności, że będziesz w stanie spłacić zobowiązania.

Wakacje kredytowe a koronawirus

W zeszłym roku Rząd zdecydował się na wprowadzenie tarczy antykryzysowej, która oferowała m.in. darmowe wakacje kredytowe dla każdego klienta banku spłacającego zadłużenie finansowe. Z tej możliwości skorzystało wielu Polaków, co pokazuje, jak bardzo trudna stała się sytuacja kredytobiorców. Zawieszenie spłaty w ramach pomocy tarczy antykryzysowej zapewniało nawet do 3 miesięcy bez opłat, jednak termin tych wakacji kredytowych już dawno minął, a klienci banków muszą samodzielnie myśleć o rozwiązaniach, które będą w stanie ułatwić im spłatę zaciągniętych zadłużeń.

Udało ci się skorzystać z bezpłatnej przerwy w spłacie w zeszłym roku? Wciąż liczysz na to, że uda ci się przynajmniej na jakiś czas zawiesić spłatę zadłużenia kredytu gotówkowego, gdyż na horyzoncie pojawiły się dodatkowe wydatki, które mogą uniemożliwić ci uregulowanie pożyczki gotówkowej? Być może warto rozważyć wypełnienie i wysłanie do banku wniosku o zawieszenie spłaty.

Wniosek o zawieszenie spłaty

Jeśli podpisana umowa kredytowa przewiduje możliwość skorzystania z wakacji kredytowych, musisz spełnić kilka warunków, by móc wykorzystać tę dodatkową opcję. Banki najczęściej oferują takie rozwiązanie wyłącznie tym klientom, którzy wcześniej wyróżnili się terminową spłatą zobowiązania. Ważne będzie także to, że wakacje kredytowe najczęściej przyznawane są maksymalnie na miesiąc, a klient nie uniknie wszystkich kosztów, trzeba pamiętać, że bank może wymagać opłacenia prowizji, lub pokrycia części odsetkowej, rezygnując wyłącznie z konieczności spłaty części kapitałowej kredytu. Dodatkowo kredytobiorca powinien wypełnić odpowiedni wniosek i zgłosić chęć skorzystania z wakacji kredytowych. Dopiero po otrzymaniu decyzji z banku, możliwe jest zawieszenie spłaty.

Co jednak zrobić, jeśli twoja umowa kredytowa nie przewiduje wakacji kredytowych? Jeśli twoje problemy finansowe nie są poważne, a krótkie zawieszenie spłaty faktycznie byłoby dla ciebie pomocne, warto zwrócić się o pomoc do banku. W takim przypadku warto wypełnić wniosek, zaznaczyć chęć zawieszenia spłaty, uzasadnić swoją prośbę, a także zapewnić, że po tym czasie możliwa będzie kontynuacja spłaty zobowiązania zgodnie z harmonogramem. Bank po otrzymaniu takiego wniosku będzie mógł wydać decyzję, nawet jeśli wcześniej taka możliwość nie była brana pod uwagę.

Jak wybrać odpowiedni kredyt?

Wybór odpowiedniej pożyczki gotówkowej wcale nie jest prosty. Jeśli właśnie szukasz zobowiązania, koniecznie przeanalizuj dostępne oferty. Poświęcając czas na porówanie, zyskasz pewność, że wybrana usługa będzie dla ciebie najkorzystniejsza, nie tylko pod względem oprocentowania, ale całkowitego kosztu kredytu. Zapewniamy, że z naszą pomocą z łatwością porównasz RRSO kredytów, dzięki czemu unikniesz dodatkowych kosztów pozaodsetkowych.

Ranking kredytów gotówkowych jest na naszej stronie całkowicie bezpłatny, ale poza możliwością sprawdzenia tego, ile kosztować cię będzie kredyt, zapewni ci także wiedzę o warunkach wybranej oferty, co oznacza, że z łatwością sprawdzisz, czy bank będzie chętny w przyszłości udzielić ci wakacji kredytowych. Gwarantujemy także oszczędność czasu, z rankingu skorzystasz w dowolnym miejscu i czasie, a już po kilku minutach będziesz mieć pewność, która z usług jest warta twojej uwagi, a być może nawet wypełnienia i wysłania wniosku o kredyt.

Co zamiast wakacji kredytowych?

Wakacje kredytowe nie są uniwersalnym rozwiązaniem dla kredytobiorców, którzy borykają się z problemami finansowymi. Zawieszenie spłaty jest krótkotrwałe, a klient będzie musiał wrócić do spłaty zadłużenia nawet w ciągu miesiąca. Jak poradzić sobie z problemami, które wiążą się z obniżeniem zdolności kredytowej i niższymi dochodami? Szukając rozwiązania, warto poznać bliżej ofertę kredytu konsolidacyjnego. To zadłużenie, które pozwala połączyć nawet kilka różnych kredytów i cieszyć się jedną, ale znacznie niższą ratą. Jeśli liczysz na niższe opłaty miesięczne, to właśnie będzie rozwiązanie, jakiego szukasz. Zanim jednak zdecydujesz się na kredyt konsolidacyjny, koniecznie sprawdź, ile będzie cię kosztować takie zobowiązania, a także ile przykładowo wyniesie cię miesięczna rata zobowiązania. Ranking kredytów konsolidacyjnych ułatwi ci podjęcie decyzji i weryfikację tego, jakich warunków możesz oczekiwać, decydując się na konsolidację.

Czy kredyt konsolidacyjny się opłaca?

Kredyt konsolidacyjny może zapewnić ci dużo niższe raty miesięczne, a wszystko to dzięki wydłużeniu okresu spłaty. Czy kredyt konsolidacyjny się opłaca? Pamiętaj, że niższa rata będzie dla wielu osób jedynym rozwiązaniem, by faktycznie umożliwić spłatę zobowiązania, zanim jednak podpiszesz umowę z bankiem, przekonaj się, że całkowity koszt kredytu może być wyższy, a co ważniejsze, nie każdy będzie mógł skorzystać z kredytu konsolidacyjnego. Oferta przewiduje konsolidację wyłącznie kredytów dostępnych w bankach, w tym, kredytów gotówkowych, a kluczowym warunkiem otrzymania zgody kredytowej będzie pozytywna ocena historii kredytowej, a także wystarczająco wysoka zdolność kredytowa klienta banku.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

TOP 3 oferty - kredyty gotówkowe

Pełny ranking

Powiązane artykuły

Kredyt na dowód bez umowy o pracę 2021
Kredyty gotówkowe 14.04.2021

Kredyt na dowód bez umowy o pracę 2021

Co musisz wiedzieć o kredycie na dowód bez umowy o pracę? Czy mimo pandemii banki oferują łatwo dostępne kredyty na dowolny cel? Kto może skorzystać z minimalnych formalności i podpisać umowę kredytową nawet bez zaświadczenia o zarobkach?

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy - wybierz odpowiedni okres kredytowania
Kredyty gotówkowe 12.04.2021

Kredyt gotówkowy - wybierz odpowiedni okres kredytowania

Jak dostosować okres kredytowania do własnych potrzeb? Co zapewni ci wydłużenie okresu spłaty? Dlaczego okres kredytowania ma tak duże znaczenie dla przyszłego kredytobiorcy? Jak wybrać odpowiedni okres spłaty kredytu?

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy online - wybierz ofertę z najniższą ratą
Kredyty gotówkowe 07.04.2021

Kredyt gotówkowy online - wybierz ofertę z najniższą ratą

Jak obliczyć ratę kredytu gotówkowego online? Czy decydując się na zadłużenie na dowolny cel, warto zwrócić uwagę na miesięczną ratę kredytu? Jak skutecznie porównać dostępne zadłużenia na dowolny cel, nie tracąc na to czasu?

Zobacz więcej
Czy wakacje kredytowe będą miały wpływ na Twój raport w BIK?
Kredyty gotówkowe 02.04.2021

Czy wakacje kredytowe będą miały wpływ na Twój raport w BIK?

Czy korzystając z wakacji kredytowych, musisz obawiać się problemów z BIK? Czy wakacje kredytowe będą miały w przyszłości znaczenie dla twojej historii kredytowej, jeśli złożysz wniosek o kredyt gotówkowy lub hipoteczny? 

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy a umowa o dzieło lub umowa zlecenie
Kredyty gotówkowe 30.03.2021

Kredyt gotówkowy a umowa o dzieło lub umowa zlecenie

Kredyt gotówkowy bez umowy o pracę? Czy klienci zatrudnieni na podstawie umów cywilnoprawnych mogą liczyć na zawarcie umowy kredytowej w banku? Jakie warunki musi spełnić klient banku, chcąc mieć pewność, że otrzyma zgodę na kredyt gotówkowy?

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy i kredyt hipoteczny - jak negocjować z bankiem?
Kredyty gotówkowe 25.03.2021

Kredyt gotówkowy i kredyt hipoteczny - jak negocjować z bankiem?

...Kredyt gotówkowy jest bez wątpienia jedną z najbardziej elastycznych usług,... ...kredytem celowym, jakim jest kredyt hipoteczny. Z założenia kredyt gotówkowy jest bardziej...

Zobacz więcej