Kredyty gotówkowe 10 min. czytania

Kredyt gotówkowy na dochody z zagranicy. Który bank nam go udzieli?

Zaktualizowano: 2023-01-27 11:24
Opublikowano: 2019-01-16 09:48
Średnia ocena: 5,86/6 Głosów: 28
Kredyt gotówkowy a zagraniczny dochód

Kredyt dla pracujących za granicą to często jedyny sposób na szybki zakup samochodu czy drogiego sprzętu AGD. Czy jednak można w ogóle starać się o kredyt w Polsce, pracując za granicą? Banki podchodzą do tego tematu bardzo indywidualnie. Decyzja o udzieleniu kredytu gotówkowego na dochody z zagranicy może zależeć chociażby od tego, w jakim kraju otrzymujesz wynagrodzenie.

Skontaktowaliśmy się z najpopularniejszymi bankami na polskim rynku i zdobyliśmy oficjalne informacje, które pomogą Ci podjąć decyzję o złożeniu wniosku o kredyt na zagraniczne dochody. Źródła dochodu akceptowane przez bank, zależą od indywidualnego podejścia do klienta oraz konkretnej instytucji. Przekonaj się, czy istnieje szansa na zdobycie dodatkowych środków bez konieczności spełnienia licznych formalności czy też zakupu ubezpieczenia kredytu.

Czy można wziąć kredyt gotówkowy w Polsce, pracując i zarabiając za granicą?

Banki niechętnie udzielają kredytów osobom, które zarabiają w obcej walucie. Twoja sytuacja może być więc szczególnie trudna, jeśli starasz się o długoterminowy kredyt hipoteczny. A jak to wygląda w przypadku pożyczek lub kredytów gotówkowych? Instytucje w tym przypadku stosują wobec wnioskujących znacznie lżejszą politykę. Liczba wymagań nierzadko okrojona jest do absolutnego minimum.

Kredyt na dochód z zagranicy nie stanowi odrębnego produktu w ofercie banku. Dzieje się tak dlatego, że liczba klientów, która chciałaby z niego skorzystać jest naprawdę niewielka. Kredytodawcy często przed udzieleniem kredytu na umowę zagraniczną wymagają wyższej zdolności kredytowej i bardzo szczegółowego udokumentowania źródła oraz wysokości osiąganych dochodów. To sprawia, że grono ewentualnych beneficjentów wyraźnie się zmniejsza.

Ostrożność banków nie powinna jednak dziwić. Jeśli kredytobiorca, który na stałe mieszka poza granicami Polski, przestanie na czas spłacać swoje zobowiązanie, bank będzie miał ograniczone możliwości w dochodzeniu spłaty należności. Banki spoglądają jednak nieco łaskawszym okiem na Polaków, którzy zarabiają w euro. W takiej sytuacji kredyt z dochodem zagranicznym jest zdecydowanie chętniej przyznawany.

Kredyt gotówkowy w Polsce na niemiecką umowę

Niemcy to jeden z naszych sąsiadów, z którym łączy nas granica sięgająca prawie 490 km. Nic więc dziwnego w tym, że duża część naszych rodaków mieszkająca w zachodniej Polsce, zdecydowała się wyemigrować tam za pracą. W 2021 roku w Republice Federalnej Niemiec na stałe mieszkało ponad 860 tys. Polaków i być może część z nich była zdecydowana wziąć w Polsce kredyt na niemiecką umowę. Czy jednak jest to możliwe?

Jak najbardziej. Kredyt w Polsce na niemieckie zarobki można otrzymać np. w Alior Banku. Kredytodawca udziela zobowiązania klientom, którzy przedstawią wyciąg z konta oraz swój dowód osobisty. Bank nie bierze jednak pod uwagę dochodów osiąganych z prowadzenia własnej działalności. Dlatego kredyt w Polsce udzielany jest na niemiecką umowę podpisaną z konkretnym pracodawcą.

Warto poznać też odwrotną sytuację: Jak dostać kredyt gotówkowy w Niemczech? Ile kosztuje kredyt w Niemczech dla Polaków?

Kredyt gotówkowy w Polsce na zarobki w UK

Wielka Brytania jeszcze do czasu brexitu cieszyła się dużą popularnością wśród Polaków, którzy właśnie tam szukali swojego miejsca na ziemi. Niestety, kiedy z końcem stycznia 2020 roku Wielka Brytania opuściła struktury Unii Europejskiej, okazało się, że wiele dotychczas obowiązujących procedur, np. tych związanych z legalnym przebywaniem na terenie tego kraju, uległo zmianie. W związku z tym jak wygląda kwestia kredytu w Polsce na zarobki w UK?

W tej sytuacji temat jest znacznie bardziej złożony. Kredyt dla osób pracujących za granicą zostaje udzielony jedynie w przypadku, gdy wniosek zostanie złożony przez dwie osoby, przy czym jedna z nich mieszka na stałe w Polsce i otrzymuje wynagrodzenie w złotówkach. Współkredytobiorcą najczęściej może być ktoś z rodziny, ale też partner lub partnerka.

W przypadku kredytu z zarobkami z zagranicy wziętego przez dwie osoby bank nierzadko w nieco inny sposób liczy zdolność kredytową, zakładając np. 20-procentowe umocnienie złotego, co sprawia, że wielkość zagranicznego dochodu automatycznie spada.

Jakie banki oferują w Polsce kredyt na zagraniczne przychody?

Większość komercyjnych banków działających na polskim rynku zgodzi się udzielić kredytu osobom, które otrzymują wynagrodzenie w obcej walucie. Mogą one jednak różnić się od siebie ilością wymaganych formalności, które należy spełnić. Niektóre instytucje udzielają zobowiązań jedynie osobom otrzymującym zarobki w konkretnym kraju.

  • Dla przykładu Alior Bank udziela kredytu dla pracujących za granicą jedynie osobom, które zostały zatrudnione w Niemczech czy Czechach. W przypadku Polaków przebywających w innych krajach bank wymaga, aby zatrudniający ich pracodawca posiadał przedstawicielstwo w Polsce. 
  • Nasi rodacy równie chętnie sięgają po ofertę banku PKO BP. Kredyt gotówkowy dla pracujących za granicą może otrzymać niemal każdy, kto spełni podstawowe warunki stawiane przed klientami mającymi dochód w złotówkach. W banku PKO można otrzymać kredyt w wysokości nawet 200 tys. złotych bez konieczności wykupowania dodatkowego ubezpieczenia.
  • Ciekawą ofertę kredytu dla Polaków, którzy zarabiają w obcej walucie, przygotował też BNP Paribas czy Santander Bank Polska.

Co ważne, kredytu dla pracujących za granicą nie udziela ING Bank Śląski. Kredytodawca nie akceptuje nawet zarobków w EUR. 

Jak wygląda zaciąganie kredytu z zagranicznymi dochodami?

To, jak wygląda proces starania się o kredyt na zarobki z zagranicy, w dużej mierze zależy od oferty konkretnego banku. Niektóre instytucje finansowe traktują wszystkich klientów w ten sam sposób, niezależnie od waluty, w której otrzymują wynagrodzenie. Inne stawiają dodatkowe warunki, np. konieczność założenia konta walutowego, na które będzie wpływać wynagrodzenie.

Warto pamiętać jednak o tym, że kredyt na umowę zagraniczną zostanie udzielony jedynie osobie pełnoletniej, która posiada ważny dowód tożsamości oraz ma odpowiednią zdolność kredytową. W związku z tym, że pensja w obcej walucie nigdy nie jest przeliczana 1:1, przed złożeniem wniosku warto użyć kalkulatora dochodów zagranicznych i samodzielnie ustalić jej wysokość.

Niektórzy wnioskodawcy mogą zostać poproszeni o przedstawienie przetłumaczonych dokumentów potwierdzających okres zatrudnienia. Warto pamiętać jednak o tym, że takiego zadania może podjąć się jedynie tłumacz przysięgły.

Skąd bank pobierze naszą historię kredytową?

Banki udzielające kredytów osobom, które mieszkają i zarabiają w Polsce, przed wydaniem decyzji korzystają z baz rejestrów dłużników np. BIK, KRD czy BIG. A w jaki sposób kredytodawcy sprawdzają klientów wnioskujących o kredyt na zagraniczne dochody?

Często proszą oni o przedstawienie raportu z zagranicznego biura kredytowego. W Niemczech jest to SCHUFA, w Anglii — Equifax lub Experian, a w Irlandii — ICB. Oprócz tego instytucje udzielając kredytów dla pracujących za granicą, korzystają również z ACCIS, czyli Stowarzyszenia Europejskich Rejestrów Kredytowych, który wspiera system wymiany informacji kredytowe na całym świecie.

Czy można otrzymać kredyt dla pracujących za granicą bez BIK? Jest to możliwe, pod warunkiem, że skusisz się na ofertę parabanków. Instytucje pozabankowe często udzielają pożyczek jedynie na oświadczenie i nie wymagają przedstawienia dodatkowych dokumentów. Pożyczkodawcy w przypadku niektórych ofert nie weryfikują też historii kredytowej swojego klienta, jednak takie produkty najczęściej są drogie i wysokooprocentowane.

Jakie dokumenty są niezbędne, by wziąć kredyt w Polsce, pracując za granicą?

Każdy, kto stara się o kredyt na zagraniczne zarobki, z całą pewnością zostanie poproszony o przedstawienie dokumentu tożsamości oraz podanie numeru PESEL. O co jeszcze może poprosić Cię bank? Sprawdź poniższą listę.

  • Kredyt w Polsce, praca za granicą — lista dokumentów do kredytu gotówkowego:
  • Kserokopia umowy o pracę lub kontraktu. Banki nierzadko wymagają dostarczenia przetłumaczonych dokumentów, jeśli te wystawiane są w innym języku niż polski lub angielski.
  • Zaświadczenie o dochodach wystawione przez pracodawcę. Większość banków nie uznaje dochodu, który pochodzi z prowadzonej działalności gospodarczej, ale za to mogą one pochodzić z renty lub emerytury pobieranej z kraju należącego do UE.
  • Wyciąg z rachunku bankowego (za ostatnie 3 lub 6 miesięcy).
  • Zeznanie podatkowe PIT (zagraniczny).
  • Potwierdzenie zameldowania w Polsce (tylko niektóre banki tego wymagają).
  • Raport historii kredytowej wydany przez zamiejscowe Biuro Informacji Kredytowej.

Kredyt w Polsce za zagraniczne zarobki w pytaniach i odpowiedziach

Otrzymanie kredytu w Polsce na zarobki z zagranicy nie jest wcale takie trudne. Warto jednak wykazać się odpowiednią cierpliwością w gromadzeniu wszystkich potrzebnych dokumentów. Pamiętaj też, że każdy bank oferujący kredyt na dochody z zagranicy może stawiać swoim klientom zupełnie inne warunki, dlatego zanim złożysz wniosek, porównaj kilka propozycji i sprawdź, gdzie możesz zdobyć najkorzystniejsze finansowanie. Aby pomóc Ci wybrać najlepszą opcję, zamieściliśmy też odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

Czy dostępna jest też pożyczka gotówkowa na zagraniczne dochody?

Prywatne firmy pożyczkowe stawiają swoim klientom niewielkie wymagania. Właśnie dlatego chwilówki udzielane przez parabanki są często droższe i należy je spłacić w ciągu kilkunastu dni lub kilku miesięcy. Pożyczkę w Polsce można otrzymać na angielskie zarobki, niemieckie czy polskie. Najważniejsze, abyś był posiadał jakiekolwiek źródło dochodów, które pozwoli Ci w terminie uregulować zobowiązanie.

Czy dostanę kredyt w Polsce na umowie holenderskiej?

Holandia to kolejny kraj, do którego wyjeżdża sporo Polaków, szukających lepiej płatnej pracy. Czy takie osoby mogą również otrzymać kredyt w Polsce? Umowa holenderska niczym nie różni się od tej podpisanej z innym zagranicznym pracodawcą. Co więcej, dodatkową zaletą dla wielu banków będzie waluta, w której otrzymujesz swoje wynagrodzenie. Kredyty dla zarabiających w euro są często udzielane na lepszych warunkach, a banki nie wymagają przedstawienia dużej ilości dokumentów.

Kredyt na zarobki zagraniczne z Holandii możesz aktualnie otrzymać w takich bankach jak: Pekao S.A. czy BNP Paribas.

Czy możliwe jest również kupno na raty w Polsce przy pracy za granicą?

Kredyty ratalne to dobre rozwiązanie dla osób, które potrzebują dodatkowych środków na zakup sprzętu komputerowego, AGD czy RTV. Dodatkowo większość sklepów oferuje od swoim klientom kredyty ratalne 0%, co oznacza, że do banku musisz oddać jedynie tyle, ile pożyczyłeś. Czy jednak ratalny kredyt gotówkowy na dochody z zagranicy jest możliwy do uzyskania?

W tym przypadku możesz mieć większy problem, aby otrzymać finansowanie, jednak nie jest to niemożliwe. Wystarczy, że znajdziesz odpowiedni sklep. Dla przykładu placówki detaliczne, które podpisały umowę z Santander Consumer Bank, udzielają kredytów klientom otrzymującym wynagrodzenie w jednej z tych walut: PLN, EUR, GBP, USD, CZK, CHF. Co ciekawe, kupno na raty na umowę zagraniczną możliwe jest tylko w przypadku zakupów w sklepie tradycyjnym, a nie online.

Komentarze

Powiązane artykuły

Jak zrezygnować z karty kredytowej w banku?
11.01.2023

Jak zrezygnować z karty kredytowej w banku?

...nas do szukania na każdym kroku oszczędności. Tak czy inaczej, karta kredytowa stanowi dobrą alternatywę dla kredytu gotówkowego i chętnie z...

...dla kredytu gotówkowego i chętnie z niej korzystamy. Rezygnacja z karty kredytowej przed upłynięciem okresu określonego w zawartej umowie jak...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Czym jest wskaźnik ogólnego zadłużenia? Jak go obliczyć
12.12.2022

Czym jest wskaźnik ogólnego zadłużenia? Jak go obliczyć

...do podejmowania krótko- i długoterminowych decyzji biznesowych czy oceny sytuacji majątkowej i finansowej przez odbiorców zewnętrznych i kredytodawców.  Gdy przedsiębiorstwo stara się o kredyt gotówkowy, bank z pewnością sprawdzi efektywność jego działania, właśnie weryfikując najświeższe dane z zakresu analizy finansowej. Zacznijmy od wyjaśnienia, co oznacza wskaźnik ogólnego...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Jak otrzymać pożyczkę na raty 0%?
09.12.2022

Jak otrzymać pożyczkę na raty 0%?

...którzy ze względu na niską zdolność nie mają szans na kredyt gotówkowy w banku. Obecnie wiele firm pozabankowych ma w ofercie pierwszą...

...zależy na niskim koszcie zobowiązania, przyciąga szczególnie chwilówka 0 procent – nieoprocentowana oferta, której RRSO wynosi 0%...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Czym są stopy procentowe NBP?
08.12.2022

Czym są stopy procentowe NBP? Jak wyższe stopy procentowe wpływają na koszt kredytu?

...banku Polskiego przez Radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony...

...radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony może to doprowadzić do...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Na czym polegają płatności odroczone?
28.11.2022

Na czym polegają płatności odroczone i kiedy można z nich skorzystać?

...zna takie sytuacje – wiele osób decyduje się wówczas na szybki kredyt gotówkowy lub zaciągnięcie chwilówki. Naprzeciw oczekiwaniom szerokiej...

...pytania. W pewnym sensie przelew odroczony jest alternatywą dla kredytu gotówkowego lub pożyczki, ma jednak jeden duży atut – samo odroczenie...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Jak sprawdzić ile rat zostało do spłacenia kredytu?
21.11.2022

Jak sprawdzić ile rat zostało do spłacenia kredytu?

...lub elektronicznej, jako załącznik do podpisywanej umowy np. kredytu gotówkowego. W przypadku gdy proces wnioskowania odbywa się zdalnie...

...spłaty, może on ulegać zmianom, niezależnie od tego, czy to kredyt hipoteczny, czy gotówkowy. Przykładem konieczności wprowadzenia modyfikacji...

Zobacz więcej
5 min. czytania