Kredyty gotówkowe 15 min. czytania

Kredyt gotówkowy na dochody z zagranicy. Który bank nam go udzieli?

Zaktualizowano: 2023-11-03 09:34
Opublikowano: 2019-01-16 09:48
Średnia ocena: 5,67/6 Głosów: 33
Kredyt gotówkowy a zagraniczny dochód

Kredyt dla pracujących za granicą to często jedyny sposób na szybki zakup samochodu czy drogiego sprzętu AGD. Czy jednak można w ogóle starać się o kredyt w Polsce, pracując za granicą? Banki podchodzą do tego tematu bardzo indywidualnie. Decyzja o udzieleniu kredytu gotówkowego na dochody z zagranicy może zależeć chociażby od tego, w jakim kraju otrzymujesz wynagrodzenie.

Kredyt gotówkowy udzielany osobom pracującym za granicą jest dla banku związany z większym ryzykiem niż pożyczka udzielana osobom pracującym w Polsce. Jest to spowodowane trudnościami w weryfikacji stabilności finansowej zagranicznego pracodawcy oraz koniecznością przetłumaczenia dokumentów dochodowych na język polski.

Dodatkowo, dla osób mieszkających poza granicami Polski, fizyczne stawiennictwo w polskim oddziale banku w celu załatwienia formalności może być utrudnione. Kredyt gotówkowy w euro nie jest jednak dostępny w polskich instytucjach bankowych. Inaczej jednak wygląda w przypadku kredytów hipotecznych w walucie euro.

Czy można wziąć kredyt gotówkowy w Polsce, pracując i zarabiając za granicą?

Banki zazwyczaj podchodzą z rezerwą do udzielania kredytów osobom, które osiągają dochody w walucie obcej. Jeśli więc próbujesz uzyskać długoterminowe finansowanie w formie kredytu hipotecznego, możesz napotkać na szereg trudności. Jak wziąć kredyt gotówkowy?

W takich sytuacjach banki zwykle przyjmują znacznie bardziej elastyczne podejście. Wymogi stawiane przed wnioskodawcami są często zredukowane do niezbędnego minimum. Jeśli interesuje Cię takie rozwiązanie, sprawdź ranking kredytów gotówkowych.

Finansowanie oparte na dochodach uzyskiwanych za granicą nie jest traktowane przez banki jako oddzielna kategoria produktu kredytowego. Jest to spowodowane stosunkowo małą liczbą klientów zainteresowanych tego typu rozwiązaniem.

Zanim bank zdecyduje się na udzielenie kredytu opartego na umowie zagranicznej, zwykle wymaga od wnioskodawcy wykazania się wyższą zdolnością kredytową oraz dokładnym potwierdzeniem źródła i wysokości osiąganych dochodów. To z kolei sprawia, że krąg potencjalnych odbiorców tego typu usług jest relatywnie ograniczony.

Pewną ostrożność ze strony banków można zrozumieć. W sytuacji, gdy kredytobiorca zamieszkuje na stałe poza granicami Polski i przestanie terminowo regulować swoje zobowiązania, instytucja finansowa napotka na poważne trudności w egzekwowaniu spłaty długu.

Niemniej jednak, banki wydają się być nieco bardziej przychylne wobec osób zarabiających w euro. W takim przypadku szanse na uzyskanie kredytu na dochód zagraniczny są zdecydowanie wyższe. W rzeczywistości uzyskanie kredytu może okazać się procesem skomplikowanym, zwłaszcza gdy jesteś osobą pracującą za granicą.

Instytucje finansowe w takich przypadkach oczekują od wnioskodawców lepszej zdolności kredytowej. Wymagane będzie również dokładne udowodnienie wysokości i źródeł dochodów, przedstawienie zagranicznego zeznania podatkowego, ważnego dokumentu tożsamości oraz utrzymanie pozytywnego rejestru kredytowego.

Czy w Polsce można wziąć kredyt w euro? Tak! Kilka banków oferuje takie rozwiązanie m.in. Bank Pekao S.A. i Alior Bank, jeśli chcesz wziąć kredyt hipoteczny.

Kredyt gotówkowy w Polsce na niemiecką umowę

Niemcy są jednym z krajów sąsiadujących z Polską, mającym z nią granicę o długości blisko 490 km. To sprawia, że wielu Polaków mieszkających w zachodnich regionach kraju zdecydowało się na emigrację do Niemiec w poszukiwaniu pracy.

W 2023 roku w Niemczech na stałe rezydowało od 1,5 do 2 mln obywateli Polski, a niektórzy z nich mogli rozważać kredyt gotówkowy w euro w Polsce, mając umowę o pracę zawartą z niemieckim pracodawcą. Czy jest to jednak wykonalne? Uzyskanie kredytu gotówkowego w euro w Polsce przy zarobkach z Niemiec nie jest możliwe.

Inaczej jednak sprawa wygląda w przypadku kredytu hipotecznego. Wówczas osoba starająca się o kredyt hipoteczny zarabiająca w euro, może otrzymać finansowanie właśnie w tej walucie. Przykładem banku, który oferuje takie rozwiązanie, jest Alior Bank i BOŚ Bank.

Instytucje ta jest gotowa udzielić pożyczki klientom, którzy przedstawią wyciąg z konta bankowego oraz dowód osobisty. Należy jednak zaznaczyć, że dochody uzyskiwane z prowadzenia własnej działalności gospodarczej nie są akceptowane. W związku z tym kredyt w Polsce może być przyznany osobom pracującym na umowę o pracę z niemieckim pracodawcą.

Warto poznać też odwrotną sytuację: Jak dostać kredyt gotówkowy w Niemczech? Ile kosztuje kredyt w Niemczech dla Polaków?

Kredyt gotówkowy w Polsce na zarobki w UK

Aktualnie bankiem, który udziela kredytu gotówkowego w Polsce osobom zarabiającym w UK jest m.in. Santader Costumer Bank. Honoruje o dochody w walutach takich jak: PLN, EUR, GBP, USD, CZK, CHF, NOK, SEK oraz DKK.

Różnorodność dostępnych na rynku ofert kredytów gotówkowych sprawia, że stają się one atrakcyjnym rozwiązaniem dla osób poszukujących dodatkowego źródła finansowania. Umożliwiają one uzyskanie zarówno niewielkich kwot, przydatnych w sytuacjach wymagających szybkiego zastrzyku gotówki, jak i większych sum, niezbędnych do sfinansowania istotnych zakupów czy realizacji inwestycji.

Osoby pracujące za granicą również mogą ubiegać się o kredyt gotówkowy, jednakże proces ubiegania się o finansowanie oraz warunki otrzymania kredytu gotówkowego będą się różnić w zależności od źródła dochodów. Kredyty dla osób zarabiających za granicą mogą być udzielane w obcej walucie, co wiąże się z koniecznością dostosowania oferty do innych stóp procentowych.

Dla kredytobiorcy może to oznaczać dodatkowe ryzyko finansowe. Z tego powodu banki zazwyczaj przyglądają się z większą ostrożnością zdolności kredytowej klientów zarabiających za granicą.

Jakie banki oferują w Polsce kredyt na zagraniczne przychody?

Osoby otrzymujące dochody z pracy za granicą mają możliwość złożenia wniosku o kredyt gotówkowy w Alior Banku. Warunkiem koniecznym jest jednak posiadanie przez klienta stałego adresu zameldowania na terenie Polski.

Do udokumentowania swojego dochodu klient może przedłożyć między innymi wyciągi z konta bankowego, które potwierdzą wysokość osiąganych zarobków, czy też zaświadczenie o zatrudnieniu od pracodawcy. Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy.

Alior Bank zapewnia swoim klientom pomoc w przygotowaniu niezbędnej dokumentacji, oferując formularze zaświadczeń o zatrudnieniu w różnych językach obcych, w tym w angielskim, niemieckim i czeskim. Dzięki temu proces ubiegania się o kredyt jest uproszczony i dostosowany do potrzeb klientów pracujących za granicą.

PKO BP oferuje pożyczki gotówkowe dla klientów uzyskujących dochody poza granicami kraju. Nie istnieje ograniczenie dotyczące waluty, w jakiej klient otrzymuje wynagrodzenie.

Warto wiedzieć!

Dochód w obcej walucie jest przeliczany na polskie złote według średniego kursu walut obcych Narodowego Banku Polskiego, który obowiązuje w dniu składania wniosku o pożyczkę. Możliwość złożenia wniosku o pożyczkę gotówkową jest otwarta zarówno dla obywateli polskich, jak i dla cudzoziemców.

Warunki cenowe pożyczki, w tym oprocentowanie i prowizja, są ustalane indywidualnie dla każdego klienta, niezależnie od tego, czy pracuje on w Polsce, czy za granicą.

Santander Costumer Bank również oferuje możliwość ubiegania się o kredyt dla osób z zagranicy. Aby złożyć wniosek kredytowy, konieczne jest przedstawienie dokumentów tożsamości oraz udokumentowanie wysokości osiąganych zarobków.

Do potwierdzenia tożsamości wymagane są następujące dokumenty:

 • dowód osobisty (dla obywateli polskich)
 • zaświadczenie o zarejestrowaniu pobytu obywatela Unii Europejskiej lub potwierdzenie pobytu stałego obywatela UE, a także paszport lub karta ID wydanego przez kraj UE (dla obywateli UE)
 • karta pobytu lub karta pobytowa (dla obcokrajowców z krajów spoza UE, będących członkami rodzin obywateli UE)
 • karta pobytu (dla obcokrajowców spoza Unii Europejskiej)

Natomiast dokumenty potwierdzające dochód zależą od źródła zarobkowania i mogą różnić się w zależności od konkretnego przypadku. Bank akceptuje dochody uzyskiwane w różnych walutach, w tym w PLN, EUR, GBP, USD, CZK, CHF, NOK, SEK oraz DKK.

BNP Paribas Klienci, którzy są już związani z Bankiem BNP Paribas i od przynajmniej 6 miesięcy posiadają produkt kredytowy lub regularne wpływy na Rachunek Osobisty, mają możliwość złożenia wniosku o kredyt gotówkowy, nawet jeśli pracują za granicą.

Dla nowych klientów, którzy nie mają jeszcze ugruntowanej relacji z bankiem, istnieje konieczność składania wniosku kredytowego wspólnie z małżonkiem lub współmałżonkiem, który osiąga dochody na terenie Polski.

Cennik oraz warunki oferty kredytowej są identyczne jak dla klientów, którzy zarabiają w Polsce. Bank BNP Paribas stawia na równość i transparentność warunków, niezależnie od źródła dochodu swoich klientów.

Pozostaje jeszcze pytanie, który bank daje kredyt w euro? Zapytaliśmy i m.in. w banku Pekao, Alior Banku czy PKO BP, ani żadnym innym, klienci nie otrzymają kredytu gotówkowego w walucie euro.

Zarobki uzyskiwane poza granicami kraju w obcej walucie są przeliczane na polskie złote zgodnie z obowiązującymi zasadami. Natomiast udzielona pożyczka gotówkowa jest wypłacana w polskiej walucie narodowej.

Przeczytaj też: Jak dostać kredyt w Holandii?

Jak wygląda zaciąganie kredytu z zagranicznymi dochodami?

Wymagania finansowe wobec osób ubiegających się o kredyt, które osiągają dochody poza granicami kraju, są stosunkowo surowe, a proces aplikacyjny może okazać się skomplikowany. Niemniej jednak, zaciągnięcie kredytu w walucie obcej może być dla takich osób jedynym rozwiązaniem umożliwiającym zakup lub budowę nieruchomości na terenie Polski.

Proces ubiegania się o kredyt gotówkowy przy dochodach uzyskiwanych za granicą przebiega w kilku etapach:

 • Złożenie podania o kredyt w instytucji finansowej do wyboru.
 • Dostarczenie niezbędnych dokumentów, włącznie z ich tłumaczeniami.
 • Przejście przez proces weryfikacji zdolności kredytowej, który obejmuje także sprawdzenie historii kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej oraz w zagranicznych instytucjach.
 • Otrzymanie decyzji kredytowej od banku.

W przypadku pozytywnej decyzji banku o przyznaniu kredytu osobie pracującej za granicą, środki finansowe są zazwyczaj przelewane na wybrane konto bankowe kredytobiorcy.

Jak uzyskać kredyt w euro? Warto pamiętać, że kredyty w euro dotyczą w Polsce tylko zadłużeń hipotecznych. W przypadku kredytu gotówkowego, aktualnie nie ma takiej możliwości.

Skąd bank pobierze naszą historię kredytową?

Banki udzielające kredytów osobom, które mieszkają i zarabiają w Polsce, przed wydaniem decyzji korzystają z baz rejestrów dłużników np. BIK, KRD czy BIG. A w jaki sposób kredytodawcy sprawdzają klientów wnioskujących o kredyt na zagraniczne dochody? Często proszą oni o przedstawienie raportu z zagranicznego biura kredytowego.

Warto wiedzieć!

W Niemczech jest to SCHUFA, w Anglii — Equifax lub Experian, a w Irlandii — ICB. Oprócz tego instytucje udzielając kredytów dla pracujących za granicą, korzystają również z ACCIS, czyli Stowarzyszenia Europejskich Rejestrów Kredytowych, który wspiera system wymiany informacji kredytowe na całym świecie.

Czy można otrzymać kredyt dla pracujących za granicą bez BIK? Jest to możliwe, pod warunkiem, że skusisz się na ofertę parabanków. Instytucje pozabankowe często udzielają pożyczek jedynie na oświadczenie i nie wymagają przedstawienia dodatkowych dokumentów. Pożyczkodawcy w przypadku niektórych ofert nie weryfikują też historii kredytowej swojego klienta, jednak takie produkty najczęściej są drogie i wysokooprocentowane.

Jakie dokumenty są niezbędne, by wziąć kredyt w Polsce, pracując za granicą?

Każdy, kto stara się o kredyt na zagraniczne zarobki, z całą pewnością zostanie poproszony o przedstawienie dokumentu tożsamości oraz podanie numeru PESEL. O co jeszcze może poprosić Cię bank? Sprawdź poniższą listę.

 • Kredyt w Polsce, praca za granicą — lista dokumentów do kredytu gotówkowego:
 • Kserokopia umowy o pracę lub kontraktu. Banki nierzadko wymagają dostarczenia przetłumaczonych dokumentów, jeśli te wystawiane są w innym języku niż polski lub angielski.
 • Zaświadczenie o dochodach wystawione przez pracodawcę. Większość banków nie uznaje dochodu, który pochodzi z prowadzonej działalności gospodarczej, ale za to mogą one pochodzić z renty lub emerytury pobieranej z kraju należącego do UE.
 • Wyciąg z rachunku bankowego (za ostatnie 3 lub 6 miesięcy).
 • Zeznanie podatkowe PIT (zagraniczny).
 • Potwierdzenie zameldowania w Polsce (tylko niektóre banki tego wymagają).
 • Raport historii kredytowej wydany przez zamiejscowe Biuro Informacji Kredytowej.

Kredyt w Polsce za zagraniczne zarobki w pytaniach i odpowiedziach

Otrzymanie kredytu w Polsce na zarobki z zagranicy nie jest wcale takie trudne. Warto jednak wykazać się odpowiednią cierpliwością w gromadzeniu wszystkich potrzebnych dokumentów.

Pamiętaj też, że każdy bank oferujący kredyt na dochody z zagranicy może stawiać swoim klientom zupełnie inne warunki, dlatego zanim złożysz wniosek, porównaj kilka propozycji i sprawdź, gdzie możesz zdobyć najkorzystniejsze finansowanie. Aby pomóc Ci wybrać najlepszą opcję, zamieściliśmy też odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

Czy dostępna jest też pożyczka gotówkowa na zagraniczne dochody?

Prywatne firmy pożyczkowe stawiają swoim klientom niewielkie wymagania. Właśnie dlatego chwilówki udzielane przez parabanki są często droższe i należy je spłacić w ciągu kilkunastu dni lub kilku miesięcy.

Pożyczkę w Polsce można otrzymać na angielskie zarobki, niemieckie czy polskie. Najważniejsze, abyś był posiadał jakiekolwiek źródło dochodów, które pozwoli Ci w terminie uregulować zobowiązanie.

Czy dostanę kredyt w Polsce na umowie holenderskiej?

Holandia to kolejny kraj, do którego wyjeżdża sporo Polaków, szukających lepiej płatnej pracy. Czy takie osoby mogą również otrzymać kredyt w Polsce?

Umowa holenderska niczym nie różni się od tej podpisanej z innym zagranicznym pracodawcą. Co więcej, dodatkową zaletą dla wielu banków będzie waluta, w której otrzymujesz swoje wynagrodzenie. Kredyty dla zarabiających w euro są często udzielane na lepszych warunkach, a banki nie wymagają przedstawienia dużej ilości dokumentów.

Kredyt na zarobki zagraniczne z Holandii możesz aktualnie otrzymać w takich bankach jak: Pekao S.A. czy BNP Paribas.

Przeczytaj też, jakie są różnice i podobieństwa kredytów walutowych

Czy możliwe jest również kupno na raty w Polsce przy pracy za granicą?

Kredyty ratalne to dobre rozwiązanie dla osób, które potrzebują dodatkowych środków na zakup sprzętu komputerowego, AGD czy RTV. Dodatkowo większość sklepów oferuje od swoim klientom kredyty ratalne 0%, co oznacza, że do banku musisz oddać jedynie tyle, ile pożyczyłeś. Czy jednak ratalny kredyt gotówkowy na dochody z zagranicy jest możliwy do uzyskania?

W tym przypadku możesz mieć większy problem, aby otrzymać finansowanie, jednak nie jest to niemożliwe. Wystarczy, że znajdziesz odpowiedni sklep. Dla przykładu placówki detaliczne, które podpisały umowę z Santander Consumer Bank, udzielają kredytów klientom otrzymującym wynagrodzenie w jednej z tych walut: PLN, EUR, GBP, USD, CZK, CHF. Co ciekawe, kupno na raty na umowę zagraniczną możliwe jest tylko w przypadku zakupów w sklepie tradycyjnym, a nie online.

Czy warto wziąć kredyt na dochody z zagranicy?

Z punktu widzenia instytucji bankowej, kredyt gotówkowy dla pracujących za granicą osiągających dochody w silnej, zagranicznej walucie jest od samego początku kojarzone ze stabilnością finansową.

Dzięki temu klienci mają możliwość uzyskania lepszych warunków kredytowych w polskich bankach, co sprawia, że dla osób pracujących za granicą zobowiązania kredytowe, takie jak kredyty hipoteczne czy gotówkowe, są często bardziej korzystne finansowo. Innymi słowy, zarówno dla banku, jak i dla kredytobiorcy, jest to sytuacja, w której obie strony odnoszą korzyści.

Kredyt gotówkowy w euro w Polsce nie jest jednak dostępny. Uzyskanie kredytu w walucie euro jest możliwe tylko w przypadku, kredytu hipotecznego, jeśli zarobki są uzyskiwane właśnie w tej walucie.

Komentarze

Powiązane artykuły

Jak dostać kredyt gotówkowy w Niemczech?

Jak dostać kredyt gotówkowy w Niemczech?

...kredytowej. W jakim banku w Niemczech najłatwiej dostać kredyt gotówkowy? W Sparkasse uzyskanie pożyczki może być wyjątkowo proste...

...i oceny zdolności kredytowej klienta. Jakie jest oprocentowanie kredytu gotówkowego w Niemczech? Oprocentowanie efektywne roczne (APR) dla kredytów...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Kredyt dla służb mundurowych w ofercie banków

Kredyt dla służb mundurowych w ofercie banków

...udzielone: Sprawdź: Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy? Kredyt dla mundurowych, obecny w okresowych lub stałych ofertach...

...zbudowanie wystarczająco wysokiego wkładu własnego na kredyt hipoteczny dla policjanta lub żołnierza. Kredyt hipoteczny w ING Banku...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Źródła dochodu akceptowane i nieakceptowane przez banki

Źródła dochodu akceptowane i nieakceptowane przez banki

...źródeł. Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy? Już na samym początku procesu ubiegania się o kredyt, bank prosi...

...źródła dochodu? Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? Dochód z umowy o pracę jest traktowany jako jeden z najbardziej...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Czy kredyt na 800+ jest dostępny w ofercie banków?

Czy kredyt na 800+ jest dostępny w ofercie banków? Który bank da kredyt na 800+

...500+ nie różni się znacząco od ubiegania się o standardowy kredyt gotówkowy. Przed podjęciem decyzji o złożeniu wniosku kredytowego, należy...

...dwukrotnej średniej krajowej (około 10 tys. zł) mogła liczyć na kredyt hipoteczny w wysokości 655 tys. zł. Po wprowadzeniu programu 800 plus ich...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Czym są stopy procentowe NBP?

Czym są stopy procentowe NBP? Jak stopy procentowe wpływają na koszt kredytu?

...banku Polskiego przez Radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony...

...radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony może to doprowadzić do...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem

Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem. Gdzie wziąć kredyt gotówkowy ze stałą ratą?

...kredytu gotówkowego. Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać kredyt gotówkowy? Chcesz wybrać najtańszy kredyt gotówkowy ze stałym...

...okazuje: W 2024 roku wiele banków oferuje stałe oprocentowanie kredytu gotówkowego – takie rozwiązanie spotkało się z zainteresowaniem szerokich...

Zobacz więcej
7 min. czytania