Kredyty gotówkowe Chwilówki 10 min. czytania

Kredyt gotówkowy bez prowizji – czy się opłaca? Gdzie złożyć wniosek?

Zaktualizowano: 2021-10-13 10:36
Opublikowano: 2021-03-08 14:48
Średnia ocena: 5,93/6 Głosów: 15
Kredyt gotówkowy bez prowizji – czy się opłaca? Gdzie złożyć wniosek?

Banki chcąc przyciągnąć do siebie klientów, oferują okresowe promocje. Jedną z takich propozycji jest kredyt gotówkowy bez prowizji. Nie płacąc prowizji, można sporo zaoszczędzić, szczególnie jak kredyt opiewa na wysoką kwotę. Zawsze jednak warto prześwietlić taką ofertę i upewnić się, że nie zawiera ona ukrytych kosztów. Kredyt lub pożyczka bez prowizji – co powinno wzbudzić naszą czujność?

Kredyt gotówkowy pociąga za sobą koszty i to często niemałe. Do tych podstawowych oprócz odsetek należy jeszcze prowizja. Jest to opłata, którą bank nalicza za udzielenie finansowania. Zazwyczaj określana jest jako procent od kredytu i wynosi od 0% do nawet 15%. Warto więc szukać ofert, przy których prowizja jest niska, a najlepiej jak nie ma jej wcale.

Kredyt gotówkowy bez prowizji – czy bank może udzielić kredytu gotówkowego bez prowizji?

Słysząc kredyt bez prowizji, pewnie zastanawiasz się, co to znaczy. Dokładnie to, o czym myślisz – korzystając z określonej oferty, nie zapłacisz prowizji. Prowizja jest naliczana w momencie uruchomienia kredytu i stanowi jednorazową opłatę lub zostaje rozłożona na raty.

Jeśli zobaczysz, że w ofercie jakiegoś banku widnieje „kredyt 0% prowizji” lub „kredyt bez prowizji”, to przyjrzyj się takiej propozycji bliżej. Może się okazać, że jest ona zarezerwowana wyłącznie dla wybranych klientów lub skorzystać z niej można dopiero po spełnieniu określonych warunków. Najczęściej natrafić można na kredyt gotówkowy online bez prowizji, przy czym zwykle mogą skorzystać z niego jedynie nowi klienci banku lub starający się o kredyt po raz pierwszy.

By wyłonić najkorzystniejszy kredyt gotówkowy bez prowizji w 2021 roku, warto skorzystać z kalkulatora kredytów gotówkowych. Narzędzie to oblicza wysokość kredytu przy uwzględnieniu wszystkich kosztów. Dzięki temu można łatwo sprawdzić, który kredyt bez prowizji jest najtańszy.

O ile kredyt bez prowizji jest dość często spotykaną ofertą, przynajmniej jeśli chodzi o kredyty na dowolny cel, to raczej nie ma co liczyć na kredyt bez odsetek i prowizji. Bank musi zarabiać, więc nie zrezygnuje z marży. Ciekawą alternatywą staje się więc pożyczka gotówkowa bez prowizji, którą w odróżnieniu od kredytu czasem można dostać całkowicie za darmo.

Warto sprawdzić także: Prowizja za udzielenie kredytu hipotecznego - najważniejsze informacje

Kredyt gotówkowy bez prowizji – jak obliczyć koszt kredytu?

Całkowity koszt kredytu to parametr, który każdego przyszłego kredytobiorcę powinien najbardziej zainteresować. To od jego wysokości należy uzależnić swoją decyzję o finansowaniu. Pytanie tylko, jak obliczyć, ile będzie kosztować kredyt? Czy jest na to jakiś gotowy wzór?

Obliczanie kosztu kredytu gotówkowego jest prostsze, niż się może wydawać. Wystarczy dodać do siebie wszystkie opłaty, jakie w danym przypadku występują. Nie trzeba nawet robić tego samodzielnie, wyręczy nas w tym kalkulator kredytu gotówkowego, który oprócz kosztu całkowitego obliczy także wysokość miesięcznej raty. Alternatywnie można skorzystać z aktualnego rankingu kredytów gotówkowych, gdzie znaleźć można wysokość RRSO z rozbiciem na poszczególne opłaty.

Co składa się na całkowity koszt kredytu gotówkowego?

Błędem jest zwracanie uwagi wyłącznie na oprocentowanie przy wyborze kredytu gotówkowego, gdyż niewiele jest nam ono w stanie powiedzieć o kosztach takiego finansowania. Prawdziwą skarbnicą wiedzy jest za to RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania, która uwzględnia wszystkie opłaty, jakie trzeba będzie ponieść.

Do najważniejszych kosztów kredytu gotówkowego należą:

  • oprocentowanie – może być stałe lub zmienne, warunkuje wysokość odsetek. Na oprocentowanie zmienne składa się stawka WIBOR i marża banku, a w przypadku oprocentowania stałego wysokość odsetek jest niezależna od wahań stóp procentowych. Zgodnie z zapisami kodeksu cywilnego maksymalne odsetki nie mogą być wyższe niż dwukrotność odsetek ustawowych;
  • prowizja – jednorazowa opłata pobierana przez bank z tytułu udzielenia finansowania. Najczęściej liczona jest jako procent od kwoty kredytu, co w praktyce znaczy tyle, że im wyższy kredyt, tym wyższa prowizja;
  • opłata przygotowawcza – opłata w postaci stałej kwota lub procenta od przyznanego kredytu naliczana jednorazowo z tytułu przeprowadzenia analizy zdolności kredytowej, przygotowania dokumentów kredytowych i wykonania wszystkich czynności niezbędnych przy kredycie;
  • ubezpieczenie – na ogół jest nieobowiązkowe, teoretycznie podwyższa koszt kredytu, jednak decydujący się na nie kredytobiorcy najczęściej mogą liczyć na bardziej atrakcyjne warunki finansowania;
  • opłaty dodatkowe – bank może oczekiwać od klienta skorzystania z innych produktów banków, których koszt z jednej strony będzie wliczać się do RRSO, a z drugiej przyczyni się do polepszenia warunków kredytu.

Kredyt gotówkowy bez prowizji – jak obliczyć ile wynosi prowizja kredytu gotówkowego?

Prowizja w zdecydowanej większości banków naliczana jest procentowo. Zdarza się, że wynosi 0%, jednak ma to miejsce stosunkowo rzadko, a jeśli już, to taka oferta przeznaczona jest wyłącznie dla wąskiej grupy klientów. Dodatkowo decydując się na nią, trzeba zachować szczególną czujność, gdyż zerowa prowizja może wiązać się z wyższą marżą. Częściej jednak nie ma takiego problemu, gdyż jest normalnie naliczana i wynosi od kilku do kilkunastu procent.

Jak obliczyć wysokość prowizji mając podaną wartość w procentach? Najpierw trzeba dowiedzieć się, czy prowizja jest naliczana od kwoty brutto, czy netto. Zazwyczaj obowiązuje pierwsza opcja.

Załóżmy więc, że kwota kredytu wynosi 200 tys. zł, a prowizja jest na poziomie 5%. Aby obliczyć wysokość prowizji, należy podzielić 200 000 przez 0,95 (1-5%), a później odjąć od wyliczonej wartości 200 000. Otrzymany wynik to 10 526 zł – dokładnie tyle wyniesie prowizja brutto.

Prowizja jest jedną z tych opłat, która jest naliczana przez bank, zatem podlega negocjacji. Kartą przetargową podczas próby jej obniżenia może okazać się wysoka zdolność kredytowa lub niebudząca zastrzeżeń historia kredytowania. Warto negocjować, gdyż nic w ten sposób się nie traci, a sporo można zyskać, a raczej zaoszczędzić.

To może Cię zainteresować: Kredyt gotówkowy - na co zwrócić uwagę wybierając kredyt na dowolny cel?

Kredyt gotówkowy bez prowizji – w jakiej sytuacji można liczyć na pożyczkę bez prowizji?

Rzadko spotyka się kredyty gotówkowe bez prowizji, a jak już się na nie natrafi, to szybko okazuje się, że skorzystać z nich mogą jedynie nieliczni. Banki bardzo często uzależniają możliwość zaciągnięcia takiego finansowania od spełnienia dodatkowych wymogów. Wszystko zależy jednak od wewnętrznej polityki banku. Poza tym kredyt gotówkowy 0% prowizji w większości przypadków jest ofertą promocyjną, więc warunki mogą co jakiś czas się zmieniać.

Kredyt promocyjny dla nowych lub stałych klientów

Brakiem prowizji przy kredycie banki zazwyczaj chcą skusić nowych klientów. Wtedy kwota takiego zobowiązania jest niska, a okres kredytowania krótki. Taką propozycją mogą też wynagradzać swoich stałych klientów, z którymi układa im się współpraca. Czasami jest to opcja tylko dla tych, którzy, choć są klientami, to nigdy wcześniej nie mieli okazji korzystać z produktów kredytowych banku.

Kredyt gotówkowy z kontem

Popularnym rozwiązaniem jest również rezygnowanie z pobierania prowizji przez kredytodawców w zamian za skorzystanie z określonego produktu banku. Zwykle proponowane jest konto, co oznacza, że klient musi otworzyć nowy rachunek bankowy, wtedy będzie mógł liczyć na kredyt bez prowizji. Wszelkie kwestie z tym związane muszą zostać jednoznacznie ustalone w umowie kredytowej.

Kredyt gotówkowy z zabezpieczeniem spłaty

Zabezpieczenie spłaty kredytu gotówkowego, jakie by nie było, zmniejsza ryzyko kredytowe, co jest opłacalne zarówno dla banku, jak i dla klienta. Dzięki temu może liczyć on na korzystniejsze warunki finansowania. Jeśli kredytobiorca zdecyduje się na wykupienie ubezpieczenia kredytu, ustanowienie zastawu rejestrowanego lub poręczenie kredytu przez bliską osobę, to kredytodawca w ramach podziękowania może zrezygnować z pobrania prowizji.

Kredyt gotówkowy bez prowizji – ile kosztuje? Czy się opłaca?

Tani kredyt bez prowizji to interesująca oferta, którą z pewnością warto rozważyć. Lepiej jednak nie podejmować decyzji pod wpływem chwili, ponieważ w ten sposób łatwo przeoczyć ukryte koszty typu podniesiona marża. Gdzie znaleźć najtańszy kredyt gotówkowy bez prowizji?

Kredyt gotówkowy bez prowizji aktualnie ma w swojej ofercie mBank. Bank proponuje prowizję 0% przy zaciągnięciu kredytu na kwotę wyższą niż 5 tys. zł. Jest tylko jeden warunek – klient musi wykupić ubezpieczenie. RRSO przy kredycie gotówkowym bez prowizji w mBanku wynosi 7,83%.

Z podobną propozycją wyszedł Alior Bank. Kredyt gotówkowy bez prowizji w jego przypadku może wynieść do 10 tys. zł. Jest to tzw. pierwsza pożyczka w Alior Banku. Czas na spłatę wynosi od 3 miesięcy do 3 lat. RRSO to 5,12%.

Bank ING oferuje 0 zł prowizji dla pożyczek powyżej 5 tys. zł. Dodatkowo wykupując ubezpieczenie, można liczyć na obniżone oprocentowanie. ING kredyt gotówkowy bez prowizji może wynieść do 200 tys. zł, a jego spłatę da się rozłożyć nawet na 10 lat. RRSO wynosi 13,14%.

Na uwagę zasługuje także pożyczka bez prowizji PKO BP. Pożyczyć można do 200 tys. zł, a spłatę rozłożyć nawet na 24 raty. Z oferty skorzystać mogą wyłącznie osoby, które nigdy wcześniej nie zaciągnęły kredytu w PKO. RRSO na poziomie 7,45%.

Sprawdź także: Okres kredytowania - na jaki okres można zaciągnąć kredyt i jak wybrać odpowiedni?

Kredyt gotówkowy bez prowizji a pożyczka bez prowizji w parabanku – różnice. Co wybrać?

Między kredytem bez prowizji a pożyczką gotówkową bez prowizji jest jedna zasadnicza różnica, a mianowicie inny podmiot udzielający finansowania. Ten pierwszy dostać można jedynie w banku, natomiast chwilówki bez prowizji widnieją wyłącznie w ofertach instytucji pozabankowych. Czy szybka pożyczka bez prowizji będzie lepszym rozwiązaniem niż kredyt?

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Pożyczki online bez prowizji z pewnością można uznać za atrakcyjne i warto im się bliżej przyjrzeć. Trzeba jednak mieć z tyłu głowy, że zerowa prowizja w pożyczkach nie wyklucza naliczania innych opłat, które w ostatecznym rozrachunku mogą okazać się wyższe niż przy kredycie.

Wyjątkiem jest pierwsza pożyczka bez prowizji i bez dodatkowych kosztów. Na taką ofertę nie ma co liczyć w banku, gdyż ten nigdy nie zdecyduje się udzielić finansowania za darmo. Darmową pożyczkę bez prowizji przez internet będzie się opłacało zaciągnąć jedynie wtedy, gdy nie będzie ryzyka wystąpienia opóźnień w spłacie. W przeciwnym razie pożyczkodawca może naliczyć wysokie odsetki.

Kredyt gotówkowy bez prowizji – czy warto podpisać umowę?

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego bez prowizji jest opłacalnym rozwiązaniem, ale tylko wtedy, gdy opłata z tytułu prowizji nie została ukryta pod inną nazwą. Kredytodawca mógł bowiem podnieść marżę lub w dowolny inny sposób odbić sobie brak zysku z udzielenia finansowania. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto porównać aktualnie dostępne na rynku kredyty bez prowizji, zwracając szczególną uwagę na RRSO. Jeśli wybrana oferta rzeczywiście okaże się lepsza niż pozostałe, a pieniądze są nam potrzebne, nie ma się nad czym zastanawiać, można śmiało składać wniosek kredytowy.

Komentarze

Powiązane artykuły

Pensja na już ING

Na czym polega oferta Pensja na już w ING Banku Śląskim?

...limit z „Pensją na już” w ING. Sprawdź: Gdzie starać się o kredyt gotówkowy bez zaświadczeń o zarobkach?  Zanim złożysz wniosek o limit...

...limit zadłużenia w koncie ING? Podobnie jak w przypadku popularnej chwilówki, która ma załatać tymczasową dziurę w Twoim domowym budżecie...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Najczęściej przyznawane chwilówki {{year}}. Gdzie złożyć wniosek?
24.05.2024

Najczęściej przyznawane chwilówki 2024. Gdzie złożyć wniosek?

...bardziej interesuje Cię kredyt niż chwilówka, sprawdź ranking kredytów gotówkowych, dzięki któremu dobierzesz dla siebie najlepszą, możliwą...

...nie sprawdzają BIK, a więc gdzie czeka na Ciebie gwarantowana chwilówka. Poniżej zostały wyłonione 3 firmy, które oferują pożyczkę...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Jak dostać kredyt gotówkowy w Niemczech?

Jak dostać kredyt gotówkowy w Niemczech?

...kredytowej. W jakim banku w Niemczech najłatwiej dostać kredyt gotówkowy? W Sparkasse uzyskanie pożyczki może być wyjątkowo proste...

...i oceny zdolności kredytowej klienta. Jakie jest oprocentowanie kredytu gotówkowego w Niemczech? Oprocentowanie efektywne roczne (APR) dla kredytów...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Kredyt dla służb mundurowych w ofercie banków

Kredyt dla służb mundurowych w ofercie banków

...udzielone: Sprawdź: Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy? Kredyt dla mundurowych, obecny w okresowych lub stałych ofertach...

...zbudowanie wystarczająco wysokiego wkładu własnego na kredyt hipoteczny dla policjanta lub żołnierza. Kredyt hipoteczny w ING Banku...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Źródła dochodu akceptowane i nieakceptowane przez banki

Źródła dochodu akceptowane i nieakceptowane przez banki

...źródeł. Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy? Już na samym początku procesu ubiegania się o kredyt, bank prosi...

...źródła dochodu? Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? Dochód z umowy o pracę jest traktowany jako jeden z najbardziej...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Czy kredyt na 800+ jest dostępny w ofercie banków?

Czy kredyt na 800+ jest dostępny w ofercie banków? Który bank da kredyt na 800+

...500+ nie różni się znacząco od ubiegania się o standardowy kredyt gotówkowy. Przed podjęciem decyzji o złożeniu wniosku kredytowego, należy...

...dwukrotnej średniej krajowej (około 10 tys. zł) mogła liczyć na kredyt hipoteczny w wysokości 655 tys. zł. Po wprowadzeniu programu 800 plus ich...

Zobacz więcej
9 min. czytania